StWllllBRORDUS 3 AUG. 1914 Drie meisjes op slag gedood bij autobotsing Rouw over Sloten v._ Nog optimisme te Tokio Het nieuws van heden De kabinetscrisis r n N.V NEDERL.VERZ.MU. 111* Oorlogsverklaring aan Frankrijk België weigert Engeland mobiliseert Relieken uit Rome naar Nederland -J AMBTENAREN MOETEN POLITIEK VERMIJDEN TWEE ANDERE WERDEN ZWAAR GEWOND MOORDAANSLAG TE LEIDEN VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 3 AUGUSTUS 1S39 - AVONDDLAD CATHARIJNESINGEL48-UTRECHT DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21923 Vier jeugdige slachtoffers van verdrinkingsongeval te Castricum begraven Plechtige Uitvaart in Pancratiuskerk PRINS-REGENT PAUL UIT LONDEN VERTROKKEN PARIJS, 3 Aug. (Pari.) Uii Londen wordi aan de „Peiii Pari- sien" gemeld, dai Engeland niei alleen zijn vlooi mobiliseer!, maar ook een expediiieleger uiirusi onder generaal French. De eerste zeeslag LONDEN, 3 Aug. (Reuier) De Russische en Duiische vloten hebben een slag geleverd bij de Aalands-eilanden. De Russen werden teruggedreven naar de Finsche Golf, waar zij ingesloten liggen,- de Aalands-eilanden zijn door de Duiischers bezel. Een Russisch paniserschip moei schipbreuk geleden hebben bij een der eilanden; hei kon niei meer vloi gemaakt worden, Aanvulling der St. Willibrord- tentoonstelling Wetsontwerp daaromtrent werd door president Roosevelt onderteekend Taft candidaat voor president 1940 Levering van oorlogsmateriaal Vrachtauto reed door nog niet bekende oorzaak op een autobus in Ongeval op den weg Breda—Etten Japanners willen echter econo mische en politie-kwesties niet gescheiden behandelen Blokkade van Tientsin weer verscherpt Weer bommen op Tsjoengking Bomontploffing treft Radio- J er uzalem Sean Russell op de zwarte lijst Tankschip in nood bij kust van Florida Een misplaatste grap? DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN H. M. de Koningin ontvangt jhr. De Geer Waarschijnlijk in een vlaag van verstandsverbijstering gepleegd Nieuwe wereldrecords voor vliegtuigen CAFE-RESTAURANT „WEBE R" UTRECHT Het Weer VERZEKERINGEN TOT ELK BEDRAG Vertegenwoordigers gevraagd NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel SO et., Ingez. mededeeüngen 50 cent; Idem op pag één 65 cent per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Onder overgroote belangstelling zijn he denmorgen op het kleine en vredige kerk hof der St. Pancratius-kerk te Sloten, het landelijk dorp tegen de grens der gemeente Amsterdam, de stoffelijke overschotten der vier jeugdige slachtoffers, die Zondagmid dag door de zee onverhoeds uit het leven werden weggerukt, met groote plechtigheid aan den schoot der aarde toevertrouwd. Onder de belangstellenden bevond zich ook de burgemeester van Castricum, binnen wel ke gemeente het droevig ongeluk zich heeft afgespeeld. Geheel Sloten treurde met de beide zwaar getroffen families. Iedereen in dit kleine dorp, dat nog weinig werd aangetast door de nabij heid der groote stad, kende de vier meisjes, Annie en Beppie Sol, Jouke en Helena Bakker. Menigeen had hen Zondagmorgen op weg zien gaan onder vroolijken lach. Nog geen halven dag later wist men, dat men de meisjes niet meer terug zou zien. Het was druk vanmorgen in het dorp, waar iedereen zich opmaakte om de uitvaart bij te wonen. Uit de stad kwam men zelfs met den autobus, die met extra materiaal was versterkt, op de fiets, per auto. Honderden belangstellen den bewogen zich in de richting van de dorps kerk, die weldra tot de laatste plaats was bezet. Buiten de kerk bleven vele honderden wachten. De politie zorgde voor een goede afzetting, waar achter het publiek stil en ingetogen zich op hield. Het inwendige der kerk bood een stemmigen aanblik. Het altaar was omfloerst met zwart en paars en overvloedig kaarsenlicht verspreid de er een milden schijn. Terzijde stond het omfloerste vaan der Maria-congregatie. Slechts het Maria-altaar, waar bloemen prijkten, bood een feestelijk aspect. Vier Maria-congreganist- jes zijn teruggekeerd tot hun Schepper en Zijn Moeder. Achter in de kerk waren rijen banken weggenomen en daar stonden tusschen brandende kaarsen de vier kisten der meis jes opgebaard, bedekt met talrijke bloem stukken Witte bloemen vooral. Blanke le lies der onschuld en Aaronskelken; witte chrysanthen, als te vroeg^ boden van den herfst; anjers en rozen. Twee aan twee stonden de baren, ter weerszijden van het middenpad. Om half tien ving de plechtige H. Requiem mis aan, welke met den grootst mogelij ken luister gepaard ging. Het waren niet slechts twee families, die hun liefste kinderen naar het kerkhof begeleidden. Een geheel dorp bracht hen ter uitvaart. De grijze herder der parochie, de Z.Eerw. heer J. Raken, celebreerde den uitvaartdienst met assistentie van pater Henr. Broerse, mis sionaris van het H. Hart en leeraar aan het missiehuis te Driehuis, als diaken en een oude ren broer van de meisjes Sol, den Eerw. heer André Sol, priesterstudent van het missiehuis van het H. Hart te Stein, als subdiaken. Als ceremoniarius fungeerde de Weleerw. heer v. d. Burg, kapelaan der parochie. In het pries terkoor had nog plaats genomen de Weleerw. Pater A. Mulder, missionaris in den Congo. Het St. Pancratiuskoor zong op devote en stemmige wijze de liturgische gezangen der Requiemmis. Na de H. Mis begaven de geestelijken zich naar den ingang der kerk, voor de ab- soute. Politie-agenten moesten te hulp ko men om de kerkgangers rustig aan te ma nen het kerkportaal vrij te laten. Over elk der baren afzonderlijk werd de absoute ge- Voor het paleis Soestdijk heerscht thans dadelijks groote drukte, daar vele vacantiegangers een kijkje komen nemen geven. Viermaal klonken de woorden van den priester om dezelfde formules uit te spreken. Men onderscheidde de namen der jeugdige afgestorvenen: Annie, Elisabeth, Helena, Jouke. Velen werd het te machtig en menigeen zag men stil een traan weg pinken. Slechts de woorden van den pries ter verbraken de roerlooze stilte. Te ongeveer elf uur begon de korte tocht naar het kleine kerkhof, dat achter de kerk op een verhooging is gelegen. Men ziet van daar ver weg over de lage polders, die de we reld der vier meisjes vormden. Traag klonk het galmen der klok over de weilanden en tuinderijen. Achter het kruis schreden de geestelijken en daarna volgde het vaandel van de Mariacon- gregatie en vele congreganisten. Op een af zonderlijke baar lagen hoog opgetast de tal rijke bloemstukken. De vier lijkbaren werden gedragen door aansprekers, jonge tuinders uit de parochie en geüniformde leden van de Kruisvaart. Langzaam bewoog de stoet zich tusschen de rijen der belangstellenden naar den rustigen doodenakker, waar een versch graf was gedolven. De honderden, die de lijk baren volgden, vonden allen geen plaats op 't kerkhof en rondom de heining verdrongen zich velen om de plechtigheid te volgen. Stuk voor stuk werden de kisten in de geopende groeve neergelaten. Dof ploften schepjes zand op de deksels der kisten. Een zachte regen vermengde zich met den zonneschijn, die herinnerde aan den zon- nigen middag, waarop de dood zoo droevig tusschenbeide kwam. Zoo zijn thans na den dood de vier meisjes, die gezamenlijk de stad verlieten om naar Castricum te gaan, weer vereenigd. Nog langen tijd nadat de plechtigheid ten einde was, kwamen vele belangstellenden, die daar tijdens de beaarding geen plaats hadden kunnen vinden, naar het kerkhof om een laat- sten blik te werpen in de geopende groeve. Rondom waren kransen en bloemtakken ge rangschikt. Met diep medeleven hebben vandaag de in woners van Sloten de laatste eer bewezen aan vier lieve dorpsgenootjes, die plotseling uit 't volle leven werden weggerukt. LONDEN, 2 Aug. (Reuter) Prins-regent Paul van Joego-Slavië en zijn gemalin hebben Engeland Woensdagmiddag, na een verblijf van drie weken, verlaten. Bij1 hun vertrek van Lon den werden zij hartelijk toegejuicht. PARIJS, 3 Aug. (Reuier) De Duiische ambassadeur ie Parijs, Von Schön, heefi hedenavond om 10 uur de Fransche hoofdstad verlaten mei hei personeel van de ambassade, dal van hei Duii sche Consulaat en de leden der Beiersche legaiie, na den am bassadeur der Vereenigde Siaien verzocht ie hebben zich mei de zorg voor de belangen der Duiischers ie willen belasten. Nadat Von Schön zijn paspoorten had aangevraagd, sielde hij aan de Fransche regeering een noia ier hand, waarin de Duii sche regeering meedeelde zich ie beschouwen als op voei van oorlog mei Frankrijk. BRUSSEL, 3 Aug. (Reuier) De Belgische regeering heefi op hei ultimatum van Duiischland geantwoord, dai België ie veel gevoel van eigenwaarde en een ie grooi besef van zijn belan gen had om aan Duiischlands sommatie ie voldoen. België wei gert beslist de operaties van Duiischland ie vergemakkelijken en proiesieeri iegen elke schennis van zijn grondgebied. Hei is besloten zich, mei alle middelen waarover hei beschikken kan, ie verdedigen, ier handhaving van zijn onzijdigheid, die ge waarborgd wordi door iraciaien en door den koning van Pruisen. Over een paar dagen zal de Sint Willibrordtentoonstelling te Utrecht verrijkt worden met twee zeldzame byzantijnsche kunstwer ken, waarvan het comité de over brenging met veel moeite heeft weten te bewerkstelligen. Naar wij vernemen zijn het ttvee kostbare stukken uit den relieken- schat van den Sint Pieter te Ro me, n.l. een dubbel byzantijnsch kruis, waarin partikels van het H. Kruis worden bewaard, en een klein borstkruis, dat vermoedelijk af komstig is van Keizer Constantijn. Vroeger behoorden deze stukken tot den Maastrichtschen relieken- schat. Slechts bij hooge uitzondering is te Rome bezichtiging van den reliekenschat van Sint Pieter toe gestaan. Het is dus wel een merk waardig feit en bijzondere gunst, dat deze kostbare stukken thans voor Nederland tijdelijk worden afgestaan. De voorwerpen worden naar Ne derland vervoerd door den Neder- landschen gezant te Rome, dr. J. Hubrecht. Daar zij bedoeld zijn voor de kunsttentoonstelling zijn de relieken zelf er uit verwijderd. WASHINGTON, 3 Aug. (Havas). Pre sident Roosevelt heeft een wetsontwerp onderteekend, waarbij aan regeerings-amb- tenaren wt>rdt verboden deel te nemen aan politieke campagnes van welke politieke partij ook- De president heeft dienaangaan de een boodschap gezonden aan het Con gres waarin hij uiteenzet, dat de politieke activiteit van federale functionarissen niet onder deze wet valt, zoolang zij geen aan spraak maken op partijfondsen of aanhan gers pogen te winnen. Naar Reuter bericht heeft de commissie voor het toestaan van gelden van het Huis van Af gevaardigden als laatste bezuiniging de wet op de tekorten van president Roosevelt terugge bracht van 215.891.168 dollar op 53.190.056 dol lar. Uit het verslag van de commissie blijkt dat de toegestane gelden dit jaar reeds dertien mil liard dollar meer zijn dan het vorig jaar, toen in totaal 11.361 millioen dollar werd uitgegeven. De democratische senator Schwellenbach heeft volgens Havas den secretaris van staat verzocht aan de Amerikaansche exporteurs van oorlogsmateriaal aan te bevelen de leveringen aan Japan te staken. Verder heeft de commissie van buitenlandsche zaken van den Senaat het wetsontwerp goed gekeurd, waarbij de Amerikaansche tuighuizen gemachtigd worden wapens en oorlogsschepen te leveren aan de landen van Latijnsch Ameri ka, op voorwaarde dat de bestellingen van de regeering der Vereenigde Staten voorrang zul len hebben boven die van de landen uit La tijnsch Amerika. Men denkt dat het ontwerp morgen in den Senaat zal worden behandeld. Een commissie van de Republikeinsche partij heeft stappen gedaan bij senator Robert Taft, een zoon van den vroegeren president, om zijn goedkeuring te krijgen teneinde hem candidaat te stellen bij de verkiezing voor het presidentschap in 1940. Naar verluidt heeft Taft toegestemd Een zeer ernstig autobusongeluk heeft zich vanochtend in de vroegte voorgedaan onder de gemeente Etten en Leur, waarbij drie meisjes op slag werden gedood en twee andere in zittenden levensgevaarlijk werden ge wond. Omstreeks vijf uur reed op den rijksweg Breda-Etten een autobus van de B. B. A. met achttien meisjes, die werkzaam zijn op de Hero-fabrieken te Breda. De autobus kwam uit de richting Etten. Van den tegenoverge- stelden kant naderde een vrachtauto. Door nog niet bekende oorzaak reed laatstgenoemde wagen op den bus in. De chauffeur trachtte nog uit te wijken, hetgeen echter niet gelukte. De gevolgen waren verschrikkelijk. De autobus werd aan den linkerkant geheel opengescheurd, waardoor de linkerhelft van den wagen totaal werd vernield. Drie der meisjes werden onmiddellijk gedood. Het zijn de 17-jarige Antonia Rijsdijk, de 17-jarige Cornelia van Toorn en de 20-ja- rige Anna Vught, allen uit Oudenbosch. De 18-jarige Anna de Rooy en de 20-jarige Cornelia Timmermans, beiden eveneens uit Oudenbosch, werden zeer ernstig gewond. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp inge roepen en de geneesheeren Mol en Hoek uit Etten waren spoedig ter plaatse. Zij konden bij eerstgenoemde meisjes slechts den dood constateeren. Den twee zwaar gewonden meis jes werd geneeskundige hulp verleend, waarna zij per ziekenauto naar het St. Ignatius-Zie- kenhuis te Breda zijn overgebracht. Haar toe stand is levensgevaarlijk. Zij hebben o. m. een beenbreuk, een armbreuk en ernstige hoofd wonden' opgeloopen. Het stoffelijk overschot der drie slachtoffers werd naar het gasthuis te Etten vervoerd. De overige dertien meisjes kwamen met den schrik vrij. Zij waren echter geheel van streek en zijn met taxi's naar haar woningen in Oud-Gastet en Oudenbosch overgebracht. De marechaussee en de gemeente-politie uit Etten, evenals de burgemeester de heer H. A. Hamilton, waren op het terrein van het onge luk aanwezig. Een onderzoek naar de schuldvraag wordt in gesteld. De bestuurder van den bus werd niet gewond. Hij was zoo overstuur, dat hij nog niet gehoord kon worden. De chauffeur van den vrachtauto bleef eveneens ongeduurd. De wagen werd licht beschadigd. TOKIO, 3 Aug. (Domei). Terwijl de be richten in de bladen omtrent de conferentie te Tokio pessimistisch zijn en het doen voor komen, alsof de besprekingen op een dood punt zijn gekomen, wordt van gezaghebbende zijde vernomen dat ide toestand in werkelijk heid niet zoo hopeloos is. Ten aanzien van de procedure der conferentie echter stellen de Japanners zich op het standpunt, dat de economische en politiekwesties onverbreke lijk met elkaar verbonden zijn. Het is daarom onmogelijk te streven naar een afzonderlijk accoord over de politiekwestie al leen, vooral daar de economische kwestie van zeer veel invloed is op de veiligheid der Japan- sche strijdkrachten in Noord-China en de pogin gen die zij doen om de orde en rust te hand haven. Voorts wordt er op gewezen dat iedere poging het politievraagstuk te scheiden van de economische kwestie indruischt tegen het tus schen Arita en Craigie gesloten accoord betref fende de algemeene kwestie, die den achter grond van de situatie te Tientsin vormen. Volgens een Reuter-bericht uit Tientsin is van daag de aanvoer van melk voor de Britsche concessie drastisch beperkt, en geen melkleve- rancier mag thans meer dan 100 flesschen per dag naar de concessie zenden. Buitenlanders, die goedkoope levensmiddelen buiten de concessie halen, zijn genoodzaakt in de rij te gaan staan en mogen slechts kleine hoeveelheden tegejijk inslaan. Tientsin wordt met overstrooming bedreigd, daar het water van de Haiho tengevolge van den regenval snel wast en thans geen meter meer onder het peil der Britsche concessie staat. Naar Havas uit Tsjoengking bericht, heeft de Japansche luchtmacht vannacht Tsjoengking gebombardeerd. Dit is voor de tweede maal in een week tijds. Nadere bijzonderheden zijn niet bekend. De woordvoerders van het Japansche leger en de Japansche vloot te Tokio hebben, volgens Domei, het buitenlandsche persbericht uit Tsjoengking, volgens hetwelk de Japansche troe pen zich uit midden-China en in het bijzonder het Jangtse-dal zouden terugtrekken, met be slistheid tegengesproken. Ook heeft het Japansche ministerie van Ma rine bekend laten maken, dat als gevolg van het vlotte verloop van de militaire operaties welke kort geleden in de delta van de Paarl- rivier zijn begonnen, de blokkade dezer rivier binnenkort zal worden opgeheven. JERUZALEM, 3 Aug. (Reuter). Tengevolge van de verwondingen, opgeloopen bij een bom ontploffing die het radiostation van Jeruzalem heeft getroffen, zijn de omroepster en een Arabisch ingenieur in den loop van den nacht overleden. Bij vliegdemonstraties te Frankfurt am Main werden uitgedraaide brandladders gebezigd als keerpunten voor de deel nemende vliegtuigen LONDEN, 3 Aug. (Havas). De minister van Binnenlandsche Zaken heeft tot de autoritei ten van alle Engelsche havens en vilegvelden het verzoek gericht twee vooraanstaande leden van de IRA, wanneer zij mochten trachten Engeland binnen te komen, terug te wijzen. Het betreft hier Sean Russell en een zijner voor naamste helpers. MIAMI (Florida), 3 Aug. (Reuter). In den afgeloopen nacht heeft men noodseinen opge vangen van het tankschip Dunkwa, dat in brand zou staan. De kustwacht stelt alles in het werk om de positie van het schip vast te stellen- Volgens een te Port Arthur opgevangen be richt is het in nood verkeerende schip de En gelsche boot Dunkwa, die op weg is van Cal cutta naar een onbekende bestemming. De marconist heeft geseind dat het schip zinkende was en de bemanning zich in de reddingbooten begaf. Als positie gaf hij op dat het schip zich voor de kust van Noord-Florida bevond. Het laatst seinde hij: „Ik moet het schip thans verlaten.'' Volgens Lloyds bevindt de Dunkwa zich op het oogenblik te Rotterdam. De laatste radioberichten, welke van het in nood verkeerende schip afkomstig zouden moe ten zijn, waren zoo fantastisch dat men aan een misplaatste grap gaat denken. De telegrafist te Port Arthur verklaarde, volgens Reuter, dat, wie ook de noodseinen uitzendt, hij de roep letters van het Britsche s. s. Dunkwa gebrui.-.t. Hij die de berichten uitseint zou zich een uur nadat hij gerapporteerd had, dat het schip het geen uur meer zou kunnen uithouden, nog steeds aan boord bevinden. Het A. N. P. verneemt bij informatie, dat de Dunkwa sedert 31 Juli te Rotterdam ligt, zoo dat zeer waarschijnlijk hier van een mystifi catie sprake is. Bij een aanrijding tusschen vrachtauto en autobus op den weg BredaEtten zijn drie meisjes gedood en twee levensge vaarlijk gewond. Byzantijnsche kunstwerken uit den relie kenschat van den St. Pieter tijdelijk af gestaan aan de Willibrord-tentoonstel- ling te Utrecht. Te Nijmegen is overleden de heer N. R. A. Dreesmann, stichter van de magazij nen van V. en D. aldaar. Moordaanslag te Leiden. De stichting „Het Graf van St. Servaas" heeft een prijsvraag uitgeschreven voor het componeeren van een „Magnificat i J Jhr. mr. D. J. de Geer heeft zich heden ochtend te kwart over negen naar H.M. de Koningin op den Ruigenhoek begeven. Woensdagavond laat is op de Lange- gracht te Leiden een moordaanslag ge pleegd, waarbij de 30-jarige textielarbeider J. F. T., wonende aan de Uiterstegracht, zoodanig met een mes is toegetakeld, dat aanvankelijk voor zijn ieven werd ge vreesd. Omstreeks twaalf uur wandelde T. aldaar met een juffrouw, die hij naar huis zou gelei den. Toen zij ter hoogte van de Vincentius- poort waren gekomen, hoorden zij iemand hard achter hen aanloopen en het volgende oogen blik had een man den niets vermoedenden T. met een zakmes twee diepe steken in den rug tusschen de schouderbladen en het hoofd toe gebracht. Het slachtoffer, dat hevig bloedde, wist zich naar de portiersloge van de stede lijke lichtfabrieken te sleepen, waar hij voor- loopig werd verbonden, in afwachting van de komst van den eerste-hulpdienst, die hem naar het Academische Ziekenhuis overbracht. De man had zoo veel bloed verloren, dat aan vankelijk voor zijn leven werd gevreesd. Vanochtend was de toestand iets beter, al blijft deze zorglijk. De dader, de 36-jarige werklooze M. van Z. werd even later in zijn woning gearresteerd, hetgeen met eenig verzet gepaard ging. Over de motieven tast men volkomen in het duister. De verslagene noch diens metgezellin herinneren zich den dader ooit eerder te heb ben gezien, terwijl de laatste vertelde, ook het slachtoffer en de hem vergezellende juffrouw niet te kennen. Vermoed wordt dan ook, dat hy in een vlaag van waanzin heeft gehandeld. De man blijft voorloopig in verzekerde be waring. DAYTON (Ohio), 3 Aug. (Havas). Ameri kaansche vliegtuigen hebben twee wereldrecords voor zware vliegtuigen verbeterd. In een geslo ten circuit van 5000 kilometer heeft een „vlie gend fort" met een last van 2000 kilo een ge middelde snelheid van 261 kilometer per uur bereikt. Verder heeft een vliegtuig met een last van 5000 kilo een hoogte van 10.058 meter be reikt, waarmede het record van een Duitsch vlieger in Juni 1938, die 9145 meter bereikte, is verbeterd. Telefoon 13234 Vrgdenburg 13 DAAR EET GOED DAAR DRINKT U EEN FIJN GLAS BIER DAAR BITTERT IJ GEZELLIG lllllllllllllllllliimilllllilllllll!IIIIIIIIIIIIH!f VERWACHTING geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur; VOOR HET GEHEELE LAND: plaatselijk regen met kans op onweer, be- EE trokken tot zwaar of half bewokt, eenige stijging van temperatuur, zwakke tot ma- tige Zuidwestelijke lot Zuidoostelijke wind. AARDAPPELZIEKTE H In het etmaal van 's avonds 1 Augustus EE tot 's avonds 2 Augustus is in Noordhol- EE land tusschen Hoorn en Enkhuizen en EE waarschijnlijk ook ten Noorden van Alk- EE maar de weersgesteldheid kritiek geweest EE voor het optreden van aardappelziekte; in het midden van het land kritiek behou- EE dens te geringe bewolking. H Zon op 5.21 - onder 20.50 - Licht op 21.20 Maan op 21.37 onder 8.51 8 Augustus L. K. illllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIll

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1