De zitting van het Lagerhuis Duitschland won van Nederland New-Vorksche Bears holland-afrika lijn diverse schepen DONDERDAG 3 AUGUSTUS 1939 Wil of kan Japan de orde niet handhaven? Uitbreiding van het vlootbouwprogram Opspoormogelijkheid vein duikbooten Mededeeling van Stanhope in het Hoogerhuis Peruaansche vliegers omgekomen Prins-regent Paul geopereerd Mussolini naar de manoeuvres Het optreden tegen de I.R.A. PASTOOR J. TOLBOOM f. Stichter van Oldenzaals tweede parochie WATERPOLO Onze landgenooten stonden met 31 voor, doch verloren door pech met 43 België en Frankrijk verloren FrankrijkItalië BelgiëHongarije Staatsexamen H.B.S. (B). Examen Handelskennis L. O. Hoogduitsche taal L. O. Hoofdakte-examens Examen Boekhouden M. O. K. XII Examen Handteekenen L. O. MARKTNIEUWS Markt opende in gedrukte stemming; handel bleef geringslot vast AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 2 Augustus AMERIK. GOEDERENMARKT FAILLISSEMENTEN WISSELKOERSEN Clearingkoersen STOOMVAA RT LIJNEN (Vervolg.) Er zijn tot dusver te Londen nog geen aan- wijzigingen omtrent eenig voornemen, de bespre kingen te Tokio in verband met de anti-Brit- sche incidenten af te zeggen, doch niettemin, aldus verneemt de diplomatieke medewerker van Reuter, ziet men volkomen in, dat deze inci denten de onderhandelingen buitengewoon en- zeker maken. Dit standpunt is ook door Craigie aan de Japansche regeering duidelijk gemaakt. Craigie heeft het Britsche standpunt ongeveer als volgt uiteengezet: De Japanners hebben de verantwoordelijkheid aanvaard voor de handhaving van de openbare orde in de onder hun controle staande gebie den. Volgens de formule, welke voor de be sprekingen te Tokio is overeengekomen, zou de Japansche regeering deze verantwoordelijkheid aanvaarden. Doch de tegenwoordige Britsche agitatie is een duidelijke aanwijzing, dat de orde niet wordt gehandhaafd. Hieruit kan de conclusie worden getrokken, dat de Japansche regeering de orde hetzij niet kan, hetzij niet wil hand haven. Als zij de orde kan handhaven, doch dit niet doet, komt zij de verplichtingen der for mule niet na, en als zij haar niet kan hand haven, had zij het nooit moeten doen voor komen alsof zij het wel kon. Craigie en Kato hebben Woensdag in de To- kio-club langer dan een uur geconfereerd om het terrein te effenen voor de eerstvolgende voltallige Britsch-Japansche conferentie. Men gelooft, dat Craigie wacht op instructies der Britsche regeering inzake de economische kwesties. In het Lagerhuis heeft Shakespeare, parle mentair secretaris van Marine, medegedeeld, dat de regeering heeft besloten tot een aanzienlijke uitbreiding van het vlootbouwprogramma van 1939. Er zullen 107 treilers worden aangeschaft voor mijnvegen en anti-duikbootactie. Hiervan zullen 20 treilers speciaal gebouwd worden en 87 opgekocht en verbouwd. De admiraliteit stelt zich verder voor 56 schepen van het walvisch- vaardertype te bouwen. De meeste zullen dienst doen als patrouillevaartuigen, terwijl eenige bij de anti-duikbootactie gebruikt zullen worden. Er zullen ook tien mijnvegers, zes vaartuigen voor de verdediging van versperringen en een kabel schip komen. In totaal dus 180 vaartuigen. Men heeft een drijvend dok aangekocht voor sche pen tot 5000 ton. De extra-kosten van deze uit breiding worden geschat op ongeveer 11 millioen pond sterling. Shakespeare zeide, dat een verdere uitbrei ding overwogen wordt, doch kon daarover geen bijzonderheden mededeelen. De uitgaven zullen worden opgenomen in een aanvullende be grooting. Vandaag is een wetsontwerp gepubliceerd, dat beoogt, in tijd van oorlog een der ministers te benoemen tot minister van de Levensmiddelen verdediging, op wien dan de bevoegdheden van het ministerie van Handel zullen worden over gedragen met betrekking tot de plannen voor het opslaan en vervoer van levensmiddelen en fourage en van de hiervoor benoodigde grond stoffen. LONDEN, 2 Aug. (Reuter) Lord Stanhope, dt Britsche minister van Marine, heeft tijdens het debat in het Hoogerhuis over de afschaf fing van duikbooten een verklaring gegeven hoe het kwam, dat de aanvallen van duikbooten in de Middellandsche Zee, welke geleid hadden tot de conferentie van Nyon, prompt ophielden. Hij zeide, dat de maatregelen tot bestrijding van de duikbooten sinds den laatsten oorlog in derdaad waren ontwikkeld. Ik geloof, aldus Lord Stanhope, dat de marine-autoriteiten van ge voelen zijn, dat wij ónder gewone omstandig heden duikbooten kunnen verjagen en bestrij den, wanneer wij dit bijzondere apparaat ge bruiken, dat ik niet nader zal aanduiden en dat de zekerheid geeft hen op te sporen. Ik geloof, dat andere naties, die meening zijn toegedaan. Ik geloof niet, dat zij dit apparaat hebben of iets dat er op lijkt. Toen werd aangekondigd, dat Groot Brittan- nië ingeval de duikbootaanvallen in de Middel landsche Zee zouden voortduren het gerecht vaardigd zou achten, in dat gebied duikbooten tot zinken te brengen, hielden de aanvallen van duikbooten stipt op. Ik geloof, dat dat de erken ning is, dat ons land den toestand op dat punt meester is. CASABLANCA, 2 Aug. (Havas) Een Pe- ruaansch vliegtuig, welks bemanning 'n vlucht RomeLima wilde maken, is, na uit Casa blanca vertrokken te zijn, boven Agadir in moeilijkheden geraakt. Het trachtte naar Ca sablanca terug te keeren, doch tengevolge van motordefect stortte het brandend neer ij Azemmoer. De bestuurder, Canja, en de werk tuigkundige kwamen om het leven, terwijl de radio-telegrafist, die uit het toestel wist te springen, niet ernstig aan de beenen gewond werd. Het zal wel niemand ontgaan, dat zoo ooit dan in onzen tijd, het algemeen welzijn het bestaan en den krachtigen bloei vordert van katho lieke Hoogescholen. Benedictus XV aan het Hoogw. Episcopaat van Nederland. LONDEN 2 Aug. (Reuter). Prins Paul van Joego-Slavië heeft alhier een kaakoperatie on dergaan. Hij is thans echter herstellende, zoo als blijkt uit een Dinsdagmiddag op Buckingham Palace uitgegeven bulletin: „Z. K. H. de prins regent van Joego-Slavië, die verleden week aan de kaak geopereerd werd, kon heden de plaats, waar hij verpleegd werd, verlaten. De operatie, die Z. K. "L onderging, was niet van lichten aard zooals ten onrechte in de pers ge meld werd." ROME, 2 Aug. (DNB) Mussolini heeft zich aan boord van een door hem zelf bestuurd driemotorig vliegtuig Woensdagmiddag van Rimini uit, in gezelschap van generaal Pariani en generaal Valle, naar het terrein der ma noeuvres begeven. Op het vliegveld Novara, waar de Duce landde, kwam kort daarop ook de koning aan! met wien Mussolini 'n uur lang sprak. Daarna bezichtigde de koning verder het terrein der manoeuvres, terwijl Mussolini weer opsteeg en boven het terrein rondvloog, waarna hij naar Rimini terugkeerde. LONDEN, 2 Aug. (Reuter) Er zijn nog veertien bevelen door Hoare onderteekend tegen personen, die er van verdacht worden in betrek king te staan met het Iersche republikeinsche leger. In het geheel zijn thans 39 bevelen onder teekend, twaalf daarvan betreffen deportaties, twee een verbod in Engeland aan land te gaan. Uit Birmingham zijn vier verdachte personen onder politiebewaking per trein naar Liverpool vertrokken, waar zij op de boot naar Ierland zullen worden gezet. Woensdagavond om negen uur is op 64-jarigen leeftijd overleden pastoor J. H. M. Tolboom, stichter en eerste pastoor van de St. Antonius- parochie te Oldenzaal. De overledene, die 6 Januari 1875 werd ge boren, werd 15 Augustus 1898 priester gewijd en was achtereenvolgens kapelaan te Wehl, Henge- loo (O.) en Delden. Korten tijd na zijn benoe ming tot rector van het Duitsche klooster der Benedictinessen te Oldenzaal in 1909 ontving hij van den Aartsbisschop van Utrecht opdracht tot stichting van een tweede parochie te Oldenzaal. 30 Mei 1912 werd het nieuwe Godshuis gecon sacreerd en 9 Juni d.a.v. werd de parochie op gericht. Onder zijn bestuur werden o.m. vier parochi ale scholen, een fröbelschool en het parochie huis St. Theresia opgericht. Van de drie waterpolowedstrijden, welke Woensdagavond in het zwembad Groenendaal te Doetinchem werden gespeeld voor het Horthy-tournooi, was de ontmoeting Neder land—Duitschland, welke de Duitschers op vrij gelukkige wijze met 43 wonnen, verreweg de beste en interessantste. In de beide andere wedstrijden BelgiëHongarije en Frankrijk— Italië, resp. door de Hongaren met 42 en door de Italianen met 30 gewonnen, was ook dit maal lichaamskracht een te zeer op den voor grond dringende factor. Voordat het spel de gelegenheid kreeg zich te ontwikkelen, moest er steeds weer afge floten worden voor een overtreding. Het spel van de Nèderlandsche ploeg, die goed open manoeuvreerde en zich daardoor een 31 voor sprong wist te verwerven, stak zeer gunstig af en daarom was het jammer, dat zij tegen de Duitschers, die waarlijk niet sterker speelden, een nederlaag leden, een nederlaag, die de Oranjemannen waarlijk niet verdienden. De ontmoeting tusschen Nederland en Duitschland was de laatste van den avond en het was een slot, dat pakte Nog voordat de Fransche scheidsrechter A. Delport het beginsignaal had gegeven, begon het niet talrijke publiek onze jongens al en thousiast aan te moedigen. De Nederlanders hadden H. Maier weer in hun midden, zoodat Mollenaar, die Dinsdag de plaats van Maier had ingenomen, weer reserve was. Onze jon gens pakten meteen goed aan en al spoedig had Van Aelst den bal achter den Duitschen kee per liggen. Het doelpunt werd echter niet toe gekend wegens afzetten. Daarna probeerde Van Rootselaar het met een hoogen bal, maar deze werd onschadelijk gemaakt. Na dit offensief kwamen de Duitschers opzetten en zij hadden teeds met hun eersten aanval succes, toen Schneider uit een vrijen worp een kans kreeg om te doelpunten (01). Doch de oranjeman nen versaagden niet. Het spel verplaatste zich zeer snel en er werd goed open gespeeld. Bij een snellen aanval van de Nederlanders ge taakte de Duitsche verdediging uit haar positie. Van Rootselaar gaf een goeden pass naar Van Aelst, die schitterend gelijk maakte (11). Maar daarna was het weer de beurt van keeper Faerl om zijn kunnen te toor.en. Bij een keurig schot van Schneider bewees hij, dat dit inderdaad niet gering is, Onder geweldig enthousiasme bezorgde Van Aelst met een zeer onverwacht achterwaartsch schot, waardoor* deze speler zoo gevaarlijk is, aan het Nederlandsche team de leiding. (21). Wel kwamen de Duit schers daarna verschillende malen zeer gevaar lijk opzetten, maar de tegenaanvallen van onze jongens waren zeker niet minder gevaarlijk door de snelheid, waarmede dó bal gespeeld werd. De rust konden onze landgenooten dan ook m- l gaan met een alleszins verdienden voorsprong. Bij de hervatting bleek, dat wij aan enthousias me en snelheid niets ingeboet hadden. Weder om was het initiatief bij de Oranjemannen, die al spoedig door Van Aelst weer met een ach- terwaartschen worp den voorsprong opvoerden (3—1). Doch toen Overhaagen het water uit gezonden werd. scoorde Schneider uit een toe- gestanen vrijen worp (32). Het werd een opwindende enerveerende kamp, vooral toen Schulze den stand op gelijken voet bracht (3—3) Schneider lies door treuzelen nog een moo:e kans glippen, waarbij Den Hamer goed in greep. Een Rootselaar schoot tegen den paal. Bij den daaropvolgenden Duitschen aanval wierp Schneider het leder tegen de lat. Bayer en Van Aelst werden het water uitgezonden, hoewel o.i. de schuld bij den Duitscher alleen lag. Het schijnt evenwel bij dit tournooi gewoon te te worden in dergelijke gevallen één speler van beide partijen naar den kant te verwijzen. Paerl verrichtte een mooie sate bij een schot van Schneider, doch toen kort voor het einde Schul ze inschoot en de bal voor het doel bleef steken, werkte Paerl, die was uitgevallen, bij het boven water komen den bal met zijn rug het doel in. Dat was een hard gelag voor de onzen, die een gelijk spel verdienden. De vraag is evenwel of het tactisch juist was aanvallend te blijven spe len bij den 31 voorsprong. Met een versterking van de verdediging zou het waarschijnlijk niet op een nederlaag zijn uitgeloopen. De door ir. L. Hauptman uit Bohemen Mo- ravië geleide wedstrijd Frankrijk—Italië heeft niet veel moois opgeleverd. Waren de Franschen zoo op dreef geweest als tegen de Suitschers, Italië zou geen schijn van kans gehad net Ier) De Italianen hadden hun reserve-doelman Fa- briano in het doel. Buigarelli. bezorgde Italië de leiding, doel) verder dan een paar schoten tegen lat en palen brachten de Italianen het in de eerste helft niet, terwijl de Franschen van de weinige werkelijk goede kansen geen gebruik maakten, omdat het schieten bepaald onvol doende was. Rust kwam dan ook met 10 voor Italië. Boglioni werd al spoedig in de tweede helft het water uitgestuurd, doch even later volgde de Franschman Bermin. Ghira kreeg voor de over treding van Bermin de penalty te nemen, welke op fenomenale wijze door den Franschen kee per tot corner werd verwerkt, doch met een houdbaren bal vergrootte Ghira toch den voor sprong, terwijl dezelfde speler na een schot van een van zijn landslieden op vrij gemakkelijke wijze nog een doelpunt aan de score kon toe voegen, zoodat Italië dezen weinig interessanten wedstrijd met 30 won. Moedig hebben de Belgen zich geweerd. On danks het feit, dat de Hongaren evenals Dins dagavond hun reputatie geen eer aandeden, bleven zij in verschillende opzichten uitblinken. De zege heeft evenwel langen tijd aan een zij den draadje gehangen. Brandi nam voor Hon garije de leiding, terwijl De Pauw met een listig boogballetje gelijk maakte. Via den paal, waarbij de bal nog net achter het net kwam, veroverde Nemeth den voorsprong en met den stand 21 kon Hongarije de rust ingaan. De spanning kwam er weer in toen Isselé, die vrij gezwommen was, den stand op 22 bracht. Krachtig' aangemoe digd door de Italianen vielen de Hongaren weer aan. Reeds waren een Belg en Nemeth naar den kant verwezen en toen ook nog de Belg Steele het water uit moest, benutte Brandi den toege- stanen strafworp (32). Met een mooi schuin boogschot vergrootte Kisleghy voor Hongarije nog den voorsprong tot 42 waarmede het einde kwam. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd mej. M. Eerd- mans en de heeren J. Coulander, Z. J. Kokes, S. Lavcoy, J. M. Nierstrasz, G. Padberg, S. Picardo, H. A. Roebers, S. Gerber. 's GRAVENHAGE. Geslaagd voor het examen handelskennis L.O.: C. G. Mijnders te Lisse, J. Nierop te Hoek van Holland, F. G. J. Maeijer te Amsterdam, J. M. Nelissen te Vaals, H. Meijer te Zuidhoorn, H. J. de Mey te Bussum, A. Mol te St. Philipsland en E. Mulder te Ger- kesklooster. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd 'de dames P. Moesker, Haarlem; M. A. G. P. Verheyen, Eind hoven; L. F. Ludendorf, Amsterdam en J. C. J. Kwant, Eindhoven en de heeren N. Benschop, S. H. J. Wanrooy, Rotterdam; M. P. F. v. d. Burgh, Schiedam; ,B. Kuipers, Krimpen a. d. IJ.; J. de Vroome, Schoonoord; J. Wiegel, Schie- broek; P. A. E. Menger; J. v. d. Meulen, Aals meer; W. J. Petri, Alkmaar en B. W. Pool, Ma- rum (Gr.); J. Enters, Nieuweroord; L. van Eys- den, Rotterdam; C. J. Gelderblom, Heerenveen; H. J. P. Graste, Venlo; E. Teernstra, Stokkum (Geld.); A. J. Lenselink, Enter (O.); D, de Vries, Abbèga (Fr.). 's-GRAVENHAGE. Geslaagd de dames E E Pilouw. E. van der Veen en M. Nass, Den Haag en de heeren O. W. Verbeek, Hillegom en E. J Habers, Voorburg. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd de heeren M. de Putter en J. van der Velde, Rotterdam; G. F. J. de Raadt en N. J. Somers, Amsterdam; A. Smaal, Dordrecht; J. H. van Soldt en L. N. Te gel, 's-Gravenhage; K. B. van Steenwijk, Utrecht; P. Verdonk, Westzaan en E. Visser, Leeuwar den. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd de dames J. A. Draaijer, Amsterdam; J. van Gent, Arnhem; A. G. Horn, Zeist en de heeren S. A. Bijlsma, Vught; J. Deetman, Elburg; W. Dom en H Dorgelo, 's-Gravenhage; H. Euverman, Ensche de; G. van Eijk, Delft; L. J. Groothuizen, Alk maar; D. Heeringa, Leeuwarden; D. Holleman, Halsteren; A. J. Kuipers en R. D. Meijer, Gro ningen; A. Pluimers, Steenwijk en P. J. Visch, Zaltbommel. AMSTERDAM, 2 Aug. Tabak. Per s.s. „Lune- burg" werden aangevoerd 44 pakken Java-, ge merkt HTOR, KHT Doeren/AI/VO ,1939/Holland enz. Per m.s. „Poelau Tello" werd'en aangevoerd 3292 pakken Java-, als 601 pn. SG/L, 871 pn. Tegal- gondo/MOL, 503 pn. G/Bangkok/V, 231 pn. Djoe- wiring/L, 794 pn. GHW/Toemboekan, 93 pal. Kadjaran/VO, 57 pn. Ardjoem/V'O en 24o pn. Mangls/Hyb. Per m.s. „Chr. Huygens" werden aangevoerd 788 pn. Java-, als 37 pn. Ster/Trada/1939, 57 pn. Sinai',1939, 320 pn. Ngoeplt/L-M/J, 86 pn. D'jojoge- dee/VO/1939, 40 pn. DJojoir.'Oro/VO/B/1939, 32 pn. Loemadjang/VO/A/1939, 4 pn. ldem/Lad'ekan/VO, 7 pn. Djojogedee/Ladekan/VO, 114 pn. Kadjaran VO/M-A, 2 pn. idem/Ladekan/VO, 51 pn. Mangis HYB. 2 Dn. idem/GRS eni 36 pn. TEMP/1939, Het herstel, dat zich op de New Yorksche beurs gisteren in de tweede beurshelft voltrok ken heeft, bleef heden bij opening niet gehand haafd. De markt opende in gedrukte stemming, vrijwel zonder uitzondering met koersverliezen van Yi a dollar. Vooral staalwaarden werd nogal druk op uitgeoefend. Het sentiment werd ongunstig beïnvloed door het besluit van het Huis van afgevaardigden om de uitgavenwet in deze zitting niet meer in behandeling te nemen, nadat het Huis het betreffende bedrag reeds van 3 milliard tot 1.6 had verlaagd. Op zichzelf is het merkwaardig, dat de beurs hierop met een daling reageert. De gevallen beslissing beteekent n.l. een gevoelige nederlaag voor Roosevelt en zijn New Deal-politiek en legt bovendien duidelijk getuigenis af van de ook in de gelederen der democratische partij groei ende anti-New Deal stemming. Voor de beurs weegt thans echter klaarblijkelijk het feit zwaarder, dat het bedrijfsleven in het komende jaar thans den stimulans van regeeringsuit- gaven van minstens 1.6 milliard zal moeten missen en waar de staalindustrie hiervan waar schijnlijk een der grootste beneficianten zou zijn geweest, is het begrijpelijk, dat deze fondsen heden het sterkst aangeboden waren, alhoewel, gelijk gezegd, ook elders het aanbod overheer- schend was en de geheele markt op lager niveau •opende. Een en ander geeft blijkt van een niet al te groot vertrouwen in een gunstige, ontwik keling van het bedrijfsleven op eigen kracht Men kan zich hierover verwonderen, gezien o.a. den steeds herhaalden eisch van het bedrijfs leven zelf en van de beurs om hot bedrijfsleven met rust te laten en de uitgavenpolitiek op te geven, als zijnde factoren, die een gunstige ontplooiing van de conjunctuur belemmeren maar dergelijke tegenstrijdigheden zijn per saldo niet nieuw. Trouwens de reactie zette na de eerste transacties niet verder door, doch maakte reeds spoedig plaats voor een herstel, dat gedeeltelijk aan dekkingen, doch ander deels ook aan nieuwe vraag moest worden toe geschreven. Overigens was de belangstelling niet zeer groot en bleven de omzetten dienten gevolge beperkt, ook tijdens het herstel. Staal waarden hadden bü dit herstel, dat de aan vankelijke verliezen in de meeste gevallen uit- wischte, doch hier en daar zelfs daarboven uit ging, de leiding. Tegen het einde van het twee de uur trokken de koersen vrijwel algemeen verder aan, zoodat kleine koerswinsten over- heerschten, en de markt een vrij vast voor komen kreeg. De handel bleef echter gering, daar de buitenlandsche situatie en het verloop van de Europeesche beurzen nog altijd aanlei ding tot terughouding geven en thans ook weer de binnenlandsche politieke situatie weer onze kerder is geworden. De omzetten bedroegen in het eerste uur 210.004) shares en in het tweede uur 300.000 shares. Hoewel niet ononderbroken, bleef de stem ming in de middaguren toch vast en hoewel het slot evenmin op het hoogste punt van den dag terecht kwam doordat laatbeurs nog een lichte reactie intrad als gevolg van het verhoogde koerspeil, kwam dit toch niet veel lager te lig gen en het slot was vast. Opvallend was de goede belangstelling voor public-utilities, die ruime omzetten te zien gaven. Verschillende vermoe dens omtrent de oorzaak voor deze stemming deden de ronde, doch definitieve feiten waren niet aanwezig, of het moesten dan de verwach tingen omtrent de betere bedrijfsresultaten de zer maatschappijen zijn, die hun invloed deden gelden. Amer. Waterworks, Consol. Edison en ElectriG Bonds stelden zich lal K punt hoo- ger. Bij de staalwaarden traden Bethlehem Steel op den voorgrond, terwijl U.S. Steel zich wat op den achtergrond bewogen. Betjes ste gen bijna VA dollar, terwijl National Steel en Youngstown 11/8 monteerden. De bedrijvig heid in de staalindustrie wordt geraamd op 60 pCt. (v. w. eveneens 60 pCt.), terwijl het vak blad Iron Age hieraan toevoegt, dat niettegen staande de staking in de automobielindustrie, die een remmenden invloed op het binnenkomen der orders had, de orders in Juli die van Juni overtreffen. Het verwacht geen nadeeligen invloed voor de staalindustrie van de opzegging van het handels- en scheepvaartverdrag tus schen Amerika en Japan. De betere stemming (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.304.30 uur Kon. Olie U. S. steel Beth. Steel Rep. Steel 303%304 38%—38i/2 46 lé 133/a Brussel 16.99 16.99 16.99% Rome 5.26 </4 5.26% 5.26% Bern 22.56 22.56% 22.56% Madrid Oslo 22.52% 22.52 22.52 A'dam 53.17 53.20 53.10 Londen 4.68& 4.68 Vs 4.68 Vs Parijs 2.6 4 j! 2.64-J! 2.6411 Berlijn 40.13 40.13 40.13 NEW YORK, 2 Aug. 2 Aug. 1 Aug 2 Aug. 1 Aug. Van 4.305 uur Aku U. S. Steel Beth. Steel Rep. Steel 201/4—20% 38i/2—38% 46/2—47 133/s Opgegeven door v. d. Graaf Co., N.V. (Afd. Handelsinformaties) Surséance van betaling: 26 Juli 1939 is de surséance van betaling van Paulus Marinus Ter Wee, vertegenwoordiger te Zaanahm, geëindigd door homologatie van het accoord. Aan de C'omna. Venn. Handelsvennootschap Kal bas, gevestigd eni kantoorhoudende te Groningen, Hoekstraat' 52 X en haar eenige beheerende ven- noote Adriana CatharSna Mtaria Buissink, we duwe J. van Velzen, wonendé te Groningen, Moesstraat 46, is bij beschikking der Arrondisse,- ments-Rechtbank te Groningen d.d. 28 Juii 1939 voo'rloopige surséance van betaling verleend. Bewindvoerder Is mr. R. A. Vos, te Groningen, Oude Boteringestraat no. 52. Verhoor: ter raad kamer der rechtbank op Vrijdag 8 September 1939, des v.m. te 10.30 uur. Een ontwerp-akkoord Is bij het verzoekschrift niet gevoegd. Failliet verklaard: 1 Aug.: Hendrik Gerardus Dubbeling, chauf feur-monteur, IJmuid'en, (O.), Platanenstraat 5. R.c. mr. C. G. Bfjleveld. Our. mr. J. C. IJ. Nieuwenhuys, Haarlem, Kruisweg 59. Vernietigd door het Gerechtshof te Amsterdam: 14 Juli: J. N. Luken, Baarn. Vernietigd door het Gerechtshof te Den Haag: 26 Juli: G. v. d. Kloot, Rotterdam. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 1 Aug.: H. Janse, Haarlem; M. C. Meijer, Haarlem. Geëindigd' door homologatie van het acooord: 26 Juli: mevr. de weduwe C. KoningHessels, Haarlem; C. H. Koning, Haarlem; mejuffrouw M. C. Koning, Haarlem; C. F. Lucas, Haarlem; N.V. Rubberol Exploitatie Maatschappij Bloemendaal; M. Segaar, Zaandam. Gedeponeerde uitdeellngslljsten: 21 Juli: C. G. van Houweninge, Hocrrn. Ge ëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst. Ultk. 17.445 pCt. 22 Juli: P. Beers Jzn., Heerhugowaard. Idem. Uitk. 13.624 pCt. 22 Juli: N.V. Delco Kleedingindustrie, Rotter dam. Idem. Uitk. 9.127 pCt. G. J. C. Hoff, thans Amsterdam, voorheen Ed'am. Geëindigd door het verbindend worden der slotuitdeelingslijst. Uitk. 0.48244 pCt. 29 Juli: W. Th. Hoedeman, IJnvuiden. Geëin digd door het verbindend worden der eenige uit deelingslijst. Uitk. 9% pCt. Nalatenschap van H. van Engcn, Oosterboer, gemeente Meppel. Geëindigd door het verbindend worden der slotuitdeelingslijst. voor exportkoper liet niet na den betreffenaen waarden een stimulans te verleenen. Met uit zondering van Phelp Dodge, die 2 dollar op liepen, bleven de voordeelige verschillen tus schen Y> en 1 dollar schommelen. Automobiel- waarden konden geleidelijk aan verbeteren, doch voor Chrysler kwam het slot ruim een haiven dollar beneden het hoogste punt van den dag. Groote winsten vielen op deze afdeeling niet te boeken. Sporen lagen verdeeld in de markt, met overwegend voordeelige verschillen; voor Union Pacific stelde de noteering zich 1 dollar hooger. Mijnen, rubbers, equipmentshares en kunstzijde-aandeelen verlieten de markt in goed prijshoudende stemming, terwijl Sears Roebuck. Amer. Tel. Tel., Allied Cnemical, Du Pont de Nemours en Westinghouse 1 a lh dollar hooger de markt verlieten. Warenhuis fondsen, tabakken, luchtvaartwaarden en olie waarden lagen rond de vorige slotkoersen. De handel had eenige uitbreiding ondergaan en met 270.000 shares in het laatste uur, kwam het totaal op 1.030.000 shares. Laatst gedane koersen Aug./Juli 2 Allied Chemical American Can Co. Am. Car F.dry Am. Rolling Mill? Ara. Smelt lief. Am. Tel. Tel. Am. Tobacco B. Am. Waterworks Anaconda C pper Atchison Topeki Baltimore Ohio Bethlehem Steel Canadian Pacific Case Treshing Chase Nationai B. Ches. Ohio Chicago Rock lal. Chrysler Motor Cities Service Consol Gas N.Y. Continental Oil 7 DawesL 5 H Young Delaware Huds. Douglas Aircraft Dupont de Nem. Eastman Kodak El. Bond Sh. General Electric General Motors Good Year Hudson Motor Illinois Central Intern. Harvester Intern. Nickel intern. Tel. Tel. Kennecott Copper Missouri Pacific Idem pret. Montgomery Ward Nat City Bank Nat Dairy Prod. New York Centra] North Am. Ay. North. Amer. nk Norton, Western Pennsylvania Phillips Oil Proctor Gamble Publ. Serv. N. J Radio Corporation Rep. Steel Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Stand. Oil of N.-J. Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp A. U. S. Leather U. S. Rubber U. S. Steel Western Union Westingh. Electr. Woolworth Building 5 ex. dividend nieuwe aandeelen gedaan en laten t bieden S nominaal 1 31 172 17C% 172 101 100 98% 22% 22% 21% 153/s 153/s 15 46% 46 46 169 167% 167% 85% 86 86 12% 11% 11% 27% 26% 26% 29% 28% 29 53/8 53/s 5% 63% 62% 62% 4% 4% 4Vs 741/2 73 74% 33 32 313/4 35% 35% 34% 3/8 82% 82 3/8 82 6 5% 5% 33% 32% 32% 21 21 2l3/8 23 23 22% 17% 17% 173/4 17 17% 17% 70 69% 69 Vs 161 160 159% 172 171 171% 11 93/4 9% 38% 38 38 48% 48% 48% 29% 29% 30 53/s 5% 5 3/8 13Vs 13Vs 13 54% 543/s 54% 50% 50% 50 Vs 7 6 Vs 6% 37% 361/2 363/, 3/s 3/8 3/8 1 1 1 54 53% 53% 25% 25 25 18 17 Vs 18 15% 153/s 15% 17 16% 163/4 25% 24% 2j% 187 186 184 183/8 18% 18 3/S 35% 35% 353/4 62% 62 61% 40% 39% 39% 6% 6Vs 6 17% 17% 17% 79% 78% 78% 11 11 11 11% 11% 11% 15 14% 143/s 17% 17% 173/g 6% 6 3/8 6V2 41% 41% 41% 10% 10% 11 Vs 100 99 93 3/4 38% 38% 37% 33/s 3 Vs 3 46% 45% 45 52% 51% 52 27% 27 Vs 26% 110 108% 108% 49% 49% 49 Vs ex coupon. NEW YORK, 2 Aug. Slotkoersen Aug./Juli 2 31 (Santos) Suiker Juli Jan. 1.92-94 1.92-93 Sept. 1.96-97 1.96-97 Mrt. 1,96-97 1.96-97 Nov 2.0C-03 2.01Mei 1.98-2C0 1.98-99 Dec. Juli 201-03 201-02 Koffie (Rio - Nieuw contract) Sept. 4.37-— 1 Dec. 4.41-- Mrt. 4.34- Mel 4.36-37 Juli Rubber Standaard Juli Sept 16.50 Oct. 16.. 3 Dec 16.58-f Katoen 4.35 4.39 4.35 4.37 Sept, 6.18 - Dec. 6.31- Maart6,39- Mei.. 6.42- Jull 6,76- j— -J an. 16.57 16.58-f Mrt 16.60- 16.61Mel 16.62-f 1666Juli 16.62 6,13-14 6.25 6.35 6.40 6.42-43 16.65 16.68- f 16.69-1 16.69 Oct 9.04 9.16 Mrt. 8.65 8.75 Dec 8.87-88 8.97-98 Mei 8.48 8.58 Jan 8.74 8.83 Juli 8,30 8.38 Tin Loco 48.45 48.50 Ter- 48.40 48.45 2 Aug. Tarwe CHICAGO, 2 Aug. 1 Aug 2 Aug. 1 Aug. Haver Sept 653/s-% 64%-% Sept 27%27 Dec 66 -% 65%- Dec. 28 Vs28 Vs Mei 66%-67 66 - Vs Mei 29 Vs-— 29 Vs- Rogge Mais Sept. 42 41 Dec 42 42y4 - Mei 45 44%- Reuzel Sept 5.72% 5.67% Oct 5.80 5,75 Sept. 413/841 Dec. 43y443 Mei 453/s45 Koersen voor stortingen op 3 Augustus tegen verplichtingen luidende in; Reichsmarken f 75.45, Lires f 9.90. Dec 5,90 Jan. 5.95 5.87% 5.90 WINNIPEG, 2 Aug. 2 Aug. 1 Aug 2 Aug. 1 Aug. Tarwe Gerst Oct 52%52V8Juli 353/s-- Dec. 54%53%Oct. 35% 34% Mei 571/4-— 57 Dec.35%- Rogge Lijnzaad Juli 3t3/8 Jul) )29% Oct 393/s— 3s t/s Oct 126 129 Dec391/8 Dec126 Haver Oct. 28 24% Mei 29% Dec, 27%— 24% BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUIDEN. Aangekomen 2 Aug.: Mame, m.s., Parijs; Svint, s., Trangsund. Vertrokken 2 Aiig.: Costa Rica, s„ Dublin, toeristenreis; Alexandra, s., N.-York; Dorothy Rose, s., Newcastle; Rhea, m.s., Hamburg; Ajax, s„ Stettin; Serooskerk, s., Hamburg; Rhein, s., idem; Theano, s., Belfast via R'dam; Fenmia, Antwerpen; Olga, nï.s., Londen; Cardita, tank', Hamburg. AMSTERDAM. Aangekomen 2 Aug.: Svint, Trangsund, hout, Houthaven, Spliethof; Marne, Parijs, stukgoed, J. P. Coenhaven, Wm. H. Muller Co. KON. HOLL. LLOYD AMSTELLAND, thuisreis, 2 Aug. Van Bahia. ZAANLAND, uitreis, 2 Aug. te Santos. KON. NED. STOOMB. MIJ. COSTA RICA, toeristenreis, 2 Aug. van Amst naar Ierland, Schotland en Noorwegen DOROS, 2 Aug. van Aarhuus te Gothenburg. GANYMEDES, naar R'dam, pass. 2 Aug. Finis- tjerre. B VAN RENSSELAER, uitreis, 2 Aug. van Dover yESTA, naar Amst., pass. 2 Aug. n.m. Gibraltar. NOTOS, 2 Aug. van Amst. te Lissabon. 2 AuS- van Am'st. naar Stettin. RHEA, 2 Aug. van Amst. naar Hamburg. ROTT. LLOYD 2. Aug' van R'dam n. Batavia, thuisreis, 2 Aug. van Sabang. GARGET, uitreis, 2 Aug. van Londen. SIBAJAK, thuisreis, 2 Aug. n.m. 3 uur van Marseille. VER. NEDERL. SCHEEPV. MIJ. HOLLAND-AUSTRALIË LIJN (^GTEKERK, uitreis, 2 Aug. te Newcastle bralto?HrONTmN' thuisreis, pass. 2 Aug. Gi- HOLLAND-O. AZIE LIJN SEROOSKERK, 2 Aug. van Amst. n. Hamburg. DIVERSE SCHEPEN WINTERSwrTK^U?' AVan Havre te Dover. winterswijk, 1 Aug. van Capelle te Halifax. BINNENLANDSCHE havens IJMUIDEN, aangekomen 1 Aug s. H°amburg.S- Newcastle <voor Velsen); simaloer, 2 Aug. Alexandra, s. R'dam; Gundbore Segrell s. Sundsvall (voor Zaandam); Serooskerk s t? pan, laatst R'dam; Anna W m s iSwRh chr" Huygens, ms. Batavia. loswicn, Chr. Vertrokken 2 Aug. Mira, m.s. Kingslvnn- Atrie- AmKHDAM Zwaantiena, m.s., Korsor.' AMSTERDAM, aangekomen 1 Aug Kamlman t6r' StUkgoed' Steiger H.A.L.. Mb ANlderlSiarv 0Aifami'Urg' leüig' Sumatrakade, mij. JNeaeriana, Alexandra, R'dam, bunkeren t P- C-nhavcn, Ned. Steenk. Hand. Mb ^roos-' df MbPaNederfan^'dT' stukgoed' Sumatraka- Stêiger HAL rmm. SSa W" ^wich, ledig, stukgoed, Sumatrakade', Mi/.1 NederiS Batavla' MIJ. NEDERLAND SIMALOERE^S'a,2, AUg' vï/ Batavia te Amst. t/Saïcat?', ■y tS' van Hamhurg te Amst. toeristenreis, 2 Aug. te Merok. 31 Juli Gibraltar, pom uitreis, 2 Aug. te Singa- POELAU LA UT, thuisreis, 1 Aug van Padang Au™ c^mi?oLDENBARNEVEL^ thuisretif ROTT. LLOYD thuisreis, 2 Aug. van Port Said, thuisreis, pass. 1 Aug. Perim. BUITON>ORy-1ErtwS' i PaSS' 1 Au°' Perim. Galle thuisreis, pass. 1 Aug. Point da van Batavia n. R'dam. SIBAJAK, thuisreis, 2 Aug. te Marseille. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. c,ACHfLLFS, 1 Aug. van Genua n. Civita Vec- AGAMEMNON, 1 Aug. van Algiers -n Am« COLOMBIA, uitreis. 2 Aug.^Barba^' DOHOS, 1 Aug. van Aarhuus n. Gothenburg. 1 Au£- van Amst. te Bordeaux. "TUS, 2 Aug. van Piraeus te Candia. Jul1 van Valparaiso n. Corral. TELAMON, 30 Juli van Para te Menaco. VER. NEDERL. SCHEEPV. MIJ. HOLLANDO. AZIE LIJN 2 Aug. van R'dam te Amst. GROOTEKERK, thuiisreis, 30 Juli te Kobe. HOLLAND—AFRIKA LIJN ^HDPONTÏTN 2 Aug. van R'dam te B. Aire». ALUDRA, uitreis, 1 Aug. te Rio Janeiro. R ALHENA, 2 Aug. v.m. 1 u. 30 van Hamburg n. ALPHACCA, 1 Aug. van B. Aires te R'dam. JAVA—NEW YORK LIJN KOTA NOPAN, 1 Aug. van Kaapstad n. Java. SALABANGKA, 31 Juli van Singapore n. Soe- rabaya. KON. PAKETV. MIJ. CREMER, 31 Juli van Penang n. Singapore. -BANTAM. 29 Juli van Batavia te'Singapore. BOISSEVAIN, 1 Aug. van Reunion n. Tama- tave. MAbi'SUYCKER, pass. 1 Aug. Thursday Island, RUYS, 1 Aug. van Tamatave n. Zanzibar. TASMAN, pass. 1 Aug. Thursday Island. STRAAT MALAKKA, 30 Juli van Kohsichang n. Beira. JAVA—CHINA—JAPAN LIJN TJISALAK, 31 Jul! v. Shanghai te Hongkong. HALCYON LIJN FLENSBURG, naar Wabana, was 1 Aug. 10 u. 35 v.m. 110 mijlen Z.W. van Valentia. STAD DORDRECHT, R'dam n. Malmö, 1 Aug. uit den N. Waterweg. ROZENBURG, 2 Aug. van Amst. te R'dam. STAD ARNHEM, 1 Aug. van Vlaardingen te Savona. HOLI,AND—AMERIKA LIJN BITiDERDIJK, uitreis, was 31 Juli 6 u. 25 n.m. 150 mijlen W. van Lands End. BOSCHDIJK, 31 Juli van R'dam te Houston. ZAANDAM, 1 Aug. van New York te Philadel phia. PENNLAND, 1 Aug. van Antwerpen te New York. STATENDAM, 1 Juli n.m. van R'dam te New York, DRECHTDIJK, thuisreis, 2 Aug. te Liverpool. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN MAASKERK, 1 Aug. van Lagos n. Accra. KON. HOLL. LLOYD MONTFERLAND, 4 Aug. v.m. 4 u. van B. Aires te IJmuiden verw. BATAVIER II, 3 Aug. van R'dam te Gravesend. TRITO, I Aug. van Belfast n. Fowey. THAMAS, sleepboot, naar R'dam, pass. 1 Aug. Lizard. ZWARTE ZE2E, sleepboot, naar R'dam, pass. 1 Aug. Wight. EXPORT, 1 Aug. van Gravesend n. Delfzijl. HILVERSUM, pass. 1 Aug. Dungeness, naar B. Aires. ROTTERDAM, 1 Aug. van Fawley n. R'dam. AMSTELSTROOM, pass. 1 Aug. Prawlepoint. WALENBURGH, 1 Aug. van R'dam te Aber deen. ARUNDO, naar R'dam, was 31 Juli 9 u. 30 n.m. 520 mijlen W. van Valentia. BARENDRECHT, naar Houston, was 31 Juli 8 u. n.m. 120 mijlen Z.W. van Lands End. OOSTZEE, sleepboot, 29 Juli van La Skira n. Algiers. STOLWIJK, 1 Aug. van New York n. Newport News. ST. PHILIPSLAND, 1 Aug. van Kopenhagen n. Dar.zig. SCHOKLAND. 2 Aug. te Harlingen. OOSTPLEIN, 31 Juli van Narvik n. R'dam. TELA, 1 Aug. van B. Aires n. Hamburg. LINGE, 2 Aug. van Ldyisa te Kotka. GOUWE, 1 Aug. van Libreville n. Rochefort. PRINS WILLEM VAN ORANJE, 4 Aug. van Quebec te Londen verw.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2