HALIFAX: Britsche politiek in China niet gewijzigd I m De oplossing nabij „t £ek«iont Spinnewiel Stakingsonlusten in Colorado r Het nieisws van heden WIJ STELDEN TE TOKIO SLECHTS FEITEN VAST ZATERDAG VAREN DE MISSIES NAAR MOSKOU J DE BAROMETER De debatten in het Hoogerhuis V VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 27M ct. per week, oer kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1939 - OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21924 De groote moeilijkheid te Moskou is een definitie te vinden voor het rekbare begrip „in directe agressie" Russische formule gaat te ver Lord Halifax antwoordt (Zie vervolg op pag. 2) Anti-Britsche relletjes worden uit verschillende deelen van Azië gemeld. Ook in Britsch-Indië vonden betoogingen plaats van inlanders, die met hun banieren tegen de Engelsche heerschappij demonstreerden Het Weer Zuster Boonstra te Soestdijk Ook dr. De Groot thans in het paleis De gouverneur kondigt den „staat van oproer af Het Britsche crediet aan Polen Japan heeft geld noodig Het wil de inkomstenbelasting sterk verhoogen Stellage ingestort te Wuppertal Met het Britsche koopvaardijschip City of Exeter Duitsche propaganda in Engeland „Te dwaas en te fantastisch om er maatregelen tegen te nemen" Danzig versterkt zijn strategische punten Poolsche gevangenen in vrijheid gesteld Inskip: „Een oorlog is onwaarschijnlijk' Jhr. de Geer voert besprekin gen met politieke leiden de figuren V oor t var endheid wordt betracht Objecten van waarde naar Spanje terug Wij wachten Het compromis tusschen Serven en Kroaten Men wacht nog slechts op den terugkeer van Prins Paul Taft candidaat voor het presidentschap ^WVWWWIIIII WmilUII/f//^ NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 et., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag één 65 :ent per regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek LONDEN, 3 Aug. (Reuter). Bij den aanvang der debatten in het Hoogerhuis over de buiten- landsche politiek heeft Lora Snell van de Labouroppositie aan Lord Halifax de verzeke ring gegeven, dat zijn motie, waarin hij de aandacht der regeering vestigt op den nuidigen toestand der buitenlandsche politiek, niet de bedoeling heeft hem eenig ongemak te bezor gen of in verlegenheid te brengen bij de ern stige zaken, die hij dagelijks onder de oogen ftioet zien. Hij wilde slechts doen uitkomen, dat bet een der essentieele voorwaarden van de de mocratie moet worden geacht, dat zoowel ds hatie als de regeering voldaan moeten zijn over de openbare zaken. Sprekende over China gaf Lord Snell uit drukking aan het vertrouwen, dat Lord Halifax de verzekering zal kunnen geven, dat de politiek der regeering ten aanzien van China niet veranderd is en waarschijn lijk ook niet veranderd zal worden en dat de regeering haar steun niet zou ont houden aan de Chineesche valuta. Na gevraagd te hebben naai een uitlegging Van de formule van Tokio, welke, naar hij be weerde, dichter kwam tot een hulp bieden aan den invaller van China dan eenige Brit sche regeering behoort te doen, verklaarde Snell, dat het geen zaak voor Groot-Brittannië is den indringer in het gebied van een be vriende natie te helpen, in het bijzonder niet van een natie, waar Groot-Brittannië uitge breide belangen heeft. Ten aanzien van Rusland zeide Snell, dat de toestand voortdurend teleurstellend schijnt en hoewel hij niet aannam, dat Groot-Brittannië alleen verantwoordelijk'is, kon hij niet nalaten °p te merken, dat de snelheid, waarmede de formule te Tokio was tot stand gebracht, ver schilt van hef ergerlijke dralen te Moskou. Burggraaf Cecil, die hierna aan het Woord kwam, drong er ook bij de regeering op aan een duidelijker uitlegging te geven van haar Politiek in het Verre Oosten. Cecil hoopte, met een verwijzing naar het commentaar van Chamberlain op de Britsche politiek, dat Lord Halifax in staat zou zijn te zeggen wélken stap de Britsche regeering op het oog heeft als parallel op dien van de regeering der Ver- eenigde Staten. China heeft alles gedaan oi» onze hulp te verdienen. Lord Davies protesteerde tegen het be sluit van den premier het parlement tot Oc tober te verdagen. Hij hoopte van Lord Halifax verdere inlichtingen te vernemen over de on derhandelingen met Rusland, welke in zekere kringen ernstige achterdocht hadden gewekt ton aanzien van de ware bedoelingen der regeering. Ten aanzien van Danzig betoogde Davies, dat niet kan worden toegestaan, dat de zaken op haar beloop worden gelaten, doch dat stap pen dienen te worden genomen ter verzekering van de heiligheid der internationale verdragen. ïn zijn antwoord behandelde Lord Halifax In de eerste plaats het Verre Oosten. In ver scheidene redevoeringen, aldus Halifax, wordt 't idee geopperd, dat de formule, welke onlangs met •Japan is aangegaan, Groot-Brittannië verplicht tot een fundamenteele wijziging in zijn politiek, dat wij door die formule te onderteekenen, den Oorlogstoestand in China erkennen, dat deze formule in strijd is met den geest onzer ver plichtingen op grond van de resoluties van den Volkenbond, dat het een gevaar medebrengt het negenmogendhedenverdrag te schenden en in het algemeen, dat het een daad vergoelijkt, Welke wij vroeger hebben afgekeurd. Ik wensch heel eenvoudig te verklaren, dat naar mijn meeping degenen, die een dergelijken gedachtengang volgen, onbe kend zijn zoowel met de bewoordingen der formule als met de uitlegging dezer for mule, welke de regeering er aan geeft. Ik weet uit ondervinding in Indië, hoe bui tengewoon moeilijk 't voor menschen in Londen is, zich een nauwkeurig oordeel te vormen over de beteekenis van deze zorgvuldig omlijnde for mules in het Oosten. Ook weet ik dat er geen vruchtbaarder bodem is, waarop een vijand on kruid tusschen het koren kan zaaien. Degenen die een dergelijke beschuldiging aan de for mule ontleenen, verliezen een feit van groote beteekenis uit het oog dat deze indruk juist de indruk is dergenen, die dezen indruk wen- schen te vestigen en die er naar streven de moeilijkheden te overdrijven, waarvoor wij thans geplaatst zijn. Daarom moeten wij naar mijn meening, aldus Halifax, er op letten hun spel niet te spelen. De Japansche regeering heeft de Britsche regeering nimmer gevraagd haar politiek om te gooien en de Brit sche regeering zou dat ook nooit kun nen doen, indien haar dat zou worden gevraagd. Al wat wij met deze for mule hebben gedaan, is te trachten de feiten vast te stellen zooals zij, naar ons voorkomt, bestaan en te probeeren op practische manier den achtergrond vast te stellen van den toestand, zoo als deze te Tientsin is ontstaan. Wij moeten niet onnoodig de taak van onzen ambassadeur te Tokio verzwaren, die in moei lijke omstandigheden met vastberadenheid en begrip van zaken optreedt bij zijn pogingen een oplossing te bereiken. Wij moeten er naar streven bij te dragen tot het vinden van een regeling, welke voor alle belanghebbenden aanvaardbaar is en aan een oplossing van de huidige moeilijkheden werken, welke niet onze betrekkingen met China schaadt. Ik ben mij er van bewust, dat vele leden van dit Huis van meening zijn, dat zulks een te optimistische verwachting is. De regeering ziet zich verplicht de blokkade van Tientsin en de toenemende agitatie tegen Britsche belangen in deze deelen van het bezette Chma zeer ernstig op te vatten. De Japansche regeering en het Japansche volk moeten erkennen, dat indien deze agitatie voortduurt en indien zij deze niet kan voor komen, de betrekkingen tusschen onze beide landen steeds moeilijker zullen worden. Er dient in herinnering te worden gebracht, dat de Japansche regeering in de bewoordingen der formule zichzelf verantwoordelijk stelde voor c!e handhaving van de openbare orde in de door de Japanners bezette gebieden in China en daarom verwacht de regeering, op grond van deze formule, dat zij de anti-Britsche pro paganda in deze gebieden zal onderdrukken. Plaatselijke regen- of onweersbuien, betrokken tot zwaar of half bewolkt, eenige stijging van temperatuur, zwakke tot matige. Zuidelijke tot Oostelijke wind. EP Algemeene vooruitzichten duiden op wat jE minder regenachtig weer en geleidelijk verder stijgende temperatuur. Zuster Trijntje Boonstra, die als kraam verpleegster zal dienst doen op het paleis Soestdijk, is Donderdagavond uit Den Haag per auto vertrokken, met bestemming Soestdijk. Ook dr. De Groot verblijft thans in het paleis, waar hij zijn intrek heeft genomen. PENING HEDEN 8 UUR RESTAURANT-BAR-TAVERNE 't toppunt van sfeer en gezelligheid LEIDSCHEPLEIN 10' Ho LEIOSCHEPL THEATER Gebouwd onder architectuur van Dr. Ir. G. A C. Blok Wij noodigen U uit tot een bezoek bij deze feestelijke gebeurtenis De voorbereidingen te Den Haag ter viering van de te verwachten blijde gebeurtenis in het Prinselijk Gezin. Bij de afd. Openbare Verlichting is men druk bezig met het gereedmaken der versieringen NEW-YORK, 3 Aug. (Havas). Woensdagavond zijn ernstige stakingsonlusten uitgebroken te Green Mountain in Colorado. Het kwam tot botsingen tusschen 400 stakers en 350 arbeiders, die werkzaam zijn bij den bouw van een grooten stuwdam. Zes arbeiders werden gewond en een brug werd met behulp van dynamiet opgeblazen. Vandaag hebben 300 leden van cle nationale garde, voorzien van twee tanks, zich in het dorp geïnstalleerd. De gouverneur van Colorado heeft in verband met de stakingsonlusten te Green Mountain den „staat van oproer" afgekondigd. De commandant van de nationale garde heeft verklaard, dat hij wellicht artillerie zal moeten laten aanrukken, alvorens aan de onlusten een einde zal komen. De stakers eischen, dat de maatschappij, die den stuwdam aanlegt, met hen over een col lectieve arbeidsovereenkomst zal onderhande len. Uit Washington wordt gemeld, dat de di recteur van clen rege er ings bemiddelingsdienst wellicht zal aandringen op opschorting van het werk voor het houden van een bemiddelïngs- conferentie. WARSCHAU, 3 Aug. (Havas). Het ministerie van Financiën publiceert naar aanleiding van de verklaring, die Butler in het Britsche La gerhuis heeft afgelegd, een communiqué waar in gezegd wordt: „De delegatie, die te Londen besprekingen heeft gevoerd over uitvoerevedieten, heeft eveneens onderhandeld over de mogelijkheid van een crediet in specie, bestemd voor het bespoedigen der uitvoering van het beleggings plan voor de behoeften der landsverdediging. De onderhandelingen over dit laatste punt hebben nog niet tot resultaat geleid, in ver band met de bijzondere voorwaarden van de Britsche geldmarkt. Daarentegen is onmiddellijk overgegaan tot. uitvoering van het accoord inzake de uitvoer credieten, hetwelk formeel is afgesloten." TOKIO, 3 Aug. (Reuter). De Japan sche regeering heeft het parlement gevraagd de inkomstenbelasting sterk te verhoogen, opdat de inkomsten van den staat met 500 millioen yen per jaar zullen stijgen. WUPPERTAL, 3 Aug. (D.N.B.) Een stel lage, gebruikt bij den bouw van een betonnen brug in een kalksteengroeve te Wuppertal, is ingestort. Hierdoor werden een aantal arbei ders meegesleurd. Men heeft reeds drie lijken te voorschijn gebracht, terwijl van de vijl levend bovengebrachte arbeiders vier zrwaar gewond zijn. PARIJS, 3 Aug, (Havas) De leden der Fransche militaire missie, die zich naar Moskou zal begeven, zullen- Vrijdagmiddag naar Londen vertrekken, waar zij zich in verbinding zullen stellen met de Britsche militaire missie. De twee delegaties zullen op 5 Augustus met een daartoe gecharterd Britsch koopvaardijschip, de „City of Exeter" naar de Sovjet Unie vertrekken. De „City of Exeter" vertrekt Zaterdag te 16 uur van Tilbury en zal Woensdag te Leningrad aankomen. De Fransche missie wordt Vrijdagmiddag om half vier te Londen verwacht. Zij zal dan de gast zijn van de Britsche regeering, die haar Vrijdagavond een groot diner zal aanbieden. De Sovjet-regeering heeft voor de besprekin gen met de militaire delegaties van Engeland en Frankrijk de volgende officieren van het hooge commando aangewezen: maarschalk Wo- rosjilof, den chef van den staf van het leger, generaal Tsjapochnikof, den volkscommissaris van marine, admiraal Koetanetsof, den com mandant der luchtmacht, generaal Loktionof en den plaatsvervangenden chef van den staf, gene raal Smorodinof. De ambassadeurs van Enge land en Frankrijk hebben Molotof gisteren in kennis gesteld van de samenstelling hunner dele gaties. LONDEN, 3 Aug. (Reuter) Naar aanlei ding van een vraag over de Duitsche propa ganda in Engeland heeft minister Hoare ver klaard: „Wü zijn op de hoogte van dezs activiteit en waar wij meenen tusschenbeide te moeten komen, doen wij dat ook. Doch mijn persoonlijke meening is, dat de propaganda vaak zoo fantastisch, onverantwoordelijk en dwaas is, dat zij haar verspreiders meer schade doet dan ons land". WARSCHAU, 3 Aug. (Havas). Na een energiek vertoog van den Poolschen commis saris-generaal bij den Senaat van Danzig hebben de autoriteiten van de Vrije Stad vier Polen, die tot langdurige gevangenis straffen ;waren veroordeeld, in vrijheid ge steld voor de straffen uitgeboet waren. Intusschen duurt de militariseering van Dan zig voort. De leden der militaire formaties in de Vrije Stad hebben een verklaring moeten teekenen, waarbij zij zich verbinden ter be schikking van de autoriteiten te blijven tot Danzig bij Duitschland zal zijn gevoegd. Er wordt energiek gewerkt aan de versterking van verschillende strategische punten, in het bijzon der bij de heuvels van Bischofsberg en Hagels- berg. in den nacht van 4 tot 5 Augustus zullen op het vliegveld te Langfur vlieg- en landings oefeningen worden gehouden door vliegtuigen van de nationaal-socialjstische formaties. Gouw leider Forster heeft gisteren een inspectietocht gemaakt om zich van den stand der verster- kfngswerken op de hoogte te stellen. LONDEN, 3 Aug. (Reuter) In een rede te Oban in Schotland heeft lord Inskip gezegd, dat oorlog onwaarschijnlijk is. Hij voegde hier aan toe, dat de Britsche regeering goede re denen voor die meening heeft. (Van onzen redacteur) Hoewel van geen enkele zijde algeheele bevestiging kan worden verkregen omtrent de juistheid van het gerucht als zou H. M. de Koningin aan jhr. mr. J. D. de Geer hebben opgedragen een kabinet te formeeren, is toch de meening algemeen, dat de heer De Geer zich minstens met de voorbereiding van een kabinet bezig houdt. De besprekingen, die hij Donderdag met politie ke leidende figuren ge voerd heeft, wijzen hier duidelijk op en wekken den indruk, dat zijn po gingen, al thans on derzoekin gen, zich uitstrekken in de rich ting van een kabinet van zeer breede samenwerking. De heer De Geer heeft ontkend, dat hem eenige opdracht is gegeven. Zooals gemeld, bracht jhr. De Geer Donderdagmorgen te negen uur een bezoek bij H. M. de Koningin. Reeds toen vermoedde men, dat H. M. hem opdracht had gegeven tot het for meeren van een kabinet, temeer daar goed ingelichte kringen de overtui ging waren, toegedaan, dat dezen dag de beslissing zou vallen. Onmiddellijk nadat de heer De Geer van den Ruigenhoek was terugge keerd, begaf hij zich naar het mi nisterie van Waterstaat aan het Bin nenhof, waar hij een bespreking voerde met jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, den demissionnairen minis ter, die tot de Liberale Staatspartij behoort. In den namiddag zette de heer De Geer met groote voortvarend heid zijn besprekingen voort Te half vier begaf hij zich naar de woning van den voorzitter der V.D.-Kamer- fractie, mr. A. M. Joekes, met wien hij een bespreking voerde welke ruim twee uur duurde. Van dit bezoek te ruggekeerd ging jhr. De Geer naar het ministerie van Binnenlantische Zaken en confereerde drie kwartier .net den demissionnairen minister Z. Exc. H. van Boeijen, die tot de C.-H. partij behoort. In den avond zette de heer De Geer zijn besprekingen voort en ontving in zijn woning het Soc.- Dem. Kamerlid dr. J. v. d. Tempel. Deze bleef ruim anderhalf uur bij den heer De Geer. Jhr. mr. O'. J. de Geer (Chr. Hist. Unie) LA ROCHELLE, 3 Aug. (Havas). Negentig kisten met objecten van waarde, afkomstig van banken in de provincie Bilbao, die sedert Augus tus 1638 in het bijkantoor van de Bank van Frankrijk te Fontenay-le-Comte bewaard wer den, zijn vandaag aan boord van een Spaansch schip teruggebracht, dat zijn lading naar Bilbao zal voeren Lord Halifax geeft tijdens de debatten in het Hoogerhuis een uiteenzetting over de Britsche buitenlandsche politiek. De Fransch-Britsche militaire missies ver trekken Zaterdag met de „City of Exeter" naar Moskou. Deelnemers van den vacantie-cursus voor de binnenvaart te Luik. Ernstig verkeersongeluk te Laren. Jhr. De Geer voert besprekingen met politieke leidende figuren. Zuster Boonstra is Donderdagavond naar Soestdijk vertrokken. New Yorksche Beurs: Stemming vast, levendige handel. Wij wachten. Wij wachten in blijde spanning. De komst van een nieuwen wereldburger of burgeres is altijd een gebeurtenis welke met blijdschap dient begroet te worden. Het jonge leven is zoo iets schoons. De grootste Godsgave is het leven. En nu verbeidt het gezin van onze Kroonprinses een „tweede". Heel huiselijk leeft het groote gezin, dat Nederlandsche natie heet, deze dagen mede met de ge zinsleden te Soestdijk. En naar de Koninklijke Vrouwe, wier bemoeienis sen bij een kabinetscrisis groot zijn. gaat onze sympathie uit. Het zijn blijde dagen voor haar en haar volk welke we beleven. Waar kinderen ver schijnen verschijnt het geluk. Waar het jonge leven zijn komst heeft ge meld zijn allen in zonnige verwach ting. Hechter scharen de onderdanen zich rond de Koninklijke Familie en beter dan ooit beseffen en gevoelen we de éénheid van ons Vorstenhuis met onze natie. ZAGREB, 3 Aug. (Havas) Na den aan staanden terugkeer van Prins-regent Paul van Joego-Slavië uit Engeland verwacht men algemeen belangrijke gebeurtenissen op birfnenlandsch-politiek gebied, o.a. met betrekking tot de regeling der betrekkingen tusschen Serven en Kroaten. Uit verscheidene verklaringen, die den laag st en tijd door TswetkowitsJ, Matsjek of andere politieke figuren aan de pers verstrekt zijn, krijgt men algemeen den indruk, dat de over eenstemming over de groote lijnen van net toekomstige Servisch-Kroatische compromis thans volledig is. Het laatste onderhoud tus schen Tswetkowitsj en Matsjek nabij Karlo- vits in Kroatië zou doorslaggevend zijn ge weest en de conclusie hebben mogelijk ge maakt, dat de deskundigen en juristen, die door beide partijen waren benoemd om de de tails van het accoord te regelen, erin geslaagd zijn, de voornaamste moeilijkheden te boven te komen. De publicatie van het Servisch- Kroatische compromis en de toepassing ervan zouden alleen nog maar van de toestemming tan den regent afhangen. WASHINGTON, 3 Aug. Wij maakten er reeds melding van in ons blad, dat de republi- keinsche senator van Ohio, Taft, een zoon van den vroegeren president der Ver. Staten, zich candidaat zal stellen voor de presidentsverkie zingen in 1940. Taft heeft hiervan thans offi cieel mededeeling gedaan in een brief aan den voorzitter van het bestuur der republikeinsche partij in Ohio. (Nil v v wkwwwwwwUUDI IizZ Stand op Vrijdag 1 uur v.m. 759.6 .Vorige stand 762.8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1