T De debatten in het Hoogerhuis New-Yorksche Beurs VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1939 Samenwerking met de V. S. en het handelsverdrag De toestand in Europa De onderhandelingen met Moskou Danzig De Britsche politiek De spanning aan de grens van Mandsjoekwo Onderhandelingen te Sinaia hervat Hongaarsch-Roemeensche com missie zal onderzoek instellen President Lebrun in Luxemburg Duitschlands handel met Rusland WATERPOLO Het Horthy-tournooi Geschiedenis en organisatie FAILLISSEMENTEN Stemming vast, handel bleef van levendigen aard AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 3 Augustus TARIEF VOOR POSTCHÈQUES MARKTNIEUWS 3% WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT NIEUWE CONCORDATEN Clearingkoersen De boterheffing Examen handenarbeid Examen Godsdienstdiploma A Examen Hoogduitsche taal M.O. A Examen Boekhouden M.O. KXII Examen Handelskennis L. O. Engelsch L.O. Examen Hoogduitsche taal L. O. Notarieel examen Hoofdakte-examen V (Vervolg.) Hoewel de kwesties van plaatselijken aard kunnen zijn, hebben zij een veel verder strek kende beteekenis en zijn zij ook voor andere regeeringen van belang. Er is reeds gezegd, (jat wij op verscheiden punten één lijn trekken mei de Vereenigde Staten en Frankrijk. Deze beide regeeringen worden door ons nauwkeurig op de hoogte gehouden, zoowel van onze bedoelingen als van hetgeen wij hebben gedaan. Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat wij op alle punten juist hetzelfde zullen doen. Ik kan mij zeer goed de omstandigheden voorstellen, welke ook de Britsche regeering er toe zonden kunnen brengen melding te maken Van haar voornemen het handelsvedrag op te zeggen, doch, zooals de premier Zaterdag in het Lagerhuis heeft gezegd, is dat een aange legenheid, welke een zeer nauwkeurige overwe ging vereischt en waarvoor een intense gedach- tenwisseling met de Britsche Dominions in ieder geval noodig zou zijn. Er zijn verschillende oplossingen voorgesteld met betrekking tot de Chineesche valuta en de zilvervoorraden van Tientsin, doch geen enkele schijnt bevredigend. De Britsche regeering blijft alle mogelijkheden onderzoeken, doch wij zullen onze verplichtingen jegens de Chineesche regeering of andere onderteekenaars van het negenmogenhedenverdrag niet uit het oog te verliezen. De kwestie van een verdere steun- verleening aan de Chineesche munt zal be schouwd worden in het licht van zeer vele andere financieele overwegingen en verplich tingen van Groot Brittannië. De toestand ten aanzien van het geval van kolonel Spear is zeer onbevredigend. Er is geen verklaring gegeven voor het lange vasthouden van Spear. Aan de Japansche regeering is echter geen twijfel ge laten over de gevoelens, die de Britsche re geering daarover, koestert. Het doel moet niet zijn een koers te gaan volgen, welke waarschijnlijk veel verder gaande en gevaarlijker gevolgen zal hebben, doch te trachten een rechtvaardige en aanvaardbare regeling van het huidige geschil tot stand te brengen. De regeering is bereid haar goede diensten aan te bieden, indien en wanneer zij nuttig zouden kunnen zijn. Ik geloof niet, dat het bo ven de kracht van mannen van goeden wil is, een oplossing te vinden, welke recht doet we dervaren aan China en tegelijkertijd rekening houdt met de belangen van andere bij het Verre Oosten betrokken mogendheden. Overgaande tot een bespreking van den Eu- ropeeschen toestand en meer in het bijzonder tot de kwestie der onderhandelingen met Sov jet-Rusland, zeide Lord Halifax, dat de Brit sche regeering de leiding had genomen bij de pogingen om een vredesfront te organiseeren toe het bieden van tegenstand tegen agressie. Het feit, dat een bijzonder deel van de blaam voor iedere moeilijkheid en ieder uitstel aan de Britsche regeering ten deel valt, bewijst, dat haar leidende rol algemeen wordt erkend. In dien de wereld rechtvaardig zou zijn, zou de Britsche regeering ook het leeuwenaandeel krij gen in de erkenning van hetgeen tot stand is gebracht. Doch daar de wereld en de men- schen niet steeds rechtvaardig zijn, beklaagt de regeering er zich niet over een grooter deel van de blaam op zich te moeten nemen voor werke lijke of denkbeeldige tekortkomingen. De basis der Britsche politiek is geweest een nauwe samenwerking met Frankrijk bij de be hartiging der gemeenschappelijke belangen, zoo als in het begin van Februari door den premier in het Lagerhuis werd uiteengezet. V«.n dat punt uitgaande heeft de regeering haar waar borgen aangeboden aan Polen en Roemenië. Ongetwijfeld heeft zij door dat te doen een belangrijke bijdrage geleverd voor de veilig heid van Rusland. De driepartijen onderhan delingen met Rusland hebben ten doel de ver sterking der strijdkrachten tegen een mogelijke agressie. Men zal zich realiseeren, dat het een zeer ingewikkelde taak is een oplossing te vinden, die alle mogelijkheden omvat. Onderhandelingen hierover moeten onvermijdelijk aanleiding ge ven tot een zeker verschil van opvatting. Het probleem is daarom zoo ingewikkeld, om dat het noodzakelijk is, ook voorzieningen te treffen in het geval van een nieuwe techniek van indirecte agressie. De drie regeeringen zijn het volkomen met elkaar eens, dat tegen een indirecte agressie voorzieningen moeten worden getroffen. Moeilijkheden zijn echter ontstaan over de wijze, waarop dit rekbare begrip „indirecte agressie" moet worden gedefinieerd Het doel is een formule te vinden, die waarschijnlijk het begrip indirecte agressie zal dekken zonder in eenig opzicht inbreuk te maken op de onafhankelijkheid of neu traliteit van andere staten. Het is geen ge heim, dat de voorstellen der Britten en Franschen aan de Sovjetregeering onvol doende ruim voorkwamen, terwijl de door de Sovjet-regeering voorgestane formule den regeeringen van Groot-Brittannië en Frankrijk te ver scheen te gaan in de andere richting. Een voorloopige overeenkomst, zooals die met Polen en Turkije, kan betrekkelijk snel worden tot stand gebracht. In het geval dezer beide landen wordt nog steeds gesproken over de formeele overeenkomsten. De overeenkomst, waaraan wij met Polen werken, sluit niet het geval van indirecte agressie in en zulks om goede redenen. Onze waarborg aan Polen be rust op een volkomen eenvoudige, nauwkeurige en geheel verschillende basis. Zij werkt ingeval de Poolsche onafhankelijkheid duidelijk wordt bedreigd en de Poolsche regeering het noodig acht weerstand te bieden. De Sovjet-regeering daarentegen heeft er de voorkeur aan gegeven zonder tusschen- stadium over te gaan tot de opstelling van de formule van een overeenkomst en de bewoor dingen van die formule eischen een nauw keurige overweging. Halifax zette uiteen, dat Groot-Brittannië ook met Frankrijk tot overeenstemming moet komen over iedere wijziging, hetgeen een zeke ren tijd vergt. Hij betwistte, dat indien een lia van het kabinet naar Moskou zou zijn gegaan, een snelle overeenkomst zou zijn verzekerd Hij haalde in dit geval het vlootverdrag van Washington van 1921 aan, toen Groot-Brittan nië door Balfour was vertegenwoordigd en de onderhandelingen desondanks drie maanden hebben geduurd. In het onderhavige geval, aldus Halifax, was, naar ik verneem, Molotof verplicht in ieder stadium zijn regeering te raadplegen. Ook in dien de Britsche vertegenwoordiger een lid van het kabinet zou zijn geweest zou dat het geval zijn geweest. Het feit, dat de regeeringen van Groot-Brittannië en Frankrijk besloten hebben haar militaire missies uit te zenden naar Moskou zij vertrekken Zater dag nog voordat 'n overeenkomst op politieke punten is gesloten, moge als het beste bewijs gelden voor het goede vertrouwen en de vast beradenheid der Britsche regeering en een concreet blijk niet alleen van ons streven deze onderhandelingen eerlang tot een succesrijk einde te brengen, maar ook van ons geloof, cht deze stap de beraadslaging over de politieke kwesties, welke zullen voortgaan, tegelijk met de militaire beraadslagingen, zal vergemak kelijken. Ten aanzien van onze onderhandelingen met Turkije hebben wij geen reden bij voorbaat te zeggen, dat zij niet op -bevredigende en vlotte wijze voortgang vinden. Het wec'erzijdsch be grip tusschen onze beide regeeringen is zeer hartelijk en volkomen. Over Danzig wilde Halifax niet veel zeggen Hij verwees in dit verband naar de op 10 Juli door Chamberlain afgelegde verklaring. Hij achtte het niet practisch en nuttig een inter nationale strijdmacht naar Danzig te deta- cheeren. Dit wil echter niet zeggen, dat de re geering den toestand niet met de grootst moge lijke aandacht gadeslaot en dat zij geen oog zou hebben voor mogelijke reacties die ontwikke lingen in de Vrije Stad kunnen hebben voor de toekomst van den Europeeschen vrede. Ten aanzien van Polen betreurde Halifax, dat het niet mogelijk was overeenstemming te be reiken over de voorwaarden, waarop een leening zou worden gesloten, zoo dat het parlement de noodige wetten zou kunnen afhandelen voor het op reces gaat. Het zou niet in het openbaar belang zijn de moeilijkheden te bespreken, doch deze hielden geen verband met het koopen van wapenen door Polen in andere lancen dan Engeland Halifax zeide nog, dat ae taak der staats lieden thans zeer vaak eens zoo moeilijk wordt gemaakt door officieele propagandisten en niet-officieele journalisten en schrijvers, die op zettelijk gebeurtenissen verzinnen, overdrijven of verdraaien (toejuichingen). Halifax wees erop, dat op die wijze dagelijks schade worat aangericht. Ik heb onlangs de meest aanstootgevende be lasteringen van het gedrag van Britsche troe pen in Palestina opgemerkt in de Duitsche en de Italiaansche pers. Al degenen, die in den wereldoorlog aan Britsche zijde hebben gestre den, zien met gevoelens van eerbied terug op den moed in den oorlog ten toon gespreid door hun Duitsche vijanden of hun toenmalige Ita liaansche bondgenooten. Ik ben er even zeker van, dat gelijke gevoe lens worden gekoesterd jegens de Britsche troepen door hen, die met of tegen hen heb ben gestreden. Het moet stuitend zijn voor de gevoelens der beste elementen in ieder land, wanneer pogingen worden gedaan om weder- zijdsche gevoelens van eerbied uit te wisschen door insinuaties, die volkomen onwaardig zijn bij deze eervólle herinneringen. Ik kan niemand aanmoedigen zich voldaan te gevoelen over den toestand op de wereld. De bezorgdheid is niet beperkt tot de bevol king van dit land, doch wordt gevoeld door de bevolking van alle landen. Het zou kunnen zijn, dat de volgende paar weken of maanden kritiek zullen blijken te zijn. De politiek der Britsche regeering is, naar ik hoop. voldoende duidelijk en het is niet noodig deze te herhalen. Wij hebben ge tracht de positie van dit land kristalhelder te maken. Wij hebben geen agressieve bedoe lingen. Onze bondgenootschappen zijn zonder agres sieve bedoelingen aangegaan. Wij hebben ge probeerd het dubbele doel der Britsche poli tiek te definieeren; eenerzijds onze houding te genover een agressie, anderzijds onze bereid heid, indien men geweld of dreiging van ge weld laat varen, ons aan te sluiten bij het op bouwend werk van de vestiging van een vreed zame orde. Er kan geen vergissing over be staan, waar dit land zal staan. Wij hebben onze eigen voorzorgsmaatregelen genomen. Wij hebben al het mogelijke gedaan om de krach ten van den vrede te organiseeren, de afschrik wekkende middelen van den oorlog te verster ken en ons blijft slechts over dit is mijn speciaal verzoek kalm te blijven. Ik ver onderstel, dat een vereenigde natie, welke weet, waar zij staat, en weet, dat zij sterk is, de toekomst, wat zij ook in zich moge dragen, met vertrouwen onder de oogen kan zien. HSINGKING, 3 Aug. (Domei) Volgens een bericht van het Japansche leger te velde is de spanning aan de Westelijke grens van Mandsjoekwo eer toe- dan afgenomen. De strijdkrachten van Sovjet Rusland er. Buiten Mongolië hebben, volgens de Japanners, sinds verleden week Woensdag herhaalde'ijit geprobeerd de grens over te trekken bij de samenvloeiing van Khalka en de Holstein, doch zij werden iederen keer door de troepen van Japan en Mandsjoekwo teruggeslagen. De strijdkrachten van Sovjet Rusland en Mandsjoekwo zijn er drie dagen in geslaagd over de grens te komen, n.l. op Zaterdag, Maandag en Woensdag, doch de Japansche luchtmacht heeft haar een verpletterenden slag toegebracht door in die drie dagen 69 vlieg tuigen omlaag te schieten. BOEKAREST, 3 Aug. (Havas). In aansluiting op een vorig bericht betreffende hervatting der Roemeensch-Hongaarsche onderhandelingen meldt het agentschap Rador: Aangezien de Hongaarsche regeering te Boekarest heeft laten weten, dat zij maatregelen trof om de scheep vaart op de boven-Theiss te verbieden, heeft de Roemeensche regeering besloten de onder handelingen te Sinaia, welke beoogen conventies op te stellen voor de scheepvaart op deze rivier, te hervatten. Voorts zal een gemengde Hongaarsch-Roe meensche commissie een onderzoek instellen naar de jongste incidenten. PARIJS, 3 Aug. (Havas). De president van de Fransche republiek, Lebrun, heeft zich vergezeld van zijn echtgenoote, naar Luxem burg begeven, waar hun op het slot Berg door de Groothertogin en Prins Felix een noenmaal werd aangeboden. De Fransche gasten begaven zich daarop naar de Luxemburgsche hoofdstad, waar Lebrun een krans legde op het monument ter nagedach tenis van de Luxemburgsche vrijwilligers, die aan den wereldoorlog hebben deelgenomen. Ver volgens vond in de salons van de Fransche legatie een ontvangst ter eere van den Fran schen president plaats. BERLIJN, 3 Aug. (Havas). In bevoegde Duitsche kringen verklaart men, dat geen en kele economische delegatie naar Sovjet Rusland vertrokken is. Er kan, aldus zegt men, wel spra ke zijn van ondernemingen, die belang hebben bij het handelsverkeer met Rusland, doch de reizen harer vertegenwoordigers naar Moskou hebben in het geheel geen bijzondere betee kenis. Men meent te Berlijn te weten, dat Rus land vooral gesteld is op fijne instrumenten, die Duitschland slechts verkoopt in ruil voor de viezen. Met de toewijzing van het polotournooi om den Horthy-beker is voor de eerste maal in de geschiedenis van den Kon. Ned. Zwem Bond de organisatie van een internationaal sportgebeu ren aan dezen bond opgedragen Het denkbeeld om een internationaal water - polotournooi te organiseeren tusschen de zes beste zeventallen van Europa, hetgèen tevens wil zeggen de zes beste ploegen van de wereld, is afkomstig van den secretaris van den Inter nationalen Zwembond, dr. Leo Donath en werd .geboren in Nederland tijdens de in 1928 te Amsterdam gehouden Olympische Spelen. Door het groote aantal deelnemende ploegen aan Olympische en wereldkampioenschaps- toumooien en het korte tijdsbestek vo.or deze tournooien beschikbaar, is het onmogeiyk alle deelnemende ploegen tegen elkander te laten uitkomen, zoodat toevallige omstandigheden bij de loting een zuiver resultaat bij voorbaat twy- felachtig maken en deze tournooien, althans sportief, niet zoo veel voldoening schenken als bij een halve competitie het geval is. Doorde Europeesche Zwèmliga werd het denkbeeld van dr. Donath om de zes beste poloploegen elke twee jaar tegen elkander te laten spelen overgenomen en nader uitgewerkt In 1929 nam de Hongaarsche Zwembond de organisatie van het eerste tournooi, dat te Boedapest plaats vond, op zich. Door den in middels overleden Hongaarschen Minister van Onderwüs, Graaf Klebelsberg, die op krachtige wijze de lichamelijke opvoeding steunde en een groot vriend van de zwemsport was, werd de z.g. Klebelsberg-Bokaal uitgeloofd, die drie maal achtereen of vijfmaal in totaal gewonnen moest worden om eigendom te worden. Hongarije won dezen beker definitief door de overwinningen in 1929 te Budapest, 193Q in Neurenberg en 1935 te Brussel en ter eere van zijn voorzitter, Nicolaas von Horthy Jr., Stelde de Hongaarsche Zwembond in het laatstge noemde jaar den .Horthy-bokaal" beschikbaar, een geheel zilveren wisselbeker van 84 c.M. hoog en met een middellijn van 45 c.M., ter waarde van ongeveer f 1500. Het eerste tournooi om dezen fraaien beker werd in 1937 te Boedapest gehouden en ein digde wederom met een overwinning der Hon garen. En thans wordt te Doetinchem voor de tweede maal om het bezit van dezen beker ge streden, terwyi in 1941 Duitschland met de organisatie van het Horthy-tournooi is belast, waarvoor de congresstad Neurenberg als kamp plaats werd aangewezen. Voor het Horthy-tournooi moesten volgens het reglement door het organiseerende land worden uitgenoodigd de winnaar van het vo rige tournooi, benevens die landen, welke als twee en drie eindigden. Voorts de winnaar van de laatst plaats gehad hebbende Olympische Spelen en de ploeg, die gedurende dien tijd 'Europeesch kampioen is, wanneer deze laatste tenminste al niet onder de eerstgenoemde lan den valt. Het aantal deelnemende ploegen mag niet meer dan zes zijn. De Horthy-bokaal wordt definitief eigendom van het land, dat het eerst dertig punten be haalt. De winnaar van het tournooi krijgt 10 punten, de tweede 7, de derde 5, de vierde 3, de vijfde 2 en de zesde 1 punt. De stand na de wedstrijden van j.l. Woens dagavond luidt als volgt; de wedstrijden Italië—Nederland, België— Duitschland en FrankrijkHongarije. Opgegeven door v. d. Graaf Co., N.V. (Afd. Handelsinformaties) Failliet verklaard: 2 Aug.: Abraham Blom Wzn., gepensionneerd ambtenaar, Haamstede. R.c. mr. J. H. F. Bloemers. Cur. mr. W. Nleuwenhuysen, zierlkzee. C. A. Blom', caféhouder, Brouwershaven (café ..Bellevue"). R.c. mr. J. H. F. Bloemers. Cur. mr, W. Nleuwenhuysen, Zierlkzee. E. Colpaert, vertegenwoordiger. Sas van Gent, Prinsenkade 24. R.c. mr. J. H. F. Bloemers. Cur mr. H. B. L. de Rechter, te Hulst. A. Serné Jr., bouwbedrijf, wonende te Laren N.H., Boekweltskorrel no. 7 c. R.c. mr. G. E. Langemeljer. Cur. mr. J. I. C. v. d. Hemel, Enr- mastraat 32, Hilversum. P. W. A. van Loon, machine-bankwerker en caféhouder, wonende te Amsterdam, Westerdoks- dijk 50 hs. R. c. ml. G. E. Langemeljer. Cur. mr. J. Broekema, le Oosterstraat no. 2, Hilversum. N. H. A. Buijtendijk, handelsagent, wonende te Amsterdam, Hillegomstraat 59 I. R.c. mr. G E. Langemeyer, Cur. mr. J. Broekema, le Oos terstraat 2, Hilversum. M. Cohen, vischventer, wonende te Amster dam. Zwanenburgwal 14 a. R.c. mr. G. E. Lange meljer. Cur. mr. H. Menko, Weteringschans 84. Amsterdam R. Rooker, teekenaar, wonende te Amster dam, Insulindewcg 43 II. R.c. mr. G. E. Langemeijer. Cur. mr, H. Menko, Weteringschans 84, Amsterdam Duitschland 4 3 X 0 7 15—10 Hongarije 4 3 0 X 6 13—8 Italië 4 1 2 X 4 14—12 België 4 X 2 1 4 13—13 Nederland 4 X 0 3 2 12—15 Frankrijk - 4 0 X 3 X 6—1& NEW YORK, 3 Aug. (Part.) Wallstreet heeft zyn houding inzake de toenemende oppositie in 't Congres tegen de New Deal-politiek, blijkens uit de verwerping van de verschillende aan gevraagde credieten voor conjunctuurstimu- leering, klaarblijkelijk herzien, want nadat reeds gisteren op de aanvankelijke reactie een vry belangryk herstel was ingetreden, was de stemming heden opnieuw vast, zij het eerst eenigszins onregelmatig. Men helt thans klaar- biykeiyk tot de overtuiging over, dat het be drijfsleven den steun van de voorgenomen enkele milliarden regeeringsuitgaven zal kun nen ontberen en van de thans waarschijnlijks vermindering van het regeeringsingrijpen en mogeiyker terugkeer van normale budgetaire verhoudingen meer zal kunnen profiteeren dan van een voortzetting der ,,pump-priming", ge paard gaande met een steeds toenemende re- geeringsbemoeienis en controle op het bedrijfs leven. Bovendien schijnt de kans, dat Roose velt zich voor een derden ambtstermijn candi- daat voor het presidentschap zal stellen, als gevolg van de jongste besluiten van het Con gres geringer geacht te worden en dit vormt klaarblijkelijk een haussemotief. Men zal na- tuurlyk moeten afwachten, wat de president thans zal doen. Het is zeker niet uitgesloten, dat hij te zijner tyd dezelfde voorstellen op nieuw zal indienen en het zal dan van het ver loop der conjunctuur afhangen, of deze alsdan kans op aanneming' zullen hebben. De naderen de verkiezingen spelen hierbij natuurlijk een groote rol. Maar daarop wensebte men klaar» blijkelyk niet vooruit te loopen en de markt was vrij optimistisch gestemd, zoodat de koer sen na opening over de geheele linie wederom konden monteeren. Staalwaarden traden daan- bij op den voorgrond en boekten de grootste verbeteringen, maar ook aan public utilities werd weer veel aandacht beste'e.d.' Deze in dustrie heeft wel het zwaarst van de regeerings- interventie te lijden gehad, zoodat het begrij pelijk is, dat de verwachtingen voor deze in dustrie thans optimistischer zyn geworden, ook al waar de stroomproductie nog steeds een stijgende richting blijft volgen. De markt werd bovendien gestimuleerd door de verdere ver hooging van den binnenlandschen koperprijs met 1/8 cent tot 10>5 ct. en van den loodprijs. Vanzelfsprekend is dit in hoofdzaak alleen van beteekenis voor de kopermaatschappijen e.d. Deze liepen onder invloed hiervan dan ook op, doch dit werkte bevruchtend op de geheele markt. Ook sporen waren vast en tamelijk le vendig. De omzetten gaven over het geheel een niet onbelangrijke uitbreiding te zien, hetgeen wijst op een grootere vraag van het publiek. In het tweede uur kwamen winstne mingen af, doch deze werden zonder moeite geabsorbeerd en de stijging werd er niet door geremd. Aan het einde van het tweede uur waren koerswinsten van tot 1 dollar vrij al gemeen. Enkele specialiteiten gaven zelfs nog grootere verbeteringen te zien. De handel bleef van levendigen aard, al namen de omzetten ge leidelijk aan wat af. In het eerste uur werden 320.000 shares afgedaan en in het tweede ui* 240.000 shares. In het derde en vierde uur kwam er niet veel verandering in de algemeene beursten- denz, al viel er van een licht afbrokkelingspro ces te spreken. Pas kort voor het slot nam het aanbod groote afmetingen aan, waardoor in snel tempo een benedenwaartsche richting werd in geslagen. U.S. Steels en Bethlehem Steels zak ten 1 punt en meer in, Chryslers zagen zich in die korte periode 1% dollar ontgaan, terwijl het slot voor dit fonds 2 dollar beneden het hoog ste punt Van den dag terecht kwam. Montgo mery Ward liepen laatbeurs bijna 1 dollar te rug. Koper- en mijnwaarden konden zich tame lijk goed handhaven, hoewel ook hier het slot niet op het hoogste punt van den dag terecht kwam, doordat later op den dag een lichte re actie voor deze fondsen intrad. Ook chemische waarden bleven goed gedisponeerd, evenals aan- deelen Westinghouse. Amer. Smelting, Allied Chemical, Du Pont en Westinghouse gaven bij het einde van den beurshandel winsten te zien van resp. 1 1/8, 1%, 2y. en VA dollar. Staal waarden lagen verdeeld in de markt: de voor- deelige verschillen voor National Steel en Re public Steel bleven echter van bescheiden af metingen, terwijl U.S. Steel door de laatbeurs ingezette reactie 'n halven dollar lager afkwa men. Voor Bethlehem Steel en Youngstown be- (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.304.30 uur Kon. Olie Anaconda Rep. Steel Kennecott Am. Bemberg 304 21 1/16—21 IJ 1334—13 11/16 28 9-1 Van 4.30—5 uur 74 Aku Anaconda U. S. Steel Beth. Steel Rep. Steel Kennecott Balt. Ohio 381/8 211/8—21% 39%-39% 48—48% 13% 28 4 5/16 Bij K- B. is onlangs een kleine vereenvoudiging gebracht in de wijze van berekening van het evenredig recht voor postchèques. Het tarief van 15/100 0/00 van het bedrag wordt niet meer berekend over het juiste bedrag van de cheques, maar over een bedrag, dat verkregen wordt door eenige afronding' naar boven of naar beneden. Het bedraagt thans: bij bedragen tot en boven boven boven boven boven boven boven boven boven boven enz. f 100.— f 500 f 1500.— f 2500 f 3500.— f 4500.— f 5500 f 6500 f 7500 f 8500.— tot tot tot tot tot tot tot tot tot tot met f 100, en met f en met en met en met en met en met en met en met f en met f en met f 30 45 nihil- 500.— 5 1500— 15 2500.- 3500.- 4500.— 60 5500.— 75 6500.— 90 7500.— 105 8500.— 120 9500.— 135 De Overeenkomstig het bovenstaande bereken de rechten worden steeds, evenals tot nu toe, ver hoogd met het vaste recht van f 0.05 voor elke chèque. 'eHEBTOGEJNBOSCH, 3 Aug. Paardenmarkt, Op de m'arkt van heden waren aangevoerd 135 stuks, w.o. 99 paarden, 36 veulens. Voor het eerst hield Den Bosch een paarden markt tn Augustus. De aanvoer was matig, de handel kalm. Werkpaarden van f 150300, an- derhalfjarlgen van 180225, hitten van 110210, voljarigen 200310. Veulens van 110200. De eerstvolgende paardenmarkt is volgens a'e nieuwe regeling op Donderdag 14 September, droeg het verlies 1 dollar. De toeneming van de bedrijvigheid in deze industrie, die midden van de week in enkele districten viel op te teekenen, oefende slechts een korte periode eenigen in vloed uit. Ook oliewaarden, luchtvaartwaarden en warenhuisfendsen, zoomede sporen lagen verdeeld in de markt, waarbij nagenoeg voor alle fondsen de voor- en nadeelige verschillen beperkt bleven. Een uitzondering vormden Montgomery Ward, Phillips Oil voor welke fondsen een verlies moest worden opgeteekend van resp. 1V. en VA punt. Voorts lagen nog eenige specialiteiten gedrukt in de markt, n.i. Amer. Tel, en Tel., U.S. Rubber en Cerro de Pasco, die 1 a VA dollar in reactie verkeerden. Voor automobielfondsen, public-utilities, equip- mentshares en tabakken kwam het slot op iets lager niveau terecht, terwijl amusementsfond sen zich prijshoudend betoonden. De omzetten bedroegen in totaal 1.100.000 shares, waarvan in het laatste uur, toen de reactie scherper vor men aannam, 330.000 shares. De wagonveria - dingen waren met 3.423 stuks toegenomen. Laatst gedane koersen Aug. Allied Chemical American Can Co. Am. Car F.dry Am. Rollins Mills Am. Smelt -ief. Am. Tel. Tel. Am. Tobacco li. Am. Waterworks Anaconda C oper Atchison Topeki Baltimore Ohio Bethlehem Steel Canadian Pacific Case Tresting Chase National B. Ches. Ohio Chicago Rock lsl. Chrysler Motor Cities Service Consol Gas N.Y. Continental Oil 7 DawesL 534 Young Deleware Huds. Douglas Aircraft Dupont de Nem. Eastman Kodak El. Bond Sh. General Electric General Motors Good Year Hudson Motor Illinois Central Intern. Harvester Intern. Nickel Intern. Tel. Tel. Kennecott Copper Missouri Pacific Idem pref. Montgomery Ward Nat City Bank Nat. Dairy Prod. New York Centra) North Am. Av. North Amer n.a. Nortoits Western Pennsylvania Phillips Oil Proctor Gamble Publ. Serv. N. J Radio Corporation Rep. Steel Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Stand. Oil ol N.-J. Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corn A. U. S. Leather U. S. Rubber U. S. Steel Western Uniun Westingh. Electr. Wooiworth Building S ex. dividend nieuwe aandeelen gedaan en laten t bieden 5 nominaal 3 2 X 1731/2 172 170 3/4 101 101 100 221/4 22% 2 2 3/s 15% 153/8 15 3/s 4" 46% 46 Vs 168 169 167% 85 85% 86 121/4 121/4 II1/4 273/g 271/4 261/2 29 291/4 283/4 51/4 5 3/8 53/8 62% 63% 621/4 4 Vs 41/4 41/4 741/2 741/2 73 33 33 32 36% 35% 351/4 Vi 1/4 Vt 82 82% 823/8 6 6 5% 331/2 33% 323/i 21 21 21 23 23 17% 17% 17% 171/4 17 171/4 691/s 70 69% 1631/2 161 160 173 172 171 101/2 11 9% 38'/8 381/4 38 483/8 48% 48% 29 29 3/4 29% 5% 53/8 51/4 131/4 13'/a 13% 53 541/4 54 3/s 501/s 50'A 501/s 7 7 6 37% 37% 361/2 3/8 3/8 1 1 1 52% 54 53% 25% 25% 25 17% 18 173/g, 153/8 15 3/s 153/8 I6V2 17 16% 243/4 25% 241/2 I88V4 187 186 18% 18 3/s 18% 34% 35% 351/4 621/4 621/4 62 411/4 40% 39% 6 61/4 6 Vs 18 17% 17% 79% 79% 783/8 II1/4, 11 11 11 3/s 11% 11% 14% 15 141/2 17% 17V8 17% 6V2 6-% 63/8 41% 413/8 411/4 10% 10% 10% 100 100 99 3t% 38 3/8 38% 31/8 33/8 3% 451/s 46 V4 453/4 5i 521/4 51% 263/4 27% 27% 1111/4 110 108% 493/8 49% 491/4 ex coupon. NEW YORK, 3 Aug. Slotkoersen Aug. 3 Brussel 16.99 16.99 16.99 Rome 5.261/4 5.261/4 5.261/4 Bern 22.56 22.56 22.56 Madrid Oslo 22^52 22.52% 22.52'h A'dam 53.20 53.17 53.20 Londen 4.68V8 4.68t4 4.68 Vs Parys 2.644S- 2.6 4 2.641c Beriyn 40.13 40.13 40.13 NEW YORK, 3 Aug. 3. Aug. 2 Aug. Suiker Juli iJan Sept. 1.95-96 1.96-97 Mrt. Nov 2.00-C2 2.0C-03 Mei Dec. -Juli 3 Aug. 2 Aug. 1.92-93 1.92-94 1.9o-96 1,96-97 1.95-200 1.98-200 200-02 201-03 9.04 8.87-88 8.74 48.50 Mrt Mei Juli Koffie (Rio - Nieuw contract) Sept. 4.37Sept. Dec 4.22-— 4.41-- Dec 6.17-18 Mrt. 4.304.34-— Maart 6.25 Mel 4.31-32 4.36 37 Mei.. 6.32 Juli 4.33Juli 6.33-34 Rubber Standaard Juli Jan 16.61 Sept. 16.55-f 16.50Mrt 16.65 Oct. 16.5616.3Mei 16.67 Dec 166216.58-f J"1' 16.67 Katoen Oct 9.04-05 Dec 8.86 Jan. 8.72- Tin Loco 48.65 3 Aug. Tarwe Sept 641/4 Dec 65-b4% Mei 66-65% Mais Sept 41 Dec 411/2 Mei 44 Reuzel Sept 5.60 Oct 5.65 3 Aug. Tarwe Oct 531/4 Dec 54% Mei 57 Rogge Juli Oct 373/4 - Dec 3b Ravet Oct. 27 Dec. 27% (Santos) 6.086.18- 6.31 6.39 6.42 6.76 16.57 16.60- f 16.62- f 16.62 8.638.65 8.468.48 8.29-— 8.30 48.55 48.45 CHICAGO, 3 Aug. 2 Aug. 3 Aug. 2 Aug. Haver 653/s-i/2 Sept 271/8 27% 66 -I/s Dec 27%-— 28 Vs 66 Vs - 67 Mel 28% - 29%-- Rogge 42 Sept 40-%41% ■42 VaDec 423/g431/4 45 Mei 443/s453/s 5.721/2 5.80 2 Aug. Dec 5.80 5.90 Jan. 5.821/2 5.95 WINNIPEG, 3 Aug. 3 Aug. 2 Aug. Gerst 52%Juh353/s- 541Oct. 351/s351/2 - 57 V4Dec. 35 V4 Lijnzaad 38 3/s JuhJ 29 3/4 393/8 Oct 13) 126 Dec. 127 24% Mei 241/i 29 Vt ROME, 3 Aug. (Havas) Men meent te weten, dat het Vaticaan binnenkort de con cordaten zal teekenen met Slowakije en Uruquay. 's GRAVENHAGE, 3 Aug. Koersen voor stor tingen op 4 Augustus 1939 tegen verplichtingen luidende in: Reichsmarken f 75.45, Lires f 9.90. Turksche ponden f 1.49 34. De heffing en steunuitkeering op boter is, behoudens tusschentijdsche wijziging, voor de week van 3 tot 10 Augustus vastgesteld op 55 cent per K.G. (onveranderd) 's GRAVENHAGE. Geslaagd de dames: C. T. Arensman, A. C. van Dijk en M. Kloos, Dor drecht; H. M. van der Gaag, Lelden; G. E. Geurink, Vierpolders; D. A. Verschoor en T Scalongne, Rotterdam; J. Markusse, Dubbel dam en B. van der Sijde, Leerdam. NOORDWIJKERHOUT. St. Bavostichting. Geslaagd de Broeders Bajuul de Groot, Leo- dowinus Kraneveld, Goslinus Lijten, Aresius van Poppel en de broeders J. Beke, J. Hoedjes en B. van Oosterhout. 's GRAVENHAGE. Voor de huisakte 4 can didates geslaagd: mej. D. M. A. van Heynin- gen, Amsterdam en mej. H. A. Linnartz, Heerlen. Geëxamineerd voor de schoolakte 3 Candida- ten, geslaagd de heeren: W. Gnodde, Schiedam en W. J. Versteegh, Den Haag. 's GRAVENHAGE. Geslaagd: J. Dijkstra, Groningen; J. J. Frederix, Maastricht, K. Ton. Koudekerke, J. H. Vaessen, Maastricht, J. Voet, Oostzaan, G. J. Wegener, Bussum, B. J. We- terman, Deventer, S. van der Weyden, Arnhem en J, A. M. van den Wildenberg, Tilburg. 's GRAVENHAGE. Geslaagd de heeren: H. Otten, Rotterdam, T. Plantinga. Hilversum, P. Prins, Voorhout, J. A. M. Poncin, Bergen op Zoom, J. Oosterbaan, Tilburg, J M. A. A. van Nispen, Terheyden, C. van Nimwegen, Som- melsdijk, A. J. Nuyten, Groningen en Fr. M. Ozinga, Groningen, A. L. J Pennings, Oos- terholt en H. Th. Penning de Vries, Huissen. UTRECHT. Geslaagd de dames J. M. Faas, Leiden; M. C. Feenstra, Den Haag; P. H. van den Heuvel, Rotterdam; J. M. H. van Kessel, Utrecht; J. A. W. Leemans, Amersfoort; A. M. Jansen, Groningen; J. E. M. Mul, Zevenaar; H. Reltsma, Nw. Pelela; G. Visser, Kollum; A. J. Room, Lochem en de heeren C. P. Cock, Be- verwijk; J. Hoorntje, Leeuwarden; D. H. Knop- per, Staphorst; D. Leujes, Schiedam; J. H. A. T. Verey, Oude water; H. Schollaardt, Alphen a. d. Rijn; C. G. Beekhof, Nijmegen; J. Hilverda, Rijnsburg; A. J. Mooy, Zutphen; J. S. van Ot ten, Deventer; W. J. Blaauboer, Oosthuizen; J. H. Janssen, Sevenum; A. P. Kleemans, Breda; J. G. A. Nagelkerke, eindhoven; R. P. Steenwijk; G. J. van 't Spijker, Wierden; G. de Vries, Dok- kum; R. Wybenga, Dedemsvaart. Fransch M.O. A. UTRECHT. Geslaagd mej. C. Blaauboer, Alk maar en de heeren F. J. de Bree, Amsterdam; G. Blom, Den Haag en D. de Boer, Eindhoven. Fransch L. O. UTRECHT. Geslaagd de dames A. M. A. Geerts, Eindhoven; J. C. Geijl, Haarlem; J. A. M. Gillis, Breda; G. A. M. C. Glansbeek, Nijme gen; M. Th. E. Fluitsma, Voerendaal; A. Gerrits, Groningen; J. C. Herstel, Dirkshorn en de hee ren G. Both, Schiedam; R. Bouman, Rotterdam; E. M. Braam, Den Haag; J. Ph. Breumelhof, Bussum; R. Boer, Siddeburen; H. A. Boesveld, Eibergen; B. G. Boxem, Winterswijk; E. Brou wer, Drouwen; A. Bruinsma, Appingedam; J. Bruining, Groningen; A. A. van Damme, Vlissin- gen. Engelsch M.O. A. UTRECHT. Geslaagd mej. H. A. M. Dunlop, Den Haag en de heeren S. Velleman, Rotterdam; H. A. Wolters, Den Haag; J. J. Flecken, Leiden; E. ten Hoeve, Groningen; H. Hoogsteen, Gronin gen; J. van Reijen, Hilversum. 's-GRAVENHAGE. Voor het examen middel baar onderwijs A slaagden voor de huisaxte: de heeren W. J. H. Boon, Amersfoort; W. Gnadde, Schiedam; W. J. Versteegh, Den Haag en K. W. H. Wijnen, Schiedam. Voor de schoolakte slaagden mej. A. H. Schnitger, Voorschoten en de heeren W. I. Maas, Oldenzaal en H. H. Geertman, Boxtel. 's GRAVENHAGE. Geslaagd de dames: A. M. C. Mohren, Waubach (L.), E H. Mulder, Mid- wolda, en J. H. 'E. Moors, Weesp; en de hee ren: H. S. U. Mac Donald, Amsterdam, G, de Boer, Delfzijl, H. Bouwknegt, Brummen, A. A. van Doorn, Amsterdam, G. Siabbekoorn, Kam pen, E. de Boer, Hoogezand, S. v. d. Kooi, Ferwerd, P. Kuiper, Arnhem, J. H. van Megen, Broekhuizen (L.), J. B. Rijken, Amsterdam en W. K. Wassenaar, 's Gravenhage. 's GRAVENHAGE. Geslaagd de dames M. W. Muijsson, 's Gravenhage, M. H. Spitzen, Steen- wijkerwold, J. J. van Dongen. Arnhem en J. A. Evers te Arnhem; en de heeren: A. Otter, R. A. Suir en H, v. d. Knoop, allen te Amster dam; D. K. H. Thierry, 's Gravenhage; A. J. van Tongeren, Rotterdam; D. Goedhart, Ter Aar; J. W. A. L. Verhoeven, Helmond; J. H. Werkman te Zeist en A. Westland, Huizen (N.H.) 's GRAVENHAGE. Geslaagd voor deel 1: J. Tj. Veldman, Gasselterboerveen en J. G. v. d. Laan, Gorinchem; voor deel 2: J. Kwekkeboom, Aagtekerke. 's GRAVENHAGE. Geslaagd: mej. C. Bone bakker, Den Haag; en de heeren: T. W. Kuij- per, Ryswijk (Z.H.); P. A. van Arkel, F. Saat- hoff en D. H. van Rozendal, allen Den Haag.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2