De schrik van het zomerstrand |HILDEBRAND-PRIJSVRAAG| NOORDERBAD - ZANDVOORT MODERNE INTERIEURKUNST STOUTENBEEK'S Vreugde in Kenne- merland Haarlem, 4 Aug. Een kabinet op de breedste basis Zonnebrand en kwallenjeuh Wo n inginri ch ting BEVERWIJK 1 van de Nieuwe HaarlemscHe Courant U Figuren en gevallen uit de „Camera Obscura" B de Bijenkorf, Amsterdam wordt VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1939 Wat zegt een ervaren badplaats geneesheer? Overdaad schaadt Na het bad: afdrogen! GROOT BOERENBAL Origineelste dracht ontvangt een prijs ter waarde van 25 gulden. Zaterdag bij gunstig weer Poppenkast Blond- en donkerharigen Kivallenbeet-patiënten ,Wij zijn niet bang' 40 PAGINA'S VRAAG DUS NU METEEN EVEN AAN! Kathedraal wordt versierd L.T.B\.-afdeelingen slaan de handen ineen RADIO-CENTRALE Zaterdag 5 Augustus WIJ HERINNEREN De Gravesteenenbrug Bij de geboorte van een prinsenkind Herauten te Haarlem-Noord „Boerenbruiloft" in Haarlem-Oost m PRENT No. 4 „Zijn eene halsboord had het door de warmte te kwaad gekregen, en lag in zwijm over den rand van zijn strop Lourdes-pelgrïms weer thuis Gistermiddag aangekomen Openluchtfeest in Bloemendaal Heemstede musiceert Bal-champêtre in Hillegom Muziek en lampions in Zandvoort Oranjefeesten in IJmuiden AGENDA 5 Augustus Bioscopen EEN ORANJE-RONDE OP 21 AUGUSTUS Bij het Noordersportpark aan de Delftlaan Ondanks „misgreep" wil jhr. De Geer een poging doen BURGERLIJKE STAND OFFICIEELE ONTVANGSTEN ZATERDAG, 5 Augustus ZATERDAG, 12 Augustus ZATERDAG, 19 Augustus om 6.30 uur gesloten! STAD UWS Hoog en heet parelt de zon boven het Zandvoortsche strand. De badstoelen bla keren onder de verzengende stralen, het strand is verschroeiend als in een woestijn, trillend is de lucht boven het golvende heim v&n 8e duinreep. 't Is heet vandaag, mevrouw, zegt de gebruinde pachter van een strook strand als hij het stoelengeld ontvangt en hij wischt sich het parelende zweet van het voorhoofd. Past u maar op voor de zon, anders hioet straks de dokter er nog aan te pas komen, is zijn wijze raad.... Zonnebrand is iets vreeselijks, mevrouw! En dan gaat de zon-gebruinde stoelenman Weer naar een volgende klant en wederom geeft hij volgaarne zijn op ervaring berus tend advies. Hij weet, wat de zon is en hij heeft de gevolgen bijna dagelijks gezien. Over het algemeen is het publiek de laatste Jaren voorzichtiger geworden met het laten °ruinen van de huid en gewillig geeft het pu- 'iek gehoor aan welgemeende raadgevingen, "iaar er zijn daarentegen ook nog duizenden etl nog eens duizenden, die voor „een dagje" haar de badplaats komen en straks bij het naar huis gaan al bruin willen zijn om anderen te °vertuigen, dat ze naar het strand zijn geweest ®h onder hen vallen de meeste slachtoffers, ^en heeft op geen enkele wijze de noodige J'uorzorgsmaatregelen genomen en des avonds h'i het naar huis kecren is de huid paarsachtig r°od. Men voelt zich koortsig en huiverig en de hagen, die er op volgen zullen zeker niet als de •heest aangename herinneringen aan het uit- ëaansdagje naar de badplaats geboekstaafd Worden De zon brengt vernieuwing van krachten en faling der gezondheid. Zonder zon zou het 'even op aarde zelfs niet mogelijk zijn. Maar Overdaad schaadt. De teere huid, die het ge- heele jaar bedekt wordt met kleedingstukken. Saat men ineens blootstellen aan een hittebe- atraling, die de weefsels dermate irriteert, dat he gevolgen ten eenen male niet kunnen uit blijven. Deze overgang is veel te groot. Deze bestraling is derhalve zeer schadelijk voor het "lenschelijk geste! en de gezondheid is door dit hene dagje aan zee eerder achteruit dan vooruit Begaan. Wannecr men op zoo'n heetcn dag een wandeling maakt langs het Zandvoortsche strand, dan kan men de aanstaande slacht offers er zonder de minste moeite reeds uit pikken. In de meeste gevallen zijn de slacht offers te zoeken op het zoogenaamde vrije strand, waar men zoo uit de zee gekomen, gaat zitten drogen op het strand. Dit laat ste maakt de zaak echter nog erger. De honderden waterdruppels voJ'men even zoo veel kleine lensjes, waardoor de zon nog dieper in de huidweefsels kan doordringen. Het vrijwel onzichtbare laagje zout, flat na deze opdroging achterblijft, dringt in de open poriën en heeft daar vrij spoedig zijn werk verricht. Het aantal zonnebrand-patiënten is na en kele dagen heet, zonnig weer dan ook legio en Ih de wachtkamers der plaatselijke doktoren Uiten zij hun klachten tegenover elkander, in afwachting van het bestraffend woord der ge- heesheeren. Want het is hun eigen schuld! Wij hebben dezer dagen een gesprek gehad biet dr. C. A. van Fraassen, arts alhier. Hij is de sympathieke en alom bekende medische ad- Viseur van de Zandvoortsche reddingsbrigade, die op haar beide posthuizen aan het strand het leger der zonverbranden zooveel mogelijk be hulpzaam is als de pijnen te erg worden. Als de Verbranding te hevig is, dan wordt de hulp van dr. van Fraassen ingeroepen. In zijn praktijk heeft hij gedurende de zomermaanden dus veel vuldig dergelijke patiënten in behandeling en ZATERDAG 5 AUG., 8 UUR ZONDAG 6 AUGUSTUS, 3 UUR Kinderconcours voor het leukste kind. Prijzen ter waarde van 25 gulden. HET PUBLIEK IS JURY aan hem geven wij het woord bij de vraag: Wat moet men doen om deze verbranding te voorkomen? Men moet beginnen, aldus dr. van Fraassen, met mate van een zonnebad te genieten. Men zorgt daarbij voor droge badkleeding, daar het laten drogen van natte badkleeding op het lichaam zeer nadeelig is voor de gezondheid. De proef op de som kan men nemen door met een droog badpak in betrekkelijk frisch weer op het strand te zijn. Men zal dan zeker niet op merkelijk veel last van de koude hebben. Blonde menschen moeten over het algemeen veel meer voorzichtigheid in acht nemen dan donkere, zwartharige menschen. Dit is een gevolg van het feit, dat bij de blondharigen de pigmentlaag onder de huid niet zoo dik is als bij de anderen. Het meest groote gevaar, dat de zonnebaders bedreigt, is het in slaap vallen in de fel heete zon. Telkens moet men de huid behoorlijk be schermen met een laagje vet of crème. Dit voorkomt veel onheil! Aan zee krijgt de mensen 100 pet. van al het goede der natuur toege meten. Het is daarom een geweldige overgang, die slechts zeer langzaam mag geschieden. Wan neer men eiken dag gedurende korten tijd de zon laat inwerken en deze tijden langzaam op voert, dan kan men zonder den hinderlijken of nadeeligen invloed binnen «cikele weken tijds een gezonde, bruine tint verkrijgen en daarom is het den bezoeker of vacantieganger toch maar te doen, aldus de dokter. Maar hij of zij hoede zich voor overdrijving. Heeft de verbranding eenmaal plaats gehad, dan kan, mits het geen tweede of derde graad verbranding is, na een doeltreffende behande ling na 2 maal 24 uur reeds genezing verkregen zijn. Op onze vraag of er aan het strand ook groote kans op zonnesteek bestaat, men ligt soms langen tijd achtereen met bet achter hoofd in de zon, antw6ordde de badarts, dat deze kans uiterst gering is en het verschijn sel zich zelden of nooit voordoet, omdat er aan het strand altijd nog wel voldoende „luchtverkoeling" is. Voorop blijft dus staan tegen zonnebrand: voorzichtigheid en een doeltreffende huidbescherming door een laagje crème of vet. Vervolgens hebben we dr. Fraassen gevraagd naar zijn ervaringen met de z.g. „kwallenbeet- patiënten", een minstens zoo niet ergere onaangename huidaandoening, die aan het ver blijf aan zee eveneens onprettige herinneringen kan bezorgen. De aanraking met een kwal kan soms gevol gen hebben, die een mensch een goed stuk op weg helpen om dol te worden. De jeukende, prikkende, brandende huid wordt een obsessie en het is wel gebeurd, dat zoo'n gekwelde mid den in den nacht naar den dokter holde en om een morphinespuitje smeektewat hem dan ook dadelijk gegeven werd. Kwallen, aldus onze vriendelijke zegsman zijn aan onze kust absoluut ongevaarlijk. Zij zijn alleen erg lastig voor de vele badenden en zwemmers. De aanraking met een kwal behoeft niet altijd met de zoo zeer bekende en gevrees de gevolgen gepaard te gaan. De meeste kwallen zullen zonder eenige onaangenaamheid van de huid afglijden, maar er zijn enkele kwallen- families, die zonder eenig pardon een dosis van hun familie-wapen ter herinnering aan den arggloozen bader meegeven. In de meeste gevallen is het zoo, hoe vrees- achtiger men is voor den kwal, hoe eerder men de onaangename gevolgen aan den lijve onder vindt. Men krijgt geen beet of steek, zooals men vaak beweert, doch het is alleen het strijken van de kwal langs de lichaamsoppervlakte, waardoor een slijmachtige stof, die de kwal af scheidt, op de huid komt en daardoor geab sorbeerd wordt. Er komt dan een plaatselijke vergiftiging, een irritatie van de huid, die zich wel eens tot algemeene vergiftiging uitbreidt. Hierdoor ontstaat een prikkelend gevoel door het geheele lichaam. Het is een fabeltje, wan neer men zegt, dat de kwal zich aan het lichaam vastzuigt. Dit gebeurt nimmer en men behoeft er ook niet bevreesd voor te zijn. Zijn er voor deze plaag ook voorbehoedmid delen, dokter, want het is vooral hier, dat voor komen beter is dan genezen. Inderdaad, was het antwoord. Men kan zich voor het te water gaan invetten, zoodat de geheele huid als het ware afgeschermd is. De slijm-afscheiding van de kwal blijft dan tegen het vet aanzitten en kan derhalve de huid niet bereiken. Op deze wijze kan men zich onge stoord vermeien in het zilte nat. De jongens van de reddingsbrigade doen het nog anders, merkte de dokter lachend op. Zij kleeden zich bij voor keur in een overall en trekken dan sokken en handschoenen aan. Maar dit middel kan ik den hadgasten toch erg moeilijk aanraden(Ever. klonk een homerisch gelach in de stemmige spreekkamer van den dokter). De bestrijdingsmiddelen zijn eenvoudig en zonder gevaar door iedereen aan te wenden, in de eerste plaats de gewone anti-jeukmiddelen. Daarbij komt de citroen op de eerste plaats. Men Gratis en franco zenden wij U op aanvraag onze nieuwe M E U B E L-C ATALOGÜS We zijn er van overtuigd, dat dit boekje U van veel nut kan zijn bij het inrich ten van Uw woning. snijdt hem door en wrijft zachtjes met de snee vlakte over de aangedane huid. Een ander mid del is men tol-poeder. En dan niet te vergeten verdunde ammonia. Deze vloeistof wordt nog wel het meeste gebruikt aan het strand. Bad meester, reddingsbrigade, stoelenman, allen hebben in de zomermaanden een flesch vol bij de hand. Men moet echter niet te veel wrijven op de huid. Dit verergert de jeuk eerder. Met een watje bet men de huid het beste. We hebben hier dus een man aan het woord gehad, die het kan weten. Een deskundige bij uitstek. Het publiek kan dus leering trekken uit het bovenstaande en zonder twijfel zal men dat ook doen. Men kan dus onder alle omstandig heden aan 't gezonde strand en van de heilzame zee genieten zooveel als men wil. En dat is ook de bedoeling van het badplaats-verblijf 1 De Diocesane Land- en Tuinbouwbond werkt momenteel een prachtig plan uit. Het bestuur stelt zich n.l. voor om de kathedraal, op den dag dat onze Bisschop zijn 40-jarig priesterfeest viert, luisterrijk met bloemen en planten te ver sieren. Van verschillende zijden is reeds spontane medewerking toegezegd. Aalsmeer, West-Fries- iand en andere afdeelingen spannen zich in om het beste van het beste te geven. Een zeer des kundig lid heeft de leiding, hij zal met de in wendige versiering reeds 5 dagen vóór den grooten dag beginnen. Te midden van palmen en ander groen zul len voornamelijk lelies, gladiolen en dahlia's glo rieeren. Een eere-saluut aan den L.T.B. is nu reeds op zijn plaats! Programma 1; Hilversum 2. Programma 2: Jaarsveld en Hilversum I. Programma 3: Keulen 8.00; Radio P.T.T. 10.2: Ned- Brussel 12.20; Keulen 2.20; Fr. Brus sel 3.50; Ned. Brussel ca.. 5.05; Parijs Radio 6.35; Fr. Brussel 7.05; Parijs Radio 7.20; Keu len '8.20; Boedapest 10.20; Ned. Brussel 10.50; Keulen ca- 1100. Programma 4; Ned. Brussel 8.00; Radio P.T.T. 0 20* Diversen 9.50; London Regional 10-35, Droitwich 2.05; London Regional 2.50; Droit- wich 4 20' Fr. Brussel 5.50; Droitwich 6.20; London Regional 6.50; Droitwich 7.05; Weenen of diversen 9.50; Droitwich ca. 10 05. Programma 5: 8.007.00 diversen, 7.00 8.00 Verzoekprogramma; 8.0012.00 Diversen. De katholieke hoofdarbeiders (werknemende middenstanders) herinneren wij er nog even aan, dat morgenmiddag (Zaterdag 5 Augustus) de bedetocht per fiets wordt gehouden naar het genadeoord van O. L. Vrouw ter Nood te Hei- loo. Aftocht wordt geblazen om half vier vanaf de Zaanenstraat. voor de RK. Kerk van St. Liduina. Opgave tevoren is niet noodig, kosten zijn er niet aan verbonden. Mogen velen aan deze devotie en een aangename fietstocht deel nemen Burgemeester en Wethouders van Haarlem deelen mede, dat voortaan de Gravesteenen brug in beide richtingen gesloten zal zijn voor het verkeer met alle motorrijtuigen, rijwielen en rij- of voertuigen, geen motorrijtuigen of rijwielen zijnde. Voor geheel Nederland ligt weer een groote vreugdedag in het verschiet. Prin ses Beatrix zal een broertje of een zusje krijgen. En Kennemerland maakt zich ge reed om dit blijde gebeuren op grootsche wijze te vieren. Wie zich de spontaneïteit in de vreugde van Haarlems bevolking herin nert toen bekend werd, dat er een prinsesje was geboren en wie herinnert zich dit niet? weet, dat een der komende dagen er weer een zal zijn van juichende feeste lijkheid. Vlaggende straten, muziek, ver sierselen, kortom Nationale Oranjevreug de. Voor zoover de te houden festiviteiten bekend zijn in Haarlem en omliggende gemeenten, la ten wij ze hieronder volgen. Haarlem zal op den dag van de Blijde Ge beurtenis een feestelijke stad zijn. Niet alleen door de spontane feestvreugde, die ongetwij feld onder haar burgers zal heerschen, maar ook door de origineele feestelijkheden, die de vereeniging Koninginnedag bedacht heeft. Op de Groote Markt en andere pleinen onzer stad zal gelegenheid worden gegeven om te dansen. Op diezelfde pleinen worden bengaal- sche vuren ontstoken. En buiten de muziekcorpsen, die zooals altijd weer muzikaal door de stad zullen wandelen, worden clowns en muzikanten op wagens langs de feestende burgerij gereden. Van tijd tot tijd zullen vanaf deze wagens voorstellingen worden gegeven. Des avonds: vreugdevuren op verschillende plaatsen. In geval van een nationalen feestdag wordt in het Centrum een grootsche fakkelstoet ge organiseerd. Het ligt in de bedoeling om op den Nationa len Feestdag, zooals gebruikelijk, muziekcorp sen door de stad te laten wandelen. Van twee uur tot half vier wordt op het Paviljoenster rein een specialiteitenvoorstelling gegeven. Des avonds vertrekt vanaf de Dreef een groote stoet muziekcorpsen, die om 10 uur op de Groote Markt een taptoe zullen geven. Direct nadat bekend gemaakt zal zijn, dat er een prins of prinses geboren is, zal dit door een omroeper, voorafgegaan door twee herauten te paard, in Haarlem-Noord worden aangekondigd. Hierbij zullen aan de kinderen papieren vlaggetjes en/of mut sen worden uitgereikt. Des avonds om half acht zal er op den Orionweg een optocht worden geformeerd, waarvoor zich verschillende vereenigingen heb ben opgegeven. Vereenigingen die zulks nog niet deden, gelieven dit alsnog te doen aan het secretariaat Overtonstraat 7. Verzocht wordt zooveel mogelijk vlaggen en lampions mede te brengen. Vervolgens kan een ieder die voorzien is van een lampion, zich achter den stoet aan sluiten. Om acht uur zal langs den Orionweg Mercuriusstraat, Marnixplein, Marnixstraat Stuyvesantstraat, Jan Haringstraat, Kleverlaan Molijnstraat, Santpoorterplein, Santpoorter straat, Kleverparkweg, Ostadestraat, Schoter singel, Frans Halsplein gemarcheerd worden naar den Kloppersingel, alwaar om c.a. 10.15 uur een vreugdevuur zal worden ontstoken, wel willend aangeboden door de firma Hoenderdos Brandstoffenhandel, alhier. Indien de blijde gebeurtenis plaats vindt na des avonds 7 uur of op Zondag, zal dit alles geschieden op den volgenden dag. Verder zal er vanaf het oogenblik dat het heugelijk nieuws bekend is gemaakt tot des avonds, alsook op den Nationalen Feestdag, op het Frans Halsplein, door middel van luid sprekers, muziek ten gehoore worden gebracht, Een ieder wordt verzocht aan het welslagen van deze feestelijkheden zijn volle medewer king te verleenen en vooral om onder de ge stelde voorwaarde aan den optocht deel te nemen. Laat Haarlem-Noord toonen dat het haar, voor wat de liefde tot het Oranjehuis betreft, ernst is. Dezer dagen vergaderde het bestuur van den Oranjebond „Prinses Juliana" om de laatste voorbereidingen te treffen voor de, in ons blad reeds eerder aangekondigde „Boerenbruiloft". De plannen, welke door het bestuur zijn ont worpen, zijn door de verschillende gemeentelijke autoriteiten goedgekeurd. Des morgens tusschen half 10 en 10 uur zul len de deelnemers (welk aantal nu is uitge groeid tot totaal 50) in hun tilbury's aankomen op de Papentorenvest. De jury, die zal uitspreken wie van de deel nemers de best versierde tilbury heeft, bestaat uit de heeren ir. P. H. Lefèbvre, voorzitter, en C. Stokman en B. Witteman. Direct na de aankomst van den stoet aan de Zomervaart wordt het „Huwelijk" gesloten. Op het bordes van een geïmproviseerd raad- In dit hoekje van ons blad pu- bliceeren wij met tusschenpoozen een aantal plaatjes uit de Camera met kort onderschrift. Men knippe het plaatje met het onderschrift uit en beware het. Te juister ure zal dan in dit blad een „verhaal" verschijnen, waarin alle door ons gegeven illustratie-plaat jes in den geest van de Camera verwerkt zijn, zóó, dat men (ook zonder het boek in bijzonderheden te kennen), wel kan raden, welke figuur of welk geval uit de Camera in het plaatje bedoeld is. De fraaie prijzen, die wij beschik baar stellen, zullen nader bekend gemaakt worden. Men beware de „voorstellingen" zorgvuldig. 511 Ir We hebben hen zien vertrekken, de pel grims naar Lourdes, het Maria-Genade- oord. En op de gezichten van de zieken en van de gebrekkigen lag de glimlach van de hoop Gisterenmiddag hebben wij hen zien terugkomen; sommigen met een onmis kenbare uitdrukking van teleurstelling op hun gezicht; sommigen met gezichten, die weer hoopvol de toekomst inkeken; gezich ten waaraan men kon zien, dat Lourdes niet de zoo vurig begeerde genezing, maar wel geestelijke versterking had geschonken. Een geestelijke versterking, die hen met een glimlach in hun leed doet berusten Allen zonder uitzondering hadden van Lour des iets meegenomen, wat tevoren nog niet in hun bezit was, n.l. een groote flesch Lourdes- 'water. Zóóveel had men meegenomen, dat de trein alleen al aan het Lourdes-water 300 K.G. meer te vervoeren had da,n op de heenreis. De bedevaart werd dit keer wel door bui tengewoon veel personen meegemaakt; de Ne- derlandsche Bedevaart bestond uit 780 deel nemers, waaronder 300 zieken. Uit Haarlem waren 24 zieken, die vergezeld werden door den ziekenaalmoezenier Pater A. P. Louwe O.F.M. en door de verpleegsters, juffrouw D. Beynes en juffrouw Dito, zuster Preyde en zuster Boon. Gistermiddag om half vijf werden de Haar lemsche zieken uit den trein gehaald en met door particulieren gratis ter beschikking ge stelde auto's waaronder twee ziekenauto's van Mathot naar hun woningen vervoerd. Het uitladen van de zieken werd evenals an dere keeren verzorgd door soldaten van het Roode Kruis, onder leiding van den Ploegcom- mandant-Administrateur, den heer F. P. Rohlfs. De leiding voor wat het rangeeren enz. van den trein betrof was in handen van den heer Francot. De heer Frits Duyn, voorzitter van het Co mité Ziekenthansport Haarlem, was buitenge woon tevreden over het verloop van de reis. Een van de deelneemsters, een dame uit Ouderkerk, die zeer ernstig ziek was en waarvan de toestand steeds verergerde, was onderweg voorzien moeten worden van de H. H. Sacramenten der Stervenden. De dank van den heer Duyn ging vooral uit naar de Spoorwegen, autobezitters en naar de Haarlemsche Politie voor de buitengewone medewerking. huis zal de trouwplechtigheid plaats hebben. Daarna wordt door den bruiloftstoet een rijtoer gemaakt, waarbij naar oud gebruik en ten ge rieve van de jeugd van Haarlem-Oost rijkelijk met bruidsuikers zal worden gestrooid. Terug gekomen op het feestterrein zal aldaar om 12 uur een koffiemaaltijd worden gehouden, waar bij allen welkom zijn. Geheel in den stijl van het feest volgt des middags van 2 tot 4 uur de receptie. Hiertoe wordt een ieder uitgenoodigd en men wordt te vens verzocht niet met leege handen te komen! Het bruidspaar aanvaardt namelijk alle moge lijke geschenken en eventueel ook enveloppen met inhoud welke geschikt zijn om ter hand gesteld te worden aan verschillende instellingen van Hulpbetoon of Armenzorg, ter verdeeling onder de behoeftige gezinnen van Haarlem- Oost. Te ca. 5 uur wordt de rijtoer herhaald langs een andere route en te 7 uur heeft op het feestterrein een gemeenschappelijke maal tijd plaats van de bruiloftsgasten. Daarna be gint het groote avondfeest, waaraan geheel Haarlem-Oost ongetwijfeld zal deelnemen. De 2e rijtoer zal op verzoek van de Afd. Haar lem-Noord van de Vereeniging „Koninginnedag" worden verlengd en zoo worden gewijzigd, dat ook Haarlem-Noord wordt bezocht. Als het weer nu mede werkt wordt dit grootsch opgezette feest ongetwijfeld een suc ces. De routes van de rijtoeren van den Brui loftsstoet zullen zoo spoedig mogelijk worden bekend gemaakt. Over de plannen van het Centraal Oranje comité Bloemendaal hebben wij gisterenavond nog uitvoerig gesproken. Ongetwijfeld zullen de feestelijkheden in „Zo- merzorg" met zijn boschrijke omgeving, waar een marktplein zal worden gecreëerd en een openluchtfeest zal worden gehouden, waar kin derattracties worden gegeven en waar des avonds een openlucht-cabaret en -bal zal vol gen, een geweldige belangstelling trekken. Omtrent de feestelijkheden te Heemstede is nog niet veel bekend. Wel zal waarschijnlijk door de gezamenlijke muziekcorpsen een mu zikale wandeling door de stad worden ge maakt. De muziekvereenigingen Crescendo en de Hillegomsche Harmonie zullen muzikaal door de straten wandelen. In hotel Flora wordt een groot bal-champêtre en tuinfeest gegeven. Ove rigens wordt het eigenlijke feest uitgesteld tot September, daar de bollenzaken het momenteel te druk hebben. In de zomersche badplaats wordt een optocht met muziek voorbereid, waaraan alle corpora ties en vereenigingen deel zullen nemen. De opstelling van dezen stoet geschiedt op den Koninginneweg. De route zal nog nader worden bekend gemaakt. Des avonds zal een lampionoptocht door de straten trekken, die vertrekt vanaf de Oranje straat. Natuurlijk is er den geheelen dag mu ziek in Zandvoorts dreven. De a.s. heuglijke gebeurtenis in het Prinselijk gezin zal ook in IJmuiden op waardige wijze worden gevierd. Volks- en kinderfeesten staan op het pro gramma, dat door „IJmuiden Centrum" in sa menwerking met de Oranje-vereeniging Wil- helmina ontworpen werd. Men overweegt het organiseeren van verschillende wedstrijden, zooals sprint- en roeiwedstrijden. In Oud-IJmuiden zullen een tiental heeren geld inzamelen, terwijl een commissie werd ge vormd, die voor de versiering zal zorg dragen. Door de vereeniging van Kennemerlaan-be- woners zal ook nu weer in de Kennemerlaan een verlichting worden aangebracht van Oranje lampjes. Gebouw St. Bavo: Schaakclub, 8 uur; R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Gebouw St. Bavo: Geel-Wit half 7; Gew. zittingen, 4 en 7 uur. Rembrandt: „Als vrouwen regeeren" (alle leeftijden), 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „De visschersjongen", ,De held op sokken" (al)e leeftijden), 8.15 uur; „Ons Prin sesje loopt", 116 uur. Luxor: „Drie man in de sneeuw" (alle leef tijden), 2.30. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Mexico lacht", 2.30, 7 en 9.15 uur (alle leeftijden). Moviac: „De immigrant" (alle leeftijden), 2.30, 7.15 en 9.15 uur. De traditie getrouw zal door de Vereeniging .Koninginnedag", comité Haarlem-Noord als onderdeel van de Koninginnefeesten op 31 Aug. wederom een groote wielerwedstrijd, een „Oran je-ronde'' worden georganiseerd bij het Noor dersportpark aan de Delftlaan. Aan de ronde wordt door 150 renners deelgenomen, Bij zijn terugkomst te 's-Gravenhage uit Soestdijk hebben wij den kabinetsformateur, jhr. mr. D. J. de Geer, gevraagd wat zijn plannen inzake de kabinetsformatie zijn. Hij antwoordde ons het volgende: „Het Kamervotum van Donderdag 27 Juli zie ik als een er.nstigen misgreep. Maar ik heb mijn land te lief om hen, die dezen misgreep begingen, op te jagen naar een consequentie, die ik op dit oogenblik, èn uit nationaal èn uit internationaal oogpunt, in hooge mate bedenkelijk acht. Uit partij- oogpunt, of als politieke sport, moge dit zijn charme hebben, het landsbelang eischt thans iets anders. Daarom heb ik mij be reid verklaard, een kabinet te vormen van de breedst mogelijke samenstelling, althans een poging daartoe te doen." Geboren: 3 Aug.: W. J. C. Wiehemeijer-van Gorkum, d.; J.M. van Mourik-Moorhoff, d.; H. G. van den Bos-Latour, d.; J. Kelder-Ver meer, d.; N. Dupker-Karssen, z.; 2 Aug.: H: Leis-Verloop, z. Gehuwd: 4 Aug.: J. T. Groenman en A. J. Deinum. Overleden: 3 Aug.: S. Scherpenhuijzen, 66 j., Eendrachtstraat; 2 Aug.: M. Roosen-Smit, 62 j., Gedempte Oude Gracht. Naar wij vernemen, zullen Burgemeester en Wethouders officieel ten Stadhuize ontvangen: 1. op Dinsdag 22 Augustus 1939 des namid dags om 2.45 uur de deelnemers aan de door den Koninklijken Nederlandschen Schaakbond alhier van 21 tot en met 25 Augustus te hou den bondsdagen; 2. op Maandag 28 Augustus 1939 des mid dags om 12 uur de deelnemers aan het alhier te houden congres van den R. K. Bond van Kleermakers Patroons „St. Martinus".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 5