PAX HOLLAND N.v. DEREN VAN DIN ZWIJGER Uit vier huwelijken kwamen vijftien kinderen voort DE HISTORIE VAN PALEIS SOESTDIJK £ijn vaderschap begon met droefheid en Een wisselvallige geschiedenis, door de grootheid van den vader beheerscht $'Ai AVS IN TÉ R NATION A L C 1.1C H FA BRIEKEN Het kasteel te Breda, waar Willem van Oranje en Anna van Buren leefden 13. Charlotte Brabantine 14. Emilia Antverpiana 18Frederik Hendrik 2. Philips Willem 3. „De oudste Dochter" 4. Justinus van Nassau 8. Prinses Emilia van Portugal 5. Anna van Nassau 10. Elisabeth 6. De jonggestorven Maurits 7. Prins Maurits 11. Catharina Belgica 12. Charlotte Flandrina, Abdis van Poitiers 1. Prinses Maria Frederik Hendrik in. 1602 »!>k- Jf Hecht is de band tusschen Nederland en Oranje. Hecht ook is de band die oils bindt aan onze cliënten. TV viedeiiheid on vertrouwen zijn de voornaamste eigenschappen hiervan. AMSTERDAM SPUISTRAAT 64 70 POSTBUS 4 TELEFOON ioimi lotos uhhi Bourbon-Montpensier. Haar ouders hadden liaar in een klooster geplaatst, waar zij op der tienjarigen leeftijd abdis werd. maar dit stiet haar tegen de borst en zij vluchtte naar het hof van keurvorst Frederik III van den Palts. Hierheen zond de prins zijn vriend Marnix van Sint Aldegonde om voor hem haar hand te vragen. Na eenige aarzeling stemde zij toe. Marnix geleidde haar naar Holland. Reeds 31 Maart 1576 gaf zij het leve.n aan een dochter, Louise Juliana. Deze huwde in 1593 met Frederik IV, keurvorst van den Paits. een klein zoon van haar beschermheer. Haar zoon, Fre derik V, werd de echtgenoot van de beroemde „Queen of hearts", Elisabeth, dochter van Ja cobus I van Engeland. Louise Juliana werd de grootmoeder van Prins Robert en van keurvor stin Sophie en aldus de stammoeder van de koningshuizen van Engeland, Pruisen, Oosten rijk, Rusland. Italië en Spanje. Zij overleed in 1644. Op dit tot paleis herbouwde slot heeft de Prins van Oranje een bijzonder gelukkig huiselijk leven geleid, doch desondanks moest hij het als Koning Willem II weer verlaten. Nadat een ter gap 's Konings slechts negenjarige regeering een eind was gekomen, werd het wederom be trokken door de Koningin-Weduwe Anna Pau- lowna, de Russische grootvorstin, die den prins van Oranje naar de lage landen aan de zee was gevolgd. Na den dood van Koningin Anna Paulowna stond het gebouw weer eenigen tijd leeg, waar na het de woning werd van Prins Hendrik der Nederlanden, denzelfde, die zooveel deed voor scheepvaart, handel en industrie en aan wiens nagedachtenis de Prins Hendrikkade te Amster- oam is gewijd. Tijdens zijn bewoning werd het park ten zeerste verbeterd en in dezen staat kwam het na den dood van Prins Hendrik en Koning Willem III ter beschikking van HAI. Koningin Emma. En daarmee zijn we gekomen aan de moderne historie. Het witte Paleis werd de woon van de Koningin-Moeder, die er meer dan wie ook in wijden kring werkelijk bemind was. En sinds de laatste jaren staat Soestdijk weer volop in het teeken der nationale belangstelling, van de wereldbelangstelling zelfs. Het oude pa leis werd de woning van het jonge Prinselijke Paar en al ging dat met vele technische ver anderingen gepaard, onze belangstelling gaat thans naar de bewoners. Het witte paleis werd het geboortehuis van ons Prinsesje Beatrix, wier eerste schreden, door haar vader op het celluloid vastgelegd, door duizenden werden gadegesla gen en thans is wederom Neerlands verwach ting vervuld. Het oude slot heeft een mooie loopbaan, om na zoovele lange jaren, nog zooveel schoon en jong geluk te mogen omsluiten. De vijfde dochter uit het huwelijk van Willem van Oranje en Charlotte de Bourbon heet even eens Charlotte, maar werd Brabantine genoemd, naar de Staten van Brabant. Zij werd 17 Sep tember 1580 geboren, dus in den tijd. dat Phi lips II den banvloek over Willem van Oranje uitsprak. Prinses Brabantine was 'n bekoorlijk meisje; zij was het, lievelingszusje van Prins Maurits. die haar „la belle Brabant" noemde. In 1598 huwde zij met Claude de la Tre- mouïlle de Thouars. Haar dochter Charlotte werd de echtgenoote van James Stanley, graaf van Derby en onderscheidde zich in de Engel- sche burgeroorlogen door de heldhaftige ver dediging van Lathom House. Prinses Brabantine overleed in 163i. Het laatste kind uit s Prinsen derde huwelijk, wederom een dochter, werd het petekind van de stad Antwerpen; het is op 9 December 1581 ge boren en heet Emilia Antverpiana. Het was drife maanden oud, toen Jean Jaureguy te Ant werpen een aanslag deed op 's Prinsen leven. Dit geschiedde op 15 Maart 1582, de Prins werd ernstig gewond, doch herstelde. Op 2 Mei ging hij weer voor het eerst naar de kerk. Zijn vrouw vergezelde hem niet. Ze lag met zware koortsen te bed. Drie dagen later overleed zij. den Prins zes dochtertjes nalatende. Dit jongste kind van Charlotte de Bourbon huwde in 1604 met Frederik Casimir. paltsgraaf van Zweibrücken en overleed in 1657. Nog eenmaal huwde Wil^m van Oranje. Zijn vierde bruid was Louise de Coligny, de dochter van den admiraal Caspar de Coligny. die in den Bartholomeusnacht werd omgebracht. Het huwe lijk werd gesloten in 1583. Op 29 Januari werd er een zoon geboren op het Prinsenhof te Delft. Het werd genoemd naar Hendrik, koning van Navarre en Frederik, koning van Denemarken. Officieel heette Frederik Hendrik dus Hen drik Frederik en In den dagelijkschen omgang werd hij ook altijd Hendrik genoemd. Men denke aan Huygens, die hem in zijn scheeps praat ,.Moy Heintge" laat heeten! Het kind was nog geen half jaar oud, toen zijn vader te Delft vermoord werd. Louise de Coligny bleef met twaalf kinderen uit vier ver schillende huwelijken achter, in een berooiden toestand. Zij verstond het, den familieband le vendig te houden. Haar zoon Frederik Hendrik huwde op 4 April 10)25 met Amalia van Solms; 19 dagen later stierf Prins Maurits. Zijn jongere halfbroer werd nu stadhouder en tijdens zijn regeering bereikte de Hollandsche Republiek het hoogtepunt van haar bloei. Hij veroverde Grol, Den Bosch, Ven- lo, Roermond, Maastricht. Breda en draagt daarom den eerenaam van Stededwinger. Zijn regeeringsperiode is de kern der Gouden Eeuw. Hij stierf op 14 Maart 1647. Ziedaar in het kort de levensgeschiedenis dei- kinderen van Willem van Oranje: een wissel vallige geschiedenis, doch die door de grootheid van den vader wordt beheerscht. Omtrent 's Prinsen karakter als huisvader ge tuigt de hoogleeraar Blok; „In tegenspraak met zijn volkomen paradoxa len bijnaam de Zwijger, was Willem gedurende geheel zijn leven en het meest wel in zijn laat ste dagen, een van de voorkomendste en vrien delijkste menschen, welbespraakt, beroemd om zijn innemende manieren. Hij nuttigde eiin een voudig maal in den schoot van ziin gezin, dat hij opvroolijkte door een stroom van opgeruimde gesprekken. De geschiedenis van die dagen toont geen betooverendor beeld dan dat van den ver moeiden staatsman, die van duizenderlei staats- verwikkelingen rust zoekt, in den familiekring, bestaande uit zijn vrouw, zuster, zonen en doch ters, neven en nichten het jonge volk van verschillenden leeftijd, van Maria, nu 28 jaar oud en zeven andere dochters van vijftien tot drie jaar, tot het kleine jongetje van juist vijf maanden. Het scheen dat de Prins hier rust en veiligheid kon vinden." Het Prinselijk Paleis te Soestdijk, waar thans de jongste Oranje-telg het levens licht aanschouwde, heeft reeds een respec tabelen staat van dienst achter den rug. De datum van stichting gaat terug tot het jaar 1674, toen Stadhouder Willem III op deze plaats een jachtslot liet bouwen. Dit jacht slot, dat thans ongeveer! de midden partij van het tegenwoordige gebouw vormt, was een betrekkelijk simpel, baksteenen ge bouw, dat niet als zomerverblijf, doch in derdaad als jachtslot dienst deed. Als vor stelijk zomerverblijf was het niet in over eenstemming met de waardigheid der Stadhouders, die in dien tijd tot het toppunt van hun macht waren gestegen. Maar al was dat jachtslot betrekkelijk klein, toch bewijzen oude prenten, dat de bouwmeester de kunst verstond, om eenvoud en schoon heid te laten samengaan. Het was belangrijx minder pompeus, doch veel zuiverder van stijl dan het tegenwoordige paleis. Na den dood van Willem III kwam het jacht slot Soestdijk in 1702 aan Johan Willem Friso. die in 1711 aan den Moerdijk verdronk en zoo bleef het slot als een erfstuk in de familie, zoo dat er doorgaans niet regeerende leden van het Huis van Oranje verblijf hielden. Doch vaak ook stond het leeg, zooals dat o.m. het geval was in den bekenden nacht van den 26en op den 27en Juli 1787, toen een detachement onder den Graaf van Salm een aanslag pleegde op het Jachtslot. Deze aanval mislukte echter om dat de bezetting, bestaande uit Hessen-Darm- stadtsche militie, bijtijds in het geweer kwam. Toen werd het slot gered door de onverzette lijke trouw van den soldaat Christoffel Fuli- mann, die op schildwacht overvallen en van alle zijden door vijanden omringd, ondanks de waar schuwingen toch het schot loste, dat de bezet ting alarmeerde. Een bescheiden monument op den hoek van Rijksstraatweg en betonweg naar Utreeht herinnert nog aan dezen dapperen sol daat. In het jaar 1795, in het hartje van den Pa triottentijd, werd het slot tot Staatsdomein ver klaard en als logement verhuurd, met welk oe- drijf echter, en ook toen reeds met het oog op de tijdsomstandigheden, geen winst werd be haald. Zoo volgde de eene exploitant op den anderen en vaak ook stond 't onbewoond, tot Koning Willem I opmerkte, hoe bijzonder fraai dit gebouwtje was gelegen. Een volksbeweging ontstond, geld werd ruimschoots bij elkaar gebracht en daarop werd het slot als nationaal huldeblijk aan geboden aan den overwinnaar van Quatre- Bras, den Prins van Oranje, den lateren Willem II. Doch in den staat waarin het zich bevond, was het niet wel als vorste lijke woonplaats bruikbaar. De verbouwing geschiedde onder leiding van de architecten de Greeff en Reyers in het jaar 1816 en wat zij ervan maakten was uit een oogpunt van stijl niet veel zaaks. Het werd echter een uitstekende woning en toegegeven moet worden, dat het achter kalk verstopte bak steengebouw, in zijn smettelooze blankheid, met de wijde vlucht der gebogen zijgevels, tegen den donkeren achtergrond van het bosch ean ongetwijfeld f raaien indruk maakt. Prins Willem I naar een weinig be kende kopergravure van Goltzius tieuze voorstelling van 's Prinsen jeugd. In December 1553 werd het jonge huwelijk ge zegend met de geboorte van een dochtertje, dat, naar de Landvoogdes, Maria werd genoemd. Dit kind werd op 12 December met buiten gewone plechtigheid gedoopt in de hofkapel van het slot te Breda. Deze stad. die zich de joyeuse entrée van het jeugdige bruidspaar nog levendig herinnerde, zag die heugenis door de ongehoorde weelde van het doopfeest nog ver overtroffen. Zij ontving voor deze gelegenheid den Aarts bisschop van Keulen binnen haar muren, zoo mede de weduwe van den Koning van Hongarije, die een zuster van keizer Karei V was; ook kwam de hertpg van Savoye, de hertog van Aerssohot en een schitterende schare vertegen woordigers van den Nederlandsohen en van den Duitschen adel. allen vrienden en verwanten van den jongen vader. Deze grootsche doopplechtigheid is 't eenige openbare feit geweest in het leven van prinses Maria van Oranje. Zij zou zeer jeugdig sterven. De juiste datum van haar dood is niet bekend, maar naar aJle waarschijnlijkheid overleed zij reeds in haar derde levensjaar. Zij had toen juist een broertje gekregen, dat te Buren ter wereld kwam op 19 December 1554, doch dat eerst op 26 Maart 1555 zou worden ge doopt in de slotkapel te Breda, eveneens met groote plechtigheid. Deze oudste zoon van Willem I van Oranje is in onze geschiedenis een tragische figuur. Hij heeft zijn vader, wiens titel van Prins van Oran je hij erfde, nooit mogen opvolgen in de Neder landen. Geboren uit een katholiek huwelijk, katholiek gedoopt en vroom opgevoed, bleef de erfgenaam van den Prins van Oranje levenslang trouw aan het oude geloof. Om deze reden was hii In de Staten niet gezien. Op dertienjarigen leeftijd studeerde hij aan de Universiteit van Leuven, toen de hertog van Al- va naar de Nederlanden kwam. Nadat zijn vader in Januari 1568 als „hoofdbewerker, helper en medeplichtige van de opstandelingen en ver stoorders van den vrede" was vogelvrij ver klaard, werd Philips Willem, die toen den titel voerde van Graaf van Buren, op verraderlijke wijze uit Leuven ontvoerd naar Spanje, waar koning Philips II hem gedurende negentien jaar vasthield als gijzelaar. Eerst in 1595 mocht hij het land zijner bal lingschap verlaten. Inmiddels was Willem van Oranje vermoord. De zestienjarige Prins Mau rits van Nassau was door de Staten Generaal tot zijn opvolger gekozen. Aan Philips Willem, die in Spanje vertoefde en katholiek was, kon niet gedacht worden. Hij erfde echter het prinsdom Oranje en Emilie van Nassau, Prinses van Portugal trouwde in 1606 met Eleonora van Bourbon. Eenige malen heeft hij de Nederlanden bezocht, meestal om zakelijke regelingen aangaande het familiebezit te treffen met zijn halfbroers Mau rits en Frederik Hendrik. In 1608 kwam hij naar Noord-Nederland. De Staten zagen ziin aanwezigheid in deze gewesten echter niet graag en ze lieten hem dit gevoelen ook heel goed merken. Het huwelijk van Philips Willem bleef kin derloos. Hij overleed in 1618. Zijn titel van Prins van Oranje ging toen over op Maurits. die tot dan toe Maurits van Nassau had geteekend. Zijn twee oudste kinderen heeft de Prins van Oranje niet zien opgroeien. Het meisje moest' hij afstaan aan den dood. den jongen aan Spanje. Zoo begint de geschiedenis van zijn vaderschap met droefheid en tragiek. Het derde kind uit het huwelijk van Willem van Oranje en Anna van Buren was wederom een meisje, dat ter wereld kwam in Februari 1556 en evenals haar overleden zusje den naam van Maria kreeg. De geschiedenis noemt haar altijd ,,de oudste dochter" van Oranje en met dubbel recht, want zij was de oudste der over levende dochters en bovendien heeft geen der andere kinderen zooveel voor het gezin van den Prins beteekend als deze Maria. Vooral na den dood van 's Prinsen derde vrouw. Charlotte de Bourbon, is prinses Maria, die toen zes en twin tig jaar oud was, een moeder geweest voor de moederlooze kinderen. De Prins heeft veel van haar gehouden. Zij huwde in 1595 met Philips, graaf van Hohenlohe-Langenburg, een dapper soldaat en veldheer. Zij stierf in 1616. Willem van Oranje verloor ziin eerste gema lin. die hij teeder bemind had, op 24 Maart 1558. Hij was in Frankfort, toen hij het bericht van haar ernstige ziekte ontving. Onmiddellijk schreef hij haar. dat hij ten spoedigste zou ko men. Hü arriveerde 20 Maart te Breda, nog juist cp tijd om haar te zien sterven. Doch de jeugdige weduwnaar, die het geluk gekend had en vooral in zijn jonge jaren een uitbundige behoefte aan levensvreugde en genot aan den dag legde, bleef haar nagedachtenis niet lang trouw. Een zekere lichtzinnigheid was den nog onbeproefden Oranje ongetwijfeld eigen. Hij knoopte een betrekking aan met Eva Eliver, die hem In September 1559 een natuurlijken zoon schonk, Justinus van Nassau, wiens naam in onze geschiedenis overigens geen kwaden klank heeft. Hoewel Justinus bij den dood van zijn vader slechts vijf en twintig jaar oud was. benoemden de Staten hem tot admiraal van Holland en Zeeland, in welke functie hij zich als dapper zeevaarder onderscheidde. Bovendien beschikte hij over groote diplomatieke bekwaamheden. Tezamen met Oldanbarneveldt werd hij afge vaardigd naar het Engelsche Hof. Hii organi seerde voor een aanzienlijk deel de samenwer king van onze zeemacht met de Engelsche voor den strijd tegen de Onoverwinnelijke Vloot in 1580. Tijdgenooten. die zonder uitzondering zijn dapperheid prijzen, lieten daarenboven het ge tuigenis na, dat hij handig, bekwaam en slim was. Het tweede dochtertje van Charlotte de Bour bon werd op 26 Maart 1577 geboren en 30 Mei te Dordrecht gedoopt. Zij werd het petekind van koningin Elisabeth van Engeland. Toen kort na deze geboorte de Prins met ziin gemalin een reis maakte door de Noordelijke ge westen, gaf het volk hem voor het eerst den eerenaam „Vader Willem". In 1595 huwde prinses Elisabeth met haar neef Hendrik van Bouillon, prins van Sedan, den zoon van een zuster harer moeder. Zij was de In 1561 hertrouwde Willem van Oranje. Zijn nieuwe bruid was Anna van Saksen-Meiszen, dochter van den keurvorst Maurits van Sak sen. Toen zij vijftien jaar oud was, had zij haar beide ouders verloren. Haar tante, prinses Anna van Meiszen. voedde haar op. Het schijnt, dat deze opvoeding te vreugdeloos is geweest, in ie der geval werd het karakter van Anna van Sak sen erdoor versomberd. Zij was zeker niet de ideale vrouw voor den Prins, die dit huwelijk met een Duitsche prinses mede uit politieke overwe gingen aanging en tijdens de bruidswerving op vreemde wijze had geschipperd met de religie. Tegenover Philips van Spanje hield hij zich streng Katholiek, tegenover de ooms van Saksen deed hij allerlei concessies aan het Lu theranisme, Het huwelijk is een ware tragedie geworden. Anna van Saksen bedroog den prins met een hoveling. Jan Rubens, den vader van den schilder. Oranje heeft zich van haar laten scheiden. Zij had hem toen vier kinderen ge schonken. Het oudste was een dochter Anna, die :.n ter wereld kwam. Zij trouwde in 1587 met haar oudsten neef, Willemv Lodewijk van Nassau, een zoon van Jan van Dillenburg. Maar zij stierf reeds in het eerste huwelijksjaar 1588. Kinderen liet zij niet na. In December 1564 schonk Anna van Saksen het leven aan een zoontje, Maurits, dat met groote praal werd gedoopt volgens den eere- dienst van de Katholieke Kerk. Bij deze gele genheid bleek echter, dat de verhouding tus- schën de ouders niet meer geheel ongeschokt was. Nog scherper kwam dit tot uitdrukking, toen het kind In zijn tweede levensjaar over leed. De moeder, die toen reeds de eerste ver schijnselen vertoonde van haar latere krank zinnigheid, liet geen enkel blijk van droefenis merken, toen zij haar zoontje verloor. Prins Maurits in 1589 moeder va,n den beroemden maarschalk Turen- na, die door Bossuet werd opgenomen in de Ka tholieke Kerk. Prinses Elisabeth overleed in 1642. Te Antwerpen werd op 31 Juli 1578 Charlotte's derde dochter geboren, die den naam ontving van Catharina, 's Prinsen zuster, en Belgica ge noemd werd omdat zij het petekind mocht zijn van de Staten Generaal. In 1596 huwde zij met Philips Lodewijk II, graaf van Hanau Münsterberg. Zij overleed in 1648. Doch in 1567. toen Oranje de wijk nam uit Brussel wegens de komst van den hertog van Alva, droeg zijn echtgenoote het derde kind onder het hart. Het was wederom een zoon. die op 14 November 1567 op den Dillenburg geboren werd en ook den naam Maurits ontving, naar Anna's vader, den keurvorst van Saksen. Hij studeerde te Heidelberg en daarna op kosten van de Staten te Leiden. Toen zijn vader vermoord werd was Maurits zestien jaar oud. Hij werd het volgend jaar benoemd tot stadhouder van Holland en Zeeland; in 1586 veroverde hij Axel en dit was het begin van een roemrijke militaire loopbaan. Hij vormde een groot en sterk leger. Breda werd verrast, Zutfen, Deventer, Nijmegen, Delfzijl, Hulst, Steenwijk, Koevorden, Geertrui- üenberg en Groningen op de Spaanschen ver overd. De grondslagen van den bloei der Repu bliek 'zijn tijdens Maurits' regeering gelegd. In het godsdienstige was hij onverschillig. Zijn overgang van het Lutheranisme naar het Calvi nisme ging met zeer weinig overtuiging gepaard. Zijn karakter was stug en hard. Hii vertoonde minder den aard en de bekwaamheden van zijn vader dan de karaktertrekken van zijn moe ders vader, keurvorst Maurits van Saksen. Een groot veldheer, was hij een middelmatig staats man, hetgeen in zijn conflict met Johan van Oldenbarneveldt tot uitdrukking kwam. Prins Maurits bleef ongehuwd. Hij stierf op 23 April 1625 zonder wettige nakomelingen. In het stadhouderschap werd hii opgevolgd door zijn halfbroer Frederik Hendrik. Een der merkwaardigste figuren onder de kin deren van Willem den Zwijger is ongetwijfeld de vierde dochter van Charlotte de Bourbon, die den naam harer moeder kreeg en Flandrina ge noemd werd, omdat de Staten van Vlaanderen haar tot petekind namen. Zij werd geboren op 28 Augustus 1579 te Antwerpen. Slechts 'n jaar is zij in het ouderlijk huis geweest. Een nicht van haar moeder. Madeleine de Long-Vie vroeg het kind gedurende eenigen tijd te mogen ver zorgen te Poitiers. De moeder stemde toe. Doch Charlotte Flandrina was nog in Frankrijk toen haar moeder overleed en uit medelijden hield de nicht het kind bij zich in het klooster Para eiet te Poitiers. Hier werd het in den Katholie ken godsdienst opgevoed. Toen zij een jong meisje was, trad zij in het klooster en deze doch ter van een gevluchte abdis, na den sluier te hebben aangenomen, werd nu zelf abdis van Poitiers en muntte uit door deugd, Zii stierf in 1640. Het vierde kind van Anna van Saksen en Wil lem van Oranje werd in April 1569 te Keulen geboren; zii had een tragische jeugd, want haar eigen moeder heeft ze nauwelijks gekend en met haar beide stiefmoeders, Charlotte de Bourbon en Louise de Coligny kon zii het niet goed vin den. Ook voor haar broer Maurits, dien zij te autoritair vond, had zij geen groote genegen heid. Het grootste deel van haar kinderjaren bracht zij op den Dillenburg door, bij haar oom, Jan van Nassau. Wegens haar studielust werd zij „la docte Amélie" genoemd. Zij werd te Deo Haag, zeer tegen den zin van prins Maurits. ten huwelijk gevraagd door don Emanuel van Portu gal, een zoon van koning Antonio, die slechts 'n blauwen Maandag geregeerd had. Don Emanuel was vurig katholiek. Prins Maurits deed wat hij kon om het huwelijk te beletten. Op 7 November 1597 had de katholieke huwelijksinzegening plaats in een der vertrekken van het Binnenhof. Doch de Staten-Generaal dwongen de jeugdige bruid tot een scheiding. Er volgde een spannende avonturenroman, die eindigde met de hereeni- gjng van beide gelieven. Zij vestigden zich te Delft, maar weldra kwam de armoede in hun gezin met acht kinderen; de Staten moesten een toelage geven om in hun levensonderhoud te voorzien. Het huwelijk bracht aan prinses Emilie niet het, gewenschte geluk. Haar man verliet haar om in Spaanschen dienst te treden. In 1627 trok hij uit Nederland weg, naar Prangires bij Ge- nève, waar hij stierf in 1628. Prinses Emilie, de zuster van Prins Maurits, is een der meest deerniswekkende, maar ook een van de meest romantische gestalten onder de kindèren van den Zwijger. 9. Louise Juliana Op 12 Juli 1575 werd in de Sinte Catharijne- kerk te Den Briel door den predikant Taffi,n 't huwelijk ingezegend van Willem van Oranje met Charlotte de Bourbon, de dochter van Louis de Op de vraag, hoeveel kinderen Prins Wil lem I van Oranje gehad heeft, en hoeveel van die kinderen nog in leven waren, toen de kogel van Balthasar Gheeraerdts hem trof, zaï menjg Nederlander, ook onder de meer ontwikkelden, het antwoord schuldig blijven! Het is wel merkwaardig, dat men den Vader des Vaderlands, die in zoo menig op zicht de volle belangstelling van den histo ricus verdient, zoo zelden afgeschilderd ziet als den vader van zijn gezin. Hoe komt dat? De voornaamste reden is zeker, dat Wil lem van Oranje, die ook In zijn particuliere bestaan talrijke stormen moest trotseeren, nooit al zijn kinderen bijeen heeft mogen zien. Hij had er vijftien, en daarvan waren er bij zijn dood nog twaalf in leven. Zij wa ren voortgekomen uit vier verschillende hu welijken: drie zonen en negen dochters. Drie kinderen waren op jeugdigen leeftijd ge storven. Bovendien had de Prins een na tuurlijken zoon. Het lijkt ons wei de moeite waard, eens iets op te halen uit de geschiedenis van al die prinsjes en prinsesjes, wier lot zoo ver schillend is geweest. Een der kinderen stierf te jeugdig om een geschiedenis te hebben gehad. Toen de Prins van Oranje achttien jaar oud Was, trad hü in het huwelijk met Anna van Fgmond. gravin van Buren, de dochter van een der rijkste en meest hooggeplaatste Nederland- sche edelen, Maximiliaan van Egmond. Zij was evenals haar bruidegom geboren in het jaar 1533. Hun huwelijksfeest was het meest luisterrijke dat in die jaren in Nederland werd gevierd. De prins van Oranje was een schitterend hoveling van keizer Karei V, wiens volle vertrouwen hij genoot. Zijn faam was in opkomst. Hij had van neef, René de Chalons, het prinsdom Oran je geërfd, terwijl hij voortkwam uit het oude geslacht van de Nassau's, welks historie met de Nederlandsche geschiedenis ten nauwste verwe ven was. Zijn bruid was eveneens van zeer aan zienlijke afkomst. Heel de hoogere adel van de Nederlanden was dan ook op de bruiloft tegen woordig. Acht dagen lang zag het volk de schit tering van festün en wapenspel. Maar 't hoog tepunt van het feest was de kerkelijke plech tigheid met haar prachtig ceremonieel. Want bruid en bruidegom waren den Katholieken godsdienst toegedaan en wij hebben geen reden °m te twyfelen, of ze maakten zich ernst met deze overtuiging, al was de Prins meer een man tan de wereld dan een religieuze natuur. Op 29 Maart 1552 deed het jonge paar zijn feestelijke intrede binnen de stad Breda, waar het, oude familiekasteel van de Nassau's stond. Een luisterrijk onthaal viel beiden ten deel. Daarna vestigden zij zich op het kasteel en de Jonge Prins beleefde er een der mooiste en rus tigste perioden van zijn leven. Hij was een grand seigneur, een goed echtgenoot, een schit terend gastheer, een weelderig vorst en naast hem leefde zijn betrekkelijk stille, maar leven dige gade, een voorname vrouw, die ieders aan dacht trok door haar frissche schoonheid, doch Wier gemoed eerder geneigd scheen naar de in getogenheid dan naar den luister van de hof- Weelde. Zeker heeft zij zich in haar omgeving biet op den voorgrond gedrongen. Al spoedig werd echter haar jonge echtgenoot van haar zijde weggeroepen. Hii moest naar het leger. Uit zijn briefwisseling spreekt de groote genegenheid, welke hij zijn gade toedroeg. HU blaakte zich bezorgd, dat zü zich tijdens zijn afwezigheid te eenzaam zou voelen en schreef haar, dat ze zich het gezelschap van haar moe her en grootmoeder voor eenigen tiid moest Verzekeren. De gedachte, dat dit huwelijk van Oranje niet gelukkig zou zijn geweest, door en kele auteurs verspreid, wordt met kracht be streden door prof. A. A. van Schelven. Die ge dachte is zeker niet in overeenstemming met de feiten, maar vindt haar grond in een tenden-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 11