Te Soestdijk Prinsesje is weer een geboren ORANJE BOOTZ Het nieuws van heden Groot Oranje Vuurwerk Condensfabriek wordt gesloten WEEK PROGRAMMA BOOTDIENSTEN de nationale FEtSTDRANK Een Te Deum in onze kerken VAN WEERT NIEUWSVERSPREID1NG VAN MOND TOT MOND Indië wenscht geluk V.V.V. ZAJ\ DVOORT VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VOOR DE BABY De kennisgeving van de geboorte Op de „Statendam" gevierd Bij de kustverdediging In de Residentie Het Weer minimin Het wordt warmer! Denkt aan Boldoot! Het eerste geschenk MAANDAG A.S. GESLOTEN ANECANC 46 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN MAANDAGAVOND voor het Zuiderbad, aanvang half elf REIST OP AVONDRETOURS Het geheele personeel dezer Alk- maarsche fabriek, groot 175 man, wordt ontslagen Afzetmoeilijkheden de oorzaak Prins-regent Paul terug in zijn land ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1939 - AVONDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 27M ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21927 Vroege drukte in Baarn; velen spoedden zich naar de plaats, waar de saluut schoten werden afgevuurd Vreugde heerscht overal Van mond tot mond VAN OUDSHER Ook de Noorsche padvinder, die op de fiets heelemaal uit Oslo gekomen was, om het feest bij te wonen, stond er, getooid met een oranje kokarde, welker omvang evenredig was aan dien van de door hem al fietsende verrichte presta tie. Zoo naderde het uur van zevenen en de spanning steeg, ofschoon er eigenlijk voor de batterij-commandanten, die nu overal in het land op hun horloges stonden te turen, geen sportieve aardigheid meer aan was. Want als het Prinsesje eerst na zevert uur geboren was, dan had iedereen zich kunnen reppen om zich zelf de eer aan te doen het eerste schot te los sen. Zoo was het destijds op dien Januari-mor- gen, toen Prinses Beatrix het levenslicht aan schouwde. Doch het nieuwe Prinsesje is ver voor zeven uur geboren en vroeger dan zeven uur mocht er toch niet geschoten worden. Zoo kon men dus niets anders meer doen dan er voor te waken, dat men tenminste stipt op tijd was. En „apitein Van Nijnatten zorgde er met het horloge in de hand voor, dat hij op de seconde af, om zeven uur, het teeken gaf, om het eerste stuk af te vuren. Daar stoof een wolk van witte rook den vuurstraal, die uit het kanon schoot, vooruit, over het natte weiland. Daar kwam met een scher pen slag de eerste knal: het borelingske ontving zijn eersten groet En de heel vaste slapers in Baarn, die op dat moment nog steeds van den Prins geen kwaad en van de Prinses geen goed wisten, die moesten toen toch wakker schrikken, om met spijt te constateeren, dat zij misschien wel heel best uitgeslapen waren, maar onder het slapen door een van de hoogtepunten van het leven der prinselijke residentie gemist hadden. Het tooneel, dat het in feestvreugde ontwa kende Baarn bood, was nu inmiddels zeer joyeus geworden, want de zon, die tot dusver Spakenburgsche meisjes in haar karakteristieke kleedij uiten hun vreugde bij het bekend worden der blijde geb eurtenis in het Prinselijk Gezin De Aartsbisschop en de Bisschoppen van Nederland hebben bepaald, dat morgen, Zon dag 6 Augustus, na de Hoogmissen in alle kerken of kapellen, waarover een rector is aangesteld, een Te Deum zal gezongen wor den om God te danken voor den gelukkigen afloop der blijde gebeurtenis in het prin selijk gezin. Zij verzoeken den geloovigen met aandrang, om Gods Zegen te blijven afsmeeken over onze geëerbiedigde konink lijke familie. BATAVIA, 5 Aug. (Aneta) On middellijk na ontvangst van het blijde nieuws uit het moederland zond de Gouverneur-Generaal de volgende telegrammen: „HM. de Koningin Den Haag. Uwe Majesteit moge mij veroorlo ven om mede namens de ingezete nen van Nederlandsch-Indië uiting te geven aan de gevoelens van groote vreugde en dankbaarheid, waarmede het bericht, dat H.K.H. Prinses Juliana is bevallen van een Prinses, hier te lande is vernomen. Bij de aanbieding van zeer eerbie dige gelukwenschen moge ik mij tot tolk maken van aller innige bede voor het welzijn van moeder en kind. Starkenborgh." „H. K. H. Prinses Juliana, Z. K. H. Prins Bemhard Soestdijk. Mede namens de bevolking van deze gewesten moge ik uiting ge ven aan de gevoelens van groote vreugde en dankbaarheid, waar mede het bericht van de geboorte van een Prinses hier te lande is ontvangen en aller eerbiedige ge lukwenschen en innige bede voor het welzijn van moeder en kind vertolken. Starkenborgh." achter zware nevels verborgen was gebleven, stak juist om zeven uur haar eerste stralen door de grijze sluiers heen. Daar begonnen de kerkklokken te beieren, ook die van het allengs mee ontwakende Soest, en andere klokken van dorpen in de verte vielen in. Bij het prinselijk paleis bleef de rust laug gehandhaafd. Het Paleis lag daar bijna in het pikdonker, ten teeken, dat zijn bewoners zich ter ruste hadden gelegd. Bij het aanbreken van den dag kwamen de Rijksveldwachters om in wijden omtrek de wegen af te zetten en net autoverkeer om te leiden, opdat de stilte in de omgeving van het Paleis niet verstoord zal worden. Wat later op den morgen kwamen er wel steeds meer menschen uit Baarn en Soest naar het Paleis toe, maar het bleef er toch rustig en er viel ook niet heel veel te beleven. Men zag de postzakken vol telegrammen het paleis binnen dragen, eA de eerste felicitatie, die nog in den nacht aankwam, was die van den Landvoogd van Ned. Indië. Dat was na tuurlijk een zeer loffelijke attentie, maar het was ook niet zoo'n wonder, want het telegram, dat de geboorte van het Prinsesje meldde, kan den Landvoogd juist zoo wat bil het ontbijt verrast hebben en niets was dus eenvoudiger dan onmiddellijk een telegram terug te zenden, Dan heeft de vertegenwoordiger van de Prince- viag, die om drie uur 's nachts al bijhet Pa leishek aankwam, om er als eerste, die een ge- lukwensch overhandigde, bij te zijn, zich groo- tere opofferingen moeten getroosten. Maar de Princevlag-man stapte eenige uren later dan ook voldaan weg: hij was de eerste geweest. Zoo zag de menigte voor het Paleishek in den loop van den morgen de uiterst kalme, maar toch prikkelende eerste bedrijvigheid, die het jonge Prinsesje teweeg bracht. Een vroolijke dag was begonnen. Te half twee werd op het postkantoor te Soestdijk de eerste telegrammenserie aange boden, welke het prinselijk paar deed verzen den, om kennis te geven van de geboorte van een tweede dochter. Onder deze telegrammen waren er aan den Koning en Koningin van Engeland, de Duit- sche regeering, den President der Fransche Re publiek, den Koning der Belgen, Prins Aschwin, graaf en gravin van Athlone e.a. Wij ontvingenonderstaand telegram, waaruit blijkt, hoe op de „Statendam" gereageerd werd op het blijde bericht: Op Statendam 41.12 N 62.30 W 9.30 avond Amerikaanschen tijd geboorte prinses bekend. Speech kapitein Philippo. Gezongen Valerius „Wilt heden nu treden". Daarna Wilhelmus. Passagiers, waaronder gezant China, Vos van Steenwijk, heildronk op Vorstenhuis en Prinses. Feestelijke stemming onder Hollan ders en Amerikanen. Het lossen der vreugdeschoten door dc saluutbatterij in het Beatrixpark te Amsterdam De commandant van de ter beveiliging van de kust te Scheveningen gelegerde troepen heeft hedenochtend 10 uur op het zuidelijk gedeelte van den boulevard de dagorder, die over de blijde gebeurtenis is uitgegeven, voorgelezen. Om kwart over 10 hebben de troepen een marsch door Scheveningen gemaakt. Te middernacht zal een vreugdevuur worden ontstoken bij het noordelijk havenhoofd (van de buitenhaven) op het zuidelijke gedeelte van den boulevard. Zoo spoedig mogelijk zal aan alle grenadiers en jagers, dus ook aan de manschappen, die ter beveiliging van 's lands grenzen dienst doen, een oorkonde worden uitgereikt. Door kanonschoten, klokgelui en radio is de blijde mare van de geboorte van een tweede Prinsesje ook te 's Gravenhage wereldkundig gemaakt, doch de ochtendbladen hadden er voor gezorgd, dat reeds voor zeven uur het nieuws bekend kon zijn. Toen reeds werd hier en daar in de stad gevlagd. De openbare gebouwen waren de eerste om de vlag uit te steken en de trams waren reeds zeer vroeg gepavoiseerd. Toen om 7 uur de kerkklokken begonnen te luiden, begrepen de Hagenaars, welke belang rijke gebeurtenis te Soestdijk was gebeurd. Zij, die de kanonschoten, die op het Malieveld wer den afgevuurd, niet hooren konden of niet wil den wachten tot het 51e schot, schaften zien ijlings een ochtendblad aan bij de verkoopers, die met extra-edities door de nog ledige straten liepen, om zich te overtuigen, of prinses Beatrix een broertje of een zusje had gekregen. Ramen werden opengeschoven, vlaggen uitgestoken en versieringen, die nog onvoltooid waren, maak ten de eigenaars der gebouwen haastig af. Tegen 8 uur was het op het Plein al vrij druk. VERWACHTING geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: VOOR HET GEHEELE LAND: M .Enkele plaatselijke regen- of onweers- buien, voornamelijk in den namiddag en avond. Hier en daar ochtendnevel, over- dag wisselend bewolkt. Vrij warm weer, Zwakke tot matige Oostelijke tot Zuide- lijke wind. I AARDAPPELZIEKTE: In het etmaal van 's avonds 3 tot 's avonds 4 Augustus is in het midden van het land de weersgesteldheid kritiek geweest voor het optreden van aardappelziekte. Zon op 5.24 - onder 20.47 - Licht op 21.17 Maan op 22.20 onder 11. 8 Augustus L. K. Een koortsachtige spanning heerschte vannacht onder de journalisten, die te Soestdijk verbleven. Nauwelijks had jhr. Dedel de heugelijke mededeeling van de geboorte van een Prinses gedaan of de reporters bestormden de telefooncellen om hun emotioneele indrukken door te bellen Op de daken van de ministeries wapperden de vlaggen. De verlichtingsattributen waren voor de ingangen van de departementale gebouwen nog niet aangebracht. Alleen het groote gebouw van de Witte Sociëteit maakte een uitzondering. Aan den gevel van dit gebouw zijn al honder den gloeilampjes bevestigd. Tusschen twee groote banken op den Korten Vijverberg, waar van de gevels rijkelijk van gloeilampjes zijn voor zien, staat heel sober het Kabinet van de Ko ningin, waarvan alleen de vlag is uitgestoken. Op het Binnenhof en in de omgeving van den Sint Janstoren staan schijnwerpers opgesteld. En ook in het water van den Hofvijver. Overal staan karretjes, beladen met bont be schilderde schilden en andere versieringsattri buten. Kennelijk hebben het Rijk, gemeente en het Haagsche Comité voor volksfeesten er niet op gerekend, dat de blijde gebeurtenis in het prinselijk gezin reeds nu een feit kon zijn. Tegen het uur, waarop de kantoren opengingen, werd het drukker in de stad en zij, die zich naar hun werk spoedden, reden door vroolijke straten, vol vlaggen. Behalve het rood-wit-blauw zag men veel vreemde vlaggen van de huizen van gezanten, andere leden van het Corps Diplomatique en van de gezantschappen. Het eerste geschenk werd ten paleize afgegeven te kwart over acht. Het was een groote bloe menmand met oranje dahlia's van de algemeene en van de christelijke Oranjevereeniging te Baarn, welke drie vrouwelijke bestuursleden der beide vereenigingen brachten. De blokkade van Tientsin is hevig ver scherpt. De ontvangst van de blijde gebeurtenis in Indië. Condensfabriek te Alkmaar gesloten. Ernstig verkeersongeval op den weg EdeArnhem; drie ernstig en twee licht gewonden. Geschenk van het personeel aan de Ned. Spoorwegen. Wetsontwerp tot saneering der gemeen- tefinanciën zal binnenkort het departe ment van Binnenlandsche Zaken ver laten. Zondag: Kagermeer, vertrek 10 min. voor twee v.a, Z.B, Spaarne Prijzen f 1,25 en f 0,80 Maandag: Schiphol, vertrek 10 uur v.a. Koudenhorn f 0,90 en f 0,65 Kagefmeer, vertrek 1,30 uur v.a. Koudenhorn f 1,25 en f 0,80 Dinsdag: Marken en Volcndam, vertrek 8,30 uur v.a. Koudenhorn f 2,00 en f 1,25 Woensdag: Alphen t. d. Rün, vertrek 10 uur v.a. Koudenhorn f 1,25 en f 0,90 Tocht naar Kagermeer, vertrek 1,30 uur v.a. Koudenhorn f 1,25 en f 0,80 Donderdag: Marken en Volendam, vertrek 8,30 u. v.a. Koudenhorn f 2,00 en f 1,25 Vrijdag: Schiphol, vertrek 10 uur v.a Koudenhorn f 0,90 en f 0,65 Kagermeer, vertrek 1,30 uur v.a Koudenhorn f 1,25 en f 0,80 De dienst naar Muiden is vervallen. Kinderen ben. 10 jaar half geld. Gratis afhalen per auto vanaf uw woning (behalve Zondags). H; J FEIJE. KANTOOR RAVELINGSTEEG 13 TEL. 11292 HAARLEM In een persconferentie, hedenmorgen ge houden, heeft de directie van „The Con densed Milk Company of Holland" te Alk maar medegedeeld, dat zij genoodzaakt is, de fabriek te sluiten en aan het personeel, in totaal 175 man groot, ontslag te ver- leenen. Dit besluit vindt zijn oorzaak in de groote moeilijkheden die de fabriek de laatste jaren met den verkoop van haar product, geconden seerde melk, heeft ondervonden. Door de vesti ging van melkindustrieën op Jamaica, Cuba, de Philippijnen en in Zuid-Afrika zijn geheele markten verloren gegaan, en door de contin- genteeringsbepalingen van Engeland en de groote concurrentie in dat land is de uitvoer ook daarheen sterk achteruit geloopen. Men heeft getracht het bedrijf tot het uiter ste gaande te houden maar thans is het niet meer mogelijk voort te gaan, wil men niet voor een faillissement komen te staan. Het heele fabriekspersoneel wordt met ingang van 13 Augustus ontslagen en het kantoorpersoneel met ingang van 2 Sep tember. Na 13 Augustus zal een deel van het perso neel nog een korten tijd aanblijven voor het afwerken van de loopende orders. De kleine kaasfabriek in Heer-Hugowaard en de kleine tuberoomfabriek in De Rijp blijven op den ouden voet doorwerken. De Alkmaarsche Condensfabriek verwerkt per jaar ongeveer 25 millioen liter melk en is een der grootste fabrieken van dit soort in ons land. In Alkmaar is zij een der grootste werk geefsters. Voor het personeel is de sluiting van het be drijf een zware slag vooral omdat de werkloos heid in Alkmaar reeds zeer groot is, waardoor het zeer moeilijk zal zijn, opnieuw emplooi te krijgen. De directie gelooft niet, dat er eenige kans is op een herleving van het bedrijf; men is reeds tot het uiterste gegaan en het laat zich niet aanzien, dat de verloren gegane markten kunnen worden heroverd. BELGRADO, 5 Aug. (Havas). Het agentschap Avala deelt mede dat prins-regent Paul en prin- es Olga Vrijdagavond te Kranj zijn aangeko men in gezelschap van prins Alexander en prins Nicolaas NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regef. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek (Van onzen specialen veislaggever) In lang vervlogen tijden maakten de menschen elkander deelgenooten van belangrijk nieuws door middel Van de tam-tam. Inmiddels is de tech niek uitgevonden, waardoor het het rnenschdom mogelijk is geworden, kanonnen van vreugde te laten af gaan om met donderend gerucht wijd ®n zijd zulke verheugende tijdingen te verkondigen als nu bijv., nu er op het Paleis Soestdijk weer een Prin sesje is geboren. Ook heeft de techniek der kranten een zeer snelle nieuwsverspreiding het aanzijn geschon den, maar de techniek, eenmaal op hol geslagen °P den weg der evolutie, is bezig haar eigen Kin deren te verslinden. L>e kanonnen schoten vanmorgen te Baarn van vreugde en de krantenpersen draaiden als bezetenen, maar de Baamsche inwoners ston den reeds in drommen bij de kanonnen te kijken, zoodat er dus niets meer voor de vuurmonden te zeggen overbleef: er bleef alleen het sianen van 51 vreugdekreten. Een ondernemend plaatselijk blad had een de woningen van zijn abonné's oranje-kleurige bulletins tusschen de reten der deuren gestoken, oranjekleurige bulletins waren op den Brink san de boomstammen geprikt op de romantische wijze, waarop in idyllische landen als Mexico een „bende van de Zwarte Hand" haar toe komstig slachtoffer het uur der wrake aanzegt. In het vriendelijke Baarn verkondigden de oranje brieven het lieflijkste nieuws, dat zich denken laat, den herhaalden bloei van den eeuwenouden Oranjeboom, de komst van een nieuw Prinsesje. Maar de oranje brieven, door het morgen koeltje losgewrikt, fladderden van de boomen boelloos weg en zij vielen onopgemerkt uit de r«ten der deuren, als deze werden opengerukt boor de bewoners, die zich haastig op weg be- Saven, om getuige te zijn van het afvuren der eerste saluutschoten op het weiland aan den Eemweg, niet ver van de Eem. De techniek heeft het kanon en de krant als hieuwsverspreiders achterhaald. En de nieuw ste phase, waarin zij zich bevindt, is eigenlijk een heel oude: de overlevering van mond tot mond. "Wiij waren in het ochtendgloren op weg naar Baarn om te zien, hoe de Baamsche bewoners bet nieuws zouden ontvangen bij het bulderen ber kanonnen en het lezen van opgewekte kran tenberichten. Toen het Prinsesje geboren werd, vannacht om negen minuten over eenen, lag heel Baarn in de diepste rust gedompeld en bet kon dus niet anders of Baarn wist in het maagdelijke morgenuur nog van niets. Maar daar is ook nog dat heel particuliere technische middel, dat de telefoon is. Een paar telefoontjes hier en daar aan „maghen en ge- buren" van den enkeling, die het toevallig toch Bemerkt heeft, een klop op de deur van een buurman hier en daar, en het nieuws verspreidt zich als een lQopend vuurtje. En nog eenige Uren voor het eerste morgenlicht aan de kim Verschijnt, weet toch zeker half Baarn, dat be prinselijke residentie weer een Prinsesje meer onder haar ingezetenen telt. Dat is de ouderwetsche en hartelijke manier, Waarop de menschen elkaar groote tijdingen blijven toevertrouwen, allen persen, extra harde kanonschoten en ratelenden telexen ten spijt. Maar wat kon Baarn overigens in het holst van den nacht beginnen met deze blijde bood schap? Het kon er niet beter mee doen, dan ®r eerst nog een paar uur over te gaan droo- men, om toch nog tijdig op te staan, om van bet lossen der vreugdeschoten getuige te zijn of om althans bij het dreunen van het eerste Schot met een blijde herinnering aan een ge beurtenis, die nu eens niet maar een droom Was, wakker te schrikken en om de noofden met haastig gekamde haren en nog van Het Waschwater vochtige gezichten uit het raam te steken. Dan kijkt men in de straten, die haar eersten feesttooi reeds hadden aangenomen of daar toch druk mee bezig waren. Nu hier, clan daar Bing een zoldervenster open en werd er voor zichtig een vlaggestok met een versch-gestreken Nederlandsche vlag naar buiten gestoken. De Werklieden der gemeente waren reeds in den nacht begonnen met het aanbrengen der versie ringen op den Brink, het oprichten der palen, Waaraan vanen gehangen worden, het spannen Van slingers met oranjekleurige ballen tusschen be boomen. Daarlangs begon het te stroomen naar clen Eemweg, in het voetspoor van het stram op- marcheerende detachement, dat de vier stukken Van de saluutbatterij onder commando van kapitein Van Nijnatten ging bedienen. Om half zeven stond de troep bij de schietklaarge- maakte stukken. De kapitein en zijn officieren controleerden om de minuut hun horloges, ontvingen Baarns burgemeester, jhr. Van Ree- nerr, die ook op het terrein verscheen, en op den weg groeide de menigte onophoudelijk aan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1