Hoe Indië op het blijde bericht reageerde I Hoe het A.N.P. werkte 1 !HCASSO-BANK N.V. DE G.-G. ZOND DIRECT TELEGRAMMEN HAARLEM CREDIETEN EFFECTEN KERKLÏJSTEN vermaak als toppunt van genot de beste sigaret voor XJw gezondheid ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1939 Éi§| 'isSm Snel was het heuglijke nieuws verspreid en zelfs op straat riep men het elkander toe Or an je boven" klonk in den Volksraad In den Volksraad Gelukwensehen van den Volksraad In Batavia Toespraak in den Volksraad „Jan Quorum" I KRUISWEG 59 Aan- en Verkoop. Voorschot in rek. ct. Attractie op illuminatiegebied Te Tandjong-Priok HARINGVANGSTEN RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN WATERSTANDEN TE IJMUIDEN UIT DEN OMTREK Zaandam HILLEGOM I M Onmiddellijk na het bekend worden van de geboorte werden te Soestdijk door de journalisten telefoongesprekken naar alle windstreken aangevraagd Treslong eigendom der gemeente Hillegom ALTIJD DAME ALTIJD HEER JAC. DE NEEF OVERVEEN BATAVIA, 5 Aug. (Aneta). Indië ontving de tijding van de blijde ge beurtenis, in tegenstelling met het moederland, bij klaarlichten dag, in den zonneschijn van den achturigen morgenstond. De niets vermoedende doch reeds gespannen schooljeugd was rustig naar school gegaan en ver toefde daar reeds een uur en de in den handel werkzamen maakten zich op om naar de benedenstad te rijden om hun werkzaamheden daar aan te vangen. Het was wonderlijk, hoe snel de tijding overal verspreid was, waartoe werd mede gewerkt door den omroep per radio en de sirenes die de uitgifte van een bulletin verkondigden, doch vooral ook door den „rondroep" op straat, waar elkander ge heel niet kennende burgers elkaar het heuglijke nieuws toeriepen. Overal verschenen vlaggen. De kopstukken van de Kali Besar, voor zoo ver zij onderweg waren, keerden terug naar huis of spoedden zich naar hun kantoren, al naar gelang hun ingeving, om echtgenoote of personeel van het heuglijke nieuws in kermis te stellen. In de scholen vingen de kinderen aan met het zingen van nationale liederen, gevolgd door een schoolwandeling op dezen blijden, zonni- gen dag, waartoe de op dit vroege uur nog weldadige koelte nog mogelijkheden liet. De eerste, die het bericht ontving, was de gouverneur-generaal, die onmiddellijk tele grammen niet gelukwensehen naar het moe derland verzond Vervolgens werden de dagbladen ingelicht en de overige autoriteiten, terwijl, ingeleid en besloten door het Wilhelmus, alle omroep- maatschappijen en omroepvereenigingen vlak na elkander het bericht doorgaven, over den geheelen archipel een gejuich veroorzakend. Vrij spoedig na de eerste doorgave bleken alle telefoonlijn geblokkeerd, het telefoonkan toor evenals het telegraafkantoor bleken, on danks de vooruit getroffen uitstekende maat regelen, toch overvallen doch gingen met man en macht voort om de onmogeijke taak, om de duizenden aanvragen en aanbiedingen tegelijk af te doen, te volbrengen. Intusschen gilden de sirenes van Aneta, de dagbladen en de schepen op Priok over Batavia en Tandjong-Priok, terwijl de tong-tongs deze geluiden in zwakkeren vorm overnamen, en al dus ook de inheemsche bevolking in de vreug de betrekkend. Voor het gebouw van Aneta aan den Post weg-Noord verdrongen zich onmiddellijk hon derden, die trachtten een der bulletins met het heuglijke nieuws in hun bezit te krijgen. Al spoedig donderden op het Koningsplein de saluutschoten los, die gelost werden door de aldaar opgestelde batterijen. Voor deze handeling bestond groote belang stelling van de zijde van het publiek. De straten van de hoofdstad waren onmid dellijk na het bekend worden van de blijde tij ding druk bevolkt en de werkdag nam direct het karakter aan van een feestdag. Het bericht omtrent de geboorte van een prises verviel Semarang, en nog langen tijd na het binnenkomen van het bericht kwamen telefoontjes in ter informatie. Binnen enkele minuten waren overal de vlaggen uitgestoken. Op straat was vooralsnog weinig drukte te zien, aangezien de menschen zich op kantoor bevonden. De kantoren sluiten echter vandaag vroeg, teneinde een aanvang te kunnen maken met de feestviering. Te Bandoeng had de ontvangst van het ge- boortebericht tot resultaat, dat spoedig in de geheele stad vlaggen verschenen. De scholen sloten en de jeugd kreeg vrijaf. Waar de mededeeling werd ontvangen, werd spontaan het Wilhelmus aangeheven. Het geheele Zaterdagsche stadsleven kreeg een andere wending. De stemming van de men schen op de kantoren stond niet toe langer aan den arbeid te blijven. De met vlaggen en oranje getooide jeugd vulde de straten en later sloten zich duizen den volwassenen hierbij aan, zoodat Bandoeng binnen een paar uur in de volmaaktste feest stemming verkeerde. De Volksraad zond telegrammen met geluk wensehen aan H. M. de Koningin en aan het prinselijk gezin. De vergadering van den Volksraad werd he denmorgen, na ontvangst van het geboorte- bericht, verdaagd tot Dinsdagmorgen. De voorzitter, mr. Jonkman, deelde de ont vangst van het officieele bericht mede in een geestdriftige, bezielde rede, welke hij besloot met den al-ouden kreet „Oranje Boven", dien de geheele vergaderzaal en alle tribunes, waar de aanwezigen de toespraak staande aanhoor den, met vreugde overnamen. De heer Van Mook, directeur van het de partement van Economische Zaken, sloot zich in even geestdriftige, eerbiedige termen namens de regeering hierbij aan. De teksten van de telegrammen Volksraad luiden als volgt: van den „H.H. Koninklijke Hoogheden Soest- dijk Nederland. Volksraad van Nederl.-In dië moge Uwe Koninklijke Hoogheden eer biedige gelukwensehen aa-" willende getuigen van zijn medeleven van ganscher harte in uw geluk en in het voorrecht land en volk geschonken. Het college verbindt hieraan de innige bede voor het welzijn van moeder en jonggeborene." „H. M. de Koningin Nederland. Volks raad van Ned.-Indië moge hoogst eerbiedig. Uwe Majesteit diepgevoelde gelukwensehen bij geboorte tweede kleindochter aanbieden. Haar Huis en Haar onderdanen geschon ken." Beide telegrammen waren onderteekend: Jonkman, voorzitter. BATAVIA, 5 Aug. (Aneta). Het geboortebe- richt kwam als verrassing, toen men allerwege nog druk werkte aan de versieringen en velen zelfs nog niet waren begonnen. De vermakelijkheidsinstellingen, die eveneens hoopten nog minstens een week den tyd te heb ben, bestelden extra-personeel. De straten boden al aanstonds een beeld van zeer groote levendigheid door de tallooze groe pen fietsers, die met vlaggen zwaaiden. Tot ver hooging van de feestvreugde sleepten zij veelal nog blikken over de straat. Onmiddellijk werden alle taxi's gerequireerd. De drukte nam dermate toe, dat verschillende centrale verkeerspunten en overwegen werden geblokkeerd. Vele gouvernements- en particuliere kantoren liepen onmiddellijk na de bekendwording van het geboortebericht leeg, evenals de scholen, waar eerst toespraken werden gehouden. Weldra was in den ochtend in de meeste zaken het oranje uitverkocht, terwijl ook de verkoopers van vlaggen op straat goede zaken maakten. BATAVIA, 5 Aug. (Aneta). In zijn toespraak, waarin hij den Volksraad mededeeling deed van het geboortebericht, verklaarde mr. Jonkman o.a.: Ten tweeden male is het huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard den kinderzegen deelachtig geworden. Voor alles gaan onze beste wenschen Uit naar het weizijn van moeder en kind en wij willen daarbij on middellijk eerbiedig en van ganscher harte voegen onze gelukwensehen voor het prinselijk gezin en de koninklijke grootmoeder. Wij willen de ver zekering geven van ons medeleven in dit geluk van ons geliefd Vorstenhuis. Het past ons boven dien in den Volksraad van Nederlandsch Indië met een enkel woord rekenschap te geven, welk een zegen deze verdere opbloei van de Oranje-dynastie beteekent voor het Nederland- sche volk en den Staat der Nederlanden in al zijn deelen. BATAVIA, 5 Aug. (Aneta). Omtrent de in derhaast bijeengeroepen vergadering van den Volksraad, waarin de voorzitter mededeeling deed van het geboortebericht, kan nog het vol gende' vermakelijke incident worden medege deeld: Aanvankelijk waren slechts dertig leden aanwezig, waardoor het vereischte quorum van 31 leden niet was bereikt. Ten slotte betrad de tegen zakelijke en persoonlijke zeker heid, of in blanco. heer Wirjopranoto de zaal en maakte het quo rum voltallig, waarmede hij den onsterfelijke! naam van „Jan Quorum" veroverde. BATAVIA, 5 Aug. (Aneta). Bij het bekend worden van het geboortebericht schakelden de N.I.R.O.M. en de andere omroeporganisaties in Nederlahdsch-Indië aanstonds de feestprogram ma's in, dus juist op den eersten dag waarop de speciale dienst in afwachting van de blijde tijding inging. De Chineesche wijk in de benedenstad was in een opmerkelijk korten tijd in een volledige vlaggenzee herschapen, terwijl ook de daar ge vestigde Europeesche zaken zich hierbij niet on betuigd lieten. De omgeving van het paleis Koningsplein zal vanavond de grootste attractie op illuminatie- gebied zijn, aangezien Noordwijk, Rijswijk en een deel van Molenvliet op kunstvoile wijze zijn ver sierd op zoodanige wijze, dat het licht in het water weerkaatst wordt. Verder concentreerde de belangstelling zich op het paleis van Rijswijk, waar de gelukwensch- registers ter teekening waren gelegd. Tot de eerste teekenaars hiervan behoorden ook de consul-generaal en consul van Japan. Hierbij kan aangeteekend worden, dat ook van Japansche zijde ten volle met de blijde gebeur tenis wordt medegeleefd. Op verschillende wijze wordt hieraan uiting gegeven. Uiteraard ging ook de inlandsche bevolking geheel op in de blijde gebeurtenis. Duizenden tooiden zich aanstonds met oranje en in groote groepen trok de bevolking naar het centrum van de stad om de versieringen, voor zoover zij gereed zijn, gade te slaan en op de haar eigen wijze uiting te geven aan de feestvreugde. Naarmate in den loop van den morgen de warmte toenam, zetten de ouderen zich op de terrassen voor de verschillende café's om verder het feestelijk beleven en de optochten van de jeugd, die inderhaast werden gevormd, gade te slaan. De verkeerspolitie had handen vol werk om op de best mogelijke wijze het met de minuut toe nemende verkeer in goede banen te leiden. De herhaalde opstoppingen gaven hierbij aanleiding tot vreugdebetoon over en weer. TANDJONG-PRIOK, 5 Aug. (Aneta) Het ge boortebericht werd in de haven van de noofd- stad begroet met het geloei der in de haven liggende schepen, die van fabrieksemplacemen- ten, enz. Ook hier zorgde spoedig een vlaggenzee voor de feestelijke stemming. Zouden wij waardige zonen en doch ters zijn van de martelaren, de verdrukten, de lijders en strijders, als wU te kort schoten in het laatste en toch waarlijk niet het zwaarste werk van onze emancipatie: instandhouding en uit bouw onzer eigen Universiteit? Te Seheveningen kwamen binnen van de ha- ringvisscherij Sch. 69, 27 last van 4 sch. Sch. 130, 30 last van 4 sch.; Sch. 102, 33 last van 6 sch.; Sch. 104, 36 last van 4 sch. Volgens radiografische berichten uit zee wa ren de vangsten van onderstaande schepen van morgen als volgt: Sch 46 1 k.; Sch 65 1 k.; Sch 72 4 k.; Sch 73 1 k.; Sch 134 - 4 k.. Sch. 135 2 k.; Sch 89 2 k.; Sch. 196 5 k.; Sch 342 6 k.; Sch 79 5 k.; Sch. 361 4 k.. Sch 261 2 k.; Sch 118 5 k.; Sch 6:2 k.; Sch 333 40 k.; Sch 87 4 k.; Sch 332 3 k.. Sch. 16 2 k.; Sch 245: 17 last aan boord. Thuisstoomend zijn Sclr 186; Kw 151 6 k.; Kw 3 2 k.; VI. 70 6 k.; VI. 216 4 k.. VI. 217 15 k.; IJm 283 3 k.; IJm 490 8 k.; IJm 266 2 k. IJMUIDEN, 5 Aug. Versche viseh. Tarbot 0.92 1.26. Tong 0.93—1.80 per kg. Middel Schol 31.00, Zetschol 19.00, kleine Schol 7.2015, Bot 3 308, Schar 3.30—6, kleine Schelvisch 14.00—15, groote Gullen 8.10—10. kleine Gullen 6.20—9, Wijting 2.105, per 50 kg. Groote Heek 66.00. middel Heek 35.5036, per 125 kg. Kleine middel Heek 12.5014, kleine Heek 78.50 per 50 kg. Kabel jauw 32.0048 per 125 kg. van den heden binnengekomen TRAWLER londor IJm.. 72 220 manden -400. LOGGERS K.W. 114 710.—, K.W. 169 880.—. 6 Augustus 7 Augustus 8 Augustus 7.26 8.04 8.49 3.09 3.44 4.26 7.44 3.26 8.26 4.04 9.14 4.49 Evenals dit in Januari van het vorige jaar het geval was geweest, waren ook nu voor de ver spreiding van het heuglijke bericht slechts en kele seconden noodig. De telexnetten, welke daarvoor dienst deden, waren door de zorgen van de P.T.T. gereed gemaakt. Het A.N.P. had zijn post te Baarn betrokken en alles was toen klaar om de blijde mare uit te dragen. Bij de distributie van het geboorte-bericht konden drie phasen worden onderscheiden. Ir. de eerste plaats was er een directe telefo nische verbinding van het paleis Soestdijk naar het tijdelijke kantoortje van het A.N.P. in het Badhotel te Baarn, in de bekende „telexkamer". Zoodra daar het bericht ontvangen werd, be hoefden slechts enkele handles te worden om geschakeld en A.N.P.-Baarn stond tegelijkertijd m telexverbinding met: a. het hoofdkantoor van hetA.N.P. te Am sterdam en het bijkantoor te Den Haag; b. de 82 dagbladen, die op het A.N—.-telexnel zijn aangesloten, benevens den Regeerirgspers- dienst en het departement van Defensie; c. de 5 kazernes, die tijdelijk op dat net mede aangesloten waren, opdat de comman danten van de saluutbatterijen wisten, wanneer zij het eerste saluut-scbot konden lossen; d. de werkkamer der journalisten in het hotel Trier te Baarn en e. de Nederlandsche omroepvereenigingen Want ook voor de journalisten, die in Baarn op het geboortebericht wachtten en voor de omroepvereenigingen waren tijdelijke telexiy- nen aangelegd. Al deze instanties kregen dus op hetzelfde oogenblik het bericht door. De derde phase van de distributie van het bericht sloot daarbij aan: Het hoofdkantoor van het A.N.P. gaf aan het rijkstelegraafkantoor te Amsterdam het teeken, dat de gereedliggende telegrammen, be stemd voor de bladen, die niet op het telexnet zyn; aangesloten (de kleinere nieuwsbladen) en voor de buitenlandsche persbureaux verzonden De vuurmonden der saluutbatterijen brand' den los Het departement van Binnenlandsche Zaken (geïnformeerd door den Regeeringspersdienst) verzond de gereedliggende telegrammen, waar in aan de diplomatieke vertegenwoordigers van Nederland in het buitenland de heuglijke tij ding werd medegedeeld. De omroep staakte het gewone programma en riep de blijde mare om. De couranten verschenen met bulletins op straat. De buitenlandsche journalisten in Baarn kwamen in actie en droegen het bericht tele fonisch of telegrafisch uit. Een enkel woord nog over de uitzending van het bericht naar de Nederlandsche overzeesche gewesten: Tusschen het hoofdkantoor van het A.N.P. en de radio-seinzaal van het telegraafkantoor te Amsterdam was een extra-telefoonlijn gelegd Zoodra A.N.P.-Amsterdam het bericht op de telex zag verschijnen, werd dit over die lijn doorgegeven aan een redacteur van het A.N.P. op het telegraafkantoor, die onmiddellijk een code-telegram afgaf, om naar Aneta te Bata via te seinen. De code diende om aan dat tele gram een authentiek karakter te geven, als „sein" voor het afvuren der saluutschoten in Nederlandsch-Indië en het begin der feeste lijkheden aldaar. Bij de geboorte van Prinses Beatrix, toen eenzelfde werkwijze is gevolgd, was het bericht in Indië zoo snel bekend, dat het gelukwenschtelegram van den gouverneur- generaal het eerste was, dat op het paleis Soestdijk binnenkwam. Tegelijkertijd gaf de A.N.P.-redacteur op het telegraafkantoor telegrammen af, bestemd voor Suriname en Curasao. Het spreekt vanzelf, dat het A.N.P. ook de Phohi onmiddellijk met het bericht in kennis stelde, om dit uit te roepen in haar radio-uit zendingen voor Oost- en West-Indië. Parochie van den H. Bonifatius ZONDAG: 10e Zondag na Pinksteren. 1ste Zondag van de maand. De stille H.H. Missen om 6 uur en 7 uur, om half 9 de Hoogmis, om 10 uur de Kindermis, uitsluitend voor kinde ren toegankelijk; de laatste H. Mis om 11 uur. Onder de H.H. Missen schaalcollecte voor den Sint Pieterspenning. Iedere katholiek drage 12 ct. bij voor Z. H. den Paus. Om 4 uur oefe ning van de Derde Orde. Des avonds 7 uur Lof en portiuncula-gebeden. In de week de H.H. Missen om 6.45, 8 en 9 uur. Geen H. Mis om half acht, wegens afwe zigheid van den Z.Eerw. heer Pastoor (pries terretraite) DONDERDAG geen H. Mis om 9 uur, maar om half 10 gelezen Huwelijksmis. Des avonds om 7 uur Lof met Rozenhoedje en gebeden ter eere van onzen Kerkpatroon St. Bonifatius voor de bekeering van ons Vaderland. VRIJDAG: 'smiddags om 4 uur biechtgele genheid voor de kinderen. ZATERDAG: 's morgens onder de H. Mis van 8 uur algemeene H. Communie voor de kinde ren. Namiddags van 4 tot 8.30 uur gelegenheid om te biechten. Des avonds om 7 uur Lóf ter eere van de H. Maagd voor de bekeering van de zondaars. ZONDAG a.s.: 2e Zondag van de maand. N.B. De portiuncula-aflaat is in onze Kerk te verdienen. Na biecht en H. Communie bid- de men bij ieder bezoek 6 maal het Onze Va der, 6 maal het Weesgegroet en Eer aan den Vader. Door Gedeputeerde Staten Is het raadsbesluit tot aankoop van het buiten Treslong goedge keurd zoodat het landgoed thans gemeente eigendom is. Ontheffing winkelsluiting In verband met den natlonalen feestdag is door B. en W. ont heffing verleend van de wet op de winkelslui ting. Dientengevolge mogen de winkels geopend blijven tot 11 uur. Aangehouden. Aangehouden, als verdacht van oplichting, gepleegd te Bennebroek, werd een 22-jarige Hillegommer. Na voorgeleid te zijn voor den burgemeester van Hillegom, werd hij aan de politie te Bennebroek overgegeven. Te ver van huis. Hedennacht werden alhier vier minderjarigen, afkomstig uit Rotterdam, door de politie aangehouden. Zy zullen op trans port worden gesteld en naar hun woonplaats terug worden gebracht. 't Was een gecompliceerd geval. Gisteren avond om 10 uur kwam een auto uit de rich ting Leiden in de buurt van de Weeresteyn- straatPatrimoniumstraat in aanraking met den aldaar geplaatsten vluchtheuvel. De auto slipte en kwam op het rechtertrottoir in bot sing met het muurtje, dat daar bij de woning van E. Schuit geplaatst is. Ernstig beschadigd kwam de auto daar tot stilstand. Direct na dit ongeval kwam een motorrijtuig uit dezelfde richting in aanraking met den nu niet meer verlichten vluchtheuvel, met het ge volg, dat een der voorbanden sprong en deze auto aan den voorkant beschadigd werd. De be stuurder wist door zeer sterk te remmen erger te voorkomen. De politie zorgde, dat de vlucht heuvel weder spoedig verlicht en het verkeer doorgang kon vmden. Doktersdienst op Zondag. De Zondags dienst wordt morgen waargenomen door dr. Van der Kaaden, Hoofstraat 14, tel. 5114. Burgcriyge Stand. GeborenJohanna Geer- truida, dochter van H. Buurman en G. Siebes- ma; Petrus Johannes, zoon van J. van Rossum en Q. M. Meijboom; Jacoba Cornelia Johanna, zoon van G. van Altena en M. J. de Goede; Maria Cornelia Johanna, dochter van J. van Steijn en C. M. Balm; Wilhelmus Johannes Ja cobus Maria, zoon van J. J. C. Rusman en J. A. Wolff; Johannes Ignatius, zoon van J. I. War merdam en E. Timmers; Catharina, dochter van A, A. J. Philippo en J. Nunnink; Willem, zoon van W. Ras en M. P. Tromp. Ondertrouwd: B. A. G. Boot en J. C. Duin dam. Getrouwd: L. Verhaar en B. M. Siecker; C. H. Schultz en M. J. J. Houtzager. Overleden: B. Spreeuw, oud 60 jaar. 'T GEHEELE JAAR DOOR, DAAR ZORGT DE FIRMA WEL VOOR. COUPEURS KLEERMAKERS Annex PerserU, Stoomerjj, Ververij HILLEGOM: Hoofdstraat 125 c" Telefoon 5671 LISSE: Heerenweg 177 Werken in werkverschaffing. B. en W. ma ken bekend, dat het aanbeveling verdient, dat werkgevers, die voornemens zyn om in het jaar 1940 goedkeuring aan te vragen tot het bij wüze van werkverschaffing uitvoeren van extra werkzaamheden (b.v. diepdelven, baggerwerk enz.) met overheidssubsidie, van dit voornemen vóór 1 September a.s. het Hoofd der Gemeen- teiyke Arbeidsbeurs alhier in kennis te stellen Indien aan het bovenstaande niet wordt vol daan is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de administratieve voorbereiding zoo veel tijd vor dert, dat eerst laat met de uitvoering van een eventueel object kan worden aangevangen Hinderwet. B. en W. brengen ter kennis, dat op de secretarie der gemeente ter inzage ligt een aan Ged. Staten der provincie Zuid- Holland gericht verzoek met bijlagen van het bestuur van den Oosteinderpolder, alhier, om vergunning tot het plaatsen van een 16 P.K Lister stationnaire viertact dieselmotor op het perceel, kadastraal bekend gemeente Hillegom, Sectie B., no. 3368, gelegen in den Oosteinder polder alhier. Op Woensdag 16 Augustus 1939 des voormid- da.gs te elf uur zal in 't gemeentehuis gelegen heid bestaan tegen inwilliging van dit verzoek bezwaren in te brengen en deze schrifteiyk en mondeling toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen vóór het bovenbedoelde tüdstip op de secretarie der ge meente van de terzake ingekomen schrifturen kennis nemen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande juris prudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinder wet op den bovenbepaalden dag voor net ge meentebestuur zijn verschenen teneinde hun be zwaren mondeling toe te lichten Raadsvergadering Er zal een openbare ver gadering van den gemeenteraad gehouden wor den op Woensdag 9 Augustus, des namiddags te 2 uur. De volgende punten staan op de agenda: Vaststelling notulen der vorige vergaderingen; Ingekomen Stukken; Onderzoek van de geloofs brieven van de nieuw inkomende raadsleden: Comtabiliteitsbesluiten; Reclames plaatselijke belastingen; Voorstel tot nadere wijziging van de verordening op de heffing van schoolgelden; Voorstel tot wijziging van de ambtenaren- en werkliedenreglementen; Voorstel houdende voor ziening inzake werkzaamheden door het ge- meentepersoneel ten behoeve van de Luchtbe scherming; Voorstel inzake kindertoelage aan de werklieden; Voorstel tot het verleenen van voor schotten ingevolge de Landarbeiderswet; Voor- loopige vaststelling bedrag der uitgaven voor openbaar lager onderwijs over 1938; Voorstel tot nadere vaststelling van de Instructie voor den Gemeente-Ontvanger; Rekening van inkomsten en uitgaven van den Schoolartsendienst 1938; Mededeelingen. Verlenging huur C. A. Rijnbeek van een opslagterrein aan de Haven alhier. St. Josephgezellenvereeniging. Agenda: Hedenavond vrije bijeenkomst tot 10.15 uur. Zondag algemeene H. Communie in de St. Josephkerk. Intentie: 40-jarig priesterfeest van onzen Bisschop. Na de Hoogmis is de zaal geopend tot 10.15 uur en is, zooals gewoonlijk, onder het Lof gesloten. Maandag oeferaM^JSH-jartclub. Donderdag vrije Bijeenkomst. Zaterdag vrije bijeenkomst. De waarde van het bestaan der gezellenver- eeniging in Nederland kan ook bepaald wor den door haar leeftijd. Reeds 70 jaren lang heeft zij goede burgers in de maatschappij ge bracht. Waarom staan er nog velen afzijdig ook in Hillegom?? Vertrokken personen. G. Rayensbergen met gezin, naar 's Gravenhage, Hooftskade 179; L. M. D. Schuster, naar Ahaus (Dl.), (Bentheim) Postfalk 5; K. Haitsma, naar Wonseradeel, Fer- woude (bij Workum); A. M. Heijdenrijk met echtgen., naar Amsterdam, Pollenstraat 72 II hg; G. C. E. van der Voort met zoon, naar Amster- dam-Z„ Achillesstraat 74 hs.; P. G. J. van de Pavoordt, naar Haarlem, Gerrit v. Heesstraat 11; J. van der Boon, naar Lisse, Achterweg 28; M. A. van Bakel, naar Texel, Den Burg, Parkstr. 4; L. Hillebrand met gezin, naar Veenendaal, Groenelaan 31; W. K. van Rheenen met echtg., naar Geldermalsen, Markt B 140. De Hillegomsche Bloembollenveiling. Vrijdag 4 Aug. j.l. zijn wij eens een kijkje gaan nemen in de gebouwen van de Hilleg. Bloemb. veiling. Het was te verwachten, dat de aanvoer grooter dan die van de vorige week zou zijn, doch onze verwachtingen werden verre overtroffen. De groote veilingloods stond geheel vol met aan gevoerde bollen, wat vergeleken met de vorige jaren, een aanzienlijke vermeerdering van om zet beteekent. De reorganisatie in het bedrijf toont nu reeds zijn gunstige zijde: aanvoer groot kwaliteit vooruitgaande en de vele koopers tevreden. Naar wij vernamen werden Vrijdag j.l. vele opdrachten tot aankoop aan de veilingmeesters afgegeven en vele koopers namen in de veiling- banken plaats. De omstandigheden in aanmer king genomen verliep deze veiling zeer gunstig; voor verschillende artikelen was eenige prijs stijging merkbaar. Goede kwaliteit en sorteering ging geheel van de hand. Ontheffing winkelsluitingswet. B. en W. van Hillegom maken bekend, dat zij, ingevolge de bij algemeene beschikking van den Minister van Staat, Minister van Economische Zaken a.i„ van 27 Juli 1939, no. 42190 J. A. verleende mach tiging, ontheffing hebben verleend van het be paalde in artikel 2, onder b. en c., van de Win kelsluitingswet 1930 (Stbï. nr. 460) (verbod win kel voor het publiek geopend te hebben op de eerste vijf werkdagen der week vóór 5 uur des voormiddags en na 8 uur des namiddags en op Zaterdag vóór 5 uur des voormiddags en na 10 uur des namiddags), alsmede van het be paalde in artikel 8, eerste lid, onder b. en c„ van genoemde wet (verbod venten, verkoopen en te koop aanbieden op of aan voor het open baar verkeer openstaande land- of waterwegen op de eerste vyf werkdagen der week vóór 5 uur des voormiddags en na 8 uur des namiddags en op Zaterdag vóór 5 uur des voormiddags en na 10 uur des namiddags), in verband met de vie ring van de geboorte van een Koninklijken Prins of van een Koninklijke Prinses, ten aanzien van den dag der geboorte, mits deze niet op Zondag valt, en van den daarop volgenden werkdag. Aan de ontheffing zyn de volgende voorwaar den verbonden: I. Het sluitingsuur wordt voor alle winkels gesteld op 11 uur des namiddags en voor visch- winkels op een half uur na het sluitingsuur der café's. II. Na des namiddags 11 uur mag niet meer gevent worden, behalve met vischwaren, waar voor vergunning wordt verleend tot een half uur na het sluitingsuur der café's. Aangehouden. Een onbekende jongen deel de de politie mede, dat op de Julianalaan een 19-jarige jongeling uit Haarlem met een bak fiets in de richting Haarlem reed, en gestolen geld met zich mee voerde. De Bloemendaalsche politie zette een achtervolging in, hield den man aan en bracht hem naar het politiebureau. Daar verklaarde hij, dat hy aan de Lombard Petrilaan gepoogd had geld uit een keuken te stellen. Hij was echter gelukkig gestoord.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2