i Prinses IRENE EMMA ELISABETH Prins Bernhard deed aangifte van de geboorte 1 IRENE EMMA ELISABETH, De aangifte Rustige Zondag te Soestdijk De kabinetsformatie Velen toonden hun medeleven In alle opzichten bevredigend Het nieuws van heden TIP VAN BOOTZ ORANJE BOOTZ VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Getuigen waren de ministers van Staat dr. H. Colijn en jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM MAANDAG 7 AUGUSTUS - AVONDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21929 Irene-vrede Het Weer Gelukwensch uit Brussel De gezondheidstoestand van Moeder en Dochter Vreugde te Berlijn Beschuiten met muisjes te Luik Jap'ansche gelukwensch Openluchtvoorstelling te Soest f De houding der anti-revolution- nairen en liberalen Hier is nog een goede Elk rechtgeaard Nederlander drinkt bij Nationale Feesten van oudsher DE Nationale feestdrank DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Siam bij het anti- kominternpact GöBBELS NAAR VENETIË NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et, Ingez. mededeeltngen 50 cent; Idem op pag één 65 cent per regel. BI] contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Hedenmorgen ie elf uur heefi Z. K. H. Prins Bernhard ien paleize Soesidijk aangifie gedaan van de geboorte der Prinses. De geboorie-acie luidi als volgi: Heden, den zevenden Augustus negentien honderd negen en dertig, heeft Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard Leopold Frederik Everhard Julius Coeri Karei Godfried Pieier der Nederlanden, Prins van Lippe-Biesierfeld, oud acht en twintig jaren, wonende te Baarn, aan mij, ambte naar van den burgerlijken stand der gemeente Baarn, jonkheer Gerlach Cornelis Joannes van Reenen, burge meester van Baarn, verklaard, dat op Zaterdag den vijfden Augustus negentien honderd negen en dertig, des voormid dags ie een uur, negen minuien, hem en zijner gemalinne, Harer Koninklijke Hoogheid, Prinses Juliana Louise Emma Marie Wilhelmina der Nederlanden, Prinses van Oranje- Nassau, Hertogin van Mecklenburg, Prinses van Lippe- Biesierfeld, enzoovooris, enzoovooris, mede wonende te Baarn, in hel koninklijk paleis, gelegen aan den Amsier- damschen straatweg, nummer een, binnen deze gemeente, eene dochter is geboren, genaamd: Prinses van Oranje-Nassau, Prinses van Lippe-Biesierfeld. Zijne Koninklijke Hoogheid heeft zijne dochter aan mij vertoond. Een en ander is geschied in tegenwoordigheid van Hen- drikus Colijn, oud zeventig jaren, minister van Staat, minister van Algemeene Zaken, wonende ie 's-Gravenhage en jonkheer Frans Beelaerts van Blokland, oud zeven èh zestig jaren, kamerheer in buiiengewonen dienst van Hare Majesteit de Koningin, minister van Staat, vice-president van den Raad van State, wonende ie 's-Gravenhage. Hiervan is deze acte opgemaakt, welke overeenkomstig de wei is voorgelezen. De acte is onderieekend: Prins Bernhard der Nederlanden, Prins van Lippe-Biesier feld. H. Colijn. F. Beelaerts van Blokland. G. C. J. van Reenen. De eerste naam van hei Prinsesje, het Grieksche woord voor vrede, heefi in deze tijden een bijzondere, symbolische be- ieekenis. Wij vernamen van burgemeester Van Reenen, dat deze naam zal worden uitgesproken als „Iereen". De tweede naam van de Prinses spreekt voor zichzelf. Hei is de naam van onze onvergetelijke Koningin-Moeder. De derde naam, Elisabeth, is die van de oud-tante van de jonge Prinses, de Groot-Hertogin van Oldenburg. Onze speciale verslaggever seinde ons over de' Plechtigheid der geboorte-aangifte nog de vol gende bijzonderheden: Hedenmorgen om elf uur zijn de minister- President dr. H. Colijn en de vice-president van Öen Raad van State jhr. mr. F. Beelaerts van blokland op het Paleis Soestdijk aangekomen, °m als getuigen tegenwoordig te zijn bij de ge boorte-aangifte van het nieuwe Prinsesje. Tien minuten eerder was daar reeds gearri- veerd de burgemeester van Baarn jhr. G. van Reenen, die als ambtenaar van den Burgerlijken Stand bU de plechtigheid zou fungeeren. De burgemeester van Baarn w'erd vergezeld van den heer Van Rennes, ambtenaar ter ge- hieente-secretarie, die bij de inschrijving van de formules in het geboorteregister zal assisteeren. De bezoekers werden ontvangen aan den Soestdijker vleugel van het paleis door baron Baud en jhr. Dedel. In dezen vleugel zou de Seboorte-aangifte geschieden. Op den weg voor het Paleis stond een groote bienschenmenigte, die een bewonderenswaardige kalmte bewaarde en de hooge bezoekers bij het voorbijrijden in stilte groette. De plechtigheid van de geboorte-aangifte 'as tegen twaalf uur afgeloopen, waarna mi- bister Colijn, jhr. Beelaerts van Blokland en burgemeester Van Reenen per auto het paleis Verlieten. Onmiddellijk daarna hadden wij met burge meester Van Reenen een onderhoud, waarbij be burgemeester zoo welwillend was ons uit- voerig verslag te doen van de gebeurtenissen, bie zich in het Paleis hadden afgespeeld. De burgemeester en de beide hooge getuigen bij deze geboorte-aangifte werden om elf uur, badat zij aan den Soestdijker vleugel van het Baleis ontvangen waren, geleid naar de eetzaal, ''elke zich bevindt bij de prinselijke verblijven 1b den Baarnsehen vleugel van het paleis. VERWACHTING geldig van hedenavond EE tot morgenavond ongeveer 19 uur: 1 VOOR HET GEHEELE LAND: betrokken tot zwaar bewolkt, morgen eeni- ge regen of motregen, meest matige Zui- delijke tot Zuidwestelijke wind, weinig Ej verandering in temperatuur. AARDAPPELZIEKTE In het etmaal van 's avonds 3 tot 's avonds 4 Augustus is in Groningen de weersge- steldheid kritiek geweest voor het optre- den van aardappelziekte. Zon on 6.27 onder 20.44. Lieht op 21.14. 55 Maan ob 23.11 onder 13.12. L.K. S Aug. Het duurde niet lang of Z. K. H. Prins Bern hard trad binnen en werd door Zijn bezoekers natuurlijk geluk gewenscht met het heuglijke feit. De Prins onderhield zich eenige oogenblikken met de gasten en verzekerde hun met groote blijdschap, dat de Prinses het bijzonder goed maakt. Tijdens dit gesprek werd de traditioneele feestdrank geserveerd: kandeel met een wafel tje. De kandeel werd opgediend in heel kleine porceleinen kopjes. Daarna begaf de Prins zich weer naar de deur van de eetzaal, waar hij het Prinsesje van de verpleegster overnam. De Prins droeg het borelingske op de ar men de zaal binnen. Het kindje lag op een rose kussen en was gekleed in een lange witkanten jurk. De burgemeester zeide ons, dat het hoofdhaar iets donkerder was dan dat van Prinses Beatrix, toen Zij geboren was. Het Prinsesje lag stil op het kussen. Het schreeuwde al dien tüd niet en het hield de oogjes gesloten, ofschoon het niet sliep, zoodat de burgemeester de kleur van de oogen niet had kunnen zien. Het kindje zag er stevig uit. Nadat de heeren een oogenblik het jonge Prinsesje bewonderd hadden, bracht de Prins het weer uit de zaal, waarbij burgemeester Van Reenen de deur open maakte voor het Prin sesje. De vorige maal immers was het minister Colijn geweest, die de deur had geopend, toen Prinses Beatrix werd weggebracht, opmerkende, dat hij de eerste was, die de deur voor de Prin ses openhield. De Zondag te Soestdijk biedt weinig nieuws te melden. Het was, journalistiek bezien, een rustpunt tusschen den blijden geboortedag en den dag van vandaag, waarop ons zou worden geopenbaard, hoe het pasgeboren Prinsesje zal heeten. In de katholieke kerk te Baarn is, zooals in alle katholieke kerken van ons land, na de Hoogmis een plechtig „Te Deum" gezongen. Voor het paleis circuleerden gedurende den ganschen dag, doch vooral in de namiddag uren, stroomen fietsers en voetgangers. Natuurlijk waren daaronder ook personen, wier weg toevalligerwijs langs het paleis leid de, maar ongetwijfeld hadden de meeste voor bijgangers dezen weg gekozen om in de nabij heid te zijn van de plek, die het middelpunt vormt van het geluk, dat Zaterdag aan onze koninklijke familie en daardoor aan ons gan- sche volk ten deel is gevallen, en om door hun aanwezigheid als het ware symbolisch te ge tuigen van hun medeleven in het lief en leed van het Oranjehuis. Velen bleven een oogenblik staan langs den weg, vanwaar zij een blik wierpen op het pa leis. Een aardig moment was het voor hen Zondagmorgen, toen de oudste dochter van Prinses Juliana en Prins Bernhard een oogen blik in de colonnade van het paleis te zien was. Met stilie vreugde, immers juichen is nu verboden volgens den wensch van de Ko ningin, volgde de menigte de kinderlijke schre den van ons Prinsesje Beatrix. Van tijd tot tijd werden bloemstukken en geschenken aangeboden en gelukwenschen ten paleize bezorgd. Zoo hooren wij, dat o.a. de vroegere Duitsche Keizer een bloemstuk heeft doen bezorgen. De drukte op de knooppunten van het om gelegde autoverkeer was nog nauwelijks ver minderd. Zoo had bijvoorbeeld de rijksveld- wacht bij de kruising TorenlaanVondellaan te Baarn de handen vol. Zondagavond werd te Soest in het open lucht-theater het tooneelspel „Uit het leven der Oranjes" van den schrijver Ben van Eijs- selstein opgevoerd. Deze toepasselijke voor stelling trok een talrijk publiek. Ter gelegenheid van de blijde gebeurtenis aan het Nederlandsche Hof heeft de waarne- Naar wij vernemen, blijft de toestand van Prinses Juliana en Prinses Irene in alle opzichten bevredigend. mende burgemeester van Brussel, de heer Cofcist, een telegram met gelukwenschen aan H. M. Koningin Wilhelmina gezonden. Men schrijft ons uit Berlijn, d.d. 6 Aug.: Het ver-af zitten van huis voelt men niet alle dagen. Maar soms, als het nationale be wustzijn weer eens extra verlevendigd wordt, dan slaakt men toch opeens de verzuchting: „Wat jammer, dat we zoo veraf zitten!" Im mers, men stelt zich in zijn verbeelding de nationale vreugde voor, welke alom heerscht over de voorspoedige geboorte van ons tweede prinsesje! Wat zullen er veel beschuiten met oranje-muisjes gesmuld worden, wat zal het druk zijn langs de straten en wat zal men zoo wel 's morgens als 's avonds benieuwd zijn naar de officieele berichten omtrent den toestand van Moeder en Dochter! Nog geen anderhalf jaar geleden beleefden we deze vreugde bij de voorspoedige geboorte van onze eerste Prinses, die nu als Beatrix ai over heel de wereld een belangstelling geniet, waarvan ze zelve nog weinig kan beseffen. We zeggen: over heel de wereld, want men staat versteld over de interesse, welke alom ter we reld voor heel ons Koninklijk Huis ook in den huidigen tijd van politieke spanning wordt be toond. Het frappeerde ons speciaal de laatste we ken, hoe ook in toonaangevende nationaal- socialistische kringen met eerlijke belangstel ling geïnformeerd werd naar het welbevinden van Prinses Juliana en nu het heuglijk feit werkelijkheid is geworden, worden we van Duitsche zijde op spontane wijze gelukge- wenscht. Jammer genoeg is de kans niet zeer groot, dat er in de eerstvolgende dagen een viering kan plaats vinden in de Rauchstrasse, want jhr. Van Haersma de With bevindt zich op het oogenblik voor familie-aangelegenheden in Nederland. Wel zullen „Nederland en Oran je" en „Hollandia" Maandagavond te half 9 in den Zoologischen Garten een gemeenschappe lijk feest organiseeren, waar baron van Boet- zelaer van Dubbeldam als plaatsvervanger van den1 gezant het woord zal voeren. Zoo zal de geheele Nederlandsche kolonie te Berlijn dan toch in de gelegenheid worden ge steld, om de geboorte van onze tweede Prinses te vieren en bij den aanhef van het tweede couplet van onze nationale hymne „Mijn schilt ende betrouwen Syt Ghij o God, mijn Heer!" zullen wij eendrachtig bidden voor het welzijn van heel ons Koninklijk Huis! De commissie voor de Nederlandsche deel neming aan de tentoonstelling te Luik heeft gezorgd dat alle bezoekers van het paviljoen Zaterdag op een beschuit met oranje-muisjes werden vergast. De keizer en de keizerin van Japan hebben het Nederlandsche hof een telegrafische geluk wensch gezonden naar aanleiding van de blijde gebeurtenis te Soestdijk. Voor de bewoners van Soest en omgeving zul len de feestelijkheden vandaag niet afkxjpen, maar ook morgen is het een bijzondere dag in Soest. Dan zal er een Oranjevoorstelling plaats vinden in het openluchttheater aan den Soester- bergschen Straatweg. Het is het bekende tooneelspel van Ben van Eijsselstein, dat door de Vereenigde Haagsche Spelers zal worden opgevoerd. Velen zullen ongetwijfeld de gelegenheid niet laten voorbijgaan om te genieten van deze voor stelling van „Uit het leven der Oranje's". De harmonie P. V. O. zorgt voor de muzikale mede werking. Geboorte-aangifte van Prinses Irene Emma Elisabeth ten paleize Soestdijk. Polen herdenkt den strijd om zijn vrij heid; rede van maarschalk Smigly-Rydz. Ernstige verkeersongelukken tijdens het week-eind. President G. Hartman en prof. dr. I. v. d. Berg benoemd tot eére-kanunniken van het Aartsbisdom. Man bij Nijkerk uit dieseltrein gevallen en op slag gedood. Luchtfoto van het ernstig spoorwegongeluk in Schotland. Drie personen werden gedood en een groot aantal toerd gewond, toen de Isle Arran Express uit 'Glasgow hij Saltcoats in Ayrshire uit de rails liep en van een helling stortte K Bij de gasontploffing in Londen waren verscheidene dooden te betreuren en werden vele personen gewond. De foto laat ons zien met welk een ontzettende kracht de explosie te werk is gegaan. Een troostelooze ruïne bleef over (Van onzen parlementairen redacteur) Twee bezoeken, die de formateur gisteren Zondag, ontving, doorkruisen de tot nu toe ge maakte berekeningen over de vermoedelijke sa menstelling van een kabinet-De Geer. Het eerste bezoek was dat van den oud-chef van de afdeeling Diplomatieke Zaken aan het Departement van Buitenlandsche Zaken, mr. E. N. van Kleffens, die onlangs tot Hr. Ms. gezant te Bern is benoemd en op 16 Augustus e.k. dien post zal betrekken. Indien deze bespreking verband houdt met de kabinetsformatie, mr. van Kleffens heeft dat nóch bevestigd, noch ontkend kan zij er op wijzen, dat de heer De Geer den demission- nairen minister van Buitenlandsche Zaken mr. J, A. N. Patijn niet in zijn kabinet wenscht over te nemen of dat minister Patijn van zijn kant geen portefeuille wenscht te aanvaarden. Zulk een veronderstelling kan wellicht eenigen steun vinden in de omstandigheid, dat bij de behan deling der begrooting van Buitenlandsche Zaken eenig meeningsverschil tusschen den heer De Geer en minister Patijn aan den dag is getre den, weliswaar niet over de fundamenteele kwestie van zelfstandigheidspolitiek, doch wel over een belangrijke zaak: de richting, waarin wij verdere gebeurtenissen te Genève dienen te beïnvloeden. Ook naar de beteekenis van het tweede be zoek, n.l. dat van den Commandant van het Veldleger luit. generaal van Voorst tot Voorst, kav men slechts gissen. Mogelijk is, dat dit bezoek geen ander dan een informatief karakter had, waarbij de Commandant van het Veldleger den formateur slechts eenige inlichtingen zou hebben verstrekt i.v.m. den samenstelling van zijn program. Indien dit zoo is. zou de forma teur echter tot het winnen van zulke adviezen niet de gebruikelijke instantie hebben geko zen; gewoonlijk zijn het de chefs der gene rale staven van leger en vloot die zulk advies geven en indertijd ook door H. M. de Koningin daartoe werden geroepen. Een andere mogelijke verklaring van dit be zoek is dan ook dat de demissionnaire minister van Defensie, de heer Van Dijk bedankt zou hebben voor een portefeuille in het nieuwe kabinet, zulks zou uit tweeërlei motief kunnen voortkomen. Vooreerst uit een persoonlijk ge voelen van den heer Van Dijk, die door persoon lijke vriendschapsbanden met den heer Colijn verbonden is. In dat geval betreft het slechts het vinden van een anderen bewindsman voor Defensie. De mogelijkheid bestaat ook echter, dat de heer Van Dijk zou geweigerd hebben krachtens een hem bekend besluit van de Anti- Revolutionnaire Kamerfractie. Indien dat het geval zou zijn, dan zou naar wij meenen te we ten ook de Liberale Partij een dergelijk stand punt innemen en Jouden dus zoowel mr. Terp stra als de heer Van Lidth de Jeude voor de hun aangeboden portefeuillesbedanken. Voor alsnog achten wij echter zulk een houding van de Anti-Revolutionnaire fractie minder waar schijnlijk Immers de beslissing over het vijfde kabinet Colijn was niet gericht tegen de Anti-i Sirand niei mei de haven in gezichi,- een ongeluk in een klein hoekje lig±: Zorg ieder risico ±e mijden door slechis FISK SAFTI-FZiXGHT ±e rijden. Revolutionnairen en ook slechts toevallig tegen dr. Colijn; zij zou evenzeer gevallen zijn indien bijv. dr. Kooien met eenzelfde kabinet voor de Kamer ware gekomen. In politieke kringen neemt men overigens aan dat, ook indien Anti-Revolutionnairen en event, ook Liberalen medewerking aan de poging van den heer De Geer zouden weigeren, deze de vor ming van een kabinet niet zal opgeven. Intusschen blijft de formateur ook schriftelijk in contact met verscheidene personen. Zoo ver nemen wij, dat hij gisteren correspondeerde met den demissionnairen minister van Koloniën ir. C. Weiter en gisteravond met zijn partijge noot den heer J. M. Krijger, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal. LONDEN, 7 Aug. (Havas) Volgens zekere te Londen ontvangen inlichtingen zou Siam het voornemen hebben, toe te treden tot het anti- kominternpact. ROME, 7 Aug. (Havas). Göbbels zal zich naar Venetië begeven, om daar op 8 Augustus de opening van c.e biennale en de filmtentoon stelling by te wonen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1