X IEL denhaXg Binnenrot. Rtitvr^aal Buitenhof...Dl JJERS De eerste Polen treden aan Jhr. A. van Sasse van IJsselt t Het nieuws van heden E.NAvanMEVERDEN VOOR SLECHTS Va CENT DE BAROMETER AMERIKA KOOPT ZILVER IN CHINA HERSTELvan uw HAARGROEI VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BENSDAG 8 AUGUSTUS - AVONDBLAD •"■STACK en5ALADEJAUJ ME PAR AT li iMFil ^RQ2^£RDAM^^Telcf^50354^^Open Rijituln 4a. [Amsterdam - Tel. 36948 Marnixstr. 425] ^vente^^e^429^^3iepenv^eg265| DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAAR NE STAD, HAARLEM ACCOUNTANT, lid ned.uniev.acc AMSTERDAM TEL.90361-223Ó1 P.C.HOOFTSTR.7 na 6uur. 23723. Allerwege is het blij gebeuren met groote vreugde herdacht Verzet in Zuid-Tirol Nederlanders met vacantie Voor 25 jaar marcheerden 25 jongelui onder Pilsoedski het Tsarenrijk binnen Feestelijk vertoon te Luik Ontruiming zou op hardnekkigen tegenstand stuiten De Maharadia van Mijsore in Britsch-Indië maakt een reis door Europa. Zijn aan komst te Rome werd met vreugde begroet door de witkielen, die een bagage van niet minder dan 600 stuks te vervoeren kregen 63STE JAARCANC No. 21931 Verdienstelijke loopbaan van den nestor der Eerste Kamer DIT NUMMER BESTAAT UIT AVV',r BLADZIJDEN Plannen te Essen en Duisburg Viering te Davos Oranjefeest te Grindelwald Nationale droom die werkelijkheid werd Het nieuwe kabinet van Franco Hitier confereert met zijn generaals Wielrijder aangevallen en beroofd Bewusteloos op den weg gevonden Amerika jaagt op staatsvijand No. 1 Gouden priesterfeest van Mgr. Callewaert Huldiging tijdens de Liturgische Week te Leuven Stoomboot buiten vaar geul geraakt Met 125 passagiers aan boord aan den grond gevaren Noodweer teistert de omgeving van Wilna •O DF Fl 1MOOOEVCP CEHPUIKT AVAUU A IC C a rlATwniiADt NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT noodig om deze annonce uitgeknipt in open envelop als drukwerk aan ons op te zenden, ontvangt TJ uitvoerige brochures over het Vermeldt Uw naam en adres op de achterzijde (V.K.F.) der enveloppe en adresseert aan: Dr. H. Nanning's Pharm. Fabr. N.V., Den Haag Uit allerlei streken kc-men de berichten los van Nederlanders op vacantie, voor wie de mede- deeling van het blij gebeuren te Soestdijk eer. aanleiding was om in het ouitenland op uit bundige wijze van hun vreugde te doen blijken Het nieuwste Duitsche slagschip de de omgeving van Kaap Arcona. Deze joh goed idee van het geschut „Gneisenau" houdt schietoefeningen in van een deel van het schip geeft een waarmede dit schip is toegerust De News Chronicle meldt b.v. uit Weenen: Diegenen onder de 7000 boeren, waarvan het vertrek op het oogenblik georganiseerd wordt, die weigeren in te zien, dat het hun plicht is, hun haardsteden te verlaten om het land, welks taal zij spreken, te gaan dienen, zijn het voor werp van ruwheden. Ondanks de censuur der nazi-autoriteiten, komt het Oostenrijksche pu bliek gedeeltelijk de feiten te weten en te Wee nen, zelfs bij personen, die tot dusver trouw waren aan het nazi-regime, is groote veront waardiging merkbaar. De verontwaardiging is vooral groot bij de Noord-Tirolers, die krachtens het verdrag van St. Germain Oostenrijksche staatsburgers waren gebleven. Dank zij de radio, was het heuglijk nieuws reeds in den vroegen ochtend van Zaterdag tui in verre bergstreken buitenlands bekend ge worden. En geen rechtgeaard Nederlander op vacantie, heeft zich toen onbetuigd gelaten. Hoe de auto's en de vacantiegangers zoo snel aan Oranjeversiering kwamen, was welhaast een raadsel. Alle materiaal, dat ook maar eenigs- zins in aanmerking kwam, werd in de berg dorpjes opgespoord. Wij maakten het mede, dat knotten oranjewol werden opgekocht, en daar mee werden de radiators van de auto's behan gen. Hoteliers hingen de Nederlandsche vlag uit en organiseerden feestelijkheden. De terras sen werden a la Giorno in oranje verlicht; en aldus straalde de Nederlandsche feestgloed ook in de donkere avonduren hoog boven de val leien. Opgetogen vacantiegangers organiseerde.! een dansje op straat en feliciteerden elkaar, als betrof het een eigen familiegebeurtenis. Op doorreis vonden wij het pittoreske Bouillon op de Fransche grens in uitbundigen jubel ronci een avondconcert, dat, de Societé philharmonique den Nederlandschen gasten op het plein dei- stad had aangeboden en waar enkele malen het „Wilhelmus" gespeeld werd. Zoo waren de Zaterdag en Zondag feestdagen vol oprechte vreugde ook voor hen, die ofschoon ver van huis, in gedachten niettemin verwijl den in het vaderland, waar Oranje wederom verblijd werd. LONDEN, 8 Aug. (Havas) Verscheidene v°ndensche bladen melden dat de overplaatsing JJ11 de Duitsche bevolking uit Italiaansch broi op hardnekkigen tegenstand stuit en aan- -'cllnS geeft tot gewelddaden, die onder de Ti ers verontwaardiging wekken. Het WeeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiH VERWACHTING: VOOR HET GEHEELE LAM): meest zwaar bewolkt, nu en dan cenige j= H regen, zwakke tot matige Zuidelijke tot j= Westelijke wind, weinig verandering in tem- 5 pcratuur. S H Zon op 5.29 onder 20.42 Licht op 21.18 Maan op 23.43 onder 14.19 Laatste kwartier 10.38. alllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllUb7 De Vereeniging van hoofden van R.K. Bijzondere Scholen in het Aartsbisdom heeft haar gouden jubileum gevierd. In het Jaarbeursgebouw te Utrecht werd een feestvergadering gehouden. Z.H.Exc. de Aartsbisschop, mgr. dr. J. de Jong, woonde deze vergadering gedeeltelijk bij WASHINGTON, 8 Aug. (Havas). In welingelichte kringen wordt vernomen, dat het ministerie van Financiën der Ver. Staten zich verbonden heeft zes millioen ons Chineesch zilver te koopen, betaalbaar tegen den koers van den dag van levering. Op een basis van 35 dollarcenten per ons, den huidigen koers, zal de Chineesche regee ring dus meer dan twee millioen dollar ontvangen. Men is van oordeel, dat dit besluit beteekent, dat de regeering van de Vereenigde Staten de politiek van het aankoopen van Chineesch zil ver met kracht wil voortzetten, hetgeen een aanmoediging voor den Chineeschen tegenstand tegen Japan beteekent. Het hoog militair gerechtshof bestaat 1 7 October 125 jaar. Nestor der Eerste Kamer, jhr. mr. A. F. O. van Sasse van IJsselt overleden. Stoomboot met 125 passagiers aan boord bij Schiermonnikoog aan den grond ge varen. c Zondag liepen verschillende extra-treinen met Nederlanders naar Luik. Zij brachten duizen den personen naar België om de internationale Water-tentoonstelling te bezoeken. Talloozen waren ter gelegenheid van de blijde gebeurtenis dien dag getooid met oranje. Op de terrassen der verschillende restaurants domineerden vooral de rood-wit-blauwe en oranje-kleuren. Des mid dags in de stad, des avonds op het tentoonstel lingsterrein trokken leuke groepjes Nederlan ders vroolijk zingend rond. De vaderlanascne liederen waren niet van de lucht. Wanneer ver schillende groepen elkaar ontmoetten, werd er vroolijk op los gedanst. Onze Zuiderburen, de Vlamingen, die even eens in grooten getale de tentoonstelling bezoch ten, vonden deze spontane hulde aan het Oranjehuis zóó aantrekkelijk, dat ook zij hier aan deelnamen. Ook de Nederlandsche kolonie in West- Duitschland zal de blijde gebeurtenis op pas sende wijze vieren, en wel in het kader van de gemeenschappelijke feestelijkheden, die 16 Sep tember te Duisburg en een dag later te Esser zullen worden gehouden. Dit tijdstip is daar om gekozen, omdat op het oogenblik vele eden der Nederlandsche kolonie in West-Duitschland met vacantie op reis zijn. De heuglijke tijding van de geboorte van Prinses Irene is ook te Davos door de Neder landers aldaar met geestdrift ontvangen. Zoo wel van het consulaat als van het Nederlandsch sanatorium woei de driekleur. Aan de patiënten werden in een gezellige bij eenkomst ververschingen aangeboden, waarbij een strijkorkest uit Davos medewerking ver leende. Zaterdagmorgen verspreidde de blijde mare van de geboorte der Prinses zich reeds vroeg door het mooie gletscherdorp Grindelwald en verscheen de Nederlandsche driekleur op hotel Baer en hotel Adler. De Nederlanders bestorm den de winkels voor het koopen van oranje, zelfs sinaasappelstalletjes moesten het ontgel den, waar het oranje-papier eenvoudig werd weggehaald, om zich er mede te tooien. De heer Früh van de hotels Baer en Adler, welbekend uit de dagen van het prinselijk ge zin, zorgde voor een feestmaaltijd, waaraan het woord voerde professor Barge, van Leiden. Er moge af en toe verdeeldheid zijn onder onze landgenooten, aldus de spr., op het oogenblik gevoelen wü ons allen één, alle meeningsver- schillen worden op zij gezet en vereend scharen wij ons om Oranje. Het „Wilhelmus" klonk en terwijl de muziek vele Nederlandsche liederen 'speelde, verliep de feestmaaltijd aan den fleurig versierden disch uiterst geanimeerd. Het hoogtepunt van den dag werd een Oran jefeest in de feestzaal van hotel Baer, waar op elke tafel Nederlandsche vlaggetjes prijkten, terwijl de geheele zaal bijzonder aardig met oranje en rood-wit-blauw was versierd. Het is in deze dagen, or^der de vele remi niscenties uit de oj^ningsfase van den Srooten wereldoorlog, goed en billijk ook één enkelen terugblik te slaan op zekere feiten, welke de grondlegging van de Pooi- tehe onafhankelijkheid, nu 24 jaar geleden, hebben gekenmerkt. Daarbij zal dan de formatie en het uittrekken van de eerste compagnie Poolsche legioensoldaten zeker ten eereplaats verdienen. Het was nog vroeg in den morgen, dien 6den phgustus 1914, dat een groepje van 172 jonge- heden uit de Oleander-kazerne van Krakau op marcheerde in de richting van de Russische £tens. Dat troepje was gekleed in een vreemde blauwgrijze uniform, met de ronde muts van Poolsche arbeidersklasse op het hoofd, ver eerd met het zilveren insigne van den Witten Arend, het nationale embleem van de Polen. "Hen waren gewapend met geweren van het Manlicher type. De man, die hen aan- v°erde, zal ongeveer 45 jaar geweest zijn, groot forsch, met een Russisch puntbaardje en ge- ~Jted jn dezelfde uniform als de rest, maar de sterren op zijn kraag van een hoogeren ahg. Die man was Joseph Pilsoedski, de stich- er van het moderne Polen. Hij was omgeven r®°r enkele andere officieren, die evenals hij tevei voerden over de vereenigde afdeeiingen de Strzelcy, de Poolsche schutterij, en de Jrte2yniacy, de Poolsche schietclubs, welke bei- te sedert lang een conspiratieve organisatie 0rmden van jonge Polen, die allen, onder eede ®ebonden, streefden naar de herovering van fptens onafhankelijkheid. Aan het hoofd van b't troepje deed Pilsoedski de eerste compagnie J^ijwiihgers uitgeleide, welke was gerecruteerd de 4000 jonge Polen van de twee bovenge stelde organisaties. Deze 172 man, onder teimando van den jongen Tadeus Kasprzycki "ie zoo juist uit Parijs, via Genève, was te- JJSgekeerd, waar hij wiskunde studeerde) mar keerden dien morgen op naar de Russische ®ets, als „jagers", om binnen het Tsarenrijk, kkele uren vóór de afkondiging van den oor- kstoestand, nog te probeeren om de Russische Mobilisatie grondig te saboteeren. Om negen uur 's morgens, na reeds vijf uur teniareheerd te hebben, bereikte de compagnie k Russisch-Oostenrijksche grens. Onder het van patriottische liederen, met de sym- ~°ien der bevrijding op de bajonetten, passeer den zij het douanekantoor te Michalowice, dat de Russen verlaten hadden, en trokken de gren- ~eh van het oude „Congres-Polen" over, in dat gedeelte van het voormalige vaderland, hetwelk Men onder Russisch bewind stond Het was al nacht, toen de compagnie einde- Hjk Slomniki bereikte, geheel uitgeput, om er haar kwartier op te slaan. En daar las Kas- htzycki den volgenden morgen uit naam van een „Poolsche Nationale Regeering" op het v°°rnaamste plein van de stad een proclamatie V°°r, waarin aangekondigd werd, dat „Polen 2ich niet langer aan de slavernij van vreemde ^kren zou onderwerpen en voortaan over zijn e'Scn lot zou beslissen." In feite bestond er toen geen nationale regeering, tenzij inhet Wanuenmakend hoofd van Joseph Pilsoedski, eerst op 16 Augustus te Krakau het Opper- s'e Nationale Comité vormde en de oprichting Vah Poolsche legioenen onder eigen bevel open- deed afkondigen. En het was, vele jaren 'ater, een der officieren van die Eerste Com- ha<?nie, die (na den dood van maarschalk Pil led ski) de leiding der militaire zaken van Po- 'k in handen kreeg maarschalk Smigly- Hydz. Stefani meldt uit Rome: Aan de kamer van fasces en corporaties is een wetsontwerp voor gelegd betreffende het verlies van het Italiaan - sche staatsburgerschap voor Duitsch sprekende personen van Duitsche afkomst, wonende in de strek van de Boven-Etsch, die naar Duitsch- land zullen verhuizen en het Duitsche staats burgerschap zullen aannemen. De verklaring, dat zij het Italiaansche staatsburgerschap zul len opgeven, moet worden opgemaakt alvorens zij naar Duitschland vertrekken. De wet is ook van toepassing op de kinderen der betrokken personen. BURGOS, 8 Aug. (Havas). De publicatie van de nieuwe ministerlijst in Spanje kan, naar het schijnt, elk oogenblik verwacht worden. Franco heeft thans alle militaire en civiele figuren, die eenigszins op den voorgrond treden, geraadpleegd. Hij heeft zich thans teruggetrokken en ontvangt slechts zijn zwager Serrano Suner. Volgens de Daily Express heeft Franco zijn regeering als volgt gevormd: President: Franco. Vice-president: generaal Yague. Buitenlandsche Zaken: generaal Jordana. Industrie: Ventosa (minister onder het be wind van Alfons). Dqfensie: generaal Vigon (milit. deskundige). Justitie: Bias Perez of Falconde (de laatste in 1937 uit Spanje verbannen wegens anti- phalanxistische gezindheid). Arbeid: Pedro Gamero (een volgeling van Suner). Binnenlandsche Zaken: Serrano Suner. Openb. Veiligh.: generaal Munoz Grande. Publ. Werken: Pena. Financiën: Larraz. BERLIJN, 8 Aug. Naar de „Daily Tele graph" verneemt, houdt Hitier vandaag in München of in Berchtesgaden een bespreking, welke zal worden bijgewoond door generaal Von Brauchitsch, generaal Keitel en andere hooge officieren, alsmede door politieke leiders. Onderwerp van bespreking zou zijn de huidige toestand in Europa bezien uit militair en stra tegisch standpunt. In den nacht van Zondag op Maandag is tijdens zijn vacantie in Interlaken over leden jhr. mr. A. F. O. van Sasse van IJsselt, de nestor van de Eerste Kamer en voorzitter van den Hoogen Raad van Adel. De heer Van Sasse v. IJsselt bereikte den leef tijd van 87 jaar. Hij is 20 April 1852 te Waal wijk geboren. Na het Gymnasium te 's-Herto- genbosch te hebben doorloopen, studeerde hij in de rechten aan de Utrechtsche Universiteit, waar hij in 1876 promoveerde tot doctor in het Romeinsche en hedendaagsche recht. Achtereenvolgens was hij advocaat en pro cureur en kantonrechter-plaatsvervanger te 's-Hertogenbosch, daarna rechter te Roermond en in den Bosch, waarna hij raadsheer in het gerechtshof te 's-Hertogenbosch werd. Van dit college was hij later vice-president en tenslotte van 19241933 president. Ook was de heer Van Sasse v. IJsselt lid van de Provinciale Staten van Noord-Brabant en van de Tweede Kamer. In 1929 deed hij zijn intrede m de Eerste Kamer voor de R.K. Staats partij. Van dit college heeft hij tot zijn dood deel uitgemaakt. Herhaaldelijk verving hij als oudste lid den voorzitter. Bij zijn medeleden genoot hij groote achting. In 's-Hertogenbosch heeft hij een zeer voorname rol in het stedelijk leven gespeeld, ook na beëindiging van zijn rechterlijke loop baan. Sinds 1934 is hij voorzitter ten den Hoo gen Raad van Adel. Van zijn publicaties kunnen genoemd wor den: het recht van voorpoting op den kant der openbare wegen in de Meierij van 's-Hertogen bosch (1894), het H. Kerstmisgilde te Haanem (1905), de voorname Bossche huizen in drie dee- len (1910—1915) en verschillende oudheidkun dige bijdragen in uitgaven van het Provinciaal Genootschap van K. en W. in Noord-Brabant, het Noord-Brabantsche oudheidkundig tijd schrift Toxandria en de Bossche bijdragen. De begrafenis van hét stoffelijk overschot zal Vrijdag te Orthen geschieden. Toen Zondagavond omstreeks elf uur de heer C. M. Driehuis, onderwijzer te 't Zand, zich per rijwiel naar zijn woonplaats begaf, is hij, naar we thans vernemen, door tot nog toe onbeken de personen aangevallen en van zijn geld be roofd. In bewusteloozen toestand is hij op den weg blijven liggen. Een later passeerende mili taire wagen heeft hem gevonden en naar zijn woonplaats vervoerd. Dokter Boerma heeft toen de opgedane ver wonding aan het hoofd verbonden. De politie stelt een onderzoek in. Daar de heer Driehuis onmiddellijk bewusteloos geslagen is, is het hem niet mogelijk aanwijzingen omtrent den dader (daders) te geven. NEW YORK, 8 Aug. (Havas). Het bureau van de federale recherche heeft den „G-men" opdracht gegeven den procureur Dewey bij te staan bij de jacht op Louis Buchalter alias Lepke, openbaren vijand no. 1. De premie van 10.000 dollar, welke door de federale regeering was uitgeloofd voor hem, die de politie aanwijzingen geeft, welke haar in staat stellen den bandiet dood of levend in handen te krijgen, is verhoogd tot 35-000 dol lar. In de gastvrije Benedictijner-abdij de Keizersberg te Leuven zal de Nederland sche Liturgische Week die van Dinsdag tot en met Vrijdag wordt gehouden, ditmaal voornamelijk staan in het teeken eener hul diging van den meest bekenden liturgist van Vlaanderen, en misschien wel van Neder land, Mgr. Dr. Callewaert Deze vierde onlangs zijn gouden priesterfeest. Maar omdat hij een der grondleggers is van de hernieuwe belangstelling voor de liturgie in de Nederlanden, wiens werken bovendien bij velen bekend en geliefd zijn, hebben de deelnemers van de Nederlandsche Liturgische Week er ditmaal héél bijzonder aan gehouden, op hun eerste bijeenkomst den grijzen pionier van deze vruchtbare beweging eens héél bijzonder, ter- wille van zijn belangrijken arbeid voor iie litur gische herleving, te huldigen. Zonder Mgr. Callewaert, tot voor kort Pre sident van het Groot Seminarie te Brugge, zou deze heroplevende beweging onmogelijk hebben 1 kunnen stand houden. Mgr. Callewaert wist steeds een belangrijk program en uitgelezen sprekers voor de Liturgische Week te vinden. En ook voor het materieele had hij oog; door zijn machtige bemiddeling wist hij steeds de gastvrijheid te verkrijgen in zulke heerlijk-rusti ge abdijen, als die van Premonstreit te Aver- bode, de Benedictijnerabdij St. Andries in de burt van Brugge, zijn eigen Groot-Seminarie tij dens de groote vacantie, de Keizersberg te Leu ven, het Franciscanerklooster te Venray, enz. Mgr. Callewaert neemt onder de geschiedkun digen van Vlaanderen een belangrijke plaats in. Hij heeft o.a. de gewestelijke en plaatselijke ge schiedenis van Vlaanderen en Brugge door zijn emstigen arbeid zéér groote diensten bewezen, Door zijn studies over de „rechterlijke gronden der vervolgingen tegen de eerste Christenen", alsmede door zijn beschouwingen over de doku- mentswaarde van den „Codex Fuldensis" van TertuHianus verrichtte hij voor de klassieke ker kelijke geschiedenis belangrijk werk. Maar wij weten, hoe groot de bescheidenheid van Mgr. Callewaert is. En daarom zullen we hier volstaan, zeker van de instemming van honderden liturgisten en bewonderaars in Ne derland, met slechts ook onze gelukwenschen aan te bieden aan den gouden jubilaris. Maandagmiddag te ongeveer twaalf uur is een stoomboot uit Stroobos, met aan boord ongeveer 125 personen, die een reisje naar Schiermon nikoog maakten, buiten de vaargeul geraakt en op het wad aan den grond geloopen. Pogingen van visschers uit Zoutkamp, de boot vlot te krijgen, gelukten niet. Vanmiddag zou men opnieuw trachten bij hoog water de boot vlot te krijgen. WARSCHAU, 8 Aug. (D.N.B.). De omge ving van de Poolsche stad Wilna is door he vig noodweer geteisterd- 688 huizen en schuren werden vernield en twee personen werden door neervallend puin gedood. De te velde staande gewassen werden vernietigd. Ook de omgeving van Krakau is door onweer geteisterd, twee personen werden door den blik sem gedood, terwijl bij een brand in een boer derij, welke door het inslaan van den bliksem is ontstaan, een meisje van 15 jaar en een kind je van 7 maanden om het leven kwamen. Stand op Dinsdag 1 uur n.m.: 755.7 Vorige stand: 755.7

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1