w ^ASPIRIN De Bulgaarsche Londen en premier naar Parijs? Sofia streeft naar neutraliteit RKWIKT VERBETERING VAN HET PARLEMENTAIRE STELSEL? mm Economische steun gezocht *1 VACANTIE! OORDEEL ZÉLF Kerkelijk Leven DINSDAG 8 AUGUSTUS 1939 C<?cz£ --'IécmpcUT 4^ m maar... DENKT AAN GELUKWENSCH VOOR ZUSJE VAN PRINSES IRENE Het Hoog Militair gerechtshof Medio October herdenking van het 125-jarig bestaan JHR. VON BÖNNINGHAUSEN IN BEROEP EEN ONVERSCHROKKEN BEIAARDIER Carillonconcert, dat de heer J. Vincent niet spoedig zal vergeten ERNSTIGE STEEKPARTIJ Na afloop der feestelijkheden te Nieuw-Amsterdam ZORG VOOR KATHOLIEKE VLUCHTELINGEN Oproep van het comité EEN DRIELING GEBOREN Luit.-kol. W. de Vulder van Noorden overleden Congres Derde Orde van St. Dominicus In het teeken van de Nieuwe Gemeenschap PASTOOR NIEUWENHUIZEN OVERLEDEN Rustend herder van de St. Nicolaas- kerk te Amsterdam Officieele opening pastorie te Koepang Het zijn heusch niet uitsluitend natio- naal-socialisten, Zwart-Fronters, of andere anti-democraten, die onte- zijn over den gang der politieke za- in ons land. Er zijn er ook, die mede "teler invloed van wat het buitenland te "b geeft, zich ernstig bezorgd maken over gezondheid van ons parlementaire stelsel et van meening zijn, dat het ziek is en dus theerd dient te worden om behouden te kt«nen blijven. Dezulken zijn dus uitge- '°ken voorstanders van het democrati ze parlementaire systeem. Zij willen het "leen zuiveren en verbeteren om het van ondergang te redden. Tot dezen behoort ir. J. M. De Muinck Keizer, die bij H. Tjeenk Willink en Zoon te Haarlem een bchure heeft uitgegeven, waarin hij zijn «ning weergeeft over de wijze, waarop ons parlementaire stelsel verbeterd zou boeten en kunnen worden. Ook wij zijn niet kereid ons parlementaire stelsel in zijn ^'digen vorm als een voor geen verbetering Vatt>aar alleenzaligmakend systeem aan te ^iteen, maar met alle gebreken, die het &alkleven, vinden wij het vergelijkender- ^'ise gesproken voor ons land en ons volk, "lO aard en karakter, verkieselijk boven an- e systemen. Maar deze verkieselijkheid "Itslaat ons niet van de verplichting te "eiten voor het wegnemen van zichtbare breken en het aanbrengen van nuttige ^beteringen, waar dat maar mogelijk is. ^tegendeel. Al zijn wij het dus met ir. J. de Muinck Keizer eens, dat er aan ons Elementaire stelsel in zijn huidigen vorm een en ander te dokteren valt, de voor alen, welke hij lanceert, kunnen niet onze °6verdeelde instemming wegdragen. De oorzaak van vele fouten, die ir. de ^binck Keizer in ons parlementair stelsel zoekt hij in het algemeen kiesrecht, 5 dat bij ons van kracht is. Zoo schrijft h« o.a.: ■■Hoewel in de staatkundige geschiedenis k* lange strijd gevoerd is alvorens de vol- Een zich hebben verheven tot het peil Erop het algemeen kiesrecht mogelijk is ^Worden, dienen wij er ons toch van be- Est te zijn, dat het algemeen kiesrecht in d tegenwoordigen vorm geen eindtoestand zijn, zoodat wij open moeten blijven voor "^tlderingen die passen in onze histori- ontwikkeling. ®'ke verandering van het kiesrecht is ,:Paard gegaan met een toeneming van ,et aantal kiezers; van honderdduizend in '81° is het gestegen tot vier en een half cÜlioen in den tegenwoordigen tijd, zoodat 'i het algemeen kiesrecht, wil het niet in E belachelijke vervallen, een vermeerde- Eg van het aantal kiezers niet wel meer Jogelijk zal zijn. De hoop op verbetering °or vermeerdering van het aantal kiezers '8 een kenmerkende uiting van dezen tijd, de aanbidding van het getal, waarbij Eeds de kwantiteit belangrijker, wordt ge- Et dan de kwaliteit. Ook bij de groote vermeerdering van het Etal kiezers in 1920 heeft de verwachting ."staan van vele verbeteringen, die hiervan gevolg zouden zijn. Wij meenen te mo- E constateeren dat de verbetering meer Eft bestaan in een tevredenheid van vele Etischen over het verworven kiesrecht dan een verbetering van het staatsbestel. Oe praktijk van het algemeen kiesrecht E* z'n evenredige vertegenwoordiging Eakt groote organisaties noodig, die uit E aard der zaak steeds een verstarrend Ehient in zich hebben en waarbij de afge- -Edigden te veel afhankelijk zijn van «E, die hun candidaatstelling leiden en JE te veel gebonden zijn aan de partij- (Egramma's, die hun niet voldoende ruimte Eeh hunne volle persoonlijkheid te ont- -"-kelen om zich te verheffen tot een ge- ?Enschapszin, die, meer dan nu het geval jj' bet Landsbelang weet te stellen boven Partijbelang. Hoewel het in den aard van ons volk ligt Jc.b te verdeelen in allerlei partijen, mogen biet dulden, dat de Tweede Kamer zelfs mogelijkheid in zich heeft te ontaarden, 8ebjk het bij vele parlementen reeds het ge- is, in een tentoonstelling van verdeeld- "'d waarbij de partijen, door elkaar in even- 'cht te houden, niet in staat zijn een Ehtige regeering te vormen, doch slechts verlammenden invloed uitoefenen op daadkracht van hen, die geroepen zijn regeeren." Om meer verzekerd te zijn, dat de bin dende volkskrachten, het verantwoor- delijkheidsgevoel, de zorg voor het erbelijk algemeen welzijn en de nationale lachte van de door het volk gekozen li- karnen zich in de goede richting ontwik ken, schijnt het ir. de Muinck Keizer Eihgend noodig een verandering van het 41§emeen kiesrecht in te voeren, waarbij de Medewerking wordt ingeroepen van die Kt°epen kiezers, waarvan de belangrijkheid, E deskundigheid en de algemeene hoog- *cbting door ieder dient te worden erkend. ^"■"gelijke groepen zouden Enen worden door: z.i. gevormd s Ed-ministërs, oud-kamerleden, commis- rEen der Koningin, burgemeesters, leden t r Provinciale Staten, leden der gemeen- raden, leden van Gedeputeerde Staten, E'houders, hoofdambtenaren in rijksdienst, u ofdambtenaren in provincialen dienst, c, °fdambtenaren in gemeentedienst, offi- re6ren van Land- en Zeemacht, hoogleera- l"1 leden der rechterlijke macht, advoca- v b. bestuursleden van land- en tuinbouw- s^^nigingen, bestuursleden van bepaalde beidersvereenigingen, bestuursleden van gebaalde middenstandsvereenigingen, de tep'stf'lijkheid, medici, ingenieurs en archi- L ,n. waterschapbestuurders, groot-grond- «itters, den adel, notarissen, academisch g gradueerden, leden van bepaalde werk- v versvereenigingen, bankdirecteuren, leden fe!> be Kamers van Koophandel, de gedeco- Scfrben, leeraren en hoofden der lagere ei„°'en> bestuurders van bepaalde vereeni- op scheepvaartgebied, bestuurders bep bepaalde vrouwenvereenigingen, dege- h,Ofet een bepaald groot inkomen of ver- n AM Wönï/ÏAMf AM bit enz., oud-gouverneurs en residenten ij, be koloniën, bestuursleden der departe- bten der Maatschappij van Handel en- gJVerheid, enz. De Tweede Kamer zou uit duid kunnen worden met b.v. 50 leden dp boor bovengenoemde groepen, die elk of meer leden afvaardigen, voor een „Eald aantal jaren worden gekozen, ter- ban loo leden volgens het heerschend algemeen kiesrecht hun mandaat ontvangen. Deze verkiezingen van qualiteitsleden zouden volgen ir. de Muinck Keizer dan geregeld kunnen worden door een kiescommissie, be staande uit leden der verschillende groepen en b.v. benoemd door den Raad van State. De candidaten zouden worden gesteld zoo wel door de kiescommissies als door een be paald aantal kiezers. Voor Provinciale Sta ten en Gemeenteraden zou hij een soortge lijk kiessysteem ingevoerd willen zien. „Al zullen degenen, die volgens groepen gekozen zijn, zich dikwijls volgens de bestaande par tijen rangschikken", aldus schrijft ir. de Muinck Keizer, „hun oordeel zal worden bepaald door een onafhankelijker en hoo- ger inzicht dan de partijprogramma's hun kunnen of vermogen te geven, waardoor voor de partijen de mogelijkheid om leden der regeering als een aantal zetbazen der par tijen te behandelen geringer wordt, terwijl de regeering een beter gehoor in de Kamer zal ondervinden, zich minder genoodzaakt zal gevoelen deze te omzeilen, om met meer fierheid haar geest en haar wil tot uiting te brengen." ij zouden den geachten schrijver willen vragen, waarom hij, indien - hij het algemeen kiesrecht in zijn tegenwoordigen vorm niet in voldoende mate dienstig voor het landsbelang acht, het niet liever geheel wil vervangen door een ander kiessysteem. Het is toch niet consequent, dat wat men als de oorzaak van een kwaal beschouwt, gedeeltelijk te laten voortbe staan en alleen maar een bescheiden dosis tegengif toe te dienen. Het algemeen kies recht is principieel gebaseerd, dat alle staatsburgers, die aan zekere minimum- eischen voldoen, stemrecht hebben. Indien die eischen te laag gesteld zijn, laat men ze dan verzwaren. Dat is consequent. Maar laat niet een gebrekkig geacht algemeen kiesrecht voor 100 Tweede Kamerleden voortbestaan met een vijftigtal op andere wijze gekozenen daarnaast. Voor een ver zwaring van de eischen, waaraan men moet voldoen om stemrecht te hebben, zouden wij iets kunnen voelen, want ook o.i. is niet ieder, die thans stemrecht heeft, voldoende rijp om nauwgezet en gewetensvol en met voldoende inzicht dit recht tot zijn recht te laten komen, al kunnen de bezwaren van het algemeen kiesrecht juist goeddeels on dervangen worden door de leiding der par tijen, die juist voor het meerendeel bestaat uit het soort mannen, dat ir. de Muinck Keizer als kwaliteitswaar op bijzondere wijze politiek aan bod wil laten komen. De op somming van de groepen, waaruit op bijzon dere wijze de bijzondere Tweede Kamerle den zouden moeten worden gekozen, is vrij willekeurig en kan hier en daar allerminst onze bewondering wekken. Maarwaarom zou zulk een groepsindeeling moeten wor den ingesteld? Heeft niet iedere partij vol op gelegenheid zulke kwaliteitscandidaten naar voren te schuiven en maken niet ver schillende partijen daarvan dankbaar ge bruik? Indien elke politieke partij en haar leiding zich vóór alles instelde op het al gemeen welzijn en het landsbelang overeen komstig haar beginselen en zienswijze, in dien alleen maar van hun verantwoordelijk heid bewuste en voor hun taak berekende candidaten zouden worden gesteld, en wan neer de politiek door alle Kamerleden op gevat zou worden als een naar eer en ge weten en overtuiging zoo onbaatzuchtig mogelijk dienen van het landsbelang, zouden vele bezwaren van ir. de Muinck Keizer zoowel tegen het algemeen kiesrecht in zijn tegenwoordigen vorm als tegen het huidige parlementaire stelsel waarschijnlijk komen te vervallen. De menschen behoeven méér correctie dan het systeem, want systemen zijn niet beter of slechter dan de menschen, die ze uitdenken en toepassen. oW*. W/e t, c/ot Mé i.a,t (XtC'x. tC** <^t Ac C-A ft. tai. ve--x£<s>t!-v\cA inwm De ojficieele tekst der geboorte-aangifte van H.K.H. Prinses Irene ten paleize Soestdijk. Deze geboorte-aangifte is geteekend door Z.K.H. Prins Bernhard, dr. H. Colijn, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland en jhr, mr. G. C. J. van Reenen, burgemeester van Baarn 1gS5ï3> Naar wij vernemen, heeft het bestuur van het Prinses Beatrix-fonds naar aanleiding van de gelukkige geboorte van Prinses Irene Emma Elisabeth een telegram gezonden om Prinses Beatrix met de geboorte van haar zusje geluk te wenschen. 17 October zal het 125 jaar geleden zijn, dat de toenmalige president van het Hoogge rechtshof der Vereenigde Nederlanden, mr. C. F. van Maanen, namens den soevereinen vorst het Hoog Militair Gerechtshof te Utrecht in stalleerde. Dit college, dat sinds 1925 te 's-Gravenhage is gevestigd, is de hoogste instantie voor de militaire rechtspraak en behandelt de appèl zaken van de in eersten aanleg voor den krijgs raad te 's-Hertogenbosch en den zeekrijgsraad te Willemsoord aangebrachte strafzaken. Voor hoofd-, opper- en vlagofficieren is het Hoog Militair Gerechtshof de eerste en eenige instantie. Het ligt in de bedoeling ter herdenking van het 125-jarig bestaan, een plechtige openbare zitting van het Hoog Militair Gerechtshof te houden. (Van onzen Oost-Europeeschen correspondent) In de Frankoneovo ulica te Belgrado bevindt zich op de tweede étage van het Joego-Slavisch persagentschap Avala de buitenlandsche jour nalistenvereniging, waarvan alle buitenland sche persvertegenwoordigers deel uitmaken en die ten doel heeft de banden tusschen de Joego slavische journalisten en hun buitenlandsche collega's te versterken. Tegen elf, uur 's morgens wtordt daar het oorspronkelijk aanwezige kleine groepje jour nalisten grooter en al spoedig bevindt zich in de modern ingerichte leeszaal een internatio naal gezelschap bijeen, waarin schier iedere Europeesche natie is vertegenwoordigd. Het voornaamste onderwerp der besprekingen vormt, den laatsten tijd het officieus aangekondigd bezoek van den Bulgaarschetj minister-president en minister van Buitenlandsche Zaken, Kios- seivanof, aan Parijs en Londen, dat begrijpelij kerwijze zoowel door de journalisten uit de totalitaire Staten als door hun collega's uit de bij het „Vredesfront" aangesloten landen met meer dan gewone belangstelling wordt gevolgd. Dat de meeningen der Duitsche en Italiaansche journalisten hierbij in niet geringe mate ver schillen met die van de Fransche en Engelsche correspondenten, behoeft geen betoog en het is dikwijls interessant te vernemen, tot welke vreemde combinaties deze onderlinge commen taren kunnen voeren. In feite gelden de semi- officieele geruchten van een bezoek van Kios- seivanof aan Parijs en Londen voor Frankrijk en Engeland als een vaag, doch veelbeduidend teeken, dat Bulgarije niet van zins is zich on voorwaardelijk in de armen te werpen van het machtige Duitsche Rijk, terwijl men in Duitsche kringen de beteekenis van dit bezoek wil ver kleinen door den nadruk te leggen op de nauwe verbondenheid van Sofia met Berlijn en de aïoude Bulgaarsch-Duitsche vriendschap weder om naar voren te brengen. Inmiddels heeft men in Bulgaarsche politieke kringen zijn eigen, onafhankelijke meening ge vormd over de Duitsch-Bulgaarsche verhoudin gen en de consequenties getrokken uit het feit, dat de onvoorwaardelijke aansluiting van Bul garije bij het Duitsche Rijk in het verleden voor het nijvere Bulgaarsche volk slechts catastro- phale gevolgen heeft gehad. Om deze reden is Kiosseivanof gedurende zijn bezoek aan Berlijn doof gebleven voor de uitnoodiging van maar schalk Goering om de Bulgaarsche politiek ster ker aan de as-mogendheden te binden en heeft hij gesteigerd nieuwe overeenkomsten met Ber lijn te sluiten, ofschoon men zich in Duitsche politieke kringen hierop reeds had voorbereid. De grootsche ontvangst, die Kiosseivanof te Berlijn ten deel is gevallen, en de vleiende arti kelen over het Bulgaarsche volk in de Duitsche pers hebben in Kiosseivanof's besluit, zijn land niet meer door Berlijn op sleeptouw te laten nemen, geen verandering kunnen brengen; en hij heeft volhard in de nog jonge Bulgaarsche neutraliteitspolitiek, die hiermede de eerste krachtproef met goed gevolg heeft doorstaan. Bulgarije wenscht vrede en internationale samenwerking, onafhankelijk van elk vredes front of ideologisch bloc. Dit bewijst eerstens de politiek van nauwe samenwerking met Joego slavië en tweedens het voornemen van Kiossei vanof om in de naaste toekomst een bezoek aan Parijs en Londen te brengen, met het doel een economisch tegenwicht te vormen tegen de he gemonie der as-mogendheden op den Balkan. Momenteel zijn deze verhoudingen zoo, dat Bul garije naar Italië en Duitschland te zamen uit voert voor een bedrag van 2.373.275.000 leva, waarbij de Bulgaarsche uitvoer naar Duitsch land alleen in het afgeloopen jaar reeds met 600.252.000 leva toenam, terwijl de Bulgaarsche uitvoer naar Frankrijk en Engeland te zamen slechts 776.048.000 leva bedraagt. Dat dit voor ernstige gevolgen kan hebben, is duidelijk, zoodat de Burgaarsche regeering alle pogingen in het werk stelt om haar neutraliteitspolitiek door meer evenwichtige, economische verhou dingen te ondersteunen. De hoop van Bulgarije is hierbij hoofdzakelijk gevestigd op Engeland, dat in 1938 reeds vijf maal meer goederen uit het land van koning Boris betrok dan in 1937, en men verwacht daarenboven, dat Londen de neutrale oriëntatie der Bulgaarsche politiek niet onbeloond zal laten. Een gunstig teeken hiervoor meent men reeds te mogen zien in de ontvangst van den Bulgaarschen Kamervoorzitter, Mou- chanoff, door koning George en de proefleening van 500.000 pond-sterling, die Engeland aan Sofia heeft verleend. Ten aanzien van Frankrijk is men meer sceptisch gestemd; doch het bezoek, dat de Fransche directeur voor handelsverdra gen, Hervé Alphand, eenige weken geleden aan Sofia heeft gebracht, duidt erop, dat men ook te Parijs het belang van een nauwere samen werking met Bulgarije inziet en men het land van koning Boris ook op economisch gebied te gemoet wil komen. Mocht Kiosseivanof dus aan zijn oorspronke lijk voornemen gevolg geven en einde Augustus of begin September Parijs en Londen met een bezoek vereeren, om de Fransche en Engelsche staatslieden van de Bulgaarsche neutraliteit ingeval van oorlog te verzekeren en betere uit- voervoor-Waarden voor de Bulgaarsche producten te bedingen, dan vindt hij het terrein niet ge heel onvoorbereid en kan hij voortbouwen op het werk, dat Mouchanoff gedurende zijn ver blijf in de beide Westersche mogendheden heeft tot stand gebracht. Het is in dit geval te wenschen, dat men te Parijs en Londen het gewjcht van den jongsten Bulgaarschen stap om tot de neutraliteitspoli tiek terug te keeren, voldoende begrijpt en door vérgaande economische concessies verhindert, dat Bulgarije ten laatste, door de economische noodzaak gedwongen, wederom in de armen van Duitschland terugvalt. Zonder economische hulp is de Bulgaarsche neutraliteitspolitiek onmoge lijk en kan evenmin worden gedacht aan een vreedzame samenwerking van alle Balkanvol ken, waarbij Londen en Parijs door hun enge verbondenheid met drie leden der Balkan- Entente zoo'n groot belang hebben. de politieke onafhankelijkheid van Bulgarije wezen. Jhr. E. C. M. Th. von Bönninghausen, oud burgemeester van Ootmarsum, is bij den Cen- tralen Raad van Beroep te Utrecht in beroep gegaan tegen de uitspraak van het Ambtena rengerecht te Arnhem, waarbij zijn beroep te gen zjjn ontslag als burgemeester werd afge- 20 stuks 25 ct Meester Vincent Wel kenschetsend voor het uithoudingsvermo gen en de onverschrokkenheid van den meester der Nederlandsche beiaardiers, den heer J. Vin cent, is, dat het concert op het tijdelijk te Soest opgestelde carillon Zaterdagmiddag voortgang heeft kunnen vinden, niettegenstaande hetgeen den beiaardier, vlak vóór het bespelen der klok ken 'n aanvang zou nemen, overkomen is en het geen maar weinigen is opgevallen. De heer Vincent had zich 's morgens half acht van zijn tegen woordige woonplaats Soest naar Amsterdam begeven, om, ter eere van de heugelijke ge beurtenis het carillon op het Dam-Paleis te bespelen en daarna was hij in allerijl naar Soest vertrokken, om dat ook hier weer zijn tegenwoordigheid ver- eischt werd, daar het aldaar op zijn initia tief gedurende één maand geplaatste ca rillon hem wachtte. Maar bij het verlaten van den auto, welke hem naar de plaats had ge bracht, waar het concert gegeven zou worden, had een, voor onzen kloeken beiaardier, hoogst pijnlijk incident plaats. Terwijl hij uit den wa gen stapte en met de linkerhand nog één der portierstijlen vasthield, sloeg de chauffeur het portier dicht en twee vingers van den heer Vincent raakten bekneld tusschen het portier. Op de kreten van pijn, welke de heer V. onwil lekeurig uitte, opende de, zeker niet minder ge schrokken chauffeur onmiddellijk het portier weer, maarhet euvel was reeds geschied. Twee vingers der linkerhand van den beiaardier waren bloedend verwond en de nagels geheel platgedrukt. Niettegenstaande de hevige pijn, welke de heer Vincent op dat oogenblik te verduren had, dacht hij er niet aan, zich naar zijn woning te begeven, daar hij de honderden, die gekomen waren om naar het concert te luisteren, niet wilde teleurstellen. Een zakdoek werd eenvoudig om de bloedende vingertoppen gewonden en zóó heeft de onverschrokken beiaardier, terwijl zijn echtgenoote de muziekbladen voor hem omsloeg, zich van zijn taak gekweten! Menig jongere zou dit den ruim 70-jarigen heer Vincent niet hebben nagedaan. En alsof er niets gebeurd was, heeft de heer Vincent dienzelfden middag nog den burge meester van Weesp telefonisch gevraagd, of hij Zaterdagavond dan wel Maandagochtend het carillonconcert op den stadstoren in genoemde gemeente zou geven en overeengekomen werd, dat dit op Zaterdagavond zou plaats hebben. Toen onze correspondent te Weesp dien avond den heer Vincent sprak, bleek het, dat deze nog veel pijn leed door de 's middags opgeloopen verwondingen aan de vingers. Maar tóch heb ben de bronzen stemmen over het stadje aan de Vecht geklonken en niemand had er eenig ver moeden van, welk een inspanning dit van den grijzen beiaardier vereischte. Een kranige prestatie, welke ongetwijfeld allen lof verdient! Maandagavond te ongeveer twaalf uur, na afloop van de feestelijkheden, kregen te Nieuw- Amsterdam twee jongemannen ruzie om een meisje. Daarbij stak P. uit Nieuw-Amsterdam den 23-jarigen W. Jonker uit Stieltjeskanaal met een mes in den rug, waardoor hij zeer ernstig werd gewond. Het slachtoffer is per auto naar zijn woning vervoerd. Zijn toestand was hedenmorgen nog zeer ernstig. Het Katholiek Comité voor vluchtelingen schrijft ons het volgende: Katholiek Nederland geeft zich nog veel te weinig rekenschap van het toch zeer ernstige vraagstuk van de katholieke vluchtelingen. Het Katholiek Comité voor Vluchtelingen heeft op het oogenblik de verzorging geestelijke en materieele verzorging van ruim vijfhonderd katholieke (Duitsche en Oostenrijksche) vluch telingen. De financieele zorgen van het comité zijn daardoor tot zeer groote hoogte gestegen. Ook met een zeer sobere materieele verzorging waarbij in het algeheel gehandeld wordt over eenkomstig de normen van de steunregeling voor onze eigen Nederlandsche werkloozen is per week pl.m. ƒ4000 (vierduizend gulden) nood zakelijk. Nog gezwegen van de kosten die ver bonden zijn aan eventueele emigratie van de vluchtelingen en hun gezinnen. Wij doen nogmaals een krachtig beroep op katholiek Nederland om dit noodzakelijke en moderne werk van naastenliefde krachtig en naar vermogen te blijven steunen. Ons gironummer is 320372. Drift 8, Utrecht. Maandagmiddag heeft mevr Breusteden— Limbeek te Gorssel het leven geschonken aan een drieling, twee meisjes en een jongen. Het gewicht van de meisjes bedraagt 4 pond en dat van den jongen 5pond. Te Den Haag is op 84-jarigen ouderdom over leden de gep. luitenant-kolonel van de mili taire administratie W. F. de Vulder van Noor den. De overledene werd in 1913 gepensionneerd en was ridder in de orde van Oranje-Nassau. Maandag werd te Utrecht het 8ste Congres van de Derde Orde van St. Dominicus gehou den, hetwelk geheel stone! in het teeken van De Nieuwe Gemeenschap. Het Congres werd voorafgegaan door een plechtige Hoogmis in de St. Dominicuskerk aan de Mariaplaats, te half elf tot intentie van de levende en overleden leden der Derde Orde opgedragen door den hoogeerw. pater Bas Schaab O.P., provinciaal van de Ned. provincie der Dominïcanerorde. Omstreeks twaalf uur kwamen de Congres sisten in de groote zaal van het Gebouw voor K. en W. bijeen, welke geheel bezet was. Het Congres werd geopend met een welkomst woord van den zeereerw. pater Piels. Een telegram van gelukwensch werd gezonden aan het prinselijk paar. Na de belangrijkheid van het Congres te heb ben geschetst, gaf spr. het woord aan dr. Tes- ser, die in een goed doorwrochte rede doel en beteekenis van de actie voor de Nieuwe Ge meenschap uiteenzette en de tertiarissen op wekte, met enthousiasme aan het welslagen dier actie mede te werken. Dit laatste niet zoozeer door zich te gaan werpen op de groote sociale en politieke vraagstukken van den dag, maar door ieder in eigen omgeving de gemeenschaps gedachte te propageeren en door practische da den van sociale liefde en rechtvaardigheid in eigen kring tot practische uitvoering te brengen. Nadat de hoogeerw. pater Provinciaal nog een toespraak had gehouden, waarin hij de le den tot gehoorzaamheid aan de regels der Orde en tot volgzaamheid in de leiding van het Be stuur had aangespoord, werd gepauzeerd. In de middagvergadering gaf pater Teeuwen, prior van Huissen, een beknopt overzicht van den stand der Derde Orde over het geheele land. Met voldoening gewaagde spr. van den gestadigen groei van het ledental der Orde in de laatste jaren, welk getal de 2000 bereids heeft overschreden; aanwinst van meer mannelijke leden zal echter, gezien den ernst der tijden en de behoefte aan werkers, noodzakelijk zijn. De groote deelneming aan het retraitewerkr een goede barometer voor het geestêlijk leven, stemt tot verheugenis. Het tijdschrift der Tertiarissen voldoet uitstekend en zal binnenkort een aparte editie krijgen voor de Deensche broeders en zusters, dank zij eten bemoeiingen van pastoor Zoetmulder. Hierna hield de heer J. F. Cammelbeek, uit 's Gravenhage, een inleiding over de Nieuwe Gemeenschap, waarin hij duidelijk en op zeer concrete wijze uiteenzette, wat de leden der Derde Orde moeten doen en laten om nuttig werkzaam te zijn in de Nieuwe Gemeenschap. Tenslotte was het woord aan de Eerw. Moeder Johanna, Overste van Huize „Bethlehem" te Nijmegen, die sprak over de beoefening van de Charitas in verband met de lichamelijke Werken van Barmhartigheid. De eerw. spreek ster ontwikkelde de gedachte, dat het streven naar een Nieuwe Gemeenschap, wil het vrucht baar zijn, moet gestuwd worden door de liefde tot God en de daadwerkelijke beoefening der Christelijke naastenliefde. Uitvoerig gaf spr. de verschillende wijzen aa'n, waarop de leden der Derde Orde in de huisgezinnen van min derbedeelden of ongelukkigen hulp en opbeu ring kunnen brengen, o.a. door hulp in de huis houding, ziekenbezoek, hulp bij Ziekentriduums, bij bedevaarten, hulp aan ouden van dagen, be vordering van het werk der vacantiekolonles voor Katholieke kinderen, steun aan het re- classeeringswerk enz. Pater Piels zegde den sprekers dank voor hun leerzame uiteenzettingen en hoopte, dat dte leden der Derde Orde, die een Daden-Orde is, het gehoorde in de practijk zullen brengen. Na nog eenige mededeelingen van internen aard werd het goedgeslaagde Congres op de gebruikelijke wijze gesloten. Hedenmorgen is te Wateringen in Huize „St. Jan" op 85-jarigen leeftijd overleden de zeer eerw. heer N. Nieuwenhuizen, emeritus-pastoor der parochie van den H. Nicolaas te Amster dam. Sinds drie jaar verbleef de thans overledene in Wateringen, waar hij na een vruchtbaar, bijna dertigjarig pastoraat in Amsterdam rust had gevonden. Den laatsten tijd baarde zijn gezondheidstoestand voortdurend zorg en reeds meerdere malen werden hem de H. H. Sacramen ten der Stervenden toegediend. Na zijn H. priesterwijding in 1877 was de thans overledene als kapelaan achtereenvol gens werkzaam te Oude Tonge, Dordrecht en Amsterdam (H. Nicolaas), waar in die dagen nog in 't Haantje „gekerkt" werd. Na hier ne gen jaar te hebben gearbeid, werd kapelaan Nieuwenhuizen tot pastoor te Middelhamis be noemd. In 1900 volgde zijn overplaatsing naar Enkhuizen en zes jaar later kwam pastoor Nieuwenhuizen terug in de St. Nicolaasparochie te Amsterdam. De pastorie te Koepang is Zondagmorgen door Mgr. J. F. M. Pessers, apostolisch vicaris van Nederlandsch-Timor, officieel geopend. Om 11 uur werd een receptie gehouden, welke werd bijgewoond door alle civiele en militaire autori teiten en een groot aantal burgers. Mgr. Pessers is Maandagmorgen per vliegtuig naar Java vertrokken. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 9