Eerste Kamer neemt deel in het blijde gebeuren Laatste Nieuws Zoekt gij betrouwbaar Personeel? j De kabinets formatie Plaats dan een „Omroeper'* j voor 90.000 gezinnen Rede van den voorzitter !111!ll!lllll!llllllllllll!l||||||||1I!|inninilll!in!llllllllllllll!lllll!!l!llllllll!llll!l!IIIIIIII!!lllllinilll!l!llll!!nilllIIIII§ WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1939 HERDENKINGSPLECHTIGHEID OP DE RECHTBANK FAILLISSEMENTEN Instituut Mercurius Badhuizen Witte Kruis Examen handenarbeid Examen hoofdakte H.D.C. Kijk uit De Snelpost CRICKET De Flamingo's in Engeland Een afstandsmarsch H.R.C. Excelsior HaarlemSeagulls Hondensport (Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplage) NIEUW EERSTE KAMERLID Opvolger van wijlen den heer Van Sasse van IJsselt STOOMBOOT WEER VLOT De buitens van de Koningin in Wassenaar Met ingang van 8 Augustus zijn de buitens van H. M. de Koningin onder Wassenaar weder om tegen betaling voor het publiek opengesteld. De houding der Anti- Revolutionnairen (Van onzen parlementairen redacteur) De Anti-Revolutionnairen schijnen dus toch, blijkens de verklaring van de heeren Van Dijk en Terpstra geen deel te willen uitmaken van het kabinet, dat Jhr. de Geer zich voorstelt te formee- ren, het conflict tusschen de Kamermeer derheid en een kabinet, dat geenerlei basis in de Kamer bezat, als een conflict tusschen hen en de Kamermeerderheid te willen beschouwen. De kloof tusschen Kamer en Regeering willen zij dus zien doorgetrokken binnen de Kamer zelf. Zij zouden daarmee op de spits drijven, wat niet op de spits behoefde te worden gedreven en waarvan het landsbelang zeker niet verlangt, dat het op de spits gedreven wordt. Men kan de verklaring van deze houding zoeken waar men wil. Men zal haar wel licht vinden in de bijzondere vereering, die de A.-R. steeds aan den dag hebben gelegd en nog aan den dag leggen jegens hun lei der, dr. H. Colijn, wiens échec zij daarom zouden moeten beschouwen als hun échec. Men kan ook een verzakelijkten geest, die den laatsten tijd over deze groep is gevaren en die de keuze der bondgenooten niet meer naar beginselen, doch naar de bereidwil ligheid tot het meewerken aan een be paalde financieele politiek bepaalt, als grond beschouwen. Vast staat, dat men zulk een houding uit het diepst van zijn hart moet betreuren. Dat de A.-R. over de wenschelijkheid van een spoedig oordeel over het kabinet anders dachten dan de Kamermeerderheid, be hoefde geen aanleiding te geven tot een breuk. De heer De Geer dacht er ook an ders over, evenals de liberalen. In politieke kringen betreurt men dezen gang van zaken levendig en men betreurt in het bijzonder, dat dr. Colijn, indien hij een poging mocht hebben gedaan om zijn partij genooten tot andere gedachten te brengen, daarin niet zou zijn geslaagd. Massa-ontslag in de Ver. Staten Onrust te Sjanghai Laagterecord, van den Chineeschen dollar Radio Andorra geopend Vliegtuig tegen heuvel gevlogen Propaganda van Italië onder de Macedoniërs GESCHOEIDE CARMELIETEN Provinciaal Kapittel Dr. Colijn geeft uiting aan de gevoelens van het Kabinet Jhr. van Sasse van IJsselt herdacht Rede Dr. Colijn In memoriam jhr. v. Sasse v. IJsselt Rangeerder gedood Gestruikeld en met hoofd tegen trein gevallen Ernstig auto-ongeluk te Semarang UIT DE HOOFDSTAD. Wielrijder door auto doodgereden Ernstig verkeersongeluk op kruispunt Sloterweg BABY EEN BEENTJE STUK GESLAGEN? Acht maanden gevangenisstraf geëischt Luchtaanvallen op Oost-Engeland (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Eerste Ned. kunstweek geopend De heer Paul Montfort onderscheiden Het nieuwe Spaansche ministerie Roerdomp" verkocht naar Engeland Sil!nillllllllllllI!lllllllll1lllllllllllllllll||lllllll!|||]||ill|||t|ll||||||||UIIIIII!UIII!llllllllllllIlllilllllllllllllllllllil!IIUr3 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT HiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiirmntiiMiMiiiüi^ STAD De Haarlemsche Rechtbank, gepresideerd door mr. A. L. M. van Berckel, heeft in een korte plechtige zitting het blijde gebeuren m het prinselijk gezin herdacht. Dit is een tijd van donkere dreiging, zei de president, en de geboorte van deze prinses is daarom gekomen als een zonnestraal uit een donkeren hemel. Het volk heeft in breede lagen het vorstenhuis lief met spontane en eerlijke liefde en eerbied. Het heeft het voorrecht een vorstenhuis te bezitten, dat in het volk gewor teld en met en door het volk groot geworden is. Een innige band van liefde en trouw ver bond en verbindt volk en vorstenhuis. Moge dit ook in de toekomst zoo blijven. De Officier van Justitie, jhr. mr. L. H. Roe- ters van Lennep. en mr. dr. W. Vis, deken van de broederschap van advocaten, sloten zien hierbij aan. De Arrondissements-Rechtbank te Haarlem heeft de volgende faillissementen uitgesproken op Dinsdag 8 Augustus 1939: H. J. Scholte, loodgieter, wonende te Bent veld, gem. Bloemendaal. Sparrenlaan no. 1. Curator mr. L. G. van Dam, te Haarlem. N. Boon, timmerman, wonende te Assen delft, Zuideinde no. 65. Curator mr. dr. F. A. Bijvoet te Haarlem. Rechter-commissaris in beide faillissementen mr. C. G. Bijleveld te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werden opgeheven de faillissementen van: J. Nukoop. schilder, wonende te Badhoeve dorp, gem. Haarlemmermeer, Reigerstraat ?3. Curator mr. J. C. Y. Nieuwenhuys te Haar lem. J. van Wijngaarden, meubelmaker, wonende te Haarlem, Arnulftstraat li Curator mr. F. J. Gerritsen, te Haarlem. G. van den Haak. kolenhandelaar, wonende te Haarlem, Molenaerstraat 26 zw. Curator mr. M. van Toulon van der Koog te Haarlem. Wegens het verbindend worden der uitdee- lingslijst, is geëindigd het faillissement van wij len W. H. Bouwmeester, in leven gepension- neerd ambtenaar, gewoond hebbende te Haar lem. Curator mr. A. Bruch te Haarlem. Nagekomen opgave: Voor het „Mercurius"- diplcma (afgenomen vanwege de Federatie van Handels- en Kantoorbedienden-vereenigingen), slaagde voor Engelsche handelscorrespondentie nog: de heer H. Smink te Haarlem, leerling van het Instituut „Mercurius". Het aantal genomen baden in de afgeloopen maand Juli was: Badhuis Kcudenhorn 1707. badhuis Leidsche- plein 3040, badhuis Schotersingel 3314. badhuis Hofdijkplein 3419, badhuis Van Egmondstraat 4550. HAARLEM. 14 Candida ten. Geslaagd: M. A. Burger, Beverwijk; A. Dirkse, Amsterdam; A. M. van Dijk, Haarlem; H. P. Eichhorn. Naar- den; I. A. Frijdal. Amsterdam; W. Hoed, Am sterdam; S. de Jong, Amsterdam; S. G. M Lucassen, De Bilt; M. C. Schweitzer, Amster dam; D. J. Wierda, Haarlem; H. A. H. Wit kamp, Haarlem. HAARLEM. Geëxamineerd 1 vrl. en 6 mnl. candidaten. Geslaagd de heer C. B. Termaat, Alkmaar. De thuisdammerswedstrijd ter gelegenheid van ons 2-jarig bestaan had 't volgende ver loop in den eindstrijd: R. LenobleJ. Meeuwsen 20 J. Zurel—B. Burgsraaf 20 B. BurggraafN. Vermeer 02 J. MeeuwsenJ. Zurel 02 J ZurelN. Vermeer 20 N. VermeerJ. Meeuwsen 20 B. BurggraafR. Lenoble 20 R. LenobleJ. Zurel 02 J. MeeuwsenB. Burggraaf 02 N. VermeerR. Lenoble 20 De eindstand is derhalve als volgt: 1. J. Zurel 8 punten; 2. N. Vermeer 6 punten; 3. B. Burggraaf 4 punten; 4. R. Lenoble 2 pun ten; 5. J. Meeuwsen 0 punten. Bovengenoemde vereeniging van postduiven- liefhebbers hield een wedvlucht vanaf Valkens- waard, 130 K.M., 9.25 uur los. De prijzen werden behaald als volgt: W Hubbers 1; P. R J. Verges 2 5 12 32 36; M. Luijker 3 30; D. v. Wel 4 24; H. v. Breeuwer 6 39; W. Bakker 7; H. Venbroek 8 13 29; C. Hirs 9 11 18 22; R. Paap 10 15; J. Haroen- berg 14; W. Bos 16 19 20 28 37; J. Kuperus 17; A. P. v. d. Linden 21 41; T. Luikel 23 25 27 36; M. Kuiper 26 31; P. de Wilde 33 34 38 40. Eerstgetoonde duif 11 uur 37 min. 4 sec.; Laatstgetoonds duif 11 uur 49 min. 43 sec. A-kl. voor den Rhodius-Bunge-beker. De B-kl. voor den Rhodius-Bunge-beker. De C-kl. voor den Jaap van Eden-beker. De Jun. A voor den Excelsior- en de B-Jun. voor den van Dok beker. De uitslag luidt. A- en B-kl., 62 KM.: 1. C de Gier, 1 uur 37 min. 41 sec.; 2. Neut 1.37.42 3. R. Taverne 1.39.14; 4. J. Peetoom 1.44.30 5 B. Fennis 1.48.20. Uitslag C-kl.: 1. B. Boersma 1.40.27; 2. Klein- hout 1.41.55; 3. Verbeek 1.56.18 (pech); 4. Her man Jansen 1.58.19. Uitslag A-jun., 39 K.M.: 1. Taverne 1.7.20, 2. Wooning 1.815. Uitslag R-jun., 26 K.M.: 3 H. Jas 48 min 45 sec. Te Beckenham leden de Flamingo's Zondag hun tweede nederlaag tegen de Cyphers C. C. Toch was het totaal dat de Flamingo's bijeen brachten lang niet slecht. De innings kon na ruim 3 uren batten op 194-9 gesloten worden. Wederom openden Labouchère en v. d osch de innings. Op 20 werd Labouchère in de slips gevangen. Jansen faalde wederom. Een goede stand werd door v. d. Bosch en Schnitzer opgezet. De Hagenaar toonde zijn kwaliteiten als openingsbatsman ook in dezen tweeden wedstrijd. Schnitzer scoorde sneller. Als de 100 in zicht komen wordt v. d. Bosch voor een uitstekende 32 gebowld. Schnitzer droeg de innings der Flamingo's. Hij verloor kort achter elkaar Wittebol en Sillevis als partner, doch weer was het Gallvis die weer stand bood en met Schnitzer samen de 150 op het bord brachten. Als Schnitzer voor een voortreffelijke 78 op den slowbowler Wardle prachtig door Austin gestumpt worrdt en voor 23 Gallvis' wicket valt zorgt de Enschedeër Stroink er voor dat op 194 -9 de innings ge sloten kan worden. Hij bleef met 17 not out. Wardle had met 3-31 het meeste succes. Grif fin 3-40. Het Engelsche openingspaar Beard- w'ell en Wardle werd op 19 gescheiden als eerst genoemde door Gallvis gebowld wordt. Wardle brengt het tot 19 als Jansen zijn wicket neemt Austin en Johnson toonen dan weinig ontzag voor den aanval der Flamingo's te hebben en door uitstekend batten gaan zonder verder wicketverlies de 100 op. Schnitzer onderhield een goede lengte. Door handig werk van v d Bosch breekt hij den stand voor het derde wicket. Austin wordt voor 44 gestumpt. John son scoort in aantrekkelijken stijl naar alle zijden van het veld. Wel neemt Schnitzer snel twee wickets doch met Bill's samen passeeit Johnson het ttotaal der Flamingo's voor het verlies van 5 wicketts. Johnson bleef met een prachtige 80, Bills met 21 not out. De Engel- schen winnen met 5 wickets. Schnitzer 3-63. Jansen die weinig bowlde, 1-21 Gallvis 1-60. Zondag 13 Augustus organiseert de H.S.V. Vooruit een afstandsmarsch over 20 K.M. rondom Haarlem ter gelegenheid van de ge boorte van H. K. H. Prinses Irene. De start vindt plaats tusschen 1112 uur, vanaf Olympia en de inschrijfkosten bedragen slechts 25 ct. per persoon. Elke deelnemer ontvangt behalve de fraaie en passende belooning natuurlijk beschuit met muisjes Inschrijving bij J. A. Libosau. Kleine Hout straat 87, Haarlem. Bovengenoemde vereeniging hield trainings- ritten over een afstand van 45 K.M. De uit slagen luiden Dinsdag: 1. G. v. Dijk; 2. K. Verbeek; 3. W. Kleef; 4. B. Fennis: 5. H. Jansen; 6. M. Ta verne; 7. H. Jas; 8. v. d. Wagen. Uitslag Woensdag: 1. G. v. Dijk; 2. K. Ver beek; 3. Taverne; 4. Wooning; 5. W. Kleef; 6. H. Jas; 7. B. Fennis; 8. Van de Wagen. Uitslag Donderdag: 1. C. de Gier; 2. M. Ta verne; 3. G. v. Dijk; 4. B. Fennis; 5. W. Kleef; 6. Wooning; 7. H. Jas; 8. Herman Jansen; 9 Schipper; K. Verbeek pech. Zondag werden er recordrit-ten gereden. De Hedenavond zal Haarlem een zwaren strijd hebben te voeren om haar kans op bezetting der eerste plaats te behouden. Dan komen n.l. de Seagulls, het negental der Amerikanen op bezoek. Van de elf door beide negentallen reeds gespeelde wedstrijden heeft Haarlem er een meer verloren. Bij een overwinning der Haarlemmers komen beide dus gelijk tet staan. Een nederlaag bederft voor Haarlem vrijwel de kans op de eerste plaats, zoodat vanzelf sprekend alle krachten zullen worden inge spannen om tot een overwinning te komen. Om te voorkomen dat de wedstrijd niet zou kunnen worden uitgespeeld wordt om half ze ven begonnen. Op de door de Ned. Kynologenclub „Cyno- philia" georganiseerde club match* voor rashon den, met medewerking van de Afdeelingen Alkmaar, Kennemerland en de Zaanstreek waren 67 honden ingeschreven. Als beste terrier en ttevens beste hond der match werd uitverkoren „Cromwell again of joy", de mooie gladharige foxterrier van me vrouw C. P. GunckelDekking te Haarlem. Onder de mededingende honden was zelf een internationaal kampioen die door Cromwell werd verslagen Jhr. mr. A. van Sasse van IJsselt zal in de Eerste Kamer worden opgevolgd aoor den heer J. C. A. M. van de Mortel te Tilburg. Dinsdagmiddag is de pleizierboot uit Stroobos welke Maandagmiddag nabij Schiermonnikoog büiten de vaargeul op het wad aan den grond is geloopen, door een visschersschuit uii Zout kamp vlot gesleept. Het schip heeft de reis ver volgd. NEW YORK, 8 Aug. (Havas). Tengevolge van het verwerpen van het amendement op de wet inzake de werkloosheid door het Congres, is men wederom begonnen met het ontslaan van employé's van de federale organisatie, voor openbare werken. Voor einde Juli werden in New York 20.000 personen ontslagen en ver moedelijk zullen voor eind Augustus nog 55.000 personen worden ontslagen. doniërs te doen ontwaken. Afgezanten van Rome trachten de ServischMacedonische bevolking aan de grenzen van Albanië de meening bij te brengen, dat haar landslieden aan de andere zijde van de grens Oost Albanië telt een dertigtal Macedonische dorpen sedert zij onder Italiaansche overheerschicg zijn gekomen, in het geluk baden. Bulgarije eveneens heeft evenzeer als Joego-Slavië reden om zich on gerust te maken over het gekuip van Rome, dat met de Macedoniërs hetzelfde spel tracht te spelen als Berlijn met de Oekraïners. De overwinningsbulletins van de as ten aanzien van Bulgarije zijn dan ook op zijn minst voorbarig. Er is opnieuw sprake van een reis van Kiossei- vanof naar Londen en Parijs en de Bulgaarsch —Russische toenadering, die ihans tot uiting komt in het bezoek van een twintigtal Bul- gaarsche parlementsleden aan Moskou, is even min een actiefpost voor de as. SJANGHAI, 8 Aug. (Reuter). De Sjang- hai-dollar bereikte Maandag een laagte re cord; de koers was 3 29/32 pence, terwijl de vorige week de koers nog 4 3/8 pence was. Bewoners van de Westelijke voorsteden van Sjanghai berichten, dat voortdurend 's nachts wordt gevochten tusschen Chineesche guerilla- benden en Japansche troepen Een Engelschman heeft den correspondent van Reuter meege deeld, dat hij 's nachts wakker is gehouden door kanonvuur en dat hij mondingsvuur heeft ge zien van geschut, naar zijn meening loopgraaf mortieren. De pogingen, om in Sjanghai anti-Britsche agitatie te verwekken, worden voortgezet. PARIJS, 8 Aug. De Fransche minister voor Openbare Werken, De Monzie, heeft gis teren officieel een nieuw radio-station, Radio Andorra, geopend, dat op de golflengten 410 en 25.35 meter in drie talen, Fransch, Catalaansch en Spaansch, zal uitzenden. In zijn toespraak zeide de minister, dat men geduld moest heb ben met de ontwikkeling der betrekkingen tus schen Frankrijk en Spanje, opdat een toestand van goede nabuurschap bereikt worde. Radio Andorra moet er toe bijdragen, misverstan den tusschen beide landen weg te nemen. Wij bouwen geen militaire werken in de Pyreneeën, aldus de Monzie, en onze houding moet Spanje vertrouwen geven in Frankrijk. ANGERS, 8 Aug. (Havas). Nabij Saint Sa- turnin in de Loire-vallei is in dichten mist een vliegtuig in het kreupelhout op een heuvel ge vlogen. De piloot, de mecanicien en de passa gier, de directeur van het personeel van het ministerie van Financiën, Paul André Bourcier. zijn om het leven gekomen. PARIJS, 8 Aug. (Havas) Het Fransche blad „Republique" wijst er op, dat Italië alle po gingen doet om het autönomisme der M'ace- In het klooster te Zenderen is Maandagavond het Provinciaal Kapittel van de Nederlandsche provincie der Geschoeide Carmelieien onder De Eerste Kamer kwam Dinsdagmorgen bijeen onder voorzitterschap van mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk. De VOORZITTER sprak de volgende rede uit: Sedert onze laatste bijeenkomst heeft zich een voor 'het vorstenhuis gewichtige gebeurtenis voltrokken. Immers heeft het den Allerhoogste behaagd der dynastie wederom een telg toe te voegen. Op 5 Augustus j.l. toch is in het paleis Soest- dijk Prinses Irene Emma Elisabeth geboren. Emma, naam der natie dierbaar, eerbied waardig en rijk aan verwachtingen, maar ook aan verplichtingen. De Eerste Kamer der Staten-Generaal neemt in dit gebeuren levendig deel, en bidt Harer Koninklijke Hoogheid Godes rijkste zegeningen op Haren verderen levensweg toe. Zij het aan Hare Majesteit onze verheven ge biedster en den koninklijken ouders gegeven, daarvan gedurende een lange reeks van jaren de gelukkige getuigen te zijn. De minister-president, dr. H. COLIJN, nam vervolgens het woord. Ook het kabinet deelt in de blijdschap van het Koninklijk Huis, aldus spr. Deze spruit niet alleen voort uit belangstelling voor het Konink lijk Huis, doch ook is de hoop op de bevestiging van den band tusschen het volk en het Huis van Oranje weer gegroeid. Spr. bad Gods zegen over de kleine prinses af. Vervolgens herdacht de VOORZITTER het overleden lid jhr. A. F. P. van Sasse van IJsselt. De Kamer heeft het heengaan te betreuren van een verdienstelijk lid, jhr. Van Sasse van IJsselt. Heeft de overledene gedurende een lange reeks tan jaren in Noord-Brabant, zoowel op gemeentelijk als gewestelijk gebied, veel voor- treffelijken arbeid verricht, de Hooge Raad van Adel, waarvan hij gedurende meer dan 35 jaren deel uitmaakte, laatstelijk als voorzitter, zoo mede de beide Kamers der Staten-Generaal hebben eveneens ruimschoots de vruchten ge plukt van de ijverige bemoeienissen van den nauwgezetten, zijner taak steeds zoo toegewijden. werker. Wat vooral in hem trof, weldadig aandeed en waardeering verdiende was zijne onafhankelijk heid. De aan zijn oordeel onderworpen vraagstuk ken werden door hem zakelijk bezien en beslist. Getrouw aan zijn beginselen, bepaalde hij zijn eigen weg. Aanwijzingen, van boven of van be neden, gedoogde hij niet. Kiezersvrees was hem vreemd. Navolgenswaardig voorbeeld. Aan den overledene werd het schriftuurlijk woord bewaarheid, „dat in de stokouden de wijs heid is, en in de langheid der dagen het ver stand." Sasse van IJsselt's naam zal in de rollen dezer Kamer met eere vermeld blijven. De minister-president, dr. H. COLIJN, beant woordde deze rede. Met diepen weemoed heeft de regeering van dit heengaan kennis genomen Wie hem bij zijn arbeid in de Kamers heeft ge kend, kan getuigen, dat hij aan de hoogste eischen beantwoordde. Met name zijn onafhan kelijkheidszin zal in herinnering blijven bij al len, die hem hebben gekend. Nadat vervolgens een aantal kleinere wets ontwerpen vrijwel zonder debat en zonder hoof delijke stemming was goedgekeurd, werd de ver gadering verdaagd. voorzitterschap van pater Hilarius Doswald ge opend. In de Dinsdagmorgen gehouden zitting is de hoogeerw. pater Joannes a Cruce Kerkhof als provinciaal der orde herkozen. Herbenoemd is als assistent van den provinciaal paler dr. Cy- rillus Hendriks. Als definitores werden gekozen de zeereerw. paters prof. dr. Titus Brandsma. drs. Herman Jozef Denteneer, dr. Athanasius van Rijswijck en dr. Petrus Thomas Rippert. Ais afgevaardigden naar het generaal kapittel wer den aangewezen de zeereerw. paters dr. Cypria- nus Verbeen en prof. dr. Titus Brandsma. Als vices gerentis werden gekozen de zeereerw. pa ters drs. Pancratius van Geleuken en drs. Borro- meus Tiecke. Als custos van den provinciaal werd gekozen de zeereerw. pater Lanskerken Smit. Maandagmorgen is de 39-jarige rangeerder H. Z., toen hij van een rangeerende locomotief te Leiden wilde springen, gestruikeld en met het hoofd tegen een juist passeerenden elee- trischen trein gevallen. De man werd ernstig gewond en is nog denzelfden avond aan de ver wondingen overleden. SEMARANG, 8 Augustus. (Aneta). Tijdens den regenval van gisteren is een auto, bestuurd door den ambachtsonderwijzer H. Velleman, ge slipt en tegen een boom gebotst. De heer Velle man en zijn echtgenoote werden op slag ge dood, terwijl zijn dochter zwaar werd gewond. De heer Velleman was juist twee dagen ge leden van Solo naar Semarang overgeplaatst. Het ongeluk geschiedde bij Barangbalong, waar reeds eerder een ernstig ongeluk is ge beurd. Dinsdagavond om negen uur is op den hoek van den Haagscheweg en den Sloterweg een ernstig verkeersongeluk gebeurd, waarvan een 45-jarige inwoner van Amsterdam het slacht offer is geworden. De man bevond zich per rij wiel op genoemd kruispunt, toen uit de richting Ringvaart een auto naderde, die den wielrijder eerst op het laatste oogenblik opmerkte en geen kans meer zag om een aanrijding te voorkomen. De wielrijder kwam te vallen en werd met zeer ernstige verwondingen opgenomen, waaraan hij korten tijd later is overleden. Het stoffelijk over schot is naar het Wilhelmina-Gasthuis overge bracht. Een tragische geschiedenis werd behandeld voor de strafkamer der Rechtbank, gepresideerd door mr. A. J. van Royen. Een 25-jarige werklooze arbeider stond te recht wegens het opzettelijk zwaar lichamelijk letsel toebrengen aan zijn dochtertje, een baby van acht maanden. Hij zou volgens de ten lastelegging het kind een vuistslag tegen het linkerdijbeen hebben gegeven, waardoor het beentje brak. De politie stelde een onderzoek in; de man beweerde, dat hij toen hij het kind droeg, ge vallen was tegen een ouden en harden divan, waardoor het beentje brak. Later weer zeide hij, dat het niet onmogelijk was, dat hij na het vallen het kind, dat huilde, in zijn verbouwe reerdheid had geslagen. Huilend zat thans de man in de verdachten- bank: „Ik heb zeker niet opzettelijk geslagen, ik ben dol op mijn kinderen." De psychiater, dr. S. P. Bakker, schetste verdachte als een licht debiel man fnet weinig remmingen, die lichamelijk zeer sterk is en waarschijnlijk zijn eigen kracht niet kent. De Officier van Justitie, mr. J. W. Bosch, achtte de daad van dezen verdachte bijna on begrijpelijk. Wel is de man licht debiel, doch hij is zeer zeker aansprakelijk voor het ge beurde. Spr. vorderde een gevangenisstraf van tien maanden. De verdediger, mr. Keune, schetste de moei lijke omstandigheden, waarin verd. en zijn ge zin leven. Hij is zeer arm en heeft zelfs geen geld om licht te betalen. In het donker is hij met het kind gestruikeld en tegen den divan gevallen. Zelfs als hij de baby daarna een klap heeft gegeven, staat nog niet vast, dat het beentje door den klap is gebroken. PI. concludeerde tot vrijspraak. Vonnis 15 Augustus. LONDEN, 8 Aug. (Reuter) Vanavond raas den 500 Britsche bommenwerpers boven het Kanaal. Zij stelden een strijdmacht voor, wel ke „Oostland" aanviel, een denkbeeldig gebied ergens in de Noordzee. De oorlogsverklaring tusschen Oostland en Westland omstreeks 20 uur werd spoedig ge volgd door bomaanvallen door Oostland langs de kust van Westland van de Wash-baai (aan de Oostkust van Engeland) tot een punt ten Noorden van de monding van de Theems. On danks de intense activiteit der aanvallers en ondanks het bnbestendige weer en het slechte zicht boven de Oostelijke graafschappen werkte de luchtwachtdienst uitstekend. Vele eskaders Westlandsche bommenwerpers deden tegen aanvallen op Oostland. Er werden twee aanvallen ten Zuiden van Londen gedaan. De luchtdoelartillerie heeft druk werk gehad. Dinsdagmiddag is ten stadhuize te Maas tricht de eerste Nederlandsche kunstweek ge opend, die door het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is georganiseerd, in navolging van de kunstweken, die in België reeds gedurende vier jaren met groot succes worden gehouden. Een groot aantal buitenlanders, voor een groot deel kunsthistorici, leeraressen en leera ren, studenten, museumbeheerders, artisten, maar ook belangrijke leeken bleken in België aan deze kunstweken deel te nemen en ook de deelnemers aan deze eerste Nederlandsche kunstweek zijn uit dezelfde gröepen samen gesteld. 130 deelnemers uit zestien verschillende lan den hebben zich te Maastricht verzameld. In de raadzaal van het fraaie Maastrichtsche stadhuis is de kunstweek geopend door prof. dr. G. A. van Poelje, secretaris-generaal van het departement van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, die zijn groote vreugde uitsprak over de belangstelling, waarin de Nederland sche kunstweek zich mag verheugen. Deze kunstweek begint in Maastricht, de poort, waardoor christendom en cultuur ons land zijn binnengekomen, een oude stad, rijk aan monumenten én bovendien een goeden over gang vormend voor hen, die de Belgische kunst week hebben medegemaakt, omdat hier nog zeer veel verwant is aan België, al draagt het reeds een eigen karakter. De buitenlandsche gasten zijn op een zeer gelukkig oogenblik in Nederland gekomen, nu het geheele Nederlandsche rijk de geboorte viert van een nieuw prinsesje van het oude Oranjehuis. Spr. brengt bijzonderen dank aan den di recteur van de Belgische kunstweek, den heer Paul Montfort, die in zoo belangrijke matë heeft bijgedragen met de door hem opgedane ervaring tot het organiseeren van deze Neder landsche kunstweek. Met vreugde kon spr. dan ook mededeelen, dat het H. M. de Koningin heeft behaagd den heer Montfort te benoemen tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Deze mededeeling werd met luid applaus De- groet. De heer Montfort dankte ontroerd voor deze onderscheiding en sprak tevens woorden van dank, namens alle Fransch sprekende deelne mers, voor de hartelijke ontvangst te Maas tricht. Namens alle deelnemers, die zich van de Duitsche taal bedienden, dankte prof. dr. ing. R. Stumpf van de Technische Hochschule te Aken. In een periode, waarin zoovele dingen er toe leiden, dat de menschen gescheiden wor den. kunnen kunsten en wetenschappen er toe bijdragen de menschen te vereenigen en vriend schap te stichten van mensch tot mensch en van volk tot volk. Namens alle deelnemers van de Engelsch sprekende groep dankte de heer A. Preston Pearce voor de hartelijke ontvangst. Hiermede was de Nederlandsche kunstweek geopend. In de vestibule van het raadhuis werden de deelnemers ontvangen door het gemeentebe stuur van Maastricht en sprak de burgemees ter, jhr. mr. W. Michiels van Kessenich, woor den van welkom, waarna den gasten een dronk werd aangeboden Met autobussen vertrok men vervolgens naar het fort Sint Pieters, waar het avondeten werd gebruikt. Op voorstel van den heer Montfort werd een dronk ingesteld op Prinses Irene en de ove rige leden van het Koninklijk Huis, terwijl aan het Prinselijk Paar te Soestdijk het vol gende telegram werd verzonden: De deelnemers aan de eerste Nederlandsche kunstweek uit zestien landen, zoo juist door prof. Van Poelje geopend, bieden oprechte ge- iukwenschen aan met geboorte Prinses. Nomen sit omen. W.g. algemeen leider, Van der Haagen. De deelnemers wandelden hierop naar de stad terug, waar men na het vallen der duis- 1 ternis aankwam, nadat onderweg de fraai ver lichte resten der oude bolwerken bewonderd waren. TANGER, 8 Aug. (Havas) Van welingelichte zijde te Tanger wordt vernomen, dat FYancO de besprekingen met de militaire leiders en de leiders van de Phalanx heeft beëindigd en de volgende lijst van nieuwe ministers heeft op gesteld, welke behoudens kleine wijzigingen morgen of overmorgen in de Staatscourant zal worden opgenomen. Minister-president: generaal Francisco Fran co Bahamondu. Vice-president zonder portefeuille: generaal Gomez Jordana. Binnenlandsche Zaken: Ramon Serrano Suner. Marine: Suances. Oorlog: generaal d'Avila. Buitenlandsche Zaken: kolonej Beigbeder. Financiën: Larraz. Handel en Industrie: De Lequerica, thans ambassadeur te Parijs. Landbouw: Pablo Gortariz. Justitie: Bias Perez. Onderwijs: Ibanez Martin. Organisatie en syndicale actie: generaBi Yague. Onderstaatssecretaris voor pers erf propagan da: Jesus Pabon. Het voorzitterschap van de Phalanx zal we derom worden verleend aan Serrano Suner en het vice-voorzitterschap aan generaal Asencio. In plaats van Fernandez Cuesta zal generaal Munoz Grande secretaris-generaal van de Pha lanx worden. De F 22 „Roerdomp" van de K. L. M. is ver kocht aan de British American Air Service Ltd., met bestemming voor den binnenland- sclien dienst in Engeland.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 4