ST.WUUBRORDUS Politiek van de as wordt besproken Polen heeft een groot geduld" Fransche stappen te Tokio Nieuwe ministers beëedigd Het nieuws van heden Von Ribbentrop en Ciano in Salzburg bijeen JAPANSCHE DELEGATIE HET WACHTEN MOE GIFTIGE BONEONS ALS GESCHENK DE BAROMETER N.V. NEDERL.VERZ.MU. VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS CATHARIJNESINGEL48-ÜTRECHT DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM DONDERDAG 10 AUGUSTUS-AVONDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21935 duitschland wacht op een geweld daad van Polen om een con flict te ontketenen Een verklaring van ambassadeur Potocki WASHINGTON, 10 Aug. (Ha- Interview met Forster Eranschen smokkelen bedrijfsfilms diplomatieke valiezen zouden zijn benut Londen en Parijs hebben gelijke belangen bij de financieele vraagstukken in het Verre Oosten" Washington van gelijke opvatting Incidenten te Swatau ■a Overdracht der portefeuilles Auto met militairen tegen boom Sergeant zwaar gewondsoldaat brak zijn neusbeentje BERLIJN, 10 Aug. (D.N.B.) De beide ministers van Buitenland sche Zaken van Duitschland en Ita lië, resp. Von Ribbentrop en graaf Ciano, zullen dezer dagen elkander in Salzburg ontmoeten, om tezamen de vraagstukken der gemeenschap pelijke politiek der beide verbon den landen te onderzoeken. Het Weer Dr. Colijn gaat op reis Voor de verkiezingscampagne in 1941 weer terug Jhr. A. D. Laman Trip Benoemd tot hofmaarschalk van H. M. de Koningin Het wordt warmer! j Denkt aan Boldoot! i ïigie of hef tónden wel ernst is met de bespre kingen te Tokio DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN „W anneer U deze chocolade hebt geproefd, zult U nooit meer andere wenschen" T roepenconcentraties van de as? Het staatsburgerschap ontnomen Maatregel tegen minderheden in Roemenië Vluchtelingen zwierven hulpeloos op zee De Vesuvius werkt HOTEL DES PAYS-BAS - UTRECHT verzekeringen tot eik bedrag L Vertegenwoordigers gevraagd NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 et., Inget nededeellngen 50 cent; Idem op psg één 55 cent per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek vas) „Alleen een wonder kan leiden tot oplossing van de huidige Europeesche crisis, welke door de kwestie-Danzig is ontstaan", aldus Verklaarde heden de Poolsche am bassadeur te Washington, Potocki, na een bezoek aan Sumner Welles in het staatsdepartement. Potocki, die zoojuist uit Polen is terugge keerd, was van oordeel dat, als Europa tot k October zonder oorlog zou kunnen blijven, ëeen conflict zou uitbreken voor het volgende Voorjaar. De ambassadeur verklaarde, dat het mogelijk dat de Senaat van Danzig plotseling zou Verkondigen, dat de Vrije Stad Duitsch was geworden, doch dit, zeide hij, zou voor Polen het sein zijn om handelend te gaan optreden. De ambassadeur verklaarde tenslotte van oor- heel te zijn, dat Duitschland op een geweld daad van Polen rekent om een conflict te ontketenen, waarvoor het alle verantwoorde- dikheid van de hand zou wijzen, doch dat „er h'et de minste kans is, dat zich zoo iets zal Voordoen". Wij zijn, zeide hij, tot dusver zeer geduldig Seweest en wij zullen dat blijven. Het Fransche blad „Excelsior" publiceert ver klaringen, die Forster Woensdag op het vlieg veld van Danzig tegenover verscheidene jbur- halisten heeft afgelegd. °P een desbetreffende vraag van den corres pondent van de „Excelsior" antwoordde Forster: *k wil u niets mededeelen omtrent het resultaat öer besprekingen, die ik met den Führer heb ®*had. ik houd de verrassing voor u in petto ■ot morgenavond, wanneer ik op de Lange- pfcrekt mijn réde zal houden. Meer dan ooit s het noodig, dat Danzig weer bij Duitschland ^'°rdt aangesloten en wel binnen den kortst mo elijken tijd. Wij willen geen oorlog, doch het ontoelaatbaar, dat Frankrijk en Engeland öoor den steun, dien zij aan Polen geven, op die Vhjze door hun aanmoediging een premie op hon oorlog stellen. Toen de correspondent daarop aan Forster vv°eg, wanneer volgens hem deze terugkeer zou h'aats vinden, antwoordde deze: spoedig, zeer goedig. Een ding staat vast: Danzig, dat Duitsch bezit is, moet tot het moederland terug horen. In de rede, die ik morgen zal uitspreken, pi ik de wereld toonen, dat onze eischen recht- aardig zijn. Ik weet wel, dat ons beroep zal "'orden verworpen. Dan zullen wij handelend htreden, als dit het eenige middel is, waar oor ons voldoening kan worden geschonken. orsoonlijk geloof ik niet aan een conflict. Ik «sloof in den vrede. Maar daarvoor is van de Ude der democratieën goede wil noodig. HEw YORK, 9 Aug. (Reuter) Naar pro- 'hteur Cahill aan Cordell Huil heeft doen weten hu het Fransche ministerie van Buitenlandsche aken er in hebben toegestemd dat voor het kokkelen van bedrijfsfilms werd gebruik ge bakt van diplomatieke valiezen. Dahili heeft zijn beschuldigingen kenbaar ge bakt op verzoek van de federale jury, welke beweerde, dat het verkeersbureau der Fran- Y p regeering, het Fransche consulaat te New ö0rk, een Fransche scheepvaartlijn en verschei- fh1 Particulieren er naar streven de douane- hten der Vereenigde Staten te ontduiken. In alle Duitsche bioscopen draait de Westwallfïlm, die een Tcijk geeft op de geweldige vestingwerken, die Duitschlands grenzen moeien beschermen. Hierboven eenige opna men. Links: arbeiders gaan over de tankhindernissen naar de in aanbouw zijnde verdedigingswerken. In het midden: soldaten trekken den pantsergordel binnen. Rechts: een kijkje in de verbindingsgangen TOKIO, 10 Aug. (Reuter) De Fransche zaakgelastigde te Tokio heeft, naar verluidt, gisteren bij het Japansche ministerie van Buiten landsche Zaken stappen gedaan om erop te wijzen, dat Frankrijk met Engeland gemeenschappelijke be langen heeft bij de financieele vraagstukken te Tientsin, welke be trekking hebben op den Chinee- schen dollar en de zilvervoorraden in de Britsche concessie De zaakgelastigde heeft, naar verklaard' wordt, aan de Japansche regeering verzocht, deze gemeen schap van belangen te erkennen. Voorts meent men te weten, dat de Ameri- kaansche zaakgelastigde reeds Dinsdag soort gelijke stappen heeft ondernomen. Naar de „Asahi Sjimboen" meldt, heeft het Japansche ministerie van Buitenlandsche Zaken deze Fransche en Amerikaansche vertoogen, als zijnde „onredelijk", van de hand gewezen er verklaard, vastbesloten te zijn, om evenals tot dusver alleen met Engeland te onderhandelen De Japansche consul te Swatau heeft den Britschen consul aldaar vijf eischen gesteld, r.aar aanleiding van incidenten, welke zich zouden hebben voorgedaan nadat de Britsche torpedojager „Tenedos" mariniers had ont scheept. Beweerd wordt, dat op het eiland Tahao vijf Chineesche straatverkoopers zijn gemolesteerd. De Japansche consul verlangt: 1. dat van Engelsche zijde wordt erkend, dat de aanvallers Britsche mariniers waren; 2. betaling van schadeloosstelling aan de aan gevallenen: 3. bestraffing van hen, die verantwoordelijk zijn voor het verstoren van de orde en rust in het onder Japansche bewaking staande ge bied; 4. bestraffing van de aanvallers; 5. waarborgen voor de toekomst. Naar Domei meldt, heeft de Britsche consul verklaard, dat hedenmiddag zal worden geant woord. Fruitmand voor het Prinselijk Gezin. Door de Vereeniging Groenten- en Vruch- tenveiling „Utrecht en Omstreken" is een enorme fruitmand aangeboden aan de °binklijke Familie ten Paleize Soestdijk, ter gelegenheid van de geboorte van K-H. Prinses Irene. De mand werd opgemaakt door den keurmeester, den heer J- Wesseldijk, terwijl de grootte van de mand ongeveer 2 M. breed en 1 M. hoog is Ir. J. W. Albarda, Minister van Water staat (rechts) en Ch. J. 1. M. Weiter, Minister van Koloniën, verlaten het Ministerie van Binnenlandsche Zaken te Den Haag na de constitueerende vergadering van het nieuwe habitiet- De Geer De beëediging van de nieuwe ministers is hedenmorgen te elf uur op het paleis Soestdijk geschied. Het Koninklijk besluit met hun benoeming zal vandaag ir de Staats courant verschijnen. De portefeuilles zullen in den loop van den namiddag worden overgedragen, behalve die van Bui tenlandsche Zaken. De heer Patijn zal morgen van zijn vacantie terugkeeren. De scheidende ministers hebben heden afscheid genomen van hun departementen. Betreffende de beëediging dei nieuwe mi nisters ten paleize Soestdijk vernemen we nog, dat te ongeveer half elf als eersten aankwamen de heeren P. S. Gerbrandy en H. van Boeyen, vervolgens de kabinetsformateur jhr. mr. D. J. de Geer en de overige leden van het kabinet. De audiëntie duurde ongeveer drie kwartier, waarna de ministers wederom per auto ver trokken. De ministers werden aan den ingang van het paleis ontvangen door den adjudant van dienst, majoor Romswinckel. De heeren waren allen in civiel gekleed, met hoogen hoed, met uitzonde ring van minister Dijxhoorn, die in groot uni form van luitenant-kolonel was. Woensdagavond zeven uur is onder Zuidlaren een militaire vrachtauto van het garnizoen al daar geslipt en tegen een boom gebotst. Op den auto bevonden zich veertien militai ren, van wie de 30-jarige gehuwde sergeant J Steen, beambte bij de Nederlandsche Spoorwe gen in Winschoten, ernstig werd gewond. Hij liep een ernstige kneuzing aan de ruggegraat op en is naar het Academisch ziekenhuis te Groningen overgebracht. Een soldaat werd licht gewond; hij brak o.m. het neusbeentje. Hij is in het Militair Hospitaal te Zuidlaren ter verpleging opgenomen. De overige twaalf militairen kwamen met den schrik vrij. De auto is zwaar beschadigd. Stefani verneemt, dat graaf Ciano morgen ochtend in München zal aankomen en terstond zal doorreizen naar Salzburg, waar hij des middags verwacht wordt. Ciano zal zijn intrek nemen in het kasteel Oesterreicherhof. De besprekingen met Von Ribbentrop vinden plaats in kasteel Fuschl. Sinds gisterenavond bevindt ook Hitier zich in Salzburg, waar hij de „Festspiele" heeft bij gewoond. VERWACHTING geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: VOOR HET GEHEELE LAND: j= Aanvankelijk betrokken tot zwaarbewolkt met eenige plaatselijke regen of motrc- gen later opklarend en iets warmer, meest matige Zuidwestelijke tot Zuidelijke wind. jË Zon op 5.32 onder 20.38 Licht op Ëj 21.08 Maan op 1 onder 16.29. Nieuwe EE EE Maan 15 Augustus. «iiiiiliiiiiitiimiiiiiiit milium II ii ■■■mimm urn mil ii mm Naar wij vernemen ligt het in het voornemen van dr. H. Colijn om tegen het eind van Sep tember een reis te ondernemen naar de Ver. Staten, Japan, China en Ned. Indië. Mevrouw Colijn zal haar echtgenoot op deze reis verge zellen. Tijdig vóór den aanvang der verkiezingscam pagne in 1941 hoopt dr. Colijn weer in Neder land terug te zijn. Het heeft H. M. de Koningin behaagd den luitenant-kolonel, commandant der 3de divisie der Koninklijke Marechaussee te Arnhem, jhr. A. D. Laman Trip, met ingang van 1 Septem ber 1939 te benoemen tot Hoogstderzelver ka merheer in buitengewonen dienst en tot hof maarschalk. De nieuwe kamerheer in buitengewonen dienst en hofmaarschalk van H. M. de Koningin, jhr. A. D. Laman Trip is 9 December 1881 te Arn hem geboren. Na de kadettenschool te Alkmaar te hebben c'oorloopen, ging jhr. Trip naar de koninklijke militaire academie te Breda. Benoemd tot 2en luitenant der infanterie op 22 Juli 1904 werd hij geplaatst bij het 10e regiment te Haarlem In 1908 tot eersten luitenant benoemd werd hij voor 5 jaar naar Neöerlandsch-Indië ge detacheerd. In 1909 kwam hij in Atjeh aan, waar hij een jaar later bij het korps mare chaussee te voet van Atjeh en onderhoorighe- den werd geplaatst. Zomer 1913 keerde jhr. Trip naar Nederland terug om aan de K.M.A. te werk te worden gesteld. Tijdens de eerste mobilisatiejaren diende hij bij de grenadiers in Den Haag. Kapitein werd hij in 1918. Een jaar eerder was hij bij het wapen der koninklijke mare chaussee gekomen. Na eenige jaren bij dat wapen te Assen te hebben gediend was jhr. Trip vele jaren bij de marechaussee te Breda. In Augustus 1929 volgde zijn benoeming tot majoor en in 1935 die van luitenant-kolonel. Sinds 7 jaar is jhr. Trip te Arnhem gevestigd, waar hij commandant is van de 3e divisie der konink lijke marechaussee. Jhr. Laman Trip is officier in de orde van Oranje Nassau, drager van het eereteeken voor belangrijke krijgsbedrijven met de gesp van de expedities Atjeh 1906—1910 en Atjeh 19111914. van de gouden Olympische medaille, hij is rid der van de „Most excellent order of the Britisn Empire", ridder van de eerste klasse van de orde der Rijzende Zon, rechtsridder der Johan- niter orde en ridder le klasse der orde van het zwaard van Zweden. «UUIUUUIOUUIIIUIIII i immuunuuuuuumuuuimmmiii TOKIO, 10 Aug. (Domei) Sotomatsoc Kato, de Japansche vertegenwoordiger bij de conferentie te Tokio, heeft vanmorgen een onderhoud gehad met den Britschen ambassadeur Sir Robert Craigie en dezen verzocht hem definitief te zeggen of En geland inderdaad nog wenscht de bespre kingen voort te zetten en hiertoe in ernst voorbereidingen treft. Kato voegde hieraan toe, dat de Japansche militaire gedelegeerden niet voor onbepaalden tijd in Tokio konden blijven, om daar hun kostbaren tijd, noodig voor de militaire ope raties in China, te verdoen. Zij hadden daarom besloten in het begin der volgende week naar Tientsin terug te kee- ren, indien tegen dien tijd geen nieuwe instructies uit Londen waren aangekomen. Craigie antwoordde hierop, dat Engeland niet opzettelijk de conferentie vertraagt. Hij kon evenwel niet zeggen wanneer hij de noodige in structies uit Londen zou ontvangen. Von Ribbentrop en Ciano zullen dezer dagen een bespreking hebben in Salz- zurg. Fransche en Amerikaansche stappen te Tokio. Japan wordt het wachten op de instruc ties voor Craigie moe. Verklaring van den Poolschen ambas sadeur in de Ver. Staten over den toe stand. De nieuwe ministers beëedigd ten pa leize Soestdijk. De nieuwe apostolisch-vicaris van Ma- lang, Mgr. A. Albers O.Carm,, tot bis schop gewijd. Jhr. A. D. Laman Trip is benoemd tot hofmaarschalk van H. M. de Koningin. Dr. H. Colijn gaat een reis ondernemen naar Amerika en het Verre Oosten. De vacantiekamer van de rechtbank te Gro ningen behandelde met gesloten deuren de zaak tegen de 29-jarige onderwijzeres H. B. uit Dalen, thans gedetineerd, wegens poging tot moord. Omstreeks half Mei heeft zij mej. F. Kooi- straDinkela te Groningen een postpakketje gezonden, inhoudende met loodacetaat bestrooi de bonbons. Er was een briefje bij het ge schenk, waarin de verzekering werd gegeven, dat mejuffrouw K., wanneer zij deze chocolade had geproefd, nooit meer andere zou wenschen. Zoawel mej. K. als haar echtgenoot hebben de bonbons geproefd. Omdat er een bittere smaak aan, zat,, spuwden zij de bonbons weer uit. Verdachte is indertijd te Wijhe, toen zij al daar onderwijzeres was, bü de familie K. in de kost geweest. Na een ruzie, welke een proces verbaal tegen haar wegens mishandeling en huisvredebreuk tengevolge had, iS zij wegge gaan, maar ook'nadat de familie K. naar Gro ningen was verhuisd, heeft zij het echtpaar nog herhaaldelijk lastig gevallen. De eisch luidde vier maanden gevangenisstraf, met aftrek van de voorloopige hechtenis en lei-beschikkingstelling van de regeering. Uitspraak over veertien dagen. BOEKAREST, 10 Aug. (Reuter). Op grond van een kortgeleden in Roemenië tot stand ge komen wet, worden 2000 leden van de Hongaar- sche en Bulgaarsche minderheden van het staatsburgerschap vervallen verklaard, omdat zij het land verlaten hebben in plaats van hun dienstplicht te vervullen. Velen hunner zijn tijdens de crisis in Maart j.l. uit het land ver trokken. Voorts worden bijzonderheden medegedeeld omtrent manoeuvres op groote schaal, die bin nenkort zullen aanvangen en zes weken zuller duren cn waaraan tusschen de 350.000 en 500.000 man zullen deelnemen. Er zijn thans teekenen. die wijzen op ver betering der betrekkingen tusschen Roemenië en Bulgarije. Twee weken geleden waren deze in een kritiek stadium gekomen. Van beide zijden werd toen een bittere perscampagne ge voerd. HAIFA. 10 Aug. (Reuter). Vanochtend heeft de alestjjnsche. zeepolitie 297 Joodsche vluchtelingen opgepikt, die met reddingsgor dels om in vijf reddingbooten op zee ronddob berden en in deerniswekkenden toestand ver keerden. De vluchtelingen waren klaarblijke lijk voor het aanbreken van den dag door een onbekend schip in volle zee in de reddingboo ten gezet. Tn een bericht uit Belgrado in de News Chro nicle wordt de aandacht gevestigd op Italiaan- sche troepenconcentraties, die in Albanië zouden hebben plaatsgevonden en op Duitsche troepen concentraties aan de Slowaaksche grens. Poli tieke en militaire kringen te Belgrado, aldus het artikel, vreezen, dat de asmogendheden binnen kort krachtiger druk op Joego-Slavië zullen uit oefenen om zich, te verzekeren van de neutra liteit van dit land in geval van oorlog en wel licht zelfs het recht van doortocht zullen ver langen voor de troepen, die een plotselingen aanval op Roemenië zouden doen. NAPELS, 10 Aug. (Havas). De Vesuvius vertoont een groote activiteit. Aan den onderkant van den eruptiekegel heeft zich een nieuwe krateropening gevormd, waaruit onder zwaar gerommel de lava stroomt. Er schijnt geen onmiddellijk gevaar te bestaan, doch niettemin is de bevolking weinig gerust. MODERN INGERICHTE KAMERS (met tele foon) vanaf f 2.75. Ontbijt t X. Stand op Donderdag 1 uur n.m. 760.8 Vorige stand 760.8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1