Met het kampeerschip naar Noorwegen New-Yorksche Bears DE TARAKAN IN DE GOL VEN DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1939 Zeeziekte en een idyllische avondstond De fjorden in Zondagmorgen Zondagmiddag Amerikaansch pleidooi voor vrijhandel Handel met de totalitaire staten praktisch onmogelijk Congres tegen het alcoholisme Bijeenkomst van de Int. Kath. Liga te Helsinki Zondagavond AUTO TEGEN EEN BOOM GEBOTST Drie inzittenden werden gewond AANVULLING VOORRADEN IN INDIË De voorbereiding der staats- mobilisatie WIELRENNEN SPOOR EN BUS IN INDIË Concurrentie op Sumatra's Oostkust RONDE VAN ZWITSERLAND Didier draagt thans de gele leiderstrui Notarieel examen Staatsexamen H.B.S. a Hoofdakte Hoogduitsche taal L.O. Handelskennis L.O. Handteekenen L.O. Lustelooze stemming slot gedrukt. AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 9 Augustus Voorbereidend examen middel bare akten 4 WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT Handenarbeid Nijverheidsonderwijs akte N 1 FAILLISSEMENTEN STOOMVAARTLIJNEN (Van een bij zonderen verslaggever) Zaterdagavond 0 Aug. aan boord m.s. Tarakan. Mateloos wijd en uitgestrekt in het blanke licht van den zomerschen wolkendag lag de Noordzee, nauwelijks voldoende golvend, om in de teere reflexie van de zondoorschenen wolken laag een toets van levendigheid aan te bren gen. Noodend was de onbegrensde wijdheid, lokkend lachte het licht langs de nevelom- floerste duinenkust en de zilte geur der zee was als een stimulans, die den zin voor avontuur prikkelend opjoeg.' Door deze kristallijne helderheid zocht de Tarakan, 416 katholieke jongens meedragend, onder de beproefde leiding van gezagvoerder C. Schoen zijn koers naar het lokkende Noorden. Onder de tenten, die van voor tot achter de dekken van het drijvende kamp overschaduw den, bruiste het leven. Honderden jongens maakten zichzelf en elkander scheepswijs, lei ders en schepelingen liepen er bedrijvig doorheen en inderdaad was de vergelijking met een mie rennest volkomen op haar plaats. Zoovelen die schijnbaar doelloos de dekken langs, de trappen op en af draafden, zoovelen die blijkbaar zon der zin de tusschendekken in en uitdoken.... het scheen voor den onbevangen waarnemer een warboel, waaruit nooit iets goeds geboren kon worden. En toch ontstond zóó de discipline, zon der welke het leven aan boord niet wel bestaan baar is. Want boven dezen schijnbaren chaos dreunde de electrisch verhonderdvoudigde stem van den eersten stuurman-jeugdleider, S. van Proosdij, die, met een onbewogenheid welke geen tegen spraak duldde, de verschillende voorschriften bekend maakte en die aanwijzingen gaf, welke voor den goeden gang van zaken noodig waren. En waar de jongens zich ook op hun onderzoe kingstocht bevonden, overal reikte die stem, tot in alle hoeken werden die aanwijzingen uitge bazuind, zoodat, toen eenmaal het signaal voor het avondeten was gegeven, de tafels zoo snel in gereedheid kwamen, dat het eerder de laatste dan de eerste maaltijd hier aan boord scheen. Regendroppen, die op de tenten kloppen.... Aldus, in kortste samenvatting, de Zondag morgen aan boord van de Tarakan. We hadden ons kunnen voorstellen, dat de natuur, nu zoo vele nieuwelingen nader met haar zouden ken nis maken, eens een sterk staaltje van haar kunnen wilde toonen, doch het scheen ons toch, dat ze dezen keer de zaken overdreef. Het was nat, natter nog dan nat en de lucht was zelfs zoo van water vervuld, dat men er een vliegende visch als een kanarie in een kooitje zou hebben kunnen houden. Een zeeleeuw mocht zich daar op zijn plaats gevoelen, doch uw verslaggever zeker niet en verscheidene van de jonge kam peerders nog minder. Want terwijl omstreeks 't middernachtelijk uur de weerstoestand nog steeds 't praedicaat ,,goed" verdiende, hadden de eerste en vierde stuurman tijdens de hondenwacht kans gezien den boel te bederven. Behalve dien regen hadden ze ook nog een partijtje wind op gedaan, zoodat de machtige romp lichtelijk in slingering begon te geraken en dat was voor de teergevoeligsten reeds te veel. Tijdens de H. Mis. die onder dit weer stil werd gelezen, waren verscheidenen reeds verplicht zich even te ver wijderen. Desondanks, hoe schoon was deze H. Mis in Gods vrije natuur opgedragen. In deze groep jongens en mannen, die huive rend en in de jaskragen gedoken, onder de lekkende zonnetenten het H. Offer bijwoonden was de godsvrucht inniger en de devotie dieper, dan onder menige H. Mis die in een daarvoor gebouwd kerkgebouw wordt opgedragen. Zóó be schouwd was dit bescheiden staaltje van de on genade der elementen heilzaam en wenschens- waard. WASHINGTON, 9 Aug. (Havas) Grady, de nieuwe onderminister voor de Handelsverdragen der V.S., heeft tegenover de pers verklaard: De sleutel van den wereldvrede is gelegen in weder- zijdschen handel zonder beperkingen met alle landen op den grondslag van de meest begun stigde natie. Zoolang een deel van de wereld zich in de tegenovergestelde richting beweegt, zal de weg van vrede vol hinderpalen zijn. Grady voegde hier nog aan toe, dat de tota litaire stelsels zoo tegengesteld zijn aan die van de Vereenigde Staten, dat er geen plaats is voor een samengaan, doch dat de totalitaire methoden „niet voor onbepaalden tijd zouden kunnen doorgaan". De Vereenigde Staten zullen onmogelijk de handelsbetrekkingen met de totalitaire staten kunnen uitbreiden, zoolang deze het niet noodig oordeelen, hun principieele economische philo- sophieën te wijzigen. In beginsel, aldus Grady, is de totalitaire, economische philosophie ge baseerd op agressie. De onze is gebaseerd op den vrede en tenzij zij hun tegenwoordige werk wijze opgeven, kan er tusschen Ons geen be vredigende regeling in handelsaangelegènheden tot stand komen. Wij hadden oprecht gehoopt, dat wij zoowel met Duitschland als met Italië tot een wederzijds voordeelig accoord zouden kunnen kernen, doch wij schijnen op een steenen muur te zijn gestuit, waar men niet doorheen kan dringen. Dezer dagen is onder het motto „Werelöstrijd tegen de nWereldnood" te Helsinki het 22e we reldcongres tegen het alcoholisme gehouden, ter gelegenheid waarvan de Int. Kath. Liga tegen het alcoholisme een bijzondere bijeenkomst hield. Bij de opening van het congres werd een plech tige H. Mis opgedragen, waarbij vertegenwoor digers uit verscheidene landen ook uit Neder land, tegenwoordig waren. Mgr. Cobben, de Apostolisch Vicaris van Finland, hieid onder deze H. Mis de predicatie in vijf talen, waarin hij het alcoholisme een ontwaarding van de Christelijke persoonlijkheid en een bron van nameloos lichamelijk en geestelijk lijden noemde. Op de bijeenkomst die daarna gehouden werd, verklaarde de vertegenwoordiger van den H. Stoel, directeur Paasonen o.m., dat Z. H. Paus Pius XII, evenals Zijn Voorganger, van de Ka tholieken de trouwe medewerking verlangt bij de bestrijding van het misbruik van alcohol, dat een der ergste geesels van de volkeren ge noemd moet worden. Dr. Hercod, de algemeen-secretaris van den Wereldbond, wenschte de Katholieke Liga ge luk met de resultaten van haar arbeid en dankte haar voor de samenwerking met den Wereldbond. Op voorstel van den algemeen-secretaris der Liga, dr. Creloth, werd een door Mgr. Cobben samengesteld telegram aan den H. Vader gezon den, waarop Z. Em. Kard. Maglione namens Z. H. antwoordde met het volgende telegram: „In hooge mate verblijd over de uitdrukking van aanhankelijkheid wenscht de H. Vader het Congres voor zijn arbeid tot het herstel van de Christelijke tucht heilzame gevolgen toe en schenkt allen deelnemers Ziin Zesenwensch." Lieer, ik dank U, dat ik niet ben gelijk deze." Dat was de bede, die iemand des middags tij dens een wandeling langs dekken en tusschen dekken der Tarakan naar de lippen welde. Want waar men ook den voet zette, overal stuitte men op miezerige hoopjes neerslachtigheid en ellen de, die kort te voren jong, dartel en vitaal over de dekken hadden gewandeld. De zwarte dood heeft niet zoo verschrikkelijk om zich heen kunnen grijpen, als dezen middag de zeeziekte haar slachtoffers velde. Waar men ook liep en op welke wijzen men het ook trachtte tc ont vluchten, overal zag men de sporen van deze even onschuldige als vreesehjke kwaal. Zooals weleer in Afrika de gele koorts de slachtoffers ter plaatse neersloeg, zoo was het thans met de zeezieken. In de kooien in de tusschendekken lagen ze, het brekend oog vertrouwvol op het waschblik, hun laatste toeverlaat, gevestigd. In de dek- stoelen hingen en lagen ze, futloos alsof alle beenderen uit hun lichaam waren wéggenomen. Over de verschansing stonden ze geleund, steeds opnieuw offerend aan den wreeden Neptunus, terwijl de ergsten zich, ondanks den nog immer neerplensenden regen, op de luiken hadden laten heervallen. Tusschen dit toonbeeld der ellende wandelden de gezonden, soms medelijden veinzend, soms ook meesmuilend ondanks dit bitter leed en iedere twee minuten slaakte de electrische mist hoorn een huilenden kreet, die jammerend tot in de verste schuilhoeken van het schip door drong. Het was dik van regen en heiigheid, zoo dat kapitein Schoen de mistvoorschriften (sig nalen en matige vaart) toepaste. Doch deze signaalstooten, tot op tien mijl hoorbaai, waren niet in staat de lijders tot eenige belangstelling te wekken. Wij betwijfelen zelfs of de bazuin engelen van den jongsten dag daartoe in staat zouden zijn geweest. Na den regen kwam, neen, niet de zonne schijn, doch wel het mooie weer. De wind ging liggen en onder de Noorsche kust, die, ofschoon nog niet zichbaar, toch reeds nabij was, had de deining geen kans meer een noemenswaardige hoogte te bereiken, zoodat de schommelingen ophielden en de arme lijders successievelijk tot het leven terugkeerden. Het communitysinging bewees reeds, dat het leed was geleden en toen kort na het eten het land in zicht kwam, kende de geestdrift geen grenzen. Bij Skudes- ness, bij den ingang van Skudesnessfjord, werd de loods ontvangen met een enthousiasme, als of het een redder van het vaderland was. Dat was met recht daverend en eigenlijk was het zonde, dat de jongens zooveel aandacht aan dit détail van navigatie besteedden, want het tafe reel dat zich ontrolde was uniek. Helder op den voorgrond en meer vervagend in de verte stonden daar de eilanden tegen de kim, als paneelen die met kunstenaarshand ach ter elkaar waren neergezet. De hoogte van het land klom trapsgewijze, zoodat men vier, vijf achtergronden in ideaal perspectief overzag, en daarbij bevat dit tafereel een eenheid van tint en sfeer, zooals men dat welhaast uitsluitend op de Noorsche fjorden ziet. Een zonsondergang in de Roode Zee, als de dagvorstinne, na een laaiend heeten dag, achter de bergen zinkt, is een baaierd van kleuren, die overweldigt en sprakeloos maakt. Doch schooner nog was deze zonsondergang in de koele fjord, waar alles ver sluierd was in een heerlijk, rustgevend blauw, vol teere nuanceeringen, van volmaakte tonaliteit. Zóó was het begin van de Tarakanreis der katholieke jeugd. Een avond van toerisme, een Zondag van pur-sang zeemansleven en een avond die een openbaring van schoonheid werd. Want wat men ook van dezen Zondag zou wil len zeggen: hij werd goed, schoon en rijk door dezen avond, toen langzamerhand een landschap van zoo groote schoonheid opdoemde. De toenemende drukte op de plecht scheen trouwens te bewijzen, dat ook de jeugd daar niet ongevoelig voor was. Vredig stoomde de Tarakan verder, onder loodsaanwijzing de eilanden door. De tallooze bebakeningslichten waren als even zoovele vrienden, die den ouden kennis met vertrouwe lijke knipoogjes begroetten en in de cadans van den motor, die het schip met zestienmijlsvaart voortstuwde, voelde men dc herboren lust in reizen en avontuur. Dat rhythme was het sym bool van den opmarsch naar blijde dagen. Woensdagavond omstreeks kwart over acht is op den straatweg tusschen Beekbergen en Kla- renbeek een personenauto uit Arnhem, waarin drie personen, afkomstig uit Arnhem, Does burg en Nijmegen waren gezeten, door tot dus verre onbekende oorzaak tegen een boom gere den. Spoedig was geneeskundige hulp aanwe zig. De chauffeur liep zeer ernstige verwon dingen op en werd met den Nijmegenaar, die eveneens gewond werd, per ziekenauto uit Apeldoorn naar een ziekenhuis aldaar overge bracht. De Doesburger kon, na te zijn verbon den, per auto naar huis terugkeeren. uit het feit, dat het aantal ingeschreven autobus vergunningen op Java met zijn millioenenbevol- king in totaal 1630 bedraagt, terwijl op de Oost kust van Sumatra, met een bevolking van 1.700.000 zielen, niet minder dan 1349 vergun ningen zijn ingeschreven. Hierdoor is een con currentiestrijd ontwikkeld, die het vervoer van personen, zoowel voor de spoor als voor de bus exploitanten, tot verliesposten maakt. De meeste bus-exploitanten verdienen niet eens de afschrij ving van hun materiaal. Het blad dringt aan op de benoeming van een krachtige, deskundige autoriteit op verkeersge bied, tot regeling van dezen ondermijnenden toe stand. BATAVIA, 9 Aug. (Aneta) Verschenen is de memorie van antwoord op het afdeelings- verslag van den Volksraad over de aanvullings- begrootingen tot aanvulling van de magazijn- voorraden ter voorbereiding der staatsmobilisa- tie. Naar aanleiding van de in het afdeelingsver- slag gemaakte opmerkingen zet de regeering uiteen, dat de voorstellen uitsluitend betreffen aanvullingen van magazijnvoorraden van lands diensten en landsbedrijven, en geen voorzienin gen bevatten ten behoeve van de opvoering van voorraden bij particuliere bedrijven of handels lichamen, noch van voedselvoorzieningen. Hier voor zijn reeds op andere wijze verschillende maatregelen getroffen, terwijl binnenkort nog andere voorzieningen zullen worden genomen. De voorgestelde regeling kan voor de te voor ziene omstandigheden en in verband met de doelstelling alleszins toereikend worden geacht. De zaak heeft de volle aandacht der regeering. MEDAN, 9 Aug. (Aneta). De „Deli Courant" bevat een hoofdartikel betreffende de concur rentie tusschen spoor en autobus ter Sumatra's Oostkust. Hierin wordt er op gewezen, dat in deze residentie een ware chaos op het gebied der busconcurrentie heerscht, hetgeen o.a. blijkt Ook in de vijfde etappe van de Ronde van Zwitserland van Thun naar Luzern, een afstand van 208 k.m„ was de strijd tusschen de Lu- xemburgsche en Zwitsersche renners weer fel. Deze rit werd gewonnen door dén Zwitser Lit- schi in 5 uur 23 min. 49 sec. Zwitserland bezet nog de eerste plaats in het landenklassement, doordat de vier eerst aankomende renners Zwitsers waren. Wagner, die Dinsdag de gele trui veroverde, kon het tempo niet volgen en verloor meer dan 10 minuten. Didier leidt thans in de alge- meene rangschikking. De uitslag luidt: Vijfde etappe, ThunLuzern 208 k.m.: 1. Litschi (Zwitserland) 5 uur 23 min. 49 sec.; 2. E. Buchwalder (Zwitserland)3. Diggelman» (Zwitserland). De algemeene rangschikking luidt: 1. Didier 26 uur 30 min. 10 sec:; 2. Pierre Clemens 26 uur 31 min. 27 sec.; 3. Zimmermann 26 uur 33 min 28 sec. Het landenklassement luidt: 1. Zwitserland 79 uur 43 min. 26 sec.; 2. Luxemburg 80 uur 4 min. 9 sec. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor deel I de heer Joh. Alphenaar, 's-Gravenhage en O. J. Reijntjes, Leek; voor deel II de heer T. Zout man, Amsterdam. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd: J. U. de Jong, C. D. SaaJ, A. Stoop, A. E. Cammaert. ARNHEM. Geslaagd de dames Th. W. Jansen en M. J. Jurrissen, beiden te Nijmegen. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd de dames: L. W. Ophoff en J. Fugli, beiden te Den Haag en S. J. Corstanje te Scheveningen. Voorts de heeren J. W. Doeve en J. Koelma, beiden te Den Haag. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd de heeren: H. W. Dreijer, Den Haag; L. Henstra, Alkmaar; G, Koppies, Amsterdam; A. Koster, Rotterdam; A. J. H. Kuylaars, Amersfoort; R. D. Leen man, Rotterdam; J. J. Mëijler, Loosduinen; H. B. Sol, Hillegersberg; A. D. v. Leeuwen, Den Haag; C. v. d. Linden, Amsterdam; J. Norde, Waddinxveen; A. C. Rijnberg, Amsterdam; W. F. v. Slijpe, Amsterdam en de dames: A. C. Baalbergen, Alkmaar; C. H. J. M. Benne, 's Bosch; M. P. J. Fossen, Rotterdam. Voorts de heeren H. Th. v. Bochove, Nijmegen; T. de Jong, O. Beijerland; J. F. Klaassen, Nieuw - stadt (L.)L. Lentz, Apeldoorn; G. Maas, Eindhoven; H. M. J. Römkens, Bleijerheide; Th, A. M. Tielen, Borne; O. J. Bieringa, Roden; Ch. Eckhardt, Lienden; A. M. J. Mei.is, Geleen; W. J. Penris, Lutterade en de dames: T. G. Slijkhuis, Apeldoorn en J. van Tuinen, Dok- kum. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd de heeren: C. de Zeeuw, Kiundert; L. de Wijn, Vinkeveen; J. B. G. Wolters, Winterswijk; H. ¥r.n Wijn gaarden, Enschede; H. A. Wijmans, Brielle en J. A. F. van Woerkom, Oirschot. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd de dames C. A. Sevenhuijsen ce Delft, A. M. Steensma te Haar lem, H. W. Swaneveld te Amsterdam, E. L. Thoden van Velzen te Driebergen (Utr.) en J. J. W. M. Willems van Dijk te Amersfoort en de heeren A. C. J. Beex te Hoogeloon, G. Köhne te Beemster, P. J. van Stee te Goes, F Thijs te Epe, A. Tjallema te Wieringerwaard, W. A M. Tuin te Alkmaar, T. A. van Vlerken te Aarle Rixtel, P. de Voigt te 's-Hertogenbosch, J. H. Voorvelt te Haarlem, J. H. Wandelee te Zwolle, S. Wolthuizen te Eindhoven, J. L. J. Wijs broek te Rotterdam en J. J. Ie Blanc te 's-Her togenbosch. NEW YORK, 9 Aug. (Part.). Daar stimulee- rende factoren ontbraken, legde Wailstreet heden weer een lustelooze houding aan den dag. De publieke belangstelling was opnieuw gering, daar men over het algemeen een af wachtende houding aanneemt. Hoewel het nieuws uit het bedrijfsleven nog altijd gunstig is, is dit niet in staat nieuwe koopers in de markt te brengen, omdat door de verwerping der uitgaven- en leeningswet eenige vrees is ontstaan met betrekking tot de economische ontwikkeling in de komende maanden en in het begin van het volgend jaar. Roosevelt's uit latingen op de persconferentie van gisteren hebben, al is men in breeden kring van mee ning, dat deze verklaring in hoofdzaak poli tieke beteekenis en bedoelingen heeft, hierop weer sterk de aandacht gevestigd. Daar ook de Europeesche beurzen weifelend blijven en de politieke situatie zoowel in Europa als in het Verre Oosten reden tot bezorgdheid blijft geven, is het verklaarbaar, dat er weinig onderne mingslust is. Weliswaar is ook het aanbod niet van grooten omvang, doch de algemeene apa thie leidt desondanks haast automatisch tot afbrokkelende koersen. Dit was ook vandaag het geval. De markt opende in prijshoudende stemming met slechts fractioneele koersafwij kingen naar beide richtingen, doch reeds spoe dig na de eerste transacties begonnen de koer sen in langzaam tempo terug te loopen, welke beweging ook in het tweede uur nog aanhield. Vooral op enkele leidende fondsen bleek eenige druk te worden uitgeoefend, doch overigens was het aanbod niet dringend, al kon dit niet verhinderen, dat de daling zich over een vrij breed front uitstrekte. Slechts vliegtuigfondsen en sporen boden hieraan weerstand en konden zich op het slotpeil van gisteren of zelfs nog iets daarboven handhaven. Elders echter ont stonden verliezen, varieerende van K tot 1 dollar. Enkele specialiteiten, zooals Du Pont de Nemours liepen zelfs nog sterker terug. Ook koperwaarden lagen vrij zwak in de markt, doch de omzetten waren niet groot. De handel kromp tijdens de daling in het tweede uur in, doch desondanks bleven de koersen terugloó- pen. De omzetten bedroegen in het eerste uur 140.000 shares en in het tweede uur 100.000 shares. In het algemeen beursbeeld kwam ook in de overige beursuren geen verandering' meer. Het publiek bleef zich op den achtergrond bewegen en de handel volhardde in zijn lustelooze hou ding. Aanvankelijk zette de koersreactie in het derde uur nog wat door, doch de overige uren gaven weer eenig koersherstel te zien, dat ech ter zeer langzaam geschiedde, want zoo nu en dan scheen het, alsof de affaire geheel tot stil stand was gekomen. Kort voor het slot kon het verhoogde niveau niet behouden blijven en het einde van den beurshandel kwam in gedrukte stemming tot stand, met meerendeels kleine verliezen. Het nieuws uit het bedrijfsleven was niet onverdeeld gunstig. Dat uit de staalindus trie echter wel. De bedrijvigheid schat Iron Age op 61 pet. (v. w. 60 pet.) van de capaciteit. Dit percentage is het hoogste sinds November 1938 Algemeen wordt de positie van de staalindus trie zeer sterk geacht, vooral wanneer binnen kort ook de General Motors, na het opheffen der staking, klaar is met haar berekeningen inzake haar behoefte aan staalproductie en haar orders kan opgeven. Ook de prijzen voor staalschroot geven teekenen van verder aan trekken. In verband met de algemeene markt- tendenz konden deze aanwijzingen den betref- fenden waarden geen stimulans verleenen en het slot kwam over de geheele linie wat lager af. terwijl National Steel 1 punt moesten prijs geven. Automobielwaarden lagen verdeeld in de markt, waarbij uiteindelijk de voor- of nadee- lige verschillen beperkt bleven. Hier werkten als remmende invloed de aangekondigde prijs verlagingen voor auto's door de Packard Mo tor Co., welke prijsverlagingen schommelden tusschen 10 en 100.per stuk. Van de spo ren, die nagenoeg alle kleine fluctuaties mee maakten en weinig lager de markt verlieten, vormden Union Pacific een uitzondering, die bij matige omzetten 1 punt in reactie verkeer den. De zwakkere stemming voor het product koper drukte haar stempel op de betreffende waarden. Kennecott leden het grootste verlies, n.l. 1J4 punt. Oliewaarden, waar nog de on zekere prijssituatie voor ruwe petroleum na werkte, zoomede luchtvaartwaarden en rubbers werden op eenigszins onregelmatige wijze ver handeld, terwijl mijnen, warenhuisfondsen, pu blic-utilities, equipmentshares, kunstzijde-aan- deeien en idem in telegraafmaatschappijen op wat lager niveau terecht kwamen. Bij de che mische waarden hadden Allied' Chemical het nogal te verantwoorden. Dit fonds moest per saldo 3V, punt prijs geven; ook Du Pont lagen zwak in de markt en liepen 1 punt terug. Voorts nog eenige specialiteiten, zooals Amer. Tobacco en Westinghouse, die resp. 1% en 1% punt terugliepen. De omzetten vertoonden opnieuw een vermindering; het laatste uur, dat nog eer. omzet van 110.000 shares te zien gaf, bracht het totaal op slechts 470.000 shares. Laatst gedane koersen Aug. -9 8 7 (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.304.30 uur Kon, Olie Aku U. S. Steel 300 20 1/8—30 37 5/1637% Van 4.30—5.00 uur Kon. Olie Philips Aku Beth. Steel Rep. Steel 29914299'4 199 j-j 20 44%—45 12J4 's-GRAVENHAGE. Geslaagd de dames: G. van der Baan en H. W. Bruinsma. Allied Chemical American Can Co. Am. Car F.dry Am. Rolling Mills Am. Smelt -<ef. Am. Tel. Tel. Am. Tobacco B Am. Waterworks Anaconda C op^r Atchison Topek» Baltimore Ohio Bethlehem Steel Canadian Pacific Case Treshing Chase National B. Ches. Ohio Chicago Rock Isl. Chrysler Motor Cities Service Consol Gas N.Y. Continental Oil 7 DawesL 5% Young Dele ware Huds. Douglas Aircraft Dupont de Nem. Eastman Kodak El. Bond Sh. General Electric General Motors Good Year Hudson Motor Illinois Central Intern. Harvester Intern. Nickel Intern. Tel. Tel. Kennecott Copper Missouri Pacific Idem pret. Montgomery Ward Nat. City Bank Nat. Dairy Prod. New York Central North Am. Av. North. Afner. da. Norton Western Pennsylvania Phillinc Oil Proctor Carable Publ. Serv. N. J Radio Corporation Rep. Steel Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Stand. Oil of N.-J. Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp A U. S. Leather U. S. Rubber U. S. Steel Western Union Westingh. Electr. Wool worth Building 5 ex. dividend nieuwe aandeelen gedaan en laten t nominaal 167 170% 170% 1C0% 101 101 20% 21 20 7/s 14% 143/s 14% 44% 45 45 166 166 3/8 166% 84 85 853/4 1 11% 10% 25% 263/g 26% 26 263/s 27 4 7/s 4 7/s 47/8 5y% 603/8 60 4 4 72 72 72 32 32% 32% 34% 34% 35 8C% 8C 79% 5% 5% 5% 33 33 323/4 21 20% 21 22% 22% 23% 17 17% 17% 15% 16 Vs 16% 67'/g 67% 67 160 161 159 169% 17C% 170 9% 10 97/8 36 Vs 363/s 37 48 Vs 48 473/4 27% 28 27% 5 Vs 5% 5% 12 12% 12% 51% 50% 52 49 y8 49% 48 7/s 6% 6% 6% 347/g 36 363/s 3/8 1 1 1 50% 51 Vs 50% 25% 25% 25% 173/s 17% 173/s 14% 14 3/4 14% 16 3/8 16% 16 24 Vs 243/8 24% 189 189 189 17% 17% 17% 33 33% 33% 61 6) 1/2 6l 7/s 41 40% 40 5% 6 5% 16% 17% 16% 77% 77% 77% 10 7/8 11 11 11 Vs 11% 11% 137/8 137/8 14% 163/8 16% 16% 6 61/2 6 3/8 41% 41% 40% 10% 11 10% 96 V? 97% 97 36% 36% 37 27/fe 3 3 42% 42 7/s 42% 49% 50% 49Vs 25 25% 25% 104% 106V4 106% 47 7/s 48 48% ex coupon. bieden NEW YORK, 9 Aug. Slotkoersen Aug. 9 8 7 Brussel 16.99 16.99 16.99 Rome 5.26% 5.26% 5.26% Bern 22.57 22.57 22.58 Madrid Oslo 22.52% 22.53% 22.52% A'dam 53.32 53.23% 53.32 Londen 4.68 Vs 4.68% 4.68% Parijs 2.6441- 2.64Ü 2.6411 Berlijn 40.13 40.13 40.13 NEW YORK, 9 Aug. 8 Aug. 9 Aug. 8 Aug. 8,87Mrt. 8,50— 8.44 8.67Mei 8,34-35 8.28 8.53Juli 8.188,13 9 Aug. Katoen Oct. 8.93 Dec. 8.73- Jan. 8.61 Suiker Juli Jan. 1.89-90 1.90-91 Sept 1.85-86 1,87-88 Mrt. 1.9 i -92 1,93-94 Nov 1.911.93Mei 1.94-95 1-95-197 Dec. Juli 196-93 198-99 Koffie 's GRAVENHAGE. Geslaagd de dames M. van der Baan te Qorinchem, J. C. Dommisse te 's Gravenhage, A. J. den Ouden te Oegstgeest, G. H. Pluister te Giessendam, C. J. Stuifbergen te Leiden en N. Rog te Scheveningen. 's-GRAVENHAGE. Natuurkunde en mecha nica. Geslaagd: R. Ph. Hennequin, Eindhovën en A. C. Hoogstad, Rotterdam (Z). 's GRAVENHAGE. Geslaagd voor akte N 4: P. Busman te Beverwijk en C. Ph. B. v. d. Horst te Tilburg en voor akte N 5: L. Alewijnse te Delft, H. Bremer te Amsterdam en J. A. J. A. Ladan te 's Gravenhage. Opgegeven è'oör v. d. Graaf Co. N.V. Afd. Handelsinformaties Mutatie In het) op 26 Mei 1939 uitgesproken faillisse ment van A. J. Clijsen te Tilburg, is in ate plaats van wijlen mr. Th. A. G. J. van Eyl tot curator benoemd' mr. J. Peters te Tilburg, Burg. Suys- straat 52. Failliet) verklaard: 8 Aug.: J. C. van Stiphout, assuradeur, han delende onder den firmanaam „Algemeen Assu rantiekantoor ,,'t Zuiden", te Brea'a, Hooge Steenweg 21 A. R.c. mr. F. Bielders, curator mr. W. J. I. van Wijmen, Breda, Wilhelrr.'inastraat 31. M. A. Verhagen, meubelhandelaar te Til burg, Lange NieuwstTaat 54. R.c. mr. F. Bidders, curator mr. A. A. M. Struycken, Breda. Wilhel- minastraat 31. J. Bastianera Czn., te Heerle-Wouw, doch thans verblijvende in Duitschland aan het adres Ernst Schörmann te Wüsler ü/Schötm'ar,Kreiss Lemgo, Llppe. R.c. m'r. F. Bielders, curator mr. P. G. A. J. Horsten, Bergen op Zootn, Stations straat 26. Nalatenschap van wijlen M. van Vuren, bóterhandelaar, gewoond hebbende te Veen (N.Br.), overleden aldaar 21 Mei 1939. R.c. mr. W. H. Arlëns, curator jhr. mr. E. J. J. van Lidth d'e Jeude te Tiel. N. Boon, timmerman te Assendelft, Zuid einde 65. R.c. mr. C. G. Bijleveld, curator m'r. dr. F. A. Bijvoet, Haarlem, Ged. Oude Gracht 54 H. J. Scholte, loodgieter, Bentveld gem. Bloemend'aal, Sparrcnlaan 1. R.c. mr. C. G. Bijle veld, curator mr. L. G. van Dam, Haarlem, Wil- helmlnastraat 49. (Rio - Nieuw contract) (Santos) Sept. Dcc 4,26 Mrt. 4.34 Mei 4.32 Juli 4,34 Rubber Standaard 4.26 4.34- 4.33- 4.35- Sept. 6,10— Dec. 6.20-21 Maart 6.31- Mei.. 6.37 Juli 6.41 6.10 6.20-21 6.31 6.37 6.41 Juli t Jan. 16.73— 16.70— Sept 16.64 16.63 Mrt 16.74 16.72 Oct. 16.64 16.63 Mel 16.75 16.73 Dec. 1672-f 16.71 Jul! 16.76 16.74 Tin Loco 48.70 48.65 L' 48.60 48.55 CHICAGO, 9 Aug. 9 Aug. 8 Aug. 9 Aug. 8 Aug. Tarwe Haver Sept 63%-% 63%-3/4 Sept 27% - 27 3/s Dec 6464 64% -3/s Deo 273/8 27 -'/a Mei 64%-% 647/8-65 Mei 28 3/8 28% Mais Rogge Sept 42% 42% Sept 40% 40% Dec 42% 417/s Dec 42% 42% Mei 44% 44% Mei 44% 44% Reuzel Sept 5.40 5.55 Dec 5.60 5.75 Oct 5.45 5.60 Jan. 5.65 5.80 WINNIPEG, 9 Aug. 9 Aug'. 8 Aug. 9 Aug. 8 Aug. Tarwe Gerst Oct. 527/8 52% Juli 343/s 343/s Deo. 54 Vs 537/g Oct 34% 34% Mel 57% 563/4 Mei 36 357/8 Rogge Lijnzaad Juli 37% Juli 129 Oct 37% 38% Oct 129 125% Dec 38% Dec. 126% Havei Oct. 26% Dec. 26% 24% Mei 24%- 28% BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUIDEIN, aangekomen 8 Aug. Vesta, s. Middl. Zee; Dr. Heinrlch Wiegand, s. Wiborg; Bennekom, s. Antwerpen. 9 Aug. Geziena Hendrika, m.s., Danzig: Aga memnon, s. Middl. Zee; Dorien Rose, s. Swan sea; Ingolf, Deensch politievaartuig, Noordzee; Sonnenfelde, s. Danzig; Robur VI, s. Gdynia, vertrokken 8 Aug. Nettie, m.s. Pernis; Prowess, m.s. Londen. 9 Aug. Oliva, s. R'fiam; Diana, m.s. idem. AMSTERDAM, aangekomen 8 Aug. Vesta, Midd. Zee, stukgoed, Surinamekade, Verg. Cargadoorskantoor: Brandaris, Urk, ledig, Westerkanaal, Kampman; Dr. Heinrich Wiegand, Wiborg, stukgoed, J. P. Coenhaven, Wm. H- Müller Co.; Bennekom, Antwerpen, stukgoed, Surinamekade, Vrachtmail; Wilbo, Deventer, stukgoed, Steiger H.A.L.. Kampman, 9 Aug. Geziena Hendrika, Danzig,' hout en vee koeken, Houthaven, Wagenborg; Agamemnon, Middl. Zee, stukgoed, Surinamekade, Verg. Carga doorskantoor; Dorien Rose, Swansea, steenkolen, Rietlanden, Scheepv. Steenk. Mij,; Ingolf, Deensch politievaartuig, Noordzee, De Uuyterkade, Steiger P. Sonnenvelde, Danzig, hout, J P. Coen haven, Wm. H. Müller Co. .Robur VI, Gdynia, steenkolen, J. P. Coenhaven, Ned. Steenk. Hand. Mij. MIJ. NEDERLAND TARAKAN, toeristen, 9 Aug. te Merok. POELAU TELLO. uitreis, 9 Aug. te Antwerpen. MARNIX VAN ST. ALDEGONDE, uitreis, 8 Aug. van Suez. POELAU ROEBIAH, thuisreis, was 8 Aug. 9 U- 10 v.m. 300 mijlen van Lands End. KON. HOLL. LLOYD WATERLAND, thuisreis, 6 Aug. van Montevi deo. EEMLAND, thuisreis, 5 Aug. van Santos. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. ALKMAAR, uitreis, 8 Aug. te Valparaiso. AMOR, 2 Aug. van Curacao n. Maracaibo. ARIADNE, 8 Aug. van Volos n. Limnl. ATLAS, arr. 4 Aug. te Curacao. BAARN, 4 Aug. van Balbao n. Buena Ventura. COLOMBIA, 8 Aug. van Curacao n. Santa. Marta. DIDO. 31 Juli van Curacao n. Oost Venezuela. DOURO, 7 Aug. van Cristobal n. Puerto Bar rios. DRACO, arr. 2 Aug. te Curacao. FLEVO, 5 Aug. van Curaqao n. Comana. IRENE, 8 Aug. van Malag'a n. Cadix. JUNO. 8 Aug. van R'dam te Bilbao. EL LIBERATOR, 3 Aug. van Curacao n Mara caibo. MANTO, uitreis, 9 Aug. te Antwerpen. NERO, 31 Juli van Curacao n. Cristobal. PLUTO, 8 Aug. van Passages n. Musel. SATURNUS, naar R'dam, pass. 8 Aug n.m. 6 u. 30 Ouessant. SIMON BOLIVAR, thuisreis, pass. 8 Aug. n.m- 9 u. de Azoren. TRAJANUS, 8 Aug. van Amst. te Barbados. TELAMON, 6 Aug. van Manos n. Para. VULCANUS, naar Tanger, pass. 7 Aug. Oues sant. BENNEKOM, 8 Aug. van Antwerpen te Amst. AGAMEMNON, 9 Aug. van Middl. Zee te Amst. VESTA, 8 Aug. van Middl. Zee te Amst. GANYMEDES, 8 Aug. van Middl. Zee laatst R'dam te Amst. KON. PAKETV. MIJ. BOISSEVAIN, 8 Aug. van Lorenzo Marques n- Durban. RUYS, 6 Aug. van Mombassa n. Shanghai. TASMAN, 6 Aug. van Sydney te Soerabaya. JAVA—CHINAJAPAN LIJN TJINEGARA, 6 Aug. van Shanghai te Hong kong VER. NEDERL. SCHEEPV. MIJ. HOLLANDAFRIKA LIJN BOSCHFONTEIN, 9 Aug. van Z. Afrika t® R'dam. MELISKERK, 9 Aug. van Lorenzo Marques n- Beira. NIJKERK. 9 Aug. van Mombassa n. Tanga. KLIPFONTEIN, uitreis. 9 Aug. te Antwerpen. HEEMSKERK, 8 Aug. 's nachts 12 u. van Ham burg n. Amst. RANDFONTEIN, 8 Aug. van Kaapstad n. Da* kar HOLLANDAUSTRALIË LIJN ABBEKERK, uitreis, 9 Aug. van Suez HOLLANDO. AZIE LIJN SEROOSKERK, 9 Aug. van Hamburg t® Schiedam. MEERKERK, uitreis, pass. 8 Aug. Gibraltar. HOLLAND—AMERIKA LIJN STATENDAM, thuisreis, 10 Aug. v.m 2 u. Plymouth verw. DREiCHTDIJK, thuisreis, 8 Aug. te Londen. VOLENDAM, thuisreis, 9 Aug. te Antwerpen. BREEDIJK, uitreis, 8 Aug. te Santa Cruz. SPAARNDAM, 9 Aug, van New Orleans te Rot terdam. LEERDAM, thuisreis, 9 Aug. te Londen. DAMSTERDIJK, thuisreis, was 7 Aug. 4 U. n.m. 46 mijlen W. van Lands End. ROTTERDAM, toeristenreis, 5 Aug. van San tos. ROTT. LLOYD SLAMAT,, thuisreis, 9 Aug. te Marseille. KOTA GEDE, 8 Aug. n.m. 9 u. van Hamburf» n. R'dam. PALEiMBANG, uitreis, pass. 8 Aug. Point d® Galle. SOEKABOEMI. thuisreis, 8 Aug. van Maf' DEMPO, thuisreis, 9 Aug. van Colombo. KOTA BAROE. 9 Aug. van Batavia n. R'dam- JAVA—NEW YORK LIJN KOTA RADJA, 8 Aug. van Sabang n. Ne^ York. SILVER—JAVA—PACIFIC LIJN BINTANG, 7 Aug. van Bombay n. Karachi. MODJOKERTO, 8 Aug. van Seattle te Calcutta- TOSARI, 5 Aug. van Balik Pappan te Cebu. MADOERA, 5 Aug. van Beaumont te GalvestO» ROTTERDAM—Z. AMERIKA LIJN ALCYONEi, thuisreis, 8 Aug. van Santos. ALKAID, thuisreis, pass. 6 Aug. St. Vincent. HALCYON LIJN STAD MAASTRICHT, Vlaardingen n. Waban* 8 Aug. uit den N. Waterweg. STAD MAASSLUIS, naar Wabana, 8 Aug. den N. Waterweg. NED.-IND. TANKSTOOMBOOT MIJ. ARMILLA, 3 Aug. van Pladjoe n. Batavia. ALDEGONDA, 3 Aug. van Tjilatjap n. Pladj"®- APOLLONIA, 4 Aug. van Constanza n. Tunis- ALETTA, 3 Aug. van Hongkong n. Min. CISTULA, 5 Aug. van Singapore n. Pladjoe. GENOTA, 3 Aug. van Curacao te Piraeus. HERMES, pass. 7 Aug. Gibraltar, n. ConstahZ®" JUNO, 4 Aug. van Pladjoe n. Singapore. MARPESSA, 4 Aug. van Soerabaya n. Pappa11! MALVINA, pass. 7 Aug. Fame Point, na»' Montreal. MACUBA, 13 Aug. yan Rouaan te Aruba verw- MEGARA, naar Havre, was 8 Aug. 1 u. vJ0' 1150 mijlen W.Z.W. van Valencia. MIRALDA, 13 Aug. van Napels te Cura$a° verw. OSCILLA, 15 Aug. van Houston te Aalesuh» verw. PHOBOS, pass. 7 Aug. Gibraltar, naar Algiers. ONOBA, 5 Aug. van Singapore n. Pladjoe. OVULA, 2 Aug. van Miri n. Singapore. OMALA, 2 Aug. van Tarakan n. Singapore. ROTULA, 3 Aug. van Pladjoe te Singapore. SUNETTA, 7 Aug. van Lytteiton n. Suva. DIVERSE SCHEPEN JONGE JOHANNA, 7 Aug van Dakar te Caro»1* BATAVIER V, 9 Aug. van R'dam te Gravw send. VEERHAVEN, 20 Aug. van Montevideo te H® vre verw. NEDERLAND, 8 Aug. van Kaapstad n. Bahrei11' JEANNETTE, 8 Aug. van Gent te Swansea. TEXELSTROOM, 8 Aug. van Liverpool te Ma» Chester. HOOGLAND, 7 Aug. van Bremen te Shields- ST. PHILIPSLAND. 8 Aug. van Danzig n. AB1S'' SCHIELAND, 8 Atig. van Hamburg n. de Ty0 OTTOLAND, 8 Aug. van Gdynia n. Delfzijl. LETO, 8 Aug. van Kaapstad n. Three Rivers. THOMISTO. 8 Aug. van Wabana n. R'dam- ALCOR, pass. 8 Aug. de Azoren, n. Galvesto TYSA, 8 Aug. van Montevideo n. Farar.agua. TOWA, pass. 8 Aug. Madeira n B. Aires. WICKENBURGH, 8 Aug. van R'dam te B° deaux. THEANO, 9 Aug. van Dublin te Belfast. SPAR, naar Glasgow, pass. 8 Aug. Fmisterre. EElM, 9 Aug. van Gothenburg n. Kaskö. AMSTEL, naar Dordrecht, pass. 8 Aug. Kop®» hagen. MAAS, 9 Aug. van Kalix te Pltea. JONGE WILLEM, naar Havre, pas. 9 Aug. D°' xoes- .„wi PRINS FRED. HENDRIK, 8 Aug. van Rda^ te Chicago. PRINS MAURITS, 8 Aug. van Montreal n®* Rotterdam. BOEKELO, naar Casablanca, pass. 9 Aug. nisterre WALÉNBURGH, 8 Aug. van Mlddlesbro Boston.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2