We luisteren naar... FINANCIEN Kathedralentocht door ons land W ater s ta n den Dagfilm DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1939 De buitenlandsche deelnemers aan de eerste Nederlandsche kunst- week opgetogen over den tocht Botsing tusschen twee wielrijders Wachtmeester der artillerie overleden NIEUWE KAMERLEDEN Mr, P. Rink 88 jaar BEJAARDE WIELRIJDER DOODGEREDEN Aan onvoorzichtigheid te wijten VAN GEZANT TOT MINISTER Uiteenzetting in den Volksraad Marine en onderwijs in den Volksraad Vlootprobleem den laatsten tijd eenzijdig gesteld Onderwijs JOURNALIST VOOR DEN RECHTER Beleediging van den Gouverneur- Generaal in Indië DANK DER KONINGIN AAN DEN G. G. EN INDIË VOLKSGEZONDHEID IN NED. INDIË LUCHTBESCHERMING IN ONZE OOST Aanschaffing van schuilloopgraven PERSONEEL DELISPOOR Jubileum der vereeniging Examen luchtvaartkennis Examen Hoofdacte MARKTEN Staatsexamen Examen Landbouwkunde L. O. Examen Handenarbeid Vrijdag 11 Augustus a ooc ooo POSTVLUCHTEN van minister Van Karnebeek, minister van Bui- tenlandsche Zaken is geworden. Mr. van Kleffens had reeds een huis te Bern gehuurd en zou 15 Augustus daarheen vertrok ken zijn. De deelnemers aan de eerste Nederlandsche Kunstweek, die Dinsdag te Maastricht geopend is, hebben gedurende den eersten dag van hun tocht door Nederland ons land leeren kennen van een zijde, die behoudens de gunstige uitzonderingen zelfs velen belangstellenden Nederlandschen toeristen vreemd is, n.l. Ne derland als kathedralenland. Natuurlijk weten wij allen wel, dat Nederland een aantal kostelijke monumenten van romaan- sche en gotische bouwkunst rijk is, maar zelden krijgt men gelegenheid deze monumenten in onderling verband en binnen het kader van éen bepaalde excursie te zien. De organisatoren van de eerste Nederlandsche Kunstweek hebben kans gezien, een zóódanigen tocht te organiseeren, dat de vele buitenland- sche deelnemers toch voor het meerendeel kunsthistorici, architecten, leeraren en kunst studenten, die zoowel de kathedralen van Reims en Chartres als van Keulen en Venetië kennen opgetogen verklaarden, dat deze „kathedra lentocht" in Nederland zeker niet minder in teressant is dan waar elders ook. Het begon Woensdagmorgen in Maastricht in ce prachtige romaansche-" Onze Lieve Vrouwe- kerk. met haar elfde eeuwsche crypte, een der fraaiste en oudste voorbeelden van romaansche bouwkunst in ons land, en de typisch daarbij afstekende druk-bezochte gothische kapel van Onze Lieve Vrouwe Sterre der Zee. De Sint Servaeskerk maakte wellicht minder indruk, maar lokte meer discussie uit door de versChUer.de bouwstijlen van de in den loop dei middeleeuwen aan deze oudste groote kerk in ons land de oorsprong dateert uit de negen de eeuw toegevoegde gedeelten. In het voorbijrijden passeerde men de zeer oude romaansche kerk van Sasteren en te Roer mond de prachtige Munsterkerk. Wellicht wekt ceze opsomming den indruk, dat de bezoekers op deze wijze teveel van het goede kregen er. eerlijk gezegd wekt ook het programma deze vrees. In de practijk viel het echter niet alleen zeer mee, maar bleef de belangstelling zoo le vendig. dat de leiders telkens opnieuw moeite hadden, de deelnemers weer in de bussen te krijgen. Daar werkte toe mee, dat men te Maastricht tusschen de bezoeken door gelegenheid had, voor het vertrek op het intiem gezellige Vrijt hof volgens Nederlandsche gewoonte een kopje koffie te gebruiken en dat de deelnemers in Roermond, waar geluncht was, rustig even rond konden wandelen. Vandaar ging het met vijf autobi!Ssen verder naar 's-Hertogenbosch, via Eindhoven, waar men in het voorbijrijden een glimp zag van de beteekenis, welke de Philips- fabrieken voor deze stad hebben. Zonder zweem van vermoeidheid bleken in Den Bosch de bezoekers zoodra zij het exterieur van de St. Janskerk met zijn Gotisch ciseleer werk in het oog kregen en de belangstelling voor t interieur was niet geringer. Daarbij had men evenals te Maastricht en te Roermond, het ge luk, als gids en voorlichter mgr. dr. P. J. M. van Gils eere-kanunnik van het kathedraal kapittel van Roermond en lid van den Onderwijsraad, bij het gezelschap te vinden, die op onderhou dende wijze vertelde en, voor zoover dat noodig was, van zijn enthousiasme voor de kostelijke schatten der middeleeuwen aan zijn hoorders mee te deelen. Na een rustpoos in den raadskelder werd de tocht naar Utrecht voortgezet. In de Betuwe viel den buitenlanders, die voor een groot deel de Belgische kunstweek hebben meegemaakt en in Brabant en Limburg telkens nog verwantschap met het Belgische landschap zagen, voor het eerst het karakteristieke van het Hollandsche landschap op. De drie groote rivieren met hun trotsche overbruggingen maak ten een imponeerenden indruk, en aan de hand van kaarten moesten de Nederlanders hun uit leggen, hoe het mogelijk is, dat de Rijn oij Lobith ons land binnenkomt, maar oogenschijn- lijk nergens in zee stroomt. Na een korte sx- plicatie hadden de namen Lek, Waal en Nieuwe Waterweg echter geen geheimen voor hen en concentreerde de aandacht zich reeds op den in de verte opdoemenden Utrechtschen Dom toren. In de Domstad werd een korte wandeling icndom de Dom, langs Oude en Nieuwe Graciit en langs Paushuize gemaakt. Velen hadden gaarne nog meer gezien van de oude stad, die in het late licht op de meeste -reemdelingen een diepen indruk maakte vu rust en schoenheid. Maar in het Maarten Maar tenshuis te Doorn wachtte het avondeten. De autotocht daarheen door de Stichtscue Lustwarand vormde een waardig besluit van de zen dag. De prachtige lanen, de aantrekkelijk gelegen villa's en de fraaie buitengoederen open den een nieuw aspect op de schoonheden vv F ederland, die vele buitenlanders hier niet ver wacht hadden, maar waarvan zij hun opgetogen beid niet verborgen. Woensdagavond te ongeveer tien uur fietsten twee wachtmeesters der artillerie op het fiets pad van den Bennekomschen weg in de rich ting Ede. Op dat moment kwamen van de tegenovergestelde richting een jongen en een meisje, eveneens op de fiets. Bij het passeeren reed een der wachtmeesters, de heer Van den Brink van het 8ste regiment veldartillerie te Ede, tegen den jongen op. De wachtmeester sloeg achterover van zijn fiets en kwam met het hoofd op den harden grond terecht. In bewusteloozen toestand werd het slachtoffer naar het gebouw van den mili tairen geneeskundigen dienst te Ede vervoerd, waar hij vanmorgen aan de gevolgen is over leden. In verband met dit ongeluk zijn de feesten, welke vanmorgen door de artillerie te Ede ge houden zouden v/orden, afgelast. In de plaats van de nieuwe ministers Albarda en Van den Tempel, die op dezelfde canciidaten- lijst der S.D.A.P. voorkwamen, zullen thans tot ieden van de Tweede Kamer worden benoemd de heeren J. Bommer, secr,. van den Nat. Wo ningraad en B. C. Franke. In de plaats van het Tweede Kamerlid jhr. mr. de Geer, den nieuwen minister-president, komt vermoedelijk de heer W. J. A. C. Bins, burgemeester van Weesperkarspel. Naar wij vernemen zal mr. P. Rink te Den Haag, die op Zondag 13 dezer zijn 88sten ver jaardag viert, alsdan uitstedig zijn. Op den weg UdenVolkel is vanochtend om streeks elf uur nabij café Jachtlust een ver keersongeluk gebeurd, dat aan een reeds be jaarden ingezetene van het plaatsje Vorsten- bosch, den heer Van Hinthum, het leven heeft gekost. Van Hinthum, die met zijn rijwiel op het fietspad reed, zwenkte op een gegeven moment den weg op met de bedoeling linksaf te slaan, Juist op dat moment naderde een bestelauto. De bestuurder daarvan, die op de onverwachte manoeuvre van den wielrijder niet verdacht kon zijn, probeerde den man nog te ontwijken hetgeen echter niet gelukte. Van Hinthum werd tegen den grond geslingerd. De bestelauto kwam in een langs den weg loopende sloot terecht. De zwaargewonde wielrijder werd naar 't St, Jansgasthuis te Uden overgebracht, waar hij kort na aankomst is overleden. De bestuurder van den bestelauto kreeg geen letsel. Wat betreft de niet-aanvaarding door den nieuwen minister van Buitenlandsche Zaken mr. E. N. van Kleffens, van zijn functie als ge zant te Bern verneemt het vaderland dat zulks zich in de geschiedenis van de Nederlandsche diplomatie slechts één keer op dezelfde wijze heeft voorgedaan, voor zoover bekend n.l. toen jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, benoemd gezant der Nederlanden te Brussel, als zooda nig niet is opgetreden, daar hij na het aftreden BATAVIA, 9 Aug. (Aneta). In den Volksraad lieeit de rr geering beantwoord de sprekers bij de behandeling van de begrooting voor den dienst der Volksgezondheid in eersten termijn. De regeeringsgemachtigde, de heer Theunis- sen, hoofd van den dienst der Volksgezondheid, verklaart, dat het oordeel van den heer Rasjid over den Nederlandschen arts zoo foutief en bevooroordeeld is, dat een ernstig protest hier tegen noodzakelijk is, te meer daar de heer Rasjid zelf medicus is. De regeeringsgemach tigde heeft groote waadeering voor den arbeid an vele Indische artsen onder vaak zeer moei lijke omstandigheden, doch tevens dient te worden erkend, dat al hetgeen op medisch en hygiënisch terrein hier te lande is opgebouwd, Europeesche geneesheeren met veel opoffering en toewijding tot stand hebben gebracht. Aan hen is het te danken, dat Nederlandsch-Indië op het gebied van organisatie van den rnedi- schen dienst, wetenschappelijk onderzoek en bestrijding van volksziekten een eereplaats in neemt. De heer Theunissen geeft dan een uiteenzet ting van de maatregelen voor de bestrijding der malaria te Tandjong-Priok. Zoolang deze nog niet zijn uitgevoerd, worden de gevaarlijke vischvijvers ten Oosten van Priok door behan deling met Parijsch groen ongevaarlijk gehou den. Plannen tot intensiveering van de malaria bestrijding over geheel Indië zijn in bewerking. Ten aanzien van de zuigelingensterfte te Ba tavia merkt spreker op, dat deze niet ongun stig afsteekt bij andere groote steden in tro pisch Azië. De regeering zal haar volle aandacht blijven besteden aan de bestrijding der tuberculose. De commissie voor bestudeering der tuberculose is bezig met de verzameling van cijfermateriaal over de endemiciteit der tuberculose in Neder- iandsch-Indië. De vrij hooge sterfte onder zuigelingen en kleuters in Nederlandsch-Indië wordt veroor zaakt door algemeene ondervoeding, waardoor de tuberculose gemakkelijk vat krijgt. De con- sultatiebureaux geven op dit gebied veel voor lichting. i BATAVIA, 10 Aug. (Aneta) In den Volks raad heeft de regeering geantwoord op de op merkingen gemaakt bij de behandeling der be- grooting van het departement der Marine in tweeden termijn. De regeeringsgemachtigde, vice-admiraal Fer- werda, commandant der zeemacht, licht toe, dat hetgeen de regeering heeft gezegd over de steeds wederkeerende critiek op het moeder land en den toon daarvan, bedoeld is voor ieder, publiek persoon of particulier, redenaar of seribent, die zich op dezen, door haar be treurden weg, begeeft. De regeering herhaalt, dat er over de nood zaak van een aanzienlijke versterking van de weermacht ter zee geen verschil van inzicht bestaat. Het vraagstuk is: op welke wijze die versterking zal moeten worden verwezenlijkt. Ht probleem is, door een krachtige propa ganda voor een kern van zware schepen, in den laatsten tijd wel wat eenzijdig gesteld, waardoor de meening begon post te vatten, dat elk ander systeem van weinig of geen beteekenis is. De leiding der marine heft het voornemen binnenkort te Batavia een jeugd-vlootdag te houden, waarbij ook de inheemsche jeugd zal worden betrokken. Ook aan de propaganda onder de inheemsche jeugd zal de noodige aan dacht worden besteed. Vervolgens antwoordde de regeering op de opmerkingen, gemaakt bij de behandeling der begrooting van het departement van Onderwijs in eersten termijn. De regeeringsgemachtigde voor onderwijs, dr. Idenburg, directeur van het departement van Onderwijs, deelt mede, dat de regeering niet zonder bezorgdheid de uitbreiding van het on derwijs in de gedecentraliseerde gebieden heeft gevolgd. De regeering overweegt ernstige maat regelen om aan de financieele onmacht van lagere gemeenschappen in die mate tegemoet te komen, dat zij in staat zijn zich aan de on derwijspolitiek der regeering in het algemeen aan te passen. De regeering zal gaarne hulp uit de maat schappij om de bevolking van onderwijs te voorzien, aanvaarden, mits deze in een aan vaardbaren vorm wordt geboden. Een. mogelijke reconstructie van het middel baar'onderwijs, in den zin van een eigen Indi sche middelbare school, is thans ernstig in studie. DJOKJAKARTA, 10 Aug. (Aneta). Morgen zal voor den politierechter te Djokjakarta te rechtstaan de heer D. F. van W., hoofdredac teur van het dagblad „Mataram", terzake van opzettelijke beleediging van den Gouverneur Generaal in een hoofdartikel, dat 10 Mei in dit blad verscheen In dit artikel, getiteld „onbil lijk en onrechtvaardig", zou den Gouverneur Generaal verweten zijn bij de uitoefening van het recht van benoeming van leden van den Volksraad de Vaderlandsche Club opzettelijk onbillijk en onrechtvaardig te hebben behan deld, en mitsdien dat recht opzettelijk partijdig te hebben uitgeoefend. BATAVIA, 10 Aug. (Aneta). De Gouver feur-Generaal ontving het volgende telegram van H. M. de Koningin: „U en alle ingezetenen van Nederlandsch-Indië Mijn oprechten dank voor de aangeboden gelukwenschen. Wilhel mina", BATAVIA, 10 Aug. (Aneta). De inspectie der luchtbescherming besloot tot aanschaffing' van schuilloopgraven van gegolfd dakijzer, welke van binnen versterkt zijn door een stalen raam werk. Voorloopig zullen deze schuilplaatsen op de werf van de Vereenigde Prauwenveeren te Batavia tot een lengte van 1000 meter worden aangemaakt ten behoeve van de groote kust plaatsen op Java. Op de a.s. Pasar Gambir zal een dergelijke complete schuilplaats worden ge- exposeerd. Deze schuilplaatsen zijn ook voor particulieren tegen lagen prijs te verkrijgen. Vóór de bestelling zijn in het bijzijn van autori teiten langdurige proeven genomen. MEDAN, 9 Aug. (Aneta). De Vereeniging van Europeesche personeel van de Deli Spoor her denkt Zaterdag a.s. haar 20-jarig bestaan. In verband hiermede wordt een receptie gehouden in het Mdan-hotel. Het orgaan is in feestelijk gewaad verschenen, terwijl opgenomen zijn bij dragen van den directeur van de Deli Spoor, den heer Van Kreel en den administrateur te Medan, ir. Hoefnagels. 's-GRAVENHAGE Aan het dezer dagen gehouden examen „luchtvaartkennis", dat op Schiphol werd afgenomen, namen 24 candidaten deel, van wie er 7 werden afgewezen. Geslaagd zijn: H. H. Belgraver (IJmuiden), mej. E. v. d. Boogaard (Winschoten), W. F. A. Geertsen (Nijmegen), J. H. P. Huijskens (Breda), W. Ponsen (Dordrecht) F. A. Puijman (Beekbergen), G. D. Schepel (Haarlem), J. B. G. Schrage (Bussum), M. M. van Schijndel (Dor drecht), F. Twigt. (Schiedam), R. L. de Vriss (Rijswijk. Z.-H.), H. Wijlhuizen (Arnhem), A. C. W. M'eijvis (Bergen op Zoom), C. J. Nijst (Kerkrade), W. van der Schoor (Venlo), G. N. Wijte (Oudkarspel) en H. Reijndorp (Amster dam) Dit was het eerste examen, dat afgenomen werd door de examencommissie, ingesteld door het hoofdbestuur van de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart. BREDA. Geëxamineerd 8 mann. candidaten. Geslaagd de heeren J. J. Bertens te Tilburg; A. A. Blom te Breda; F. Braaksma te Ginneken; J. J. Rademakers te Eindhoven; A. H. L. M. Roestenburg te Dongen. Afgewezen 3. BREDA. Geëxamineerd 7 mann. candidaten. Geslaagd de heeren; J. A. Schrauwen, Bossche- koop; J. F. Verhoosel, Tilburg en A. J. Ver- kuijlen, Schijndel. Afgewezen 3. Met één can- didaat wordt het examen voortgezet. GRONINGEN. Geëxamineerd werden 8 mann candidaten, afgewezen 6. Geslaagd de heeren A. Blok te Coevorden en A. R. Dijkema te Gro ningen. ROTTERDAM. (Commissie I). Geslaagd T. Meulendijk, E. Baan en A, M. v. d. Oord, allen te Rotterdam en M. Biesheuvel te Klaaswaal. UTRECHT. Geëx. 7 candidaten. Geslaagd de &eren: H. Bosch te Hilversum; H. M. Rollman te Utrecht; J. Oosterhoorn te Utrecht; A. G. Blaauw te Utrecht en mej. P. Hebing te Laren. LEEUWARDEN. Geëxamineerd 5 mann. en 2 vr. candidaten, van wie slaagden de heeren J. Dozeman te Hommerts en J. H. Miedenia te Minnertsga en mej. J. v. d. Wal te Heerenveen. AMERSFOORT. Voor diploma A slaagden: mej. EL M. Zeegers en de heeren A. W. Haenen, G. B. Lammers, J. Nuchelmans, A. Themans, J. M. A. Smits. Afgewezen 21 candidaten. Voor diploma B slaagden: mej. G. S. Holwer- da en de heeren E. J. Haarman, R. Ie Grand en A. R. Bosman. Afgewezen 8 candidaten. Het examen wordt voortgezet met 5 voor A en 1 candidaat voor B. WAGENINGEN. Geslaagd de heeren B. van den Berg, Ameide; C. Th. Bergacker, Leens; J. J. de Bok, Hank (gem. Dussen); W. J. C. Bink, Gilze; J. P. W. Broeken, Geldrop; A. G. Grijze, Nw. Weerdinge; J. H. Scheepers, Em mer Compascuum; G. Wierth, Muntendam; H. P. A. Willems, Coevorden. Afgewezen 3, terug getrokken 1. EINDHOYEJ^. Geslaagd de dames: W. E. v. den Berg. HeterenÏ J. S. A.'Wilhöus; Moók; R. van Dongen, Mook; A. M. Manders. M. J. van der Prijt, G. J. H. Sanders, A. M. Böddëker, J. E A. der Kinderen, allen te Veghel; E. W. K Kwant, Boxtel; H. Richie, Doetinchem, Afge wezen 4. HAARLEM. Geëxamineerd 14 vr. candidaten. Geslaagd de dames: M. A. Burger, Beverwijk: A. Dirlcse, I. A. Frijdal. W Hoek, S. de Jong en M. C. Schweitzer, allen Amsterdam; A. M van Dijk, D. J. Wierda, H. A. H Witkamp, allen Haarlem: H. P. Eichhorn, Naarden en S. G. M Lucassen, de Bilt. HILVERSUM I, 1875 en 414.4 M. 6.00—10.00 VARA 10.20 VARA. 12.00 AVRO 4,00—7.30 VARA. 9.00—10.40 VARA 11.00—12.00 VARA 8.00 Gramofoonmuziek. 8.16 Berichten. 10.20 Orgelspel. 11.00 Declamatie. 11.20 VARA-orkest. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Berichten. 12.30 Kinderkoor. 12.50 Twilight Serenaders. 1.15 AVRO-Amusementsorkest. 2.00 Causerie „Katten". 2.30 Disco-variété. 3.30 Nina Dolee's Puszta-orkest. 4.00 Gramofoonmuziek. 5.30 VARA-orkest. 6.28 Berichten. Letterkundig overzicht. 7.05 Cyclus „Reizen en trekken". 7.23 Berichten ANP. 9.00 VARA-orkest en solist. 9.30 Radiotooneel. 9.45 Vervolg concert. 10.30 Berichten ANP. 11.00 Orgelspel. 11.30 Jazzmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. Algemeen programma, verzorgd door de NCRV 9.00 en 9.30 Gramofoonmuziek. 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.15 Berichten, gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Zang, piano. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 1.00 Qulntolia. 2.30 Christ. Lectuur. 3.00 Gramofoonmuziek 4.00 Trioconcert. 5.45 Declamatie. 6.30 Berichten. Tuinbouwcauserie. 7 00 Berichten 7.15 Literair halfuur. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Uitzending uit Ztirich. 9.15 De Vedelaars. 10.00 Berichten ANP, actueel halfuur. 10.30 Apollo-ensemble. 11.25 Gramofoonmuziek. 11.50 Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11.05 Gramofoonmuziek. 11.35 Victor Fleming-orkeat. 12.05 Orgelconcert. „Der 12.35 Lew Stone's Band. 1.35 BBC-Northern-orkest en solist. 2.35 Doedelzaksoli. 2.50 Sted. orkest van Colwyn Bay. 4.05 Harton Colliery-orkest. 4.50 Gramofoonmuziek. 5.20 Prank Walker's kleinorkest. 6.00 Gramofoonmuziek. 7.15 Inleiding volgende uitzending. 7.20 Uit Salzburg: le acte opera Freischiitz". 9.20 Berichten. 9.50 Zang. 10.20 Charles Brill's orkest. 11.05 Oscar Rabin's dansorkest. 11.50 Gramofoonmuziek. 12.15 Berichten. RADIO-PARIS, 1648 M. 9.00 en 9,30 Gramofoonmuziek. 12.30 Zang. 1.10, 1.45, 2.30 en 3.20 Gramofoonmuziek. 3.35 Zang, 3.30 Gramofoonmuziek. 4.50 Zang. 5.25 Twee fluiten cn viool. 6.05 Gramofoonmuziek. 7.20 Locatelli-orkest. 8.25 Gramofoonmuziek. 11.05 Gramofoonmuziek. 11.20 Concert m. m. v. solist. KEULEN, 456 M. 8.80 Leo Eysoldt's orkest. 12.20 Fabrieksorkest. 1.35 Kleinorkest. 2.30 Populair concert. 4.20 Militair orkest. 5.20 Gramofoonmuziek. 6'.50 Zang. 7.20 „Der Frelschütz", opera. 11.00 Paul Klcy's orkest. BRUSSEL, 323 cn 484 M. 322 M. 12.20 12.50 1,50 5.20 5.50 7.05 7.45 8.20 9.35 10.30 Gramofoonmuziek. cn 1.30 Sarba-orkest. Gramofoonmuziek. Pianovoordracht. en 6.20 Gramofoonmuziek. Lambrechts-orkcst. Gramofoonmuziek. Vervolg orkestconeert. Radiotooneel mot muziek. Gramofoonmuziek. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Max Alexys' orkest. 1.50, 5.20 en 6.38 Gramofoonmuziek. 8 50 Symphonleconcert m. m. v. solist. 11.00 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 9.35 Viool en piano. 10.40 Orgelspel. 11.20 Orkest. BARNEVELD, 10 Aug. Fluimveemarkt. Oude kippen 3070 cent per stuK, 2832 cent per kg. Oude hanen 36, jonge hanen 2060 cent per stuk, 2837 cent per kg. N.H. Blauwen 5665 ct. per kg. Jonge hennen 0.601.40 per stuk. Duiven 3040 cent per paar. Tamme eenden 1020, jon ge Woerden 3555 cent, ganzen 0.701, kalkoe nen 5065 cent per kg. Tamme konijnen 0.70 1, wilde konijnen 2040 cent, piepkuikens 515 cent per stuk. Aanvoer 40500 st. Handel kalm. Eiermarkt. Witte eieren 4.304.60, gemengde 4.304.75, bruine 4.504.90, eendeieren 3.203.30 per 100 stuks Aanvoer 2.486.000 eieren. Handel vlug. BROEK OP LANGENDIJK, 10 Aug. 110.000 kg. Roode kool 11.40, 12000 kg. Gele kool 1.002, 1800 Kg. Lien 5.506.10, drielingen 3.103.90, nep 4—4.10, 1C00 kg. Bieten 1.10—1.90, 900 stuks Bloemkool: 1 12.90, II 7.40, 32000 kg. aardappe len: Schotsche Muizen 2.202.70, drielingen 2.10 2.20 Eigenheimers 22.50, Blauwe Eigenh. 2— 2.60, 61000 kg. vroege Witte kool 90 cent, 3400 kg. Slaboonen 7.60—9.20, 1100 kg. Zilveruien 1.20— 1.30, idem nep 5.105.70, idem drielingen 3.50 4.10. NOORD3CHARWOUDE, 10 Aug. 10.000 kg. Roo de kool 1.00, 1300 kg. Gele kool 1.50, 7800 kg. Uien 5.3Ö5.6Q, drielingen 3.704, nep 3.80 4.40, 750 kg. Bieten 80 cent, 64500 kg. aardappe len: bonken 1.802.20. Schotsche Muizen 2.30 2.80, Drielingen 2.502.60, Eigenheimers 22.50, Blauwe Eigenh. 2.102.30, 133300 kg. vroege Witte kool 90 cept, 14500 kg. Slaboonen 6.9010, 11200 kg. Ziiverüien 1.301.50, idem Nep 5.808, idem drielingen 3.904,50. SCHAGEN 10 Aug. Veemarkt. 11 paarden 150.00 —375, 3 veulens 60.00180, 14 magere gelde- koeien 100.00160, 40 vette geldekoeien 180.00 255, 10 kalfkoeien 170.00225, 3 graskalveren 30.0031, 19 nuchtere kalveren 6.0012, 25 ma gere schapen 8.0019, 163 vette schapen 12.00 19, 131 lammeren 3.506.50, 5 bokken en geiten 3.008, 4 vette varkens 5152 cent per kg. 34 biggen 9.0017, konijnen 0.25—1.25, 52 kippen 0.401, hanen 3070 cent. SCHAGEN, 10 Aug. Eierveiling. Aanvoer 45000 kipeieren 3.80—4.35 per 100 stuks. VINKEVEEN, 9 Aug. Coöp. Groenten- en Vruch tenveiling „Vinkeveen". Spercieboonen 10.0.015, Snijboonen 6.0014, Pronkboonen 3.005, Stam- spercleboonen 6.009, Spinazie 24.50, Postelein 23.50, Tomaten 4.006, Wasohpeen 1.503, Roo de kool 1.10—1.20 per 100 kg. Bloemkool 1.50 12.10, Komkommers 1.002, Kropsla 2.905.40, An dijvie 0.801.80, Bleekselderie 5.0011 per 100 stuks. Peen 3—6.80, Selderie 2—2.10, Peterselie 2.50 per 100 bos. 's-HERTOGENBOSCH, 9 Aug. Veemarkt. Aan voer 2785 stuks: 1264 runderen, 60 vette kalveren, 190 nuchtere kalveren, 943 biggen, 56 zeugen, 75 loopers, 197 schapen-lammeren. De prijzen waren als volgt: kalfkoeien 150.00250, magere ossen en koeien 120.00200 per stuk. Vette ossen en koeien: le kwal. 7076, 2e kwal. 6068, 3e kwal. 4650 cent per kg. Tomaten 60.00170, graskalve ren 50.0080, nuchtere kalveren 6.0012, zeugen 50.00—80, loopers 17.00—26, biggen 14.00—18 schapen 13.0020, lammeren 5.007 per stuk. Verdere mededeelingen. Melk. en kalfvee nog stille handel en niet hooger. Weidevee wat leven diger en iets duurder Jongvee evenwel stille han del. Slachtvee tamelijk vlug en ook wat duurder evenals stieren. Nuchtere kalveren eveneens rede lijke handel en hooger in prijs. Schapen weinig goede kwaliteit, prijzen echter aan den hoogen kant. Zeugen en loopers stil. Biggen slepende handel, maar prijzen iets stijver. 's-HERTOGENBOSCH, 8 Aug. N. C. B. Bossche Veiling van Land- en Tuinbouwproducten. Krop sla 1324 cent per 10 krop. Bloemkool 36 cent per stuk. Roode kool 1011, Savoye kool 10—20, Spitskool 1011 cent per 10 kg. Doperwten 9 10, Stoksnijboonen 7—9 cent per kg. Spercieboo nen dubbele 6072 cent per 10 kg. Idem enkele 1113 cent per kg. Pronkers 3039 cent per 10 kg. Komkommers 1020 cent per 10 stuks. Bos peen 2932 cent per 10 bos. Juin 56 cent per kg. Meloenen 715 cent per stuk. Tomaten 45, Augurken: A 812, B 46, Suikerperen 36, Kruideniers 310 cent per kg. Vollegr. Perziken 10—24, Kasperziken 10—77 cent per 10 stuks. Div Pruimen 717, Eldensche Blauwe 58, Witte Pruimen 1016, Washingtons 1320, Reine Victo ria 014, Belle de Louvaine 1719, Wijnpruimen 910, Reine Claude 1022, Perzikroode Zomer- appel 69, Zigeunerinnen 78, Early Victoria 25, Yellow Transparant X 710, II 25, extra 1115 cent per kg. 's-HERTOGENBOSCH, 9 Aug. N. C. B. Bossche Veiling van Land- en Tuinbouwproducten. Krop sla 2022 cent per 10 krop. Bloemkool 69 cent per stuk. Roode kool 1319, Savoye kool 2130, Spitskool 1416 cent per 10 kg. Doperwten 58, Snijboonen 89.5 cent per kg. Spercieboonen dubb. 6675 cent per 10 kg. Idem enkele 1013, Augurken: A 1519, B 711 cent per kg. Kom kommers 1011 cent pér 10 stuks. Bospeen 25 42i cent per 10 bos. Zilverjuin 7780 cent per 10 kgf. Pootjuin 67. Tomaten 46 cent per kg. Meloenen 511 cent per stuk. Yellow Transpa rant 512, Early Victorie 15, Perzikroode Zo- merappel 1 1015, II 410, Zigeunerin 612, Suikerperen 25, Kruideniers 24, Clapp's Favo rite 810, Précose de Trévoux 313 cent per kg. Vollegrond Perziken 7—32, Kasperzlken 1260 ct. per 10 stuks. Druiven 26 cent per pond. Diverse Pruimen 617, Dubb. Boerenwit 816, Eldensche Blauwe 415, Roode Eierpruimen 1214, Was hington 917, Belle de Louvaine 1018, Reine Claude 1420, Reine Victoria 1013 cent per kg. HOORN, 10 Aug. Kaasmarkt. Aanvoer 5 stapels, 1440 kg. 5 boeren kl. 17.00. Handel goed. GOUDA, 10 Aug. Veemarkt. Aangevoerd in to taal 803 stuks, waarvan: 43 slachtvarkens: vette 24.525.5 cent per pond, levend met 2 pCt. kor ting. 309 magere varkens 25.0035, 380 biggen 10.0015, 4 runderen 160.00225, 50 nuchtere kalveren 5.009, 17 bokken en geiten 2.005 p. stuk. Handel alle soorten matig. Algemeene markt. 447 partyen kaas: le kwal. met R.M. 23.0025. 2e kwal. met R.M. 20.0022. extra zware 27.00, crisisaftrek 7.6 ct. Handel matig. 327 ponden boter: Goeboter 7075 cent per pond, Weiboter 6570 cent per pond. Handel vlug, 117500 eieren: kipeieren 3.804.20, eepdeieren 33.20 per 100 stuks. Handel vlug. DONDERDAG 10 Aug. Waar- nemingspunten Waterhoogte 8 u. v.m. gem. zomerst 1921—1931 Sei Glsl <D bD O 2 lert eren 0) do Keulen 6 u 39 56 39 6 0.20 0.00 Lobith 13 10 11.58 0.26 0.00 Nijmegen 10 75 9.14 0.20 Kampen 556 3.65 015 0.00 Westervoort 10.52 9.t 6 0.26 0.00 Deventer 3.00 0 0.00 0.00 St. Andr W 11.11 9 67 0.18 0.00 Belfeld 5.16 3.08 0.05 0.00 Venlo 0.13 0 01 0 00 Grave 0.53 0.00 0.00 0 00 2) Sluis 43.1 40.70 0.00 0.00 Arnhem 14.23 10.90 0.10 0.00 Vreeswijk 1, w 13.70 0.00 Maastr H.s. 0.00 000 1) Borgh 7.61 4.65 0.07 0.00 Lith 0.82 0.27 0.02 0.C0 Beneden de sluis. 1) De waterstand aan de hoofdsluis wordt ge acht 0.40 M. hooger te zijn by geheel geopende stuw. 2) De waterstand aan de peilschaal te Grave (stad) wordt geacht 0.10 M. hooger te zijn bij geopende stuw. Hoogste stand te Keulen tot dusver 43.22. AMSTERDAM Amstelwater Kanaalwater 8 u 0,37- AP 12 u 0,36- AP 2 u 0.36- AP Stadswater 8 u 0,37— AP 12 u 0.36— AP 2 u 0.36- AP WATERSTAND 10 Aug. Rhelnl Brelsach Kehl Maxau Mannn Strassb Diedesh Mainz 1 Lohr 3.92 4 6 6.03 5.39 4 26 3.12 9 Aug 3 88 4.03 4.32 6.20 5.33 4.13 3,02 8 u 0.37— AP 12 u 0.36- AP 2 u 0.26— AP IJselm water 8 u 0,18- AP 12 u 0,13— AP 2 u 0.16— AP OP DEN RIJN 10 Aug. 9 Aug. Ems - Caub 3.70 3 54 Coblenz 3.30 3.14 Trier 0 61 j 56 Keulen 3 22 3.02 Dusseld 2.53 2 30 Ruhrort 155 1.28 Wesel 1.47 114 Emmerik 2.68 2.40 De goudprijs te Londen daalde met V* d. tot 148/6. De omzet bedroeg 318.000 p.st. De rubberprijs te Londen steeg met 1/16 d. tot 8 9/16 d. per lb., den hoog sten stand sinds October 1937. Deze prijsverhooging werd veroorzaakt door de steeds grootere buitenlandsche vraag, vooral van Duitsche zijde. Amer. Water Works boekte in het jaar per eind Juni een winst van 2.330.242 doll, tegen 2.368.681 doll het vorig jaar. De Celanese Corp. of America heeft thans door de staking van 9000 arbeiders een schade van 150.000 doll. Er zijn nog 1000 werkwilligen. De Northern Pac. boekte in Juni een ver lies van 462.000 doll, tegen 840.000 doll, in Juni 1938. In het eerste halfjaar een ver lies van 5.037.000 doll, tegen 6.897.000 doll- in dezelfde periode vorig jaar. Sterling Products boekte in het tweede kwartaal een netto winst van 2.382.000 doll, of 1.39 doll, per aandeel tegen 2.088.000 doll, of 1.22 doll, per aandeel in het tweede kwartaal 1938. In het eerste halfjaar 5.31 mill. doll, of 3.10 doll, per aandeel tegen 4.72 mill. doll, of 2.77 doll, per aandeel in hetzelfde tijdvak 1938. General Motors boekte in Juli aan ver knopen der handelaars in binnen- en bui tenland 100.300 wagens tegen 156.960 in Juni en 90.030 in Juli 1938. In de eerste ze ven maanden 1.051.299 wagens tegen 703.983 in hetzelfde tijdvak vorig jaar. De gemiddelde dagelijksche petroleum- productie in Amerika heeft in de week per 7 Augustus 3.909.000 vaten bedragen, tegen 3.539.100 in de voorafgaande week. De benzinevoorraden in Amerika bedroe gen in de week per 7 Augustus 70.140.000 vaten tegen 71.720.000 in de voorafgaande week. De Pennsylvania Railr. boekte naar ra ming in het eerste halfjaar een winst van 3.174.000 doll of 0.24 doll, per aandeel tegen een verlies van 4.500.000 in het eerste half jaar 1938. De Amerikaansche kunstzijdevoorraden bedroegen per einde Juli 25.200.000 lbs. of 7.600.000 minder dan per einde Juni. V 1 Januari bedroegen de voorraden 40 mill- lbs. Procter en Gamble boekte in het jaar per einde Juni een winst van 25.400.000 doll, of 3.36 doll, per aandeel tegen 17.439.000 doll- of 2.59 doll, per aandeel in het vorig boek jaar. De Intern. Nickel boekte in het tweede kwartaal een netto winst van 8.22 mill- doll, of 0.53 doll, per aandeel, tegen 9.54 mill. doll, of 0.62 doll, per aandeel in het eerste kwartaal en 6.61 mill. doll, of 0.42 doll, per aandeel in het tweede kwartaal 1938. In het eerste halfjaar 17.77 mill, doll- of 1.15 doll, per aandeel tegen 16.73 mill- doll. of 1.08 doll, per aandeel in dezelfde periode 1938. '-/(I rit 9 De binnenlahdsche kopërvërkoopen in Ver. Staten bedroegen gisteren 2.98 mill. lb- Men verwacht, dat het kartel der producen ten buiten Amerika de productiequota met 5 a 10 pet. zal 'verhoogen. Eastman Kodak boekte in 24 weken per 17 Juni een winst van 8.68 mill. doll, of 3.43 doll, per aandeel, tegen 7.05 mill, doll- of 3.05 doll, per aandeel in dezelfde periode vorig jaar. Standard Products boekte in het eerste halfjaar een winst van 358.000 doll, of 1-19 doll, per aandeel tegen 300.000 doll, of 0.10 doll, per aandeel in het eerste halfjaar 1938. De Amerikaansche automobielverkoopen in Juli raamt men op 218.420 stuks of pet. hooger dan in 1938. In de eerste zeven maanden 2.265.708 of 58 pet. hooger dan ir1 dezelfde periode vorig jaar. Packard Motor heeft de prijzen der viO' dellen 1940 met 140 a 400 doll, verlaagd vergelijk met de modellen 1938. Tegenover de vorige prijsverlaging in Mei zijn deze prijzen nog 10 a 40 doll, lager. Volgens de Federal Reserve werd de goud- invoer van 2.28 mill. doll, uit Canada W' svroken Men verwacht in Amerika, dat het elec' triciteitsverbruïk vóór eind Augustus een nieuw record zal bereiken. Men raamt de v:inst der Nutsbedrijven in het derde kwar- taal 10 a 15 pet. hooger dan in hetzelfde kwartaal 1938. De wagonverladingen in Amerika raarnt men deze week 5000 wagons minder dan de vorige week. „Iron Age" raamt de staalproductie in de Ver. Staten in het midden der week op 61 pet. der capaciteit, tegen 60 pet. de voriS6 iceek. De gemiddelde staalschrootprijs in Avne' rika bedraagt thans 15.42 doll, per ton, de hoogste stand sinds October 1937. HEEN TERl O Driemaal per week luchtpost naar Indië AMSTERDAM LEIPZIG...;... BOEDAPEST.. ATHENE RHODES ALEXANDRIë. LYDDA BAGDAD BASRAH DJASK. KARACHI JODHPUR ALLAHABAD.. CALCUTTA RANGOON.... BANGKOK.... PENANG MEDAN SINGAPORE... BANDOENG... )0 Aug. 5 5 Aug. 8 10

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 6