Wij willen tot het Rijk terug" I De besprekingen te Salzburg Forster vertolkt te Danzig de meening van vele inwoners en die van den Fuehrer Franco dictator van Spanje Gruwelijke vondst Het nieuws van heden Militaire missies te Leningrad 99 GROOT VERTROUWEN OP HITLER CIANO VERTREKT NAAR DUITSCHLAND DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS iURÉAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: HASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 ^feormemenfsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal &25. Bij onze Agenten 27M ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1939 - OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTICSTE JAARGANG No. 21936 Gomoleider Forster Te Rome achten sommigen de mogelijkheid van oorlog niet uitgesloten ^oolsche ambassadeur bezocht Halifax Von Dirksen vertrekt voor eenige weken verlof Ontbinding van GOOO Weensche bonden ,Het zelfbeschikkingsrecht der volkeren werd hier met voeten getreden" vele katholieke organisaties werden opgeheven «^enen, 10 Aug. (Havas). Van de 10.000 ver- derieihgen die Weenen telt zijn er 6000 ontbon- tr d°°r een reeks verordeningen. Tot de ge- \V(, eh vereenigingen behooren de Fransch- 0Q,'}(nscbe kring, de vereeniging van Engelsch- 8{5q ehrijksche vrienden, talrijke Christelijke Ir» ei'eenigingen en vele Roomsch-Katholieke «entn'Saties. De bezittingen der ontbonden ver tui e'hgen gaan voor de helft naar den commis- katf V°or de sequestratie, voor de rest naar het °haal-socialistische district Weenen. e zwervelingen op de zee bij Haifa ,,Wij willen zelf de toekomst bepalen" Forster's antwoord Historische feiten Het Weer Samenstelling van het nieuwe kabinet werd bekend gemaakt Mgr. Orseraïgo te Rome aangekomen Manoeuvres van drie Balkanlanden Fred Snite getrouwd mm Bramenzoekers te Ter schuur ont dekten een koffer, waarin het lijk van een vrouw Burgemeester vraagt inlichtingen Een rede van Von Brauchitsch Kameraadschap tusschen arbeiders en soldaten Op de Danziger Westerplatte, waar zich een Poolsch munitiedepot bevindt, zijn door de Poolsche bezettingstroepen versterkingen em. prikkeldraadver- sperMmgem -aangelegd Nog steeds strijd aan de Khalka-rivier o Pharizeër en Tollenaar Wapens in Tsjechië moeten ingeleverd Zware straffen werden gesteld op overtredingen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per tossen regel 30 et., Ingez mededeelingen 50 cent; Idem op pag £én 45 een: per regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek ROME, ÏO Aug. (Reuter). De toestand in Öanzig en de mogelijkheid van een bondge nootschap met Japan zullen, naar men hier gelooft, de voornaamste punten van bespre king zijn bij de ontmoeting van Ciano met v°n Ribbentrop te Salzburg. Hoewel geruimen tjjd de mogelijkheid van ®en oorlog om Danzig te Rome uitgesloten *erd geacht, is men, naar verluidt, in regee- Hngskringen thans geneigd dit als een mo gelijke ontwikkeling te beschouwen met het °°g op de tusschen de beide blokken be gaande spanning. sommige kringen te Rome gelooft men dat solidariteitsbetooging van morgen (de bijeen- 0rnst te Salzburg) beoogt den democratieën den ^hik te geven van de wenschelijkheid een c°bferentie bijeen te roepen, hetgeen te verkie- 8611 is boven het door onverzettelijkheid onver mijdelijk maken van een oorlog. LONDEN, ÏO Aug. (Reuter). Minister Ha lifax was ook vandaag weer op het Foreign ^Hice. Hij ontving o.a. bezoek van den Chi- ^eschen ambassadeur, die drie kwartier kleef. Havas meldt nog dat de minister ook be- ^ek ontvangen heeft van den Poolschen arribassadeur Raczynski, die pas te Warschau belangrijke besprekingen met de Poolsche Peering heeft gevoerd en vannacht per V1'egtuig te Londen was teruggekeerd. A ^°lgens Reuter vertrok Halifax nog Donder- (jlf haar Yorkshire, vanwaar hij in den loop volgende week naar Londen zal terugkee- Le Duitsdie ambassadeur Von Dirksen is van- 'bdag voor zijn jaarlijksch verlof van Londen brokken. De diplomatieke redacteur van Reu- r verneemt, dat Von Dirksen verscheidene weg zal blijven. lo Aug. (Reuter) De 297 vluchte- iq die hier in zee zijn opgepikt alwaar zij het [f reddingsbooten rondzwalkten, zijn naar t)e ^'higrantenverblijf overgebracht. (ho.^,rriecste van hen zijn afkomstig uit Tsje- Jhet p 'akije. Zij waren twaalf dagen geleden havp^6'1 Grieksch schip van de Bulgaarsche "arna vertrokken. DANZIG, 10 Aug. Forster hield hedenavond zijn met spanning ver beide rede over de toekomst van Danzig. De aangekondigde verras sing ontbrak. De gouwleider zette uitvoerig het standpunt uiteen, dat door de Duitsche en Danzigsche pers reeds langer bekend is. De toon der rede was naar omstandig heden kalm te noemen, maar be dreigingen tegen Polen ontbraken niet. De wil tot Anschluss werd dui delijk uitgesproken, en ook deelde Forster mede dat „het uur der be vrijding komt". Hieronder volgt een overzicht der redevoe ring van gouwleider Forster tijdens de groo- te protestbetooging op de Langenmarkt te Danzig. „In een ernstigen tijd zijn wij samengekomen om voor de geheelc wereld met de grootst mo gelijke vastbeslotenheid te protesteeren tegen de sedert weken door Poolsche redenaars en Pool sche bladen tot uitdrukking gebrachte bedreigin gen met oorlog tegen Danzig. Het zou onjuist zijn wanneer buiteniandsche journalisten zouden veronderstellen, dat de protestbetooging van van daag wordt gehouden om van Danzig uit een nieuwe sensatie de wereld in te sturen. Ons is de toestand veel te ernstig dan dat wij sensaties zouden willen maken. Het zou ons in Danzig aangenamer zijn geweest dergelijke pro- testbetoogingen niet behoeven te houden. Doch de dagelijksche bedreigingen van de zijde der Polen dwingen ons er toe. Lang genoeg reeds heeft de bevolking van Danzig deze Poolsche schriften geslikt zonder daartegen in het bijzon der op te komen. De bevolking van Danzig heeft inderdaad be wezen dat zij den vrede lief heeft. Indien de oorlogsdreigingen van Poolsche zijde geheel op zichzelf staande feiten zouden zijn geweest zou den wij het in het geheel niet noodig hebben geacht daarop in te gaan. Indien men te Danzig den indruk had kunnen krijgen, dat aan de Poolsche ophitsing geen bijzondere beteekenis moet worden toegekend, dan zou het ons even min zijn ingevallen daartegenover stelling te nemen. Doch op grond van de zich dagelijks op nieuw herhalende oorlogsdreigingen en het feit, dat ook offieieele kringen in Polen aan deze op hitsing deelnemen en haar inspireeren, zijn wij gedwongen ten slotte eens zeer ondubbelzinnig en duidelijk onze meening tot uitdrukking te bren gen. Men denkt er naar het schijnt in Polen heele- maal niet aan tdt het verstand terug te keeren. Integendeel. Men probeert alles te doen om den haat tegen al wat Duitsch is nog verder aan te wakkeren. Ik zou daarom dadelijk met nadruk willen verklaren, dat wanneer wij nu eens met duidelijke niet verkeerd te begrijpen woorden onze meening tot uitdrukking brengen, niet wij, Danzigers, onrust en opwinding in de wereld brengen, doch diegenen, die thans reeds sedert maanden onophoudelijk op de meest onverant woordelijke wijze ophitsen tot oorlog. Dat wij gelijk hebben, wanneer wij eindelijk een derge lijke protestbetooging houden, bewijzen uitlatin gen van Poolsche bladen gedurende de laatste maanden. In bijzonderheden daarop in te gaan is onmogelijk. Het antwoord, dat wij er op te geven hebben, kan in weinig woor den worden samengevat. Polen kan van het volgende kennis nemen: 1 e. Bedreigingen met oorlog, al zijn deze nog zoo uitdagend, schrik ken ons geenszins af en zullen in Danzig geen teekenen van angst te voorschijn roepen. 2e. Wij, nationaal-socialisten, heb ben er voor gezorgd, dat de bevol king van Danzig in dezen tijd van zoo hevige spanning haar zenuwen niet verliest, omdat zij op grond van de tot nu toe opgedane onder vinding het vertrouwen heeft in de nationaal-socialistische leiding, dat deze op het juiste oogenblik het juiste doet. 3e. Wij hebben in de laatste we ken in Danzig alles gedaan om iede- ren overval of aanslag, om het even van welken aard, op Danzig af te weren en op overeenkomstige wijze te beantwoorden. 4e. Polen kan er zeker van zijn, dat Danzig niet alleen en verlaten op deze wereld staat, doch dat het Groot-Duitsche Rijk, ons moeder land, en onze leider, Adolf Hitler, op ieder oogenblik vastbesloten zijn in geval van een aanval van Pool sche zijde bij den afweer daarvan ons ter zijde te staan. Allen en in het bijzonder Het ge- heele Duitsche volk en ook den ver- standigen buitenlanders moge het duidelijk geworden zijn, dat het, gezien dergelijke zich steeds op nieuw herhalende uitlatingen door Polen, zoo niet verder kan gaan. Het moet allen den vrede liefhebbender. menschen langzamerhand duidelijk worden, welk een misdaad door het vredesdictaat van Versailles met betrekking tot Danzig en de grensafbakening in het Oosten is begaan. Ik zou er evenwel in het bijzonder den na druk op willen leggen, dat niet alleen wij Duitschers, met inbegrip van de Danzigers, van deze meening zijn, doch dat er in heü buitenland, in het bijzonder ir. Engeland en Frankrijk, zeer vele den toon aangevende en bekende mannen zijn, die de onhoudbaarheid van de tegenwoordige situatie in het oosten van Europa, in het bijzonder die van Danzig, sedert twintig jaren steeds weer hebben er kend. Gouwleider Forster las vervolgens eenige uitlatingen voor van vooraanstaande buiten landers en vervolgde: „Het is op het oogenblik, wanneer men de wereldpers leest, zoo, dat alle volken, in het bijzonder Engelschen en Franschen, en vooral niet te vergeten de Polen, zich bezig houden met de toekomst van Danzig. Wanneer iemand het recht heeft zich gedachten te vormen over de toekomst van Danzig, dan zijn wij, Danzigers, dat zelf. Het is in de eerste plaats onze ocreigen aangelegenheid de vorming van ons leven en van onze toekomst te bepalen. Wij stellen dienaangaande het volgende vast; le. Danzig is sedert zijn stichting, dat is ongeveer acht eeuwen, steeds een oer-Duitsche stad geweest. 2e. In Danzig heeft sinds zijn geheele ge schiedenis tot 1919 slechts Duitschland te be slissen gehad. De Danzigers hebben zelfs in 1576 den Pool schen koning Stefan Batory met geweld van wapenen teruggeslagen en tot capitulatie ge dwongen, toen hij probeerde de rechten, in het bijzonder de zeerechten, der oude Duitsche hanzestad te beknotten. De hedendaagsche inwoners van Danzig vreezen de kanonnen, van Smigly-Rydz even min als hun voorouders de kanonnen van den Poolschen koning hebben gevreesd. 3e. Danzig werd in 1919 ondanks veelvuldige eensgezinde protesten van zijn bevolking van het moederland afgescheiden. (Zie vervolg op pag. 2) VOOR DE KUSTSTROOK: H Betrokken tot zwaar bewolkt met nu en S dan regen, later tijdelijk opklarend, wei- nig verandering in temperatuur. Aanvan- kclijk nog krachtige, later matige Zuidc- =j lijke tot Westelijke wind. VOOR HET BINNENLAND: |l Betrokken tot zwaar bewolkt met plaatse- lijk eenigen regen, later tijdelijk opkla- rend, weinig verandering in temperatuur, meest matige, Zuidelijke tot Zuid-Westc- lijke wind. MADRID, 10 Aug. (Reuter). Franco heeft vanavond medegedeeld, dat leger en Phalanx tezamen een kabinet hebben ge vormd. Franco zelf wordt president met de macht decreten uit te vaardigen zonder iemand te raadplegen. De minister-zetels zjjn als volgt verdeeld: Buiteniandsche Zaken: kolonel Beigbeder. Binnenlandsche Zaken: Serrano Suner. Leger; generaal Varela. Marine; vree-admiraal Moreno. Luchtvaart: generaal Jague. ROME, 10 Aug. (D.N.B.). De Italiaansche minister van Buiteniandsche Zaken Ciano vertrekt vanavond te 19.10 uur met den trein naar Duitschland. Uit Berlijn wordt gemeld dat de Italiaansche ambassadeur Attolico vanavond te 21.30 uur met den ambassaderaad graaf Magistrati naar Salz burg vertrekt. Naar Havas uit Rome verneemt heeft minister Ciano aldaar Donderdag den Japanschen am bassadeur Sjiratori ontvangen en een langdurig onderhoud met hem gehad. ROME, 10 Aug. (Reuter) De Pauselijke nuntius te Berlijn, Mgr. Orsenigo, is hier aangekomen. Naar verluidt zal hij binnen kort worden ontvangen door Z. H. den Paus, Wien hij verslag zal uitbrengen over den toestand der Kerk in Duitschland en over den internationalen toestand in ver band met de diplomatieke activiteit van den H. Vader. ANKARA, 10 Aug. (Havas). De Turksche pers meldt dat tegelijk met de Turksche manoeuvres ook legeroefeningen in Roemenië en Griekenland zullen worden gehouden. De Turksche manoeuvres worden van 15 tot 21 Augustus in Thracië gehouden. CHICAGO, 10 Aug. (Reuter) De 29-jarige Fred Snite, de „man met de ijzeren long", is vandaag in het huwelijk getreden met de 25- jarige Teresa Larking, een vriendin van het gezin. Bramenzoekers hebben Donder dagmorgen te circa twaalf uur op den Derm van den grooten ver keersweg AmersfoortApeldoorn nabij Terschuur een afschuwelijke vondst gedaan. Zij stuitten op hun speurtocht door de struiken op een koffer en toen zij dezen openden vonden zij het verminkte lichaam van een vrouw. Het lijk verkeerde reeds in staat van ontbinding. De doodelijk ontstelde bramenzoekers kooplui, die op weg waren naar de markt in Barneveld en hun dorst met de bramen langs den weg wilden lesschen waar schuwden onmiddellijk den burgemeester van Barneveld, den heer J Westrik, die zich, vergezeld van den gemeenteveldwach ter en van een majoor der rijksveldwacht, naar de opgegeven plaats begaf om het eerste onderzoek te leiden. Ook werd het parket te Utrecht van de vreeselijke vondst in kennis gesteld. De substituut-officier jhr. mr. J. E. W. Twiss Quarles van Uf- ford heeft zich direct naar Barneveld be geven. De koffer met den verschrikkelijken inhoud is naar Utrecht opgezonden. De burgemeester van Barneveld verzoekt hun, die inlichtingen kunnen verstrekken zich zoo spoedig mogelijk tot hem te wen den. Donderdagmiddag hebben de substituut-offi cier te Utrecht, jhr. mr. J. E. W. Twiss Quarles van Ufford en de burgemeester van Barneveld een onderzoek ingesteld. Zij maakten bij het onderzoek gebruik van een politiehond, aangezien het vermoeden bestond, dat in den omtrek het hoofd en de ledenmaten van de vrouw, welke aan het lichaam ontbra ken, begraven zouden liggen. Er werd evenwel niets gevonden. Men acht de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de koffer met het stoffelijk over schot der vrouw reeds eenigen tijd in het struik gewas heeft gelegen. DÜSSELDORF, 10 Aug. (D.N.B.) „De beste arbeider ter wereld heeft voor den besten soldaat ter wereld de beste wapens ter wereld gesmeed," zoo verklaarde heden de opperbevel hebber van het Duitsche leger, generaal Von Brauchitsch, in een toespraak voor de arbei ders van de Rheinmetall-Borsig A. G. te Düs- seldorf. In deze toespraak, die per radio ook naar de andere wapenfabrieken in Duitschland werd uitgezonden, gaf Von Brauchitsch uiting aan den wensch, dat de arbeiders als de wapen smeden van het leger en de soldaten als dra gers van deze wapenen in de toekomst door een nog hechtere kameraadschap verbonden zouden worden, en hij kondigde practische maatregelen op dit gebied aan. Na verklaard te hebben, dat Duitschland een sterke bewapening noodig heeft, seide Von Brauchitsch: Duitschland behoeft niet de we reld met dreigementen te intimideeren, doch het laat zich zelf ook niet intimideeren, zeker niet door krankzinnige dreigementen van be paalde buiteniandsche generaals, die reeds den zegevierenden slag voor Berlijn en een nieuwen vrede van Versailles aankondigen. Von Brauchitsch besloot: Een heilige ver zekering kan ik als een der nauwere medewer kers van onzen Führer hier geven: nooit zal de Führer het leven van den Duitschen mensch lichtvaardig op het spel zetten. Wanneer echter de Führer eens de uiterste en hoogste opof fering 'van ons verlangt, dan kunnen wij er zeker van zijn, dat er geen andere uitweg is, doch dat dit voor de instandhouding van ons volk een onveranderlijke noodzaak is. HSINKING, 10 Aug. (Domei) Gisteren hebben de Russen en Buiten-Mongolen langs de Khalka-rivier geen tegenaanvallen gedaan, hoe wel volgens een bericht uit Balsjagal wel den geheelen dag de artillerie van beide zijden in actie is geweest. De Japansche vliegtuigen hebben den gehee len dag boven het frontgebied gevlogen. Te omstreeks vier uur 's middags hebben Japan sche vliegtuigen in groepen van vijf tot acht toestellen de stellingen der Russen en Buiten- Mongolen aan den Westelijken oever van de Khalka-rivier gedurende geruimen tijd aange vallen, doch de Russische en Buiten-Mongool- sche strijdkrachten hebben nagelaten tegen aanvallen te doen. Gouwleider Forster hield te Danzig zijn met spanning verwachte rede, met als hoofdthema: „Wij willen tot het Rijk terug". De nieuwe Spaansche regeering is ge vormd. Franco krijgt dictatoriale be voegdheden. De Fransche en Britsche militaire dele gaties zijn te Leningrad aangekomen. De Britsche ambassadeur te Tokio ont ving nog geen instructies uit Londen. De Italiaansche minister Ciano vertrok Donderdagavond naar Duitschland. Gruwelijke vondst te Terschuur. Benoemingen bij de paters Franciscanen. Personeelsontslag bij de maatschappij „Zeeland". New-Yorksche beurs: de markt in vrij scherpe reactie; slot gemakkelijk. De schijnheilige, die veel vertoon van vroomheid maakt maar inwendig een slecht mensch is, heeft den afkeer van Christus en iederen mensch. Christus hekelt den Pharizeër die vol hoovaardij vooraan in den tempel groot ging op zijn goede werken: „ik vast tweemaal in de week, ik geef tienden van alles wat ik bezit." En hij durfde nog zich gelukkig prijzen dat hij niet was als de oneerlijke tolle naar. Maar deze stond van verre en bad een waarachtig berouw. Er is geen mensch die meer verachting wekt dan de huichelaar die de waar achtige vroomheid in discrediet brengt. HU is een hoon voor de Kerk en voor den waren godsdienst. Hij is een ergernis voor allen. Het laatste evangelie van den tienden Zondag na Pinksteren legt dan ook allen nadruk op deze woorden van Christus toen Hij de parabel verhaalde van den Pha rizeër en den Tollenaar: Deze laat ste ging grechivaaraigd naar huis en tegenstelling met den ander, want al wie zich verheft zal vernedera maar wie zich vernedert zal verheven wor den." MOSKOU, 10 Aug. (Reuter) De leden der Fransche en Britsche militaire delegaties zijn te Leningrad aangekomen. Zij werden verwelkomd door den chef en den plaats- vervangenden chef van den staf van het militaire district Leningrad en door den 'ommandant van de stad. PRAAG, 10 Aug. (D.N.B.)De rijksprotec- tor in Bohemen en Moravië heeft een ver ordening uitgevaardigd, krachtens welke in het protectoraat alle wapens, deelen van wapens, ontplofbare stoffen en munitie bin nen twee weken na de afkondiging der ver ordening moeten worden ingeleverd. Voor het produceeren, in bezit hebben en dra gen van wapens en ontplofbare stoffen is ver gunning noodig en de bestaande vergunningen loopen aan het einde van dit jaar af. Overtre ding van de bepalingen wordt in lichte gevallen gestraft met gevangenisstraf, in ernstige geval len met tuchthuis tot vijf jaar. In zeer ernstige gevallen kan zelfs de doodstraf worden uitge sproken. Stand op Vrijdag» 1 uur v.m,: 761 Jt Vorige stand: 760.8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1