I Gtüf* BRINKMANN Amsterdam belegert vijftal groentenkweekers CHIEF WHIP VERHUUR ZONDER UHAUFFEUR VERSPERRINGEN EN POLITIEPOSTEN Garantie voor 'n 100 vacantie? Rook VEERTIGJARIG PRIESTER FEEST VAN PASTOOR J. P P. BOMANS I I VACANTIE 9 CHIEF WH IP—bij gezonde ontspanning de beste sigaret voor Uw gezondheid M|I ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1939 ï^m I SMEDESTR. 22 TELEF. 11025 1939 MODELLEN VERZEKERDE WAGENS Onsympathiek begin van pogingen om laatste particuliere eigen dom te koopen Bod werd nooit gedaan Geïsoleerd! Na 17 jaar Standpunt van B. en W. De ondergrond Fahriekskaas met te laag vetgehalte Verzwaard boetestelsel Stikstofgebruik op grasland in 1938 Onderzoek in het ambtsgebied van den Rijkslandbouwconsulent voor Noord-Holland Nieuws R.K. Sport- bureau VERGADERING R. K. HAAR- LEMSCHE VOETBALBOND Bestuursverkiezing Haarlemsche Voetbalbond Wars van uiterlijk vertoon, ar beidde de jubilaris in Krommenie CRICKET VAN BAT EN BAL jS De competitie H. Dc. „Kijk uit" I I Aan den vriendeüjken en vredigen Zuidelijken Wandelweg heeft de ge meente Amsterdam een uiterst on- vriendschappelijken strijd aangebonden tegen een vijftal tuinders, de vijf laatste grondbezitters in deze omgeving, welke overigens geheel eigendom is van de gemeente. Prikkeldraadversperringen, die gedachten aan schildwachten en oorlogsge vaar oproepen, zijn er plotseling langs stuk jes gazon verrezen en het gevolg is, dat vijf families practisch van de bewoonde wereld zijn afgezondérd. De politie heeft het toezicht gekregen op de prikkeldraadversperringen, doch zij kwijt zich slechts tegen haar zin van haar onsympathieke laak, welke voortvloeit uit een merkwaardige politiek van Publieke Werken. Van oudsher worden er groenten geteeld, dicht onder den rook der stad, zoodat de Am sterdammers dagelijks versche spinazie, peul tjes, sla, enz., enz. op tafel kunnen krijgen. Maar die nabijheid der stad is voor de tuin derijen tevens op den duur noodlottig. De stad breidt zich uit en telkens moeten de kweekers hun bedrijven verder van het stadscentrum ver plaatsen. In dit geval gaat het al niet anders. Wij spraken den eigenaar van een der kweekerijen. den heer Brockhoff, die in 1921 de verplaatsing van het bedrijf van zijn vader van de plaats van de tegenwoordige Van Hilligaertstraat naar den Zuidelijken Wandelweg meemaakte. Thans ziet hij het aankomen, dat het bedrijf binnen afzientteren tijd opnieuw zal moeten worden verplaatst. 4 Op een rij naast elkaar liggen de woningen der vijf tuinders, drie Strickers en twee Brock- iïoffs, allen familie van elkaar. Onderling zijn de woningen te bereiken over vonders, die over smalle slooten zijn gelegd, maar de verbinding met de buitenwereld Is sinds enkele weken een acuut vraagstuk. Na een telefonisch overleg zijn wij naar den Zuidelijken Wandelweg getogen om de gedu peerde families te vragen naar haar ervaringen Dat telefonisch overleg was geen overdaad, want men moet een bezoek terdege voorberei den. teneinde niet in de gemeentelijke vangnet ten te raken. Op het afgesproken tijdstip konden wij uit de verte, van den weg af, contact krijgen met be hulp van arrosignalen en toen wachtten we maar af wat er verder zou gebeuren Na een;g oponthoud naderde over verboden terrein de eigenaar van een der kweekerijen. de heer Brockhoff, die ons leerde, hoe wij onder öe prikkeldraadversperring en langs den plotseling verboden grond aan de Machinesloot konden komen Een boot moet er aan te pas komen om bezoekers naar de woningen te brengen, want een brug mag over de Machinesloot niet worden geslagen, hoeveel men er ook voor zou betalen. Zelfs een aanlegsteiger, die tot voor kort eenig comfort verschafte, is plotseling weggebroken. Een baaltje met een houten kastje, dat als brievenbus dien de, is eveneens verdwenen. Het ziet er in deze omgeving alles zoo vrien delijk uit. De breede poldersloot, de vroolijno huizen, het frissche groen van gras, ooomen en huizen. Het moet daar wel genoeglijk wonen zijn, zoo dicht bij de stad en toch zoo heerlijk buiten. Maar dat de stad dicht bij is, is een fabeltje geworden, want de bewoners mogen practisch gesproken de stad niet bereiken. Op 14 Juli zijn werklieden van Publieke Wer ken begennen langs een groot deel van aen Zuidelijken Wandelweg een hek van prikkel draad te plaatsen en toen des morgens werk- liecen zich naar de tuinderijen wilden begeven, vonden zij den gebruikelijken weg versperd. Dat gaf echter geen nooa. Zij stapten onder het prikkeldraad door en bereikten zoo de tuin derijen. Publieke Werken kreeg in de gaten, dat ce getroffen maatregel geen uitwerking had. De politie werd In den arm genomen en op een goeden morgen weraen alle werklieden op den bon geslingerd, daar zij zich op verboden terrein begaven. Zeventien jaar lang is de toegang vrij ge weest. Eiken dag begaf men zich langs het zelfde paacje naar de Machinesloot, waar een brug of boot voor overtocht zorgde. In één nacht was de situatie totaal gewijziga Menschen, die nog nooit iets met de politie te maken hadden gehad, kregen tot hun schrik een proces-verbaal in te incasseeren. Hoe het met die processen zal afloopen, valt nog niet te zeggen, maar de uitslag is op zijn minst genomen twijfelachtig, in het voor jaar is ook enkele malen proces-verbaal op gemaakt, lang voordat cje prikkeldraad versperring er was, aoch alle processen zijn enkele weken later weer ingetrokken. De familie Brockhoff heeft zich steeds be holpen met een boot, doch toen in het najaar van 1937 een familielid ernstig ziek werd, zoo dat voortdurend geestelijke en menische hulp noodig was, wero tegen den winter een nood brug geslagen. Op 28 Maart 1938 kreeg men echter van den opzichter der stadsbeplantingen aanzegging de brug te verwijderen en daaraan is toen onmiddellijk gevolg gegeven. Op 30 Maart 1938 schreef de familie Brock hoff een request aan H. M. de Koningin, dat op 10 October van hetzelfde jaar door een schrij ven van Burgemeester en Wethuocèers werd gevolgd. Dit schrijven, dat wij hieronder in zijn geheel afdrukken, teekent tevens uitstekend de huidige situatie De Minister van Binnenlandsche Zaken ver zoekt ons U mede te deelen, dat Zijne Excel lentie door de Koningin is gemachtigd, geen verder gevolg te geven aan het door U tot Hare Majesteit gericht adres van 30 Maart j.l. om een blijvende verbinding te verkrijgen over de Machinesloot tusschen de ten Zuiden van dit water gelegen tuinderijen en den Zuidelijken Wandelweg, en O in te lichten over het aeswege door de gemeente ingenomen standpunt. Naar aanleiding daarvan berichten wij U, dat wij de voor het maken van bedoelde verbinding vereischte vergunning niet kunnen verleenen, omdat door het hebben van een zoodanige ver binding het gemeentebelang zou kunnen wor den geschaad. Wij zijn echter bereid, O In geval van ziekte of in een ander noodgeval tijdelijk toe te staan, de tusschen de Machinesloot en den Zuidelijken Wandelweg gelegen terreinen te betreden, om laatstgenoemden weg te bereiken. In zulke ge vallen dient daartoe telkenmale toestemming te worden gevraagd. Wij voegen hieraan nog toe, dat, indien U den wensch te kennen zoudt geven Uw gronden voor een redelijken prijs aan de Gemeente te willen verkoopen, wij bereid zijn. de voor den aankoop noodige voorstel len aan den Gemeenteraad te doen. Na het tot stand komen van den koop zoudt U den grond van de Gemeente tegen een nader overeen te komen prijs kunnen huren tot aan het tijdstip, dat over den grond moet worden beschikt. Alsdan bestaan tegen het verleenen van een uitweg geen bezwaren meer. Dit schrijven maakt het volkomen duidelijk, waarom het de gemeente te doen is. De laatste vijf stukjes grond aan den Zuidelijken Wan delweg, die geen eigendom zijn van de gemeen te, willen B. en W. graag tegen een billijk bod overnemen. Naar wij van meer dan een zijde verna men, is door de gemeente, die de gronden verlangt te koopen, echter nog geen enkel bod gedaan. Verlangt de gemeente nu dat de eigenaars, die er geen enkel belang bij hebben hun eigendommen te vervreemden, het eerst met een aanbod komen? Als argument voor de moeilijkheden, die den tuinders thans in den weg worden gelegd, is aangehaald, dat de grond, indien er een uit weg is, in waarde zou kunnen stijgen. Maar in feite bestaat de uitweg reeds zeventien jaar! Met belangstelling wachten alle betrokkenen en dat zijn niet alleen de kweekers, maar ook hun werklieden, leveranciers enz., den uitslag af van de loopende processen-verbaal. Maar in- tusschen is het wel zeker, dat Publieke Werken van Amsterdam niet den meest sympathieker, weg hebben gekozen om tot een overeenkomst te geraken. Naar het „Handelsblad" verneemt, heeft de directeur van het Kaascontrólestation in N.-Holland, ir. D. C. de Waal, in opdracht van het bestuur een onderzoek ingesteld naar de juistheid der beweringen van den voorzitter, den heer G. Nobel, door laatst genoemde geuit op de algemeene verga dering. Deze beweringen hebben betrekking op het veelvuldig voortkomen van te lage vetgehaltes der kaas, welke vorig jaar geconstateerd zou- aen zijn, op meer dan de helft der contröle- Cagen. Naast deze beweringen drong de heer Nobel aan op een verzwaring van het boete stelsel en op een verbod van pasteurisatie der kaasmelk De directeur, ir. De Waal, heeft zijn be vindingen vastgelegd in een rapport. Ge bleken is, dat het aantal ondergehalten beneden 40.9 pet. welke volgens den rap porteur de ernstige zijn, daar zij de aan het Rijksmerk verbonden waarborgen inderdaad in gevaar brengen in 1938 veel te groot is geweest. Het bestuur heeft op grond van deze feiten besloten, een verzwaard boetestelsel in te voeren. Volgens het rapport bleken er naast de vele en ernstige afwijkingen ook vele goede resul taten te zijn Door dit rapport is dus een einde gekomen aan deze in zuivelkringen geruchtmakende zaak en het moet worden erkend, dat de heer Nobel, wiens uitlatingen hem de boosheid van velen, o.a. in het orgaan van den Alg. Ned. Zuivelbond op den hals haalden, door dit rapport vol ledig in het gelijk is gesteld! De heer Nobel, oud-secretaris van den N.- Holl. Zuivelbond, die talriike functies bekleedt, had ronduit het volgende gezegd: „Het is allertreurigst, dat de meerderheid der producenten, die goede kaas maakt, door de minderheid zóó geschaad wordt in haar be langen! Deze minderheid streeft er naar, om uit de melk, ten koste van de qualiteit, zoovéél mogelijk kilo's kaas te maken. Vergeleken bij 1937 is het aantal boetes verdubbeld. Men moet zorgen, dat de garantie, welke men naar buiten zoo hoog uitdraagt, ook werkelijk aanwezig is" „Het is een beschamend feit, dat de grootste fabrieken, die het gemakkelijkst aan de gestel de eischen kunnen voldoen, op de 26 contröle- dagen 13, 14, 15 en 16 maal niet aan die eischen voldeden. Als het zoo doorgaat, kan men er op rekenen, dat ik spoedig verdwijn; dan pas ik er voor, mijn naam te verbinden aan een zaak, die zóó werkt. De kaaseontröle, waarvoor zoo lang is gewerkt, mag niet in de waagschaal worden gesteld Gaat het zoo dóór, dan blijkt, dat de contröle niet langer veilig is bij de pro ducenten. Maar dan zal ik er niet voor terug deinzen, om er bij de regeering op aan te dringen, de zaak aan te pakken". In den zomer van 1938 is in de jaarverga dering van den Rijkslandbouwconsulent met de H.H. Landbouwonderwijzers een commissie samengesteld bestaande uit de heeren O. H. Veen, Z. O. Beemster, voorzitter, J. H. Wol- ters, Sint-Maarten, secretaris, J. Leeuwen. Sint-Maartensbrug, A. v. d. Berg. Egmond Bin- nen en G. Houtman, Zaandam met het doe' een onderzoek in te stellen naar het stikstof- gebruik op grasland. Te dien einde was door de commissie de volgende vragenlijst uitgegeven: 1. Is er gegierd, en hoeveel per h.a.? 2. Wanneer is er gegierd? 3. Is er een gierkelder en van welken inhoud? 4. Hoeveel stalmest geeft men per h.a. en over hoeveel h.a. per jaar? 5. Wanneer geeft men meestal de stalmest? 6. Is het hooi- of kuilland nog voorgeweid? 7. Welke stikstofmeststof is er gebruikt? 8. Hoeveel gemiddeld per h.a.? 9. Wordt er in uw omgeving meer of min der stikstof gebruikt? 10. Wanneer strooit u de meeste stikstof' 11 In hoeveel giften verdeelt u de stikstof? 12. Wanneer is het vee in de weide gejaagd? 13. Wanneer en hoeveel hebt u gekuild? (oppervlakte) 14. Wanneer en hoeveel nebt. u gehooid? (oppervlakte). 15. Hebt u nog nawerking van de stikstof waargenomen? 16. Wanneer is u met het stikstofgebruik begonnen en met hoeveel? Er zijn 227 bruikbare lijsten ingekomen. De resultaten zijn van dien aard gebleken, dat het de moeite loont, deze in ruimeren kring be kend te maken. Voorop zij gesteld, dat niet alle lijsten met de noodige nauwkeurigheid waren ingevuld. Het aantal voldoend nauw keurig ingevulde lijsten was echter groot ge noeg om daaruit bepaalde conclusies te trekken Wat de antwoorden op de vragen betreft het volgende: 1. Er bleek gemiddeld 12—18 M3 per HA gegierd te worden. 2. Er werd gegierd in de maanden Maart- April, terwijl op ruim 30 bedrijven in den win ter gegierd werd. 3. Van de 227 bedrijven had 65 pet. geen kelder, of een kelder kleiner dan 8 M3. 4. De hoeveelheid stalmest varieerde van 1030.000 k.g. per h.a. Deze mest werd ge strooid over 1/3 tot de kleinste helft der be- drüfsopp. 5. 30 pet. der bedrijven gaf des winters stal mest, vooral veel op Texel, terwijl 70 pet. de stalmest ook geheel of gedeeltelijk voor et- groen gebruikte. 6. 62 pet. had het hooi- of kuilland voor- geweid. 7. Het gebruik van Kalkammonsalpeter en kalksalpeter was opvallend. Ook werd nog veel Zwavelzure Ammoniak gestrooid Een heel en kel geval van chili kwam voor. 8. De hoeveelheid kunstmest varieerde van 150300 k.g. (gemiddeld ruim 200 k.g. per h.a.). 9. Was onvoldoende beantwoord. 10. De meeste stikstof werd MaartApril gegeven. 11. 50 pet. gaf alle kunstmest in één keer, /O slechts 33 pet. in meer dan een keer (17 pet. was onbeantwoord). 12. Het vee kwam in de wei 2e helft van April, op Texel 510 Mei. 13. Er werd gekuild,van Mei tot Juni (en kele najaarskuilen). Het aantal kuilers be droeg ongeveer 70 pet. der bedrijven. 14. Bijna allen hadden 50 pet. van hun op pervlakte gehooid. 15. 50 pet. had nawerking van de stikstof bespeurd, 30 pet. niet. De rest had de vraag onbeantwoord gelaten. 16. Was onvoldoende beantwoord. De commissie is tot de volgende conclusies gekomen: 1. Dat propaganda voor het maken van gier- kelders nog wel aanbeveling verdient in ver schillende gedeelten van het ambtsgebied. 2. De aanwending van kunstmest geschiedt over het algemeen te laat. Dit moet niet ge schieden MaartApril, maar FebruariMaart. 3. De werking der stikstof zal vermoedelijk meer rendabel zijn, indien de geheele hoeveel heid verdeeld wordt over meerdere giften. 4. Gebleken is, dat op tal van bedrijven geen of te weinig stikstof wordt gegeven. 5. Het komt de commissie zeer wenschelijk voor, een nader onderzoek in te stellen naar de bewaring en het gebruik van gier en stal mest. Strijd aan den Zuidelijken Wandelweg te Amsterdam. Een leverancier, die een der belaagde tuinders wilde bezoeken, vermelde de versperring en schooi haar terzijde. Prompt volgde een proces-verbaal! Duidelijk ziet men het smalle paadje, dat over verboden grond naar de machinesloot leidt R.K. Turnvereeniging F.E.L.: Woensdag van 7.158.15 uur Turnrepetitie afd. meisjes; van 8.30—9.30 uur Turnrepetitie afd. dames; Don derdag van 56 uur Turnrepetitie afd. kleu ters. Alle repetities in de R.K. School Wester gracht hoek Leidschevaart. R.K. Turnvereeniging Hercules afdeeling Da mes en Meisjes: Dinsdag van 56 uur Turn repetitie voor meisjes in de R.K. school, Zand- voorterpad, Overveen; Donderdag van 4.15— 3.15 uur Turnrepetitie voor meisjes in de R.K. School Zandvoorterpad, Overveen; Donderdag- van 4.155.15 uur Tumrep. der meisjes-kleuter- afd.; Donderdag van 5.15—6.15 uur Turnrepeti tie voor meisjes. Beide repetities in de school aan de Tempeliersstraat 1. Donderdag van 7.15 —8.15 uur Turnrepetitie voor de gewone meis jes; van 8.159.45 uur Turnrepetitie voor da mes. Deze repetities in de Doelen. R.K. Turnvereeniging Leonidas. afdeeling dames en meisjes: Maandag van 5.30—7 uur Turnrepetitie voor meisjes van 6—13 jaar; van 78.15 uur Turnrepetitie voor meisjes van 13 16 jaar; van 8.3010.15 uur Turnrepetitie voor dames. Alle repetities in de R.K. Jongens school, Timorstraat 17, Haarlem N. Woensdag van 4—5 uur Turnrepetitie voor meisjes van 6ë9 jaar; van 56.15 uur Turnrepetitie voor meisjes van 913 jaar. Deze repetities in het gymnastieklokaal, Eemstraat, Haarlem N. Woensdag ook repetities voor de afdeeling Kle verpark. Deze repetities worden gehouden in de school Tetterodestraat; 2—3 uur meisjes van 69 jaar; 34 uur meisjes van 913 jaar; 78 uur adspiranten 1316 jaar. R.K. Turnvereeniging Blauw-Wit: Inplaats van de turnrepetilies worden er gedurende de maand Augustus balspelen gehouden elke Don derdagavond op het speelterrein „Kinder vreugdSlachthuisstraat. De groepen zijn als volgt ingedeeld: Meisjes van de le en 2e af deeling van 6 tot 7 uur; meisjes van de 3e af deeling van 7 tot 8 uur; meisjes vanaf 14 jaar en dames van 8 tot 9 uur. R.K. Zwemvereeniging V.O.Z.. afdeeling Da mes: Dinsdag van 9.3010.30 uur zwemuur voor dames. Vrijdag van 6.458 15 uur zwemuur voor dames en meisjes. Beiden in het Sportfondsen- bad. E.H.R.K. Dames-wandelsportvereeniging Spor tief: Donderdag van 8.1510 uur trainingstocht voor dames en meisjes. Vertrek vanaf Graaf Willemstraat 12, Haarlem O. Opgaven en mededeelingen voor deze rubriek s.v.p. uiterlijk Donderdags bij mej. T. Middel dorp, Warmoesstraat 20, Haarlem. Wegens sluiting van het Graalhuis. Spaarne 29, zullen alle sportzaken gedurende de vacantie worden behandeld door mej. Middeldorp. Vrien delijk verzoek dus alle correspondentie recht streeks te willen zenden naar Warmoesstraat 20. In het café-restaurant „Het Bolwerk" kwamen de afgevaardigden van de vereenigingen, aan gesloten by den R. K. Haarlemschen Voetbal bond, onder voorzitterschap van den heer H. W. van Turnhout in vergadering byeen ter be spreking van den beschryvingsbrief van de te houden bondsvergadering van den D.H.V-B., welke 2 September a.s. te 's-Gravenhage zal worden gehouden. Bij zijn kort openingswoord memoreerde de voorzitter op de allereerste plaats de biyde gebeurtenis, welke in het Prinseiyk Gezin heeft plaats gehad, waarby hy gaarne by de goede wenschen, welke door velen zyn gegeven, die van de R. K. Haarlemsche voetbalbeweging voegde, de hoop uitsprekende dat Oranje steeds hecht verbonden zou mogen blijven aan Nederland. Hierna heette spreker allen welkom, in het byzonder den bondssecretaris, den heer G Kruyver. De notulen der vorige algemeene ledenver gadering werden onveranderd goedgekeurd. Het jaarverslag van den DHVB werd zeer uitvoerig besproken. Alvorens tot de bespreking van het verslag zelve over te gaan, sprak de heer Loerakker woorden van dank tot den Bondssecretaris, die thans voor de 20ste maal in successie het jaarverslag uitbracht en met den Bond mede jubileerde by zijn twintig jarig bestaan, de hoop en het vertrouwen uit sprekende, dat de heer Kruyver nog veel voor den Bond zou kunnen doen. Verschillende spelers voerden het woord, waarby werd aangedrongen op een andere indeeling van de competitie, teneinde het moge- ïyk te maken dat verschillende elftallen niet regelmatig in de zelfde klasse tegen elkander zouden uitkomen. Geklaagd werd over de prom.-degradatiewedstryden, waarby de pro motiekansen niet altijd geiyk waren. Gewezen werd op de verhouding D.H.V.B. en I.V.CJ3. Gevraagd werd wat de bedoeling was van de oprichting van een Diocesane instantie van R. K. sportorganisaties waarvan het jaar verslag gewaagde. Inlichtingen werden ingewonnen, waarom de Diosecane Juniorencommissie niet districtsge- wyze vertegenwoordigd was. De heer Kruyver beantwoordde de verschil lende sprekers en bracht dank voor de woor den van hulde aan hem gebracht alsmede oveV de ontvangst van het jaarverslag. Als dioce sane sportinstantie is gedacht aan een Dioc. sportcentrale waarin alle takken van sport zijn vertegenwoordigd. Hoe deze centrale zal wer ken is nog niet bekend. De juniorencommissie van den bond is een novum en mag niet ge zien worden als de andere diocesane commis sies. De bedoeling is dezen vorm ook door te voeren in de distrietsjuniorencommissies. Alle sprekers werden verder naar genoegen beant woord. Ten aanzien van de promotiewedstrijden merkte spreker nog op, dat binnenkort in den I.V.C.B. reserveafdeelingen zullen worden opge richt, waardoor aan de bezwaren zou worden tegemoet gekomen. Voor de bestuursverkiezing was door het bondsbestuur vastgesteld, in verband met de verschoning van het reorganisatierapport, met die verkiezing te wachten tot ultimo Februari 1940. De afgevaardigde van Onze Gezellen kon zich hiermede niet vereenigen. Het bevreemdde spre ker, dat bij dit punt der agenda niet gewag ge maakt is, dat eenige vereenigingen in het Haar lemsche district de heeren Roskam en van Turnhout candidaat hadden gesteld voor vice-voorzitter en bestuurslid van den bond. Uitstel van de bestuursverkiezing zoude z.i. ook in stryd zijn met het huishoudeiyk regle ment. Het reorganisatierapport kon ook door de eventueele nieuwe bestuursleden zeer wel worden bekeken. De heer Kruyver achtte het van groot belang, waar ook de historie van de diocesane bonden een woordje mede zou spreken, dat de zittende bestuursleden, waarvan de heeren Smits en Hubaty zouden bedanken, aan het prae-advies zouden kunnen medewerken. Het bondsbestuur achtte uitstel vanzelfsprekend. De vereenigin gen moeten hierin vertrouwen hebben in het bondsbestuur. Waar ook Rotterdam 2 candidaten heeft ge steld, n.l. de heeren Exler en Saris, achtte spreker het beter te wachten, waardoor de ver kiezingen gemakkelijker zouden verloopen. Bij verkiezing op de bondsvergadering in September was de mogelijkheid niet uitgesloten, dat meerdere bestuursleden zouden verdwijnen. Ook gezien de viering van het twintigjarig bestaan was het uit 'gevoelsoogpunt beter de verkiezing uit te stellen. Verschillende sprekers voeren hierover het woord. Gevraagd wordt waarom meerdere be stuursleden zouden verdwijnen. Gaarne wordt van den bondsafgevaardigde verwacht een dui- deiyker uiteenzetting van de consequenties van een eventueele verkiezing in September a.s. Een voorstel wordt ingediend door den heer Loerakker, waarby off. publicatie wordt verzocht van de ingediende candidaten voor de bestuursfuncties, teneinde de andere districten officieel in de gelegenheid te stellen hiervan kennis te nemen, waarbij Haarlem tevens de wenschelijkheid uitspreekt dat de verkiezing in September a.s. wordt gehouden. De heer Kruyver heeft geen bezwaar tegen deze publicatie, waarna het voorstel wordt teruggetrokken. Over de voortvloeiende consequenties wil hij zich niet nader uitlaten.. Spreker dringt nog maals aan dat de afgevaardigden der bonds vergadering vertrouwen zullen hebben in het D.H.V.B.-bestuur door het Uitstel in te wil ligen. De andere voorstellen worden na een korte toelichting van den heer Kruyver spoedig af gehandeld. De afgevaardigde van D.E.K. breekt nog een lans voor de wyziging van beslissings- wedstrüden en wil ten slotte het doelgemid- delde laten beslissen in plaats van het lot. Het voorstel Amsterdam tot afschaffing van de promotie- en degradatiewedstryden maakt geen punt van bespreking uit, daar eerst de zaak bestudeerd dient te worden door het bondsbestuur, dat t.z.t. een prae-advies zal uit brengen. Met een kort woord van felicitatie aan de betrokken vereenigingen worden daarna de kampioensdiploma's uitgereikt. Tot leden voor de a.s. bondsvergadering op 2 September a.s. worden gekozen de heeren J Boot, A. Gomes, J. van der Horst, J. J. Loerak ker, P. van der Meer, F. Seveke en J. B. Fer- dolage! Als plaatsvervangende leden worden aangewezen de heeren F. J. Mooren, J. Wal kers, W. Beelen, P. Slenders, Koster, C. van Berkel en P. P. Smit. By de rondvraag stelde de heer Boot voor de afgevaardigden voor de bondsvergadering nog byeen te roepen en nogmaals schriftelijk vast te leggen, dat de namen van de bestuurscan- didaten voor het D.H.V.B.-bestuur gepubliceerd dienden te worden. De voorzitter van de pers- en propaganda- commissie drong aan voor het komend seizoen op de volledige medewerking van de vereenigin gen, in verband met een op komst zynde ver betering en uitbreiding van de berichtgeving in de katholieke pers. Nadat een kort gebed was gestort voor de zielerust van den kortelings overleden scheids rechter Laas, sloot de voorzitter onder dank zegging voor de aangename besprekingen de vergadering. Naar wij vernemen, zal de wedstryd van het Haarlemsch Elftal tegen het Amsterdamsch K. N. V. B.-elftal te 6.15 aanvangen, waardoor het mogeiyk zal zijn dat de beide ploegen in volledige, dus in de volgende samenstelling uitkomen: HAARLEMSCH ELFTAL; DoelMichel, VSV. Achter: K. Haak en K. Zandstra. Midden; G. v. d. Wal, J. Schy venaar en A. van Gooi. Voor; J. Ninaber, Kick Smit, F. v. d. Hulst, J. Woudenberg en A. de Winter. Scheidsrechter de heer F. Kotte. AMSTERDAMSCH ELFTAL: Voor: Bergman, Wierts, Bijl, Montauban en Drager. Midden: Steiger, Anderiesen, Fanger. Achter: Blomvliet, Wilders. Doel: Ferwerda. De wedstryd wordt op het R. C. H.-terrein in Heemstede gespeeld. Voor den eerewedstryd, welken het Haar lemsch Elftal op Zondag 20 Augustus a.s. op het Haarlem-terrein zal spelen, is als tegen partij de vereeniging Eendracht uit Aalst in België uitgenoodigd. Deze Vereeniging is dit seizoen gepromoveerd naar de eeredivisie van den K. N. V. B. en wordt in bevoegde kringen als een der sterkste elftallen van de eere divisie beschouwd. Op 15 Augustus as. zal het 40 jaar geleden zijn dat pastoor J. P. P. Bomans zijn H. Priester wijding ontving. Merkwaardig is, dat de jubilaris van deze 40 jaar büna 30 jaar werkzaam is ge weest in de Zaanstreek. Hy begon zyn geeste- iyk werk ais kapelaan te Zaandam, waar hy 15 jaar lang bleef, is daarna ruim 10 jaar pas toor geweest in Hoek van Ho-lland en staat thans bijna 15 jaar aan het hoofd van de parochie te Krommenie. Dit heuglijk jubileum zal feestelijk worden gevierd op Zondag 20 Augustus a.s. Den Zaterdag hieraan voorafgaande, zal 's avonds 7 uur een Danklof worden gecelebreerd door den jubilaris. De feestdag zelve begint 's morgen-s om 8 uur met een Kindermis, waaronder ge meenschappelijke H. Communie, terwijl om 10 uur een plechtige Hoogmis wordt opgedragen waarbij de jubilaris gassisteerd zal worden door de zonen der parochie, kapelaan Schaper, kape laan Jongkind en Fat-her Boon. De feestpredi katie zal worden gehouden door den oud-kape laan, Rector Groot. Om de parochianen zoovee! mogelijk gelegenheid te geven de plechtige Hoog mis oy te wonen, zal, zooals reeds uit boven staande biykt, om 8 uur een Kindermis worden gecelebreerd. Des namiddags wordt een receptie gehouden aan de pastorie. De dag van 20 Au gustus zal niet alleen voor den Pastoor een reden tot groote dankbaarheid zijn, doch ook voor alle parochianen. Onder zijn leiding is de parochie steeds meer uitgebreid en hij neeft het altijd als zijn eersten plicht gevoeld, om ais een herder over zijn parochianen te waken- Bovenal heeft hij zijn krachten ontplooid tot welzijn van de jeugd en de rijpere jeugd. Tijdens zijn uitoefening van het priesterschap in Krom menie, is het vereenigingsleven belangrijk ont wikkeld, wat vooral te danken is geweest aan zijn krachtig initiatief en trouwen steun. Ook heeft hij vaak licht gebracht in de donkerte van de armoede. Hoe wars hij overigens was van uiterlijk vetroon, kon het de jaren door toch geen geheim meer blijven, hoe hij in bijzondere mate het Godswoord in toepassing bracht: ,Wat gij den armsten der armen hebt gedaan, nebt gij aan mij gedaan." Om in herinnering brengen wat pastoor Bomans voor het katholieke organisatieleven is geweest, behoeven we alleen te noemen de muziek-, zang- en voetbalvereeni- ging. zijn devies was: verheffing van het ka tholieke leven op sociaal, cultureel en sportief gebied. De belangrijkste match van het slechts uit twee wedstrijden bestaande eerste klasse pro gramma voor morgen is de plaatselijke ontmoe ting te Haarlem. Rood en Wit ontvangt bezoek van Haarlem. De kansen der gastheeren staan hier het meest gunstig. Bij een overwinning loopt Rood en Wit twee punten van zijn achterstand op P.W. in en is dezq dan tot twee punten ge reduceerd met een wedstrijd minder gespeeld- Zelfs zal de Spanjaardslaan-club wel aan een derde punt denken, hoewel w<y niet gelooven dat Haarlem zoo met zich zal laten spelen. V.R.A. speelt thuis tegen H.B.S. De Amster dammers verschenen Zondag j.l. niet by Rood en Wit, omdat zij geen behooriyk elftal op de been konden brengen. Zal dit thans wel gaan7 Dan hebben zij nog een behooriyke kans tegen deze Hagenaars, die door hun nederlaag tegen H.D.V.S. vorigen Zondag op de voorlaatste plaats zyn terechtgekomen. De uitslag van den vriendschappeiyken wed strijd „Kyk Uit"'t Noorden luidt: A. v. LeuffenA. F. v. Leuffen 2 J. ZurelH. Boekei 1—1 H. v. d. LindenC. Harmsen 1 F. Kraayenhage—J. v. d. Meulen 20 J. LenobleA. Blom 2^° C. v. d. BogaardA. Wassenaar 0 P. BakkerH. Dienske O—-* J. v. Garderen—G. Bijster 2— W. d. VinkC. Beekhuis 0 H. SohlA. Bron 1— De krachtsverhouding tusschen het 2e en 3® tiental is 86 geworden. A. LenobleLeuwener 2— J. KaandorpR. Lenoble 0—f D. Klaver—J. Zurel 1— G. PrinsJ. Zijlstra 0-~* Mastenbroek—A. Bakker l-". HeemskerkH. Kaandorp "kss J. ReesA. Hermsen 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2