THABUB i Wit VERKEERSDESKUNDIGEIV.... TERSCHELLING EN VLIELAND 1 Voor Nederland als „volks^-auio ongeschikt? CENTRALE VERWARMINGSKETELS DE GRIEF NEDERLANDSE ORNAMENTEN FABRIEK ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1939 V - >*V V rrrOf ^ONVOLDOENDE HUISVESTING j I VOOR DEN VOLKSWAGEN t I VOOR DEN VOLKSWAGEN i Groote sommen geld zijn noodig Kans van slagen in het buitenland? BOEK EN BLAD GEVRAAÊD: H. C. J. KORT Tel. 1I8206 - Rijswijk (Z.-H.) REEDERIJ DOEKSEN-TERSCHELLING DE ENGELSCHEN DRINKEN MEER BIER Een millionnair zonde? naam RETRAITEN „De Thabor" te Rotterdad1 ill ilffM FOTOREPORTAGE DEN HAAG REEDS VAN AF NEDERLANDSE STOFZUIGER FABRIEK DEM HAAG, f 38." C.K 1HB Fritz Hirsch, Ruth Rhoden en Egon Karter in de operette .Die kleine Hoheit", waarvan Vrijdag te Den Haag de première ging In het Vondel park te Am sterdam heeft burgemeester dr. W.deVlugt Vrijdagmid dag de dahlia tentoonstelling .Kleuren pracht 3" offi cieel geopend. Het ernstig auto-ongeluk op den onbewaakten overweg tusschen Houten en Schalkwijk eischte Vrijdag vier dooden. Wat er overbleef van den wagen, die in de sloot' naast de spoorlijn terecht kwam '"'"f v ;i i v fX "X 'i De .Mauretania" heeft hel King George V-dok te Londen verlaten, om de tweede reis over den Oceaan aan te vangen. De laatste werkzaamheden aan het zeekasteel. In de kunstzalen van .Arti et Amicitiae" te Amsterdam is de eerste eeuwfeest tentoonstelling .Honderd jaar Nederlandsche Kunst" geopend. De finishing touch aan de expositie De ontmoeting tusschen Nederland en België op den eersten dag der internationale kaastswedstrijden, die Vrijdag te Leeuwarden aanvingen onder auspiciën van den Ned. Kaatsbond In een vorig artikel, dat in dit blad werd gepubliceerd, kwamen de technische en economische zijden van den Duitschen volksauto naar voren en werd het probleem dat de verkeersdeskundigen krijgen op te lossen, wanneer eenmaal de volksauto's in groote massa's op de Duitsche wegen zul len loopen, reeds even aangestipt. Voor de speciale autowegen, welke in Duitschland worden aangelegd, is dit pro bleem de eerste jaren niet zóó urgent, af gezien van het feit, dat het rijden op deze wegen meer en meer het karakter zal gaan dragen van file-rijden, waardoor de rijsnel heid aanzienlijk zal worden gedrukt. Anders is het gesteld met de problemen, welke zich in de groote steden zullen voordoen. Hoe het sterk toenemende verkeer in de overwe gend smalle straten der steden moet wor den geregeld en verwerkt stelt de verkeers- technici voor nagenoeg onoplosbare vraag stukken. Om hier tot een oplossing te ko men zal het veelal noodzakelijk zijn in de steden op groote schaal te sloopen om ruimte'te maken voor het verkeer. Evenzeer zal het niet eenvoudig zijn voor de duizenden volksauto's parkeergelegenheid en garages te vinden. Reeds nu tracht men door het aanleggen van ondergrondsche parkeerter reinen in de behoefte te voorzien en het zal noodzakelijk blijken te zijn het, aantal dezer ondergrondsche parkeerterreinen, welke over het algemeen groote aanlegkosten vergen, sterk uit te breiden. Garages zijn op het oogenblik in de groote steden reeds zeer schaarsch, zoodat de volks auto's bijna zonder uitzondering op straat moe ten blijven staan. Bij den bouw wordt hier ook op gerekend door 't lak zeer bestand tegen de weersinvloeden te maken. Het is evenwel niet goed doenlijk den corrodeerenden invloed van 't weer geheel uit te schakelen en een garage is nog altijd goedkooper dan de slijtage, welke een nieuwe wagen, die den nacht buiten moet doorbrengen, onvermijdelijk ondergaat. In de nieuwste Duitsche bouwvoorschriften is dan ook een bepaling opgenomen, die het bouwen van garages bij elke woning voorschrijft. De complexen van de volks autof abrieken in Fallersleben De buitenstaander vraagt zich wel eens af, wanneer hij al deze maatregelen overdenkt, waar het geld daarvoor vandaan moet komen. Verlaging van benzine-, banden- en olieprijzen, de bouw van parkeerterreinen' en garages ver gen toch groote sommen, die uiteindelijk weer door den "Duitschen belastingbetaler moeten worden opgebracht. Maar dan komen bij de directe maandelijksche onkosten'voor den volks auto nóg indirecte kosten in den vorm van extra-belastingen, die al evenzeer op het volks- autobudget drukken In het vorige artikel merkten wij reeds op, dat de Duitsche automobielindustrie 'niet in staat was gebleken den volksauto. te vervaar digen voor een bedrag onder 1000 R.M. en' dat het Duitsche Arbeitsfront uiteindelijk de groote bedragen beschikbaar moest stellen voor den bouw van de volksautofabriek te Fallersleben. In feite gaat hier dus het Arbeitsfront als con current optreden van de Duitsche automobiel industrie en wie wel eens in de gelegenheid is achter de schermen te kijken weet maar al te goed, dat in de industriekringen de plahnen van de Duitsche regeering met eenigen wrevel worden gadegeslagen. Het is voor den automobielkooper toch logisch, dat hij bij het aanschaffen van een wagen ver gelijkingen gaat maken tusschen de verschil lende merken en dan uitkiest wat hem het meest voor zijn doel geschikt lijkt. En op het oogenblik is er geen enkele Duitsche automo biel die in prijs den volksauto nadert en de goedkoopste automobielen van de Duitsche in dustrie blijven qua prestaties, zuinigheid en comfort bij den volksauto ten achter. In vra gen, welke in de Duitsche automobielbladen door de abonné's worden gesteld over den aan koop van een nieuwen wagen, komt zeer sterk tot uiting, dat het Duitsche publiek nu reeds met den aankoop van een nieuwen wagen wacht tot de volksauto verschijnt. Voor de eerste jaren na het in productie ko men van den volksauto behoeven de Duitsche automobielfabrieken nog niet bevreesd te zijn voor gebrek aan orders, omdat in sommige fa brieken de productie reeds veertien maanden achter is bij den verkoop, terwijl bovendien de volksautofabriek de eerste jaren wel niet op volle kracht zal produceeren. De toekomst van de Duitsche automobielindustrie blijft evenwel een probleem waarvoor de oplossing eerst door den tijd zal worden gebracht, maar die op het oogenblik de leiders dezer industrie met zorg vervult. Er is in het begin na het bekend maken van de plannen van het Duitsche, Arbeitsfront eenige strijd geweest over de vraag of de volks auto ook voor export beschikbaar zou worden gesteld. Eerst werd deze vraag ontkennend be antwoord, maar de Duitsche regeering stelde er spoedig daarna prijs op te verklaren, dat de volksauto weldegelijk een exportartikel zou worden. En dus zal ook Nederland binnen af- zienbaren tijd de eerste Duitsche volkauto's te zien krijgen. Maar heeft de Duitsche volksauto In het buitenland als „volks"-auto wel kans van sla gen? Laten wij deze vraag aan de hand van een kleine berekening voor Nederland eens wat nader bekijken. In verband met het feit, dat het toch practisch eind 1939begin 1940 zal worden, voordat de eerste Duitsche volksauto's in ons land zijn, lijkt het ons wel gewenscht de personeele belasting op motorrijtuigen buiten beschouwing te laten en de verhooging van de motorrijtuigen-belasting met 12% pet. in reke ning te brengen, omdat deze belastingwijzigin gen in de voorstellen van den Minister van Financiën zijn opgenomen en een redelijke kans hebben per 1 Januari 1940 te worden ingevoerd. Bij het berekenen van den Nederlandschen verkoopprijs van Duitsche automobielen heeft de ervaring geleerd, dat wanneer men de Mark op 0,70 a 0,75 stelt en tegen dien koers de Duitsche verkoopprijzen in guldens omrekent, men vrij aardig den prijs benadert, welke in Nederland moet worden gevraagd, met inbe grip van invoerrechten, transportkosten en handelaarswinst. Bij een Duitschen prijs van 990 Mark komt men dus op ongeveer 725, als prijs van den Duitschen volksauto in Neder land. Bij een totale afschrijving in 6 jaar be draagt de jaarlijksche afschrijving 121, Rente zullen wij in de berekening buiten be schouwing laten, omdat de a.s. volksauto-eige naar zijn aankoop veelal niet zal bekostigen door geld aan zijn rentegevend kapitaal te onttrekken, maar door uit zijn inkomen den wagen, hetzij contant of op afbetaling, te be talen. Aan motorrijtuigen-belasting (wegenbelas ting) moet 8 x 9.72,worden be taald. De volksauto weegt 650 kg. en valt dus in de laagste wegenbelasting-klasse. Voor ga- ragehuur moet een bedrag van minstens 120 worden uitgetrokken. Voorts valt de verzeke ring onder de vaste kosten, waarbij dient te worden opgemerkt, dat de verzekering hier te lande niet is verplicht. Het is voor den auto- mobielbezitter evenwel onverantwoordelijk om zich niet tenminste tegen wettelijke aansprake lijkheid (schade aan derden) te verzekeren. Een W.A.-verzekering kost globaal 35.een all-risk polis ongeveer 130, Rekenen we dat de auto per jaar 15000 km. moet loopen, hetgeen bij uitsluitend gebruik voor genoegen ruimschoots toereikt, dan be dragen de benzine- en oliekosten te zamen on geveer 135,terwijl wij de banden- en re paratiekosten alsmede de heffingen bij tollen en veren te zamen op ongeveer 75.per jaar mogen stellen. Het spreekt vanzelf, dat deze kosten alleen gelden bij zuinig en voorzichtig gebruik, want rijdt men snel, met snel optrek ken en sterk afremmen, dan loopen de bedrijfs kosten reeds dadelijk op. In totaal komen we dus op een bedrag van 636,50 bij een all-risk verzekering en op 541,50 bij een W. A.-verzekering. Laat men zijn wagen buiten staan, dan gaat de 120, voor de garagehuur er nog af maar veelal zal het niet mogelijk blijken in het Nederland sche klimaat den auto het geheele jaar door buiten te laten doorbrengen. Of de Duitsche volksauto ook in Nederland den naam „volks"-auto kan dragen zal men bij het beschouwen van de onkosten ernstig moe ten betwijfelen. Per slot van rekening liggen deze onkosten niet zoo heel ver onder de kos ten, die de bezitter van een goede tweedehands wagen van klein formaat op het oogenbiik moet dragen. Verdere verlaging van de fiscale lasten op het automobilisme schijnt hier te lande de eerste jaren ook niet te zullen plaats vinden, zoodat men wel kan zeggen, dat alien illusies over een volksauto in Nederland de bodem is ingeslagen. MAMA BLANCA, door Teresa de la Para. Uitg.: Servire, Den Haag. In Mama Blanca beschrijft de hoofdpersoon haar leven op een groote plantage. Het is een vriendelijk, prettig boek van goeden stijl, dat door zijn ongekunstelden eenvoud en oprechte kinderlijkheid veel genoegen zal verschaffen. KRUIS OF MUNT, door Joldn Földes, vertaling van M. H. Sse- kely-Lulofs. Uitg.: H. P. Leo polds Uitg. Mij. N.V. Den Haag. Jolan Földes behandelt in dit boek het pro bleem van de gescheiden vrouw, die weer in baar eigen levensonderhoud voorziet. Noch de probleemstelling, noch de oplossing, die eigen lijk geen oplossing is, kan ons bevredigen. Dit vraagstuk eischt diepere beschouwing dan de oppervlakkige roman van Jolan Földes geeft. in alle maten tot 50 M2. V O. Ook verwarmingen voor de sloop en Stoomketelseen van ongeve.er 100 M2. V O, een van 60 M2. V O en locomobielketël van 22 M2. V O. 10 a 13 atm. Aanbieding met merk, prijs, enz. Hooge duinen. en in de geurige valleien wondermooie gelegenheid tot kampeeren Wf~ In het hoogseiz. 3 X p. dag verb, vanuit Harlingen "WE? 3HF" Met comfortabele passagiersschepen. - Lage tarieven "*0 Inlichtingen: Telefoon no. 2. ESlanden van buitengewone schoonheid. Blanke stranden. Dat op mijn fiets een plaatje moet Dat is nog daar aan toe, Al is die jaarlijksch' aankoop niet Het liefste wat ik doe En 'k zal niet klagen dat het ook Verdraaid vervelend is Als ik na kort' of langer tijd Dat nieuwe plaatje mis En 'k zeg er niets van dat het dus Een nieuw bedrag weer vraagt, Wanneer je 't veilig stellen wilt Voor ieder, die 't belaagt. Ik leg me overal bij neer, Maar één ding maakt me woest Nogmaals, 't is niet zoozeer het feit Dat ik het koopen moest Maar 't ergert me dat telkens weer, Wanneer men controleert, Geen mensch ooit naar mijn plaatje vraagt En men mij steeds negeert!! Ib héb zoo'n ding, een nieuw, een echt, Dat op mijn „rijwiel" prijkt. Maar waartoe dient het, als geen mensch Er ooit ook maar naar kijkt?! Zóó heb ik heel geen pret ervan, Pas als 't gestolen is Houdt men mij aan, en heb 'k naast scha Ook nog die ergernis! HERMAN KRAMER Uit de Engelsche belastingstatistieken blijkt, dat het bierverbruik in Engeland in 1938 met 514 pCt. is gestegen. De fiscus slaat dezen toe- nemenden dorst der Engelschen met voldoening gade, want het bierverbruik wordt in Engeland zwaar belast. Zóó zwaar, dat Britten met zeer grooten dorst liever 'n tochtje over het Kanaal naar Ostende maken, om zich daar eens flink te goed te doen aan het Engelsche bier, dat daar veel goedkooper is dan in hun eigen vader land. Vele jaren geleden had een firma te Stocfc'- holm een loopjongen in dienst, Oscar JohansoO" genaamd. Deze verloor tijdens een boodschap een groote som gelds en uit angst, dat me" hem niet zou gelooven en hem verdenken va" diefstal, waagde hij het niet om terug te kee' ren naar zijn werkgever en ook niet naar zij» ouders, maar verdween spoorloos. Het geluk^ hem over de grens naar Noorwegen te kome"' Daar gaf een Finsche zeeman hem papiw'^ j die op den naam Mikael Joslin stonden. ^le deze papieren kwam de jongen naar Ameri'; en in den loop der jaren gelukte het hem d9®. een aardig kapitaaltje bij elkaar te krijgen. langs keerde hij terug naar zijn vaderlaP Daar leerde hij een jongedame kennen, die wel zou willen trouwen. Hij ging aanteekene"' natuurlijk onder den naam Mikael Joslin, i iemand, die hem van vroeger herkend deed aangifte bij de politie, dat deze naa' valsch was. Tengevolge daarvan nam de P°' tie zijn papieren in beslag. De naamlooze n*' lionnair zat nu in dubbele verlegenheid. Zo" der naam kon hij natuurlijk niet trouwen e ook kon hij zijn eersten naam niet aannetf>e daar hij in Amerika al zijn bezittingen op zij" tweeden naam had staan. De Zweedsche rege ring heeft nu toegestaan, dat hij den na9 Mikael Joslin verder mag dragen. 1417 Aug.: Voor haar die meer godvrud1 willen leven èn dames van het Leeken-Apos laat. 1922 Aug.: Meisjes. 22—25 Aug.: Verloofde dames èn voor^ II9^ die kennis hebben tot voorbereiding van 't welijk. 2730 Aug.: Meisjes. 25 Sept.: Meisjes. 58 Sept.: Gereserveerd. 1114 Sept. Gehuwden. 17—20 Sept.: Meisjes. 25—28 Aug.: Leden H. Familie en andere""

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 4