piano s W. Alphenaar Uit het land van GROENENDAAL HILDEBRAND-PRIJSVRAAG BREDERODEDUIN Het bisschoppelijk Priesterfeest O De St. Gangolfs- kerk te Haarlem ^OFZUIGERf OMDAT Het feest van mgr. Huibers Haarlem, 12 Aug. NEDERLANDSCHE HANDELMAATSCHAPPIJ,N.V. ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1939 üe oogen zijn op ons gericht Diefstal van een hand- taschje ^OEMENTENTOONSTELLING OP „EIGEN TUIN*' in ^•Willem. wegens vacantie ^^ESLOTEN TOT 20 A UG. J^'sutger Centrale Hageman °ude Gracht 52 - Telef 18762 Een onderzoek van Archivaris Dr. G. H. Kurtz Wij leveren U direct uit voorraad reischèque's in Reichsmarken betaaibaar in Duitschland GOUDEN JUBILEUM R. K. VOLKSBOND Feestconcert door R. K. Harmonie „Utile Dulci" wij gaan VERBOUWEN, moeien wij ruimte maken Als gelegenheidsaanbieding bieden wij aan: Een moderne Rombach piano (eiken kast) kruissnarig Een eiken Kiel piano. In niets van nieuw te on derscheiden f 195. f 225.- Kruisweg 49 Overal de vlaggen uit op 15 Augustus! Kerkmuziek DE VIERING VAN KONINGINNEDAG Circus Ernst Oscar Carré komt Is een museum mogelijk? van de ÏVieuwe Haarlemse he Courant Figuren en gevallen uit de f,Camera Qbscura" m PRENT IVo. 7 „Laat de zakdoeken onzer schoonen U begewuifd worden; de medailles onzer munt U tegenrollen Bestelwagen reed over tweejarig knaapje Het kind stak plotseling den voeg over R.K. HARMONIE „ST. CAECILIA" PROGRAMMA RADIO CENTRALE AGENDA Bioscopen 13 Augustus Bioscopen 14 Augustus Bioscopen Apotheekdiensten BURGERLIJKE STAND HAAST U SHIRLEY TEMPLE in de stad! i Waar dus plaats genomen? I Wat een domme vraag is dat! Z' is in REMBRANDT, nog al glad. Waar zou z' anders komen? DICK MAES. 4 STAD In geheel het Diocees Haarlem zullen a.s. dinsdag de vlaggen wapperen van de transen der katholieke kerken, van alle pastorieën, van de katholieke scholen, van de kloosters van andere katholieke instellingen en dat *81 tot gevolg hebben, dat van duizenden en tienduizenden de gedachten naar Haar lem zullen gaan, waar het centrum van de Wering van het Bisschopsfeest zal zijn. Dat brengt voor de Haarlemsche katho- deken natuurlijk verplichtingen mede; zij Willen moeten toonen, dat een dergelijke Wering hun best toevertrouwd is, dat in hun Wad het hart van het heele bisdom klopt, dat hun geestdrift voor het Katholieke Geloof en hun aanhankelijkheid aan den T'rins der Haarlemsche Kerk door geen ®ndere stad te evenaren zijn. De Haarlemsche katholieken kennen hun Wicht op dit punt en Weten wat van hen verwacht wordt. Reeds vele malen zijn zij er in geslaagd de eer van het bisdom op Srootsche wijze op te houden. Maar als het kon, zou a.s. Dinsdag een dog nooit gekend enthousiasme moeten op laaien. Laten de katholieken a.s. Dinsdag (gis teren was in een onzer artikeltjes abusieve lijk sprake van Woensdag) een daverende Geloofsbelijdenis afleggen, een klinkende betuiging van saamhoorigheid in het geloof, trouw aan den Bisschop en eerbied voor al °bze priesters! Laten de katholieken van Haarlem en verre omgeving a.s. Dinsdag als één familie do vlag uitsteken! Laat Haarlem één vlaggenzee zijn! Dat zou een geweldige feestuiting zijn! En laten duizenden katholieken Dinsdag middag, half één, samenkomen op het voor- Mein van de kathedrale kerk, om daar een feestgroet te wisselen met hun jubileerenden bisschop. Daar zal de schooljeugd getuigenis afleg den van haar liefde voor den Kerkvorst, Waar mogen zich daaromheen dan de °Uderen scharen in tientallen rijen als een kostbare, degelijke omlijsting, als een onder band, dat de beloften, welke Dinsdag door be jeugd zullen worden gedaan, ook werke lijk door haar zullen worden ingelost. De viering van het veertigjarig priester feest van onzen Bisschop moge voor Haar- fettl een aanleiding zijn om aan geheel het ®isdom te toonen, dat het nog altijd voor at in enthousiasme voor onzen Bisschop, lh eerbied voor het priesterschap, in trouw saamhoorigheid in het Geloof. Dinsdag a.s. dus duizenden vlaggen uit in Haarlem! Dinsdag a.s. een schat van bloemen op bat Bisschops-altaar der kathedraal! Dinsdag as. met tienduizenden naar het v°orplein der kathedraal! Dinsdag a.s. een hoera! op de lippen en 6eb dankbaar gebed voor den Bisschop in bat hart! ï,"^a Kathedraal", weekblad voor de parochie s-b St. Bavo, is met een feestnummer ver banen. O^or de politie van Heemstede is aangehou- Ij, een zekere S. B., hulpkellner wonende te 0?em, ter zake diefstal van een dames- j~nje met inhoud. fa ®boeid taschje was ontvreemd tijdens een Jg^'befeest in een inrichting waar diverse n gegeven worden en waar S. B. dien als kellner gewerkt had. Hy atlvankelijk was geen aangifte van dever- Rl"~ gedaan, daar vermoed werd dat het bje door eigen kennissen was meegenomen w door een twist, ontstaan in de familie tjy ben verdachte, is de diefstal tot ophelde- y Gekomen. Sey^bachte heeft tenslotte bekend, terwijl een ïjot elte van den inhoud nog in zijn bezit was. geld was echter verdwenen. 'feld nian wordt heden ter beschikking ge- v»n den officier van justitie te Haarlem. gebracht. Een bezoek aan deze tentoonstelling is voor de bloemen- en plantenliefhebbers zeker de moeite overwaard. Wij zullen hier geen opsomming geven van hetgeen op de tentoonstelling te zien zal zijn. Het is beter een kijkje te komen nemen. In dit verband brengen wij den lezer in her innering, dat deze tuingroep op de tentoon stelling der volkstuinders in Amsterdam, die in 1937 werd gehouden in de groote zaal van het R.A.I.-gebouw, ook voor een inzending van wat groeit en bloeit, de hoogste onderscheiding behaalde voor de inzendingen buiten Amster dam, te weten de medaille, die door H. K. H. Prinses Juliana beschikbaar was gesteld. Behalve de tentoonstelling kunnen bovendien de tuinen van de vereeniging in oogenschouw worden genomen. Hoewel deze gelegenheid door loopend bestaat, is het toch aantrekkelijker dit te doen op een dag als Zondag, wanneer de tuin als het ware in feestkleedij is gestoken. De tentoonstellingscommissie hoopt, dat het weer geen spelbreker zal zijn en verwacht, dat, evenals bij vorige tentoonstellingen, zeer velen van deze gelegenheid gebruik zullen maken om al het schoons te bezichtigen, dat geheel be langloos en gratis door de liefhebbers der tui- nenden wordt aangeboden. U^Cdenmiddag van 27 en Zondag van 107 £fJri' in het gebouwtje op den tuin aan den Coh efWeg (het eerste groote witte hek) een ctfeve tentoonstelling worden gehouden van Scry ?r°eit en bloeit op den tuin. In het ver- Itty "'hgsgebouwtje zal worden opgesteld een tetj c°Hectie van het bloemen- en plantenma- dat door de vele liefhebbers op den tuin Vrije uren, die hun resten, tot wasdom Is de VERVORMÉW VERVEN STOOMEN VAN 9AMESHOCDEN LMINASTRAAT 16. TEL: 16884 HAARLEM ,1<ie merken Ook In huurkoop Haarlem Onze gemeente-archivaris, mcj. Dr. G. H. Kurtz, heeft zich in den betrekkelijk korten tijd, dat zij de voor onze plaatselijke ge schiedenis belangrijke stukken bewaart, ver dienstelijk gemaakt door enkele interessante opstellen te publiceeren over door haar on derzochte onderwerpen. In het jongste Jaar boek der vereeniging Haerlem schreef zij b.v. een artikel over den stamvader van een Haarlemsche Regentenfamilie, Arend Mein- dertsz. Fabricius, en in een der Haarlemsche bijdragen tot de geschiedenis van het Bisdom Haarlem vonden wij van haar hand een ar tikel over de St. Gangolfskerk, welke in vroe ger jaren op de tegenwoordige Botermarkt moet hebben gestaan. Het was een der oudste kerken van Haarlem, wellicht de oudste na die van Bakenes, en de overlevering wil, dat graaf Willem II, de Roomsch-Koning, daar ter kerke ging. Aan wel ken gang de Koningstraat haar naam zou heb ben ontleend. De St. Gangolfskerk was waar schijnlijk meer een kapel, die behoorde bij het Oude gasthuis. Hierbij moet men wel bedenken, dat een gasthuis in vroeger eeuwen niet de be- teekenis had van ziekenhuis, maar letterlijk van gastenhuis, dat is van huis waar doortrekkende reizigers konden verblijven. Zoo kon het gebeu ren, dat Screvelius vertelt, dat er bij den brand van 1347 „eenige gasthuizen" verwoest werden. Het oudste bericht over de kapel van het gasthuis aan de tegenwoordige Botermarkt is een acte van 1378 uit het archief van de oude St. Bavokerk aan de Groote Markt, waarbij Ge- rardus Zeelander, Gerardus Vossel en Gerardus van Spaernwoude een kapelante stichtten op het hoofdaltaar van het oude gasthuis ter eere van de H. Maagd Maria. De kapel droeg dus toen nog niet den naam van St. Gangolfus. Een altaar gewijd aan St. Gangolf wordt nergens genoemd vóór het midden der 15e eeuw en ook de naam van St. Gangolf komt vóór dien tijd niet voor. Steeds wordt gesproken van „in het oude gast huis". In 1466 bestond er echter in Haarlem een gilde, dat zich bijzonder toelegde op de ver eering van St. Gangolf, den ridder-heilige. Op merkenswaardig is, dat de wonderen van St. Gangolf, welke de Haarlemsche geschiedschrijver Ampsing in 1628 beschrijft als geschied zijnde te Haarlem en die hij put uit het thans niet meer bestaande St. Gangolfsmirakelboek in het St. Elisabethsgasthuis, voor zoover gedateerd, ook eerst sedert het midden der 15e eeuw ver meld worden. Dr. Kurtz komt tot de conclusie, dat sedert het midden der 15e eeuw St. Gangolf in het oude gasthuis vereerd werd en dat daar ook een ommegang op zijn feestdag, 9 Mei, gehouden werd. Een brief van Karei den Stouten van 20 Maart 1472, berustende in het archief van het gasthuis, waarbij de hertog aan de bestuurders van het gasthuis eenige boomen toestaat op zekere duinen, die zijn vader aan hetzelfde ge sticht in erfpacht had gegeven, laat geen twijfel over of toenmaals is inplaats van de oude kapel in het gasthuis een nieuwe verrezen, gewijd aan den heiligen Gangolf, die door zijn wonderen het gesticht vermaardheid gaf als bedevaartsoord. Met toestemming van Burgemeesteren van Haarlem werd in 1515 door de gasthuismeesters de Gangolfskerk ook aan de achterzijde opge trokken zoo hoog als het koor aan de voorzijde was. Van het uiterlijk der kerk is niets bekend, evenmin trouwens als van dat van het gasthuis. De afbeelding, die van Oosten de Bruyn van de Gangolfskerk geeft, is een kopergravure van H. Spilman van 1764, welke zoogenaamd een ver grooting was van de teekening op de kaart van Thomas Thomasz en Joannes a Deutecom van 1578, waarbij echter de graveur veel aan zijn verbeelding heeft ontleend. Ook van het inwen dige der kerk weten wij slechts weinig. Het hoofdaltaar zal natuurlijk aa nden pa troon-heilige gewijd zijn geweest en zal met zijn beeld geprijkt hebben. Verder was er een altaar van O. L. Vrouw te vinden, waar het O. L. Vrouwe-gilde zijn vereering van de H. Maagd betoonde en het H. Kruisaltaar, waarop in de 16e eeuw door het Wollenweversgilde vijf missen per week gedaan werden. Waarschijnlijk waren er ook nog altaren toegewijd aan den H. Adriaan, den H. Hubrecht en den H. Lazarus. Over de versiering der kerk zijn wij eveneens in het duister gelaten. Alleen blijkt uit een acte van Karei den Stouten van 1472, dat men er fraaie glasvensters wilde aanbrengen. De geweldige brand van 1576, die geheel het zuid-westelijk gedeelte van Haarlem (den vijfhoek en wat daarachter ligt) in de asch legde en talrijke stichtingen verwoestte, trof ook het Nieuwe en Oude Gasthuis alsmede de St. Gangolfskerk. Het vuur had gemak kelijk spel gehad met al deze toch hoofd zakelijk houten „getimmerten". Het gasthuis werd later weer opgebouwd op de plaats van het Minderbroedersklooster aan het Heilig land, daartoe door de stedelijke regeering af gestaan. De St. Gangolfskerk is echter nooit her rezen. Weldra werd het den katholieken zelfs verboden in het openbaar hun godsdienst oefeningen te houden. Vermoedelijk is de 1 reliek van den H. Gangolf ook met den brand Agentschap HAARLEM Groote Houtstr./Groote Markt Telefoon 13990 (3 lijnen) Bijkantoor Haarlem-NOORD Rijksstraatweg 43 - Tel. 20321 verloren geraakt, maar dat zijn vereering bleef bestaan, bewijst de mededeeling van Mgr. J. J. Graaf over de door den bekenden kanunnik Brugge aan het Haarlemsche ka pittel in 1632 voorgelegde ontwerpen van devotieprentjes. De kanunniken bepaalden de attributen hierbij en stelden de volgorde vast van de 24 hierop afgebeelde heiligen. Dat van St. Gangolf als vierde van de eerste reeks, getiteld „Heylige patronen van 't Bisdom Haarlem", na Sint Bavo, St. Willibrord en St. Jeroen werd geplaatst, is een bewijs, dat ook toen nog zijn wonderen, die eertijds een stroom pel grims herwaarts hadden getrokken, in de her innering voortleefden. De H. Gangolf stamde uit een oud Bourgon disch adellijk geslacht en leefde aan het hof van Pepijn. Daarna werd hij kluizenaar. Volgens de legende zou hij omstreeks het jaar 760 door een edelman vermoord zijn. Reeds in de negende eeuw werd hij allerwege vurig vereerd. Het groot ste deel van zijn reliquieën wordt bewaard in Bamberg. Bovengenoemde muziekvereeniging, onderaf- deeling van den R. K. Volksbond, zal op Don derdag 21 September a.s. ter gelegenheid van het gouden jubileum van den R. K. Volksbond een feestconcert uitvoeren voor de leden van bovengenöemden bond. Reeds is een aanvang gemaakt met het samenstellen van het pro gramma en zijn de uit te voeren muziekstukken in studie genomen. Het bestuur der muziek vereeniging zag echter gaarne, dat de nog be schikbare instrumenten werden bezet door nog enkele nieuwe leden. Aanmelden van nieuwe leden kan geschieden in het gebouw St. Bavo of op Dinsdagavond in gebouw Berkenrode- steeg 1. int Een zwarte Ritter piano, prachtig - OIS van klank t auu." REDUCTIE op ALLE INSTRUMENTEN Het uitvoerend comité voor het 40-jarig priesterfeest van Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, verzoekt 0111 Dindsag 15 Augustus van alle pastorieën, kerken, kloosters, katholieke instellingen en particuliere woningen enz. de vlag uit te steken. Zooals reeds gemeld zal na de kerkelijke viering in de pastorie van de kathedraal het eere-comité bij monde van Z. Exc. prof. mr. P. J. M. Aalberse aan Monseigneur zijn geluk- wenschen aanbieden. Daarop volgt de overreiking van de feest gave: „Het Bisschopsfonds", samengebracht door priesters en leeken, door religieuze en we reldlijke corporaties. In tegenwoordigheid van het Hoogwaardig Kapittel e.a. zal de Hoogwardige en Doorluch tige heer Vicaris-Generaal van den Bisschop mededeeling doen van het bedrag, dat hem ge schonken wordt volgens de bedoeling der ge vers voor den bouw van nieuwe kerken. Daarna beginnen de aangekondigde recepties in de pastorie der kathedrale kerk: Leidsche Vaart 146. Als gedachtenisprentjes koos de jubileerende Bisschop: O. L. Vr. van Altijddurenden Bijstand, vier verschillende voorstellingen van den H. Wil librord, ontwerpen van H. A. Bijvoet te Haarlem, o.a. prediking van St. Willibrord, landing van St. Willibrord en de bisschopswijding van St. Willibrord. Tenslotte nog drie ontwerpen van Gerhard Jansen: St. Bavo, St. Jeroen en St. Leonardus van Vechel. Ter gelegenheid van het bisschopsfeest is de geluidsinstallatie in de kathedraal geheel her zien en verbeterd. Onder leiding van de firma A. Westerkamp te Haarlem kreeg de kathedraal een uitmun tende geluidsversterking met de nieuwe Philips- apparaten. De kathedraal stelt hooge eischen door zijn ontelbare grootere en kleinere gewel ven. Er is dan ook nauwkeurig geëxperimen teerd, alvorens het schema werd vastgesteld, waardoor het geluid genoegzaam en zonder hin dernissen op alle plaatsen binnen en buiten het middenschip, achter de koorbanken, in de zes tien kapellen, op het koor, op de tribunes en in de beide sacristies welluidend zou kunnen doordringen. Dank zij de deskundige en blijvende voorlich ting, is thans het probleem naar wensch opge lost. Een vaste microfoon op den preekstoel en een verplaatsbare. 50 kleine geluidsversterkers op doelmatige wijze zonder opvallend vertoon hier en daar bevestigd, hebben het verheugend resultaat gebracht, dat alle kerkbezoekers de stem van iederen spreker duidelijk kunnen ver staan. Het kathedrale koor zingt naast de Grego- riaansche gezangen ook een aantal composities uit het tijdperk der klassieke polyphonie. De ordinarium-gezangen, Gloria, Kyrië, Sanctus en Agnus Dei zijn van een z.g. „Missa Brevis" van Giovanni Francesco Anerio (1567 tot 1621). Zijn Missa Brevis is geschreven in streng Romeinschen stijl. De gedeelten, die door het geringe aantal woorden gemakkelijk te verstaan zijn, zooals bijv. het „Kyrie Eleyson, zijn op vrij polyphone wijze gecomponeerd, zoodat de stemmen zich daar nogal door elkander bewe gen. Meer ingewikkelde teksten, als het „Gloria" worden regelmatig door homophone gedeelten afgewisseld. De „verstaanbaarheid" van den tekst was immers één der voornaamste eischen, die men sinds het concilie van Trente aan de kerkmuziek stelde. Het Offertorium „Assumpta est Maria" wordt gezongen in een zes-stemmige compositie van G. P. da Palestrina. Na de plechtige H. Mis, wanneer de bisschop zijn dankzegging verricht zingt het koor nog Palestrina's jubelend dank-motet „Exsultate Deo", Ter gelegenheid van den geboortedag van H. M. de Koningin op 31 Augustus wordt onder auspiciën van het Centrum-Comité der Ver eeniging „Koninginnedag" op het terrein aan de Paviljoenslaan des middags van 2.15 tot 4' uur een galavoorstelling gegeven in het Circus Ernst Oscar Carré, dat daar zijn tenten zal hebben opgeslagen. Reeds eenigen tijd geleden werd de ge meente verblijd met de schenking van een twaalftal schilderijen, vervaardigd door wij len den musicus-schilder C. van Brucken Fock, een zeer merkwaardige figuur in de kunstenaarswereld, wiens beteekenis op het oogenblik nog niet ten volle kan worden begrepen. Het was voor de gemeente een zeer mooi geschenk; voor de schenkster, me vrouw de weduwe van Brucken PockPompe van Meerdervoort, moet het een offer zijn geweest, dat zij echter gaarne gebracht heeft in het belang van de gemeente. Gemeentebestuur en raad hebben het ge schenk met groote erkentelijkheid aanvaard er. toen het verlengstuk van het Raadhuis, de Meerlhorst klaar was, zijn de twaalf schilderijen daar opgehangen. ^Wellicht ware het aardig ge weest, om naar aanleiding van dit geschenk in een der zalen van het Raadhuis of van de Meerlhorst deze schilderijen gedurende eenige dagen te expose eren en de burgerij uit te noo- digen aan de „tentoonstelling" een bezoek te brengen. Bovendien was dit een goede gelegen heid geweest, een beroep te doen op den burger zin van onze bevolking om, al was het dan ook maar tijdelijk, schilderijen of andere specimina van antieke of moderne kunst welwillend ai te staan ter opluistering. Daarbij had men kun nen wijzen op de mogelijkheid, dat hier eer klem museum gevestigd zou kunnen worden. wanneer daarvoor voldoende belangstelling bleek te bestaan en niemand weet, wat van dezen oproep de gevolgen hadden kunnen zijn. Tot nog toe is zulks niet gebeurd. Maar mis schien kan in de toekomst een dergelijke ge legenheid benut worden om den band tusschen burgerij en gemeentebestuur wat nauwer aan te halen. In een forensengemeente met een vlottende bevolking, zooals men dat pleegt te noemen, is het toch al moeilijk, eenig contact behoudens dan het financieele te krijgen en te behouden tusschen gemeentebestuur en bevolking en een gelegenheid, als hierboven ge schetst, moet dan ook met beide handen worden aangegrepen om met succes te pogen, eenig contact tot stand te brengen. Met wat moeite en mogelijk eenige onkosten moet dit op deze wijze toch mogelijk zijn. Er schijnen trouwens bij het gemeentebestuur plannen te hebben bestaan, om iets in die rich ting te doen, blijkens de opdracht, verstrekt aan den bekenden teekenaar Jan Wiegman om een aantal pittoreske Heemsteedsche plekjes te tee kenen en zoo voor het nageslacht te bewaren Daaruit zou men toch wel de veronderstelling mogen trekken, dat het gemeentebestuur plan nen heeft gehad en mogelijk nog wel heeft, om een begin te maken met een instelling, die na verloop van jaren een museum zou kunnen wor den. Wanneer men zich daaromtrent eens wat nader uitliet, zou het zeker niet tot de onmo gelijkheden behooren, dat door eenige ingezete nen ter aanmoediging een fonds werd gesticht om het bezit van een dergelijk museum regel matig uit te breiden. Hopelijk komt zulk een verklaring binnen niet al te langen tijd. GROENENDAELER In dit hoekje van ons blad pu bliceeren wij met tusschenpoozen een aantal plaatjes uit de Cameia met kort onderschrift. Men knippe het plaatje met het onderschrift uit en beware het. Te juister ure zal dan in dit blad een „verhaal" verschijnen, waarin alle door ons gegeven illustratie-plaat jes in den geest van de Camera verwerkt zijn, zóó, dat men (ook zonder het boek in bijzonderheden te kennen), wel kan raden, welke figuur of welk geval uit de Camera in het plaatje bedoeld is. De fraaie prijzen, die wij beschik baar stellen, zullen nader bekend gemaakt worden. Men beware de „voorstellingen" zorgvuldig. Gistermorgen om tien minuten voor half twaalf is in de Vollenhovestraat een ern stig ongeluk gebeurd, dat echter wonder boven wonder zonder doodelijken afloop is gebleven. Een jongetje van twee-en-een- half jaar uit die straat, kwam onder een bestelauto van V. en, D. terecht en wel zoo ongelukkig, dat het linkerachterwiel over zijn hoofd reed. Het mag zeker een wonder heeten, dat het knaapje er het leven bij heeft afgebracht. Het werd door een toevallig passeerenden dokter, die een kaakfractuur en een schedelverwonding constateerde, behandeld en daarna naar het Diakonessenhuis vervoerd. Ook een lid van den Ongevallen Dienst verleende hulp. Het ongeluk ontstond toen de bestuurder van den bestelauto de Vollenhovestraat, die dood loopt, achteruitrijdende verliet, na zich van te voren ervan te hebben overtuigd, dat de weg vrij was. Het kind kwam plotseling achter een geparkeerden vrachtauto vandaan en stak direct den weg over. De remmen van den be stelauto waren in orde. Den bestuurder treft dan ook geen schuld. Hedenmorgen was de toestand van het slacht offertje ernstig, hoewel niet levensgevaarlijk. Men schrijft ons: 1 Augustus was het 20 jaar geleden, dat in Schoten, thans Haarlem (N), bovenvermelde vereeniging werd opgericht. Een lustrum-comité is samengesteld, dat zich ten doel stelt de Har monie financieel op betere grondvesten te zet ten. En niets wordt er vergeten. Dat hebben zij Zondagavond 6 Augustus bewezen door het lus trum in te zetten met een openlucht concert op de speelplaats der jongensschool aan de Eem- straat, uit dankbaarheid voor den steun, dien St. Caecilia in dat stadsdeel geniet, is het con cert in alle opzichten geslaagd, toch blijft het steeds jammer dat Haarlem (N) geen muziek tent rijk is, vooral in den Noorderhout, welke zich daar speciaal goed voor leent; laten wij hopen, dat het in de toekomst nog eens zoo ver komt. Dat het lustrum-comité weet van aanpakken, werden wij gisterenavond in het gymnastieklo kaal aan de Eemstraat gewaar, alwaar een fan cy-fair is geopend, een fancy-fair die er wat stands, gezelligheid enz. betreft zijn mag, met vaardige handen is alles in een sprookjesland veranderd, alles ademt de gezelligheid. Wat ons ook bijzonder is opgevallen fs het Russisch biljard, een vermakelijkheid, welke men niet op iedere fancy-fair ontmoet. In één woord: de Caecilia fancy-fair is een en al gezelligheid cn een bezoek ten volle waard en daarom raden wij u aan er eens een kijkje te gaan nemen voor Maandagavond, want Maandagavond is de slui ting, welke naar ons laat aanzien veel te gauw is. Zondag 13 Augustus Programma 1: Hilversum II Programma 2: Hilversum I Programma 3: Keulen 8.25, Brussel Fr. 9.20, Keulen 10.20, Brussel Fr. 11.20, Brussel Ned. 12.20, Keulen 2.20. Brussel Ned. 2.50. Parijs R 3.35, Diversen 4.05, Brussel Fr. 4.30. Keulen 5.20, Brussel Fr. 6.20, Parijs Radio 7.20. Keulen 7.50. Londen Reg. 10.20, Droitwich 10.50, Keulen 11.00. Programma 4: Brussel Ned, 8.30, Droitwich 11.05, Brussel Fr. 12.20, Pauze 12.35, Droitwich Gebouw St. Bavo: Gew. zittingen, 4 en 7 uur, Geel Wit, 6.30 uur. Rembrandt: „De kleine Prinses", (alle leef tijden), 2.30. 7 en 9.15 uur. Cinema: „Sportkoningen", „Bij verrassing ge trouwd", (alle leeftijden), 2 en 8.15 uur. Luxor: „Andy Hardy wordt verliefd", (alle leeftijden), 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Artisten en modellen", (alle leeftijden), 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: Feestprogramma, doorloopend v. a. 2.30 uur. Rembrandt: „De kleine Prinses" (alle leef tijden), 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „Sportkoningen", „Bij verrassing ge trouwd" (alle leeftijden), 2, 5 en 8.15 uur. Luxor„Andy Hardy wordt verliefd" (alle leeftijden), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Artisten en modellen", (alle leeftijden), 2. 4.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: Doorlcopend feestprogramma. Gebouw St. Bavo: St. Caecilia, 8 uur; Gec. Slagers, 8 uur; R. K. Bevolkingsbureau. 8 uur; Haarlems Zanggenot, 8 uur. Rembrandt; „De kleine Prinses" (alle leef tijden), 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „Sportkoningen", „Bjj verrassing ge trouwd" (alle leeftijden), 8.15 uur. Luxor: „Andy Hardy wordt verliefd" (alle leeftijden), 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Artisten en modellen", (alle leeftijden), 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: Feestprogramma, doorloopend vanaf 2.30 uur. De Zondags, en avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waar genomen door de volgende apotheken: Bosch- en Vaartapotheek, B._ en V.straat 26; Remmers Zoon, Kruisstraat 6; Noorderapotheek, Jan Gijzenkade 181. Steeds geopend zijn: C. E. Schotman, Bin nenweg 206208; Elswout-apotheek, Bloemen- daalscheweg 341; Apotheek Aerdenhout, Zand- voortschelaan, tel. 26772; Heemsteedsche Apo theek, Binnenweg 98. tel. 28197; de Bloemen- daalsche Apotheek, Bloemendaalscheweg 85, tel. 22181. 12.40, Parijs Radio 1.50. Droitwich 2.35, Londen Reg. 4.20, Droitwich 4.50, Londen Reg. 5.20, Droitwich 6.50, Parijs R. of Diversen 9.25. Programma 5: 8.30 v.m.12.00 n.m. Diversen Geboren: 10 Aug. P. C. van Nieropde Jong, d„ A. C. MentjoxKoning, z. 11 Aug.: M. B. Stamervan der Mijle, z., H. GodvlietRoest, d., W. P. C. DijkmanDulkes-Truschel, d., M. A. WernsenGroenendijk, z., T. Hartman Koning, z.. M. M. StootmanPennekamp. Ondertrouwd: 12 Aug. A. W. F. Middelberg en J. R. Wefers Bettink. Overleden: 11 Aug. A. J. Fortgensvan der Boom, 67 jaar, Aagje Dekenstraat; A. Freesen, 39 jaar. M. van Heemskerkstraat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 5