Strijd met zilveren kogels Japan's overwinning slechts schijn •i Doctors' Commons Yoean en Yonan in bezet China K II H. priesterwijding PRIJZEN VANAF F. 8.50 Met de 3 Dainpo producten bestrijdt IJ alle verkoudheden ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1939 Volksraad van Indië Bezwaren tegen het woord Indonesia" WANHOOPSDAAD IN EEN KOORTSAANVAL ^ongen wierp zich voor de tram PADI-AANPLANT DOOR BANDJIRS VERNIELD ï>w W' NÜS' J" van de Poel' Th' van del pATER J. HEYDENRIJCK DE VISSCHERIJ IN 1938 Leo Hanekroot SCHIP TEGEN STEIGER GESTOOTEN Op 3 meter afstand van auto tot stilstand gekomen AANVARING OP DE WESTER- SCHELDE Geen persoonlijke ongelukken DE SPOORWEGFEESTEN TE UTRECHT Plannen nemen vasteren vorm aan Eén der meest historische gebou wen, welke bij de gasontploffing te Londen vernield werden Waar Dickens verslag gever was Staatsexamen Examen Hoofdacte Handelskennis L. O. Examen Landbouwkunde L. O. Examen Handenarbeid WERKTUIGENCREDIET De uitvoeringsbepalingen GRAMOFOONPLAAT VOOR PRINSELIJK GEZIN LIJK VAN VERDRONKEN JONGEMAN GEVONDEN UIT DE STAATSCOURANT Middelbaar onderwijs mmm BATAVIA, 12 Aug. (A»eta). Heden heeft regeeringsgemachtigde voor algemeene za ken de verschillende sprekers tijdens de alge- hieene beschouwingen, namens de regeering in tweeden termijn beantwoord. Hierbij deelde de heer Hartevelt onder andere mede, dat het aan- Ml geïnterneerden in Boven-Digoel was terug- Seloopen. Spreker herhaalde dat in het stand- Punt der regeering tegenover de geleidelijke hquidatie van interneeringskampen geen wij ziging is gekomen. Verder merkt hij op dat de destijds gegeven instructies inzake openbare vergaderingen, ge geven naar aanleiding van het gebeurde met de ■Zeven Provinciën", nimmer uitdrukkelijk zijn ingetrokken. Als gevolg van omstandigheden hebben deze instructies echter haar beteekenis verloren. De regeering blijft bezwaar maken tegen het Rebruik van de woorden „Indonesia", „Indo- nesier" en „Indonesisch", welk gebruik de heer Öamrin voorstelde. Staande op den grondslag van de fundamen tele wetgeving voor deze landen, ziet de regee- fing het als haar taak om de Indische maat- Schappij in haar geheel en haar onderdeelen, Paar eigen wezen, een zoo snel mogelijke ont wikkeling op economisch en politiek terrein te 'aten doormaken, welke zich met het innerlijk ,venwicht en de verbondenheid aan het moe- herland verdraagt. Terwijl de recente Hervormingen, welke de hïedezeggenschap van de ingezetenen in eigen tak belangrijk verruimen, wortelschieten en verdere uitbreiding vinden, werken regeering nn haar organen met gebruikmaking van alle beschikbare middelen voort aan een zoo krach tig mogelijke bevordering van de economische geestelijke welvaart der bevolking in alle nuderdeelen en daarnaast aan uitbreiding, ver heviging en perfectionneering van de weermacht. De heer Hartevelt deelt dan nog mede, dat, *oor zoover de personeelspolitiek van de K.L.M. aangaat, de regeering, bij gebrek aan gegevens, U'et kan beoordeelen of de K.L.M. in dit opzicht hlaam verdient. Hierna komt de heer Götzen, Directeur van f'nanciën aan het woord. Spreker zet uiteen hat de regeering, bij het afwegen van onder scheidene belangen van het heden en de toe komst, bij de opstelling van de ontwerp-begroo- fibg voor 1940 er de voorkeur aan heeft gege- Ven te werken met een zeker begrootingstekort boven een geforceerd terugdringen van de Werkzaamheid der organen van de landshuis- bouding. Malang, 12 Aug. (Aneta) Gistermiddag beeft een inheemsch leerling van de cultuur- hhool, die lijdende was aan hooge koortsen, ?'ch voor de Malang-tram geworpen. Zijn n'de voeten werden afgereden. Hij is aan de ™volgen van zijn verwondingen overleden. KOETOARDJO, 12 Aug. (Aneta) Door het hbdjirren van de Kali Boetoen zijn vele bouws r^Wah overstroomd. Vooral is veel schade aan- ?ericht aan de jonge padi-aanplantingen. En- ?e'e aanplantingen zijn thans reeds in dit sei- voor de derde maal door bandjirs ver nield. j ^insdag 15 Augustus zal Z. H. Exc. Mgr. Dr. G. Lemmens, in de kapel der Zusters van tpn H. Carolus Borromeus (Onder de Bogen) Maastricht de H. Priesterwijding toedienen n de fraters: q Couturier, W. K. van Eeden, Jos. Gadiot, Hennessy, A. van Kol, Jac. van Leengoed, H. Sci n' Remmerswaal, P. Schmedding, P. j n°onenberg, J. van Schuylenburch, L. Skoda, jï Smits van Oyen, Jac. Smulders, C. Strater, Vj' Theunissen, O. Verdier, K. Verhofstad, J. s en Pr. Vojtek, allen van de Sociëteit van "SllR den ouderdom van 76 jaren is te Den Haag erwacht overleden, gesterkt door de H.H. ty nnmenten der Stervenden, pater J. Heyden- va k S.J., kapelaan der parochie St. Theresia l89. Avila, aldaar. Pater Heydenrijck werd in hen priester gewijd en was sinds 1923 verbon- aan bovengenoemde Haagsche parochie. fi'ecllti?e Metten voor zijn zielerust zullen Maa n gezongen Zondagavond te 7 30 uur. Waa bhagmorgen te 9 uur beginnen de Lauden, bij. r^a de plechtige Requiemmis. De begrafe- hji Geschiedt denzelfden dag te „Mariëndaal" w>rave (N.B.), let op t zoolmer< Verschenen is het verslag over de visscherij gedurende het jaar 1938. (Verslagen en mede- deelingen van de afdeeüng visscherijen no. 33). Evenals vorige jaren bevat het een beknopt overzicht van de uitkomsten van de verschillende takken van visscherij. Verder maakt het mel ding van hetgeen in 1938 van regeeringswege is geschied ter bevordering van de vissche rij, alsmede van de in 1938 door de rijks instituten voor visscherij-onderzoek en het Ne- derlandsche visscherij-proefstation verrichte werkzaamheden en onderzoekingen, terwijl ook eenige mededeelingen zijn opgenomen omtrent den dienst der Nederlandsche haringcontröle. In het algemeen overzicht worden o.m. de sterkte der zee- en kustvisschersvloot, de uit komsten van het visscherijbedrijf en de uitvoer van visch naar de verschillende landen bespro ken, in het bijzonder de uitvoer naar Duitsch- land, België, Frankrijk en Groot-Brittannie. Nu de heer Theo van der Bijl als muziek recensent van ons blad is afgetreden zal de heer Leo Hanekroot, die sinds eenigen tijd aan ons blad is verbonden, optreden als onze muziek-criticus. Vrijdagavond is het Nederlandsche vrachtschip ..Moena" van de Stoomvaart Maatschappij Ne derland in botsing gekomen met een aanlegstei ger te Liverpool. Het schip werd door het sterke tij gegrepen en tegen den steiger geslagen. Een deel van het houtwerk van den steiger werd ver nield en het schip kwam tot stilstand op een af stand van drie meter van een auto. welke op den steiger stond. Het schip is later midden op de rivier voor an ker gegaan in afwachting van de beslissing of zal worden doorgevaren naar Amsterdam, dan we! cat. zal worden gedokt voor onderzoek. ken, op daartoe aangewezen formulieren. Er worden geen grootere credieten verleend dan van f 5000.De maximum-looptijd be draagt 10 jaar, indien de omstandigheden van het bedrijf of de levensduur der machines, enz. daartoe aanleiding geven, kan de looptijd kor ter dan 10 jaar worden gesteld. Zoolang de cre- dietnemer aan zijn verplichtingen voldoet, kan het crediet binnen den overeengekomen looptijd niet opgezegd worden. De credieten moeten, voor zoover mogelijk, door persoonlijke of zakelijke zekerheid worden ge dekt. De credietnemer zal zelf een deel van de koop som moeten kunnen betalen en zal dit bedrag tevoren bij de bank moeten storten. De door de Commissie goedgekeurde credie ten worden verstrekt door de Nederlandsche Middenstandsbank N.V. Bij de beoordeeling van de technische zijde van de aanvragen worden de Rijks-Nijverhsids- consulenten ingeschakeld. (Van onzen correspondent te Londen) Een van de meest historische gebouwen, wel ke door de groote gasontploffing van verleden week Vrijdag vernield werden, is Doctors' Com mons, in Great Knightriderstreet. Een werke lijk verlies is niet geleden, want het gebouw was reeds in sloopershanden, daar het aange kocht was door het bestuur van de Posterijen, dat het terrein noodig had voor uitbreiding van het Faraday Building, de internationale telefoon-centrale. Het gebouw bevatte een aantal zeer mooie zalen met prachtige zeventiende eeuwsche schouwen en lambrizeeringen, maar was toch vooral van beteekenis om de historische her inneringen die er aan verbonden waren. Het, was in één der zalen, dat Sir Christo pher Wren zijn plannen voor den wederopbouw van de St. Pauls Kathedraal uitwerkte, nadat de oude kerk bij den grooten brand van 1666 in vlammen opgegaan was. De vensters van deze zaal boden een voortreffelijk uitzicht op het terrein, waarop de kathedraal verrees. Charles Dickens heeft in Doctors' Commons als stenograaf gewerkt, en in zijn schetsen en romans komt het gebouw zeer vaak voor. Het grootste deel van de oorspronkelijke gebouwen werd reeds in 1867 afgebroken, toen namelijk het eeuwenoude gilde, waarnaar ook het ge bouw genoemd was, ontbonden werd. Het gilde of college van Doctors' Commons was een vereeniging van doctoren in 't kerk recht. Deze richtte in 1567 haar eerste gebouw op aan St. Bennet's Hill, bij St. Paul's Church yard, vanwaar de zetel in 1672 overgebracht werd naar de „Doctors' Commons", welker laatste overblijfselen thans vernield zijn. Het geheel bestond uit twee blokken; in het eene woonden de kerkelijke advocaten en 34 proc tors; laatstgenoemden waren de eigenlijke ad vocaten, terwijl eerstgenoemden, die „advoca tes" heetten, overeenkwamen met wat wij pro cureurs zouden noemen. Aan hun hoofd stond een president, de Dean of Arches (deken der Bogen), aldus genoemd naar de bogen van het gebouw waar het kerkelijk hof zitting hield. Dit hof heette het „Court of Arches", maar er waren nog vier rechtbanken, welke in Doctors' Commons gevestigd waren, namelijk het Consistorie Hof van den Anglicaanschen bisschop van Londen, het Prerogatieven Hof, het Hooggerechtshof der Admiraliteit en het Hof voor Huwelijkszaken. Charles Dickens woonde in de eerste jaren van zijn loopbaan belangrijke zittingen dezer rechtbanken bij als verslaggever van de „Mor ning Chronicle", een sinds lang reeds niet meer bestaand blad, en deed daar vele indruk ken op die hij later in zijn romans verweckte. Tot in 1857 de huwelijks- en echtscheidings wetgeving 'n ingrijpende wijziging onderging en een geheel nieuw matrimoniaal hof ingesteld werd. vereenzelvigde men Doctors' Commons vooral met het Hof voor Huwelijks zaken, en zelfs thans, bijna tachtig jaren la ter, zijn er weinig Londenaars die onbekend zijn met de beteekenis, welke Doctors' Com mons eenmaal voor het algemeene publiek ge had heeft. Dit is grootendeels te danken aan Charles Dickens, die het „Huwelijkshof" zoo ontelbare malen ter sprake gebracht heeft, en waar schijnlijk heeft men 't ook aan hem te danken, dat een wel allesbehalve volmaakte, maar toch veel betere wetgeving, een einde maakte aan de wettelijke anarchie welke tot in het midden der vorige eeuw in Engeland heerschte op het gebied van burgerlijke huwelijkssluiting. Die anarchie was gedeeltelijk het gevolg hiervan, dat toen, evenals thans, een kerkelijk gesloten huwelijk in Engeland ook voor de wet bindende gevolgen heeft, en dat geen „bur gerlijk huwelijk" vereischt werd. Dit was op zichzelf natuurlijk prijzenswaardig, maar bracht het nadeel met zich dat diegenen, die geen kerkelijk huwelijk sloten, onderworpen waren aan een burgerlijke huwelijkswetgeving, welke ternauwernood dezen naam verdiende. De jonge of niet meer jonge man, die 'n minderjarig meisje wilde trouwen tegen den wil harer ouders, en de kans schoon zag haar (met de welwillende medewerking van de jon gedame) te „schaken", begaf zich in allerijl met haar naar Doctors' Commons, waar hij, vooral wanneer hij royaal uit den hoek kwam, in weinige minuten tijds het certificaat beet kreeg, waardoor het wicht zijn wettige echtge- noote geworden was. Vooral in de achttiende eeuw had Doctors' Commons een bijzonder drukke praktijk, waar van het gevolg was, dat hetzelfde hof het bij na even druk had met echtscheidingen, want de „eeuwigheid", waarvoor deze huwelijken ge sloten werden, duurde gemiddeld eenige maan den, zoodaf het in dien niet uiterst-moreelen tijd een bekende aardigheid was aan Doctors' Commons te vragen of het niet goedkooper uitkwam wanneer men huwelijks- en ecnt- scheidingscertificaat tegelijk nam. Dickens wijdde niet uit over de immoraliteit, waartoe Doctors' Commons aanleiding gaf. Te gen den roep van immoraliteit is helaas veel bestand. Hij maakte Doctors' Commons dus belachelijk, en hiertegen kon het op den duur niet op. AMERSFOORT. Na voortgezet examen slaagden voor diploma A: mej. P. de Groot en de heeren E- Italië en N. Kooreman. Voor diploma B slaagde mej. A. A. Moesman. BREDA, Geëxamineerd 8 mannelijke candi dates Geslaagd: de heeren F. H Hartman en H. G. M. ter Heine, beiden Den Bosch; J. C. van Hoven, Woudrichem; G. Hubertus, Oss; J. G. M. van Rooy, Eindhoven. Afgewezen 3 candidates ROTTERDAM. Geslaagd C. Jiskoot, Dordrecht en J. Huisman, Zwijndrecht. De examens zijn afgeloopen. GRONINGEN Geëxamineerd 8 mannelijke candidaten. Afgewezen 5. Geslaagd de heeren G. Berghuis, De Wilp, E. Noorda, Houwerzijl en J. A. de Vries, Groningen. UTRECHT Geëx. 7 candidaten. Geslaagd de heeren N. G. E. Greeven te Hilversum; A. J. El- senaar te Driebergen-Rijsenburg. LEEUWARDEN, Geëxamineerd 8 mannelijke candidaten, van wie slaagden de heeren A. v. d. Broek te Oldeberkoop, T. Heeringa te Wirdum en J. v. d. Meer te Hemrik. ROERMOND, Geëxamineerd 4 dames en 3 heeren. Geslaagd de dames M. S. L. Muytjens te Limmel, M. T. Rutten, Maastricht en J. A. Sa- velkouls Maastricht. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd: K. H. Zijl man, Groningen en J. Roelfsema, Schildewolde; afgewezen: zeven candidaten. Het examen is afgeloopen. WAGENINGEN. Geslaagd de heeren: H. G. Bargeman. Klazienaveen; W. Bosschaart, O. en W. Souburg; J. Eggermont, Ovezand; A. P, G. M. Kerstens, Bokhoven bij 's-Bosch; J. J- Ko- nings, Vlodrop; D. Lijckjama a Nijeholt, Nieu- weroord (Dr.); P. H. v. d. Maas, Denekamp; J. C. de Ridder, Axel; C. L. de Wilde, Krabben- dijk. Afgewezen 3. EINDHOVEN. Geslaagd de heeren P. Ewalds, Tegelen; M. Cordia. Apeldoorn; G. J. Drost, Zelhem; J. M. J. van Daal, Maastricht; J- Pen- ders, Maastricht; H. Wesker, Nijmegen; J P. M. Crüns, Leveroy (L.); E. M. v. d. Donk, Eindho ven- Afgewezen 6. zoowel bij U zelf als bij Uw kinderen. Dampo-verkoudheids-balserti, hiermede 's avonds keel, borst en rug inwrijven, dit lucht op en 's morgens is Uw verkoudheid weer verdwenen. Pot 50. Tube 40. Doos 30 et. Dampo-bonbons bij schorheid, pijnlijke keel en hoest. Doos 25 ct Dampo-neusdnippels bij neus-catarrh en verstoptheid in het hoofd. Flacon met druppelspuitje 60 cent. Uw waarborg: 't Komt van Münhardt! (Van een bijzonderen correspondent) Tot de belangrijkste eischen, die de Japan ners den Engelschen inzake de regeling van dc .affaire" Tiensin stellen, behoort wel die, welke betrekking heeft op de levering van de groote sommen, die in de Chineesche banken van de' concessie gedeponeerd zijn. Deze eisch is, om vele redenen, voor inwilliging niet vatbaar. Pe Britten houden den Japanners voor, dat deze fmancieele kwestie niet alleen hun, maar óók den Franschen en den Amerikanen aangaat zeker de regeering is Tsjoeng-King in de eerste plaats! maar dit diplomatieke argument doe: slechts als dekmantel dienst voor de eigenlijke redenen, die Engeland een weigerachtige hou- ring doen aannemen en die rechtstreeks op de financieele positie in China van Engeland én van Japan betrekking hebben. Om dit duidelijk te maken is het noodig iets te zeggen van de monetaire politiek, die Japan in het bezette gedeelte van China voert en die ten doel heeft Japan, in financieel opzicht, de voortzetting van den uitputtenden oorlog te ver gemakkelijken en tegelijkertijd de financieele positie van Tsjang Kai Sjek te verzwakken Levering door Engeland van het Chineesche zilver, dat in de kluizen der Chineesche banken der concessie van Tientsin bewaard wordt, zou een volkomen „volte-face" van de Britsche mo netaire politiek in het Verre Oosten beteekenen. Niet alleen zou de officieele Chineesche dollar weldra vrijwel waardeloos worden, maar het door Japan aan bezet China opgedrongen nieuwe devies zou tegelijkertijd zulk een krach tige positie verwerven, dat de „strijd der muni- soorten" definitief in Japan's voordeel zou zijn beslist. De gevolgen daarvan zouden voor het verder verloop van den strijd onberekenbaar zijn, voor China, maar óók voor Engeland. Men weet, dat Chamberlain en lord Halifax met nadruk en bij herhaling verzekerd hebben dat het voorloopig accoord, dat, op last van de Britsche regeering, door sir Robert Craigie met het Japansche gouvernement aangegaan ia, geensdeels de beteekenis van een wijziging in de Britsche politiek ten aanzien van China heeft. Engeland heeft Japan een zekere mate van neutraliteit voor den duur van den oorlog in de streken, die door Japansche strijdkrach ten gecontroleerd worden, toegezegd, maar dat wil zeker niet zeggen, dat het zich aan de zijde der Japanners stelt, waar het geldt China de mogelijkheid te ontnemen zich tegen deviezen in het buitenland alles te verschaffen wat het voor de voortzetting van den krijg behoeft. Het gaat in Chfna in monetair en financieel opzicht den Japanners niet voor den wind. Zoo- als men weet hebben de zonen van Nippon in bezet China sinds Maart 1938, naast de offi cieele „yoean" een nieuw devies in omloop ge bracht, de yonan; deze nieuwe munt werd de zelfde waarde toegekend als de yoean bezat en de beide geldsoorten konden dus door elkaar gebruikt worden. Het was er Japan om te doen zooveel mogelijk yoeans in handen te krijgen want de yoean of „dollar van Sjanghai", die in principe een waarde van 14 pence had, maai op 8 pence gestabiliseerd was, ontleende een wezenlijke waarde aan de omstandigheid, dat zij een dekking van volwaardige vreemde de viezen achter zich had. De yonan daarentegen bezat een bezit uit sluitend Japansche „garanties" en ieder weet, dat die alleen waarde kunnen krijgen, wan neer het Japan gelukt in Oost-Azië de „nieu we orde" te vestigen, waarvan het droomt. Voor het oogenblik heeft Japan dringend behoefte aan goud of aan volwaardige devie zen, waarmee het de ontzaglijke hoeveelheden in het buitenland betrokken oorlogsmateriaal betalen moet. Hoe moeilijk dat het land nu reeds valt, bewijst wel de uitvaardiging' van een decreet, dat op het allergrootste gedeelte van het in particulier bezit zijnde goud beslag tracht te leggen. Alle gouden voorwerpen moe ten tegen een door de regeering vast te stel len koers verkocht worden en slechts weinige zijn uitgezonderd, enkele medische instrumen ten, gouden tanden en de gouden punten van vulpenhouders. Dat men in Japan tot deze maatregelen heeft moeten overgaan, duidt er op. dat de goudproductie van Mandsjoekwo en Formosa volkomen onvoldoende is. Weliswaar is de uitvoer van Japansche artikelen naar China in belangrijke mate toegenomen, maar daar tegenover staat, dat de exporthandel op Europa en Amerika op vele markten een kwij nend bestaan is gaan leiden. Vele Japansche fa brieken kunnen niet leveren, omdat zij voor het leger werken, en de boycot, waaraan men Ja pansche artikelen in sommige staten onder worpen heeft, is niet zonder invloed gebleven. Het in het leven roepen van een nieuw beta lingsmiddel in bezet China moest den Japan ners eerst een zeer aanzienlijke hoeveelheid yoeans opleveren, welke yoeans daarna inge wisseld moesten worden tegen de deviezen, die den yoean-koers handhaven. Dit Japansche plan heeft practisch vrijwel schipbreuk geleden. De regeering te Tsjoeng- king is niet werkeloos gebleven. Zij heeft een „baisse" in yoeans uitgelokt en daarenboven voor alle Chineesche banken een gedeeltelijk moratorium afgekondigd; de banken kunnen dientengevolge nog slechts 5 pet. van het be drag van een rekening uitbetalen, met een maximum van 500 yoeans wekelijks. Uit den aard der zaak bleek deze maatre gel een tweesnijdend wapen. Wel werd Japan de wind uit de zeilen genomen, maar de Chi neesche regeering riskeerde tevens een sterke waardevermindering van haar betalingsmiddel, dat zij in elk geval op een bepaald peil te houden heeft, wil zij zelf niet in financieele moeilijkheden geraken en zoo de zaak der na tionale verdediging op ernstige wijze compro- mitteeren. Om die al te sterke waardevermin dering tegen te gaan maakte zij gebruik van de steunfondsen, die haar door Engeland ver strekt waren en ook in de toekomst verstrekt zullen worden, wil Engeland, dat enorme som men in China vastgelegd heeft, niet de kans loopen zeer gevoelige verliezen te lijden. Het is zeker niet verwonderlijk, dat de kanselier van de Britsche schatkist, sir John Simon, in ant woord op een in het Lagerhuis gedane vraag, uitdrukkelijk verklaard heeft, dat de Britsche financieele steunpolitiek aan China voortgezet worden zal, daar de stabiliteit van den Chinee' schen dollar met de Britsche belangen onver brekelijk verbonden is. Onder die omstandig heden kan men bezwaarlijk veronderstellen dat Engeland, zijn eigen belangen verwaarloo- zend en zelfs benadeelend, het zilver van Tien tsin aan de Noord-Chineesche regeering, dat wil zeggen, aan de Japansche, zal ter hand stellen. Een dergelijk „gebaar" zou een prece dent scheppen, waarvan de gevolgen niet te overzien zijn. De val van de yoean heeft Japan slechts een schijnbare overwinning opgeleverd, want de voorraden yoeans. die Japan in bezit gekregen heeft, zijn in waarde sterk verminderd. Ook dit kan Japan de City wijten, die met opzet de yoean gedurende eenigen tijd haar steun onthouden heeft. De Britsche financiers voe ren een politiek op langen termijn en het is zeker niet de Britsche regeering, die hun sub tiele plannen zal dwarsboomen en Japan de concessies doen die het op monetair en finan cieel gebied zou kunnen uitbaten. Vrijdag had de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen jhr. mr. A. F. O. van Sasse van Ysselt, den nestor van de Eerste Kamer en Voor zitter van den Hoogen Raad van Adel. De stoet onderweg naar de begraafplaats te Orthen In den vroegen ochtend is het Nederlandsch stoomschip „Heemskerck", komende van Am sterdam, met bestemming Antwerpen op de Westerschelde op de reede van Vlissingen in aanvaring gekomen met het van Antwerpen komende Zweedsche stoomschip „Gerania." De „Heemskerck" heeft schade aan den boeg bekomen en wacht op verdere instructies. Ver moedelijk zal het schip naar Amsterdam te- rugkeeren. Het Zweedsche s.s. „Gerania", dat evenals de „Heemskerck" water maakt, heeft het an ker uitgeworpen. Bij deze aanvaring zijn geen persoonlijke on gelukken voorgekomen. Zooals wij reeds meldden, is op 24 Juli de Commissie van Toewijzing voor het Werktui- gencrediet geïnstalleerd. Deze Commissie is on middellijk met haar arbeid begonnen en heeft in haar eerste vergadering de uitvoeringsbepa lingen vastgesteld, welke inmiddels door den Minister van Economische Zaken zijn goedge keurd. Een nieuwe matregel ter verbetering van de voorziening in de credietbehoefte van den mid denstand kan thans in werking treden. De naam „Werktuigencrediet" duidt reeds aan, dat het hier een speciale crediétverleening geldt. In artikel 1 der uitvoeringsbepalingen trek ken de volgende punten de aandacht: a. voor het Werktuigencrediet komen in aanmerking „ambachtslieden en kleine nijve- ren"; niet iedere middenstander, uit welke bran che dan ook, kan ervan profiteerèn; b. met het crediet kan slechts worden gefi nancierd „de aanschaffing van werktuigen, ma chines, installaties en dergelijke, alsmede de verbetering van hun outillage in het algemeen"; het crediet kan dus slechts voor de bepaalde, hierboven genoemde doeleinden worden aange wend; c. het Werktuigencrediet komt slechts in aanmerking, indien het niet mogelijk is op an dere wijze in de aanschaffing of verbetering te voorzien; d. een door den Minister aangewezen Com missie beoordeelt, of de aanvragen kunnen wor den goedgekeurd en houdt bij haar oordeel o.m. rekening met vakbekwaamheid, credietwaardig- heid en persoonlijke eigenschappen van den aanvrager. De Uitvoeringsbepalingen geven na het eerste artikel, hetwelk de principes vastlegt, de ver dere regeling van deze credietverleening aan. De credieten worden aangevraagd bij een der kantoren van de Nederlandsche Midden standsbank N.V., of bij een der bij deze instel ling aangesloten Middenstands- en Boaz-ban- De plannen voor de feesten ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan der Spoorwegen te Utrecht nemen thans vasteren vorm aan. Op het Vredenburg zal ook 'n Lunapark ver rijzen, waar de feestgangers zich kunnen ver maken. Een deel der grachten en singels zal sprook jesachtig verlicht worden. Maar de feestvie ring zal culmineeren in den historischen ver- keersoptocht op 30 September. Daaraan zullen deelnemen bedrijven en particuliere instellin gen uit alle deelen van Nederland. Op 7 Octo ber volgt een tweede optocht voor gecostumeer- de groepen. Mejuffrouw A. Zuyderhoff uit Bennekom schilderes, zal Zaterdag 12 Augustus aan het paleis te Soestdijk een gramofoonplaat aanbie den van een door haar samengesteld lied ter gelegenheid van de geboorte van Prinses Irene. De heer J. P. J. Wierts uit Den Haag heeft den tekst getoonzet, welke door mevrouw J. Lampe Nicola uit Apeldoorn gezongen wordt met pia nobegeleiding van haar echtgenoot. Vrijdagavond is aan het stille strand te Sche- veningen het lijk aangespoeld van den 19-ja- rigen A. Ch. V. uit Rotterdam, die Maandag was gaan zwemmen en niet was teruggekeerd. De1 jongen logeerde bij familie te Den Haag. Toen hij des avonds om half acht nog niet van het zwemmen was thuisgekomen, was zijn oom gaan zoeken. Deze vond de kleeren en de fiets van zijn neef. Het stoffelijk overschot is overgebracht naar het lijkenhuisje op de algemeene begraafplaats. Tijdelijk benoemd tot leeraar aan de R.H.B.S. te Brielle, dr. A. M. v. d. Giezen, thans tijdelijk leeraar aan het gemeentelijk gymnasium te Leiden. Wederom tijdelijk benoemd tot leeraar aan de R.H.B.S. School te Schiedam, J. Smit. Benoemd tot administrateur der Landbouw- hoogeschool te Wageningen L. Th. Wilhelmy van Hasselt te 's-Gravenhage. itr- Het tweede gedeelte van de Holland-week, georganiseerd door de Kon. Watersport- vereeniging Loosdrechtbegon Vrijdag op de Loosdrechtsche plassen onder al lesbehalve gunstige weersomstandighedenGedurende de eerste wedstrijden was het bijna volkomen windstil en viel de regen bij stroomen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 9