Echt 'n man Maria's feestdag w, I, HET MOORDDRAMA TE AMSTERDAM ONBEWAAKTE OVERWEG EISCHT WEER TOL Jaarbeurs te utrecht fm DINSDAG 15 AUGUSTUS 1939 fa het grootste deel van Europa Wordt 15 Augustus nog als on- officieele feestdag gevierd NU OVERSTE DYXHOORN MINISTER IS aarnemend hoofd tweede afd. B bij Defensie benoemd Industrie en agrarisch bedrijf bijeen DOOR IAN HAY Politie dregt zonder resultaat in het Mertvedekanaal NIEUWE LUCHTLIJN HET WEER IN EUROPA HOOIOOGST DOOR BRAND VERLOREN Wouter Hutschenruyter WOUTER HUTSCHENRUYTER Viert zijn tachtigsten verjaardag Felle brand te Hoorn tijdens de kermis Vuurzee in benzine- en olie opslagplaats Spreekuur minister van Sociale Zaken De Graal in Australië Opnieuw twee Vrouwen van Naza reth daarheen vertrokken Onze zweefvliegers in actie Nienhuis verbetert het Neder- landsch afstandsrecord NA DE BLIJDE GEBEURTENIS Viering te Düsseldorf PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-BRABANT GRENSKIOSK TE VAALS GEOPEND Het noviciaat der Vrouwen van Nazareth in Springwood in de Blue Mountains AUTORITEITEN BIJ MINISTER VAN DEFENSIE Wielrijder door trein gegrepen en op slag dood BELASTINGVRAAGSTUKKEN IN INDIË Geen verlaging van den benzine-accijns Protest tegen predikatie Vijftigjarig jubileum UIT DE STAATSCOURANT „Haar op 't stangbit rijden, ouwe jongen.... Welk voorrecht men een Prinses wilde geven! Onderscheiding Rijksverzekeringsbank Defensie Wie zich met Maria ten Hemelopneming in frankrijk of België, in Spanje of Portugal be- v'ndt, of Italië bezoekt, zal daar een zelfde Afschijnsel waarnemen, als tot voor enkele teren het stadsbeeld van Weenen en München, ^euien en andere groote Duitsche steden met "Merendeels katholieke bevolking kenmerkte. steden bieden een beeld als op Zondag. De froote winkels, vooral in Parijs en Brussel, die dagen van te voren een speciale étalage hadden vertoond met kaarten als „Geschenken v°°r een Maria-naamdag", doen vooral op 15 ^"gustus groote zaken. ^■faar overigens ziet men de straten vol met °P z'n Zondagsch uitgedoste volksvrouwen en "Misjes, of mannen met bouquetten of pakjes ""der den arm. Op de groote ateliers, waar "°g gewerkt wordt, is er altijd een extra her- ""bking in den vorm van „één uur vroeger par huis." Op de groote boulevards en de "Tassen der bekende restaurants worden spe cie „déjeuners" geserveerd ter gelegenheid "b de ,,Ste Marie". En -op 15 Augustus blijkt "rst openlijk, hoevele vrouwen er eigenlijk de Maria tot patrones hebben. Zijn in de van j"ds katholieke streken de titelkerken aan de J1 Maagd toegewijd steeds bijzonder talrijk Brussel zijn er bijvoorbeeld niet minder dan ®aalf, terwijl percentsgewijs Parijs nog véél per kerken aan Ste Marie of een Harer titels °egewijd bezit géén mensch zal er ooit op Alet hebben, dat in de groote steden van Bel- Re en Frankrijk er zooveleherbergen, ptels en winkels voor dameskleeding bestaan 'A la ste Marie". In Tirol zijn er héél wat volksvereenigingen onder bescherming staan van de H. Maagd Jptia, en over héél de wereld zijn tienduizen- scholen, ziekenhuizen, seminaries, kraam- "fichtingen en zelfs enkele universiteiten j" de Ver. Staten bijna een half dozijn naar H. Maagd vernoemd. En wij gelooven, dat geen enkele naam zóó veelvuldig staat in schreven in de geboorteregisters als juist de l^am Maria. Het is een naam, die overal ^gelijk in eere wordt gehouden, waar er Tistenen, 0f zelfs maar blanken te vinden To 1(Q. ehgevolge van de benoeming van luitenant- j^oriel van den Generalen Staf A. Q. H. Dyx- 0 °rh, hoofd van de lie afdeeling B van het jPa-rtement van Defensie, tot minister van ^frj zal de functie van hoofd van de lie "Aling b tijdelijk worden waargenomen door "bant-kolonel der cavalerie D. van Voorst thans militair attaché te Parijs en 6e?® Mste jaarbeurs zal van 5 tot en met 14 jCrnber te Utrecht worden gehouden. toiJi najaarsbeurs 1939 belooft, aldus een «cjj er> welke het Jaarbeursbestuur op groote tijk M verspreidt, voor den handel een belang- t.y oeurs te worden, zoowel wat betreft 't aan kef deelnemers als de verscheidenheid van groepen, welke aan de najaarsbeurzen v,.jeh deel te nemen, zullen wederom vertegen- ^igd zijn. v et algemeene jaarbeursgedeelte bevindt zich hoofd"; zaak op de verdiepingen van het uit Iw Bebouwen bestaande complex jaarbeursge. bior n' in een .deel van het parterregedeelte "Mbouwen, in een deel van de nieuwe Bea- ""fth en op een Se(ieelte van het terrein Vre- UrS. De groep meubelen, tapijten en aan- tlo^hte vakken zal weder bestaan uit een be- Zi;,. n en uit een open afdeeling- en gehuisvest jOp de 5de en 4de verdieping. Vet Radio-groep heeft over de verschillende li, '"pingen en in de parterre-zaal haar stands. ®r°eP Huishoudelijke- en luxe-artikelen is Als jusvest op de 2de en 3de verdieping. aprt sPeciale afdeeiingen nemen deel: Neder- ï.r;heSch-indië, een Belgische sectie, een Duit- lich i SecUe, een groep Uitvindingen en Voor- 'hgsdiensten. bi agrarische jaarbeursgedeelte bevindt zich ^rh parterre-zalen van het tweede en derde ""^gebouw, de verbindingshal naar de ha] 'xhal, een groot gedeelte van de Beatrix- ""iti. 5T00t tijdelijk paviljoen en op het ter zet y'edenburg. Voorts zijn aanwezig een stal havjjj "iboekvee, een stal met paarden en een j^loen voor het pluimvee. agrarische afdeeling, die sedert een 3-ta.l aan de September-beurs is verbonden, zal V°e<' beeld geven van hetgeen voor het agra- oedrijf noodig en belangrijk is. Nederlandsche Spoorwegen hebben zeer Wpj, as iets gezetter geworden en droeg de klee- keiiVan n°g even guitig als vroeger. Er zaten nog aan tafel, maar van Joey was geen y °ntdekken. Toen ze eindelijk verscheen vH ze° in r'Jcostuum; en na een hartig maal, 'ike b tlie" Met storen door dringende en duide- £Ac|e °°dschappen van buiten, waar haar ver ft vap t pi-ip a^n de voordeur rookten, rende Cr. tafel en liet Hughie aan de oudere gasten ï'g wel bemerken, dat ze een eigenzin- ?'e," 2 .^handelbaar wezen is geworden, Hug- bstig 1 Mevrouw Leroy, toen ze op de veranda a Woef611 kinderjurkje zat te borduren, „maar t gelÜk V°oral niet vergeten, dat ze van 't goede, 1 "eigd S°ort is> Je zult telkens en telkens weer heu dat te betwijfelen, maar dat moet ft" do0r niet doen. Ze is door iedereen door v;"1 W(wVerwend en je moet haar tijd gunnen, ikzelf w'at op streek te raken. Eenmaal tot c Q''cp Afkomen, zal ze haar gouden hart wei iet* k ?1 niet zeggen, dat ze nu en dan niet Sn"enh ditenissigs zal doen uit louter onbe- iig to010' maar dat telt niet mee. Ze is nog kan dus niet.... je kunt niet van een aartsdeken, maar zijn oogen twin- ten gerieve van de Jaarbeursbezoekers een wijziging gebracht in het tot dusverre geldende systeem voor het verkrijgen van 80 pCt. reductie op het terugreiskaartje. Ja.arbeursbezoekers kunnen thans aan het station van vertrek op vertoon van hun toe gangskaart met spoorbon een ééndaagsch re tourkaartje (met 80 pCt. reductie op de terug reis) bekomen. Het spoorwegloket in het Jaarbeursgebouw zal vervallen. Op de komende Najaarsbeurs zijn de produc ten van het industrieele en van het agrarische bedrijfsleven tezamen - als één geheel verte genwoordigd. Daarom biedt deze najaarsbeurs'n bij uitstek geschikte gelegenheid om zich ten opzichte van het geheele Nederlandsche be drijfsleven op de hoogte te stellen. Het is prettig te mogen constateeren, dat de justitie en politie van vele kanten medewerking krijgen bij haar pogingen 't drama, dat zich aan het einde van Juni in de Pijnackerstraat te Amsterdam heeft afgespeeld, volledig te recon- strueeren. De oproepen, die zij in den loop der laatste dagen door middel van radio en pers tot het publiek hebben gericht, met verzoek om in lichtingen naar aanleiding van bepaalde aan wijzingen, zijn niet onbeantwoord gebleven. Zoo ging het met den oproep naar aanleiding van het waschnummer, welk verzoek om inlich tingen tot het vinden van het goede spoor leidde, vervolgens was het een zakenman, die zich als leverancier van drie koffers, waarbij de groote hutkoffer, aanmeldde en nog tal van andere personen hebben zich de laatste dagen bij de politie gemeld in de veronderstelling wellicht belangrijke aanwijzingen te kunnen geven. En het spreekt wel van zelf, dat de politie, die thans haar aandacht heeft geconcentreerd op het zoeken naar de nog ontbrekende deelen van het gevonden lijk, de haar verstrekte inlichtin gen nauwkeurig bestudeert in de hoop een spoor te vinden. Zoo vervoegde zich Zondagmiddag- een inwoner van Weesp bij de gemeentepolitie aldaar met de mededeeling, dat hü op den avond van 24 Juni j.l., toen hij zich per fiets naar huis begaf en zich ter hoogte van de nieuwe ver- keersbrug over het Merwedekanaal bij Weesper- karspel bevond, een plons in het water had ge hoord. Het bewuste voorwerp zou naar zijn meening een kist of een koffer hebben kunnen zijn, die van de brug in het water zou zijn gegooid. Deze was vrijwel onmiddellijk gezonken. Door bij zondere omstandigheden was hij in staat den juisten datum van dit voorval te hebben ont houden, evenals het tijdstip, dat tusschen half tien en tien uur 's avonds zou hebben gelegen. In de bladen had hij van het drama gelezen en het was hem uit den aard der zaak opge vallen, dat de datum, waarop de hofmeester den grooten hutkoffer heeft vervoerd, overeenkwam met den dag, waarop hij dien plons in het water had gehoord. De Weesper politie stelde de justitie nog dienzelfden dag met deze mededeeling in kennis en Maandag heeft de Amsterdamsche politie bijna den geheelen dag op de aangegeven plaats gedregd. Resultaten heeft dit dreggen echter niet gehad. SOERABAJA, 14 Aug. (Aneta). Dr. José de Mendonca, directeur van justitie van Portu- geesch Timor, die thans op doorreis zich te Soerabaja bevindt, deelt mede, dat het plan bestaat tot oprichting van een nieuwe lucht lijn, welke van Timor-Dilly aansluiting geeft op den K.N.I.L.M.-dienst naar Australië. In Noord-Scandinavië blijft de luchtdruk vrij snel stijgende. Terwijl het gebied van hoogen luchtdruk boven Engeland stationnair blijft, vormt zich een tweede maximum in het noor den, dat zich naar het oosten tot over het mid den van Rusland uitstrekt. In Zuid-Zweden, het Oostzeegebied en tus schen den Oder en den Weichsel liggen nog resten van het oude regenfront. Aldaar vallen onweersbuiten met plaatselijk zwaren regen val. In het zuiden wordt het weer beheerscht door vlakke depressies in het Middellandsche Zee gebied en over Spanje. De depressie bij IJsland blijft op grooten afstand. Langs den noordrand der Alpen reiken de wolken tot 3000 meter hoogte. De isotherm van 0 graden ligt ter hoogte van het Jungfraujoch. Vermoedelijk door hooibroei is Maandag brand ontstaan in een der schuren van de boer derij van de Rekkensche inrichtingen. De brandweer uit Eibergen, die spoedig ter plaatse was, heeft het vuur bedwongen. De hooioogst van dit jaar ging verloren. Er zijn geen persoonlijke ongelukken voorge komen. Heden herdenkt een onzer verdienstelijkste Nederlandsche musici, Wouter Hutschenruyter, zijn tachtigsten verjaardag. Componist, dirigent, paedagoog en vooral ook publicist, heeft Hut schenruyter op bijkans alle plans van het Ne derlandsche muziekleven zijn groote gaven ont plooid. Geboren in 1859 te Rotterdam, was hij in de jaren 1890—1892 tweede dirigent van het Concertgebouworkest te Amsterdam. Maar zijn capaciteiten als dirigent heeft hij vooral kun nen ontplooien in de lange periode, die daarop volgde, de periode, waarin hij eerste dirigent was van het Utrechtsch Stedelijk Grchest. In dit tijdperk, dat tot 1917 duurde, heeft Hut schenruyter den grondslag gelegd voor het uit nemende orkest, dat het U.S.O. geworden is. Na zijn aftreden als dirigent was Hutschenruyter nog tot 1925 directeur van de Toonkunstmuziek school te Rotterdam, doch een gehoorkwaal maakte het practisch werken als musicus on mogelijk. Sindsdien heeft Hutschenruyter te ruggetrokken geleefd, doch zijn liefde voor de •o on kunst heeft hem nog menigmaal naar zijn gcedbestuurde pen doen grijpen. Bekend van hem werden zijn beknopte „De geschiedenis der toonkunst" en „De geschiedenis van het orkest en van zijn instrumenten", voorts zijn populaire biografieën als Chopin, Mahler, Mozart, Wag ner, Brahms en Richard Strauss. Zijn vele her inneringen uit het muziekleven beschreef hij in „Fousonanten en dissonanten" en nog kort ge- eden publiceerde hij een boekje met een me nigte muzikale anecdoten. Ook als componist heeft Hutschenruyter van zich doen spreken met orkestwerken, kamermu ziek, pianostukken (o.a. een concert) en liede ren. Maandagmiddag is door onbekende oorzaak brand ontstaan in de benzine- en olie-opslag plaats van de N.V. Sinfina Vereenigde Petro- leummaatschappijen, aan het stationsemplace ment te Hoorn. Voorbijgangers zagen, hoe plotseling een ge weldige vlam uit het dak schoot, waarna de opslagplaats direct in lichter laaie stond. Een zware rookkolom leverde een angstwekkend schouwspel op. Dadelijk werden politie en brandweer gealarmeerd. De politie hield het publiek op een afstand, met het oog op het gevaar van een ontploffing. Naast de opslag plaats is n.l. een groote benzinetank gelegen. Het werk van de brandweer werd bemoei lijkt, doordat de autospuit eerst weigerde water te geven. Men bepaalde zich tot het nathouden der aangrenzende opslagplaatsen, waarvan die van de firma Fremeyer en Wijna het meeste gevaar liep. In het brandende pand sprongen af en toe met een hevigen knal benzinevaten uiteen, doch ongelukken bleven hierbij gelukkig achterwege De opslagplaats, welke van zink was opge trokken, brandde geheel uit, terwijl de belang rijke voorraad olie en benzine verloren ging. De opslagplaats van de firma Fremeyer en Wijna brandde voor een gedeelte uit. De water schade is hier groot. In beide gevallen wordt de schade door verzekering gedekt. Vele bezoe kers van de kermis, welke op het oogenblik te Hoorn wordt gehouden, begaven zich naar de plek van den brand om het vlammenschouwspel gade te slaan. Ook de burgemeester van Hoorn mr. H. C. Leemhorst was aanwezig. De minister van Sociale Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat hij, behou dens tegenbericht, den len en 3en Woensdag van de maand, te beginnen met 16 Augustus 1939, des namiddags te 2 ure, aan het hoofd gebouw van het departement, Bezuidenhoutsche- weg 30. te 's Gravenhage, degenen, die hem over zaken, voormeld departement betreffende, wenschen te spreken, zal ontvangen, met dien verstande, dat in het algemeen persoonlijke be zoeken van sollicitanten naar tot zijn departe ment behoorende rijksbetrekkingen slechts kun nen worden afgewacht voor zoover sollicitanten daartoe zijn opgeroepen en dat derhalve ter on dersteuning van sollicitaties geen gebruik be hoort te worden gemaakt van vorenbedoelde audiënties. Opnieuw zijn twee Vrouwen van Nazareth Zaterdag 12 Augustus met het S.S. Ormonde naar Australië vertrokken, om op verzoek van Z. d. H. Mgr. Daniël Mannix, Aartsbisschop van Melbourne Victoria, in Zijn Diocees met lier Katholieke Actie-werk voor Jonge Vrouwen te beginnen. Aartsbisschop Mannix heeft voor dit doel een huis gekocht, dat gelegen is aan de Yarra ri vier, midden in de stad Melbourne. Het is een oud' Engelsch Tudorhouse met vele kamers, en omgeven door een mooi aangelegd terrein, een unieke gelegenheid dus om jonge vrouwen te interesseeren en te trainen voor haar toekom stige taak als leidster. Melbourne is een modern aangelegde wereld stad met ruim 1 millioen inwoners. Er is even als in de andere steden van Australië een bloei end katholiek leven, waardoor het groote mo gelijkheden biedt voor het leeken-apostolaat. Hier is dan ook het Nationale Bureau voor Ka tholieke Actie gevestigd. Aartsbisschop Mannix is de groote leider van de Katholieke Kerk in Australië, en was daar voor President van het Seminarie Maynuth in Ierland. Vanaf het begin van de vestiging van de- Vrouwen van Nazareth in Australië heeft hij met groote belangstelling haar werk gadegesla gen en steeds meer aangedrongen op een zelf standige vestiging in zijn Diocees. Zooals men weet, is het nu drie jaar geleden, dat de eerste vijf Vrouwen van Nazareth naar Australië vertrokken, waar zij te Sidney al spoedig haar „headquarters" vestigden. Eenigen tijd daarna werd ook hier een eigen Noviciaat opgericht, wat gevestigd is in Spring- wood, in de Blue Mountains, waar alreeds ver- schillende begaafde Australische jonge Vrouwen haar. opleiding ontvingen. En zoo zijn deze twee Vrouwen van Nazareth nu vertrokken met blijheid en geestdrift voor de taak, die haar in Melbourne wacht en hopen zij mee te mogen helpen aan den groei van de Jonge Vrouwen-beweging. Wij wenschen haar bij dit mooie werk Gods rijksten zegen toe. In het zweefvliegkamp op het vliegveld Wel schap (Eindhoven), waar op het oogenblik zes tien Nederlandsche zweefvliegers in training zijn met het oog op de samenstelling van de ploeg voor de Olympische Spelen in Helsinki, worden prachtige resultaten geboekt. Zoo slaagde de bekende zweefvlieger H. Nienhuis er in het Nederlandsche afstands record te verbeteren door met de PH 99 „de Arend" naar Les Mazures-Ardennes in Noord-Frankrijk te vliegen, een afstand van 200 K.M. Dit is tevens de eerste maal, dat een Nederlandsch vlieger een geheel land zonder tusschenlanding overvloog. Maar ook de anderen verrichtten uitstekende prestaties. A. D. de Koster landde met de PH 80, de „Mi- nimoa", in de buurt van Namen, 'n afstand van 120 K.M., terwijl twee toestellen bij Tienen (eveneens in België) neerstreken, een afstand van pl.m. 80 K.M. Het waren de heeren Dresselhuys met de PH 78 de „Sunlight" en Thijssen met de PH 65 de „Rhön-Bussard". Citroen vloog naar Hasselt, een afstand van ongeveer 20 K.M. Zijn toestel was de PH 85, een „Grünau baby". Zaterdag heeft de Nederlandsche kolonie te Düsseldorf onder leiding van consul-generaal Schrikker een door dezen georganiseerd welge slaagd feest gevierd ter eere van Prinses Irene. Zeshonderd Nederlanders namen deel aan een feestelijken boottocht op den Rijn. De feeste lijke stemming onder de ondanks den vacantie- tijd zeer talrijk opgekomen Nederlanders werd verhoogd door een tombola met vele mooie prijzen, waarvan de kosten zijn bestreden uit een beschikbaar batig saldo der ontvangen vrij willige bijdragen. Een ijverig muziekkorps speel de vele Nederlandsche liederen, die met groote geestdrift meegezongen werden. Bij besluit van den voorzitter van het cen traal stembureau, ter benoeming van een lid van de Provinciale Staten van Noord-Brabant, noodzakelijk geworden door de ontslagneming van ^den-heer J. W. Putman Cramer, is benoemd de heer S. H. Bax te Woudrichem. Maandagochtend is onder groote belangstel ling uit de leiding van den A.N.W.B., en uit fiscale en politioneele kringen de vijfde grens- kiosk van den A.N.W.B. te Vaals geopend. De plechtigheid werd geopend met een toe spraak van den voorzitter van den A.N.W.B., den heer Bloemers, die o.m. mededeelde, dat spoedig ook in Babberich en in Glanerbrug grenskiosken van den A.N.W.B. zullen worden ingericht, terwijl bij voldoening van het ge volgde systeem ook nog andere grensplaatsen zeker zullen volgen. Hierna werd de vlag geheschen van het nieu we grenskantoor van den A.N.W.B., waarna het gezelschap naar Valkenburg vertrok, waar in hotel „Prinses Juliana" de A.N.W.B. een lunch aanbood. De minister van Defensie heeft in den loop van Maandag de autoriteiten en commandanten die rechtstreeks onder hem ressorteeren, ont vangen. Tevens ontving hij den garnizoens commandant van 's-Gravenhage, den voorzitter van het georganiseerd overleg van zee- en landmacht, schout bij nacht Gregory en den heer Van Ginkel, oud-secretaris-generaal van het departement, den adviseur onderwijszaken der Koninklijke Marine, vice-admiraal jhr. Schorer, alsmede den staatsraad gep. luitenant- generaal Muller Massis. Maandagmiddag is de 60-jarige J. de Greef uit Wouw, toen hij per rijwiel den onbewaak- ten overweg aldaar passeerde, door den trein uit Vlissingen, welke op weg was naar Roosen daal, gegrepen. Het slachtoffer werd omstreeks honderd me ter meegesleurd en v^s op slag dood. Het uitzicht ter plaatse is slecht. Een wacht huisje, dat niet meer als zoodanig dienst doet, doch hetwelk wel bewoond wordt, beperkt het zicht aanzienlijk. Na enkele oogenblikken vertraging heeft ae trein de reis voortgezet. BATAVIA, 14 Aug. (Aneta) In het regee- ringsantwoord op de opmerkingen, welke Volks raadsleden gemaakt hebben met betreking tot ae financieele begrooting, wordt onder meer het volgende medegedeeld: De regeering hoopt binnenkort aan den Volks raad haar standpunt inzake wijziging van de motor-voertuigen-belasting mede te deelen. De gedachten gaan hierbij in de richting van een verlaging van het tarief voor diesel-auto's. Verder is medegedeeld dat, in verband met de ontwikkeling der budgetaire verhoudingen, voor- lcopig wederom is afgezien van een verlaging van den benzine-accijns. Dit vraagstuk blijft intus- schen de volle aandacht der regeering behouden. Bij de verdere behandeling van begrooting van het departement van onderwijs uit de heer Ker- stens (I.K.P.) een ernstig protest tegen de predi katie van ds. V. Kostelijk bij den dienst in de Portugeesche buitenkerk te Batavia bü gelegen heid van de geboorte van prinses Irene. Spr. zegt hierop nog dieper te willen ingaan en ook een en ander te willen zeggen over de kwestie van ds. Nieuwpoort te Djocja. Na overleg met den voorzitter echter ziet de heer Kerstens hiervan af. De heer Wirjopranoto (nationalistische frac tie) c.s. heeft een motie ingediend, waarin wordt aangedrongen op de vervalling van de ar tikelen 153 bis en 161 bis uit het Wetboek van Strafrecht of deze artikelen te herzien, overeen komstig de voorstellen van de commissie-Schep per. Dezelfde leden van den Volksraad dienden een amendement in waarbij beoogd wordt een uitspraak uit te lokken betreffende het afvaar digen van een deputatie uit den Volksraad naar Nederland ,ten einde bij H. M. de Koningin, de Staten-Generaal en bij bevoegde instanties aan te dringen op het voorstaan van de staatkun dige, sociale en economische belangen van „In donesia" en zijn ingezetenen. De heeren Smit (Werknemersbelangen), Blaauw (I.E.V.), Kasimo (I.K.P.), Wirjopra»- noto (Nat. fractie) en Prawoto (Ver. Inheem- sche b.b.-ambtenaren) dienden een motie in om de regeering te verzoeken, in aansluiting op het advies van de pensioencommissie, een ontwerp in te dienen tot wettelijke regeling van pen sioenen voor particuliere werknemers. Heden, 15 Augustus, herdenkt de heer J. C. Berkhout den dag, dat hij voor vijftig jaar in dienst trad bij de N.V. Nederlandsche Stoom- sleepdienst v.h. P. Smit Jr. te Rotterdam. De heer Berkhout vaart nog steeds als kapitein op een der sleepbooten bij genoemde N.V. je begrijpt me wel, niet zei een stem achter het haar verwachten waar?" „Stokstijf staan, sportblad vandaan. „Dank je, schat, ja dat is het. Zie je, Hughie, de mannen stoken haar opze zijn allemaal hetzelfde, Jack en Mr. d'Arcy al net zoo erg en dan wordt ze opgewonden en raakt den kluts kwijt en doet dwaze dingen. Vijf minuten later heeft ze er bitter spijt van en komt bij mij uit huilen. Daar weten de lui natuurlijk niets van: die weten alleen dat ze die dwaasheid begaan heeft en noemen haar dus een brutale kat en een onbeschaamde heks. Maar je moet hen niet gelooven Hughie!" „Verder zul je bemerken, dat ze dwaas impul sief en edelmoedig kan zijn; ze zou de kleeren van haar lijf weggeven, als je ze vroeg. Kort ge leden kwam ze thuis, badend in tranen, over een verhaal van een bedelares met een baby. Het was het gewone verhaal, maar op Joey maakte het indruk. Ze had de baby zelf twee mijl ver gedragen en al het geld, dat ze bij zich had, aan de moeder gegeven en haar laten beloven, aar ze den volgenden dag bij mij zou komen. Na tuurlijk is die vrouw niet verschenen en de blouse van Joey moesten we verbranden we gens die baby maar door dergelijke dingen wordt haar vertrouwen in de menschen niet ge schokt. Eli dan, ze kan de vuurproef doorstaan. Ze houdt er geen twee stel. manieren op na, een, als er mannen bij zijn en een ander, als dat niet het geval is. Maar ze is een prikkelbaar wezentje. Je moet zacht tegen haar zijn en...." wat?" klonk het achter het sportblad vandaan. Hughie blies nadenkend in zijn pijp. „Het komt me voor, dat ik er heel wat werk aan zal hebben," zei hij. „Denk je Mildred, dat ze zich naar mijn tegenwoordige manier van doen zal schikken, of moet ik nieuwe maniertjes leeren? Ik vrees, dat ik geen man voor dames ben. Toch waren Joey en ik vroeger dikke vrien den. Zou dat niet meer meetellen?" ..Daar ben ik zoo zeker niet van," antwoordde Leroy. „Je weet ook wel, hoe 'n hekel jongelui er aan hebben dat ze nog jong zijn, of dat ze aan hun jeugd herinnerd worden. Joey is juist nu in die periode. Omdat jij een en twintig was, toen zij twaalf werd, zou ze vaag kunnen ver moeden, dat je op dienzelfden voet met haar zoudt willen blijven omgaan. Maar doe dat in vredesnaam niet! In alle opzichten staaw jullie nu in leeftijd veel dichter bij elkaar dan vroe ger Er klonk een gegrinnik door de rustige ver anda. „Jack," informeerde mevrouw Leroy streng, „wat zei je daar tegen mijnheer d'Arcy?' „Niets liefste" antwoorde een bedeesde stem. ^Mijnheer d'Arcy, wat zei hij tegen u?" Mr. d'Arcy legde een reef in het sportblad en antwoordde sussend „Hij gebruikte een sportieve uitdrukking waarde mevrouwtje, die op uw plannen betref fende de toekomst van uw vriend Marrable sloeg, en die ik gelukkigerwijze niet kon verstaan." „Jack," zei mevrouw Leroy op vermanenden toon, „lui, die ongenoodigd hun neus ergens in steken.... enfin, je bent gewaarschuwd."' Het sportblad werd terstond weer volledig uit gevierd en er heerschte opnieuw stilte. Na een poosje zei mevrouw Leroy vroolijk: „Zeg, Hughie, je bent net op tijd thuisgekomen voor een feestje.... het Jachtbal." Hol gegrom klonk achter de kranten vandaan. „Och, kom nou!" riep Hughie. „Dat.... meen je toch niet? „Toch wel. Ik heb Nina Fludyer beloofd, dat is haar een bus vol bezoek bezorgen zal. Waarom heb je geen zin?" „Wel, ik heb na mijn vertrek uit Cambridge één of twee keer gedanst. Eenmaal op een re ceptie bij den Onderkoning in Calcutta en de andere maal op Montmartre, onder minder vor melijke omstandigheden. Ik, zal je wat vertel lenjij met je gasten gaat erheen en je man en ik zullen elkaar thuis bezig houden, wat?" Kapitein Leroy legde zijn krant neer en zei: „Uitstekend idee!" op den loyalen en triestigen toon van iemand, die weet, voor een verloren zaak te pleiten. „Heusch, liefste," vervolgde hij met den moed der wanhoop, „ik had er juist over gedacht, Marrable dien avond mee te ne men, om jacht op stroopers te maken. Oude Gannet heeft me verteld, dat ik het bosch be noordenMaar hü zag den waarschuwenden wenk van zijn vrouw en verdiepte zich plotse ling in de advertenties op het laatste blad van zün tijdschrift. „Jack," zei mevrouw Leroy met beslistheid. „Dinsdagavond trek jü je besten rok aan en gaat mee.... dat is afgedaan." „Nou, goed, liefste," antwoorde haar man op In een der Veluwsche dagbladen was een be richt over de geboorte van Prinses Irene voor zien van het volgende biologisch niet verant woorde opschrift: „Een Prinses ziet voor den tweeden keer het levenslicht". een toon, als ze hij tot Hughie: „Ik dacht wel, dat het mis zou loopen, óuwe jongen!" „En waarom heb je geen zin, erheen te gaan Hughie?" vroeg mevrouw Leroy, zich plotseling tot haar gast wendend. „Och, ik ben geen man voor danspartijtjes," antwoordde Hughie. „Ik houd meer van de fris- sche lucht." „Als het je daarom alleen te doen is, nou dan is de Town Hall te Midfield wel de tochtigste plek die je verlangen kunt. „Die bals zijn altijd saai", beweerde Leroy trouwhartig. „Vooral als je ze vergelükt met de spanningenen...." „Als je spanning verlangt," vervolgde mevrouw Leroy onmeedoogend, „dans dan maar eens met mevrouw Fludyerhonderd tachtig pond slecht gebalanceerde roompudding!" „En met kans om „Heelemaal geen kans, beste jongen. Proef eerst de champagne van het festcomité maar eens!" Kapitein Leroy, op alle punten verslagen, leg de weer het loodje; maar d'Arcy nam het van hem over. „Alle grapjes op 'n stokje, mevrouw Leroy, maar het is iets verschrikkelijks, op een lande- lük bal een vijfde rad aan den wagen te zijn. Je komt achter je gezelschap aangesukkeld, en geeft de gouvernante een hand in de meening. dat zij je gastvrouw is. Je wordt aan een meisje voor gesteld en verstaat haar naam niet. Dan krabbel je in je balboekje „rood haar met een groene jurk" en gaat weg. Je kent er natuurlijk nie mand; en als je dan nog een stel muurbloempjes Toegekend is de aan de Orde van Oranje- Nassau verbonden eere-medaille, in zilver, aan: N. Jochems, chef van de machinezetterij der N.V. Drukkerij en Uitgeverü van de Erven J. J. Tyl te Zwolle. Met ingang van 1 Januari 1940 is aan K. Lindner op zijn verzoek eervol ontslag verleend als wiskundig adviseur der Rhksverzekerings bank, onder dankbetuiging voor de vele belang- rüke in die betrekking bewezen diensten, èn be noemd tot wiskundig adviseur der Rijksverze keringsbank J. C. Schroder, zulks onder toe kenning van eervol ontslag als administrateur bij de Rüksverzekeringsbank. De officier-vlieger der 3e klasse A. Höfelt, die nende bü het vliegkamp „De Mok", wordt 21 Augustus 1939 ter beschikking gesteld. opgeteekend hebt, dan zit je nog met je tijd ver legen. Je kunt dadelijk zien, wanneer een man als muurbloem fungeert. Vrouwen weten dat nog handig te maskeeren; die nemen een air aan, of ze tallooze verzoeken afgeslagen hebben en nu voor haar plezier op een harde bank zitten. „Maar ze kunnen toch de andere vrouwen niet misleiden," zei mevrouw Leroy. „Met dat al doen ze het alle mannen wel, zei Hughie. „Maar, zooals d'Arcy terecht opmerkt, een mannelijke muurbloem is iets wanhopigs. Hü kijkt ongelukkig uit zün oogen en zit in een hoekje te mokken als een jongen, die pas op school komt, of snort in zijn balboekje naar een dame, die niet te vinden is." „Waarom probeert hij het dan niet in den rooksalon?" „De rooksalon is heel goed voor een sufferd," merkte Leroy op. „Maar als ik erheen ga, dan vind ik er altyd een knorrigen kerel van tachtig en een gepensionneerden generaal-majoor. Die zitten voor den haard met een sigaar in hun mond. Ze kijken me woedend aan bü mijn bin nenkomst en zetten dan hun gesprek voort. Ein delijk houden ze op en dan zegt de een: „U danst zeker niet, münheer?" op een manier, die te kennen geeft, dat hü niets van de tegenwoor dige jongelui begrüpt. En tegen dien tüd schaam ik me zoo erg, dat ik hals over kop wegloop en tusschen de hoeden en jassen in de kleedkamer ga zitten, tot het tüd is, heen te gaan om het volgende nummer van mün balboekje op te ha len. Beroerd werk, anders niet!" .(Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 3