VEERTIG-JARIG PRIESTERFEEST VAN Z. H. EXC. MGR. J. P. HUIBERS Plechtigheid in Haarlems kathedraal Dankwoord van Monseigneur Aan Mgr. is een som gelds geschonken ten behoeve van het „Bis schopsfonds I „PROTECTOR"! Doop van Prinses Irene Het nieuws van heden Het Weer Zoo mogelijk in Sep tember te Amsterdam DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Genoodigden INBRAAK-VERZEKERING De Bisschop spreekt De hulde der jeugdvereenigingen. Vriendelijk groetend schrijdt Mgr. Huibers langs de vaandels en vlaggen van de jeugdver eenigingen, die zich langs den weg hadden opgesteld Met grooten luister heejt het Haarlemsche diocees het 40-jarig priesterjubileum van Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers gevierd lun vol ornaat verlaat Haarlems bisschop de St. Bavo, na het opdragen der Pontijicale H. Mis DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal 13.25. Bij onze Agenten 27K ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1939 - OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21943 l^cj^j^j^TpIÖcFcJl^CpcjÖcjÖcïÖcjijcpcjÖcjDcjDcj^ ^C|3c£5C^CpC|3C|DC|3C|3C£)C^C^C|DC|DC^Cj3CjDCj3C£)CjDC£5C^3C^C^:>C£>C|3C£>C^3C|DC|3C£>C^C|3C|3C^0C|3C£>C|DCjJC£>iCj7CjjC^C|jC£>C|3C|3C^0CjDCj3Cj> C^3C|3C^C£>C|3Cj3C£JCj3C^C|DCJDC^C|3C|3C^C^3CjJC|3C^C|0C|JC|?C£>CjJC|DC|3CpC|3CpCj3C£>C|DC^Cj3C^>C|3CpC|3C£)Cp« Ave Maria Gaudeamus omnes in Domino collaudan- tes Filium Dei. Verheugen wij ons allen in den Heor en loven wij den Zoon van God. Introitus H. Mis HAARLEM, Maria-Hemelvaart. Er schuilt een bijzondere schoon heid in dit Bisschopsfeest. Ontelbare malen hebben de klokken van de kathedraal groote feesten ingeluid; priesters werden gewijd, bisschoppen geconsacreerd, heel het katholieke leven in ons diocees galmden deze klokken uit en de steeds wijder wor dende klankkringen droegen het Voort over de honderden kerken van Texel tot Vlissingen, van het Noord- Zeestrand tot in de polders, ver ach ter de duinen. Een kerkvorst viert feest. Men stort gebeden, men vraagt en smeekt. Men vlagt. Dit alles is mooi en verheven. Maar de saamhoorig- heid rond het bisschopsfeest uit zich ditmaal speciaal in het geschenk, dat geheel materieel is, maar be stemd voor geestelijke belangen. Uit alle hoeken, van hoog tot laag, tot aan de uiterste grenzen van het bisdom, heeft men aan dit ge schenk bijgedragen: nieuwe kerken zullen gebouwd worden, arme ker ken gesteund. En uit alle kringen der bevolking zal men diep respect hebben voor deze, door Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers gewenschte feestgave. drukte in de omgeving van de kathedraal ?®Son al voor negenen. Vreemdelingen behoef- zich al niet meer af te vragen wat er aan j hand kon zijn, want van vele gevels was 'eeds in alle vroegte het rood-wit-blauw met etl pauselijken wimpel uitgestoken. Om kwart voor tien hadden de genoodigden h belangstellenden hun plaatsen in de bis- dchopskerk ingenomen en waren ongetwijfeld in bizenden gezinnen in Nederland de raaio- °estelien op den K. R. O. afgestemd, die de ®chtigheden zou uitzenden. hTadat in de bisschoppelijke sacristie de terts ?ebeden was, formeerde zich een stoet, die zich Jhtenom naar den hoofdingang van de ka- Jledraal begaf. Een paar honderd leden van de r^hnelijke en vrouwelijke jeugdbeweging °rmden een eerewacht: de Graal, St. Joseph- ÏLez«Uen, K.J.M.V., S.F.L., Francisca Romana, ^bisvaart, Verkenners. Zij allen droegen vlag- orifiammen, pennoenen, wimpels etc. De Termen waren tot in de puntjes verzorgd, (u et moet den bisschop goed gedaan hebben, jjjb keurtroep van Zijn jeugd bij dezen feeste- Zi k1 t°cht zoo vereenigd te zien. De stoet, die tusschen deze kleurige omzooming voort- Woog, werd geopend door twee vaandelgroe- elk bestaande uit 5 personen van de vrou- s 'ilke en mannelijke jeugdorganisaties, dan de cretaris van het Bisdom, F. J. Bank, als cere- .Aharius. Daarna volgden de wierookdragers, as- ba mefc kandelaars en kaarsen, misdie- et,51"3 onder leiding van kapelaan Determeijer tie weleerw. heer Huibers als kruisdrager. Mistenten ad liberum, candelam, gremiale cwei1 de geestelijken der kathedraal. Dan volg- b0 he praeses van het Groot-seminarie, de hrü ,eerw- heer w- J" J" de Jongh> MSr- p- J- j rt'emann, archivaris van het bisdom, Mgr. j ^'.v- h. Tuin, deken van Den Haag, Mgr. dr. tip itlox, Mgr. J. Noordman, hoofdaalmoeze- r v&n Leger en Vloot, Mgr. Th. M. P. Bek- lv he eere-kanunniken Th. W. Pichot, J. L. hkeiman, H. C. J. Sondaal en Mgr. J. Til. ba ®ens de kanunniken, Mgr. N. L. A. Amrner- A Vl J. G. van Heeswijk, J. C. Aalberse, M. W. (jr vfÜtenburg, L. A. A. M. Westerwoudt, Mgr. van Noort, en Mgr. M. P. J. Möllmann. teij ha kwamen de zeereerw. heeren P. C. Bot- btQ®h sub-diaken, J. J. Henneman, diaken, Mgr. H. J. M. Taskin, presbyter assis- etw. - - ka,..he bisschop, regent C. J. Henning en ^n uhnik j. h. Niekel, troondiakens, de assis teer^1 ®h tot slot ceremoniarius H. W. Agterof. ben S van het hisdom. t>lecl fegelmatigen bezoekers van bisschoppelijke tel»,, 'êheden sal het opgevallen zijn, dat mon- U) öeur in vol ornaat zijn feestelijke intrede den e,.lierk deed. De tijdroovende kleeding van kcbtp ll0P kon daardoor voor het altaar rwege blijven, terwijl daardoor verkregen werd, dat onmiddellijk bij het binnenschrijden van den stoet het Introïtus van de H. Mis ge zongen kon worden: „Laten wij ons allen ver heugen op dezen feestelijken dag". Tot de genoodigden behoorden de volgende autoriteiten: minister C. J. I. M. Weiter, de oud-ministers mr. dr. D. A. P. N. Kooien, mr. ar. T. J. Verschuur, en Ir. A. Konig, mr. C. Goseling en mr. dr. L. N. Deckers; de com missaris der Koningin in Noordholland, mr. dr. A. Baron Röell, de waarnemend burgemees ter van Haarlem, W. J. B. van Liemt, de se cretaris dezer gemeente, mr. Th. Wesstra, mr. J. B. Bomans, lid van Gedeputeerde Staten van Noordholland, de garnizoens-comman- dant van Haarlem, ltnt-kolonel Steensel, ge zegd v. d. Aa, mr. dra F. A. Bijvoet en H. J. L. Klein Schiphorst en G. H. Weustink, vertegen woordigende de R.K. Raadsfractie te Haarlem, E. H. Tenckinck, comm. van politie aldaar. Verder de voorzitter van den K.R.O. pater lector J. Dito, rector J. Mol en de andere priester jeugdleiders namens den Diocesanen jeugd raad, mr. H. W. J. M. de Jong namens net Bureau van Opvoedkunde en Onderwijs, baron A. v. Wijnbergen en mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, namens de Nederlandsche katholieken dagen, J. A. Schippers, namens de commissie voor het Kerkelijk Crediet, M. H. W. J. van Oyen en H. G. Bottelier, bisschoppelijke bouw kundige opzichters. Deputaties waren o.a. aanwezig van: R. K. Staatspartij, Ver. tot samenstelling van Ne derlandsche Bedevaarten, R. K. Werklieden Ver bond, R. K. Volksbond, Alg. Katholieke Werk- geversvereenlging, R. K. Middenstandsbond „De Hanze", St. Adelbertusvereeniging, R. K. Vrou wenbond, R. K. Jonge Werkgeversvereeniging. Kath. Land- en Tuinbouwbond, Kath. Boeren- en Tuindersbond, R. K. Landarbeidersbond, N. V. Drukkerij „De Spaarnestad", Dag'. Be stuur der Unie van katholieke Studentenver- eenigingen in Nederland, Apostolaat der Her- eeniging, Apostolaat ter zee, St. Josephgezellen- vereeniging, Diocesanen Bond van Kath. Jonge Middenstandsvereenigingen, Jonge Middenstan ders, Land- en Tuinbouwgroepeering in de K. J.M.V., R. K. Officierenvereeniging, A.R.K.A, R. K. Vereeniging van Hooger Politiepersoneel, H VOOR HET GEHEELE LAND: Droog, plaatselijk ochtendnevel, over- dag helder tot licht bewolkt, vrij warm, meest zwakke wind uit Noordelijke rich- tingen. g ONDERL. VERZEKERING-MIJ. |j DAMRAK 60 AMSTERDAM-C. Telef. 45014 en 45016 H Directie H. F. HEERKENS THIJSSEN Uitsluitend voor: Kerken, Pastorieën Kloosters en Kerkelijke Instellingen De lachende jubilaris, Mgr. Huibers, tijdens de huldiging op het Kathedraal terrein. Achter Z. H. Excellentie onder scheidt men Z. D. H. Mgr. H. J. M. Taskin, den oud-praeses van Warmond R. K. Onderwijzersvereeniging, Vereeniging van Hoofden van Scholen in het Bisdom Haar lem, Diocesane Vereeniging van Bijzonder On derwijs, Vrouwelijke Jeugdbeweging van Kath. Actie „De Graal", Katholieke Kinderuitzenaing, Liefdewerk Oud Papier, Diocesane Federatie van het Wit-Gele Kruis, O. L. Vrouw ter Noodstich- ting, R. K. Blindenbond, Diocesane Kath. Jeugd- centrale, Diocesane katholiekendagen, Dioce sane vereeniging voor den Werknemenden Mid denstand, R. K. Vereeniging tot bescherming van meisjes in het bisdom Haarlem. Een groot aantal afgevaardigden van de cul- tureele en sociale vereenigingen, die zijn aan gesloten bij het comité voor katholieke actie te Haarlem, woonde de plechtigheid bij, even als: de dekens van het bisdom, de provinciaals van Jezuïeten en Redemptoristen, talrijke pas toors en rectoren, professoren en leeraren van de beide seminaries en de missiehuizen, verte genwoordigers van religieuze orden, wier moe derhuizen in het bisdom Haarlem zijn geves tigd, benevens religieuzen uit de stad Haarlem. Tenslotte: natuurlijk de familie van mon seigneur, talrijke oud-parochianen van de pa rochie van O. L. Vrouw van Altijddurenden Bijstand te Amsterdam en den H. Cyriacus te Hoorn, het personeel van Monseigneur en dat van den Vicaris. Toen de stoet het hoofdaltaar genaderd was, splitste de vaandelwacht zich in tweeën en schaarde zich in groepen van vijf aan beide zijden van het altaar, om zich eerst terug' te trekken nadat de hoogwaardigheidsbekleeders hun plaatsen bezet hadden. Zooals uit het voorg-aande blijkt, waren de hoogere assistenties bij de pontificale Hoogmis toegewezen aan de priesters, die belast zijn met de opleiding van candidaten tot het H. Priesterschap. In overeenstem ming hiermee werden de lagere functies vervuld door de studenten van het theolo- gicum, het philosophicum en van het klein seminarie Hageveld. Na het Evangelie hield de Bisschop de vol gende predicatie: Met grooten jubel vieren hemel en aarde den grooten dag, waarop de poort des hemels zich ontsloot om de Allerheiligste Maagd en Moeder Gods, Maria, op te doen gaan naar het Brui loftsmaal van het Goddelijk Lam in de eeuwige glorie. Na de glorieuze hemelvaart van onzen God- delijken Zaligmaker Jezus Christus, die ooven alle Machten en Heerschappijen gesteld is, aan de rechterhand van Gods Majesteit, is er geen hoogere glorie in den hemel gezien, dan toer. Maria, de onbevlekte en glorievolle Bruid des Heeren, tegemoet werd gevoerd aan haren God- delijken Bruidegom. Geen inniger omhelzing der goddelijke Liefde, geen nauwere vereeniging van het schepsel met den Schepper dan met Haar een eeuwig, Goddelijk Bruiloftsfeest Zoo vol als Zij was in genaden waarvan geen enkele verloren ging zoo vol werd Zij thans in heerlijkheid! Uitverkoren uit alle schepse len tot medewerkster met den Verlosser der wereld, werd Zij thans boven allen verheven en legde de Goddelijke Verlosser de schatten zij ner verdiensten in hare handen. Zij zal mede werken om de verlossing te voltooien, als mid delares, als smeekende almacht, als uitdeelster van alle genadegaven Gods. Wat stroom van zegeningen is sindsdien op Maria's voorbede en door Maria's handen over de wereld neer gedaald. Gaudeamus omnes Laat ons blijde instem men met het vreugdelied, dat Gods Engeler: zingen ter eere van Jezus en van Maria! Die zegenstroom is allereerst gekomen over het volk Gods en de priesters van Jezus. Op dezen hoogen feestdag is het velen onzer gegeven en aan ons is het gegeven juist 40 jaar geleden, hier op dezelfde plaats, hier aan ditzelfde altaar, dat God ons riep tot de hooge uitverkiezing van het heilig Priesterschap. Een taak werd ons opgelegd aan die van Jezus en aan die van Maria gelijkend. Wij werden ge- roepen om mede te werken met den Verlosser als „dienaren van Christus en uitdeelers der geheimenissen Gods". Wij werden opgenomen in de rijen van zijn bizondere vrienden en dagelijks mochten wij voorzoover dit op aar de mogelijk is deelnemen aan het Goddelijk Bruiloftsmaal aan het altaar des Heeren dagelijks mochten wij op werkelijke wijze mid delaars zijn tusschen God en de mensuren Nooit kunnen wij den goeden God genoegzaam danken voor deze onbegrijpelijke en onver diende genade. Maar dankbaar richten wij ook onze blikken tot Haar, die als Koningin van hemel en aarde door Haar voorbede en door Haar bemiddeling deze heerlijke vrucht van Jezus' liefde voor ons heeft verworven. Wij mogen nog verder gaan. Iedere dag van ons 40-jarig priesterleven is vol geweest van de bewijzen van Gods liefde en Gods barmhartig heid. En al bedekt de schaamte ons gelaat, v/anneer wij denken aan zoö tallooze tekort komingen, des te hooger moeten wij Gods ein- delooze goedheid prijzen, die ons zelfs gevoerd heeft tot de volheid van het H. Priesterschap in onze Bisschopswijding. Ook deze allerhoogste genade en alle andere genaden en zegeningen, 't is op de voorbede en de macht van Maria op het Hart van Jezus, dat zij ons door God. geschonken zijn. Moeten wü dan niet innig instemmen met het loflied der hemelkoren op dezen dag ter eere van Jezus en Maria! Maar ock de aarde viert feest. Gij, mijne dierbare priesters en geloovigen gij zijt hier gekomen om dankbaar het feest met uwen Bisschop te vieren. Velen uwer neb ben ook op dit altaar wellicht ook op dezen dag het H. Priesterschap ontvangen velen uwer hebben hun kinderen of familieleden hier in de rij der priesters zien opgenomen. Een volk van priesters, en dat priesters voortbrengt, zijn wij een van ziel en een van gedachte. Wij dan ken U voor uw komst. Gij weet het-, het is geen tijd van uiterlijk en grootsch feestbetoon. Maar gij hebt de gelegenheid aangegrepen om het feest van uwen Bisschop te maken tot een groot geestelijk feest een allerkrachtigste en allerheerlijkste uiting van geloof en van liefde. Met diepe ontroering gedenken wij, hoe in het Octaaf van het H. Sacrament in alle kerken van ons Bisdom in een plechtig triduum priesters Hei ligi in hei voornemen van H.H. K.K. H.H. Prinses Juliana en Prins Bernhard, dai de doopplechtigheid van Prinses Irene zoo mogelijk in de maand Sep tember in de Nieuwe Kerk ie Amsterdam zal geschieden. en geloovigen hebben gewedijverd om hun dankbaarheid uit te jubelen voor de zegenin gen welke God door het H. Priesterschap over zijn geloovigen doet uitstroomen. Sindsdien hebt gij gebeden nog meer dan anders om goede en heilige priesters. Gij hebt het begrepen en het is diep in u doorgedrongen, dat de priesters het licht der wereld en het zout der aarde zijn dat de eenheid tusschen de priesters en geloo vigen een onontbeerlijke voorwaarde is voor net leven van onze zielen en voor den bloei van het geloof en de liefde in ons zelf en in heei de maatschappij. Allen hebben daaraan meege daan, mannen en vrouwen, kinderen en grijs aardshoevele gebeden, hoevele H. H. Com munies, hoevele geestelijke offers zijn gebracht om zegen te verwerven over uw Bisschop, over zijn priesters en over het Diocees. Gij hebt meer gedaan. Ik weet dat men be roep heeft gedaan op uwe offervaardigheid om in de groote stoffelijke nooden van het Bisdom te hulp te komen en het geestelijk werk tot instandhouding en uitbreiding van het gelooi beter mogelijk te maken. Uw antwoord weet ik tot heden niet. Men heeft voor mij alles ver borgen. Maar wel meen ik redenen te hebben om te vermoeden, dat uw antwoord goed en uw offervaardigheid groot zal zijn. Mijne dierbaren moet ik ook hier niet den goeden God van gan- scher harte prijzen, dat door Zijne voorzienig heid en onder de leiding van de Moeder Gods - aan wie wij ons episcopaat en ons Bisdom heb ben toegewijd dit feest is geworden tot zulk een schitterende getuigenis van geloof en liefde van heel een Bisdom? Ook hiervoor duizend- malen dank aan Jezus en Maria. Wat kunnen wij doen, om U te danken. Ziet, zoo aanstonds gaan wij het plechtig Misoffer voortzetten. Zoodra dan na de belijdenis van ons geloof in het Credo de eigenlijke offerande gaat aanvangen en de zang omhoog stijgt: Assumpta est Maria: Maria is ten hemel op genomendan zullen wij ons offer op het altaar neerleggen. Maar bij de heilige aostie op de pateen en met het water dat wij mengen met den wijn, zullen wij op het altaa'. neerleggen Allereerst: ons eigen leven: dat zal voor God zijn en voor u méér nog dan vroeger; daarnaast uw leven uw offers uw gebeden. Ik ken ze niet, maar God kent ze Hij kent u allen en al wat ge dc-et en wat ge noodig hebt. En dan vragen wij aan Maria: Moeder bij uw opgang naar den hemel, neem onze offergaven met u mee. Vraag Uwen Goddelijken Bruide gom, dat Hü ze zegene: Veni Sanctificator Kom Heiligmaker, zegen deze gaven. Hoor onze beden, die met den wierook opstijgen voor Gods troon. En wanneer ik straks op dezen priesterdag mijn priesterlijk machtwoord spreken mag en het Lichaam en Bloed van Uw Goddelijken Zoon op het altaar rust en al onze gaven in zich opneemt Moeder veeg dan Uw bede bij de onze. Zooals Gij eens op Calvarie Uw Godde lijken Zoon den Vader hebt aangeboden voor onze zaligheid, zoo wil ook dit offer aanbieden en den zegen afsmeeken van den Vader en den Zoon en den H. Geest over al Uwe kinderen priesters kloosterlingen geloovigen al en. En welken zegen vragen wij? Optimam partem. Het schoonste deel dat Maria zich heeft verworven en "dat haar nooit kan worden ontnomen: de meest innige ver eeniging met onzen Heer Jezus Christus, voor ons en voor allen, voor tijd en voor eeuwigheid; dat wij nooit van Hem gescheiden worden dat de kostbare schat van 't geloof in ons Bisdom nimmer verloren ga en dat de werken van ge loof en liefde immer meer mogen toenemen Dat gij moogt vormen een heilig priesterschap Burckhardt verklaart na zijn reis naar Berchtesgaden te vertrouwen op een vreedzame regeling van het Danzig- probleem. Engeland houdt voorbereidingen voor de groote manoeuvres in September. Britsch verkeersvliegtuig op weg van Londen naar Stockholm in zee gestort. Prinses Irene zal, zoo mogelijk, in Sep tember in de Nieuwe Kerk te Amster dam worden gedoopt. Deken J. H. Vaas te Leeuwarden be noemd tot Geheim Kamerheer van Z.H. den Paus. Onteigening gronden te Lopik voor bouw van nieuwen zender door de Nozema. De nieuwe voorschriften voor autobus- en groepsvervoer. Nederlandsche zweefvlieger maakte een 240 K.M.-vlucht van Eindhoven naar St. Quentin. Voorloopige gegevens betreffende de verkeersongevallen over Juni. Beurs van New York' Oploopende koer- «en; slot prijshoudend. en een heilig volk, vol van goede werken, één met elkander, één met God, hier in strijd u lijden, maar eenmaal in de glorie van het on vergankelijke geluk en het eeuwige bruiloftsmaal in den hemel, om eeuwig den lof te zingen van Jezus en Maria. Amen. Na de predicatie verleende Mgr. den Pause lijken zegen met een vollen aflaat. Tijdens de pontificale H. Mis zong het ka thedrale koor onder leiding van dr. Kat naast Gregoriaansche gezangen ook een aantal com posities uit het tijdperk der klassieke poly- phonie. De Ordinarium-gezangen, Gloria, Kyrie, Sanctus en Agnus Dei, zijn van een z.g. Missa Brevis van Giovanni Francesco Anerio. Het Credo werd door allen meegezon gen, terwijl het koor bij het Offertorium op bij zonder fraaie wijze ten gehoore bracht de zes stemmige compositie „Assumpta est Maria" van G. P. da Palestrina. Toen de bisschop na de H. Mis zijn dank zegging verrichtte, zong het koor nog Palestrina's jubelend dankmotet „Exsultate Deo". Dezelfde stoet, die Mgr. Huibers voorafging en volgde bij het binnenkomen in de kathe draal, deed hem weer uitgeleide. (Zie vervolg pagina 3) Stand op Woensdag 1 uur v.m. Vorige stand: 766.2 769.8 HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct.. Ingez mededeellngen 50 cent; Idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1