CHIEF WHIP Het voormalig Slot te Schagen UIT DEN OMTREK I T INCASSO-BANK N.V. KERKLIJSTEN HAARLEM CREDIETEN EFFECTEN langs den grooten weg prachtige vergezichtentrek in een sigaret hè, heerlijk dan zoo'n En zijne bewoners 3li ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1939 DE BESTE SIGARET VOOR UW GEZONDHEID Zaandam BENNEBROEK I KRUISWEG 59 tegen zakelijke en persoonlijke zeker heid, of in blanco. Aan- en Verkoop. Voorschot ln rek. ct. HAARLEMMERLIEDE HAARLEMMERMEER HILLEGOM ZANDVOORT SANTPOORT IJMUIDEN R.K. Dam- en Schaakvereeniging „Gezellig Samenzijn" NOORDWIJK ZAANDAM Haringvangsten RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN WATERSTANDEN TE IJMUIDEN •--- ~- ~v Het HUIS te SCHAGEX de ilinier RtIc te üca. In het jaar 1440 bouwde Willem, de eerste Heer van Schagen (13941473) even bezuiden de reeds langen tijd bestaande kerk een voor naam, sterk slot. Deze Willem was een illegitieme zoon van Hertog Albrecht van Beieren, Paltsgraaf tot den Rijn, Graaf van Henegouwen, Holland en Zee land en van Maria van Bronkhorst. Hij was dus een kleinzoon van den Duitschen Keizer Lodewijk. Reeds in het jaar 1404 werd hij verheven tot Heer van Schagen; hij werd tot ridder geslagen in den strijd van Graaf Willem tegen de Frie zen; hij was admiraal van Holland en kastelein op het slot van Medemblik. Aan het hof van Philips van Bourgondië bekleedde hij de charge van kamerheer en de Graaf zijn Heer bewerkte bij Paus Nicolaas V, dat hij gelegitimeerd en dus van echte geboorte verklaard werd. In zijn veelbewogen leven is hij twee malen in Jeruzalem geweest en hij stierf op hoogen leeftijd in het jaar 1473. Uit zijn huwelijk met Alijt van Hodenpijl werd geboren Albrecht, die in het jaar .1467 door Her tog Karei van Bourgondië (Karei den Stoute) In den krijg tegen Luik tot ridder werd geslagen. Albrecht de tweede Heer van Schagen werd in het jaar 1477 gevonnist wegens verzet tegen den Graaf van Holland en wegens tegen zijne breeders Jan en Willem gepleegd geweld. Hij werd veroordeeld ieder door hem benadeelde schadevergoeding te geven, doch weigerde daar aan te voloen en sloot zich in zijn versterkt kas teel op. De steden van Holland en Westfriesland brachten een krijgsmacht op de been, die te Egmond en te Schoorl geconcentreerd werd en die zich gereed maakte het kasteel van Schagen te belegeren. Albrecht echter wachtte zulks niet af, maar gaf zich over en werd naar den Haag gebracht, waar hij zoo lang moest blijven, totdat hij aan alle geldelijke verplichtingen zou hebben voldaan. Later werd hij naar het Slot te Medem blik overgebracht, waar hij in het jaar 1480 stierf. Hij werd in de kerk te Schagen begraven. Uit zijn huwelijk met Andrina van Nienrode was eene dochter geboren, Josina van Schagen. Deze huwde met Wouter van Egmond, heer van Benthuizen en uit dit huwelijk werd geboren David van Egmond, die jong is gestorven en eene dochter, die in 1524 op hoogen leeftijd overleed, na de heerlijkheid aan haren neef Jan van Schagen te hebben vermaakt. Deze was een kleinzoon van den eersten heer Willem en zoon van diens zoon Jan van Schagen en van Aafje van Berkenrode. Deze laatste was in het jaar 1475 tot ridder geslagen tijdens het beleg van Nuis, waaraan hij deel nam als kapitein der benden van Haar lem. Zijne dochter Johanna van Schagen, die op 84-jarigen leeftijd in 1567 te Beverwijk overleed, had sedert 1542 geprocedeerd tegen den boven- genoemden zoon Jan van Schagen over het bezit der heerlijkheid, Zij had als groctste argument dat zij één gTaad nader tot Willem stond dan Jan, maar deze grondde zijn recht op de erfla ting aan hem door Josina. Het Hof van Holland erkende ten slotte het recht van Jan, die dus in het onbetwiste bezit van Schagen bleef, dat se dert het jaar 1427 een aaneengesloten heerlijk heid vormde van Schagen, Barsingerhom, Bins- hom, Kolhorn en Haringhuizen. In het jaar 1517 deden de Gelderschen, de Zwarte Hcop genaamd, een aanval op Kenne- merland en Westfriesland, waaroij o.a. Alkmaar werd gebrandschat. Zij trachtten ook het Slot van Schagen te overweldigen, doch Floris van IJsselstein, die met een compagnie soldaten der waarts was afgezonden, wist de plunderaars bui ten het kasteel te houden. Jan van Schagen was gehuwd met Catharina van Schagen en werd opgevolgd door hun zoon Willem, die zonder nakomeingen stierf. Een oom van denzelfden Jan, Christoffel van Schagen, speelde in de voorperiode van het I Haaremsche beleg een ro, die niet zonder in vloed bleef op de geschiedenis van het Slot De familie van Schagen was in de stad Haar lem zeer machtig; zij bewoonde een prachtig huis in de Koningstraat en leden van het ge slacht hadden zitting in de vroedschap of ver vulden de betrekking van hoofdofficier of van schout. Toen in het jaar 1572, evenals de meeste Hol- landsche steden, Haarlem de zijde van den Prins van Oranje koos, bleef Christoffel, of schoon hij een aanhanger van den Koning van Spanje was, in de vroedschap. In het jaar 1567 stelde Philips als zijn stad houder en kapitein-generaal van Holland, West friesland en Utrecht Graaf Maximiliaan de Bossu aan, ter vervanging van den Prins van Oranje, wien evenwel de steden, die afge vallen waren, trouw bleven. Op 25 November 1572 zond Bossu aan de re geering en de burgerij van vele steden, o.a. ook aan die van Haarlem uitvoerige trieven, waarin hij aandrong zich aan den Koning te onderwer pen. Wanneer men zich aan Bossu overgaf en hem de eer deed deelachtig worden de weder- spannigen tot rede te hebben gebracht, dan zou de behandeling die hun te wachten stond, veel zachter zijn dan wanneer don Frederik de Toledo met zijne krijgsbenden de onderwerping zou af dwingen. Ook Pater Wij van het Begijnnof, die zich te Amsterdam bevond, schreef eer dringenden brief, waarin hij tot onderwerping aanspoorde. Beide brieven werden in een zitting der Vroedschap op 3 December 1572 behandeld en na een langdurige discussie werd besloten een bezending uit den Raad naar don Frederik te Amsterdam af te vaardigen, ten einde dezen hunne onderwerping aan te bieden. Bij loting werden de Spaanschgezinde bur gemeester Diedrick de Vries en Jan Janszoon Verwer tot leden der delegatie aangewezen, mwar toen laatstgenoemde bezwaar maakte, bood de Spaanschgezinde. Christoffel van Schagen aan in zijn plaats te gaan. Als derde man werd de eveneens Spaanschgezinde in 1567 benoemde pensionaris Adriaan van Assendelft gekozen. Na een bezwaarlijke reis per slede en te voet over Spaarndam en Slotërdijk kwam het ge zantschap te Amsterdam aan, waar don Frede rik den Heeren te woord stond. Zij vroegen par don voor de stad en voor de burgerij, waarop don Fredrik antwoordde, dat hij er zich over ver heugde, dat de Heeren schuld bekenden en re missie verzochten; hij beloofde den Hertog van Alva van een en ander in kennis te stellen en hem aan te bevelen, dat die van Haarlem in genade en gratie zouden worden aangenomen. De Heeren konden gerust naar hun woonplaats te ruggaan en moesten dan als eerste teeken van onderwerping des Prinsen krijgsvolk uit de stad doen vertrekken. Burgemeester de Vries waagde het niet met zulk een mager resultaat naar Haarlem terug te gaan; hij bleef te Amsterdam en heeft uit die plaats gedurende het beleg steeds tegen de Haar lemmers gestookt. De beide anderen keerden terug, doch von den bij aankomst de situatie geheel gewijzigd. Nauwelijks had des Prinsen bevelhebber Wig- bold van Ripperda van het zender der drie af gevaardigden gehoord of hij riep de hoofden der burgerij en der schutterij in den Doelen bijeen en wist de bevolking te bewegen geen pardon te vragen, doch zich met man en macht tegen den Hertog van Alva te verzetten. Op denzelfden dag werden de beelden uit de Groote Kerk, die tot nog toe ongestoord waren gebleven, weggenomen en daarmede iedere po ging tot toenadering onmogelijk gemaakt. Ripperda liet de Heeren van Schagen en van Assendelft gevangen nemen en onder geleide over Leiden naar den Prins te Delft brengen. Het zou den Heer van Schagen zeer goed moge lijk zijn geweest te Leiden te ontvluchten, doch hij had alle vertrouwen op zijn gced recht, aan gezien hij niets anders had gedaan dan een be sluit der Vroedschap naar beste weten ten uit voer te brengen. Hij meende met opgeheven hoofd voor de rechtbank van den Prins te kun nen verschijnen. Deze dacht er evenwel anders over en deed de beschuldigden scherpelijk examineeren. De Heer van Schagen stierf in de gevangenis, vol gens zeggen ten gevolge van de folteringen op de pijnbank, en de Heer van Assendelft werd den 24 December ter dood veroordeeld en terecht gesteld. De Prins wilde met dit strenge vonnis eens en voor al een eind maken aan de weifeling in de vroedschapsvergaderingen, waar men nu eens tot den Koning, dan weer tot den Prins over helde. Laatstgenoemde wilde nu eens duidelijk doen zien, dat degenen, die hem trouw gezworen hadden, geen enkele kans op genade van den Koning hadden, doch ook niet van de zijde van den Prins, zoo zij het probeerden bij den Span jaard in het gevlei te komen. Jan van Schagen, de kasteelheer, neef van Christoffel, was eveneens de partij des Konings toegedaan. 1) Hij werd door Diederik van Sonoy uit zijn slot verdreven, die er zijn hoofdkwartier van maakte. Het was daar, waar de Alkmaarsche stadstimmerman Gerrit van der Meij de brieven van de Alkmaarsche Vroedschap overhandigde. Later, toen het beleg van Alkmaar was opge broken, nam Sonoy zijn intrek binnen die stad in een gewezen nonnenklooster, dat sedert dien nog den naam Hof van Sonoy draagt. Het Slot bleef nog geruimen tijd door de Staatsche troepen bezet. In het jaar 1575, toen Gilles van Barlaimont van Beverwijk uit be proefde met Spaansch krijgsvolk het Noorder kwartier aan te vallen, werden eenige lieden, die van heulen met den vijand verdacht werden, op het Slot te Schagen terechtgesteld. Toen later de rust in deze streken terugkeerde, kwamen de Heeren van Schagen weder in het bezit van de heerlijkheid en van het kasteel. Wij zullen hier niet de lange lijst opnoemen dergenen, die er achtereenvolgens hebben ge zeteld. Wij vermelden alleen den laatsten heer, n.l, Willem, Heer van Schagen, Barsingerhorn, Ha ringhuizen en Binshorn, Graaf van Werffrise, die in 1658 overleed. Op den 6 December van datzelfde jaar kocht de Heer George van Cats de heerlijkheid met al hare dependenties voor de som van 263.000 gulden. Deze Heer van Cats was Heer van Coulster, en gehuwd met Justina van Nassau. In het jaar 1666 ontving de Heer van Schagen het bezoek van den Prins van Oranje, die verge zeld was door den keurvorst van Brandenburg, door Prins Johan Maurits, door den Heer van Brederode, door den Vorst van Anhalt, door den Vorst van Holstein, door den Vorst van Dohna en nog eenige andere hooggeboren heeren. Het gezelschap overnachtte op het Slot te Schagen op hun doorreis naar den Helder, waar zij de vloot bezochten. Hun terugreis ging direct naar den Haag zonder Schagen aan te doen. Lang duurde evenwel de glorie niet, want reeds op 11 Juli 1675 werd de heerlijkheid Schagen in veiling gebracht en opgehouden op een bod van 56.200 gulden. Op 24 Januari 1676 werd zij in den Haag in veiling verkocht voor 170.000 gulden aan Heer Floris Carel van Beieren, Graaf van Werf frise, Heer van Goudriaan, enz. Deze overleed in het jaar 1699, nadat zijne echtgenoote hem reeds in 1684 was voorgegaan. Zijn zoon Dirk Floris van Beieren, die hem in de heerlijkheid was opgevolgd, sneuvelde in den slag bij Ramillies op 23 Mei 1706. In het jaar daarop volgende huwde de dochter van Floris Carel met Franciscus Paulus Emilius, Graaf van Oultremont d'Han, zoodat de heer lijkheid in Belgische handen kwam. De nakomelingen uit dit huwelijk lieten zich aan de heerlijkheid niet veel geleeen liggen. Het Slot verviel en werd in het jaar 1795 geheel af gebroken. Verscheidenen der Heeren van Schagen en hunne familieleden werden na hun dood in de naast het Slot gelegen St. Christoffelkerk 2) be- 1 graven. j Men vond daar den mooi gebeeldhouwden steen van den eersten Heer Willem met zijne tweede gemalin Elisabeth van Bronkhorst en een prach tige tombe van Heer Jan van Schagen, overleden 18 Febr. 1618 en zijne gemalin Ar.na van Assen delft, overleden 12 November 1630. Verder vond men er nog wapenborden van overleden Heeren van Schagen, die in het Koor der Kerk zijn bij gezet. Bij den brand der Kerk in 1895 is dit alles ver nield geworden. Het door Heer Willem in 1440 gebouwde Slot was geheel door gegraven vijvers omringd en men kon het alleen betreden na over twee brug gen door twee poorten te zijn gegaan. De voorpoort stond aan het marktveld; jij was zeer hoog, en sterk, met een sierlijken voorgevel en een schuinen met leien gedekten kap. Aan de rechterzijde stond een ronde steenen toren van 50 voet hoogte. Nadat men de poort gepasseerd was, kwam men op een ruim plein en als men over de eerste brug was gekomen, kwam men bij de binnenpoort, die in vorm gelijk was aan de voorpoort doch alleen iets lager was, en verder met een zwaren muur naar weerszijden was voorzien. 3) Eenigszins naar binnen vond men ter weerszijden van de poort een zwaren vier kanten toren die hooger was dan deze, met groote vensters, die uitzicht gaven op de voor poort. Aan de linkerzijde ging men door een galerij, waarboven woningen waren gebouwd, r.aar de woningen, zalen en vertrekken van de Heeren. Over het middenplein kwam men in de groote benedenzaal en aan de linkerzijde bevonden zich allerlei vertrekken. Ten slotte werd de voormuur aan beide zijden afgesloten door zware en hooge ronde torens, de eene aan de Oostzijde tot woning van familie leden, de Westelijke tot gevangenis ingericht. De voormuur was zoo zwaar, dat hij geschut kon dragen tot de verdediging van het Slot. Omstreeks het jaar 1658 heeft de nieuwe eige naar Heer George van Cats de voorpoort doen afbreken en laten vervangen door een houten poort. Het voorplein werd met klinkers bestraat en rondom met lindeboomen beplant. Inplaats van de ophaalbrug kwam een vrije brug op bo gen, die men onverlet kon passeeren als men naar het slot wilde gaan. Het gebouw en vooral de benedenzaal was in de gloriedagen van het slot schitterend inge richt. Een der Heeren van Schagen had van zijne Kruistochten uit Tunis twee gladde marmeren zuilen uit de ruïnen van Carthago medegebracht, die hij ter weerszijde van de schouw had opge richt. Boven de schouw stond op een zwart stee nen plaat een Latijnsch gedicht van Caspar van Baerle uitgebeiteld, waarvan de vertaling hier volgt: „Gij, die u verwondert over de Oorlogskastee- len van het aloude Carthago en hooge wallen van Byrsa, door Dido gesticht: merk aan uit deze pylonen, over de Lybische zee gebracht, ten bezitte voor onzen Nederlander, op hoedanige schooren die stad gebouwd was, en wanneer gij deze ziet, weet dan meteen, hoe 't oorlogslot en de eeuwen de groote paleizen der Vorsten ver woesten". Ook bevonden zich in die burchtzaal de fa milie-portretten der Heeren van Schagen. Bij de afbraak van het slot zijn de marmeren zuilen naar de St. Christoffel Kerk overgebracht en de portretten en andere stukken in een groo te kist in een der bijgebouwen geplaatst en ver geten. Toen in het jaar 1821 de Heer d'Oultremont 4) zich het eigendom van Schagen weer te binnen bracht, heeft hij de twee marmeren zuilen naar Brussel laten overbrengen. Toen omstreeks het jaar 1860 de rentmeester zich beklaagde over den sta-in-den-weg, de kist met familieportretten, en voorstelde om dien ouden rommel maar op te ruimen, lieten de Heeren d'Oultremont eens nazien wat er nog van over was. Het viel ten slotte nog al mee en de nog gave inhoud werd in het jaar 1864 eveneens naar Brussel verzonden. Wanneer men nu te Schagen komt en naar de plek zoekt, waar destijds het heerlijke schoone Slot heeft gestaan, dan vindt men, den door gang van de markt passeerende, in een aardig plantsoen alleen de met behulp van rijkssteun gerestaureerde Westelijke en Oostelijke Slot torens. Wel zijn hier in vervulling gekomen de slot regels van het vers van Barlaeus in de schouw: „Disce cellas principium et sorte belle et seculo labi domus". Doch leert ook hoe verdwijnt der Vorsten Rijk en Land Door 't Oorlogslot en tijd. Dr H. C. PRINSEN GEERLIGS. Bergen (N.H.), 1 Augustus 1939. (De Badbode). 1) Evenals twee anderen zijner broeders, die zich op de schepen van Bossu bevinden tijdens den slag op de Zuiderzee. 2) Gebouwd op de plek waar de eerste Kerk heeft gestaan in 1460, verbrand in 1895 en weer op dezelfde plaats gebouwd. 3) De hierbij gaande afbeelding toont het Slot, te beginnen met deze poort. De buitenpoort was toen reeds afgebroken. 4) Graaf de Mérode, Markies van Werserloo, prins van RUpersbroc en Eversbergen. SPREEKUUR aan de Pastorie liefst 's mor gens van 9 tot 10 uur en 's avonds van half 8 tot 8 uur. ZONDAG 20 Aug. 12e Zondag na Pinksteren. 3e Zondag van de maand. De stille H.H. Missen om 6 uur en 7 uur; om half 9 de Hoogmis; om 10 uur de Kindermis, uitsluitend voor kinderen toegankelijk; de laat ste H. Mis om 11 uur. Heden Euch. Zondag, om 3 uur wordt het H. Sacrament ter aanbidding uitgesteld tot het Lof. 's Avonds 7 uur Lof en Rozenhoedje. In de week de H.H. Missen om 6.45, 8 en 9 uur. Geen H. Mis om half 8 wegens afwezigheid van Kap. v. Nobelen en Kap. Minnebo. WOENSDAG geen H. Mis om 9 uur, maar om 10 uur Gez. Huwelijksmis voor Jan Lange en Marie Kruidenberg. Van 7 tot 8 uur gelegenheid om te biechten voor de Bedevaartgangers. DONDERDAG. Bedevaart naar Heiloo. Geen H. Mis om 9 uur, maar om 10 uur plechtige Hoogmis in Heloo. 's Avonds om 7 uur Lof met Rozenhoedje en gebeden ter eere van onzen Kerkpatroon St. Bonifatius voor de bekeering van ons Vaderland. VRIJDAG 's middags om 4 uur biechtgele genheid voor de kinderen, 's Avonds om 7 uur Kruiswegoefening. ZATERDAG 's morgens onder de H. Mis van 8 uur Algemeene H. Communie voor de kinde ren. 's Namiddags van 4 tot 8.30 uur gelegen heid om te biechten, 's Avonds om 7 uur Lof ter eere van de H. Maagd Maria voor de bekee ring van de zondaars. Als u op een bepaalden weg overdag zonder ge vaar 90 kilometer per uur runt rijden, beteekent dit nog heelemaal niet, dat daar bij avond zonder risico's een Si aiometer vaart ka worden ontwikkeld Op den weg hang alles van de omstan digheden afregelt daarnaar uw snelheid 1 Naar de Nieuwe Gemeenschap. Het actie comité „Naar de Nieuwe Gemeenschap" orga niseert op Zondag 27 Augustus een landdag, welke zal worden gehouden op het terrein van de R.K. Voetbalver. B.S.M. Voor dezen dag zijn uitgenoodigd de zu6ter- afdeelingen uit Hillegom, Heemstede, de Zilk en Vogelenzang, terwijl als sprekers zullen optre den de zeereerw. heer pastoor J. Lauwrier en de heer P. C. v. d. Meer, lid van den gemeente raad. Voor muzikale omlijsting zullen de R.K. Mu- ziekvereeniging „St. Michaël" uit Heemstede, het heeren- en knapenkoor van de St. Joseph- parochie, het Dameskoor uit Bennebroek en de Hillegomsche Radio-centrale zorgen. De aanvang is gesteld op 2.30 uur; een plech tig Lof in de openlucht zal den dag besluiten. Burg. Stand Geboren: C. Bakkerde Jong z; H. A. van de PollStolwijk d; J. G. Zoete liefDikhuijse z. Getrouwd; C. A. Reichwein 27 j. te Haar lem en J. M. Kortekaas, 31 j; C. E. P. Ecker 26 j. te Breaston E. en A. de,Vos 26 j. Óverleden: M. P. C. A. Dobbelaere, 56 j., echtg. van Th. C. P. M. Kolfschoten; R. Koeten 82 j„ weduwn. van G. Groet. Windhondenrennen. Op het programma der Oranjevereeniging Hoofddorp stond voor Vrijdagmiddag het nummer Windhondenren nen. Deze voor Haarlemmermeer geheel onbe kende sport werd een waar succes. De 's-Gra- venhaagsche Windhonden-renvereeniging had de organisatie op zich genomen en verscheen met haar Greyhounds en Whippets. De voorzit ter, de heer Joh. Hibbeler werd door den heer Goudsmit welkom geheeten evenals andere ge- noodigden en belangstellenden, waaronder de inspecteur van de dierenbescherming, de heer Serné, zich bevond. Later in den middag ver schenen de burgemeester en mevr. Slob. Op het terrein heerschte een vroolijke drukte. Het fanfarecorps „Excelsior" liet zijn nummers hooren boven het gekef der Whippets en het geblaf der Greyhounds. De Haagsche renver- eeniging was met een pracht stel beesten geko men, waaronder de snelste niet alleen uit ons land, doch die onlangs ook nog de hoogste on derscheidingen uit Duitschland veroverden. Loopend „achter het vel" dat aan een lang koord wordt voortgetrokken, moest een afstand van 400 M. worden afgelegd. Slechts eenmaal had er een mislukte ren plaats tot groot vermaak der toeschouwers. De Whippets in de B-klasse waren nauwelijks los uit hun starthokken of Letty zat „op het vel". Zij greep den haas, de andere dieren, in plaats van zich eveneens op den haas te storten, maak ten netjes hun rondje, alsof ze zeggen wilden: „Daarvoor kijken jullie menschen toch!" Het bestuur der Oranjevereeniging heeft op deze dagen iets nieuws naar voren gebracht, waarvoor groote belangstelling bestond. Deze organisatie is dus goed geslaagd. Des avonds vermaakte zich een talrijk publiek op het kermisveld, waar vooral het Cabaret uit de Jordaan van Tilly van Kalkhoven de har ten veroverde. Ook in het dorp werd druk gedanst en ge fuifd in de verschillende gelegenheden. Het was zeer laat toen een aardig vuurwerk werd afgestoken tot besluit der festiviteiten. Fietser aangereden en gewond. Vrijdagmid dag omstreeks twaalf uur had op het kruispunt van den provincialen Kruisweg met den Cru- quiusdijk een aanrijding plaats tusschen een luxe-auto en een wielrijder. De personenauto, bestuurd door R. K. uit Hoofddorp, was de brug van de Ringvaart in de richting Hoofddorp overgestoken, toen er voor hem een wielrijder, de heer D. uit Haar lem, kwam aangereden met achterop zijn zoontje. Daar beiden elkaar te laat opmerkten, werd de fietser door den auto opgenomen en eenige meters verderop aan den wegkant geslingerd, waar vader en zoon liggen bleven, ernstig aan het hoofd gewond. Dr. Bult uit Hoofddorp constateerde enkele diepe snijwonden. Na door hem te zijn verbon den werden de gewonden met den politie-auto naar hun woning te Haarlem vervoerd. Het rij wiel was ernstig beschadigd, terwijl van den auto de voorruit vernield was. De rijkspolitie stelt een onderzoek in naar de schuldvraag. Aangehouden. Door de politie van Aals meer zijn in samenwerking met die van Haar lemmermeer zekere B. woonachtig te Aalsmeer, er. diens aanstaande bruid aangehouden wegens valschheid in geschrifte en oplichting. Het feest gaat door. Naar wij vernemen zullen de festiviteiten op het concoursterrein hedenavond (Zaterdagavond) worden voortge zet. Burgerlijke Stand Geboren: Pieternella M. J., d. van A. J. van Nobelen en J. M. v. Steijn Ciicielie M., d. van A. van de Spreng en M. Grundhoff Lena, d. van H. Boere en H. Ei kelenboom Klaas, z. van J. Roodenburg en A. A. van den Heuvel Richard, z. van D. Fuwen en M. M. van den Heuvel. Ondertrouwd: Jan M. Grauwelman 27 j. en D. Heida 20 j. C. Roubos 22 j. en J, van Wat- tingen 22 j. P. Hijzelendoorn 21 j. en J. Dek ker 18 j. K. R. Samshuijzen 25 j. en J. Schou ten 21 j. Jan Schoonderbeek 22 j. en A. W. Kardol 21 j. J. J. Stoop 26 j. en C. Dan 23 j. C. H Noordhoek 24 j. en M. de Vries 24 j. Getrouwd: P. Feeleus 35 j. en A. Brugman 27 j. D. Schreuder 29 j. en M. van der Roest 19 j. Overleden: Hendrik Noordijk 75 j„ geh. met B. A. Kroon. Om den Bollenstrcek-wisselbeker De com missie, die de wedstrijden om den bollenstreek - wisselprjjs uitschreef heeft wel succes. Ook buiten de krijtlijnen was er belangstelling voor, welke stijgende is naarmate de eindstrijd nadert. De stand ziet er thans uit als volgt; gesp. gew. gel. verl. pnt v. t. BSM 6 4 1 1 9 28—18 Concordia 8 4 2 2 10 31—25 Lisse II 5 2 2 1 6 17—15 v. Nispen 7 2 1 4 5 15—28 Vogelenzang 6 1 0 5 2 10—24 Nog gespeeld moeten worden: BSM—Lisse; BSM—Vogelenzang: LisseVogelenzang en v. NispenLisse II. Op 3 September wordt de laatste wedstrijd ge speeld op het BSM-terrein om 12.30 uur, daarna zal door de commissie worden vastgesteld, het beste elftal. Dit I.V.C.B.-elftal zal daarna een wedstrijd spelen tegen een elftal van het Haar- lemsche District. Er zullen er nog genoeg zijn, die zeggen: „Mij zien ze daar niet"! Dezulken wijzen we nog eens op het doel van deze wedstrijden. Het batig saldo is voor een armen broeder-missio naris, die half September weer naar zijn missie vertrekt, Burgerlijke Stand Geboren: Johanna An- tonia, d. van J. A. Koppert en A. G. de Groot; Wilhelmus Jacobus, z. wn W. A. de Groot en C. Goedemans; Hieke, d van S. Hofman en A. J. de Boer; Cornelis Gerardus, z. van V/. Th. Wijnen en C. M. Kokkelkoren. Ondertrouwd: R. Kreeft en J. Huisman. Getrouwd: M. A. Lavendhomme en C. M. van de Poll. Overleden: H. van Tol, 44 jaar; M. van Tol, 14 jaar. Op tijd naar huis! Eenige bezoekers werden in een café alhier aangetroffen na het vastge stelde sluitingsuur. Dat is verboden. Er is een tijd van komen, maar ook van gaan. Daarom zal dit gestraft worden, daar de politie de over treding constateerde. Het Rijtijdenbesluit. Er werden ter gemeen te-secretarie tot heden 105 werkboekjes ver strekt. St. Josephs-Gezellenvereeniging. Heden avond vrije bijeenkomst tot 10.15 uur. Zondag, na de Hoogmis is de zaal geopend tot 10.15 uur. Zooals gewoonlijk onder het Lof gesloten. Maan dag, oefening biljartclub. Woensdag, 8.30 uur bestuursvergadering. Donderdag, vrije bijeen komst tot 10.15 uur. Zaterdag, vrije bijeenkomst tot 10.15 uur. Zondagsdienst Doktoren. De Zondagsdienst zal waargenomen worden door Dr. van Straaten, Sixlaan 1, tel. 5613. Geldleening door gemeente. B. en W. stel len den raad voor verschillende kapitaalsuitga ven om te zetten in een geldleening, omdat zich verschijnselen voordoen, die wijzen op een ge leidelijke stijging van den rentestandaard. Deze kapitaalsuitgaven beloopen een totaalbedrag van 120.000,De gemeente heeft thans een aan bod voor een dertigjarige geldleening op onder- handsche schuldbekentenis a pari tegen een ren te van 3% pCt. per jaar, B. en W. stellen voor van dit aanbod gebruik te maken en aldus te besluiten. Koninginnefeestcn. De Oranjevereeniging alhier heeft reeds een voorloopig programma samengesteld voor den 31sten Augustus, waar van de volgende feestelijkheden in ieder geval zullen doorgaan. Des morgens zal op het Tram plein een aubade worden gegeven door een daartoe samengesteld groot mannenkoor onder leiding van den heer Karei Böhne. De afgeloo- pen weken is er door de leden van de plaatse lijke mannenkoren duchtig gerepeteerd, zoodat verwacht mag worden, dat dit koor niet alleen massaal, doch ook met een verzorgd programma zal komen. Bij deze aubade zal de Zandvoort- sche Harmoniekapel haar medewerking verlee- nen. Des middags te twee uur is het verzamelen van alle deelnemers aan de te houden volksspe len op het Dorpsplein, vanwaar naar het ge meentelijk sportterrein zal worden gemarcheerd. Van de volksspelen werden reeds genoemd mast- klimmen, boegsprietvechten, ringsteken per fiets. Des avonds zal op het strand een vreugdevuur worden ontstoken en op het Tramplein een con cert worden gegeven door de Zandvoortsche harmoniekapel. Voor de kinderen zal op 13 September nog door de Oranjevereeniging worden gezorgd voor vermakelijkheden, waarbij dan tevens voor hen de nationale feestdag wordt herdacht. Sympathieke daad. Naar ons ter oore kwam heeft de eigenaresse van pension d'Orange haar voorterras tijdens de laatstleden gehouden red dingsdemonstraties tegen betaling van het gel dend entree ter beschikking gesteld van gasten en kijklustigen. Hierdoor kon een mooi bedrag worden overgemaakt aan den plaatselijken pen ningmeester van de Noord-Zuidhollandsche red dingsmaatschappij. Zonder twijfel een zeer sym pathieke daad. Culturede film. Het einde van alle vacan- ties is weer in zicht en met de gezellige winter avonden in 't verschiet beginnen diverse veree- nigingen op het gebied van lied, spel en dans reeds aan hun voorbereidingen om zoo goed mo gelijk voor het voetlicht te komen en te zijn tot „leering en vermaak" van anderen. Het vorige seizoen hebben we kennis gemaakt met een vereeniging die zich buitengewoon ge kweten heeft van deze taak, n.l. de „Cultureele Film". Het was bij de oprichting het vorige jaar voor de pioniers van dit werk een groote vraag hoe het initiatief zou ontvangen worden door de plaatsgenooten. Doch reeds bij de eerste voorstel ling overtrof de opkomst de stoutste verwach tingen en verkreeg de vereeniging donateurs, zoowel in als buiten Santpoort. Dat de bezoekers niet worden teleurgesteld bewees wel de toeloop die steeds grooter werd, zoowel van katholieke zijde als van andere richting. Aangemoedigd door het succes van verleden jaar is de commissie besloten op dezelfde wijze voort te gaan en zelfs zal waar noodig iets ver beterd worden. Het komende seizoen zuilen de programma's weer verzorgd worden door de Nederl. Ver. voor Cultureele Films te 's Gravenhage. De commissie heeft reeds beslag weten te leg gen op de filmen als „Zestig glorierijke jaren", „Lloyds of London", „Papanin's Noordpool- kamp" enz. En zoo dit jaar Jongensstad voor de cultureele film zal beschikbaar zijn, dan zal zij ook hier niet op het programma ontbreken. De uitslagen van de Kampioen-wedstrijden van „Groot Velsen", afd. Schaken, zijn: le klas. H. VerweyM. Bijwaard R. AngermamnB. Spoor A. LieuwesR. Visser 0—1 1—0 Afgebr. 2e klas. HooglandP. Spanjaard Afgebr. G. OuwerkerkA. Klaver 01 R. Angermann en M. Bijwaard spelen om den len en 2en prijs. Afd. Dammen le klas. Chr. Bakker—P. v. Buuren 11 P. HeiligTh. Kloes 11 B. Gjertsen—Chr. Bakker o—2 Finale le klas: L. HaverP. v. Buuren 20. Finale 2e klas: R. Zoontjes—-J. Robben 2—0. Kampioen Groot Velsen le klas L. Haver, le klas P. v. Buuren 2e prijs. Kampioen Groot Velsen 2e klas R. Zoontjes. 2e klas: J. Robben 2e prijs. De prijsuitreiking vindt plaats op 29 Aug. a.S. Personalia Te Den Haag slaagde voor het hoofdakte-examen de heer J. J. Geerlings, al hier. Obrengst speldjesdag „Groene Kruis" De Woensdag j.l. gehouden speldjesdag ten bate van de plaatselijke afdeeling der Zuidholland- sche vereeniging Het Groene Kruis heeft f 166.23 opgebracht. Burgrelijke Stand Geboren: Trijntje, d. van J. Meijroos en W. de Jong; Kreszentzi» Adelheit Theresia, d. van A. J. de Groot en T. Sing; Engelbert, z. van A. van'Hinte en M. M. Beckmann; Cornelis Pieter, z. van P. J. Bank en G. van Oostenbrugge; Dirk, z. van K. Koel en K. Bart; Elisabeth, d. van J. Geugjes en T. Groen; Petrus Jacobus Maria, z. van P. J. Kerkhoven en M. G. Stiemer: Johanne Helena, d. van A. H. Blaauw en M. C. Breukelaar; Leni, d. van T. Visser en R. Tscheuschner; Elisabeth, d. van J. Middelhoven en J. J. E. Meihuizen; Hermina Hëndrika Maria, d. van C. Lubbes en H. H. van den Boogert; Pieter, z. van G. de Boer en C. van Galen. Ondertrouwd: J. H. Holderdorp en A. F- Veltmeijer; E. van 't Goor en B. Biggemanl H. Wittenberg en G. ten Pierick: J. W. van Vliet en J. Buitstra; H. Jè Mollevanger en M- M. Kuit; C. A. Huisman en E. Bierens; J. Vet en T. Nieuwenhuizen; C. Leijen en H. Walker. Gehuwd: P. H. Vansteenkiste en M. J. LiS" sens; J. N. Plomp en T. Klingers; J. Schenk eö M. R. de Jager: J. Nleij en G. Schipper; O- Ketema en J. Couperus; D. van Klaveren ch G. C. Stokhof; A. de Vries en F. Boekei; J* P. L. van Zeeland en A. G. Schuddeboom. Overleden: Cornelis Goezinnen, 83 jr., gehuwd met E. Klokkemeijer. Te Vlaardingen kwam binnen van de haring' visscherij K.W. 147 met 19 last. IJMUIDEN, 19 Aug. Versche visch. Tarbot 0*®? 1, Tong 0.681.55, per kg. Griet 11.002*» middel Schol 21.00, Zetschol 17.50, kleine ScfcgJ 4—13.50, Schar 4.10—5.40, groote Gullen 10-ÖU 11.50, kleine Gullen 4.206.50, wijting 1*20""*" 2.60, per 50 kg. Middel Heek 40.00 per 125 kg- Kleine middel Heek 16.0019 per 50 kg. Kle*11 Heek 12.50 per 50 kg van de henen aangekomen LOGGERS K.W.74 1410.—, 51 1680.—, 31 630 190.—. 19 Augustus 6.47 2.47 7.11 20 Augustus 7.32 3.32 7.56 21 Augustus 8.19 4.10 8.46 22 Augustus 9.13 5.13 9.43 23 Augustus 10.16 6.16 10.58 3.6^ 4.46 6.43 6.6®

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2