Waar de filmband rolt Laatste Nieuws [l Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Plaats dan een „Omroeper" J voor 90.000 gezinnen f STAD Na den dood van Dr. Mannheimer ainiiininiiiiiiiinmiiiiiiiininiimiiimnnniiiiiniiiiitiiniiiiiüiiiniuiiniiiiiiiiiniiiiiiniiirniiiiiiiiiiniiiiiiiniüB siiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiuiiiiuuiiiimiiiiiiniiiiiniiiuiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiKmiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiuniiii ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1939 HAARLEMMER MIST ƒ500 Duur uitstapje in de hoofdstad HET MILITAIRE ZWEMFEEST CRICKET VAN BAT EN BAL De competitiewedstrijden Programma voor Zondag WIELRENNEN Oranjeronde H.R.C. „Excelsior" BEVERWIJK BLOEMBOLLENVEILING „BEVERWIJK" KATHOLIEKE SPORTWEEK Morgen nationale athletiekdag ONVOORZICHTIG OVER GESTOKEN De werkloosheid VELSEN DE A.S. WETHOUDERS VERKIEZING VERKEERSONGEVAL De sluizen gepasseerd Gem. Arbeidsbeurs Burgerlijke Stand IJMUIDEN TOCH EEN BUSDIENST AMSTERDAM—IJMUIDEN? DE „NEELTJE JACOBA" NAAR ENGELAND DE P.T.T. OP KONINGINNEDAG Vertrek uitgesteld J. J. Smit Faillissement aangevraagd 12.500 aan effecten verduisterd Ongelukkige val Directeur van financieele instelling aangehouden LUXOR-THEATER Fra Diavolo FRANS HALS-THEATER Midnight PALACE FAMILIE-CINEMA REMBRANDT-THEATER De kleine prinses Tommy en zijn moeder" Britsche ambassadeur bij Von Weizsacker Motor zesdaagsche en loopend e kwesties Nieuwe handelsver dragen der Ver. Staten? Gearresteerde Polen vrijgelaten BIJ AANRIJDING GEDOOD Man door kermiswagen gegrepe'» CONTINGENTEERING VAN KUNSTZIJDEN GARENS Gelaschte en naadlooze buizefl =3 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Hiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiimiiiiiü Een Haarlemmer is in de hoofdstad duur uit geweest. Hij had reeds verschillende café's en andere oorden van vermaak bezocht, toen hij eens zijn portefeuille nakeek. Tot zijn schrik ontdekte hij, dat hij vijfhonderd gulden kwijt was. Hoe en waar hij deze kwijt was geraakt, wist hij zich echter niet meer te herinneren. Voor het op 28 Aug. as. te houden Militaire Zwemfeest heeft het Gemeentebestuur - van Heemstede een eerepenning beschikbaar gesteld. Van winkelierszijde werden reeds verscheide ne prijzen ontvangen en door verschillende par ticulieren werd een bijdrage gestort. Om evenwel dit zwemfeest ten volle te kunnen doen slagen, zou de Comm. Volkszwemfeest, die zocals bekend, zich met de organisatie hiervan heeft belast, gaarne meerdere bijdragen, hetzij in den vorm van prijzen, hetzij in den vorm van een geldelijke bijdrage, willen ontvangen of eventueel gaarne komen afhalen. Zij, die nog iets beschikbaar willen stellen, worden beleefd verzocht dit te doen vóór of op Dinsdag a.s. op postrekening 290588, ten name van den heer D. Th. de Jongh, of aan de adres sen: Dubb. Buurt 39 zw., Harmenjansweg 67 en Zaanenstraat 84. Rood en Wit speelt morgen zijn laatsten thuiswedstrijd, indien althans de uitgestelde wedstrijd tegen V.R.A. niet alsnog aan de Span jaardslaan zal worden vastgesteld. V.O.C. is morgen de gast van v. Baasbank es. en wij kunnen niet anders doen dan aan nemen dat Rood en Wit ook dezen wedstrijd zal winnen. Dan blijft de kans op den kam pioenstitel nog altijd bestaan, indien althans P.W. er niet in slaagt met innings van V.R.A. te winnen. In dit geval is de strijd dan wel zoo ongeveer in het voordeel der Oostelijken beslist. Haarlem moet bij H.C.C. I op visite, waar de Schoterwegclub weinig kans heeft en zich even als vorige week tegen Rood en Wit wel weer dapper zal moeten weren om de inningsneder laag te ontgaan. Want H.C-C. I heeft veel be lang bij het behalen van een extra-winstpunt. De wedstrijd H.D.V.SH.C.C. 2 eindigt onge twijfeld weer in een overwinning der Schie dammers, terwijl het resultaat van het treffen tusschen V.V.V. en H-B.S. moeilijker te voor spellen is. Beide teams schijnen ons hier vol komen aan elkaar gewaagd. le klasse H.C.C. IHaarlem. R. en W.—V.O.C. H.D.VS—H.C.C. 2 P.W.—V.R.A. V.V.V.—H.B.S. Overgang A.C.C.—H.C.C. 3. ExcelsiorPC.H.C. Quick N.—Sparta. 2A AJax (a)V.R.A. 2. Hercules—V.V.V. 2. KampongU.V.V. 2B Haarlem 2Ajax L- H.C.S. 2—A.C.C. 2. L.C-C,R.I.O. 3A C.V.H. 2—V.V.V. 3 ölympiaKampong 2- V.R.A. 3—A.C C. 3. R.I.O. 2Haarlem 3. HilversumS.C.HC. 2. De volgende renners schreven nog in voor de Oranje-RondeJ. Rijnveld, kampioen v. Haarlem 1938, P. v. d. Heijden, W. Drogtrop. De F.W.h! heeft gemeend het program ma vlug af te werken, om zoodoende de wed strijden om 6 uur te kunnen beëindigen. Bovengenoemde vereeniging hield een tra- ningsrit voor A-, B- en C-kl. over een afstand van 38 K.M. Er werd steeds gedemarreerd, maar het lukte geen van de renners uit te loopen- J. Smit, G- v. Dijk en K. Vertffeek hadden met pech te kampen. Het peleton bleef gesloten bij elkaar, de eindspurt moest de beslissing brengen. De uitslag werd na veel spanning: 1 Ch. Schel fant, 2 Taverne, 3 J. v. Maris, 4. H. Jansen, 5 H. v. Dijk, 6. B. Fennis, 7 Kruif, 8 J- Lasschuit, 9 Herman Jansen, 10 G. v. Dijk (pech), 11 Woo ning. De Junioren reden een rit over 25 K.M.; er werd flink strijd geleverd en vooral De Haan die voor het eerst mee reed reed prachtig, eveneens de Gebr. Langeveld en Martens rede» een goeden wedstrijd. De uitslag werd: 1 O. de Haan, 2 Tholen. 3 Martens, 4 B. Langeveld, 5 J. Langeveld. De aanvoer is deze week nog steeds stijgen de. De belangstelling was bevredigend. Er zijn reeds tamelijk veel irissen aan de markt. Er was weinig kooplust voor tulpen, de mees te soorten gaan tegen den minimumprijs van de hand, enkele soorten iets daarboven, zooals Couronne d'or z. 1011 1.05, Grand Due z. 12 op 1.90, z. 1112 1.75, Peach Blossom z. 1011 1.15, Pink Beauty z. 12 op 4.55, Salmonetta z. 12 op 1.70, Theeroos 1.05. Voor narcissen en irissen bestond meer be langstelling. Besteed werd o.a.: Narcissen: Helios 1.652.20, rond 1.15, Lady Moore 0.951.10, Lourens Coster 1.15, rond 0.95, Sir Watkin 1.452.70, rond 110, Spring Glory 1,702.55, Queen of the North 1.00, rond 0.60, Trosserve 1.50, White Pearl 1.30. Irissen: v. Everdingen 8 op 0.43, 78 0.28, 67 0.12, Cajanus 78 0.32, Imperator 0.26 0.35, 7—8 0.11, 6—7 0.05, Wedgwood 10 op 1.00. 9 op 0.76, 8 op 0.41, 78 0.24, White Excelsior 8 op 0.41, 78 0.22, Engelsche Iris 0.46. Diversen: Crocus 0.200.53, Anemonq Ful- gens 0.501.35, dubb. Galanthus 1.75, Lilium Candidum 23 op 7.00. In verband met de harddraverij, begint de veiling van Donderdag 24 Aug.. a.s. om 9 uur De Beverwijksche Katholieke Sportweek wordt morgen besloten met een nationalen athletiek dag en demonstraties van de R. K. Gymnastiek- vereeniging „S.S.S." op het D.E.M.-terrein aan den Hoflanderweg. De wedstrijden zullen om half twee aanvangen. Het programma, dat 34 nummers omvat, luidt als volgt: A-klasse: 100 M.; 400 M.; 1500 M.; 5000 M.; 4 X 100 M. estafette; 400, 300, 200 en 100 M. estafette; kogelstooten, discuswerpen, speerwer pen, hoogspringen, vèr-springen, polsstokhoog- springen, -vèrspringen en hink-stap-sprong. B-klasse: 100 M.; 400 M.; 800 M.; 3000 M.; 4 x 100 M. estafette; hoogspringen, vèrsprin gen, kogelstooten en speerwerpen. C.-klasse: (propaganda-klasse van niet-ath- leten) 100 M., 400 M., 800 M„ 3000 M., hoog springen, vèrspringen en kogelstooten. Jpnioren A: 80 M„ 4 x 80 M. estafette, hoog springen en vèrspringen. Junioren A: 80 M. 4 X 60 M. estafette, hoog springen en vèrspringen. Inschrijvingen werden ontvangen van de ver- eenigingen: G. V, O. Krommenie, Holland Haarlem, H. S. V. Heiloo, Swift Assendelft, D. W. S. Bussum, Saestum Zeist, G. D. A. Loos duinen, Geel-Zwart 't Zand, V. V. Z. Zaandam, O. I. V. IJmuiden, St. Lodewijk Wijk aan Zee, Docos Leiden, R. K. A. V. R. Lisse en D. E. M. Beverwijk Er heeft zich een groot aantal athleten doen inschrijven zoodat men morgen van een interes santen sportdag genieten kan. De sportweek wordt morgenavond gesloten met een avondfeest in de hal van „Kenne- merland" waar Louis Noiret zal optreden (Ko- bus Kuch). Op de Breestraat, ter hoogte van de Hobbe- mastraat, stak een wielrijdster den weg over zonder er zich van te overtuigen, of zulks op dat oogenblik zonder gevaar kon geschieden. Zij werd door een auto aangereden en tegen den grond geworpen, waardoor zij een gapende wonde in het achterhoofd kreeg en enkele ont vellingen. De bestuurder van den auto, die aan het ongeval geen schuld heeft, had nog getracht een aanrijding te voorkomen door het stuur ge heel om te gooien. Daardoor kwam zijn wagen dwars over den weg te staan en werd licht be schadigd. Het rijwiel werd geheel vernield. Vrijdagmorgen stonden bij de gemeentelijke arbeidsbeurs ingeschreven 569 werkzoekenden, waarvan 26 uit de gemeente Heemskerk, tegen 564 (33) werkzoekenden in de vorige week. Hiervan waren 70 personen in werkverschaf fing geplaatst, n.l. 58 in Beverwijk en 12 in Heemskerk. Naar wij vernemen kan wel als vrij zeker wor den aangenomen, dat het aantal wethouders voor de komende zittingsperiode tot 4 zal wor den uitgebreid. De R.K. raadsfractie heeft als haar candidaat voor een wethouderszetel den heer J, P. Nijssen (aftr.) aangewezen, terwijl de S.D.A.P. wederom den heer W. F. Visser zal candideeren. Verder zal ook de heer J. C. Dunnebier (C.H.) wederom worden gesteld, terwijl voor den vierden wet houderszetel naar alle waarschijnlijkheid de heer A. J. van Leusen (V.D.) candidaat gesteld zal worden. Gisteravond omstreeks 9 uur had op den Rijksweg nabij het Noordelijk eindpunt van de Hoofdstraat aldaar een aanrijding plaats tus schen een driewieligen vrachtauto en een per sonenauto. De aanrijding ontstond, doordat de personen auto den vrachtauto wilde inhalen en voorbij rijden, doch op het laatste moment door een tegenligger daartoe geen gelegenheid had. De bestuurder van den personenauto wilde daarop weer achter den vrachtauto gaan rijden, doch had te veel snelheid en reed den vrachtauto van achteren aan. Eeide vervoermiddelen kregen schade. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. De po litie stelt een onderzoek in. Gisteravond passeerde het vlaggeschip van de Maatschappij „Nederland" het m.s. Oranje de Noordersluis voor haar tweede toeristenreis naar Madeira. Uit het, overzicht der Gem. Arbeidsbeurs blijkt, dat staan ingeschreven 243 bouwvakarbeiders, 151 metaalbewerkers, 42 kantoorbedienden ml. en 15 vr., 19 houtbewerkers, 344 visschers, 551 loon- en fabrieksarbeiders en 247 diverse be roepen. Geboren: M. G. Aldersvan Zoelen, d.; A. SchagerDekker, z.; I. M. KolkKuiper, d.; John Barrymore en Claudette Colbert in „Midnight" D. de GrootSchafer, d.; H. VerwoerdTroost, d.; A. C. Maasvan Heteren, d.: W. Prinsse Verdikt, z.; P. de Bruine—de Vries, z.; G. A. VellingaBuis, d.; A. Paapvan der Schalk, d.; A. Elzingavan der Heide, d.; C. G. A. WijkerKerkhoff, d: D. KeurVlieland, d; A. H. HoogbruinMuller van Voorst, d. Overleden: M. C. de Jong. 76 j., ongeh.; A. J. Becker 55 j., echtgen. van W. Kuiper; M. Poot, 70 j., echtgen. van C. Knegjes. In een openbare zitting werd door de commis sie voor Vergunningen-autovervoer de bezwaren behandeld van de N.V. Autobusondememing Stormvogels" alhier tegen het verleenen van een concessie aan de N.V. A.T.O. voor een utobusdienst AmsterdamIJmuiden. Mr. dr. Vis trad op voor de N.V. „Stormvo gels" terwijl mr. Bierman voor de A.T.O. op trad. Mr. Vis betoogde, dat indien aan de A.T.O. een concessie zou -worden verleend, de N.V. Stormvogels veel schade zou ondervinden op haar buslijnen IJmuidenHaarlem en Spaarn- dammerpolder. Mr. Bierman betoogde, dat de A.T.O. eigenlijk de eenige rechthebbende op deze concessie genoemd kan worden, daar zij een dochteronderneming is van de Ned. Spoor wegen en dus de N.S. geen schade doet. De commissie zal later uitspraak doen. De alhier gestationneerde motorreddingsboot „Neeltje Jacoba" is gisteravond 8 uur naar Lo westoft vertrokken. Aan boord bevonden zich de heeren Booy, algemeen secretaris der Noord Zuid Hollandsche Reddings Maatschappij in Nederland en de chef monteur, de heer Klein. Naar wij vernemen zullen in Engeland diverse types reddingsbooten bezichtigd worden. Reeds enkele weken terug was de „Neeltje Jacoba" derwaarts vertrokken, doch toen men zich mid den op de Noordzee bevond, kwam een zooda nige storm opzetten, dat schipper Kramer het te riskant vond om bij zulk stormweer IJmui den zonder reddingsboot te laten en moest men daardoor het bezoek tot heden uitstellen. De aandacht wordt er op gevestigd dat het post- en telegraafkantoor IJmuiden, het hulp kantoor Oost, en Velsen, alsmede het post agentschap Driehuis voor den postdienst ge opend zullen zijn tot 10 uur v.m. alleen voor zegelverkoop, spaarbank, cheques met spoedbe- handeling, reischèqueboekjes en telegrafische postwissels. Voor den telegraaf- en telefoondienst als op werkdagen. Er vindt slechts 1 brief- en pak ketpostbestelling plaats. De buslichting ge schiedt aan het hoofdkantoor om 4.15 en 5.22 's morgens. De postagentschappen Kennemerlaan en Zee weg zijn op dien dag gesloten. De stoomtrawler „Jacqueline Clasina" IJm. 10 van de reederij „De Vem", welke gereed lag om ter visscherij te vertrekken, bleek een lek onder water te hebben. Wanneer men de kolen uit de bunkers gehaald heeft, zal het schip in het dok gaan. uit en kwam zoo ongelukkig terecht, dat hij zijn been brak. Per brancard werd het slachtoffer naar dr. Kooi vervoerd, vanwaar hij per zie kenauto naar het St. Antonius Ziekenhuis werd vervoerd. Naar wij vernemen was de toestand van den heer J. J. Smit, die bij het noodlottig auto ongeval in Ridderkerk ernstig werd gewond, gisteravond iets verbeterd. Men achtte levens gevaar nu wel geweken. (Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplaag) I Naar ons ter oore komt, is door de fir ma Mendelssohn en Co. te Amsterdam en de bewindvoerders een aanvrage tot fail lietverklaring van de nalatenschap van wij len dr. F. Mannheimer bij de rechtbank te Amsterdam ingediend. De sigarenwinkelier T uit de Kanaalstraat, die zich gisterenmiddag aan boord wilde be geven van het Duitsche passagiersschip „Cari- bia", welke zich in het buitentoeleidingskanaal bevond, gleed bij het beklimmen van het schip De Justitie arresteerde den directeur van een financieele instelling te Amsterdam, dr. D. H. B., verdacht *van verduistering van een pak effecten ter waarde van f 12.500, uitgegeven door een Utrechtsche financie ringsmaatschappij en eigendom van een Hagenaar. Deze laatste had de effecten aan B. ter hand gesteld om een bepaald object te financieren. In plaats hiervan beleende hij de incourante aandeelen, zonder er den eigenaar in te kenner- Met een derden persoon ging hij met de op brengst zaken doen. Het ongeluk wilde voor B., dat de effecten, waarop jarenlang geen dividend was uitge keerd, 4y3 pet. gaven. De eigenaar wilde van dit vordeeltje profiteeren en eischte de effecten, nominaal waard f 25.000, doch opgestempeld op 50 pet. terug. Dr. B. kon aan dezen eisch geen gevolg geven. De eigenaar stapte naar het hoofdbureau en op de afdeeling handelspolitie, waarvan inspecteur Dijkstra de leiding heeft, deponeerde hij een klacht tegen B., wegens ver duistering. Inspecteur Dijkstra ontbood dr. B„ deze gaf echter een andere lezing van het ge val. Hij werd in arrest gesteld en Vrijdagmorgen voor den Officier van Justitie geleid. De rech- ter-commisaris heeft zijn insluiting in het Huis van Bewaring bevolen. Dr. B. deed indertijd naar zijn zeggen dik wijls zaken met de vroegere Spaansche re geering; jaren geleden onderhield hij con necties met Barmat. Volgens zijn verklaring heeft hij van een Spaansche universiteit en van een Amerikaansche hooger onderwijs instelling een doctorsbul ontvangen. Herhaaldelijk heeft de handelspolitie pro ces-verbaal tegen den man opgemaakt, zon der dat evenwel later tot- een vervolging kori worden overgegaan. Het Luxor-Theater heeft in deze zomersche vacantiedagen de ruim vier jaar geleden door Metro Goldwyn Mayer uitgebrachte succesfilm „Fra Diavolo" met Stan Laurel en Oliver Har dy opnieuw aan de Haarlemmers geschonken. De directie behoeft daar geen spijt van te heb ben, want deze film behoort tot de beste, die van het komische duo, dat intusschen van el kaar geweest is en weer tot elkaar is terug gekomen, bestaan. Ter opfrissching het vol gende De geschiedenis speelt in de achttiende eeuw. Fra Diavolo is de naam van een bandiet, die bij de edelen bekend staat als Markies Zus en Zoo. In die laatste kwaliteit komt hij te weten, waar zij hun geld en sieraden verber gen en met die wetenschap gewapend keert hij naar zijn bendeleden terug, openbaart hun de kostbare geheimen" en deze ontlasten dan de slachtoffers van alles, wat zij zoo zorgvuldig verstopt hadden. Heelemaal aan het einde wordt door een der fameuze stomme streken van Stan Laurel het geheim ontsluierd en daarvan maakt een kapitein van den opsporingsdienst gebruik om den markies te ontmaskeren en na een sierlijk degengevecht, waarbij Stan een doode- lijken stoot op een biertonnetje opvangt, te ar resteeren. Dat mijnheer Diavolo niet doodge schoten wordt, dankt hij ten slotte indirect ook aan Stan, doch hoe dat geschiedt willen wij liever niet herhalen. De aandoenlijke vondst maakt, dat het publiek tot schreiens toe wordt bewogen. In deze film brengen Laurel en Hardy een paar van hun bekende kunstjes, die zeer aan stekelijk werken en die dan ook aeze week in Haarlem te pas en te onpas geïmiteerd zullen worden. De kostèlijke film zal zeker, ondianks het warme weer, opnieuw volle zalen trekken. Mitchel Leisen is de maker van een film' comedie, die soms aan den zwierigen Lubitscli, soms aan Capra doet denken, en een historie vertelt, die op zichzelf weinig om het lijf heeft, doch in een zoo luchtigen trant is gedaan, dat men er met plezier en vaak verrast naar kijkt. Claudette Colbert is de heldin van het ge val. Zij arriveert in Parijs, coupé derde klasse, maar in avondtoilet. Zoo verliet zij Monte Carlo na alles verloren te hebben aan de speelbank. En nu staat zij in den slagregen zonder geld en rillend van de kou. Opvallend is zij genoeg en de taxichauffeurs stormen toe, maar ze heeft geen geld. Met een van hen, Ti- bor Czerny, maakt zij een afspraak, dat zij hem betalen zal, als ze een baantje gevonden heeft als chanteuse, maar als de meter al vervaar lijke bedragen aanwijst, is men nog even ver als eerst. En de juffrouw verdwijnt bovendien nog ook. Hetgeen voor Tibor aanleiding is om al zijn collega's op te roepen en aan te sporen de dame in avondtoilet te gaan zoeken. Onderwijl beleeft Eve Peabody, zooals de Amerikaansche heet, allerlei zonderlinge avon turen. Zü raakt verzeild in een cercle privé, waar zij op een lommerdbriefje binnen komt en plaats neemt naast een meneer, die al ge- ruimen tijd met groeiend misnoegen de vriend schap tusschen zijn vrouw en een zijner jon ge vrienden gadeslaat. Hij heeft ook de jonge dame dóór en een plan rijpt in hem om haar aanvankelijk onbewust, later met stellige ze kerheid te doen deelen in een intrigue, die den aanbidder onschadelijk zal maken en hem zijn gade volledig terug zal schenken. Aldus ge schiedt en een eindelooze reeks complicaties vangt aan om tenslotte uit te loopen op een dubbele overwinning. De schoone jongeling blijft eenzaam en verslagen achter, het huwe lijk van den teleurgestelden meneer herstelt zich en Eve krijgt haar chauffeur, die inmid dels ook als baron is opgetreden en behalve het gezelschap ook Eve met verbazing heeft ge slagen. Het zou teveel gevraagd zijn alle wederwaar digheden op te sommen, die deze film bevat, maar zij die een en ander aanschouwen, zul len in deze film meer zien dan alleen maar een comedie, waar men plezier mee heeft, n.l. ook een satire op de Parijsche hoogere wereld, die ditmaal niet door een Franschman (Jean Renoir b.v. in La règle du jeu), maar door een Amerikaan wordt ondernomen. Leisen teekent zijn wereld zeer aannemelijk en hij bracht daardoor zijn film op een hooger plan. Hij tee kent deze wereld met mildheid zonder scherpe uitvallen, maar toch duidelijk genoeg om ver staan te kunnen worden. Naast Claudette Colbert als Eve Peabody de girl zien we Don Ameche als den chauffeur, Mary Astor als de flirtende mevrouw. Francis Lederer als den mooien leeglooper en John Bar rymore als den echtgenoot, die voor zijn geluk opkomt. En misschien is Barrymore wel de ge voeligste figuur in dit milieu, waar geen hart oprecht schijnt te kloppen dan het zijne, zoo dat hij met slimme gretigheid beslag legt op de avonturierster en haar vrijmoedigheid om terug te winnen, wat hij dreigt te verliezen. Het rotte wereldje waarin hij leeft, krijgt door het verschijnen van Eve en Tibor een andere kleur en wordt nog belachelijker dan het in zijn oogen al was. En dus is hij present telkens als een misverstand moet geprolongeerd wor den. ■het touw toeren, zouden wij bijna vergeten, dat koorddansen moeilijk is; maar als wij nagaan, welke gekke passen, en dansjes, hoogstandjes en solo's en Indianendansen zij uitvoeren op het niet zeer breede vlak van enkele centime ters dik, begrijpen wij, dat het toch wel heel erg moeilijk is en dat de Hiawatha's hun vak verbluffend knap kennen. Prinses Beatrix huppelt en struikelt en wan delt ook deze week nog over het doek van het Rembrandt Theater, en Shirley Temple heeft hier te veel vrienden, dan dat zij na zeven da gen afscheid kon nemen; haar film De kleine Prinses blijft dus nog een week op het program ma. Vóórdat de avonturen van Shirley beginnen, verdwijnt het projectiedoek en komen de Hia watha's op het tooneel, om den volke te laten Zien wat koorddansen eigenlijk is. Als we zien, jnet hoe groote gemakkelijke zekerheid zjj op Bobby Breen, het sympathieke visschersjon- getje, uit de gelijknamige film, eenige weken geleden in Palace Familie Cinema vertoond, zal ook zeker deze week weer vele bioscoop bezoekers trekken. „Tommy en zijn moeder", is dan ook een filnï, die er in alle opzichten zijn mag. Mochten wij vroeger de film van Bobby Breen een beetje te melodramatisch noemen, deze film is daar zeker e'en zeer gunstige uitzondering op. De rolprent brengt ons naar de Amerikaan sche nederzetting van Mennonieten, in de 17e eeuw door William Penn gesticht. De moeder van Tommy is een arme weduwe, die met) haar eenig kind bij haar zuster inwoont. Streng, als de leer der Mennonieten, wordt Tommy door zijn oom William opgevoed en als Tommy op een zekeren dag van zijn vriend Terwillige, een ouden opkooper, een mondharmonica cadeau krijgt, bestraft Oom William hem terdege: „Iets, wat je niet verdient, mag je nooit aan nemen!" Om zijn moeder te helpen, verlaat Tommy op een zekeren dag ongemerkt het dorp om in de groote stad Philadelphia een betrekking te vinden. Met zijn vriend Terwillige als leids man weet het knaapje op de kunstijsbaan van de stad een baantje als ijsveger te krijgen, waar hij weldra door zijn mooie stem verheven wordt tot solo- zanger bij de Ijsbaan-band. Ontroerend is het Bobby Breen te hooren zin gen, terwijl de vijfjarige schaatsrijdster Irene Dare een ieder doet verbazen door haar schit terend kunstrijden. Als Tom goed bemiddeld terugkeert in zijn dorp verneemt hij dat met Zijn weggaan tevens een tien dollarbiljet ver dwenen is. Het toeval brengt het biljet terug en Oom William, die Tommy voor een dief gehouden heeft, vraagt hem berouwhebbend ver giffenis. Een gelukkige toekomst is voor Tommy en zijn moeder aangebroken- In de tweede hoofdfilm kunnen wij Richard Dix en Joan Fontaine bewonderen in de R.K.O. Picture „Reuzen der Lucht", terwijl het voor programma ons naast de gebruikelijke journaals Donald Duck vertoont in een komische teeken film. Een programma dat er wezen mag. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) BERLIJN, 19 Aug. (Havas) De Britsch» ambassadeur heeft vandaag een onderhoud S0' had met den Duitschen onderstaatssecretaris Von Weizsacker. De ambassadeur zou kennis gegeven hebben van zjjn voornemen Maandag a.s. de opening te Salzburg bij te wonen van de zesdaagsch6 internationale wedstrijden met motorfietsen. In Britsche kringen zegt men, dat het on derhoud betrekking heeft gehad op „loopends kwesties WASHINGTON, 18 Aug. (Havas). Me" meent te weten, dat de regeering der Vereenig' de Staten voornemens zou zijn zeer binnenkort met Frankrijk, Nederland, Finland, Zwitserland en Denemarken onderhandelingen te open®11 voor het sluiten van nieuwe handelsverdragen op den grondslag van wederkeerigheid. Het zou de bedoeling zijn, dat de thans ge1" dende tarievenconcessies zouden worden uitge breid. DANZIG, 18 Aug. (Havas) Vanavond heef' de politie van Danzig de beide poolsche douane' inspecteurs en den Poolschen chauffeur, die °P 14 Augustus in een motorboot in de haven vaD Danzig werden gearresteerd, vrijgelaten. veronderstelt, dat dit een gevolg is van de be' sprekingen van den Poolschen commissaris" generaal met- Greiser. Vrijdagmiddag om twee uur werd de 65-jaïi®® E. B. M., uit Nieuwer-Amstel, die met ee' kleinzoon een uitstapje maakte naar Zaandn™ en voor de terugreis op weg naar de boot op de Westzijde, ter hoogte van het Flort^ theater door een kermiswagen gegrepen en i°_ ernstig gewond, dat hij in zorgwekkenden stand naar het ziekenhuis moest worden °ve gebracht. Eenige uren later is hij aan de bekom® kwetsuren overleden. In een nota naar aanleiding van het versl^ van de Tweede Kamer nopens het wetsofl^ werp tot bekrachtiging van het Koninklijk sluit van 26 April 1939, tot regeling van de invoer van kunstzijden garens, zegt de ministf van Economische Zaken: Naar aanleiding van de veronderstelling v9>, sommige leden, dat verschillende kunstzijd® weverijen ernstige moeilijkheden zouden °nd 0 vinden door e en tekort aan bepaalde soorte kunstzijden garens, merkt de minister op, de contingenteering van deze garens reeds z soepel wordt toegepast. e De minister merkt op, dat de Nederlandse11 spinnerijen maatregelen hebben getroffen om 1 meerdere mate dan tot dusverre aan de beh°® te aan speciale garens i.s. crèpegarens 1j, gemoet te kunnen komen. Naar magword6 verwacht, zal de druk op da contingenten h'e door verminderen. In een nota naar aanleiding van het vert1^ van de Tweede Kamer nopens het wetsontVe tot bekrachtiging van het Koninklijk BeS Lf van 29 April 1939, tot regeling van den lnV van gelaschte en naadlooze buizen, zegt minister van Economische Zaken: Naar aanleiding van de opmerkingen van in het verslag bedoelde leden, meent de mln in ter, dat van een opheffing der onderhavigs voerbeperking naar zijn meening thans sprake kan zijn. e Te dezer plaatse met het boven weergegev^ volstaande, is de minister gaarne bereid aan vaste commissie uit de kamer in zake hand® politieke aangelegenheden de eventueel nog wenschte nadere inlichtingen omtrent deze 00 tingenteering te verschaffen. Linker pijl zwart, reohter pijl rood Linker F* rechter pijl wit

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 4