We luisteren naar... Ontginning van N.O.-polder W aters tanden h°, Restaurant DORRIUS ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1939 Samenstelling der commissie tot voorbereiding der organisatie Wilhelmus van Nassauwe Historische bijdrage over ons Volkslied CONGRES VAN KATHOLIEKE DANSLEERAREN Ds. Nieuwpoort eervol ontslagen Gevolg van zijn optreden bij den nationalen kerkdienst DIEFSTAL VAN KRATON- SIERADEN Voor duizenden guldens ontvreemd I RONDOM DECLARATIES VAN VOLKSRAADSLEDEN Vacantie-leergang voor ver warmingstechniek Invoerprijsverschil rogge en roggemeel Examen Hoofdacte Examen landbouwkunde L.O. Examen hoofdakte R. K. Kerkbestuur Parochie H. Maria Onbevlekt Ontvangen te Lobith Snelheid van 224 K.M. met raceboot Nieuw wereldsnelheidsrecord van Campbell? ZWEEFVLIEGEN Het zweefkamp op Welschap Zondag officieele sluiting ZWEEFVLIEGEN TIJDENS DE OLYMPIADE 1940 DAMMEN R. K. LANDSKAMPIOENSCHAP De Haarlemmers aan den kop WATERPOLO Competitie K.N.Z.B. - g. Zondag 20 Augustus Maandag 21 Augustus MARKTEN S 3 1 S 0 °n 0 (fi 0.00 0.0° 0.00 0.0 o.of 0.2° - -.— 0 0° 291 2 Bij beschikking van den Minister van Wa terstaat van 17 Augustus 1939 is ingesteld een commissie, aan wie wordt opgedragen de voorbereiding van de organisatie van de ontginning en kolonisatie van den Noord- Oostelijken polder, met verzoek den Minis ter daaromtrent rapport uit te brengen. In deze commissie zijn benoemd: a. tot iid. en voorzitter jhr. ir. O. C. A. van Lidt de Jeude, oud-minister van Waterstaat; b. tot leden: mr. dr. L. J, C. Beaufort, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, mr. Th. A. van Dijken, lid der Tweede Kamer, mr. dr. R. H. baron de Vos van Steenwijk, commissaris der Koningin in de provincie Dren the, dr. ir„ Th. van der Waerden, lid der Tweede Kamer, dr. V. J. p. de Blocq v. Kuffeler, hoofd ingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat, belast met de uitvoering van den dienst der Zuiderzeewerken; J. E. van der Heyden. admi nistrateur bij het departement van Waterstaat, H. Bakker, inspecteur der Registratie en Domei nen, J. D. Schouten, inspecteur der Registratie en Domeinen, mr. H. W. J. Mulder, raadsadvi seur bij het departement van Binnenlandsche Zaken, N. A. Nap. hoofdcommies bij het depar tement van Binnenlandsche Zaken, ir. S. Sme ding, directeur van den Wieringermeer; C. L. de Bruyn, secretaris van de directie van den Wieringermeer; A. Blaauboer. secretaris van de gemeente Wieringermeer. c. lid-secretaris mr. J. M. Kan. hoofdcommies bij het departement van Binnenlandsche Za ken; d. adjunct-secretaris H. Burik, adjunct-com mies bij het departement van Binnenlandsche Zaken. De geschiedenis van ons Wilhelmus is een stukje litteratuur, waarvoor echter de betrouw bare gegevens veel schaarscher zijn, dan men zou verwachten. Velen zullen hierin iets vinden, dat zij reeds wisten, maar de meesten zullen er toch wel iets in vinden, dat zij nog eens opnieuw willen lezen.* Meermalen is de opmerking ge maakt, zoowel door landgenoot als door vreem deling, dat zoo weinig Nederlanders hun volks lied kennen. Dat wordt dan toegeschreven aan het gebrek aan vaderlandsch gevoel, dat de Ne derlander zou bezitten. Dat „kennen" wil niet zeggen, de melodie zoo'n beetje meeneuriën, maar dat wil zeggen, het ontstaan, het waarom, de strekking van de tekst begrijpen. De mindere bekendheid van ons volkslied ligt aan heel Wat anders. Het Wilhelmus dan is ontstaan in de bange Jaren tijdens het leven van Willem van Oranje, gedurende de jaren 1568, 1569 en 1570, in den tijd, toen het er in Nederland zoo donker moge lijk uitzag. Alle pogingen, om eene regeling te verkrijgen in overeenstemming met den volks aard en met de van ouds overgebleven instel- ïuagen, faalden. De geloofsvrijheid werd hen op wreede wijze belet. Ten gevolge daarvan ont stond er een geweldig verzet, onder aanvoering van den éénen man, in wiens bekwaamheid en eerlijkheid, in wiens onwankelbare trouw en toe wijding men vertrouwen had en dat was „Willem ■van Oranje". Er gebeurt iets bijzonders. Er klinkt een lied met forsche opwekkende tonen; waar dat lied klinkt, herleeft de hoop in de harten. Het is ons zelfde Wilhelmus. De vrijheid en onafhankelijkheid worden overwonnen, de bange jaren uit het begin van den geweldigen strijd werden vergeten, maar het Wilhelmus bleef als symbool van de eenheid van het Neder- landsche volk bestaan, uitgezonderd eenige jaren van verslapping, van verwaarloozing. Alleen zij, die het betreuren, dat wij een vrij volk zijn, die onze geschiedenis zouden willen vergeten, die het bejammeren, dat Nederland geen Spaansch wingewest is geworden, alleen zij kunnen zich ergeren, wanneer zij het Wilhel mus hooren. En thans? Wie kent het Wilhelmus? Weinigen of allen! Vraagt men, wie het lied in zijn ge heel kent, dan zullen het er heel weinigen zijn. Vraagt men eqhter, wie de melodie kent en wie gevoelt, dat het toch iets anders is dan elk ander lied, dan luidt het antwoord: allen. Het was zoo en het is nog zoo: het symbool van de een heid van het Nederlandsche volk, van onze zelf standigheid als vrije natie. Dat moet het ook zijn en daarom moeten wij ons verzetten tegen elke poging, om er een lied van te maken van een politieke partij, welke dan ook. Het is geen partijlied, dat gezongen mag worden op verga deringen van de een of andere politieke partij. Zoodra alle partijen het op hunne bijeenkom sten zingen, zooals men dat tegenwoordig her haaldelijk leest, dan zal het tenslotte blijken, dat het onmogelijk is het nog langer als een partijlied voor te stellen, waaruit dus ten duide lijkste blijkt, dat het een algemeen lied, een volkslied is. In oudere tijden is het wel voorgekomen, dat dichter en componist bestonden uit één begaaf de persoonlijkheid. In de nieuwere tijden waren dat echter twee personen, elk op zich zelf wel begaafd, maar op eigen terrein. Bij het volkslied is dat nog weer even anders. De dichter zoekt, als hij een volksmelodie, een algemeen lied kent, woorden, die er bij passen en geeft aan het geheel een vasten vorm. Het zelfde gebeurt bij de soldaten: zij kennen een signaal en hun geestigheid maakt bij al die sig nalen een tekst, zelfs bij treurmarschen; dik wijls zijn die woorden dan van eigenaardigen aard en strekking. Er zijn verschillende dichters genoemd, die het Wilhelmus moeten hebben gemaakt, van wien het meest op den voorgrond treedt: Marnix van Sint Aldegonde. Het is goeddeels ontleend aan 't Oude Testament met name aan de Psalmen, het I9e boek van dit Testament. Men rekent op het ontstaan ervan in het jaar 1568, met de tekst, voorkomende in de oudste, ons bekende, uitgave van het Geuzenliedboek. Het is het beste dezen tekst te gebruiken en niet die van Va lerius, waarin al een of andere regel is gemo derniseerd. In den Pranschen tijd is het lied eensklaps verdwenen, doordat het stelselmatig verboden en later verbannen werd. Het had het officieele volkslied kunnen blijven, als de toen bestaande Admiraal J. H. van Kins- bergen wonende hier in Den Helder in 1815 niet een prijsvraag had uitgeschreven, om eens een volkslied te maken, dat de stemming in dien tijd uitdrukte. Het „Wien Neerlandsch Bloed" van den dichter Tollens met het lied „Wij leven vrij" van den dichter Brand van Cabauw werden bekroond en deze liederen werden vrij algemeen als d e volksliederen aangenomen. Het „Wien Neerlandsch Bloed" werd echter door de volks massa een weinig te slap en te braaf geacht; de intellectueelen daarentegen voerden het door, waardoor het oude Wilhelmus langzamerhand verdween. De volksmassa zong echter het vol gende: Wilhelmus van Nassauwe Wij zingen het oude lied, Wilhelmus van Nassauwe, Vergeten doen we het niet. Wij hadden dus twee volksliederen, de een wilde dit, de ander dat, totdat bij de Inhuldi- gingsfeest van De Koningin in 1898 meer en meer het Wilhelmus te voorschijn kwam en hoe langer hoe meer populair werd. Het is een z.g. acrostichon, d.w.z. dat het even veel coupletten heeft als de naam WILLEM VAN NASSOV letters heeft, 15 letters, dus 15 coupletten. Elk couplet begint met de over eenkomstige letter. Het meest gebruikt worden de eerste, tweede, zesde en het 15e couplet; als volgt: le. Wilhelmus van Nassouwe, Ben ick van Duytschen bloet, Den Vaderlant ghetrouwe Blijf ick tot in den doet: Een Prince van Oranje Ben ick vrij onverveert Den Coninck van Hispanje Heb ick altijt ghe-eert. 2e. In Godes vrees te leven Heb ick altijt betracht, Daerom ben ick verdreven Om Landt om Luyd ghe bracht: Maer Godt sal my regeren Als een goet Instrument, Dat ick sal wederkeeren In mijnen Regiment. Mijn Schilt ende betrouwen Sijt ghij, o Godt mijn Heer, Op u soo wil ick bouwen Verlaet my nemmermeer: Dat ick doch vroom mach blijven U dienaer taller stondt, Die Tyranny verdrijven, Die my mijn hert doorwondt. Prince. Voor Godt wil ick belijden End sij ne grooten Macht Dat ick tot gheenen tijden Den Coninck heb veracht: Dan dat ick Godt den Heere Den Hoochsten Majesteyt Heb moeten obedieren, Inder gherechticheyt. Dit laatste, „Prince" genaamd, moet men be schouwen als een slot, een soort belijdenis, een krachtig, maar ook sterk aangrijpend slot (dat echter zeer weinig gezongen wordt), een uiting van een sterk persoonlijk geloof van Willem van Oranje, den stichter van onzen staat, den grondlegger van onze vrijheid. K. F. O. 6e. 15e. In Den Haag hield de R. K. Ned. Ver. van Dansleeraren dezer dagen haar j aarlij ksche congres in de groote zaal van het Instituut GaillardJ orissen. Het congres werd dit keer gehouden onder verheugende omstandigheden, daar de veree- niging op 29 Juli de kerkelijke goedkeuring op haar statuten en huishoudelijk reglement mocht verkrijgen. De vereeniging, die zich van dag tot dag in grooter belangstelling mag verheugen, had bui ten de behandeling der technische aangelegen heden, de dansen betreffend, gemeend goed te doen, ook de stoffelijke belangen van de leden te moeten behartigen. Hiertoe had zij lezingen ingelascht, o.a.: „De reclame en de danslee- raar" enz. De dansen en nouveauté's werden onderwe zen op een wijze, die hun uitvoering op geen enkele manier in strijd brengt met de katho lieke zedenleer. Dat dit onderwijs geslaagd was, kwam dui delijk tot uiting op den demonstratie-avond, die werd opgeluisterd door de aanwezigheid van verschillende geestelijken. Dezen spraken er hun voldoening over uit, dat de dansen op déze manier uitgevoerd, iederen toets van wel voeglijkheid konden doorstaan. Zij stemden in met het in het leven roepen dezer R. K. Ver eeniging en wezen op de noodzakelijkheid er van, daar hierdoor de katholieke dansleeraren de richtlijnen kunnen aangeven. Hiervoor wordt dan ook de volle medewerking van de geestelijkheid verkregen. Het secretariaat verstrekt gaarne alle inlich tingen. Het is gevestigd: Joh. Kuypers, Toren straat 4, Den Haag. Het bestuur is samengesteld als volgt: Gees telijk adviseur: pater Adriaanse, Arnhem; voorzitter: E. Castelein, Leiden; penningmees ter: J. B. M. KOenders. Commissaris: H. J. v. d. Velde, den Haag en mej. A. Hageman, Nij megen. BATAVIA, 19 Aug. (Aneta) Naar Aneta verneemt, is aan ds. J. Nieuwpoort op zijn ver zoek met ingang van 2 October 1939 eervol ont slag verleend uit den dienst der protestantsche kerk in Ned.-Indië. (Zaoals bekend, leidde ds. Nieuwpoort den na tionalen kerkdienst te Djokjakarta ter gelegen heid van de geboorte van Prinses Irene. Hij gaf daarbij uiting aan zijn gevoelens, dat hij een dergelijken dienst tegen zijn zin leidde, terwij! hij voorts de aanwezigen, onder, wie de gouver neur en andere autoriteiten, opzette!\ik kwet ste. In verband hiermede besloot het kerkbe stuur der protestantsche kerk den betrokkene te ontheffen van zijn plaatsing te Djokjakarta en hem ter beschikking van het kerkbestuur te stellen). SEMARANG, 19 Aug. (Aneta)). Na een nauw keurig onderzoek is gebleken, dat verschillende sieraden uit den Kraton te Solo zijn ontvreemd. De waarde hiervan wordt geschat op duizenden guldens. In verband hiermede zijn twee lagere Kraton dienaren in arrest gesteld. De diefstal is waarschijnlijk gepleegd kort na het overlijden van Soesoehoenan Pakoe Boewono X, toen er een zenuwachtige stemming in den Kraton heerschte. De vermissing van enkele kostbare gouden sie raden kwam aan het licht, toen de recherche bij een particulier pandhuis te Solo een gouden donsje aantrof. De herkomst hiervan werd opge spoord en deze bleek de Kraton te Solo te zijn. Bij een verder onderzoek ontdekte men bij een goudsmid een tweede doosje, dat gedeeltelijk was verknipt en gedeeltelijk reeds was omge smolten. Ook dit doosje was uit den Kraton af komstig. Verder speurwerk leverde onverwachte resul taten op. Zoo werd achterhaald een gouden rookstel, een geschenk van de Solosche regenten aan den overleden Soesoehoenan ter gelegenheid van diens 40-jarig regeeringsjubileum ter waarde' van circa f 2500.Onder de ontvreemde voor werpen, welke thans weer terecht zijn gekomen, bevonden zich o.a, een gouden aschbak, welke voor f 100beleend bleek te zijn en een vrij gtoot gouden kistje ter waarde van ongeveer f 2000.—. BATAVIA, 19 Aug. (Aneta). Het onderzoek, dat wordt ingesteld naar de declaraties van een tweetal leden van den Volksraad, is nog niet ge ëindigd, Voor, het einde van deze maand kan de vaststelling van den dag, waarop zij zullen te rechtstaan, niet worden verwacht. Evenals het vorig jaar organiseert de Warm- te-Stichting te Utrecht een vacantie-leergang, waarop verschillende onderwerpen op warmte- technisch en droogtechnisch gebied zullen worden behandeld. De cursus zal worden ge houden op Donderdag 24 en Vrijdag 25 Augus tus te Utrecht. Aangezien de cursus het vorig jaar zeer veel succes had en ver over de hon derd cursiste nhun warmtetechnische kennis in belangrijke mate zagen verrijkt door de goede en goed doorwerkte bhandeling van de op het programma staande onderwerpen, besloot het bestuur van de warmte-stichting, ook dit jaar een vacantie-leergang te organiseeren. Op het programma staan evenals het vorige jaar le zingen over onderwerpen, welke niet direct tot de verwarmingstechniek behooren, doch er zeer na aan verwant zijn, zooals droogproblemen. De lezingen zijn zoo over de beide dagen ver deeld, dat elk een bepaald gebied bestrijkt. Zoo komen schoorsteenproblemen, het verschil tus- schen zuigtrek en onderwind en het snel op warmen van lokalen op den eersten dag ter sprake, terwijl op den tweeden dag het gedrag van vocht in de lucht en droogproblemen naast den invloed van zonnewarmte op gebouwen en den invloed van het klimaat op den mensch zullen worden behandeld. Het laboratorium der Warmte-Stichting is gevestigd in de Bijlhouwerstraat 6 te Utrecht. Wij vernemen van bevoegde zijde, dat het invoerprijsverschil op rogge en roggemeel, voor het tijdvak van 20 tot en met 26 Augustus 1939, behoudens tusschentijdsche wijziging, is vast gesteld op f 4.65 per 100 K.G. De denaturatiesteun voor rogge, gedenatureerd in de week van 13 tot en met 19 Augustus, be draagt f 1.45 per 100 K.G. ROERMOND. Geëxamineerd werden 8 man nelijke candidaten. Geslaagd: de heeren L. Bijl makers, Geldrop; C. P. M. Dolnooz, Maastricht; J. H. W. Hendrix, Geldrop; J. J. H. Wintraec- ken, Maastricht; L. Hendrikx, Hom. BREDA. Geëxamineerd 8 mann. candidaten. Geslaagd: geen. Met 1 cand. wordt het examen voortgezet. WAGENINGEN, Geslaagd: de heeren F. W. van Bosheide, Warnsveld; J. B. van Hoppe, Best; L. M. Huige, Ovezand; W. J. J. M. Ja cobs, Dongen.Afgewezen 8 candidaten. UTRECHT. Geslaagd de heeren A. H. J. Böhn te Utrecht; P. F. J. van Hoesel te Utrecht; J. de Ree te Hilversum. De examens zijn afgeloopen. Er waren 218 candidaten. Geslaagd 89 of 40 pCt. Afgewezen 121. Teruggetrokken 8. Het R. K. Kerkbestuur van de Parochie van de H. Maria Onbevlekt Ontvangen te Lobith wenscht eene geldleening aan de gaan in den vorm van 3 V2 pet. onderhandsche schuldbeken tenissen in bedragen van 1000, 500 en 100. De opbrengst van deze leening dient voor de verbouw en vergrooting der kerk. Het R. K. Kerkbestuur stelt zich ten volle aansprakelijk, voor rente en aflossingen. De kerk heeft tót heden geen schulden, daarentegen wel bezittingen, alle onbelast. De inkomsten der parochie zijn ruim voldoende om aan de ver plichtingen, uit deze leening voortvloeiende, te voldoen. Deze leening draagt eene rente van 3'/2 pet. 'sjaars en is halfjaarlijks betaalbaar. De ge leende bedragen zijn wederzijds opzegbaar en aflosbaar met inachtneming van een termijn van 6 maanden. De aflossing geschiedt a 100 pet., terwijl de belegging stipt geheim blijft. De betaling der toegewezen schuldbekentenis sen geschiedt 1 September 1939, doch kan ook plaats vinden op nader overeen te komen tijd stip. De rente en aflossingen zijn uitsluitend be taalbaar ten kantore van den heer F. van Kes- sel te Utrecht en te Laren. N. Z. Voorburgwal b. h. Spui, Amsterdam. PLATS OU JOUR fcN A LA CARTE Sir Malcolm Campbell heeft hedenmorgen op het Meer van Coniston met zijn „Blue Bird 2" het wereldsnelheidsrecord voor race booten gebroken door een snelheid te be halen van 140 mijl per uur (ongeveer 224 kilometer) De snelheid is nog niet officieel bevestigd. Het Olympisch trainings-zweefvliegkamp op Welschap, dat 12 Augustus begon, loopt Zondag ten einde. Het heeft, zooals bekend gemaakt werd, uit zonderlijk fraaie successen opgeleverd. Bewe zen is, dat er onder onze Nederlandsche zweef vliegers zeer goede krachten schuilen, die het volgend jaar in Helsinki wellicht en naar wij hopen een zeer goed figuur zullen slaan. Verder, dat wij hier enkele goede prestatie zweefvliegtuigen hebben, doch tevens, dat wij voornamelijk wegens geldgebrek on onvol doenden steun veel meer en nog betere toe stellen zouden moeten hebben. Ten slotte, dat het Eindhovensche vliegveld, gelegen te mid den van een combinatie van heide, weiden, bos- schen en vennen, uitzonderlijk gunstig is voor de zweefvliegsport. Natuurlijk komt een deel der resultaten ook voor rekening van het we der, dat althans voor de grootste helft van den zweefkamp-duur, die omstandigheden leverde, waarvan de „zeiler in drie dimensiën" het heb ben moet, doch vast staat, dat de bodemge steldheid de belangrijkste factor is ovor het ont staan van thermiek. Immers: zelfs op een twee den Kerstdag werd op Welschap nog behoorlijk thermisch gezweefd. De directie van Welschap heeft gemeend, dat de zweefvliegers, die tien dagen op de Eindho vensche luchthaven bijeen waren, na de gele verde prestaties niet even geruischloos zullen mogen vertrekken, als zij op 11 Augustus hun entrée maakten. In samenwerking met de kampepmmissie zal Zondagmiddag om 5 uut op het restaurantterras met eenige plechtigheid het eindresultaat bekend gemaakt worden en zullen de beschikbare prijzen worden uitgereikt. Het zweefvliegkamp van den Finschen bond van zweefvliegers te Jamijarvi nabij Helsinski wordt met het oog op de Olympische Spelen aanzienlijk uitgebreid. Er komen nieuwe han gars, een stationsgebouw, een restaurant en tal rijke gebouwen om den zweefvliegers een onder komen te bieden, die in 1940 uit alle landen naar Helsinski komen voor de wedstrijden. Nadat Eising in de 5de ronde won van Bel- derok en de partijen Hoogland—Stolk en Wor telHaver remise werden werd de stand in groep Noord aldus: G. Eising G. Haver J. Meester G. Belderok B. Hoogland J. Wortel G. Stolk 4 4 3 4 4 4 5 2 2 2 2 2 1 3 2 2 De in de tweede ronde van de bekercompeti tie van den KNZB gespeelde wedstrijd tusschen UZC 2SVH 2 eindigde in een gelijk spel 1—1. HILVEKSUM I, 1875 en 414.4 M. 7.00 VARA. 12.00 AVRO. 5.00—6.30 VARA 8.00—12.00 AVRO 9.00 Berichten. Tuinbouwhalfuur. 9.35 Gramofoonmuziek. 9.45 Causerie „Van Staat en maatschap pij"- 10.00 Rotterdams pianokwartet. 10.40 Declamatie. 11.00 VARA-orkest. 11.30 „De Stem des Volks". 12.00 Omroeporkest. 12.20 Berichten. 12.45 Gramofoonmuziek. 1.15 Orgelspel. I.30 Causerie „Wat er in Indië gebeurt". 1.50 Gramofoonmuziek. 2.00 Boekbespreking. 2.30 AVRO-Amusements-orkest. 3.00 Residentie-orkest en solist. 4.30 Reportage. 5.00 Arbeidersmuziekkorps. 5.30 Causerie „En toch ben ik van mee ning, dat. 5.40 VARA-Kinderkoren. 6.00 Sportpraatje. 6.15 Sportnieuws ANP, gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP, radiojournaal. 8.20 Residentie-orkest en solist. 9.15 Radlotooneel. 9.45 Twilight Serenaders, klein-koor en solist. 10.30 Gramofoonmuziek. 11.00 Berichten ANP. Omroeporkest. HILVERSUM II, 301.5 M. 8.30 NCRV. 9.30 KRO. 5.00 NCRV 7.45—11.15 KRO 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gramofoonmuziek. 10.00 Plechtige Hoogmis. II.30 Gramofoonmuziek. 12.15 Berichten. 12.15 Causerie „Ouders en kinderen". 12.35 Gramofoonmuziek. 1.00 Boekbespreking. 1.20 KRO-orkest. 2.00 Vragenbeantwoording. 2.45 Gramofoonmuziek. 4.30 Ziekenhalfuur. 5.05 Gewijde muziek. 5.50 Nederl. Herv. Dienst. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP. 8.15 KRO-Orkest, KRO-Melodisten en sol. 9.15 Declamatie. 9.30 Gramofoonmuziek. 9.50 Rococo-octet. 10.10 Gramofoonmuziek. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Epiloog. 11.00 Esperantonieuws. DROITWICH, 1500 M. 12.35 Creswell Colllery-orkest. 1.20 Michaeloff's orkest. 1.50 Sharpe-Sextet. 2.35 Gramofoonmuziek. 3 .05 BBC-Northern Ireland-orkest. 4.05 Liedjes aan de piano. 4.50 Falkman's Apache-orkest. 5.40 Philharmonic Strijktrio. 6.20 Berichten. 6.50 Orgelspel. 7.30 Philip Martell's orkest. 8.15 Kerkdienst. 9.10 Berichten. 10.25 Pianovoordracht. RADIO-PARIS, 1648 M. 9.00 en 9.30 Gramofoonmuziek. 10.00 Locatelli-orkest. 10.25 en 12.00 Gramofoonmuziek. 12.30 Orgelconcert. I.05 Zang. I.20 Visciano-orkest. 2.05 Gramofoonmuziek. 3.20 Zang. 4.50 Gevarieerd programma. 5.20 Gramofoonmuziek. 6.05 Gramofoonmuziek. 7.20 Gramofoonmuziek. 8,35 Zang. 8.50 ,,L' Ingénu", opera. 10.50 Gramofoonmuziek. 11 20 Eddie Foy's dansorkest. KEULEN, 456 M. 8.35 Weensch Philharmonisch orkest, Staatsopera-koor en solisten. 10.35 Gramofoonmuziek. II.35 Pianovoordracht. 12.20 Kleinorkest en pianotrio. 2.20 Gevarieerd' concert. 7.50 Schrammelmuziek. 8.35 Weensch Philharm. orkest. 11.00 H. Hagestedt's orkest. 12.20 Concert. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 9.20 Gramofoonmuziek. 10.20 Jan Steurs" Musette-orkest, soliste. 11.35 Carillonbespeling. 12.05 Gramofoonmuziek. 12.20 A. Felleman's orkest. 2.50, 4.40 en 5.42 Gramofoonmuziek. 6.20 Antwerpsch Trio. 7.20, 7.45 en 8.20 Gramofoonmuziek. 9.20 Symphonie-orkest en soliste. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.05 Rectors en Willie Lewis' orkest. 11.35 Gramofoonmuziek. 484 M. 9.20 Gramofoonmuziek. 10.20 Gevarieerd concert. 11.20 Gramofoonmuziek. II.35 Zang. 11.50 Gramofoonmuziek. 12.35 Orkest. 1.55 en 2.50 Gramofoonmuziek. 5.20 Dansmuziek. 6.20 en 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Orkest. 10.30 Dansmuziek. 11.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.35 Orkest, Troisabrf-koor en solisten. 10.50 Instrumentaal kwartet. 11.20 Dansorkest. HILVERSUM 1. 1875 en 414.4 M. Algemeen programma, verzorgd door de AVRO 8.00 Gramofoonmuziek. 8.15 Berichten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Lyra-trio. 11.15 Orgelspel en zang. 12.00 Ensemble Jetty Cantor. 12.15 Berichten. 1.45 Concertgebouw-orkest en solist. 2.25 Gramofoonmuziek. 2.30 Declamatie. 3.00 De Romancers m. m. v. soliste. 4.30 Causerie „Groote figuren van het In ternationale Podium". 5.30 AVRO-Amusementsorkest. 6.15 De Vagebonden en soliste. 6.25 Berichten. 7.00 Zang, viool en piano. 7.30 Declamatie. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Omroeporkest en solisten. 9.15 Reportage. 9.45 Onjyoeporkest en soliste. 10.25 Gramofoonmuziek. 10.30 Orgel en viool. 11.00 Berichten ANP. Ensemble Francis Keth. 11.30 Dansmuziek. HILVERSUM H, 301.5 M. NCRV -Uitzending 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.15 Berichten, gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Christ, lectuur. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.30 NCRV-Salonorkest. 2.00 Piano, viool. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gramofoonmuziek. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.30 Berichten. 7.00 Berichten. 7.15 Heidepark-Band. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Christ. Gemengde Zangvereeniging. 9.00 Causerie „Moreele en geestelijke her bewapening". 9.30 Melodia. 10.00 Berichten ANP, actueel halfuur. 10.30 Meloala. 11.25 Gramofoonmuziek. 11.50 Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11.05 Vocaal concert. 11.35 Gramofoonmuziek. 12.05 Piano-syncopations. 12.20 Orgelspel. 1.05 Norman Brooks Berkeley-sextet. 2.00 Orgelconcert. 2.30 Harry Davidson's orkest. 3.35 Gramofoonmuziek. 3.50 BBC-Northern Ireland-orkest. 4.20 Gramofoonmuziek. 4.55 Orgelspel. 5.50 Arthur Dulay's orkest. 6.20 Berichten. 7.10 BBC-orkest. 8.20 BBC-Variété-orkest en BBC-Revue- koor. 9.20 Berichten. 10.05 Ceilo en piano. 11.00 Oscar Rabin's Band en solisten. 11.50 Gramofoonmuziek. 12.15 Berichten. RADIO-PARIS, 1648 M. 9.00 en 9.30 Gramofoonmuziek. 11.20 Derveaux-orkest. 12.30 Zang. 1.05, 1.35 en 2.35 Gramofoonmuziek. 3.35 Zang. 3.50 Pianovoordracht. 4.40 Gramofoonmuziek. 5.50 Pianovoordracht. 6.05 Gramofoonmuziek. 6.35 Pianovoordracht. 7.20 Roger Ellis-orkest. 8.25 Gramofoonmuziek. 8.35 Vioolvoordracht. 8.50 Gevarieerd concert. KEULEN, 456 M. 8.50 De „Drei Musikanten". 12.20 Militair orkest. 1.35 Dresdener Kleinorkest. 2.30 Populair concert. 4.40 Orkest. 6.45 Viool en piano. 7.30 Gramofoonmuziek. 8.35 Volksliederen. 9.20 Leo Eysoldt's orkest. 11.00 gielsche Orkestver. en mandoline-ork BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 12.20 en 1.30 Gramofoonmuziek. 5.20 Gramofoonmuziek en zang. 6.50 en 7.20 Gramofoonmuziek. 8.20 Orkest, koor en solisten. 10.30 Gramofoonmuziek. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Orkest. 1.50 en 5.20 Gramofoonmuziek. 6.35 Zang. 7.05 en 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Los Companeros-orkest. 9.20 Zang. 9 35 Orkest en solisten. 10.30 Zang. 11.00 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.35 Solistenconcert. 9.20 Uit Rome: Symphonie-orkest en so liste. 10.55 Gramofoonmuziek. 11.20 Salonkwartet, Fred Paul's dansorkest en solisten. Aangezien de twee hoogstaankomenden in de finale komen is er volop strijd om de be geerde plaatsen. Weliswaar hebben de beide Haarlemsche af gevaardigden thans de leiding, doch beiden moeten nog uitkomen tegen Meester en het zal zeer te bezien zijn of zij zich tegen dezen bijzonder sterken speler zullen kunnen handha ven. Eising moet nog spelen tegen Meester en Stolk, Haver krijgt het nog zwaarder n.l. tegen Meester en den nog niet kansloozen Belderok- Meester moet nog behalve tegen bovengenoem- den uitkomen tegen Wortel, terwijl Belderok nog krijgt Haver en Hoogland. Er kan in de beide laatste ronden nog van alles gebeuren. De partijen zijn dan ook van groot belang en de spanning zal daarbij dan ook wel ten top stijgen. Voor a.s. Zorulag staat de 6e ronde op he' program n.l. HooglandWortel, HaverBe'* derok en EisingMeester. Er wordt gespeeld in café Het Grauwe Paard te Zwaag, aanvang 1.30 uur. Te Den Haag zal een inhaalpartij plaats hebben tusschen Meuwkerk en v. d. Bersselaar- Ook deze partij is voor de bezetting van de 2e plaats in groep Zuid van zeer groot belang. Met belangstelling wordt uitgezien naar he' verloop van deze partijen. NOORDSCHARWOUDE, 19 Aug. 43.900 kg- roode kool 1.001.40, 5000 kg. gele kool 1.001-60- 14.200 kg. uien 2.603.40, grove uien 3.403.50. drieling uien 2.60—2.90, nep uien 2.402.70, 650 kg. bieten 0.802.20, 44.100 kg. aardappelen bonten 2.102.20, Schotsche muis 2.002.1G, drie ling muis 2.40, ronde due 1.601.80, eigenhei mers 2.302.40, blauwe eigenheimers 2.102.30, 34.200 vroege witte kool 0-80—1.00, 15.600 kg. sla- boonen 7.90—10.90, 12.000 kg. ziiveruien 1.00— 1.50, zilver nep 3.104.90, zilver drieling 2.50— 3.50, 10.100 kg. pootaardappelen, Eerstelingen 28/35 A 3.50, idem B 4.00. ALKMAAR, 19 Aug. Boter- en eierenmarkt- Aanvoer 1182 stuks van y„ kg. Boter, groothan del 62,5—67,5 ct., boter, kleinhandel 67,5—70 et- Handel: matig. Aanvoer 13400 kipeieren, aanvoer 250 eenden eieren. Eieren, groothandel 3.004.40, eendeieren 320. Handel: matig. ALKMAAR, 18 Aug. Graan- en Zaadmarkt. Aan gevoerd werden 558 H.L., t.w. 21 rogge 7.50, 174 gerst 7.00 en chev gerst 8.408.50, 86 haver 7— 7.50, 11 boonen: bruine 18.0020, witte 25.00, 77 karwijzaad 2931.50. 2 blauwmaanzaad, 1° e wten: groene kleine 8.759, grauwe 22.00-44, vale 14.0019. Per 100 kg. Handel matig. BROEK OP LANGENDIJK, 19 Aug. 141000 kg- roode kool 1.001.40, 30000 kg. gele kool 1.00-~ 1.50, 7500 kg. uien 2.703.40, drieling uien 2.20— 3.40, nep uien 2.60—2.70, 2700 kg. bieten 0.30— 2.40, 900 stuks bloemkool 15.1015.60, 2e soort 7.70, 19000 kg. aardappelen. Schotsche muis 2.1° 2.90, Eigenheimers 2.402.60, blauwe eigen heimers 1.902.60, 23000 kg. vroege witte koo' 0.80—1.20, 2600 kg. slaboonen 6.00—9.60, 3800 M' zilveruien 0.801.40, zilvernep 4.105.80, zilver- drieling 2-803.50. LEIDEN. 18 Aug. Veemarkt. Aanvoer: 409 run' deenr, 298 kalveren. 1006 schapen, 813 varken»- 36 stieren 200.00270 per stuk, 4853 cent P® kg. schoon gewicht, zeer matig. 172 kalf- melkkoeien 180.00265, tamelijk. 112 varekoei® 110.00160, matig. 89 vette ossen en koeie 190.00280 per stuk. 5275 cent per kg. schob gewicht, tamelijk. 49 graskalveren 18.0042, melijk. 50 vette kalveren 60.0080 per stuk, 5* 73 cent per kg. schoon gewicht, stroef. 199 nucn tere kalveren 3.0011, tamelijk. 100 vette scn» pen 16.0024 per stuk, 3642 cent per kg. ®?'J gewicht, tamelijk. 606 weideschapen 9.0014, melijk. 300 vette lammeren 10.0014, tamelUA 433 mestvarkens 20.0034, 352 biggen 10.00—" en 28 zeugen 40.0065 per stuk, matig. LEIDEN, 18 Aug. Kaasmarkt. 63 partijen GOOT sche kaas: le soort 2224.50, 2e soort 20.00 18 partijen Leidsche kaas: le soort 22.0023, soort 20.0021. Per 50 kg. Handel matig. ZATERDAG, 19 Aug. u 3 £2 a C<3 V3 bO S3 N cJ C5 Sedert Gisteren 2 S3 Keulen 6 u Lobith Nijmegen Kampen Westervoort Deventer St. Andr. W Belfeld Venlo Grave 2) Sluis Arnhem Vreeswijk 1. w. Maastr. H.s. 1) Borgh. Lith 39.56 13 10 10 75 5-56 10.52 3.00 11.11 5.16 0^53 43.1) 14.23 13.70 f 7,6\ 0.82 38 66 11.42 9.06 3.68 9.00 0.00 9i57 3.21 0.08 0.00 40,55 10.82 4.60 0.15 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0.00 0,00 0.00 0.08 0.02 0 00 0.00 0.00 0.00 0.0 0.13 o.l 8 O-1' 0.00 ai2 o.l' Beneden de sluis. - 1) De waterstand aan de hoofdsluis wordt 8 0 acht 0.40 M. hooger te zijn bij geheel geopep Stuw. _rav8 2) De waterstand aan de peilschaal te GI ujj (stad) wordt geacht 0.10 M. hooger te z geopende stuw. Hoogste stand te Keulen tot dusver 433^* AMSTERDAM Kanaalwater 8 u 0.50— AP 12 u 0,43— AP 2 u 0.43— AP Stadswater 8 u 0,50— AP u 0.43— AP 0.43— AP 12 2 u Amstelwater 0.50— AP 0.43- AP 0.43— AP 8 u 12 u 2 u IJselm. water 8 u 0.17— AP 12 u 0,17— AP 2 u 0.18— Ar WATERSTAND OP DEN RIJN 19 Aug. 18 Aug. 19 Aug. Rheinf. 3.15 3.29 Ems Breisach 3.15 3.33 Caub 2.98 Kehl 3.68 3.86 Coblenz 2,74 Maxau 5.24 5.43 Trier 008 Mannh 4.39 4.65 Keulen 2.72 Strassb. Dusseld 2:11 Diedesh. 3.65 381 Ruhrort 1.23 Mainz 2,60 2,72 Wesel 1 14 Lohr Emmerik 2.47 8 Aü*'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 6