Ontvangsten bij de Spoorwegen Opbrengst der P.T.T. Rappe pooten in polder en op 't strand De spanning neemt toe Warschau kalm, maar bezorgd Omsingeling van de W eichselrepubliek dt Kerkelijk leven dmwwmn 183 mm Beperkingen in de bloem- Windhonden en spring paarden Buitenlandsch Overzicht PRIJZEN VANAF F. 8.50 TENTOONSTELLING WÈ mm» ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1939 Ruim f 4 millioen voordeelig verschil vergeleken bij het eerste halfjaar 1938 Beëediging Marine officieren Aan boord van de „Tromp* BOLLENCULTUUR ^et oordeel van de Westlandsche kweekers Wml Over het eerste halfjaar 1939 ruim f 2 millioen meer dan over hetzelfde tijdvak 1938 De basculebrug over de Zuid-Willemsvaart te 's Hertogenbosch is Vrijdag tengevolge van een aanrijding door een vrachtauto, beladen met drie enorme benzinetanks, deerlijk gehavend. De situatie na het ongeval Zwaarmoedige schoot op zijn zuster Bejaarde vrouw ernstig gewond De meeningsverschillen te Moskou Deze zouden niet het Verre Oosten betreffen Is er wel verschil? Alles bü elkaar leggen de Polen evenwel een In kokend water gevallen Vijfjarig meisje om het leven gekomen HERDENKING TE GOUDA VAN WOUTER CRABETH De meester der glasschilderkunst uit de 16e eeuw DE KONING WILLEM III KAZERNE Bouw vordert reeds goed DE BRAND TE DEN HAAG Electrisch strijkijzer onder stroom vermoedelijke oorzaak UITVOER VAN ERWTEN Toekenning van prijsverschillen HET OVERLIJDEN VAN RECTOR J. J. BOON Retraite voor Middenstand Na langen tijd weer eens zomerwarmte Storende depressies niet dichtbij DIJK URK—LEMMER Waarschijnlijk in November voltooid Rijksbestuurder Solo AMSTSfiOAM, EREDSWKSPlEtN, 8 SEPT. 5-1 OCT. Voor de a.s. Spoorwegtentoonstelling „De Trein 1839—1939" te Amsterdam, ontwierp de teekenaar Jan Wijga bo venstaande affiche De ontvangsten der Ned. Spoorwegen bedroe- Ben over Juni in totaal 9.111.083, tegen 8.520.377 over Juni 1938. Een voordeelig ver schil dus van 590.705. Aan dit voordeelig ver schil droegen alle baten bij, behalve de Post- ontvangsten, die 15.000 minder werden. De ontvangsten uit goederenvervoer: en lev. eieren spanden ditmaal de kroon met een to taal-bedrag van 3.648.088 of 409.521 meer dan ih Juni 1938. De reizigers- en bagage-ont- fangsten brachten 173.302 meer op, hetgeen Eveneens bevredigend mag heeten, gezien het feit dat Pinksteren thans in Mei en in 1938 fe Juni viel, wat minstens een paar ton aan inkomsten scheelt. De post „Diversen" liet een BTootere ontvangst zien van 22.881. Over het algemeen blijven de spoorwegont- nesten in de laatste maanden dus stijgen, hetgeen naast de verbetering in den handel °ngetwijfeld reeds te danken is aan de vele v°or het publiek gunstige maatregelen van het spoorweg bestuur in den laatsten tijd. De totale ontvangsten over het eerste halfjaar 1939 bedroegen ƒ50.913.309, tegen tegen ƒ46.568.862 in hetzelfde tijdvak van 1938, zoodat het totale voordeelig verschil is ƒ4.344.446. Van de bij Kon. Besluit van 12 Augustus nieuwbenoemde officieren bij de Kon. Marine. Werd een vijftal bij beschikking van den minis ter van Defensie met ingang van 18 Augustus, hen datum van het vertrek van Hr. Ms. Flot tieljeleider „Tromp", aan boord van dezen bo- hem geplaatst en daar de beëediging van de nieuwbenoemde officieren eerst over enkele Weken zal geschieden, werden de vijf aan boord t'an de Tromp geplaatsten, n.l. de luitenants ter zee der 3e klas, A. D. H. Heringa, W. N. v. d. Poll, J. Schippers, J. F. Haayen en H. C. v. d. Nagel, gistermiddag aan boord van de Tromp door den commandant van dit schip, hen kapt. ter zee J. W. Termijtelen, beëedigd. De bemanning, die mede in verband met het bezoek van den minister van Defensie en de inspectie door den Marinecommandant in Zon- hagsch tenue was gekleed, verzamelde zich thans foor de derde maal op de campagne, waar de Plechtigheid plaats vond, in tegenwoordigheid fan familieleden der te beëedigen officieren. De officieren van de Tromp hadden voor deze Belegenheid het ceremonieel tenue verwisseld foor het groot-tenue, waarin ook de nieuwe officieren stonden aangetreden. Nadat de ban geopend was en onder het spe- fen van de eerste maten van het Wilhelmus door he scheepskapel, met gepresenteerd geweer door he gewapende macht, de groet aan de vlag ge bracht was, legden de vijf jonge officieren in he handen van den commandant van de "Tromp", den kapt. ter zee J. W. Termijtelen, hen eed af, welke plechtigheid besloten werd feet het Wilhelmus. Kapt. Termijtelen sprak daarna de beëedigd» officieren toe, hen namens de oudere collega's Welkom heetend in het corps officieren der Kon, Marine. Ik vertrouw, aldus spr., dat gij he keuze van uw beroep na rijp beraad gedaan bebt, zonder blind te zijn geweest voor de scha- huwzijde ervan en gevoeld hebt, dat ge een r°eping volgde, de roeping van zeeman en feilitair, die uw geheelen persoon met hart en opeischt. Ge hebt hard moeten werken, om dit te be- feiken en na de schoolsche vorming komt thans h© praktijk; zij die met goede cijfers hun studies beëindigden behoeven niet te denken, hat ze er nu zijn en zij, die minder succesvol jfen studie beëindigden behoeven dat niet te beschouwen als een handicap. Over enkele jaren i® ieder vergeten, wie hooge en wie lage cijfers bad in de schooljaren, dan weet men alleen, f'fe zich gevormd heeft tot een bekwaam offi cier. .Gij aanvaardt uw loopbaan, aldus spr., in een belangrijk tijdsgewricht, in een tijd van uit- feiding en opbouw van de Marine; daarom zijn feeer dan ooit goede officieren noodig en daar- ®fe hebt u te zorgen in een zoo kort-mogelijk "idsbestek u te vormen tot goed-bruikbare zee officieren; wij, ouderen, aldus spr., zullen u barbij met raad en daad bijstaan. Na de jonge Officieren nog gewezen te hebben op de betee- benis en den ernst van den eed, wekte de com mandant hen op, dezen ook in moeilijke oogen-' bkken getrouw te blijven. Met een „Leve de Koningin" eindigde spr. Ün toespraak, waarna de jonge officieren door f1'Jn oudere collega's en familieleden werden ge- bbgewenscht, terwijl de scheepskapel vroolijke hfeziek liet hooren. ij.ffe groote organisatie van de Westlandsche t °enibollenkweekers, de Bloembollenkwee- j®rsvereeniging „Floralia", heeft Vrijdagavond Sh de drukbezochte vergadering zich uitge keken omtrent de beperkingen welke in het Y^febolienvak weer toegepast moeten worden Tj dit seizoen. Momenteel plegen diverse organisaties over- J over de maatregelen welke getroffen moe- h Worden. j^oo heeft de groote organisatie „De Tulp" he bloembollenstreek het voorstel gedaan om Wj0 plantgoed per Are in te leveren, ter- jff daarnaast ook nog het areaal ingekrom- 2 zal moeten worden. Öer ^festfendsche kweekers hebben tegen een Rijken maatregel gisteravond echter ern- |e bezwaren aangevoerd, ibef Werd n-b °P gewezen, dat in tegenstelling V/p de bollenstreek, de oogst van bollen in 't levp nd difc Jaar zeer ongunstig is. Het in- zal dan ook ernstige moeilijkheden ben geven, omdat men vaak al het mate- jy noodig zal hebben voor aanplant, bet emin hadden de vertegenwoordigers van V6r, Mfestland in de organisaties zich bereid 15 mee te gaan met een inlevering van Beiiiii per Are' zulks om een compromis mo- te maken. *fhsteWel de vergadering tegen elke inlevering tècji 'Bc bezwaren moest maken, heeft men algemcen zich bereid verklaard met dit °h accoord te gaan. Hierbij is dan het 'Mmm De totaal opbrengsten der P.T.T. bedroegen over Juni 1939 f 6.465.371, zijnde f 432.190 meer dan over Juni 1938. Over het tijdvak Januari tot en met Juni 1939 werd in totaal ontvangen f 38.171.075. Dit is f 2.167.201 meer -dan over hetzelfde tijdvak 1938. Vrijdagavond ontstond oneenigheid tusschen den 60-jarigen landbouwer D. en diens echtge- noote in hun woning te Stein. De man dreigde zijn vrouw met een revolver. De vrouw wist ech ter te vluchten, waarna de man het wapen richtte op zijn mim 60-jarige alleen wonende zuster. Deze werd door een viertal kogels aan hoofd en schouders getroffen. In hoogst zorg- wekkenden toestand werd het slachtoffer naar het ziekenhuis te Sittard overgebracht. De man vluchtte na zijn daad en sprong in het Juliana- kanaal, waar de gemeente-politie, die direct ter plaatse was, hem uit redde en arresteerde. Dd man bleek reeds enkele maanden te lijden aan zwaarmoedigheid. aanbod gedaan, om ook 5 pet. van het areaal nog in te krimpen. Hoewel sommige leden ook hiertegen wel bezwaren hadden, kon men er toch heel goed mede accoord gaan, gezien ook het feit, dat ieder jaar belangrijke hoeveelheden bloembol len onverkocht blijven en beperking van de cultuur nog steeds tot de noodzakelijkheden behoort, In de vergadering werd voorts nog aange drongen om den handel in teeltvergunningen zooveel mogelijk tegen te gaan, omdat hierdoor vooral voor de kleine kweekers ernstige nadoe len ontstaan. (Ongecorrigeerd.) MOSKOU, 19 Aug. (Tass) Zooals Poolsche bladen in de afgeloopen dagen hebben bericht zou in de besprekingen tusschen de militaire vertegenwoordigers van de Sovjet-Unie aan de eene zijde en de militaire vertegenwoordigers van Frankrijk en Engeland aan de andere zijde een meeningsverschil ontstaan zijn over het feit, dat de Sovjet-Ume den militairen steun van Engeland en Frankrijk verlangt in geval van een oorlog in het Verre Oosten. Het Telegraaf-agentschap der Sovjet- Unie is gemachtigd deze berichten met kracht tegen te spreken. De meeningsver- schillen, welke in werkelijkheid bestaan, betreffen geheel andere onderwerpen en hebben niets uit te staan met het Verre Oosten. Vrijdag is te Moskou het traditioneele feest van de luchtmacht gevierd op het vliegveld Tushino. Het feest werd bijgewoond door Stalin, Molotof, Worosjilof en verscheidene andere vooraanstaande personen der Sovjet-Unie, als ook door de leden van de Fransche en Britsche militaire missies, en vertegenwoordigers van de buitenlandsche en Russische pers. Zandvoort heeft gisteren een ruiterfeest ge vierd. Op 't strand vóór den Zuid-Boulevard en bij het Zuiderbad En in Hoofddorp werden windhondenrennen gehouden. Op het gemeen telijk sportterrein vóór het weiland met kermis vermakelijkheden en bij den grooten weg naar Aalsmeer. Dit waren twee evenementen in de omgeving van Haarlem, die elkaar volkomen dekten. De zelfde lieve zon, die Zandvoort vroolijk maakte en de menschen warm, scheen over Hoofddorp. Zij maakte het zand op het strand mul en het gras op het gemeentelijk sportterrein droog. En zij was er de oorzaak van, dat er èn voor de windhonden èn voor de paarden een groote be langstelling bestond. De paarden in Zandvoort sprongen over hin dernissen en draafden over het gele zand in de onmiddellijke nabijheid van de groenige zee, die vol was van baders en kanovaarders. En de windhonden in Hoofddorp renden een imita tiekonijn achterna over het groene gras in de directe omgeving van geel golvend hooi en van gouden korenvelden. Winnen deed het paard, dat het mooist sprong over hindernissen, die het best had kun nen ontwijken wat de meeste paarden beter hadden kunnen doen, overigens. Zij sprongen te vroeg of te laag, wat de toeschouwers ook bij het 24e paard nog leuk en een beetje angstig vonden. En een enkel sprong heelemaal niet. Henderson bezocht Von Weissacker; Coulondre bezocht Von Weissacker; de Poolsche gezant was bij Bonnet en de Fransche gezant bij Beek de rij kan aanzienlijk uitgebreid worden met lijsten uit Londen en Rome bovendien. Het zou toevallig kunnen zijn, maar het is niet toeval lig; de spanning in Europa is gestegen. Niet veel, want veel kon er niet meer bij; doch van verschillende zijden werd verklaard, dat de maat vol is, en de ernst, waarmede deze woorden ge zegd of neergeschreven zijn, duidt erop, dat er inderdaad niet veel meer bij kan. En toch is dit alles maar een begin. Tot dusver werd de „Zenuw-oorlog" hoofd zakelijk gevoerd met papieren bombardementen, waarin het propaganda-apparaat van dr. Goeb- bels meesterlijk optreedt alleen zijn degenen, voor Wie deze bombardementen bestemd zijn, zoo dikhuidig geworden, dat zij geen shock meer lijden. De Poolsche pers vond zelfs nog ttfd voor een grapje over de houding der Ita lianen, die als maar vaderlijk vermanend tot Warschau roepen: sta af, sta af.... anders moeten wij meevechten (en daar voelen wij niets voor). En met dat grapje is de situatie, waarin zich Italië bevindt, misschien nog het best geteekend: de Duce heeft andere dingen om aan te denken dan een zinnelooze krijg over een door zijn as-vrienden plotseling in de we reld gezet geschil. Bij persmanoeuvres is het intusschen niet ge bleven; er zijn in de diverse hoofdsteden ook maatregelen getroffen, die evenzoovele spelde- prikken zijn, waarmee de een den ander plaagt. Op de voortdurende Duitsche verwijten van on derdrukking van „Volksdeutsche" in Polen heeft Warschau het noodig gevonden een ant woord te geven, dat de feiten met de beschul digingen min of meer in overeenstemming brengt. Een groot aantal arrestaties van Duit- schers in Polen vond plaats, en thans kan het Derde Rijk zich tenminste met reden boos ma ken over Warschau, dat Duitschen spionnen en saboteurs van de Poolsche munt niet eens de vrije hand wil laten. Aan de grenzen heerschen sinistere toestanden: een grenswachter, die zich een paar meter op de kaart vergist, wordt als een dolle hond neergeknald, hetgeen uiteraard niet bevorderlijk is voor het verkeer tusschen de volkeren; hier en daar werden de grenzen zelfs volledig gesloten. „Zij zijn begonnen" is wederzijds het stereotype antwoord op de vraag naar de reden van zulke onnoodig voorkomende maatregelen. bewonderenswaardige kalmte aan den dag, in aanmerking genomen hun temperament en het feit, dat zij zich van den Fransch-Britschen steun verzekerd weten. Dat Chodacki, uit Warschau teruggekeerd, een krachtig vertoog richtte aan den Senaat van Danzig, is niets verbazingwekkends; ten slotte vraagt Warschau aan de Vrije Stad niets dan zijn op verdragen steunend recht. Doch daar is men opgewonden door de plotselinge militarisatie van de stad, die volgens de ver dragen niet versterkt mag worden; door de prikkelende redevoeringen van door Berlijn uitgezonden agenten en de wetenschap, dat „het Rijk achter hen staat" tegenover de drei gementen, in onvoorzichtige Poolsche bladen geuit. Niettemin hebben de Polen heel wat meer recht zich bedreigd te voelen: het pas gemelde Duitsch-Slowaaksche militaire verdrag is een nieuwe schakel in de omsingeling van de Weichsel-republiek. Reeds had het Derde Rijk zich de mogelijkheid geschapen om een op- marsch tegen Polen ook uit het „zelfstandige" Slowakije te beginnen; die mogelijkheid heeft thans haar juridische basis gekregen en het opmarschgebied, oorspronkelijk bestaande uit een smalle gemilitariseerde strook, is thans verbreed over geheel Slowakije. Twee dingen kunnen Warschau hierbij troosten: het op marschgebied, lang en smal, levert moeilijkhe den op voor den strategischen aanvoer; en Hongarije zal zich thans nog minder dan tevo ren geneigd voelen tot eenigerlei Anschluss bij het Derde Rijk. Doch al deze feiten verscherpen de span ning toch in hooge mate: de tijd van over en weer argumenteeren schijnt voorbij, en men gaat tot handelingen over. Voorloopig behoeft men zich nog niet al te bezorgd te maken; volkomen ernst is het nog niet; doch men durft niet meer met een volkomen gerust hart te denken aan nabije data: dien van Tannen- berg, en den partijdag van Neurenberg. Dat waren de nuchterste paarden. Die door hun nuchterheid gedisqualificeerd werden. En in Hoofddorp renden de windhonden angstaanjagend snel het initatiehaasje ach terna. De hond, die het dichtst bij het haasje bleef, won. En de enkele verstandige hond, die bij den eersten bocht al in de gaten had, dat de haas louter vel was, en die in het droge gras ging zitten en zich koesterde in de zon en die de rennen de rennen liet wat héél verstandig was bij die hitte werd ook gedisqualiceerd. En bij de 24en verstandigen hond vonden de toeschouwers op de overdekte tribune 't steeds nog even leuk. Er waren glansnummers in Zandvoort. En er was een glanshond in Hoofddorp. Een jachtrit achter den jagermeester met eindloop, en op treden van het amateur-circus Kavaljos met hoogeschoolpaarden bij de zqe. Een Europeesch kampioen, die in 27.4 sec. de 50 meter lange baan afrende en dit record binnen het kwartier nog met 0.2 seconden wist te verbeteren op het gras in den polder. Het was vroolijk in de omgeving van Haar lem gisteren. Vlaggetjes in alle kleuren en lachende menschen vlak bij den zeespiegel en vijf meter er onder. Een hoofd van jut, een draaimolen, een poffertjeskraam en jongetjes met schepjes en schelpjes en omvallende ka no's; muziek van een fanfarecorps, dat zich landelijk verscholen had in een houten huisje aan den overkant van het Hoofetdorpsche sport terrein en kabbelende golfjes- en een mucisee- rende strandband in de omgeving van het Zui derbad. Heel veel overeenkomsten waren er tusschen efensp al-è.-a kdlisk ijSibo Tdo etahda shrdul het paardenfestijn en de hondenrennen. „Oei," zeiden de menschen, die in het binnenzeetje zaten, als 'n ruiter letterlijk in het zand hapte. En precies hetzelfde zeiden de honderden in de schaduw van de overdekte tribune op het sport terrein als een hond zichzelf niet bij kon hou den, en in een bocht vlak langs het hek schuurde. Van de meest prettige gelijkheid in beide feesten profiteerden de handelaren in koele dranken En dat was de warmte. Waar u ook was gisteren, tien kilometer ten westen ten oos ten van Haarlem, u heeft er bier op ijs, grape fruit op ijs. een kogelfleschje op ijs, Perl op ijs of een glas Ranja met veel ijs gedronken. En zoo waren er, ondanks de warmte, toch nog enkelen, die zich in de handen wreven. Vanmorgen te zes uur liep de vijf-jarige Jaantje van slager v. d. Brenk te Zwolle achter de knechten aan, die in den keuken bezig waren den vloer schoon te boenen. Op een gegeven moment viel Jaantje achterover in een teil met kokend water. Het kind gilde van de pijn. Dr. Nord, die onmiddellijk werd gewaar schuwd, verleende de eerste hulp, waarna hij het patiëntje liet overbrengen naar het zieken huis om het verder door dr. Mooy te laten be handelen. Eenige uren later is het meisje evenwel aan de bekomen verwondingen overleden. In de eerste week van September zal het 350 jaar geleden zijn, dat is overleden Wouter Pie- tersz. Crabeth, een der beide gebroeders Cra beth, die de St. Janskerk te Gouda door de on geëvenaarde gebrandschilderde vensters tot een museum van glasschilderkunst hebben gemaakt, dat door alle tijden uit alle landen tallooze be wonderaars heeft getrokken en nog trekt. Deze sterfdag zal te Gouda op initiatief van het fonds „Goudsche Glazen" worden herdacht door op de avonden van Donderdag 7, Vrijdag 8 en Zaterdag 9 September op bijzondere wijze de aandacht te vestigen op de vier glazen van Wouter Crabeth, die tot de mooiste der St. Janskerk behooren, n.l. dolor een verlichting van binnen uit de St. Janskerk. De kleuren pracht dezer glazen zal dan in volle glorie naar buiten stralen, waardoor de wandelaars buiten de kerk van een fraai schouwspel zullen kunnen genieten. Vóór deze verlichting wordt ontsto ken, zal in de St. Janskerk, waar gedurende de Septembermaand een plantenversiering bij de glazen van Wouter Crabeth wordt aangebracht, een eenvoudige herdenkingsplechtigheid van dezen meester onder de glasschilders uit de 16e eeuw, worden gehouden. De bouw van de Koning Willem IH-kazerne te Apeldoorn is zoover gevorderd, dat binnen kort met de uitvoering van het bestek van het eerste deel der garages, welke achteraan op het kazerneterrein komen te liggen, begonnen zal worden. Het complex dezer garages zal 180 me ter lang er. 14 meter diep worden en uit drie verdiepingen bestaan. Binnen een paar maan den zal het tweede, tevens laatste deel van den bouw der garages aanbesteed worden. «Dan blijft alleen nog de bouw van een cantinege- bouw over. Verwacht wordt dat de kazerne pas in het tweede halfjaar van 1940 geheel vol tooid zal zijn. De zware binnenbrand, die Vrijdagmiddag gewoed heeft in de woning van Jhr. O. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer, oud-gezant te Brus sel en te Rome, aan de Sophialaan is vermoe delijk veroorzaakt door het onder stroom staan van een electrisch strijkijzer. Van bevoegde zijde wordt ons medegedeeld, dat met ingang van Maandag 21 Augustus on der bepaalde voorwaarden aan exporteurs prijs verschillen bü uitvoer van groene erwten (uit gezonderd zaaierwten), split- en parelerwten van den oogst 1939 zullen worden toegekend. Deze prijsverschillen, welke zullen worden toegekend bij uitvoer naar alle landen behalve de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, zul len f 1.50 per 100 K.G. voor groene erwten en t 2.10 per 100 K.G. voor split- en parelerwten .bedragen. De metten voor de zielerust van den overleden rector J. Boon zullen niet zooals in de ad vertentie vermeld Maandagavond gezongen wor den, maar ZONDAG-avond 7 uur. De Lauden worden MAANDAG-morgen 9.30 uur gezongen, waarna te 10 uur de plechtige Requiemmis en begrafenis. Van Zaterdag 26 tot Dinsdag 29 Augustus wordt in het Retraitehuis „Loyola" te Vught een retraite gegeven voor heeren uit den Mid denstand. Onze weerkundige medewerker schrijft: Vrijdag is overdag de thermometer weer eens tot 25 graden C gestegen. Dit feit is de moeite waard om hier vermeld te worden, omdat het in dezen zomer slechts enkele malen is voor gekomen, de laatste maal den 29sten Juli, ter wijl het in warme zomers ten minste acht tot tien keeren per maand kan worden genoteerd. Het is dus langen na tijd weer eens echt zomer weer geworden. Deze stijging in de temperatuur kon ook in een gedeelte van Midden- en Oost-Europa wor den opgemerkt, waar hooge zomertemperaturen tot nog toe weinig voorgekomen zyn en de zomer evenals bij ons leed aan een chroni sche depressie van de temperatuur om het zoo eens uit te drukken. Wij hebben dus te doen met een meer algemeen voorkomend verschijn sel, dat zeker voor een groot deel het gevolg is van de ontwikkeling van het gebied van hoogen druk over de landen, die de Noordzee omringen. Dit gebied reikt nu van den Atlan- tischen Oceaan over de Britsche Eilanden, de Noordzee, De Scandinavische landen en West Rusland en is blijkbaar zeer stabiel. Er loopen kleine storingen doorheen, die echter niet in staat waren de weersgesteldheid in ons land te veranderen maar slechts een geringe baro meterdaling veroorzaakten, die tot dusverre geen voorteeken is van naderend slecht weer. Groote storende depressies schijnen vooralsnog ver af voorbij te trekken. Het is wel opvallend, dat het weer nu zooveel warmer is geworden geheel in overeenstemming met hetgeen wij reeds vroeger hebben opgemerkt over de statistische aanwijzingen, dat het weer na de eerste week van Augustus dikwijls war mer wordt. In dit verband zou dus eigen lijk oorzaak van het warmer worden niet in de eerste plaats liggen in de verandering in de luchtdrukverdeeling maar moeten worden toegeschreven aan andere invloeden, die met het jaargetijde in nauw verband staan. Koeler weer zou dan pas omstreeks een week later te verwachten zijn en tot zoolang zou het weer mooi kunnen blijven. Het is altijd goed om het verloop der weerkundige gebeurtenissen ook eens op deze wüze te bekijken en achter de groote veranderingen dieper liggende oorzaken te zoeken dan enkel de verandering in de wind richting. (Nadruk verboden) Naar wij vernemen, is men met den aanleg van den dük van Urk naar Lemmer thans zoo ver gevorderd, dat hü in November a.s. voltooid kan zijn. Dan zal het dus mogelijk zijn, van Urk naar Friesland te wandelen. SEMARANG, (Aneta). Het aftreden van den rijksbestuurder van Solo, Pangera Djojona- goro, kan in October a.s. worden verwacht. Hü heeft het voornemen, zich na zijn aftreden te Bojolali te vestigen, waar de Pangera in de buurt van Karang-Geneng een woning bezit. Trr^K-—

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 9