75 jaar Roode Kruis d: Sensatie in de vijfde ronde te Bournemouth THANS VERSCHENEN PATER 0TTEN I Na den droevigen brand te Eist til 800 voor slechts f3.90 UNIEKE INSTELLING Sport en spel HOE LANDAU VAN FLOHR WON zweefvlieger APOLOGETISCHE ENCYCLOPAEDIE VOOR IEDEREEN g f7.80 ZONDAG 20 AUGUSTUS 193S Drie-en-zestig landen eerbiedigen de neutraliteit van de witte vlag gen met het roode kruis Wat Nederland reeds deed Comité International Het Nederlandsche Roode Kruis JHR. H. A. VAN KARNEBEEK 65 JAAR MOLEN „DE SANDHAES" TE SANTPOORT HERSTELD De kinderen sliepen pas twee nachten in de achterkamer Deuren waren dichtgespijkerd ATHLETIEK Wereldrecord 4x800 M. estafette Ook thans weer in bezit van Amerikaansche ploeg ZWEMMEN De 800 M. borstcrawl voor Teuna Burggraaff Prestatie van mej. I. Meinders verbeterd SCHAKEN Dr. Euwe ontsnapte maar nauwe lijks aan een nederlaag tegen Kitto De gids weet het wel HET BOEK HET VERLOSSENDE ANTWOORD Steun aan IJsselmeer- visschers Toeslag op het bedrijfsinkomen WEEFINDUSTRIE IN DE BATAKLANDEN Doodelijke aanrijding te Oostzaan 57-jarige onderwijzer gedood OP KWELLENDE VRAGEN VAN druks MOTORSPORT GROOTE PRIJS VAN ULSTER TWEEDE NEDERLANDSCHE ZWEEFVLIEGSTER Mej. A. Mastenbroek houdster van het C-brevet MOTORBOOT SPOtf OFFICIEEL WERELDRECORD VAN CAMPBELL Dinsdag 22 Augustus zal het 75 jaar ge leden zijn, dat de wereldorganisatie „Het Roode Kruis" in het leven werd geroepen. Werd de eerste conventie door 16 staten on derteekend, thans zijn er 63 landen by aan gesloten, 63 landen erkennen thans in oor- logstyd de onschendbaarheid der afdeelingen, die zyn geteekend met het roode kruis in het witte veld. Het Roode Kruis dankt zijn ontstaan aan den Zwitser Henri Durant, die in 1828 te Genève werd geboren. Hij was een zoon van gegoede familie, een geboren financier, die vele reizen maakte voor de firma, waarin hij was opgeno men. Een toeval bracht dezen man in nauw contact met de ernstige ongelukken, die den-ge wonden van den slag bij Solferino waren over komen. Meer dan 40.000 slachtoffers vielen in dezen geweldigen strijd, waarin 300.000 mannen waren betrokken, Pranschen, Italianen en Oos- tenrykers. Door het verschenen van zijn geschrift „Sou venir de Solferino", waarin hij denkbeelden om trent hulpverleening ontwikkelde, werd de stoot tot de oprichting van het Roode Kruis gegeven. In 1863 kwam in Genève een commissie bijeen van 5 leden, ter bestudeering van Durant's denk beelden. De commissie werkte een ontwerp inter nationale overeenkomst uit, bestaande uit 10 artikelen. De conventie kwam op 22 Aug. 1864 tot stand. Thans zyn, zooals gezegd, bij de we reldorganisatie van Het Roode Kruis meer dan zestig landen aangesloten. De Vereeniging Het Nederlandsche Roode Kruis werd, ingesteld bij Kon. Besluit van 19 Juli 1867, door het persoonlijk initiatief van wijlen Koning Willem III opgericht en is dus aanmer kelijk jonger dan de internationale organisatie. Het groote doel van het Roode Kruis is om schreven in art. 3 van de statuten: „Geboren te midden van oorlogsleed, gedreven ddor naasten liefde, stelt het Roode Kruis zich ten doel, zoo wel in tyd van vrede als in tyd van oorlog de menschheid te dienen door hulp te verleenen aan zieken, gewonden, zwakken en hulpbehoevenden en door mede te werken aan alle maatregelen, waardoor menschelijk leed kan worden voor komen en verzacht." De groote overwinning op het menschelyke leed, dat uit den oorlog voortvloeit, komt op rekening van het Roode Kruis. Immers, in de conventie van Genève werd uitdrukkelijk be dongen, dat de ambulances, ziekentransporten enz., in den oorlog door alle staten als onzijdig worden beschouwd. Aan het verplegend perso neel wordt tijdens de krijgsverrichtingen gele genheid gegeven zyn taak voort te zetten op vijandig terrein ofwel zich terug te trekken. Het Roode Kruis is in ieder land afzonderlijk georganiseerd: iedere regeering erkent deze ver eeniging als de helpster van den militairen ge neeskundigen dienst. In totaal omvatten alle vereenigingen te zamen 30 millioen leden. Het eerst hebben de Roode Kruis-organisaties hun internationale samenwerking gevonden in het Comité International. Dit comité zetelt te Genève en bestaat uit enkel Zwitsersche staats burgers. Het comité vult zichzelf aan tot maxi maal 25 leden; thans telt het er 21. Het bezit tegenover de verschillende nationale vereenigin gen slechts moreel gezag. Oorlogvoerenden kunnen de tusschenkomst van dit comité inroepen, zonder hun rechten in de waagschaal te stellen, ze kunnen zijn raad gevingen aanvaarden en zijn verzoeken inwil ligen, omdat het niemand vertegenwoordigt. In vredestyd zet het comité zijn werk voort tot leniging van die rampen, welke geacht worden uit een oorlog voort te vloeien. Zoo heeft de Conventie van Genève van 1929 aan het Comité International de zorg toevertrouwd van krijgs gevangenen; door zijn bemiddeling zyn in 1919 meer dan 650.000 krijgsgevangenen, die in de vijandelijke landen waren achtergebleven, m staat gesteld te repatrieeren. Hoewel het Comité International de alge- meene voorbereidingen treft om de werk zaamheden van het Roode Kruis in oorlogstijd te verzekeren, blijft vanzelfsprekend de practi- sche uitvoering daarvan in handen van de na tionale Roode-Kruis-vereenigingen. In 1919 sloten zich op initiatief van Hary Davison, den voorzitter van het Amerikaan- sche Roode Kruis, de vertegenwoordigers der Roode Kruisvereenigingen der geallieerden aan tot de Ligue des Sociétés de la Croix-Rouge. De Ligue is uitgegroeid tot een machtig li chaam, waarbij eveneens alle vereenigingen zijn aangesloten. De taak haar toebedeeld komt neer op de hulpverleening in vredestyd. Een beslissende stem over de interne orga nisaties en over voorschriften heeft de alge- meene vergadering, welke om de twee jaar in eenig land ter wereld wordt gehouden. Ter voorbereiding van de te behandelen pun ten bestaat er een commission permanente, waarvan 4 leden deel uitmaken. Tenslotte nog iets over het Nederlandsche Roode Kruis, waarvan zooals bekend H. K. H. Prinses Juliana voorzitster is. Liefdadigheid kent geen grenzen of natio naliteiten. Het Ned. Roode Kruis kent alleen menschen in nood, menschen die lijden, men- schen die hulp noodig hebben. Of dit nu Japan ners zijn, die door een cycloon getroffen wor den, of Ethiopiërs die door den krijg geveld worden, of hongerende kinderen in de groote steden van Duitschland, Oostenrijk, Hongarije tn de eerste naoorlogsjaren, of gansch een ver hongerend volk in Rusland Een paar cijfers? In het eerste dertigjarig tijdperk 1867—1897 werd totaal ruim 812.000 uitgegeven, waar van voor zieken en gewonden in oorlogstijd t 617.000. Voor de hulp in den oorlog van 1879- 1871 werd bijna 350.000 bijeengebracht, waar- tan ƒ225.000 werd verbruikt. De oorlog in Z. Afrika kostte voor een drietal ambulances ƒ175.000. De onkosten der uitgezonden hulp ge durende den eersten Balkan-oorlog beliepen ruim 172.000. En zoo kan men voortgaan. In 1919 en 1920 werden talrijke treinen met levensmiddelen en kleeding naar Oostenrijk en Hongarije gezonden; geheel Nederland werkte mede om den inhoud van deze treinen bijeen te brengen. De waarde van de laatst vertrok ken zes treinen werd op rond een millioen gul den getaxeerd. De waarde der treinen wissel de, al naar mate van de grootte, van 100.000 tot 300.000. In denzelfden geest werd hu'p verleend aan Duitschland in de jaren 1920 en 1923/24. De hongerenden in Rusland werden geholpen in 1922, dank zij de offervaardigheid van het Nederlandsche volk met levensmidde len, waarvan de lading een waarde van 614.000 vertegenwoordigde. Morgen viert de commissaris der Koningin in cle provincie Zuid-Holland, jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, zijn 65sten verjaardag. Jhr. van Karnebeek, die te Den Haag gebo ren werd, studeerde aan het Haagsche gymna sium en aan de Utrechtsche universiteit. In 1900 promoveerde de jubilaris tot doctor in de rechtswetenschappen op de dissertatie.' De Costa-Rica Parket-Arbitrage. In cje jaren 19021911 doorliep hij de rangen van adjunct-commies tot referendaris aan het Departement van Koloniën. Daarna was jhr van Karnebeek gedurende zeven jaar burge meester van de residentie. Van 19181927 was hij minister van Buiten- landsche Zaken. In 1927 volgde zijn benoeming tot minister van staat. Thans is de jubilaiis reeds elf jaar commissaris der Koningin in Zuid-Holland. Sedert 1910 is hij kamerheer van H.M. de Koningin in b.d. In 1922 was hij voorzitter van de vergadering van den Volkenbond. In dienst van den Volken bond heeft jhr. van Karnebeek verdienstelijk werk gedaan en heeft zitting gehad' in verschil lende verzoeningscommissies. Voorts is hij voorzitter geweest van het Ge nootschap NederlandEngeland. De jubilaris is drager van het Grootkruis ir. de huisorde van Oranje en commandeur in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Byne twee jaar is jhr. v. Karnebeek voorzitter van het Nederlandsch Zuid-Amerikaansch in stituut. dus bericht ons de Vereeniging „Santpoorts bloei", zoodat de molen weer in zijn vroegere stoere schoonheid te bewonderen valt. Dank zij den moreelen en financieelen steun van velen, kon de actie der Vereeniging tot een goed einde worden gebracht, waardoor „De Sandhaes" weer voor een groot aantal jaren een sieraad zal blijven voor Santpoort en wijde omgeving. De restauratiewerkzaamheden aan clen molen „De Sandhaes" te Santpoort zyn beëindigd, al- De droevige brand in het dubbele woonhuis aan den Rijksweg te Eist is Zaterdag den ge- heelen dag het onderwerp der gesprekken ge weest. De dood van de twee kinderen Joosten, anderhalf en twee-en half jaar oud, wordt zeer betreurd en het medeleven met de ouders, de moeder verwacht binnenkort een baby is hartelijk. Dat men de twee kinderen niet heeft kunnen redden alvorens zij den verstik kingsdood vonden is zeker niet te wijten aan het moedige optreden van enkele brandweer lieden. politiemannen en burgers> die zich eeni- ge malen met groot gevaar voor eigen leven in het brandende huis begaven. De slaapkamer van de kinderen is nagenoeg niet door het vuur aangetast; zelfs het bedde- goed was niet geschroeid, doch het ontzettend brandbare materiaal als rijwielonderdeeler., radiotoestellen, een groote voorraad mica en alle mogelijk ander materiaal dat in een rij wielzaak annex reparatie-inrichting thuis hoort, ontwikkelde gassen, waarin het zelfs met een gasmasker niet meer was uit te houden. Hierbij moet men bedenken, dat de brand weerlieden niet ieder hun eigen gasmasker op hadden, doch in de haast er een uit den voor raad hadden genomen, zoodat eenige maskers niet geheel en al afsloten en de dragers er van het zelf hard te verantwoorden kregen. Dit is echter geen oorzaak geweest, dat er teveel tijd verloren is gegaan om de kinderen te redden De overspannen vader men kan zich zijn toestand indenken heeft echter bij herhaling en met nadruk den voorkant als de slaapplaats der kinderen aangewezen. Inderdaad hadden de kinderen ook steeds aan den voorkant geslapen, doch hunne bedjes waren juist eenige dagen geleden naar een kamer aan den achterkant ver plaatst. Het is begrijpelijk, dat de vader op het oogen - blik dat de brand woedde niet aan deze ver andering heeft gedacht. Hy was er zoo zeker van, dat de kinderen aan den voorkant la gen, dat hij iedere poging van de brandweer lieden, die aan den achterkant het huis wilden binnendringen, belette, wilde verhinderen door aan de ladder te rukken. Hij beklaagde zich zelfs bij de politie, toen men dan eindelijk toch na eenige malen zonder resultaat en met groot gevaar voor eigen leven aan den voor kant te zijn binnengedrongen aan den achter kant de woning binnendrong en in de eerste de beste kamer de kinderen aantrof. Het was brandmeester Span die de vreeselijke ontdek king deed. Een der kinderen lag in een hoek van het bed, terwijl het andere uit angst onder het bed was gekropen. Onmiddellijk werden zy naar buiten gedra gen, waarna eenige uren lang kunstmatige ademhaling werd toegepast, helaas zonder re sultaat. Brandmeester Span, met wien we gistermid dag een gesprek hadden, verklaarde ons, dat de kinderen stellig gered hadden kunnen wor den, wanneer niet zooveel tijd verloren was gegaan met net zoeken aan den voorkant van de woning, die geheel is uitgebrand, behalve een gedeelte aan de achterzijde, waarin de slaapkamer van de kinderen was gelegen. Daar het huis door drie gezinnen werd be woond, waren vanzelfsprekend verschillende deuren afgesloten. Deze dichtgespijkerde deuren waren een ontzettende handicap voor de moe dige redders. Wanneer dit niet het geval was geweest, zou het hun niet moeilijk zyn gevallen, naar de achterzijde door te dringen. Een der brandweerlieden stiet zelfs op een deur, waar aan een kruk ontbrak. De minuten hebben hier een fatale rol gespeeld De reeds vrij groote ouderdom van de wo ning, die in weinige oogenblikken tijds brandde als een fakkel, is voorts een omstandigheid ge weest, waardoor het werk der redders ten zeer ste werd bemoeilijkt. Den geheelen dag groepten menschen voor het uitgebrande perceel samen en bespraken het droevig gebeuren. e optimist-is een beter hervormer I dan de pessimist. De Amerikaansche estafetteploeg, welke Za terdagmiddag in het kader der internationale athletiekwedstrijden in het Bouinstadion te Parijs op de 4x800 meter uitkwam, verbeterde het wereldrecord door dezen afstaypi af te leg gen in 7 min. 35.2 sec. De ploeg bestond uit Schwarzkopf, Cochran, Rideout en Beetham. Het oude wereldrecord stond op naam van Amerika met een tijd van 7 min. 35.8 sec., ge vestigd op 15 Augustus 1936 te Londen. De ploeg bestond toen uit Hornbostel, Young, Wil liamson en Woodruff. In de zweminrichting van Westzaan is de 16-jarige Teuna Burggraaff, lid van de Am- sterdamsche Zwemvereeniging Inter Nos, er in geslaagd het, Nederlandsch record op de 800 Meter borstcrawl te verbeteren door dezen af stand af te leggen in den tijd van 12 min. 28.2 sec. Het oude record stond op naam van mej. I. Meinders (Manggarai) met een tijd van 12 min. 47.9 sec., gevestigd op 30 October 1937 te Batavia. Na Tine Wagner heeft ons land geen zwemster meer gehad, die haar krachten ging beproeven op afstanden, welke boven de 400 lagen. En hoe lang is de 400 Meter eigenlijk niet verwaarloosd? De Nederlandsche records op lange afstanden liggen ver boven de wereldrecords, welke, naar men weet, alle op naam staan van Ragnhild Hveger. Een begin moet er zijn en daarom is het moedig geweest van Teuna Burggraaff een eersten stap in de richting, welke ons uit een vrijwel hopeloozen achterstand naar boven moet brengen, te zetten. Het Nederlandsche record op de 80Ö Meter was in handen van een zwemster- tje uit Nederlandsch-Indië. Meer dan anderhalve minuut lag de tijd van mej. Meinders boven het wereldrecord van de Deensche. Scherp stond het Nederlandsche record dus niet en ondanks het feit, dat Teuna Burggraaff enkele kapitale fouten tijdens haar recordpoging maakte, gin gen er maar liefst meer dan 18 seconden van het record af. Mej. Burggraaff week herhaalde lijk van haar baan af, zoodat zij soms zig-zag door het water ging. Zij heeft door deze fout vele meters te veel gezwommen, hetgeen in seconden uitgedrukt nog een respectabel aantal zou kunnen zijn. Bovendien moet een zwemster by een recordpoging gespannen zyn, niet alleen het lichaam moet medewerking verleenen, maar ook de geest. En uit de wijze van starten, de manier van zwemmen, het keeren, uit dat alles konden wij niet halen den allesbeheerschenden wil het zoo goed mogelijk te willen doen. Het spreekt wel van zelf, dat door training deze fouten zeker verbeterd kunnen worden. En dus zullen wij in de toekomst nog wel meer van Teuna Burg graaff hooren. Haar tusschentijden bedroegen: 100 Meter 1 min. 18 sec., 200 Meter 2 min. 50 sec., 300 Meter 4 min. 26 sec., 400 Meter 6 min. 4 sec., 500 Meter 7 min. 40 sec., 600 Meter 9 min. 19 sec., 700 Meter 10 min. 57.6 sec. Uit deze tijden blijkt duidelijk dat zij zeer constant heeft gezwommen en zelfs nog reserves had voor een eindspurt. Want haar laatste 100 Meter werden afgelegd in 1 min. 32 sec., terwijl de overige bijna alle, behalve de eerste, bo ven de 1 min. 32 sec. lagen. De recordpoging werd verricht op een baan van 50 Meter lengte. Er waren drie officieele tydwaarnemers van den K.N.Z.B., n.l. de heeren Dors, Biet en Coerengel, terwijl ook de secre taris der technische commissie, de heer P. H. J. Dogger, aanwezig was. Men schrijft ons d.d. 18 dezer uit Bour nemouth De belangstelling voor het tornooi stijgt voortdurend. Dit blijkt duidelijk uit het aantal bezoekers dat met den dag grooter wordt. Doch een groot gedeelte dezer be zoekers weet van het spel niets af. Het ge roezemoes vult de speelzalen, waar de den kers dikwijls last ondervinden door deze te groote nieuwsgierigheid. Komisch was het tafereeltje, dat zich Vrijdag morgen afspeelde. De inhoud van een grooten van ver gekomen autobus stortte zich uit in de zaal. De passa giers, die niets van het edele spel begrepen en slechts een aantal tafeltjes met denkende men schen er achter te zien kregen, vonden hun inspanning slecht beloond. We hoorden den gids, die het evenement interessant trachtte to maken, de verklaring geven: „Ladies en gentle men, deze kleine heer in het witte pak is Salo Plohr, de sterkste speler van het con tinent. Hy zit nu al drie uur ingespannen te denken, maar dit is puur uit beleefdheid. Ais hij zou willen, wint hy iedere partij al bij den derden zet." Het toeval wilde, dat juist op dit oogen- blik de candidaat-wereldkanipioen, die tegen Landau uitkwam, den koning neerlegde als teeken, dat hij de partij opgaf. Landau, die zoo slecht in dit tornooi begon en slechts knoeide, kreeg meer moed, nadat hy het toreneindspel van Conde op fraaie wijze won. Met veel meer vertrouwen begon hij zyn partij tegen Flohr. Het was een Nimzowitsch-Indische verde diging, die door Landau a la Rubinstein be handeld werd, een variant, die Landau jaren lang' speelt en dientengevolge goed kent. Aan vankelijk verliep de partij in theoretische ba nen. Wit had een geïsoleerden pion op c3 tegen een van zwart op d5. Met het looperpaar pro beerde Landau een aanvalsstelling op te bou wen. Hij liet zich een dubbelpion op de f-lijn welgevallen, om daarna langs de open g-lijn met zijn torens den vijandelijken vleugel te be stormen. Flohr verrichtte weliswaar goed werk in de verdediging, maar werd verrast door een fraai looperoffer, gevolgd door 'n prachtig dame-offer. Flohr, die het eerste offer wei gerde, zag zich genoodzaakt het tweede (dame-offer) aan te nemen, waarna hy ge forceerd mat gezet werd. Een partij, die voor een schoonheidsprijs in aanmerking komt. Niet alleen deze partij was zeer spannend, ook de overige partijen stonden in het teeken van sensatie. Zoo ontsnapte dr. Euwe aan een nederlaag tegen den minder sterken Kitto, die in een Spaansche partij een schitterende aanvalsstel ling had. De opening was dezelfde als Szabo Euwe, uit den Amsterdamschen eersten zes kamp. Kitto zette echter sterker voort en ver kreeg spoedig het beste spel. Dr. Euwe had weliswaar een pionnenmeerderheid op den damevleugel, maar de meerderheid op den an deren vleugel van wit en het looperpaar vorm den een dreigend gevaar voor den zwartspeler. Kitto wist ook hiervan gebruik te maken en rekte mgt zijn pionnen op eten koningsvleugel op, zoodat de vijandelijke koning in groot ge vaar verkeerde. Met grooteinspanning en veel talent wist Euwe de uiterst moeilijke stelling voor instorting te behoeden. Kitto koos de ver keerde voortzetting en niet alleen, dat hij zyn winstkansen uit handen gaf, maar hij stond plotseling verloren, doordat de aanval op Euwe overging. Ook Klein, die met Euwe gelijk op de tweede plaats stond, verkreeg een hachelijke positie tegen Thomas. Hij is weliswaar aan de groot ste gevaren ontsnapt, maar in het toreneind spel is hij een pion achter en zal om remise moeten vechten. Mieses had geen gelukkigen dag. Niet al leen verloor hij in deze ronde, maar ook zyn afgebroken partij tegen Abrahams, die reeds vier zittingen duurde, ging voor hem verloren, door dat hij zich te veel vermoeide in plaats van remise te geven. Tot hij eindelijk een grove fout maakte en een toren verloor. „Zeven uur lang bedreigde Abrahams mij met eeuwig schaak," zeide Mieses. Abrahams, met dame tegen twee torens plus twee pionnen meer van Mieses, stond slechter en deed uren lang niets anders dan eeuwig schaak bieden, maar Mie ses wilde hieraan ontkomen. In het major-tornooi heeft Speyer tegen Wen- man gespeeld. De partij werd in een stelling afgebroken, waarin de Nederlander een pion voor is en nog winstkansen heeft. De leiding is echter aan Podhorzer overgegaan, die al zyn hangpartyen gewonnen heeft en thans 4 y, pnt. heeft. De stand luidt: Podhorzer 4dr. Fa- zekas 3j/, Speyer 3 (1), Saemisch en dr. Schenk 3. Damen speelde met Vesselo en heeft een gunstig spel bij het afbreken, zoodat verwacht mag worden, dat hij deze party zal winnen. De 12-jarige miss Saunders heeft haar voor sprong in het dameskampioenschap vergroot door een nieuw winstpunt in de wacht te sleepen. De partij tusschen Landau en Flohr had het volgend verloop: Wit: S. Landau. Zwart: S. Flohr. Nimzo-Indisch 1. d2—d4 Pg8—f6 2. c2c4 e7e6 3. Pblc2 Lf8—b4 4. e2e3 0—0 5. Lf 1d3 67—d5 6. Pgl—f3 c7c5 7. 0—0 Pb8c6 8. a2a3 Tegen Szabo in den Amsterdamschen zeskaw speelde Landau: 8. cd5:, maar kon niets uit de opening halen. 8Lb4a5 Dit nieuwtje is afkomstig uit Rusland, vroe ger speelde men Lc3. De bedoeling hiervan is om met dezen ruil te wachten, totdat wit op c5 genomen heeft, wat 'n voordeel beteekent, daar wit a3 gespeeld heeft en niet zonder tempoverlies met zijn looper naar a3 kan komen. 9. c4xd5 e6xd5 10. d4xc-5 La5xc3 11. b2xc3 Dd8a5 12. Ddlc2 Da5xc5 13. a3a4 Tf8e8 14. Lela3 Dc5a5 15. Tflbl Da5c7 16. c3c4 d5xc4 17. Dc2xc4 Lc8e6 18. Dc4c2 Le6d5 19. La3b2 Dc7e7 20. Lb2—a3 De7c7 Zwart heeft niet beter. 21. Tbl—b5 Dreigt Lh7:t 21. Ld5xf3 22. g2xf? a7a6 23. Tb5g5 h7—h6 24. Tgög2 Ta8c3 Dreigt vereenvoudiging door P e5; beter was echter 24T ad3. 25. T al—cl T c8d8 er dreigde L f5 26. K gl—hl K g8h8 27. T elgl T e8g8 28. L a3b2 D c7—d6 29. L d3h7(!) De eerste verrassing. Zwart mag den loo per niet nemen wegens 30. T g7: T g7: 3t T g7; en wit wint minstens de dame door af' trekschaak. 29P c6b4 30. D c2—f5 g7g6 31. L h7xg8(!) Een verrassende dameoffer, hetwelk onmid dellijk beslist. 3 1g6xf5 32. T g2g7 Dreigt mat door T h7, terwijl op T g8: volg' i g'8:+ en T g7 mat. 3 2P f6—g4 33. T g7xg4+ f7—f6 34. T g4g7 T d8d7 35. T g7xd7 Zwart geeft het op. In aansluiting by de op 1 Juli 1939 bekend gemaakte toeslagregeling, krachtens welke in het toeslaglooze tijc/vak van 28 Mei tot 29 Oc tober 1939, oe ingevolge de toeslag-regeling van 24 April 1939 in die periode in uitzicht gestelde toeslag zou worden verc/eeld naar bevindingg van omstandigheden, wordt bekend gemaakt, aat voornoemde omstandigheden aanleiding geven om met ingang van 27 Augustus 1939 tot een nader te bepalen datum een bijzonderen toeslag te verleenen van 25 pCt. van den grondslag. Deze bijzondere toeslag geldt eveneens voor IJsselmeervisschers, tevens binnenvisschers en als maximum bijzondere toeslag, overeenkom stig de desbetreffende regeling voor IJsselmeer visschers tevens Wadóenzeevisschers. MEDAN, 19 Aug. (Aneta). Naar de Deli-Cou- rant verneemt, zal binnenkort een aanzienlijke uitbreiding worden gegeven aan de weefindustrie, welke reeds te Baligé (in de Bataklanden) be staat. De bekende Inheemsche handelaar Kar! Sianipar zal aldaar binnenkort een weef industrie openen, waarin niet alleen sarongs, doch ook dikkere stoffen zullen worden ver vaardigd. In deze industrie zullen enkele honderden vrouwen en mannen arbeid vinden. Zaterdagmiddag omstreeks half een wilde ,de 57-jarige onderwijzer van de openbare lagere school in de Kerkbuurt te Oostzaan, de heer D. D. van der Kolff, in de kom van het dorp den rijweg oversteken. Juist op dat oogenbhs r aderde uit het Zuideinde een motorfiets, bere den door den dienstplichtige Van M., die op weg was van het badhuis naar zijn kwartier. De motorrijder slaagde er niet meer in den voetganger te ontwijken. De 57-jarige he;r sloeg tegen den grond en liep een zware her senschudding op. Op last van den plaatselij- ken geneesheer, den heer F. W. Torbecke, die spoedig ter plaatse was, werd het slachtoffer naar zijn woning vervoerd, waar hij later jp den dag aan de gevolgen overleed. De motorrij der liep slechts lichte verwondingen op. U welbekend door zijn vragen-driekwartier voor den K. R. O., en Prof. Verhaar, hoofdredacteur van „Het Schild". Alle belangrijke vragen, die blijkens ervaring van tal van 'jaren in de praktijk, van het leven voor komen, zijn in dit boek verzameld en beantwoord. Alle vragen zijn duidelijk geformuleerd, glashelder beant woord en zoodanig geregistreerd, dat dit boek inderdaad geworden is een UITERAARD IS HET EEN ENORM BOEK KOLOM Gezien den omvang, de prachtige uitvoering en rijken inhoud, die hier onmogelijk zelfs maar eenigszins bij be nadering kan worden beschreven, zou dit boekwerk zeker niet te duur zijn betaald met het dubbele bedrag, zijnde doch is het verkrijg baar in prachtband Tegen dezen prys leveren wij 't U franco en desgewenscht zonder eenige prijsverhooging, tegen maandel. bet. van minstens I.— uitsluitend bij rechtstreeksóhe inzending van onderst, bon aan N.V. BOEK- EN KUNSTH. H. NE- LISSEN, Prinsengracht 627, A'dam, Giro 69092, Tel. 31791 RdfcTC' Onderget. wenscht te ontvangen „Het Ver- lossende Antwoord op Kwellende Vlagen". t bedrag ad 3.60 de le maandel. bet. ad verzonden wordt met 10 ct. extra voor rembours bij ;v. zending bet. (Doorslaan, wat niet wordt verlangd.) NAAM ADRES I Serafini heeft een nieuwe overwinning toe gevoegd aan de reeks van dit jaar: met Gilera won hij den grooten prijs van Ulster in de 500 cc-klasse met flinken voorsprong op Frith (Nor ton) en Archer (Velocette). In de 350 cc-klasse wist Stanley Woods met Velocette als eerste te eindigen voor de D.K.W.-machines van Fleisch- mann en Wuensche, terwijl de kleine Excelsior- machines het onder elkaar in de 250 cc-klasse uitvochten. De Engelschman Rush bereikt met A.J.S. voor de eerste maal op het circuit van Ulster een ge middelde uursnelheid van meer dan 16Q K.M., doch enkele ronden later moest de renner den strijd staken. De uitslagen luiden: 250 cc 330 K.M.: 1. Martin (Engeland) met Excelsior, 2 uur 41 min. 41 sec., gem. uursnelheid 122,3 K.M.; 2. MacAdam (Engeland) met Excel sior, 2 uur 42 min. 18 sec. 350 cc 362 K.M.: 1. Stanley Woods (Ierland) met Velocette, 2 uur 47 min. 37 sec., gem. uur snelheid 147,4 K.M.; 2. Fleischmann (Duitsch land) met D.K.W., 2 uur 51 min. 32 sec.; 3. Wuen sche (Duitschland) met D.K.W., 2 uur 52 min. 9 sec. 500 cc 362 K.M.: 1. Serafini (Italië), Gilera, 2 uur 30 min. 51 sec., gem. uursnelheid 157.3 K.M.; 2. Frith (Engeland) met Norton, 2 uur 32 min. 26 sec.; 3. Archer (Engeland) met Velo cette, 2 uur 38 min. 48 sec. Zaterdagmiddag is mejuffrouw A. Mastel* broek uit Apeldoorn er in geslaagd op het vli®*' veld Teuge aan de gestelde eischen voor oehalen van het C-brevet zweefvliegen te antwoorden. Van het vliegveld werd zy gestar door middel van een lier. Hiermede is zy de tweede Nederlandse" zweefvliegster, die dit brevet in haar krijgt. Als eerste slaagde een tweetal jaren S® leden mejuffrouw W. Grotenhuis uit Devente-' „0- Het officieele wereldsnelheidsrecord voor t torbooten, door Campbell gevestigd, bedra8*, 141.74 mijl gem. per uur, omdat dit het middelde is tusschen de snelheden der voorgeschreven races, n.l. 142.85 en 140.62 mÜ1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 6