Beroep van Roosevelt op Hitier en Moscicki Nederlands onzijdigheid onbeperkt f Graaf Ciano met onbekende bestemming afgereisd? #s Beiden staatshoofden verzocht geschillen op te lossen door onderhandelingen, door een scheidsgerecht of door een bemiddelaar m Verdeeling van Polen beoogd? Instemming te Rome met de oproepen tot vrede Het nieuws van heden PRESIDENT ZELF GEEN BEMIDDELAAR MACHTIGING AAN DE INDISCHE REGEERING HEVIGE CYCLOON IN NOORD-AFRIK' DE NEDERLANDERS TE ROME DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27K ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD M€T OCHTEND- EN AVOND-EDITtE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1939 - AïOiföEL'J DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 2196© President Roosevelt heeft, na een conferentie met Cordell Huil en Sumner Welles, een tweede beroep gedaan om den vrede te bewaren, thans tot Rijkskanselier Hitier en den President der Poolsche Republiek, Moscicki. Hij dringt er bij beide staatslieden op aan, hun geschillen op te lossen hetzij door onderhandelingen, hetzij door ze te onder werpen aan een onpartijdig scheidsgerecht, hetzij door het aanwijzen van een bemiddelaar. Noch Roosevelt, noch eenig ander lid der Amerikaansche regeering biedt zich aan voor de rol van bemiddelaar. Zoowel Polen als Duitsch- land souverein De boodschap aan Moscicki 1 Roosevelt biedt zich niet als bemiddelaar aan De indruk te Washington In verband met de afkondiging van de voor-mobilisatie begaven zich vele soldaten hedenmorgen naar hun standplaatsen. Bij vele stations was er een druk beweeg van militairen De regeeringspersdienst deelt mede: Hier en daar zijn in de buitenlandsche pers meenings- uitingen opgenomen, die twijfel zouden kunnen doen ontstaan ten aanzien van den onwrikbaren wil van Nederland om in voorkomend geval 's Lands onzijdig heid met name ook in de lucht, naar alle zijden, welke dan ook, te handhaven. Voor zulken twijfel bestaat niet de allergeringste grond. Met alle te zijnen dienste staande middelen zal Nederland zijn onzijdigheid in een gewapend conflict, mocht het uitbreken, ook en met name in de lucht, onbeperkt en tegenover iedereen handhaven. Berlijn en Moskou zouden hier omtrent tot overeenstemming zijn. gekomen Mussolini ingelicht Voor 't aangaan van verzekerings overeenkomsten I. Victor Emmanuel dankt Roosevelt Het Weer Langs de geheele Poolsche grens zijn talrijke versperringen aangelegd, kuilen kunnen zoowel voor dekking als voor tank-vallen dienst doen BEVEILIGING VAN MUSEA Talrijke slachtoffers Alle openbare gebouwen te Amsterdam zijn thans onder bewaking gestéld. In de hal van het Hoofdpostkantoor staat een schildwacht van de Vrijwillige Burgerwacht DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Aangeraden om naar het Vader land terug te gaan tr^i muumiimiiiii uizZ NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 et., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag één 65 cent per regel. Bi] contract sterk verlaagde prijzen Voor de Ideine annonces „Omroepers" zie de rubriek In zijn beroep op Hitier verklaart Roosevelt, dat hij zich opnieuw tot Hitier wendt, in het stellige geloof dat de zaak van den vrede Welke de zaak van de menschheid zelve is boven alle andere overwegingen staat. Roose velt heeft de hoop, dat de oorlog, welke voor de deur staat en du» de rampspoed van alle volken, thans nog zal kunnen worden afgewend. Daarom dringt hij er in allen ernst bij Hitier op aan en op dezelfde wijze bij den president van Polen dat de regeeringen van Duitsch- land en Polen bij gemeenschappelijke overeen komst er in zullen toestemmen af te zien van iedere positieve daad van vijandigheid, zulks voor een nader vast te stellen redelijken tijds duur en dat zij eveneens bij gemeenschappelijke overeenkomst er in zullen toestemmen de ge schillen, welke tusschen haar zijn gerezen, door een der drie volgende methoden op te lossen: 1. Door directe onderhandelingen. 2. Door onderwerping van deze controversen aan een onpartijdige arbitrage, waarin zü beide vertrouwen kunnen hebben; of 3. Door middel van een procedure van ver zoening, waarbij als bemiddelaar („conci liator" of „moderator") zal worden ge kozen een onderdaan van een'der Ameri kaansche republieken, die geen van alle- in eenige betrekking staan tot of deel nemen aan de Europeesche politieke aan gelegenheden. Aangezien zoowel Polen als Duitschland sou tere ine regeeringen hebben, zal natuurlijk elke hatie, wanneer men het eens wordt in te gaan op een der drte aangegeven oplossingen, er in moeten toestemmen de onafhankelijkheid en territoriale onschendbaarheid van den ander volledig te eerbiedigen. Het volk van de Vereenigde Staten is eens gezind in zijn verzet tegen de politiek van mi litaire verovering en overheersohing, het is °ok eensgezind in het verwerpen van de these, ®at eenige regeering of eenig volk 't recht heeft 2ijn doel te bereiken door middpl van een actie, Welke 'n onbeperkt aantal millioenen menschen ln een oorlog zou storten, welke zou leiden tot ellende en lijden voor alle naties ter Wereld, oorlogvoerenden zoowel als neutralen, Wanneer de bedoelingen en oogmerken, voor zoo- Ver zij rechtvaardig en redelijk zijn, ook be- reikt kunnen worden door vreedzame onder handelingen of onpartijdige arbitrage. Namens het volk der Vereenigde Staten, al- hus gaat de boodschap aan Hitier verder, en Ik geloof in naam van de vredelievende man ben en vrouwen van heel de wereld, doe ik een beroep op u, om toe te stemmen in een op lossing der tusschen uw regeering en Polen oe- staande geschillen door de aanvaarding van eeh der alternatieve methoden, die ik me heb Voorgesteld. Ik behoef nauwelijks te herhalen, dat Wanneer de regeeringen van Duitschland en ^olen den wil hebben de geschillen op vreed- 2ame manier, zooals voorgesteld is, op te los- de regeering der Vereenigde Staten nog steeds bereid is haar deel bij te dragen in de °Plossing van problemen, welke den wereldvrede 111 gevaar brengen, in den vorm, zooals uit- ^hgezet in mijn boodschap van 14 April. ®e boodschap aan president Moscicki is korter 11 luidt als volgt: >.De duidelijke ernst van de bestaande crisis egt de dringende verplichting op aan allen alle vn°gelijke middelen na te gaan, welke 't uitbreken an een algemeenen oorlog zouden kunnen voor- k°ttien." Met dit voor oogen gevoelt Roosevelt zich ge- 6chtvaardigd zekere mogelijke wegen aan te ®6>'en, welke voor een oplossing zouden kunnen °j'den overwogen. .Roosevelt zet hierna dezelfde mogelijkheden °°r een oplossing uiteen als in zijn boodschap an Hitier en voegt daaraan toe: 2 "Mocht gij er toe besluiten een oplossing te .eken langs den weg van deze methoden dan e nt gij verzekerd zijn van de meest oprechte p Volkomen sympathie der Vereenigde Staten 11 hun volken." ..^ooxeve^t doet een beroep op Moscicki zich liid. ehs het onderzoek dezer mogelijkheden te President Roosevelt onthouden van iedere positief vijandige daad en hij besluit: „Het is, naar ik denk, voor u welbekend, dat ik namens de Vereenigde Staten sprekend, iede- ren invloed ten gunste van den vrede heb uit geoefend en zal blijven uitoefenen. In iedere natie groot op klein wenscht men van hoog tot laag den vrede. De naties zoeken geen militaire veroveringen. Zij erkennen dat geschillen, eischen en tegeneischen van tijd tot tijd tusschen naties naar voren zullen komen, doch dat al dergelijke geschillen, zonder uitzon dering, kunnen worden opgelost door een vreed zame procedure, wanr.eer de wil daartoe aan beide zijden bestaat." Stephen Early de particuliere secretaris van president Roosevelt, heeft tegenover de pers nog doen uitkomen, dat de president noch een der andere leden van de regeering der Vereenigde Staten zich aanbiedt voor de rol van bemidde laar. De voorstellen van den president beteekenen niet, dat hij een nieuw „München" op het oog heeft. De eerste indruk in politieke kringen re Was hington na de publicatie der boodschappen van Roosevelt aan Hitier, Moscicki en aan den Koning van Italië overigens merkt men ver schil in den toon der boodschappen is dat de president voortgaat met de politiek aange vangen sedert de crisis van September, om geen mogelijkheid ongebruikt te laten om een oorlog te voorkomen. Men ziet er ook den wensch van Roosevelt in zijn publieke meening in te lichten en te hergroepeeren en op deze wijze bijna alle argumenten te ontnemen aan de isolationisten, door het aan een agressor over te laten zelf de wijze aan te geven, waarop hij al dan niet op dit laatste beroep ten gunste van den vrede zal antwoorden. In de kringen van het Witte Huis doet men m. De Berlijnsche correspondent van de Times meldt, dat volgens berich ten uit betrouwbare, doch niet offi- cieele bron Duitschland en Rusland tot overeenstemming zijn gekomen over een verdeeling van Polen. Rusland zal, volgens het Duitsch- Russische plan het Poolsche grond gebied tot aan de „Wilson-lijn" in Oost-Polen krijgen en Duitschland Danzig, den Corridor en Poolsch West-Silezië. Op Roemenië wordt door Berlijn en Moskou de grootst mogelijke druk uitgeoefend, om zich los te maken uit het vredesfr£nt, doch als koning Carol hardnekkig blijft wei geren, dan zal Rusland Bessarabië nemen. Volgens deze inlichtingen zal het gebied van Teschen, dat na de over eenkomst van München aan Polen werd afgestaan, weer bij Moravië worden gevoegd. Duitschland zou tenslotte hebben beloofd zijn ambities t.a.v. expansie in de Oekraine op te geven. Wat Polen zelf betreft zyn Duitschland en Rusland blijkbaar van plan een „Congres-Polen" te vormen, dat wel- „onafhankelijk" zou zijn, maar geen diplomatieke vertegenwoordigingen in het buiten land zou mogen hebben. uitkomen, dat Roosevelt door een neutralen scheidsrechter voor te stellen, niet zijn naam of dien van eenig lid van zijn kabinet naar voren brengt en op deze wijze de gedesinteres seerdheid van zijn regeering bewijst. De boodschap aan Hitier werd Donderdag avond om tien uur twintig pl.t. overhandigd, opdat zij tijdig genoeg voor haar publicatie Hit- Ier zou bereiken. Voorts wordt vernomen, dat vóór de bood schap aan den Koning van Italië werd overhandigd, deze gelezen werd door Mus solini, hetgeen den algemeenen indruk be vestigt, dat Roosevelt zich eerst tot Italië had gewend, omdat hij meende, in dat land den wil te hebben opgemerkt geen avontuur te trotseeren en dat hij hoopte in den per soon van den Koning en in de Italiaansche regeering een bemiddelaar te vinden. BUITENZORG, 25 Augustus (Aneta). Heden zijn per Staatsblad de regelingen af gekondigd ten einde de regeering te mach tigen tot het aangaan van verzekeringsover eenkomsten op #iet terrein van scheep- en luchtvaart, in geval van oorlog, oorlogs gevaar of in andere buitengewone omstan digheden. Onze Romeinsche correspondent seint ons hedenmiddag: De Romeinsche ochtendbladen bespreken op een opvallende plaats en met instemming de woorden door den Paus gisteren gesproken. In ge lijken zin spreken zij ook over de rede van Koning Leopold. De Popoio di Roma en de Piccolo voegen daar nog het beroep aan toe, dat Roosevelt op Koning Victor Emmanuel deed. Dit moet des te merkwaardiger genoemd worden, waar hier van dit beroep, zooals wij gisteren reeds meldden, met een groot scepticisme kennis t werd genomen. Mag men hier verband leggen met een hardnekkig gerucht, dat hier gaat, volgens hetwelk graaf Ciano met onbekende bestemming is afgereisd? Men vraagt zich af, of de reis van graaf Ciano, wanneer zij ten minste een feit is, verband houdt met Roosevelts beroep op Koning Victor Emmanuel. Feit is, dat graaf Ciano gisteren bij den Koning was en men zegt nu, dat hij daarna niet in Rome is teruggekeerd. Koning Victor Emmanuel heeft den ambassadeur der Vereenigde Staten verzocht, zijn hartelijken dank te willen overbrengen aan president Roosevelt voor diens boodschap. Hij heeft verklaard, deze aan de Italiaan sche regeering te zullen voorleggen.. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiijf De Helder tot licht of half bewolkt, droog warm weer, behoudens eenige kans op onweer, zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen. Zon op 5.56 onder 20.07. Licht op 20.37. E Maan op 17.29 onder 1.35. V.M. 29 Aug. Ter beveiliging van de kunstschatten worden door de directeuren der Rijksmusea voorzorgs maatregelen getroffen. Zij zijn gemachtigd des- gewenscht de musea te sluiten. Ook voor de Rijksarchieven zijn schikkingen gemaakt Het Mauritshuis te Den Haag is inmiddels voor het publiek gesloten. CONSTANTINE (Algiers) 25 Aug. (Havas) Een cycloon van zeldzame hevigheid heeft gis teren de buurt van Tocqueville geteisterd. Er zyn 50 slachtoffers, voor het meerendeel inboor lingen. Telefoon- en telegraaflijnen zijn ver nield. Militairen zijn ter plaatse aangekomen. Volgens de eerste berichten zou een hagelbui zijn neergekomen in dit gebied, waardoor de Oueds werd overstroomd en de tenten van no maden werden meegesleurd. Vooral het dorp Colbert heeft geleden. Te Tocqueville zijn ware stortregens gevallen, waardoor groote schade aan de huizen werd aangebracht en 21 slachtoffers te betreuren zijn. Graaf Ciano zou met onbekende bestem ming uit Rome zijn afgereisd. Tokio protesteert te Berlijn wegens het pact met Moskou. President Roosevelt doet een beroep op Hitier en Moscicki. Berlijn en Moskou zouden tot overeen stemming zijn gekomen over een ver deeling van Polen. Benoemingen in het bisdom Breda. Het Hoogwaardig Episcopaat roept het katholieke volk op tot het houden van een algemeenen bid- en boetedag op Zondag 27 Augustus. Machtiging aan de regeering in Ned.- lndië voor het aangaan van verzeke ringsovereenkomsten op het gebied van scheep- en luchtvaart. Het Kabinet is hedenmorgen wederom bijeengekomen. Fransche renners niet naar de wielerkam pioenschappen. Een der slachtoffers van de ketelontplof fing te Hoogkerk overleden. Onze Romeinsche correspondent seint ons hedenmiddag: De Nederlandsche legatie te Rome heeft al eenige dagen geleden de in Italië niet uit hoofde van dringende bezigheden verblijvende Neder landers aangespoord, om naar het Vaderland terug te keeren. Van de buitenlandsche journalisten alhier heeft er nog geen een de wijk genomen, ook de Polen niet. Het aantal Poolsche journalisten is zelfs met twee toegenomen. Wij vernemen, dat de Nederlandsche gezant te Rome, dr. J. B. Hubrecht, die in het vader land op vacantie vertoefde, ijlings naar zijn post in Rome is terug gekeerd. Stand op Vrijdag 1 uur n.m.: 59.06 Vorige stand: 59.07

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1