ART I S Engeland volkomen eensgezind K In het schemeruur tusschen oorlog en vrede Noodlottige beslissing nadert Is er een uitweg? ONBEGRENSDE MOGELIJKHEDEN Beek ontvangt ambassadeurs GEHEELE VOLK STAAT ACHTER DE REGEERING BRITSCHE VAARWATERS VERSPERD Buitenlandsch Overzicht Uitwerkingen van het Duitsch-Russische pact VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1939 derven en Kroaten zijn het thans eens Nuntii naar hun posten terug Men verwacht, dat Chamberlain wellicht nog vóór het uitbreken van een oorlog zijn kabinet zal reconstrueeren Woorden van den Paus maken diepen indruk De aankomst van Von Ribbentrop te Berlijn, waar hij door Rijkskanselier Hitier en Rijksminister Goering werd verwelkomd (telegrafischovergebrachte foto) Hoewel Polen zich geen vrees laat aanjagen, zal het zich toch evenmin tot provocaties laten verleiden „De maat is vol" schrijft Duitsche pers TREINBOTSING BIJ SOUTHPORT kh°NDEN> 25 Augustus (Havas) In Enge- Va 0 2iJn vanochtend bij Lirkby. op 13 kilometer Barrow gelegen, twee treinen die van r'?o rt Lancashire) naar Cumberland re- 3j J?et elkander in botsing gekomen. Er zijn t)^~ ~onden naar het ziekenhuis te Barrow en Van Ulverston overgebracht. Beslissende uren mmwZondag a.s. bid- en boetedag Oproep van het Neder- E landsch Episcopaat Duitsch vliegtuig door Poolsch afweergeschut gedwongen te landen Grensincidenten Duitsch oorlogsschip in Danzig Sovjet-parlement komt Maandag bijeen SPOORWEGONGELUK TE OOSTENDE De moordaanslag te Stein De vermiste 2800 gulden verbrand S5S Tot voor zeer kort hadden de Ver- eenigde Staten van Noord-Ameri- ka een onbetwist monopolie in Europa n.l. de reputatie en den titel van het „land der onbegrensde mogelijkhe den". Aan dit monopolie is thans een einde gemaakt en dat is zeer pijnlijk Voor Amerika, dat verzot is op allerlei tecords, ook dat der onbegrensde moge lijkheden. Het nationaalsocialistische t>uitschland van Adolf Hitler en de bols jewistische Unie van Sovjetrepublieken Van dictator Stalin hebben dit record, dit monopolie gebroken door het door hen zelf als een volstrekte onmogelijk heid voorgestelde niet alleen tot moge lijkheid, maar zelfs tot werkelijkheid te blaken. Wat een maand geleden nog als een beleediging van een bevriend staatshoofd zou zijn opgenomen, is thans een hulde geworden aan de han digheid, de „Realpolitik" van hetzelfde bevriende staatshoofd. Hitier heeft in de ure des gevaars 6rooten verzoendag gevierd met den dictator der Russische terreur Stalin, öe ideologische doodsvijanden hebben elkander logisch gevonden en voor tien jaar lang en desgewenscht nog langer een pact afgesloten, waarbij zij beloven elkander niet te zullen aanvallen, niet te zullen deelnemen noch rechtstreeks hoch zijdelings aan combinaties, welke tegen een van beide zouden zijn gericht, ®n onderling geregeld overleg te plegen Over alle gemeenschappelijke belangen. Een soortgelijk tienjarig pact sloot Hitier ongeveer vijf jaar geleden met Polen. En wat heeft dat gebaat? Wanneer men hu oude Duitsche nationaalsocialistische kranten ter hand neemt en in de ergste schimpaan vallen op Sovjet-Rusland de boorden bolsjewieken, Russen, Sovjet onz. door Polen vervangt, krijgt men een getrouw beeld van wat de Duitsche re geering thans haar onderdanen over de ï"olen te gelooven voorhoudt. Men zou haast geneigd zijn te gaan meenen, dat hien zich van zekere zijde beijvert zoo- *eel mogelijk verdragen te sluiten, om- hat ze toch niets waard zijn, en men de Zekerheid wil hebben van een voldoen den voorraad papier voor mogelijke ver- Scheurwoede-aanvallen. Getrouw aan hun groote voorbeelden, die zij op de hie len plegen te volgen, hebben de natio- haal-socialistische en de communistische Pers zich hier te lande vereenigd tot een Pnisono-koor ter bejubeling van de ge- hiale eenheid der ideologische tegendee- len, die tot stand werd gebracht. Het is eigenlijk een gelukkig verschijnsel, dat de meest ongerijmde mogelijkheden tot kerkelijkheden gerijmd kunnen worden, l^at biedt tot nog toe onvermoede per spectieven voor de toekomst. Wan- heer Hitier zich realpolitisch zelfs met Stalin kan verstaan, moet het hem be paald licht vallen een concordaat, niet a»leen te sluiten, maar ook na te komen biet Rome, en wie weet of niet te eeniger tijd het Duitsche anti-semitisme den keg zal op gaan, dien nu het Duitsche doti-communisme en de Anti-Komin- krn hebben ingeslagen. Engeland en Frankrijk bouwen aan *en anti-agressie-front. Hitler en Stalin bebfoen er thans ook een gevormd. Alle 6*oote mogendheden en alle kleine mo gendheden in Europa zijn dus officieel ^en agressie en toch is het gevaar agressie nooit zoo groot geweest als tiians. Zou het dan misschien voor het behoud van den vrede noodzakelijk zijn, ^t allen voorstanders van agressie wer den? Of is de vrede de eenige volstrek- en niet mogelijk te maken onmoge- bjkheid, omdat hij „begrensd" is? AmsterdammersZondags en Zaterdags F. 0.50 3tadgenoofen Zondags F. 0.50; Zaterdags F. 0.25 Bezoekt de nieuwe kinder-boerderij. c BELGRADO, 25 Aug. (Havas) Het vergelijk jjr^hen Serven en Kroaten is thans een feit. „bar Donderdagavond in een officieel communi- b® wordt medegedeeld, heeft het door Matsjek tip ^swetkowitsj opgestelde en door een commis si van deskundigen nader uitgewerkte plan de ^dkeuring van het regentschap verworven. De q ePassing er van door de nieuwe regeering van Servisch-Kroatische unie is nog slechts een estie van dagen. tUrK'TlCAANSTAD' 25 Aug- (Havas) Volgens ge- boiirt etl' welke Donderdagavond de ronde deden, .den alle Apostolische Nuntii, die op het §t!i blik met vacantie zijn, van den pauselijken Ui ^secretaris order hebben gekregen, zoo noo- haar hun post terug te keeren. Onze correspondent te Londen seint ons Vrij dagmiddag: Groote uiterlijke kalmte blijkt er te Londen te heerschen, maar uit tal van verschijnselen blijkt, dat met groote energie gewerkt wordt om volkomen strijdvaardig te zijn op het oogenblik, waarop de laatste hoop op vrede vervlogen mocht zijn. Wij kunnen hieromtrent uit den aard der zaak geen bijzonderheden geven, maar wat wij mogen zeggen, is, dat niet alleen de vloot en de luchtmacht gereed zijn, maar dat ook het personeel van het leger, voor zoover het nog in actieven dienst is, thans precies weet, wat het te doen staat. Datzelfde geldt voor het personeel van alle noodzakelijke openbare diensten. Er heerschte gisteravond een geestdriftige stemming in Whitehall en Downing Street, toen Chamberlain van het parlement naar zijn par ticuliere woning terugkeerde. Het was de groot ste menschenmassa, welke sedert de September- crisis hier bijeengestroomd was. Zij gingen zich niet te buiten aan luidruchtigheid, maar hieven spontaan het „Rule Britannia" aan. Chamberlain's verklaring in het parlement blijkt alom een voortreffelijken indruk te heb ben gemaakt. De groote gematigdheid, waarme de hij sprak en de nadruk, welken hij legde op de mogelijkheid zelfs thans nog een gewapend conflict te vermijden, hebben het rustige zelfver trouwen van het publiek nog versterkt. Dat hij niet gepoogd heeft, den toestand gun stiger voor te stellen dan hij is, of door schal lende woorden den hartstocht van het publiek te prikkelen, was volkomen in overeenstemming met de mentaliteit van het volk, dat, zoo noodig, groote offers brengen zal. Zelfs enkele anti-Duitsche bladen zijn thans veel gematigder in hun uitlatingen nu zij ervan overtuigd zijn, dat de regeering niet denkt aan een tweede München. Voorbarig overwinningsgeschreeuw neemt men nergens waar. De pers is bijna geheel vrij van nationale grootspraak en zij gaat zich niet te buiten aan eenige onderschatting van de moge lijke tegenstanders. De wensch naar een nationale regeering wordt van vele zijden te kennen gegeven. Ook in het parlement hebben enkele sprekers hiervoor ge pleit. En een hunner noemde in verband hier mede Winston Churchill. Voor het parlementsgebouw werden gistermid dag plakkaten rond gedragen met Winston Churchill's naam. De Daily Telegraph dringt er op aan, dat mannen van bijzondere bekwaam heid en ondervinding in het kabinet worden opgenomen. Men twijfelt er niet aan, dat Chamberlain zijn kabinet hervormen zal, wellicht nog voor een oorlog gaat uitbreken. Aangezien, wat de internationale politiek be treft, volmaakte eenstemmigheid tusschen regee ring en oppositie heerscht, lijkt het waarschijn lijk, dat enkele oppositieleden en wellicht ook mannen zooals Churchill en Eden in het kabinet zullen worden opgenomen en tevens, dat een soort oorlogskabinet van enkele leden belast z«( worden met de dagelijksche leiding gelijk ook gedurende de laatste jaren van den wereld oorlog geschied Is. Een eigenaardig feit is het, dat Duitsche on derdanen te Londen tot gisteravond toe, nog steeds geen waarschuwing van hun ambassade ontvangen hadden Engeland te verlaten. Te Londen woonachtigen Duitschers, die zich gis teren aan de ambassade vervoegden, en om raad vroegen, werd medegedeeld, dat er geen reden was om naar Duitschland terug te keeren. Men vraagt zich af of dit slechts een op ef fect berekende pose is van Duitsche zijde, dan wel, dat de hoop er aan ten grondslag ligt, dat Danzig ook geannexeerd zal kunnen worden zon der dat een oorlog het gevolg ervan zal moeten zijn. Eenige verrassing werd gisteravond laat ver oorzaakt door het bericht uit Moskou, dat de Britsche en Fransche missies haar vertrek had den uitgesteld. Geen reden werd voor het uitstel gegeven, ook niet door de particuliere correspondenten van de bladen in Moskou. Maar aan het bericht werd toegevoegd, dat de missies wellicht heden zullen vertrekken. Toch heerscht van sommige zijden nog eenige hoop, dat de besprekingen te Moskou niet zoo hopeloos gecompromitteerd zijn als men gisteren dacht. De Daily Express wijdt hieraan zelfs een deel van haar hoofdartikel. Zij vermoedt, dat er achter het Duitsch-Russische pact iets steekt waarmede wij nog niet bekend zijn en betwij felt of Rusland zulk een verdrag, waarvan de meeste voordeelen aan Hitier komen, wel zou onderteekend hebben. Een van de punten, ver band houdende met het DuitschRussische pact, is de positie van Turkije, dat 'nauwe be trekkingen met Moskou onderhoudt. De diplomatieke medewerker der News Chro nicle verzekert, dat de regeering hieraan veel aandacht schenkt. Volgens dezen schrijver zou men in welingelichte Londensche kringen tot de meening overhellen, dat het Nazi-Sovjetpact practisch neerkomt op een negatief militair bondgenootschap. Hij meent, dat het duidelijk is, dat Berlijn en Moskou het eens geworden zijn over plannen voor invasie en verdeeling van Po len. De oproep van den Heiligen Vader heeft niet nagelaten indruk te Londen te maken, daar men meent, dat Engeland reeds in overeenstemming met dezen oproep gehan deld heeft. Het viel bijzonder op, dat Lord Halifax in zijn korte radiotoespraak een zinsnede van den Paus aanhaalde. Aan Diens woord hecht men te Londen des te meer waarde, omdat vele katholieke landen direct of indirect bij het conflict betrokken zijn. LONDEN, ?5 Aug. (Reuter) Dit de op roepen, welke van tal van zijden worden gedaan, blijkt hoe innig alom de wensch naar vrede is. Indien echter werkelijk alle pogingen tot verzoening mochten falen, is Groot Brittannië thans rustig en vastbe sloten zijn plicht onder oogen te zien. De „Times" schrijft: Wat Groot Brittannië in. twijfel trekt, is het recht om de onafhankelijk heid van een ander met dwang te onderdrukken. Er is natuurlijk nog een andere pijler der Britsche politiek boven de vastberadenheid ge weld met geweld te weerstaan. Nimmer zijn en ook zeker op dit oogenblik zullen geen pogingen onbenut worden geladen om vreedzame onder handelingen in de plaats te stellen van bedrei ging of gebruik van geweld. Nadat de „Times" opmerkt, dat onderhan deling een groote mate van vertrouwen ver- eischt, erkent het blad: „er is in het nieuws In de laatste vier-en-twintig uur zijn de kansen van Mars helaas gestegen. De partijen, die tegenover elkaar staan, hebben hun positie nadrukkelijk vastgelegd en er is nog geen teeken van buigzaamheid of mogelijke toenadering. Is er nog een uitweg uit deze'politieke berg- engte, waarin de geweldigste Europeesche machten tegen elkaar opdringen? De uitroeping van Forster tot staatshoofd van Danzig is ongetwijfeld een voorbereidende stap tot de inlijving van deze stad. Straks kan Forster bijv. Hitier te hulp roepen tegen een beweerde bedreiging door Poolsche troepen, of zelf over de souvereiniteit van Danzig be schikken. Poolsche troepen schijnen intusschen Danzig van het Zuiden en Zuid-Westen te hebben in gesloten. Moet men daaruit wellicht afleiden, dat Polen voornemens is op een „stillen An schluss" van Danzig met gewapend ingrijpen te antwoorden, zoodat reeds een dergelijke poli tieke zet gesteld dat Hitier daarmede zou beginnen de kanonnen aan 't woord zou brengen? Ook zonder dat kan echter een uitbarsting van geweld tusschen Duitschland en Polen blijkbaar elk oogenblik plaats vinden. Wat is Duitschlands eisch? De Duitsche pers is van Danzigs Anschluss reeds lang overge gaan tot de annexatie van Opper-Silezië en de corridor-provincie. Een bericht van de Times wil nu weten, dat Duitschland en Rusland het reeds over een verdeeling van Folen eens ge worden zijn, waarbij Duitschland zijn grenzen van vóór 1914 zou terugwinnen en Rusland een aanzienlijk deel van zijn vroeger gebied zou toebedeeld krijgen. Rusland zou niet tegen Po len optreden, maar de „operatie" aan Duitsch- iand overlaten: alleen zou het bij de verdeeling zijn portie krijgen als belooning voor zijn rustig toezien. Van Polen zou slechts een klein gebied onder een beperkte souvereiniteit worden over gelaten. Dat Duitschland in het Oosten groote plan nen heeft, blijkt ook uit het antwoord, dat Hitier volgens Chamberlain's mededeelingen in het Parlement aan Henderson heeft ge geven, toen deze hem de boodschap kwam brengen, dat Engeland voornemens is zijn ver plichtingen tegenover Polen met alle kracht gestand te doen. Hitier vroeg de „vrije hand" in Oost-Europa. Deze eisch geeft weinig steun aan de hoop, dat een compromis tusschen Polen en Duitschland alsnog te bereiken is. Want zoo Polen al tot toegeven te bewegen zal zijn, als het om beperkte concessies gaat, het is door eigen lot in het verleden en door het lot van anderen in den jongsten tijd te zeer gewaar schuwd om zich gewillig op een operatie-tafel neer te leggen wie ook het mes hanteert. De beslissing nadert dus, en nog is er geen oplossing in zicht. Enkele factoren doen wel iswaar nog hopen. Chamberlain, sprekend voor een eensgezind en meegaand Lagerhuis, heeft verklaard, dat er nog kans op behoud van den vrede overblijft; de diverse regeeringen nemen nog steeds een zekere beperking en beheer- sching in acht al is die wellicht slechts uiterlijk t. a. v. hun militaire voorzorgs maatregelen en onthouden zich bijv. tot nu toe van algemeene mobilisatie, al laten be paalde maatregelen, zooals de afsluiting van de Sont, geen twijfel aan de uiterste paraat heid. Een eigenaardig feit is, dat de militaire missies van Frankrijk en Engeland te Moskou tot heden toe niet zfjn vertrokken: wachten zij nog ergens op of sauveeren zjj slechts hun houding? De rede, die de Paus gisteren tot de wereld heeft gericht, heeft de ontzettende verantwoor delijkheid der staatslieden in het volle licht gesteld. Onze Romeinsche correspondent geeft intusschen te kennen, dat dit niet het laatste woord van den H. Vader geweest is, maar dat de H. Stoel tot het laatste oogenblik al zijn invloed en gezag ook op dat laatste legde de Paus zelf den nadruk zal aanwenden om zoo mogelijk den oorlog te helpen voorkomen. De diplomatieke bezoeken, die elkander gisteren in Castel Gandolfo opvolgden, getuigen van een zeer levendige activiteit van Pius XII. Roosevelt van zfjn kant heeft zich tot den koning van Italië gewend met het verzoek, voor stellen te formuleeren ter oplossing van de crisis, en hjj heeft op Hitier en Moscicki een beroep gedaan om alsnog langs één van de drie door hem genoemde wegen tot een vergelijk te raken. Amerikaansche berichten verklaren ech ter, dat Roosevelt niet bereid is als bemidde laar op te treden, en het succes van zijn bood schap is ook, met het oog op het verleden, aan grooten twijfel onderhevig. Intusschen tracht men uit de teekenen te lezen, welke de positie der diverse mogendheden is of zijn zal in de fronten, die zich tegenover elkander stellen. In dit opzicht heeft het DuitschRussische accoord een nawerking, die van zeer groot belang kan zijn. Daar het anti-Komintern-pact vrij algemeen als geknakt beschouwd wordt de van Duit sche zijde geopperde mogelijkheid om het te vervangen door een front van alle autoritaire staten, dus met Rusland, schijnt ons weinig reëel zien Spanje, Hongarije en Japan dezen band gelaakt. Italië acht blijkbaar door het "DuitschRus sische accoord de as niet verzwakt; wat er ook waar moge zijn van Gayda's bewering, dat dit accoord eigenlijk een idee van Mussolini was, Italië geeft geen enkel teeken van onwennig heid en betuigt daarentegen zijn vastbesloten heid om aan de zijde van Duitschland te staan. Toch is het voor Italië's positie in een even tueel conflict van geen geringe beteekenis, dat Japan het DuitschRussische pact geheel an ders beoordeelt en er aanleiding in ziet om zijn geheele Europeesche politiek opnieuw te over wegen. Immers een eventueele afzwakking van de BritschJapansche spanning zou ter stond haar weerslag hebben in een versterking van de Britsche vlootcapaciteit in het Westen en, wat Italië vooral aangaat, in de Middel- landsche Zee, die, gezien de geringe mogelijk heden van een ontmoeting van landlegers, wel eens het voornaamste krijgsgebied voor de Wes- tersche mogendheden zou kunnen worden. Hongarije en Spanje van hun kant geven den wensch te kennen, neutraal te blijven. Spanje heeft van beide de meeste kans, dien wensch te kunnen verwezenlijken. Von Papen's reis naar Turkije wijst erop, dat Duitschland dezen staat, die nauw met Rusland, maar ook met Engeland is verbonden, op zijn minst tot neutraliteit tracht te bewegen; hier echter schijnt kans op succes voorloopig niet groot, minder nog dan in Roemenië, dat zich in een buitengewoon delicate positie bevindt. Zoo kiezen de diverse mogendheden reeds hun voorloopige of definitieve positie voor het drei gende wapenconflict. Toch is ook heden, naar men meent, weinige dagen of misschien uren voor de beslissing, een verrassing nog niet uit gesloten. Het DuitschRussische accoord heeft niet alleen de ongeloofelijke beweeglijkheid van bepaalde posities bewezen, het heeft ook vele andere posities onverwacht beweeglijk gemaakt. Sommigen rekenen dan ook nog op een ver rassing wat eigenlijk een tegenspraak op zichzelf is. van de laatste 24 uur niets, wat ons kan doen veronderstellen, dat ons geschokte vertrouwen in beloften van Duitschland nog gemakkelijk kan worden hersteld." Hoewel de Britsche pers volledig den ernst erkent van „het schemeruurtje" tusschen oorlog en vrede, onderschrijft zij van harte de verwach ting-en der Britsche staatslieden, dat bij Hitier tijdens zijn nachtelijke conferentie in de kanse- iarij te Berlijn met Von Ribbentrop, Goering en de militaire leiders het verstand heeft over- heerscht. Te zelfaer tijd hernieuwt de pers opnieuw het betoog, dat Groot Brittannië paraat is, zijn standpunt heeft ingenomen en zijn verplich tingen volledig zal nakomen. De Daily Mail zegt, dat de angstige aandacht der wereld thans gericht is op één man, op wien de verschrikkelijke verantwoordelijkheid rust, te beslissen over oorlog of vrede in Europa. Wij hebben ons best gedaan den vrede te bewaren en zijn thans gereed, wat ook moge komen. Tot het laatste toe, aldus de News Chronicle laten wij den weg tot den vrede open. De Britsche radio heeft ter kennis van de scheepvaart gebracht, dat nabij de kust van Cornwall versperringen zijn gelegd door middel van tot zinken gebrachte schepen. Alle schepen moeten tusschen deze versperringen, welke van de reglementaire kenteekens zijn voorzien, door varen. Aan de Schotsche kust, nabij Scapa P m zal scheepvaart van nu af onmogelijk zijn. Politieke kringen te Warschau hebben met vol doening de verklaring ontvangen van minister president Chamberlain met betrekking tot de krachtige houding van Groot Brittannië ten gunste van de verdediging van Europa tegen een politiek van macht en geweld. Vooral zijn zij getroffen door de passage in de redevoering, waarin Chamberlain de vreedzame bedoelingen van Groot Brittannië en van Polen doet uitkomen, evenals de passages, waarin Chamberlain te kennen gaf, dat de politiek van het Derde Rijk in feite de factor vormt, welke de mogelijkheid van een oorlog schept. Zij on derstrepen de woorden van Chamberlain, waarin deze wijst op de evenwichtigheid en de kalmte van de Poolsche regeering tegenover de voort durende Duitsche provocaties Het Poolsche telegraafagentschap ontleent aan een bericht in de Express Poranny, dat ge titeld is: „Wij leven in beslissende uren", het volgende: Met Bet geweer aan den voet, wachten wij af wat onze tegenstander zal verkiezen: oorlog of vrede. Indien zijn taktiek een nieuwe bluf, een nieuwe intimidatiepoging is, laat hij dan weten, dat wij ons niet laten provoceeren, noch terrori- seeren. Indien hij een uiterste beproeving op het oog heeft, zal hij een natie aantreffen, bereid het vaderland een maximum van moreele en materieele krachten aan te bieden om de over winning van zijn zaak te verzekeren. Wij hebben steeds den wensch met andere naties op vreedzame wijze samen te werken en wij hebben nimmer de gedachte aan een rede lijke overeenstemming van de hand gewezen, doch indien de priricipes van eer en gezond ver stand met voeten worden getreden en men zijn toevlucht kiest tot geweld, zullen wij de uitda ging aanvaarden. Volgens een Poolsch blad heeft de politie van Danzig gisteren een zending gasmaskers be stemd voor de Poolsche bevolking in de Vrije Stad in beslag genomen. Het directe gevaar van een poolschen coup bp Danzig en de andere offensieve voorberei dingen van Polen beheerschen vanochtend de Duitsche pers. Onder den titel: „de maat is voi" schrijft de Völkischer Beobachter: De vredesliefde en het geduld van het Duitsche volk zijn zeer ernstig op de proef gesteld in deze weken van ononder broken Poolsche terreur. De bedreiging van Danzig door een poolschen coup zal door ons niet worden geduld. Warschau noch Londen kunnen zich ook maar aan den geringsten twijfel overgeven, dat het Duitsche volk om den wil des vredes een dergelijke misdaad zal nemen. Hier Is de grens duidelijk getrokken, waar Duitschland geen scrupule meer zal en mag kennen. De Berliner Börsenzeitung verklaart: Dit Po len, dat thans naar de Duitsche grenzen op marcheert, dat van Opper-Silezië tot Danzig een enkel legerkamp is, dit Polen, dat nog steeds hoopt op de oorlogshulp van Engeland en Frankrijk, op den algemeenen oorlog, welke Duitschland ten gronde moet richten, dit zelfde Polen is niet meer een dreiging alleen, het is het hoogste gevaar voor Danzig en voor den vrede. Polen toont, dat het den oorlog wil. Duitschland staat ten afweer bereid. In eigen naam en in naam van Europa. Namens het Nederlandsch Epfscopaat heeft de Aartsbisschop van Utrecht, Z. H. Exc. dr. 3. de Jong, zich met den volgenden oproep tot het katholieke volk van Nederland gericht: „Het Hoogwaardig Episcopaat van Ne derland roept heel het katholieke volk op tot het houden van een algemeenen bid- en boetedag op Zondag, 27 Augustus a.s. om God^ erbarming af te smeeken. De Hoogwaardige Bisschop pen schrijven voor dat in alle kerken en kapellen het Allerheiligst Sacrament den geheelen dag of althans eenige uren, ter aanbidding zal worden uitge steld. In alle Heilige Missen zal van nj af worden ingevoegd het gebed „Voor den vrede" (Oratio imperata tamquam pro re gravi). Andere eventueel voorgeschreven ora- tiones imperatae blijven voorgeschre ven. Gegeven te Utrecht, 25 Augustus 1939. Namens de Hoogwaardige Bisschoppen Dr. 3. DE JONG, Aartsbisschop van Utrecht WARSCHAU, 25 Aug. (Reuter). De Poolsche minister van Buitenlandsche Zaken, Beek, heeft gisteren, behalve dat hij een zeer nauw con tact heeft onderhouden met de ambassadeurs van Frankrijk en Groot-Brittannië, een ge sprek gehad met den ambassadeur der Sovjet- Unie. Er wordt te Warschau melding gemaakt van tal van grensincidenten. Een Duitsche bommenwerper zou, naar beweerd .wordt, boven Orlowo op Poolsch grondgebied heb ben gevlogen en zou door het vuur van Poolsch luchtdoelgeschut gedwongen zijn geweest b(j Gdynia te landen. Gezegd wordt dat ook andere Duitsche bom menwerpers de Poolsche grens tot twee keer toe bij Bogumin hebben geschonden en door Poolsche gevechtsvliegtuigen tot dalen werder. gedwongen. Naar verklaard wordt zijn in Danzig tal van Poolsche staatsburgers gearresteerd. Woensdagavond heeft een Duitsche bende het Poolsche grensstation en den douanepost van Makoszow bij Kattowitz aangevallen. Het vuren duurde twee uren. Later hebben Duitschers, naar beweerd wordt uit machinegeweren geschoten op een tot den Poolschen grenspost behoorend gebouw. De Poolsche ambassadeur te Berlijn heef! opdracht gekregen te protesteeren. De actie der Danzigsche nationaal-socialis ten tegen de Poolsche spoorwegen in Danzig gaat voort. De stationschef van het hoofd station te Danzig, een treinconducteur en diens helper zijn gearresteerd. In den afgeloopcn nacht werd een transport van ongeveer drie honderd politieke gevangenen, die in de ge vangenissen van Danzig werden vastgehouden, naar Duitschland gezonden aan boord van een Duitsch schip. Volgens Havas bevonden deze lieden zich in een beklagenswaardigen toestand en droegen zij de sporen van wreedheden en mishandelingen. De inscheping geschiedde onder toezicht van de Danzigsche politie, die de bajonet op het geweer had. Vrijdagochtend is het Duitsche oorlogs schip, de Schleswig Holstein, in de haven van Danzig aangekomen. Een groote menigte bevond zich aan de haven. MOSKOU, 25 Aug. (Reuter). Officieel wordt medegedeeld, dat het Sovjet-parle ment Maandag een buitengewone zitting zal houden. OOSTENDE, 25 Augustus (Belga) De loco- notief van den sneltrein, welke vanochtend om S uur uit Brussel was vertrokken, is op het, sta tion Oostende-kade tegen een stootblok gebotst. Er zijn dertig personen gekwetst. Zooals bericht, heeft einde vorige week de gepensionneerde mijnwerker D. te Stein op zijn 79-jarige zuster een moordaanslag gepleegd. Al spoedig was gebleken dat een belangrijke som gelds, 2800 gulden, was verdwenen. De politie heeft thans het geld gevonden in een doosje in het fornuis. Toen het doosje geopend werd, bleek de inhoud verbrand. Bovenop lag de asch van een verbrand biljet van 1000 gulden. In den toestand van mej. D. is eenige ver betering te constateeren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 9