SPORT EN WEDSTRIJDEN VERSCHIJNINGEN VAN DEN DOÖD Men tofrtijft onót Dr. Euwe wint te Bournemouth De laatste verzen bundel Van Cecil Day Lewis STAD UWS Duitschers moeten Engeland verlaten KERKLIJSTEN ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1939 R.K. DAM- EN SCHAAKCLUB „ST. BAVO" HEEMSTEDE VOETBAL HET LUSTRUMFEEST VAN T.Y.B.B. Een belangrijk sportgebeuren in Haarlem-Noord Haarlem's gouden jubileum Haarl. Voetbalbond Zomeravondwedstrijden DUIVENSPORT Gevleugelde Vrienden Heemstede CRICKET VAN BAT EN BAL HONKBAL H.R.C. „Excelsior" WATERPOLO Om het kampioenschap van Haarlem SCHAKEN De competitie 4 Programma voor Zondag Overhaast vertrek van Euwe en Landau De Hillegomsche bloem bollenveiling HAARLEMMERMEER HEEMSTEDE ZANDVOORT „ZANG EN VRIENDSCHAP' Jaarvergadering van de Kon. Liedertafel HILLEGOM BURGERLIJKE STAND Terstond of zoo spoedig mogelijk, luidt het advies der Duitsche ambassade Duitsche telefoons gestoord? Verbindingen kwamen Vrijdag avond niet door JONGEN VERDRONKEN GEEN BOLLENBEURS Zaandam Voor de groepenwedstrijden werden de volgen de partijen gespeeld: Dammen: J. v. d. Zwan L. v. d. Voort 11; J. StevensJ. Warmerdam 11; R. NieuwenhuysenP. Camphuysen 02; A. Kol—J. v. d. Vorst 0—2, J. Wullems—J. Wit- teman 20; N. ZomerF. Broekman 11; W. WullemsS. Diependaal 11. De heeren J. Drayer en A. v. Kol. resp. deel nemers in groep A en C, zijn reeds verzekerd van het winnen van den groepspnjs. Schaken: Hier werd voor groep C. waarin uitsuitend thuisspelers zijn opgenomen, de beslissende par tij D. PronkA. de Jong gespeeld. Beide spelers Waren nog ongeslagen. Na taaien en spannenden strijd wist A. de Jong te zegevieren en alzoo winnaar van den eersten prijs te worden. Van de andere groepen zijn de winnaars nog niet bekend. Zooals wij reeds in het begin dezer week kon den vermelden worden er morgen op het T.Y.B.B.-terrein in Haarlem-Noord eenige in teressante wedstrijden gespeeld. Zondag zal om één uur 't geel-zwarte kam- Woenselftal 1931/'32 nog eens den ouden roem doen herleven in een wedstrijd tegen T.Y.B.B. 2. Het elftal komt volledig in het veld, met uit sondering van Jac. van Leuven, die in Ned. In- dië vertoeft. De navolgende ploeg zal acte de Présence geven: doel: G. Metten; achter: J. Pictoo en J. v. Es; midden: Th. v. Turnhout, H. Grayer en R. Kamer; voor: J. Kuiper, J. Put, J. v. Honschoten, P. Rotteveel en H. Boot. Wij zijn er van overtuigd, dat de reserves van T.Y.B.B. nog heel wat moeite zullen hebben diet deze ploeg van oude rotten. Morgen wordt tevens een aanvang gemaakt •bet de nederlaagwedstrijden voor de lagere seniorenelftallen. De volgende wedstrijden wor den gespeeld: 12 uur: TYBB 5OIV 3; 1.30 Uur: TYBB 4—TZB 1; 2.30 uur: TYBB 3— Onze Gezellen 2. Het belooft dus een zeer interessant sportge beuren te worden aan den Rijksstraatweg en Wij vertrouwen dat vele Katholieke sportlief hebbers morgen hun schreden naar Haarlem- Noord zullen richten om de feestvierende Yel lows aan te moedigen, en om eens kennis te blaken met het spel onzer Roomsche Zuider buren. Vermelden wij tenslotte nog, dat de R.K. Harmonie „St. Caecilia" uit Haarlem-Noord dit sPortfeest muzikaal zal opluisteren. De feestelijkheden ter herdenking van het Vijftigjarig bestaan der HFC „Haarlem" worden a s. Zondag ingezet met onderlinge wedstrijden Voor senior- en junior-leden, terwijl bovendien ®en vijfkamp wordt gehouden, bestaande uit de Volgende nummers: doelschieten, baldribbelen, 'Ugooien van den bal, vèrtrappen en 80 M. hin dernis. De belangstelling voor dit eerste nummer van bet uitgebreide feestprogramma voor Haarlem's h'est is groot, want het aantal deelnemers is teeds vastgesteld op 110. Op 10 September volgt een dag van wedstrij den voor de Haarlem-adspiranten. Men verzoekt ons mede te deelen, dat alle nog bomende jubileumwedstrijden tot nader bericht ?,ijn uitgesteld. Ook de vastgestelde wedstrijden v°or a.s. Zondag gaan dus niet door. De uitslagen van de deze week gespeelde wed- ïfiijden waren: MerensPAC 1—0. Sierkan I— ®Paarnestad A 08, Spaarnestad B—Sierkan 2 *"-0. Het programma voor de volgende week luidt: ^bandag 28 Aug. MerensSierkan 2; Woensdag 30 Aug. Sierkan 2—HKSV. Wedvlucht van Ciney, afstand 232 K.M. In ^bicours 178 duiven. Los 6.15. Wind N.W. Eerst- betoonde duif 10 uur 9 min. 56 sec. is 987.22 M. ?er minuut. Laatste prijswinnaar 10 uur 42 min. sec. is 860.40 M. per minuut. bl, 11, 13, 14, 17, 28. 32 33 A. v. Zadel; 2. M. kendriks; 3. 5, 19, 20, 21, 23 E. Vrugt; 4, 12 van Egmond; 6, 36 J. Groenland; 7, 22 H. j rouwer; 8, 16, 35 G. de Gast; 9. H. van Dijk; 30 l. de Winter; 15. 26 A. Drlessen; 18. 29, 34 van Santen; 24, 25, 27 A. Verdonschot; 31. G. 'hken; 37. P. de Jong. HDVSR. en W. P. W.—VOC. Overgang CVH—HCC 3 ACC—QUICK N. 2 A HerculesUW R. en W. 2—WV 2. 2 B R. en W. 3—HBS 2 3 A RIO 2—VVV 3 FCH 2—Kampong 2 OlympiaCVH 2 Hilversum 2—VRA 3 Waar in vrijwel alle afdeelingen de beslissin gen omtrent bovenste en onderste plaats zijn gevallen, neemt het programma zeer in belang stelling af. Van den Zondag om twee uur te spelen wedstrijd EDO 1—VVGA 1 hangt dan ook voor geen der partijen iets af. Een uitzondering vormt de voor Zaterdag vastgestelde wedstrijd Nederlandsch Negental Seagulls. Doordat het kampioenschap bij de Amerikanen is terechtgekomen, beschikte de commissie over de spelers van alle Nederland sche clubs, zoodat er niet als in vorige jaren van een Rest van Nederland gesproken kan worden. Als tegenpartij van de Seagulls fungeert dan ook het voltallige Nederlandsche negental, in de zelfde samenstelling als tegen de Belgen. Deze wedstrijd begint om half vier op het terrein van Ajax* te Amsterdam. Bovengenoemde vereeniging hield Dinsdag avond en Donderdagavond trainingsritten voor A, B en C-klasse en junioren. De A, B en C-klasse reden over een afstand van 38 K.M.; de junioren over een afstand van 25 K.M. De uitslag van Dinsdagavond was als volgt: 1. Ch. Schelfhout; 2. H. v. Dijk; 3. J. Lasschuit; 4. K. Verbeek; 5. Gruif; 6. O. de Haan. B. Boersma en C. Boersma pech. Uitslag Junioren: 1. H. Jas; 2. W. Tholen; 3 B. Langeveld; 4. H. Schipper; 5. Jonkhof; 6. Haalem. Uitslag Woensdagavond: 1. P. Peters; 2. W. Drogdrop; 3. H. Jansen; 4. Siekeling; 5. K. Verbeek. Op 30 sec. 6. M. Taverne; 7. Ch. Schelf hout; 8. Kruif; 9. C. de Jong; 10 Herman Jan sen. Uitslag Junioren: 1. Schipper; 2 op 1 min. Haalem; 3 Heller. Zondag 27 Augustus a.s. wordt in den zwem vijver Groenendaal te Heemstede het waterpolo- tournooi dames en heeren om het kampioen schap van Haarlem gehouden. Het programma -luidt als volgt: Dames HaarlemD.W.R. 1.30 uur. Afd. II H.P.C. II—H.V.G.B. 2 uur. Heeren Haarlem—D.W.R. 2.30 uur. Demonstratie schoonspringen: Afd. II H.P.C. II—D.W.R. II 3.30 uur. Heeren HaarlemH.P.C. 4 uur. Dames D.W.R.Haarlem 4.30 uur. Afd. II H.V.G.B.D.W.R. II 5 uur. Heeren D.W.R.—H.P.C. 5.30 uur. Houdster van de beide wisselbekers is de H.Z. p.C. „De Waterratten". De wisselbeker voor het kampioenschap van Haarlem, afdeeling heeren, is beschikbaar gesteld door het zwem- vijverbestuur. De wisselbeker voor het kampioen schap van Haarlem, afdeeling dames, is be schikbaar gesteld door „Kring Haarlem". eerste klasse program voor morgen is nog j."11 veel belang. De meest interessante ontmoe- htlS zal wel het treffen tusschen H.D.V.S. en .''Oftrt I1 en Wit te Schiedam zijn. Een heel moei- yan hun zwaarste wedstrijden van dit sei 4 0Pgave voor onze stadgenooten, die hier h te spelen krijgen. Verliest Rood en Wit, ^0 is de kans op den kampioenstitel verdwe- Van veel belang is het natuurlijk ook wat flg tegen V.O.C. zal doen. Op een nederlaag o,1" 'eiders valt hier niet te rekenen. Grooter is VIe kans dat P.W. uit het treffen tegen tij, -C. een extra-punt zal weten te bemach- 4^. Is dit het geval, dan gaat de titel vrij >5r naar Enschede. W c-C. I heeft ook nog steeds een kans, hoe- tj. de Hagenaars een punt achterstand op en Wit hebben. Wij gelooven niet dat wij zullen slagen dezen achterstand tegen tv-'®- in te loopen. Wel rekenen wij op een Vanning van het thuisspelende H.C.C. I, k een inningszege wordt het zeker niet. W6 Wedstrijd V.V.V.—H.C.C. 2 is van weinig tv, Dit neemt echter niet weg, dat tus- genoemd tweetal een spannenden strijd Worden verwacht, waarbij van dén uitslag Veel te zeggen valt. le Klasse HCC I—HBS VVV—HCC 2 Doordat Euwe met Landau remise speelde, bezet Euwe met de fraaie score van 9 uit 11 de eerste plaats. Flohr en Klein deelen samen de tweede plaats. Het internationaal schaaktournooi heeft door de politieke situatie een wel zeer overhaast einde gekregen. Waren Speyer en Damen Don derdag reeds uit de Engelsche badplaats ver trokken, in den loop van Vrijdagmorgen pak ten Euwe en Landau ijlings hun koffers, om via Londen de nachtboot naar Nederland te halen, ten einde zoo spoedig mogelijk naar ons land terug te keeren. Ook enkele andere 'deelnemers reisden snel af, zoodat de slotronde van dit tournooi een zeer onregelmatig verloop had. Landau en Euwe hadden, zooals Flohr, die nog te Bournemouth vertoeft en voorloopig in Engeland denkt te blijven, mededeelde, een snelle remise gemaakt, een party van slechts enkele zetten, hetgeen begrijpelijk was in deze omstandigheden. Voor Euwe was deze remise intusschen voldoende voor de eerste plaats, terwijl Landau, dan zij het feit, dat hij zijn afgebroken partij van Abrahams had gewon nen, de vierde plaats kon innemen, te zamen met Koenig. Flohr en Klein deelden de tweede en derde plaats. De uitslagen van de elfde ronde luiden; LandauEuwe lA CondeWallis 01 ThomasAbrahams 10 Klein—Kitto 1—0 MiesesAitken 01 FlohrKoenig lAy3 Tiende ronde: KittoThomas 01 Negende ronde: LandauAbrahams 10 CondeKitto A'A De eindstand luidt: 1 Dr. Euwe, 9 punten. 2 en 3 Flohr en Klein, beiden 8 K Pht. 4 en 5 Landau en Koenig, beiden 6 A pnt. 6 Conde, 6 punten. 7 en 8 Aitken en Wallis, ieder 5 punten. 9 Thomas pnt. 10 Mieses, 3'A pnt. 11 Kitto, 2 punten. 12 Abrahams, 1 punt Schreven wij, dat de vorige weken de aanvoer van bloembollen aan de Hillegomsche Bloem bollenveiling zeer groot was, deze week was deze overweldigend. De directie heeft extra maatre gelen moeten nemen om de veilingloodsen vrij te houden voor de aangevoerde partijen. Groote tenten voor de narcissen zijn naast de gebouwen opgebouwd. Veel is er deze week verkocht geworden, waar aan de spoed, waarmede de exporteurs de bol len wenschten te verschepen, wel niet vremd zal wezen. Vrijdag 25 Aug. j.l. waren er wel vrij veel hoopers op de veiling aanwezig, doch de gekoch. te kwantums beperkten zich, gezien den inter nationalen toestand, tot het hoognoodige. De narcissen beginnen op de Hillegomsche veiling een zeer voorname plaats in te nemen; de koo- pers worden gelokt door de beste kwaliteit welke aldaar te vinden is. Ook de irissenaanvoer is van beteekenis. Als de internationale toestand rus tige perspectieven in uitzicht zal stellen, zal de Hillegomsche veiling ongetwijfeld voor kweeker en exporteur een zeer gezochte gelegenheid voor verkoop en aankoop blijven. Deze internationale toestand brengt momen teel een ongekende drukte teweeg. Er worden dagelijks groote hoeveelheden bloembollen ver zonden en iederen nacht vertrekt er van het sta tion een trein met bollen, 25 tot 30 wagons lang. Het is van belang alles weg te zenden, voordat de uitbarsting plaats heeft. Men blijft vanzelf vurig hopen, dat het niet zoover komt en ieder bericht dat eenigszins gunstig is helpt mee ei den moed in te houden. Jongen ernstig gewond Gisterenmiddag heeft op den IJweg hoek Wilgenlaan een ernstig ongeluk plaats gehad. De zoon van den heer D. uit Zwanenburg kwam de Wilgenlaan uitrijden en stak zijn rechterhand uit, toen uit den IJweg een personenauto kwam aangereden, bestuurd door een reiziger uit Amsterdam. Deze meende te kunnen doorrijden, hetgeen ook duidelijk was, doch plotseling stak de jongen zijn linkerhand uit en wilde den weg over steken. Dit bleek niet meer mogelijk te zijn. Met een hevigen slag reed de auto op den fietser in, nam hem op en slingerde hem met zijn fiets in den wegsloot, waar de jongen ern stig gewond bleef liggen. Het kostte niet veel moeite hem hieruit te krijgen. Dr. Baumann uit Halfweg constateerde, dat bij twee ribben ernstig gekneusd had. Zijn rij wiel was geheel vernield, terwijl de auto aan de voorzijde beschadigd was. Met een auto derd de jongen naar de ouder- lilke woning teruggebracht. 9 Treiler gekanteld Gisteren had op den Rijksweg nabü den Spaarnwouderweg een auto ongeval plaats, dat nog niet tot een oplossing sing is gekomen. Op genoemd punt, aldus werd mededeeling gedaan aan het politiebureau te Hoofddorp, lag een treiler op zijn kop aan den kant van den weg. De politie spoedde zich naar de aangeduide plaats, doch intusschen was het opruimingswerk verricht en van treiler noch bestuurder was eenig spoor. College van B. en W. onveranderd? De raadsfracties zijn bijeengekomen om de wet houdersverkiezing te bespreken. De meerderheid sprak er zich over uit geen wijziging te brengen in de bezetting der wethouderszetels. Door dit besluit zal de verkiezing van de aftredende wethouders, de heeren H. Koning (R.K.), P. Ouwerkerk (A.R.) en P. C. de Zeeuw (Lib.), in de eerste vergadering op 5 .Sept. as. verzekerd zijn. De Raad uitgesteld. De burgemeester heeft besloten de op heden uitgeschreven raadsver gadering tot een nader te berichten datum te verdagen, dit in 'verband met de buitengewone omstandigheden. Voetbalwedstrijd. Voor Zondag 27 Augustus a.s. staat op het programma van de voetbalver- eeniging Zandvoort een vriendschappelijke wedstrijd tegen een Ajax-combinatie. De wed strijd vangt te drie uur aan. Openstelling postkantoor op Koninginnedag. De directeur van het postkantoor alhier, maakt bekend, dat op 31 Aug. a.s. het postkan toor van 8 tot 10 uur geopend zal zijn voor alle postzaken. De girostortingen echter worden pas gelijk met die van den volgenden dag in behan deling genomen. Er zal één brieven- en pakket postbestelling worden uitgevoerd. De telegraaf- en telefoondienst is geopend van 8 tot 20 uur. St. Raphaël-avondfeest in Modem. Heden avond zal in het cabaret Modem een avondfeest worden gehouden, dat een Franschen inslag zal hebben. Iedere bezoeker zal een fraai cadeau ontvangen. Het zal alles St. Raphael zijn, wat de klok slaat. De hier bekende Fransche zanger Borcia zal onder de optredende artisten behoo- ren. De situatie van de poëzie in Engeland is in dezen tijd geheel anders dan die in ons land. Uit dezen laatsten bundel van Cecil Day Lewis Overtures to Death kan men dit weer eens duidelijk zien. In Nederland hebben we ver schillende dichters van den dood. Marsman, of hij dat gaarne ziet of niet, zal waarschijnlijk meer als dicht- van den dood dan als vita list voort blijven leven; het gruwen voor het geheim van het sterven, de geestelijke en lij felijke benauwenis wordt bij hem een elemen taire angst en het zijn onder meer zulke ele mentaire gedichten, die onsterfelijkheid winnen. Den pas bekroonden di-hter Eduard Hoornik zou men ook om verschillende zijner verzen een dichter van den dood kunnen noemen, het dreigend onheil van een oorlog, van de ver woesting van een samenleving is vooral in zijn laatste werk haast alomtegenwoordig. Zij het op een andere wijze, zij het niet zoo ele mentair, ook bij hem is de angst overheer- schend, en al ziet hij dien in andere menschen. hij is tenslotte persoonlijk, beperkt. Bij Cecil Day Lewis is dit niet het geval, ook hij schrijft onder de dreiging van Arma geddon ook bij hem breekt nu en dan de angst door, maar het is dan nauwelijks een persoon lijke angst, en zeker is de ang. niet zoo alles overheerschend. De Dood verschijnt hier niet alleen als de gevreesde met het mes in de hand hd verschijnt hier als de sinds lang ver trouwde, als de vriend, als een vreedzame na tuurkracht bijna, de zamelaar van het rijp geworden leven, en ook als een regenerator, want ui1 het sterven wordt nieuw leven gebo ren. De dichter waarschuwt alleen tegen den gewelddadigen dood; hij doet dat in verschil lende verzen, maar vooral in Newsreel, een wezenlijk grootsche verbeelding van de pers, van de krant. Alles wat men tegenwoordig in de kranten leest, vergeh ":t hij met een groo- ten, benauwenden, fantastischen aagdroom, de verheerlijkingen van hellen en heldinnen van soms zoo bedenkelijke makelij, de oorlogsbe richten uit verwijderde gebieden, de revolu ties, de rampen, die zoo exotisch lijken, vreemd en ongehoord, als een klaren maar beangsti genden droom inderdaad, maar die een werke lijkheid zijn en een werkelijkheid die nadert; op een bepaald oogenblik zullen de menschen met schrik ontwaren, dat ze te lang in het droomhuis toezagen, dat ze t- lang geslapen hebben. Do you need the horn in your ear, the hounds at your heel, Gadflies to sting you sore, The lightning's angry feint, and all The horizon clouas boiling like lead, before You'll risk your javelin dive And pierce reflection's heart, and come alive? Moet gij den horen hooren aan uw oor, de honden aan uw hiel, Horzels, die steken fel, Het veinzend toornen van den bliksem. en al De wolken van de kim, kokend als lood, eer gij Uw pijlgelijken- neerduik wa?gt, Doorboort gedachte's hart en levend wordt? Deze waarschuwing tot bereidheid en tot ver zet leidt in tot de verheerlijking van den dood in het verzet, een voornaam gedeelte var dezen bundel wordt ingenomen door een klein episch gedicht, dat The Nabara heet en dat den strijd en de nederlaag van een Spaansch schip der linkschen beschrijft. Dit gedicht heeft ongetwij feld merkwaardige kwaliteiten. In zijn vorm wordt getracht naar een moderne epiek en deze vorm is in sommige opzichten zeker ge slaagd. Cecil Day Lewis behandelt dit gege ven niet m de vijfvoetige jambe, meer of min der vrij behandeld, zooals bijvoorbeeld Mok bij cis epische verzen schreef, hij gebruikte daar voor niet de jambische strofe, als Eduard Hoornik in Mattheus, hij greep gedeeltelijk te rug naar oudere epische vormgevingen, naar het oude Angelsaksische vers, maar hij wist dit een grooter beweeglijkheid te geven, te moder- niseeren. Een enkelen keer maakte hij te over vloedig gebruik van het enjambement, zonder dit' voldoende te steunen door een overigens rijk toegepaste alliteratie, maar hier werd in ieder geval een vorm gevonden, die zich voor het epische leent, die krachtig ei. toch soepel is en waarmede te werken valt. De inhoud van het vers is echter niet zoo bevredigend; de menschen van de Nabara zijn menschen met weinig bepaaldheid; behalve, dat zij eenvoudig zijn en minnaars van de vrij heid, wor 1welhaast niets van hen gezegd, zij worden geen persoonlijkheden en ook de vijand wordt te vaag aangeduid. Om een goed episch gedicht van dit soort te schrijven moeten, dunkt me, zoowel vijand als medestander in hun waarde en persoonlijkheid begrepen zijn. Ter wijl in Nederland het te eng persoonlijke een gevaar is, blijkt in Engeland voor verschillen de dichters, de vaagheid en de algemeenheid van het communistisch ideaal een gevaar. Dit leidt nu en dan tot confectie-redeneeringen en confectie-gevoelens. In Spx-Crime bijvoor beeld is de redeneering banaal, alleen de beel den, die het afgrijzen suggereeren, redden het gedicht. Het is onjuist, dat iedere misdaad, iedere zedelijk verkeerde handeling uit ver keerde economische omstandigheden zou voort vloeien. Als men een dergelijke idee propa geert, als in Sex-Crime geschiedde, randt men het persoonlijke aan, op gevaar af het leven te verliezen. Want er is nog een verschijning van den dood in dezen bundel van Cecil Day Lewis en terecht vreest hij deze. riet is de dood juist van de persoonlijkheid, de levende dood van die blijven bestaan, nadat zij nutteloos ge worden zijn, nadat zij niets meer te doen of te zeggen hebben. It is not you I fear, but the humiliations You mercifully use to deaden grief The downward graph of natural joys, Imagination's slump, the blunted ear. U vrees ik niei, maar de vernederingen, Die gij genadevol gebruikt om 't leed te dooven De dalende grafiek der natuurlijke vreugden Verbeeldingsneergang, 't afgestompt gehoor. In enkels verzen wordt meer dan de vrees voor den gewonen ouderdom uitgesproken, een vrees veeleer voor een te vroegen ouderdom Het is de angst gevangen te worden door een routine, waaruit de polsslag van de wezenlijk bezielde daad wegzonk, de angst, dat men van het geheim van het bestaan gescheiden wordt door het volgen van de voorgeschreven maten, door een te gemakkelijke algemeene ontroering, een te doodsch gehoorzamen aan de commu nistische wet. De gewoonte of de deugd der volmaaktheid nastrever. is een persoonlijk trachten en ondanks alle mislukkingen, on danks alle ontgoochelingen, het eenige, dat steeds weer levenwekkend is. Daarom zijn de vragen uit het gedicht Regency Houses voor den dichter zelf wel beangstigende, maar zeer be langrijke vragen, of hij dit geheel beseft of niet. We who in younger days, Hoping too much, tried on The habit of perfection, Have learnt how it betrays Ou. shrinking flesh; we have seen The praised transparent will Living now by reflection. The par darken: but still We have seen peering out The mad, too mobile face Under the floral hat. Are we living we too, Living extravagant farce In the finery of spent passions? Is all we do and shall do But the glib, habitual breathing Of clocks where time means nothing, In a condemned mansion? Wij, die in jonger dagen, Te hoog hopend, aanpasten Het kleed Jer volmaaktheid, Leerden, hoe het bedriegt Ons krimpend vleesch; we zouden zien Den geprezen, doorzichtigen wil Thans levend door nadenken. De ruiten worden donker; maar toch Zagen wü kijken 't Waanzinnig, te beweeglijk gezicht Onder den hoed met bloemen. Leven wü wü ook Die extravagante klucht In den opschik van verbruikte passies? Is wat 7ij doen en zullen doen Slechts de vlotte, gewende ademhaling Van klokken, wier tü'd niets beduidt, In een veroordeeld huis? In dit gedicht wordt van ons gesproken en het veroordeeld huis kan men als een symbool voor de samenleving opvatten, maar toch ge loof ik, dat de dichter hier vooral een eigen ervaring uitspreekt. Het is te wenschen, dat zijn werk niet geheel verstrikt raakt in een te schamele ideologie, zijn vers herinnert om zijn schittering en de gemakkelijkheid, waar mede het passende beeld voor gedachte en ge voel gevonden wordt, herhaaldelük aan dat van Dryden, het .toont echter nu en dan ook reeds een neiging om, evenals Dryden's vers, te verglijden in de schoon versierde gemeen plaats. JOS. PANHUIJSEN Cecil Day Lewis: Overtures to Death, Jo nathan' Cape Ltd., London. (Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplaag St. Josephs-Gezellenvereeniging. Heden avond, vrije bijeenkomst tot 10.15 uur. Zondag, na de Hoogmis vrije büeenkomst tot 10.15 uur. Onder het Lof is de zaal gesloten. Maandag, oefening Biljartclub. Donderdag, vrüe büeenkomst tot 10.15 uur. Zaterdag, vrije büeenkomst tot 10.15 uur. Voor deelname aan het Zomerfeest op het landgoed Drakenburg op 3 Sept. a.s. gelieve men zich zoo spoedig mogelük op te geven. Men zie verder het Kolpingsblad van verleden week. Vertrokken personen. J. M. Turnhout, naar Voorhout, 's-Gravendamscheweg 47; A. Gou- looze, naar Haarlem Nrd„ Reitsstr. 29; J. C. Beüersbergen, naar Beverwijk, Zeestraat 19; G. van der Plaats, naar Haarlenf, Tetterodestraat 106; E. A. M. Rusman, naar Amsterdam, Nieu- wendijk 239 huis; J. Vrugt, naar Heemskerk, Marquettelaan 24. Gevestigd; niemand. De oogst van de straat. Aanwezig op het Politie-bureau en aldaar te bevragen alle werk dagen tusschen 7 en 8 uur n.m. de navolgende als gevonden aangegeven voorwerpen: heeren handschoen, bruin portemonnaietje inh. 1 dubb. en enkele vreemde munten, idem ledig, eenige kwitanties, horloge, zeef voor bollen, rolgor- dijntje, dasspeldje. Te bevragen aan onderstaande adressen: G. v. Heusden, Meei'dorpstraat, Hillegom, mond orgel in étui; H. W. Hartman, Stationsweg 128, Hillegom, groote zwarte langharige hond; W. Schuit, Maasstraat 4, Heemstede, rüw.bel.-merk; Paase, v. Vlietstraat 26, Hillegom, een hond (foxterrier)Nederstigt, 3e Loosterweg 38, id., muntstuk 2,50; Lommerse, Weeresteinstr. 90, id„ een plank, W. F. Wilhelmus, Patrimonium- pi. 32, id„ blauwe jongensregenjas, M. v. d. Bosch, v. d. Endelaan 63, id., Portemonnaie inh. 1,20; van Doorn, Vosselaan 8, id„ een gouden oorbel; J. Deen, Kerkstraat 21, id., vulpen (rood zwart); v. d. Zwet, Kortenbachtstraat 4, id., 2 witte kousjes. Als verloren zijn aangegeven onderstaande voorwerpen: heerenpolshorloge, beige portemon naie inh. 2,20 of 2,25, ledige lederenacte- tasch, blauwe gabardine damesregenjas (ge merkt A.D.L.-L.Z. 341), lichte regenjas, een kwartje, vulpen (parkette). Bekendmaking. Burgemeester en Wethou ders van Hillegom brengen ter openbare kennis dat op Donderdag, den 31 Augustus aanstaan de, den verjaardag van H. M. de Koningin, alle gemeentelüke bureaux en instellingen gesloten zullen zün. Hillegom, den 24 Augustus 1939. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, C. Van Nispen tot Pannerden. De Secretaris, J. C. Schouten L. S. Burgerlüke stand. Geboren: Maria Johan na, d. van A. C. de Haas en H. J. Hoogkamer: Maria, d. van C. Alders en A. Keüzer; Lam- bertus, z. van J. H. Roelofs en C. A. E. Tromp Getrouwd: B. A. G. Boot en J. C. Duindam Overleden: L. Noort, 67 jaar; P. D. van Mou- rik, 79 jaar; H. de Graaff, 52 jaar. Zondagsdienst van de doktoren. De Zon dagsdienst wordt morgen waargenomen door Dr. Wükmans. Stationsweg 74, Telefoon 5771. De jaarvergadering van „Zang en Vriend schap" werd gisteravond gehouden in het ge- wo«e repetitielokaal. Jansstraat 74. Zij werd geopend door den voorzitter, den heer J. Tideman. Daarna gaf de heer R. Haverschmidt zijn jaarverslag, dat meti büzondere belangstelling door de veie aanwezige zangers werd gevolgd. Door overlüden, ziekte en vertrek, had de ver eeniging een tiental leden verloren. Een bijna even groot aantal zangers had zich echter in het afgeloopen jaar aangemeld, zoodat het aan tal leden vrijwel gelijk gebleven was. Ook het aantal donateurs en kunstlievende leden bleek weinig te zün gewijzigd. De benoeming van dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk tot eere-voorzitter, werd niet dank baarheid gememoreerd. De Liedertafel trad viermaal met succes naar buiten op, hoewel de repetities nog beter be zocht hadden kunnen zijn. Het verslag van den penningmeester sloot met een tekort. Er zal voortaa ernstig gestreefd moe ten worden naar een reëel sluitende begrooting. Gunstiger was het verslag van het K. v. Eden- fonds, dat dank zij de medewerking der da mes reeds op een effectief bezit van meet dan f 1450 kan bogen. Bü de daarop volgende bestuursverkiezing werden herkozen de heeren J E. Voet. J. J. Lo- mans, J. v. d. Velden en W. F. Bremer. Vervolgens lichtte Frits Schuurman zijn ont- werp-programma's voor dé eerstvolgende con certen toe. Vooral dat voor het feestconcert ter geleigenheid van het 110-jarig bestaan te zamen te geven met de Kon. Zangvereeniging „Cecilia" in Den Haag trok büzondere belangstelling van de zangers. Ook de verdere plannen voor den feestdag in 1940 werden toegelicht en besproken. Bij de rondvraag werd nog een levendige ge- dachtenwisseling gevoerd over de verschillende punten. (Ongecorrigeerd.) Geboren: 23 Aug. H. Alblasde Graaf d; 24 Vug. G. van den Berg—Blom z. Overleden: 24 Aug. G. van Dijk—Hooüer, 85 j., Zaanenlaan; D. Boomkamp—Berends, 67 j„ Obistraat; H. J. Abrams—Kappelhof, 76 j., Paul Krugerkade; E. H. de Graaf—Hoogenboom, 82 j„ Florastraat; 25 Aug. H. Jungerie, 79 j., Zuider straat. Ondertrouwd: 26 Aug. H. A. J. Jansen en A. T. Smeding; G. L. G. Cannio en J. van Weezel. LONDEN, 26 Aug. (Reuter). De Duitsche ambassade heeft allen Duitschers den raad gegeven, Engeland terstond of zoo spoedig mogelük te verlaten. Alle Duitsche journalisten te Londen zijn eveneens teruggeroepen en keeren naar him vaderland terug. Het A.N.P. meldde Vrüdagavond laat: Van verschillende züden bereikt ons het bericht, dat in onzen dienst door eigen er varing bevestigd is, dat in den loop van den avond een storing is opgetreden in het internationaal telefoonverkeer met Duitsch- land. De Nederlandsche telefonisten konden wel de Duitsche bereiken en de gedane aanvragen doorgeven, doch de verbindingen kwamen niet tot stand, hetzü doordat, vol gens de mededeeling der Duitsche telefo nisten „geen gehoor" werd gegeven, hetzü doordat er „storing" zou zün. Onder de steden, met welke geen verbinding kon wor den verkregen, behoorden o.a. Berlün, Praag en Diisseldorf. Omtrent de eigenlijke oorzaak van dit verschünsel in het verkeer met Duitsch- land hebben wü geen inlichtingen kunnen verkrügen. Later op den avond, tegen den nacht, werd alleen „storing" opgegeven als reden, dat een verbinding met Duitschland niet tot stand kon worden gebracht. Vrüdagmiddag omstreeks vier uur is in den boezem nabü de linker Rottekade te' Rotter dam de 15-jarige P. Bal verdronken. Hü voer met zün kano in den boezem. Het vaartuig is door onbekende oorzaak plotseling omgeslagen, waardoor de jongen in het water terecht kwam. Hü was de zwemkunst niet machtig en ver dween spoedig in de diepte. Een man, die in de nabüheid zat te visschen, schoot te hulp. Hij slaagde er in den jongen naar den kant te trek ken, doch toen bleken de levensgeesten reeds geweken te zün. De visscher heeft met behulp van twee andere personen nog getracht, door kunstmatige ademhaling den jongen bü te bren gen, doch zü slaagden daarin niet, evenmin als de G.G.D., die spoedig arriveerde. Deze heeft?' het stoffelük overschot naar het ziekenhuis aan 1 den Bergweg vervoerd. Daar het Krelagehuis voor militaire doelein den in beslag is genomen, is het onmogelük, Maandag te Haarlem de bullenbeurs te doen plaatsvinden, daar ook alle andere gebouwen niet beschikbaar zün. ZONDAG 27 Aug. 13e Zondag na Pinksteren. 4e en laatste Zondag van de maand. De stille HH. Missen om 6 uur en 7 uur; om half 9 de Hoogmis; om 10 uur de Kindermis, uitsluitend voor kinderen toegankelük; de laatste H. Mis om 11 uur. 's Avonds 7 uur Lof met Rozenhoedje. In de week de H.H. Missen om 6.45, 7.30, 8 en 9 uur. MAANDAG ook een H. Mis om half 8- Des avonds om 8 uur H. Familie, afd. mannen. DONDERDAG verjaardag van H. M. de Ko ningin. Om 9 uur gelezen Huwelüksmis, Biecht gelegenheid van 6.30 tot 8 uur. 's Avonds om 7 uur Lof met Rozenhoedje en gebeden ter eere van onzen Kerkpatroon St. Bonifatius voor de bekeering van ons vaderland. 9 uur H. Uur. VRIJDAG: Op deze dag beginnen onze scho len weer. le Vrijdag van de maand. Om 6 uur en half 7 wordt de H. Communie uitgereikt. Om kwart voor 8 gez. H. Mis tot opening van het schooljaar. Des avonds om 7 uur Lof met preek en oefening van eerherstel aan het H. Hart. ZATERDAG: Priester-Zaterdag. Geen H. Mis om 9 uur, maar om 10 uur gez. Huwelijksmis met Veni Creator voor Johannes Gras en Agnes Kosters, 's Morgens onder de H. Mis van 8 uur algemeene H. Communie voor de kinderen. Des namiddags van 4 tot 8.30 uur gelegenheid om te biechten, s Avonds om 7 uur Lof ter eere van de H. Maagd Maria voor de bekeering van de zon daars. ZONDAG a s. le Zondag van de maand Sept. Universiteits-Zondag. Collecte voor onze eigen kerk. Na de Hoogmis Te Deum wegens de ver- jaaiVag van onze geëerbiedigde Koningin. over: HET NIEUWE COLLEGE VAN B. EN W. De heer Johs. Visser, voorzitter van de C.H.- raadsfractie, verklaart ons in een brief, dat hij het volkomen eens is met de bezwaren, die de Vrijzinnig-Democraten geuit, hebben ten aan zien van de wethoudersverkiezing. Door 'n reeks citaten, beginnende bü 1932, herinnert hij aan de bezwaren,die altijd gegolden hebben tegen de sociaal-democratische opvattingen. De argumenten ten aanzien van den vrüzin- nigen invloed in het college kan de heer Visser niet aanvaarden en hij besluit: Wü wachten af, wat de heer Büvoet aan de lechtsche raadsfractie zal medeedelen en kun nen voorshands niet gelooven, dat de thans voorgestelde bezetting der wethouderszetels de instemming zou hebben van de meerderheid der kiezers, evenmin van alle R. K. kiezers. (Ter verduidelüking diene, dat de C. H. door het besluit van de R. K. raadsfractie hun wet houderszetel zullen verliezen. RED.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 3