THABUR TE HUUR NAARDEN Laatste voorbereidingen voor de wereldkampioenschappen m PRACHTIGE VRIJE HUIZEN SCHUILKELDER w DE KANSEN VAN ONZE LANDGEN00TEN ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1939 i II I •- ARCHITECTONISCHE VERLICHTING NEDERLANDSE ORNAMENTEN FABRIEK mm Loopgraven worden 'm de Engelsche hoofdstad aangelegd voor de bescherming tegen even- tueele aanvallen. Zakken worden met de uitgegraven aarde gevuld DE RINGVAART HiUegom N.V. Betonfabriek „De Ringvaart' Het weer op Zondag Het verliest zijn standvastigheid RETRAITEN WIELRENNEN Nederlandsche titels in het voor uitzicht, maar de strijd is zwaar der dan in 1938 Voorloopig gaan de wedstrijden nog door De tactiek is van belang! Stayers en achtervolgers Naar Varese NATIONALE BLOEMEN TENTOONSTELLING Van 610 September te Wassenaar ven' FOTO REPORTAG E ■REEDS VAN AF riEDERLATIDSE STOFZUIGER FABRIEK DEO HAAG. T. Onder den doorgang van het Rijks- museum te Amsterdam staan de ver huiswagens gereed, om op het eerste bevel de kunstschatten naar een vei liger plaats te vervoeren Met zandzak ken zijn de ramen van het Rijksmuseum te A'dam ge barricadeerd ter bescher ming van de kunstschatten Talrijke Engelschen keeren in verband met den ernstigen interna tionalen toestand op advies der autoriteiten naar hun land terug. De geweldige drukte op het Liverpool Street Station te Londen na aankomst der continentale treinen v -s'»' Jhr. mr. D. J. de Geer, de minister-president, bespreekt op het Buitenhof te Den Haag den internationalen toestand met den minister van Buitenlandsche Zaken, mr. E. N. van Kleffens, onder het genot van een kopje koffie. Het noodweer in België richtte ernstige schade aan. Vooral de spoorlijnen in de omgeving van Brussel hadden het zwaar te verduren. Op verschillende plaatsen werd de rails losgeslagen en het treinverkeer ontwricht AMERSF OORTSCHESTR A AT WEG, hoek HUIZERSTRAATWEG, naast nieuwe zwembad Voor en achier blijvend vrij uiizichi, 2 kamers en suiie, 3 slaapkamers, keuken, badkamer, grooie zolder, zeer grooie voor- en achieriuin mei sieenen tuinhuis, met en zonder garage, 20 Meier van tram- en busverbinding. Huurprijs f40.p. m. Ook ie koop a f 7000.Te bevr. op hei werk en bij J. L. v. ELMPT Amstelveen, de Ruyschlaan 201, Telefoon 2733 VEILIGHEID BIJ IUCHTGEVAAR BIEDT GEWATEND BETON beschermt tegen brand, scherfwerking en puinstorting OVERAL TE PLAATSEN IN EEN DAG GESTELD BIJ VERHUIZING MEE TE NEMEN voor elk aantal personen PRIJS ca. 25.00 PER PERSOON Telefoon 5864 Onze weerkundige medewerker schrijft: Het gebied van hoogen druk, waaraan wij den laatsten tijd mooi en warm weer te danken had den, is langzamerhand vzfn minder beteekenis geworden en vormt nu nog slechts een uitlooper van het Middel-Russische gebied van hoogen druk, die over Zuid-Scandinavië, de Noordzee en 'Engeland in Z.W.-lijke richting reikt. Deze luchtdrukverdeeling kan weliswaar nog wel eenige dagen aanhouden, maar is op den duur niet bestand tegen de aanvallen van de depres sies, welke uit den Oceaan opkomen en in N.O.- riehting over IJsland voorbijtrekken, waarbij zij hun invloed in den vorm van uitloopers aan de Z.O.- en Z.-zijde hoe langer hoe meer in de richting van het vasteland van Europa uitbrei den. Voorloopig blijven deze depressies nog ver af en is er geen onmiddellijk gevaar, dat de rus tige weersgesteldheid verstoord zal worden, maar het is toch nu niet meer even zeker als ver leden week, dat wij mooi weer aan het einde dér week zullen hebben. Waarschijnlijk zal de hooge luchtdruk zich in het Z.O. terugtrekken en West- Europa aan den invloed der depressies overlaten, doch dit zal nog niet gebeuren zoolang de baro meter zijn vrij hoogen stand zal behouden. Een Intredende en doorgaande daling zal het eerste voorteeken zijn van den naderenden ommekeer in de weersgesteldheid. Voorloopig kunnen wij nog rustig en droog, vrij warm weer verwachten, echter met weinig zonneschijn en met plaatselijke mistbanken, vooral in het Westen des lands, zoolang er wei nig wind is. Later, als er meer wind, waarschijn lijk uit Z.-Z.W., doorkomt, zal het weer zon niger worden. Over het algemeen zijn de voor uitzichten voor het week-end tamelijk onzeker geworden, vooral wat betreft de bewolking en de regenkans. (Nadruk verboden) Sept.: Mannen en Jongelingen. 58 Sept.: Meisjes. 811 Sept.: Militieplichtigen. 1215 Sept.Gereserveerd. 1518 Sept.: Militieplichtigen. 1922 Sept.: Gehuwde Vrouwen. 2225 Sept.: Meisjes. 2629 Sept.: Ongeh. Dames Middenstand. 29 Sept.2 Oct.: Jonge Mannen (Verloofden) 25 Oct.: Zelatricen Paus. Liefdewerken e.a 6—9 Oct.: R. K. Voetbalcl. (Heng.: Bl.-W. e.a.) 1013 Oct.: Gehuwde Vrouwen. 1316 Oct.: Mann, en Jongel. (Oldenzaal e.a.) 17—20 Oct.: Gehuwde Vrouwen. 2023 Oct.: R. K. Voetbalcl. (Heng. Achilles e.a.). 2730 Oct.: Meisjes. 31 Oct.3 Nov.: Mannen en Jongel. (Allerh. Allerz.). 36 Nov.: R. K. Sportclubs (Oost-Geld. e.a.) 710 Nov.: Jonge Mannen. 1113 Nov.: Gereserveerd. 1417 Nov.: Gehuwde Mannen. 1720 Nov.: Ongehuwde leden B.B. (Meisjes die kennis hebben). 2124 Nov.: Gehuwde Vrouwen. 24—27 Nov.: A.B.T.B. 28 Nov.1 Dec.: Gehuwde leden B.B. 14 Dec.: J.B.B. (Oldenzaal, Tubbergen e.a.) (De christen in het volle leven). 710 Dec.: Meisjes 8 Dec. 1215 Dec.: Ongehuwde leden B.B. 15—18 Dec.: J.B.B. (Delden, Drente, Groenlo e.a.) (De christen in het volle leven). 2023 Dec.: R.K. H.B.S. Hilversum e.a. 2326 Dec.: Kerstretraite Mannen en Jonge lingen. 27—30 Dec.: A.B.T.B. (Van onzen specialen verslaggever) MILAAN, 25 Augustus Den woeligen en gevaarlijken politieken gebeurtenissen ten spijt en ondanks de opwinding, welke zich ook van het land van den Duce heeft meester gemaakt, gaat men toch rustig voort met het voorbereiden van de wereldkampioen schappen. Op de prachtige Vigorellibaan draaien sprinters, stayers en achtervolgers gestadig hun rondjes en 50 K.M. verder, in Varese, beproeven de wegrenners 't moei lijke Alpentraject, waar de besten van de besten volgende week hun krachten zullen meten. Uit negentien landen ter wereld zijn de wiel renners naar Milaan gekomen om eikaar gedu rende negen dagen te bestrijden in het jaar- lij'ksche tournooi om de zes wereldtitels. Bij die negëntien naties zijn er natuurlijk verschillen de, die slechts een 'onbeteekenend bijrolletje spelen, Roemenië b.v. met één prof wegrenner, het gloednieuwe Slowakije met één amateur sprinter en natuurlijk ook China, dat, zooals altijd, vertegenwoordigd wordt door den Hol- landschen Chinees Wing uit Rotterdam, die eiken zomer in zijn vacantia een gratis reisje naar de wereldkampioenschappen maakt op kosten van den Chineeschen Wielerbond. Maar zeven landen zijn er, die op elk der zes programmanummers uitkomen en van dit ze vental heeft Nederland zelfs met zestien deel nemers een ploeg, die bijna het maximum aantal toegestane inschrijvingen per land telt. Drie amateursprinters (Derksen, Piet Smits en Pronk), twee stayer (Wals en Bosland), één achtervolger (Klink), vier amateurwegrenners (Engel, De Groot, Kors en Chris Smits) en vier profwegrenners (Demmenie, Van Nek, Schulte en Lambrichts) vormen elk in hun categorie het hoogst toelaatbare deelnemerscijfer; slechts als we naast het wereldkampioensduo v. Vliet erv v. d. Vijver, ook nog een derden profsprinter zouden hebben meegenomen, zou ons kleine landje 't theoretische maximum bereikt hebben. Zal Arie van Vliet ook dit jaar de regenboocjtrui mogen aantrekken? Onze beste kanshebber is Arie van Vliet, die sinds vorig jaar nog weer vooruitgegaan is. De halfoverdekte Vigorellibaan, die in 1932 bij de toenmalige wereldkampioenschappen gebruikt werd, is voor Van Vliet minder geschikt dan het breede Stadioncement met zijn ruime boem ten, want op de 400 meter lange houten baan van Milaan telt de snelheid der renners voor 50 pet. en de taétiek voor de andere. 50 pet. Nederland heeft in Van Vliet den snelsten prof sprinter en in Derksen den snelsten amateur sprinter van het oogenblik, doch practisch slaan we resp. Scherens en Astolfi hooger aan, zoodat men niet te vast op een herhaling van ons dubbel sprintsucces uit 1938 moet rekenen. We verwachten bij de profs Scherens, v. Vliet, Richter en Gérardin in de demifinale met Loatti als outsider; in een finale-Van Vliet- Scherens heeft onze landgenoot 60 pet. kans op de overwinning! Bij de amateursprinters wordt het jaarlijk- sche duel NederlandItalië voortgezet; men mompelt al over demi-finales DerksenBergoni en SmitsAstolfi met den Franschman Noblet als lastigen outsider. De Nederlandsche ama teurcracks hebben elk een bedenkelijke handi cap: Derksen in zijn zenuwachtigheid, Smits in zijn slingerend rijden bij zijn rukkenden stijl, die hem wel eens een disqualificatie z»u kun nen kosten bij de strenge jury der wereldkam pioenschappen. Vandaar dat we het houden op Astolfi, een slim renner en iemand die op deze houten baan uitstekend thuis is. Aimar (Frankrijk), Batesini (Italië) en Klink (Nederland) worden als de sterkste ach tervolgers beschouwd; het zijn renners, die zich op dit nummer specialiseeren, waardoor Klink wat voor heeft boven zijn veelzijdige landgs- nooten Schuite, Groeneveld en Pijnenburg, wier zeker niet denkbeeldige kansen automatisch ver dwenen door de bepaling, dat uit elk land slechts één achtervolger mag starten. Dethmer Klink, de taaie boerenzoon uit de Wieringermeer, ïeeft aan z'n Nederlandschen kampioenstitel te dan ken, dat hij mag uitkomen. Op stayersgebied tellen we niet mee. Na vier wedstrijddagen en twee rustdagen verhuist Vrijdag het heele wielergezelschap naar Varese, dicht bij het Comomeer gelegen in de Italiaansche Alpen. Op een parcours van 36% K.M., dat Zaterdag 2 September vier maal door de amateurs en Zondag 3 September zevenmaal door de profs moet worden afgelegd, wordt het wegkamploenschap ferreden, dat door de Italianen zelf als het hoofdnummer be schouwd wordt. Met Bartali en Bizzy bij de profs en diverse onderling gelijkwaardigen bij de amateurs rekenen ze op twee wereldtitels, zoo- als hun ook (door Binda en Martano in 1932) ten deel vielen bij den vorigen keer, dat deze wegwedstrijden plaats vonden in Italië, waai het publiek langs het parcours aan zijn land- genooten een enormen möreelen steun verieent: De Belgen zijn hun gevaarlijkste concurrenten, in derde instantie pas komen de Franschen, Duitschers en Nederlanders op dit parcours, dat niettegenstaande de Alpen lang niet zoo zwaar is als de moordende Cauberg van vorig jaar te Valkenburg. De Korl. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plant kunde, afdeeling Wassenaar, organiseert een groote nationale bloemententoonstelling, met het doel de nationale cultures onder de oogen van het publiek te brengen en tevens te too- nen dat het mogelijk blijkt te zijn ook in dezen tijd van het jaar met iets bijzonders naar vo ren te komen. Het bestuur geniet het voorrecht over een buitengewoon mooi terrein te mogen beschik ken op het landgoed „Duinrell" te Wassenaar, welwillend ter beschikking gesteld door den Hoogwelgeb. Heer P. J. Graaf van Zuylen van Nijevelt. De tentoonstelling duurt van 6 tot 10 September. Op het buitenterrein zullen uiteenloopende cultures te bewonderen zijn, waarvan het groot ste contingent geleverd zal worden door Bos- koopsche kweekers met de bekende winterharde planten, groenblijvende heesters en coniferen. Daarnaast zullen verschillende ideeën van tuinaanleg worden gedemonstreerd, een gazon met muurtje, rotstuinen e.d. De direafce toe gangsweg van de brug, tot de gebouwen zal worden gevormd door een haag van geschoren buxusvormen, en vanuit dezen weg zijn verschil lende zijpaden geprojecteerd, opdat alle inzen dingen van nabij bekeken kunnen worden. Aan de rechterzijde van dit uitgestrekte ter rein is een Dahliatuin ontworpen, waar reeds in het voorjaar de allernieuwste soorten en variëteiten werden aangeplant, o.m. vragen hie' de aandacht de nieuwste halskraag-Mignon* dahlia's van de gemeente 's Gravenhage, waar* van de variëteit Froukje j.l. Maandag het eer» tificaat van den Proeftuin verworven heeft. Het ontwerp voor het buitenterrein, zoowel als voor de indeeling der binnenruimte werd vervaardigd door den tuinarchitect H. Copijn uit Groenekan. Het gebouwencomplex van 3000 M2 zal deels uit houten, deels uit linnen tenten bestaan, die echter een geheel vormen. De geheele leng te van het complex zal 170 meter bedragen, waardoor men aan den ingang reeds een over weldigenden indruk zal krijgen van de bloe menmassa. We treden binnen door de houten tent, waar de Ned. Dahliavereeniging, die haar leden niet alleen door het geheele land heeft, doch ook in het buitenland, 400 meter zal bezetten, waa' de nieuwste vormen en kleuren voor de jaar- lijksche keuring worden aangetroffen. Aah weerszijden van het middenpad over een lengt® van 60 meter zijn deze Dahlia's opgesteld, in vazen, in bloemwerk, in potten, in bonte men geling dooreen. Als we deze overweldigende kleurenweeld® verlaten hebben, komen we langs verschillen0 reclamestands. De geheele omgeving van de Begonia's zal rustigen indruk geven, want hier zijn 't voora^ kasplanten, als Bromeliacaea, Echeveria's, An' thuriums, Adiantums, Aspleniums, Canna's verschillende pot- en perkplanten, die de wan^ den versieren, benevens enkele tientallen me ters snijbloemen, die den vroolijken noot aa^ deze stemmingsvolle wanddecoratie zullen %e De laatste tent is als een sluitstuk. De ach terwand wordt gevormd door twee inzending® Orchideeën, waar tusschen een groote v0 j met Kolibri's de kleinste vogeltjes ter werd die te midden van deze exotische bloemen tln' hooren, en ter opluistering worden afgestaa bi!' door het Wassenaarsche Dierenpark. Des avonds zal deze feërieke groep op zondere wijze verlicht worden, om de sprookj achtige sfeer goed te doen uitkomen. f Enkele groote buitenplaatsen zullen hier afwisseling een kostelijke collectie groenten fruit exposeeren. Verder zullen hier de allernieuwste Gla\Lji lussen en Stokrozen worden gebracht, ter ook nog een fraaie groep rozen de aandacht vragen, naast een opvallende groep bloemt een voorbeeld' van bindkunst. o0% Niet alleen uit tuinbouwkringen, doch g van officieele zijde bestaat er belangstel voor deze Bloemenshow. Een groote zilv£e. medaille van H. M. de Koningin, en een z' jm ren medaille van Z. K. H. Prins Bernhard beschikbaar gesteld. ep Ook het buitenland leeft mede; Belgisch® Duitsche inzendingen van Dahlia's werden boekt, terwijl de Belgische en de Enge - Dahliavereeniging medailles beschikbaar ben gesteld en de Duitsche DahliavereeniS een porceleinen vaas. De opening zal geschieden op Woensda^ September, des middags half drie, w£iaI^.oi" nadere berichten nog gepubliceerd zullen den. ge- Des avonds zal de Tentoonstelling opend zijn tot 10 uur. In samenwerking met de H.T.M en at tea ondernemingen zullen speciale busdie worden georganiseerd. vot]

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 4