HILDEBRAND-PRIJSVRAAG Laatste Nieuws STOFZUIGERS Haarlem, 26 Aug. JONGETJE VERDRONKEN TE ZANDVOORT m van de Nieuwe Haarlemse he Courant II Figuren en gevallen uit de Camera Obscura DUITSCHE GEZANT BIJ DE KONINGIN 't NEDERLANDSCHE HANDELMAATSCHAPPIJ,N.v. ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1939 HQBROtmm Twee meisjes konden worden gered Zware dag voor de Zandv. reddingsbrigade Geloof en Wetenschap Programma voor het komende seizoen WONINGBOUW OM OOST- SINGELGRACHT Transacties met Droste HET GASBEDRIJF Eenige uitbreidingen Goedkoope trein R. K. Meisjesschool Eemstraat Uitbreiding met 6 lokalen White Star gaat niet door PROGRAMMA RADIO CENTRALE Zondag 27 Augustus R. K. ORATORIUM- VEREENIGING Aanmelding nieuwe leden Een Vriend van Burge meester Talesius De beroemde Rector van de Latijn- sche School Cornelius Schonaeus PRENT IVo. 17 De Stofzuiger Centrale Hageman Ged. Oude Gracht 52 - Telef. 12762 „Wat zal de arme Suzette beginnen Zij snikte luid. Ik ging met haar naar g het hofje.Hf HË GEMEENTEZAKEN Met minister Van Klef fens in speciale audiëntie ontvangen AGENDA Bioscopen 27 Augustus Bioscopen 28 Augustus Bioscopen g/ODtmuu. STADSNIEUWS Een tragisch ongeluk heeft zich, zooals wij al meldden, gisterennamiddag bij het tenten kamp op het Noordelijke stille Strand te Zand- Voort voorgedaan. Te omstreeks drie uur gin gen de 17-jarige G. B. en de 9-jarige P. B. uit Haarlem een bad nemen. De oudste zwom een eindje zee in, waarna de jongste hem wilde vol gen. Toen zij een eindje van het strand af wa ren, verkeerde de jongste in gevaar. Alhoewel zijn oudere broer nog reddingspogingen aan wendde, mocht het hem niet gelukken zijn broertje boven te brengen. Het kind verdween onder water en is daarna niet meer gezien. Het voorval verwekte in het tentenkamp na tuurlijk groote consternatie en velen begaven zich in zee om te trachten het jongetje te vin den. De heer A. Loos begaf zich onmiddellijk met de reddingsvlet van de Zandvoortsche red dingsbrigade in zee en begon direct te dreggen. Inmiddels werd de Zandv. reddingsbrigade ge alarmeerd en spoedig waren enkele leden ter Plaatse, die de leiding namen bij het zoeken. Hierbij hebben vooral de kampeerders zich zeer verdienstelijk gemaakt, daar men voor het afzoeken van een zwin geregeld ploegen van cir ca twaalf menschen noodig had. Enkele uren achtereen heeft men gedregd, doch zonder re sultaat. Ook de Bloemendaalsche reddingsbri gade heeft op de meest lofwaardige wijze haar medewerking verleend. Echter eerst om zeven uur des avonds spoelde het lijkje aan. ongeveer 20o meter nabij de plaats, waar het ongeval ge schied was. Per politiebrancard is het stoffelijk overschot naar het lijkenhuisje op de algemeene begraafplaats overgebracht. Prachtige redding op het Zuiderstrand Te circa drie uur Vrijdagmiddag had op het Zuidelijke stille strand bijna een verdrinkingson- geval plaats, doch hier konden door het tijdig ingrijpen van de Zandvoortsche reddingsbriga de twee meisjes van 7 en 11 jaar worden gered. He beide zusjes S. uit Amsterdam, tijdelijk woon achtig te Bentveld, waren met haar ouders aan het zwemmen, even ten Zuiden van het postge- bouw van de Z.R.B.. Hier bevindt ziêh een ge vaarlijke mui, waarin de beide meisjes geraak ten. Zij konden niet meer tegen den stroom op- zwemmen en dreven af. Haar hulpgeroep werd opgemerkt door haar vader, die zijn dochtertjes echter niet kon bereiken, waarop enkele andere baders te hulp snelden. Ook dezen mocht het Piet gelukken de meisjes te redden. Inmiddels had Kraaijenoord de moeilijke situatie bemerkt eu bedacht zich geen moment om zich gekleed te water te begeven. Spoedig had hij de meisjes te pakken en hield haar boven water tot de komst van de reddingssloep van de reddings brigade, die met het oog op de gevaarlijke zee Juist te water werd gereden. De bemanning van de vlet nam de meisjes over en. roeide naar het strand terug. Per auto werden de drenke- hngetjes naar dr. C. A. van Fraassen gebracht, °P wiens last beiden naar haar woning werden overgebracht en omiddellijk onder de wol wer den gestopt. Het avontuur liep dank zij het kranig optreden van Kraaijenoord zeer goed af. Onlangs schreven wij over de gevaren der zee, baarbij we schreven, dat de dag niet geprezen *hoet worden voor het avond is. Dit is thans op droeve wijze bewaarheid geworden. De vereeniging „Geloof en Wetenschap" voor •'aarlem en omstreken biedt haar leden het 32e bJ'ogram aan voor het seizoen 19391940. Het bestuur commentarieert o.a.: Is er sinds 908 een gestadige ontwikkeling, in de breedte 'Cowel als in de diepte vast te stellen, in één ®hzicht wijzen de laatste jaren op een consoli dering, en wel in het aantal avonden, dat ge- kcven wordt. Naar de meening van het be- Uur is hier het maximum bereikt, dat uit een ^Spunt van doelmatigheid te bereiken viel. I econsolideerd werd echter ook de traditie der gutste jaren, n.l. den leden vóór alles den weg ,e lijzen in de brandende problemen van dezen ,.ljh. hunne kennis op verschillend gebied te Prijken en daarnaast gelegenheid te bieden te Pieten van muziek, tooneel en film. P Vrijdag 15 September wordt de jaarlijksche Semeene vergadering gehouden in café-restau- Pt Brinkmann aan de Groote Markt. Zij Pgt om 8.15 uur aan. l' worden 16 avonden gegeven, alle in den ^hsschouwburg. }hhjdag 6 October: „Stralende Dageraad" j^'orious Morning"), tooneelspel van Norman ï(v?°Wan' uit te voeren door de N.V. Residentie j?Peel te 's-Gravenhage. V0^Psdag 17 October: „Maatschappelijke Her- hi n'l|Ping en Wereldbeschouwing", voordracht te fcbPen door prof mag. dr. J. B. Kors O.P. te ^Pcgen. tvjjPensdag 25 October: „Het sprookje der tj. Ptvaardigheid", tooneelspel van Ladislaus Fo- V' uit te voeren door het Gezelschap Saal- jP-Parsgr. l«v sciag I November: „St. Wilhbrord en zijn Ct ePswerk". voordracht te houden door prof. Tesser S.J. te Maastricht. °ensdag 15 November: „De ondergang van Vj Vdjheid" (spel van de zeeslepers), tooneel- Vci Van Jan de Hartog. uit te voeren door Het yPriandsch Tooneel te Amsterdam. jjtfag 8 December: „Problemen en methoden cir beroepskeuze", voordracht te houden door Hi H. M. Berger te 's-Gravenhage. VbPrriSdag 19 December: „A Christmas Carol", {jC'ra°Pt met declamatie, te houden door dr. kin Van Amerongen te Alkmaar met medewer- «ejrt] 'an het Aerdenhouts vrouwenkoor onaer ^jPg van Felix de Nobel. euëd" („Les jours heureux"), spel van de van Claude André Puget, uit te voeren "ïi^ Tooneelgroep „Het Masker" te Amster- °Pdag 7 Januari Kindermatinée. te geven door Het Marionettentheater van Bert Brug man te Blaricum. Vrijdag 12 Januari: „De maritieme verdediging van het Nederlandsche Imperium", voordracht te houden door den vice-admiraal b.d. L. J. Quant te Amsterdam. Vrijdag 19 Januari: „Dido and Aeneas", opera van Henry Purcell en een reeks oude Engelsche liederen, een en ander uit te voeren door het Utrechtsch Madrigaal Koor te Utrecht, met me dewerking van solisten en orkest. Vrijdag 9 Februari: „De lijkwade van Turijn in het licht der moderne fototechniek", voor dracht met lichtbeelden, te houden door prof. dr. A. Raignier S.J. te Leuven. Vrijdag 23 Februari: „Met boot en tent door Canada's Rotsgebergte", voordracht met film, te houden door dr. W. G. N. van der Sleen te Haarlem. Vrijdag 14 Maart: „RomeKonstantinopel Moskou. Van scheuring en hereeniging", voor dracht met lichtbeelden, te houden door pater dr. Zacharias O.M. Cap. te Narva (Esthland). Vrijdag 5 April: „De orde in de natuur en de kunst", voordracht met lichtbeelden, te houden door dr. Leo Senden, pastoor-deken te Hoog straten. Vrijdag 26 April: „Vasantasena" (Het Leemen Wagentje), oud-Indisch tooneelspel van koning Cudraka, uit te voeren door de N.V. Het Resi dentie-Tooneel te 's-Gravenhage, B. en W. schrijven aan den Raad: Het ligt in óns voornemen op het bouwterrein, dat door de omlegging van de Oostersingel- gracht beschikbaar is gekomen, een 40-tal wo ningen te doen bouwen- Daarvoor zal het ech ter nbodig zijn, dat een gedeelte van de Thor- beckestraat aan het openbaar verkeer wordt onttrokken. Bezwaren daartegen zijn niet in gekomen. Voorts is het voor een goede uitvoering van het hiervoor genoemd bouwplan gewenscht, dat de gemeente eigenaresse wordt van het perceel aan den Harmenjansweg no. 60 hoek Thorbec- kestraat. De N.V. DrOste's Cacao- en Chocoladefabriek, eigenaresse van dat perceel, heeft zich bereid verklaard het huis aan de gemeente te verkoo- Pen tegen een bedrag van f 3.300.mits het gemeentebestuur haar schriftelijk verklaart t.z.t. een verzoek tot gebruik van den grond aan de Veerpolderstraat onder alsdan nader vast te stellen voorwaarden en tegen een nader te be palen vergoeding in welwillende overweging te zullen nemen. Hiertegen bestaan bij ons geen bezwaren. De Veerpolderstraat zal wanneer een brug voor gewoon verkeer over het N.B. Spaarne in het verlengde van den Oudeweg en het Prinsenbolwerk is gemaakt voor dat ver keer niet meer van belang zijn. Het is begrijpe lijk, dat Droste prijs stelt op dezen grond, om dat de Veerpolderstraat de bezittingen van deze vennootschap doorsnijdt. Verkoop van den grond ontmoet echter bezwaren, omdat in de Veerpolderstraat o.a. kabels en buizen der Lichtbedrijven liggen, welke steeds bereikbaar moeten zijn- Er bestaan, naar onze meening, echter geen bezwaren den grond t.z.t. aan Droste in gebruik af te staan onder nader vast te stellen voorwaarden en tegen een nader te be palen vergoeding. De buizen en kabels kunnen dan in den grond blijven liggen. B. en W. stellen voor te besluiten; le. Tot uitbreiding van de bestaande gas- cbmpressoren-installatie van het gemeente gasbedrijf door bijplaatsing van een electrisch aangedreven roUerend gascompressor-aggre- gaat met een capaciteit van 2450 M3 gas per uur bij 1 atm. overdruk, waarvan de kosten ad f 14.500-kunnen, worden bestreden uit het onder volgno. 1092 der begrooting voor 1939 (als kapitaal-verstrekking aan het gasbedrijf) uitgetrokken bedrag. 2e. Voor de meting van het door de Konink lijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrie ken N.V., te IJmuiden, na 1 October 1939 aan Haarlem te leveren gas, eenige veranderingen aan te brengen aan de bestaande fabrieksgas- leidingen op het terrein der gemeente-lichtfa brieken, alsmede een drukregulateur bij te plaatsen. 3e. Aan te schaffen en aan te leggen de be- noodigde 8" persleiding', welke de verbinding tot stand brengt tusschen de gashouders aan de Delistraat en den gaszinker in het Noorder Buiten Spaarne. In verband met deze besluiten ter beschikking' van B. en W. te stellen totaal f 18.700. Wij vestigen speciaal de aandacht van onze lezers op op advertenties voorkomende in dit blad, aangaande goedkoope treinen. Agentschap HAARLEM Groote Houtstr./Groote Markt Telefoon 13990 (3 lijnen) Bijkantoor Haarlem-NOORD Rijksstraatweg 43 - Tel. 20321 Wij leveren reischèque's voor Hongarije, Joego-Slavië en Tsje- cho-Slowakije. - Vraagt ons alle gewenschte inlichtingen B. en W. schrijven aan den Raad: Het Kerk- en Schoolbestuur Sint Bavo te Haarlem verzoekt ingevolge art. 72 dér Lager- onderwijswet 1920 de medewerking van de ge meente tot uitbreiding van de R. K. Meisjes school voor gewoon lager enderwijs „St. Philo- mena" aan de Eemstraat 2, alhier, door bijbouw van zes lokalen. Deze. uitbreiding acht het bestuur noodzake- li.ik ten gevolge van de stijging van het aantal leerlingen. Het verzoek voldoet aan de bepalingen der wet, door inwilliging worden de normale eischen aan het geven van lager onderwijs te stellen niet overschreden. Wij stellen daarom voor de gevraagde mede werking te verleenen en daartoe een crediet tot ten hoogste 63.000.—, zijnde het bedrag- der globaal beraamde kosten, te onzer beschik king te stellen. Wegens mobilisatie in België is het niet moge lijk gebleken, dat de Belgische club naar Haar lem komt. De reeds aangekondigd! wedstrijd T.Y.B.B.White Star wordt dus tot lateren da tum uitgesteld. De overige wedstrijden gaan echter door. Progr. 1: Hilversum II. Progr. II: Jaarsveld en Hilversum I. Progr. 3: Keulen 8.35, Fransch Brussel 9.20, Keulen pi.m. 9.50, Radio PTT Nord of diversen 10.35, Parijs Radio 10.50, Radio PTT Nord of di versen 12.10, Ned. Brussel 12.20, Keulen 2.20, Ned. Brussel pl.m. 2.50, Fransch Brussel 4.20, Parijs Radio 5.20, Radio PTT Nord of diversen 6.20, Ned. Brussel 7.20, Keulen 7.50, Ned. Brussel 10.20, Boedapest of diversen 11.20. Progr. 4: Ned. Brussel 8.30, Droitwich 11.05, Fransch Brussel 12.20, Droitwich 12.35, Parijs Radio 2.20, Droitwich pl.m. 2.35, London Regio nal 5.20, Droitwich 7.40, Straatsburg of diversen >0.35, Droitwich 10.50, Keulen pl.m. 11.00. Progr. 5: 8.30 v.m.12.00 n.m. Diversen. Voor dames en heeren, die over een góede stem beschikken, bestaat gelegenheid zich aan te melden als lid der R. K. O. V. Het bestuur zal te dien einde zitting houden in het Café- Restaurant Brinkman, Groote Markt, op Zon dag' 27 Augustus a.s., tusschen 12 en 2 uur. Centraal R. K. Pensionbureau, Parklaan 59, Haarlem. Inlichtingen dagelijks. MAANDAG 7.30 uur: Bezoek aan Leerdam van de Ned. Reisv. voor Katholieken. DINSDAG 10.3012 u.: spreekuur van de R.K Reclasseerings-vereeniging in het bureau der vereeniging, Bakenessergracht 26 zwart. 2.30 uur: Bestuursvergadering van de St Marthavereeniging in het Tehuis^ Koninginne weg 8bis. 5 uur; Gymnastiekrepetitie „Hercules Win De dagelijksche uitzending naar Wijk aan Zee van de R. K. Vereeniging „Voor het schoolgaande kind" te Beverwijk werd besloten met een strandfeest. Een aar dige snapshot van de vaardigheid in koekkappen Men schrijft ons: Het artikel, gewijd aan den Haarlem- schen burgemeester-martelaar Quirinus Talesius, die door zijn medeburgers tijdens het Spaansche Beleg uit weerwraak op de wallen van Haarlem ten aanschouwe van de belegeraars werd opgehangen, herinnert aan een anderen vromen katholiek uit die dagen, den later zoo beroemd geworden en geleerden rector van de Latijnsche school (thans gymnasium) Cornelius Schonaeus. Deze was een vriend van burgemeester Talesius. Schonaeus werd in 1541 te Gouda uit een aan zienlijk geslacht geboren, studeerde te Leuven, kwam naar Haarlem en werd er schoolmeester, zooals hij zichzelf noemde. Dat was omstreeks 1570, dus nog vóór het Spaansche Beleg. Het is aan te nemen, dat Schonaeus destijds in een of andere ondergeschikte betrekking aan de Latijnsche School verbonden was, want het eerste zijner vele latijnsche tooneelstukken, is gewijd aan de Vroedschap van Haarlem en in zijn opdracht maakt hij een toespeling op zijn benoeming. In 1575 stelde de stadsregeering hem aan tot opvolger van Mr. Cornelis Jacobs, een priester, als rector der groote of Latijnsche school. Wij vestigen er de aandacht op, dat Haarlem na het Spaansche Beleg tot 1578 aan de zijde dei- Spanjaarden heeft gestaan. Schonaeus genoot voor zijn functie de gewone schoolgelden en bovendien een wisselvallige jaarwedde, die in den beginne 180 florijnen bedroeg, later meer en minder, en vrije woning in het rectorshuis in de Jacobijnestraat. Aan deze eervolle be trekking was ook het voorrecht verbonden van stadskleeding en daarvoor genoot de rector negen florijnen per'jaar, terwijl Schonaeus in den beginne ook eenige inkomsten had uit een bediening, die hij ten behoeve van de gilden in de Groote Kerk vervulde. Toen in het jaar 1578 deze kerk aan de katholieken ontnomen was, hield deze functie op, maar burgemees- teren kwamen hun rector in het verlies der ge noten voordeelen tegemoet door hem jaarlijks tot het einde van zijn leven 24 florijnen uit de stadskas toe te leggen. Wanneer de stad zelve de hulp van haar rector noodig had, in zaken, die buiten den gewonen kring van zijn ambts verplichtingen lagen, bleef zij niet in gebreke hem daarvoor te beloonen. Zoo b.v. in 1578 gelijk blijkt uit de volgende betaling in de boe ken van de stadsrekening „Betaelt Mr. Cornelis Schonaeus tersaecke, dat hij den tijt van veer tien dagen met een zijner discipulen gevaceert heeft int maecken van een cathalogus van boe- cken, liggen in den conventn der predicaeren, minnebroeders ende ondere de keldere van dien, omme de bequaemste gerenvoyeert te worden aen de Universiteit van Leyden, volgende de re- quisitie van den heer van Noortwijk, acht flo rijnen", waaruit blijkt, dat de boeken uit de bi bliotheek van de kloosters der predikheeren en Minderbroeders door het gemeentebestuur naai de toen pas opgerichte universiteit van Leiden zijn gestuurd. Schonaeus was getrouwd en had kinderen. Hij bekleedde zijn rectoraat tot den 25sten Ju'.i 1610, maar bleef daarna in het genot van zijn tractement. Het rectorshuis aan de Jacobijne sttaat stond hij echter af aan zijn opvolger mr. Theodorus Schrevelius. Zelf ging hij in de Jansstraat wonen. Reeds in November 1611 werd hij opgeroepen tot een beter leven. Cornelius Schonaeus was vroom katholiek braaf en rechtschapen, van krachtigen geest, daarbij ervaren in de oude talen en een „won derbaarlijk bouwman van kloeke verstanden'; volgens de getuigenis van zijn protestantschen leerling Petrus Scriverius. Hij bracht de in ver' val geraakte Haarlemsche school weder tot haar vorigen bloei, en al werd tijdens zijn rectoraat de katholieke stadsregeering ook afgezet en door voorstanders van de nieuwe leer vervangen Schonaeus bleef in zijne betrekking, en het kerkgeloof van den ultramontaanschen rector was, naar het schijnt, geen beletsel of bezwaar om, ook van de zonen der hervormde burge meesters en poorters, goede latinisten en goede christenen te maken. Want hierop vooral was 45 bekende merken ook in tmnrkoop Haarlem fried' voor meisjes in de R.K. school aan het Zandvoorterpad. 8 uur: Repetitie St. Caecilia in Gebouw St. Bavo. 8.30 uur: Zwem-uur van de R. K. Zwem- vereeniging V.O.Z. in het Sportfondsenbad voor heeren 9.30 uur: Zwem-uur van de R. K. Zwem- vereeniging V.O.Z. in het Sportfondsenbad voor dames. WOENSDAG 8.15 uur: Clubavond van de R.K. Bridgeclub „Haarlem" bij Brinkmann. Vrijdag 4.30 uur: Repetitie jongensaideeling gymnastiek R. K. Sportvereeniging „Hercules Winfried" in het Gymnastieklokaal Eemstraat, Haarlem-Noord. 6.15 uur: Gymnastiekrepetitie van ce Kleu terafd. R.K. Sportvereeniging „Hercules Win fried" in de R. K. School, Westergracht hoes Leidschevaart. 6.45 uur: Oefenuur van de R. K. Zwemver- eeniging V.O.Z. in het Sportfondsenbad voor meisjes. 7.15 uur. Gymnastiekrepetitie jongensafdee- ling R. K. Sportvereeniging .Hercules Win fried" in de school Westergracht. 8 uur: Tafeltennis „Hercules Winfried", in de Muloschool aan de Gedempte Oudegracht. 8 uur: Repetitie Rederijkerskamer Alberdingk Thijm in de Studio, Lange Wijngaardstraat 17. 8.15 uur: Trainingsavond van de E.H.R.K. Heerenwandelsportvereeniging „Sportief". 8.30 uur: Gymnastiek-repetitie heerenafdee- ling R. K. Sportvereeniging „Hercules Winfried' in de school aan de Westergracht. ZATERDAG 4.15 uur: Gymnastiekrepetitie kleuterafd. van de Sportvereen. „Hercules Winfried" in de Broedersschool aan het Teyler- plein. 5.15 uur: Gymnastiekrepetitie jongensafdee- ling van de Sportvereen. „Hercules Winfried" in de Broedersschool aan het Teylerplein. 6 uur: Oefenuur „Hercules Winfried" voor jongens van 14 tot 17 jaar in de school aan de Westergracht 6 uur: Zwem-uur van de R. K. Zwemvereeni- ging V.O.Z. in het Sportfondsenbad voor jon gens. Teneinde eikaars bezoek niet te hinderen of te bemoeilijken wordt allen R. K. Vereenigin- gen by het uitschreven van vergadering ver zocht vooraf overleg te plegen met het Alge meen Secretariaat, mej. W. van den Singel, Kleverlaan 194, telefoon 23608, en by vaststel ling hiervan onmiddeliyk mededeëling te doen. In dit hoekje van ons blad pu- E bliceeren wij met tusschenpoozen een aantal plaatjes uit de Camera met kort onderschrift. E Men knippe het plaatje met het E onderschrift uit en beware het. Tt E juister ure zal dan in dit blad een E „verhaal" verschenen, waarin alle door ons gegeven illustratie-plaat- jes in den geest van de Camera verwerkt zijn, zóó, dat men (ook zonder het boek in bijzonderheden te kennen), wel kan raden, welke figuur of welk geval uit de Camera in het plaatje bedoeld is. Men beware de „voorstellingen' zorgvuldig. "il het streven van Schonaeus gericht. Wat blijkt uit het feit, dat hij, om den kwaden invloed der soms wulpsche, soms dubbelzinnige blij spelen van Plautus en Terentius te weren, een christelijken Terentius samenstelde, waarin hij in de zuivere tael van Terentius, christelijke on derwerpen op christelijke wijze behandelde. Reeds betrekkelijk vroeg, is hij dien veel door hem betreden weg opgegaan, want in 1570 ver schenen van zyn hand te Antwerpen drie co- moediën: Tobaeus (het eerste der zeventien door hem geschreven) Nehemias en Saulus Conversus. Zeker zullen de toeschouwers geen aanstoot genomen hebben aan de vertooningen welke de rector, naar het gebruik diei dagen, jaariyks door zijn schooljongens „clercken", zooals men ze noemde, op een tooneel in de open lucht deed vertoonen. Dat waren immers waarschijn lijk dezelfde, welke gezamenlijk onder den titel Terentius Christianus in het licht gegeven en herhaalde malen herdrukt zijn. Schonaeus schreef niet alleen de comediën, maar regelde ook de geheele uitvoering en van tijd tot tijd volgde eenige geldelijke belooning uit de stads kas. Bovenstaande bijzonderheden zijn niet al leen interessant als aanvulling van de geschie denis van Quirinus Talesius, maar geven ook een beteren indruk uit de woelige dagen van de Hervorming te Haarlem. Het is zeker te betreuren, dat men zich tij dens het Beleg vergrepen heeft aan den katho lieken oud-burgemeester Talesius. Als excuus wordt aangevoerd, dat de Haarlemsche burgers verbolgen waren over het om hals brengen van gevangen genomen Haarlemmers. Dat na het Beleg en zelfs na den overgang van Haarlem tot den Protestantschen godsdienst de geloofs vervolging niet in al haar felheid losbarstte, blijkt uit de consideratie, welke ten opzichte van den rector van de Latijnsche school ge bruikt werd, die tot 1610 op zijn post bleef. In- tusschen verschijnt de figuur van Schonaeus als een der Haarlemsche katholieken, die in de moeilijkste dagen van zijn geschiedenis zijn ge loof getrouw bleef, hoe moeilijk hem dat ook in zijn functie moet geweest zijn. B. en W. stellen voor: Voor de inrichting van de R.K. School voor U. L. O. aan de Overtonstraat 42' ter beschikking te stellen een bedrag van ten hoogste f 6888. waarin inbegrepen de aanschaffing van leer- en hulpmiddelen; te benoemen tot tydelijke leeraressen aan de Middelbare school voor meisjes in de wiskunde mej. J. J. Hokes en in de Duitsche taal en let terkunde mevrouw M. M. Boldingh; goed te keuren de balansen over 1938 van de 68 en 61 woningen van de coöperatieve woning- bouwvereeniging Volkshuisvesting; voor het aanschaffen van nieuwe schoolboeken voor de Spaarneschool te Spaarndam, alsmede voor het inrichten van een lokaal voor handen arbeid beschikbaar te stellen een bedrag van f 640.—; voor de aanschaffing van leer- en hulpmidde len ten behoeve van de R.K. Opleidingsschool aan de Nieuwe Gracht 16 te Haarlem, in ver band met de stichting van genoemde school toegestane crediet, dit te verhoogen met ten hoogste f 3900. te verkoopen aan de N.V. Haarlemsche Over hemden Industrie 2450 M2. grond tegen den pros van f 10 per M2. aan de Stephensonstraat, hoek Marconistraat; te benoemen aan de H. B. S. a tot tydelyk leeraar in de Maleische taal de heer A. Bakker, tot tydelyk leeraar in de Spaansche taal mevr. J. L. van Sluys—Barbiers en tot tijdelijk leeraar in de aardrijkskunde en geschiedenis den heer J. Rozenhart, tot tydelyk leerares in het Engelsch mej. A. M. van 't Oever te Groningen. H.M. de Koningin heeft zich om streeks half één naar het Paleis Noordeinde begeven. Tegen een uur heeft Zij hier in speciale audiëntie ontvangen den minister van Buiten- landsche Zaken, mr. E. van Kleffens en den Duitschen gezant, baron Von Zech. Gebouw St. Bavo; Geel Wit 6.30; Gewone zittingen 4 en 7 uur. Rembrandt: Dr. Fokkema-revue, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „Drie vrouwen en Verdi", De tan te van Charley", (boven 14 jaar), 2 en 8.15 uur. Luxor: „Marijntje Gyzens' Jeugd" (alle leef tijden), 2.30, 7 en 8.15 uur. Frans Hals: „De Wildzang" (alle leeftijden), 2.30, 7 en 8.15 uur. Moviac: „Dik Trom", 2.30, 4.15 en van 7.15 tot 11.30 (alle leeftyden). Rembrandt: Dr. Fokkema-revue, 2, 4.30, 7 en. 9.15 uur (alle leeft.). Cinema: „Drie vrouwen en Verdi", „De tante van Charley", 2, 5 en 8.15 uur (boven 14 jaar). Luxor: „Malle gevallen", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur (alle leeft.). Frans Hals: „Zoologica", 2, 4.30 7, en 9.15 uur (alle leeft.). Moviac: „Dik Trom" 2.30, 4.15 en van 7.15 11.30 uur. Gebouw St. Bavo: Haarlems Zanggenot, 8 uur; R. K. Bevolkingsbureau, 8.15 uur. Gem. Concertzaal: H.O.V.-Concert, 8.15 uur. Rembrandt: Dr. Fokkema-revue, 2.30, 7 en 9.15 uur (alle leeft.). Cinema: „Drie vrouwen en Verdi", „De tante van Charley", 2 en 8.15 uur (boven 14 jaar). Luxor: „Malle gevallen", 2.30, 7 en 9.15 uur (alle feeft.). Frans Hals: „Blauwbaard's achtste vrouw", 2.30, 7 en 9.15 uur (boven 18 jaar). Moviac: „Dik Trom", 2.30 en 4.15 en van 7.15 —11.30 uur. Apotheekdiensten De Zondags- en avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waar genomen door: Th. A. Klinkhamer, Koninginne weg 69; Gryseels Van Hees, L. Veerstr. 14; Fr. Halsapotheek, Fr. Halsplein 1.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 5