m Diplomatie is nog in volle actie Een vredesplan te elfder ure? Polen concentreert zich op afweer van een Duitschen aanval EEN TELEGRAAF- BALLONNETJE Een herinnering aan Tannenberg De Duitsche inval zal geen „Spaziergang" zijn Rij tij denbesluit PRIJZEN VANAF F. 8.50 Buitenlandsch Overzicht Britsch-PooIsch verdrag demonstreert vast beslotenheid BERLIJN MELDT.....: ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1939 H.H. WIJDINGEN Verkoop van narcotica Telefoonverkeer met Duitschland De vrede in Europa staat als een door langdurige wrijving blad-aun ge sleten dubbeltje op zijn kant, en ook in ons land houdt men het zwaar bezorgd hart vast voor de dingen, die komen zullen. Het is een geluk, dat in deze dagen van spanning, waarin voor ons land de grootst mogelijke vastbera denheid en eensgezindheid, de grootst mogelijke kalmte en nationale samen werking tusschen regeering en parle ment vereischt zijn, het vijfde kabinet- Colijn het roer van het schip van staat niet m handen heeft. Stel u voor, dat wij thans een re geering hadden gehad met zeven libera len en enkele kleurloozen, waarmede de meerderheid van de volksvertegenwoor diging natuurnoodzakelijk aanhoudend in botsing zou zijn gekomen. Wat een jammerlijk en in de gevolgen mogelijk gevaarlijk beeld van verdeeldheid en krachteloosheid zou Nederland hebben gegeven aan de staalharde machtheb bers, die het lot der wereld als weeke was meenen te kunnen kneden in hun zwaar gepantserde vuist overeenkom stig hun niets ontzienden wil? Neen, wij mogen ons gelukkig prijzen, dat wij thans een regeering hebben, die op de breedst bereikbare basis in de volks vertegenwoordiging steunt en niet op de smalste basis, die denkbaar is, n.l. het goeddeels legendarische prestige van een met een nimbus van gevoeligheid omge ven persoon. De „Tel." echter, het blad, dat a tort et a travers zijn hart, voor zoover aanwezig, nog altijd verpand heeft aan dr. Colijn en evenals de N. S. B. ten aanzien van Mussert tracht te suggereeren, dat Nederland zonder Co- lijn geen toekomst meer heeft, laat een ballonnetje op over een mogelijken te rugkeer van dr. Colijn in de regeering. Zijn Haagschen correspondent, die sterk is in het vernemen, laat het de volgen de mededeeling doen. ,,'s-GRAVENHAGE, 24 Aug. Naar Wij vernemen wordt in politieke kringen verwacht, dat wanneer de internatio nale politieke situatie nog meer verer gert, de oud-minister-president, dr. H. Colijn, zal worden uitgenoodigd in het kabinet-De Geer zitting te nemen. De bedoeling is het kabinet aldus een bree- dere, nationale basis te geven. In verantwoordelijke kringen wordt beseft, dat het in dezen ernstigen tijd een fout zou zijn een man van groot formaat als dr. Colijn, met veel ervaring en autoriteit op het gebied der interna tionale politiek, buiten de regeering te houden. Welke portefeuille dr. Colijn eventueel zal worden toevertrouwd, staat nog niet vast. In politieke kringen wordt het niet onmogelijk geacht, dat dr. Colijn Alge meene Zaken zal krijgen en jhr. De Geer, indien hij aanblijft, Financiën zal hou den." Wij deelen deze verwachting niet en gelooven ook niet, dat zij er gens anders gekoesterd kan wor den dan bij de „Telegraaf" en het handjevol teleurgestelde liberalen. Met een uitnoodiging aan dr. Colijn om in het kabinet-de Geer zitting te nemen om aan dit kabinet aldus een breedere nationale basis te geven, zou de regee ring-de Geer zichzelf een volkomen mis plaatst brevet van onvoldoende natio naal vermogen geven en aan dr. Colijn méér eer bewijzen dan hem buiten alle sentimentaliteit op zakelijke gronden Zou toekomen. Bovendien zou het Zeer de vraag zijn, of dr. H. Colijn na de ervaring opgedaan met de zittende Kamer bereid zou zijn op zulk een uit noodiging in te gaan. Wij erkennen Baarne, dat dr. H. Colijn veel ervaring °P het gebied der internationale poli- riek bezit en in het van liberale zijde voorgelichte buitenland een groo ve reputatie geniet dan in de door ons volk gekozen vertegenwoordiging, maar dat hij door een persoonlijk toetreden het kabinet-de Geer de nationale basis daarvan zou verbreeden is ons toch wat al te kras. Iets anders zou het rijn, wanneer de liberalen en de anti- levolutionnairen uit vaderlandslie fde overwegingen in de ure des ge- vaars zouden besluiten hun gemok te riaken en loyaal mede te werken met de huidige regeering om den moeilijkheden tan het oogenblik en de naaste toekomst 2°o goed mogelijk te boven te komen. Dat zou zeer gewenscht zijn in het belang van land, volk en staat. De tijden zijn te ernstig en te drei gend om ballonnetjes op te laten a la be Telegraaf. De algemeene aandacht dient niet af geleid te worden naar de bolgeblazen fantasietjes van wenschdroomers, maar biont geconcentreerd te worden op de tarde werkelijkheid, waarin wij met alle energie, die in ons is, eendrachtig die ben samen te werken tot het onge bonden behoud van ons land en ons °ïk, temidden van den dreigenden we- feidstorm. ^Zondag 27 Augustus zal Z. H. Exc. Mgr. dr. k hemmens, in het St. Ignatius-college der t ritsche Jezuïeten te Valkenburg de H. Pries- i •Wijding toedienen aan negentien eerw. fra- kpri' Duitschers, Tsjechen, Columbianen en drie jderianders: de eerw. fraters J. Brand, M. van vell tot Westerflier en H. Geurtsen. C,*0 het klooster der Minderbroeders-Francis- hi °n te Utrecht zal Vrijdag 8 September de ^chop van Roermond, Z. H. Exc. Mgr. dr. hemmens, de H. Priesterwijdingen toedienen LET OP 'T ZOOLMERK Veldmaarschalk Von Hindenburg en generaal Ludendorff tijdens den slag van Tannenberg op het terrein van den strijd In Augustus 1914 staat temidden van een enorme volksmassa, in enthousiaste oorlogs stemming samengedromd voor de Koninklijke residentie te München, een arme reclame-tee kenaar en juicht en jubelt mede. Zijn vurigste wensch is mede te trekken in het veld. Hij is geen Duitscher, maar Oostenrijker en spoedt zich naar het Oostenrijksche consulaat in de Beiersche hoofdstad, waar hij sedert een jaar woont, arm als een kerkmuis uit Weenen geko men, en zijn kamer deelt met een jongen, nog niet veel verdienenden ingenieur, om op die manier in staat te zijn, de huur te betalen. De teekenaar verkeert in koortsachtige opwinding, meent dat een soldatenleven meer waard is dan een bestaan van mislukkeling. Maar opeens blijft hij op zijn tocht naar het consulaat van zijn vaderland staan, want hij herinnert zich, dat hij niet verschenen is op de zitting der keuringscommissie in 1909 en 1911. Dientenge volge staat hij ingeschreven als: niet gemeld. Maar hij heeft zich op 5 Februari 1914 laten inschrijven op de recruteeringslijsten van de dichtst nabijzijnde grensstad: Salzburg. In zijn boekje staat: „Ongeschikt voor den militairen dienst of voor den hulpdienst. Te zwakke con stitutie. Afgekeurd." Hij gaat niet naar het Oostenrijksche consulaat. Hij is en woont in Generaal Von Rennerkampf, die in de veldslagen, volgend op Tannenberg, werd verslagen en sneuvelde Duitschland. Hij meldt zich aan als vrijwilli ger, hij wil strijden voor Keizer Wilhelm. Bin nen 24 uur wordt zijn verzoek ingewilligd. „Ik schaam mij heden nog niet het te zeggen: overweldigd door een wilde geestdrift viel ik op de knieën en dankte den hemel, het hart overvloeiend van dankbaarheid." Deze man, met deze inborst, was Adolf Hitler. Hij werd ingelijfd bij het 16e linieregiment van het Beiersche leger en leefde vier jaren in de loopgraven van Vlaanderen en Noord-Frank rijk. Hij kwam terug als korporaal. Deze man is thans de machtigste man op aarde. Zijn ja of neen beschikt thans over het lot van Europa en in zijn nasleep over het lot van bijkans heel de wereld. Deze man stond eenige jaren gele den op het binnenplein van het reusachtige oorlogsmonument van Tannenberg, toen veld maarschalk en Rijkspresident Paul von Bene- ckendorff und Hindenburg, de man, die de held en geniale strateeg van den slag bij Tannen berg tegen de Russen wordt genoemd, werd bij gezet in een der machtige torens van het ko lossale monument. Hitier hield er de panegyriek op den dooden veldheer, die hij besloot met de woorden, die tot teeken van tegenspraak voor zeer velen werden: „Und nun, toter Feldherr, tritt' ein ins Walhall!" En nu zou Zondag dezelfde man weer te Tannenberg, als een oude wereld- Romein in de plooien van zijn toga houdend: oorlog of vrede, gestaan hebben, wanneer de toestand niet zóó was, dat er van vrede al bij kans geen sprake meer is. Augustus 1914. Bij Luik zijn de Duitschers door de Belgische fortificaties gedrongen. De opmerkelijkste Duitsche officier bij deze aan vallen was overste Erich von Ludendorff. On- dertusschen zijn de Russen als een lawine Oost- Pruisen binnen gevallen. Er moest daar een nieuw opperbevel komen, meent men in het keizerlijke hoofdkwartier. In Hannover woont een vergeten, gepensionneerde generaal, Hin denburg geheeten. Hij is indertijd in ongenade gevallen, toen hij na de Keizermanoeuvres kri tiek had uitgeoefend op de strategische plan nen en bevelen van den imperator-rex Wilhelm II. Dat was in Oost-Pruisen geweest. De chef van den generalen staf Von Moltke herinnert zich den generaal en krijgt van den keizer diens benoeming tot opperbevelhebber in het Oosten los. De opmerkelijke officier Ludendorff wordt benoemd tot zijn chef van den staf. Er gaat een telegram naar Hindenburg.. Een extra-trein wordt samengesteld. Ludendorff haalt Hinden burg daarmede in Hannover af. En voor een vergeten, gepensionneerden, in ongenade geval len generaal opent zich de weg van den roem. Enkele dagen na de aankomst van de twee veldheeren, op 29 Augustus 1914, werd de groote slag bij Tannenberg geleverd. Bij dit dorp in Oost-Pruisen, district Osterode, hadden de vereenigde legers van Polen en Litauen op 15 Juli 1410 gezegepraald op het .Deutsche Ordens- heer". Er was dus historische bodem, door bloed gedrenkt. Generaal Hofmann, die later te Brest- Litowsk bij de vredesonderhandelingen met Rus land met de beroemde vuist op de conferentie tafel zou slaan, om Trotski te beduiden, dat alle getreuzel nutteloos was, had alles voorbereid en had de legers van de Russische generaals Samsanof (die na het verlies van den slag zelf moord pleegde) en Rennenkamf (die sneuvelde) reeds in ijzeren greep. Hofmann was de eigen lijke overwinnaar van Tannenberg. Wat aan Hindenburg en Ludendorff aan geniale strate gie aldaar wordt toegeschreven is fabel en le gende, wat niet wegneemt, dat deze beide veld heeren zich bij de verdere ontwikkeling der si tuatie onvergankelijke verdiensten verworven hebben. De Russen werden bij Tannenberg vol komen verslagen en Oost-Pruisen werd van den vijand bevrijd. Op 12 September werd opnieuw slag geleverd bij de Massoerische meren, waar de Russen bij duizenden sneuvelden, deels on der het moordend vuur der kanonnen, deels door verdrinking in de meren en moerassen. Daarop volgen de tocht naar Polen (het ge deelte, dat toen Russisch was), een taktisch terugtrekken, een nieuwe aanvalsbeweging bij Lodz en de slag aan de Rowka-rivier. Aan het Oostelijk front was de oorlog feitelijk beslist. Maar ook in het Westen, aan de Marne. De loopgravenoorlog begon. Duitschland was een belegerde veste geworden. De veldheeren Hindenburg en Ludendorff hadden in dien tijd nooit van een Adolf Hitler gehoord, den onbekenden frontsoldaat in het Westen. Ludendorff zou van hem hooren, toen hij te München generaal in ruste was. Hij ver bond zich met dien soldaat, toen deze bekend was geworden als leider der nationaal-socialis- tische beweging en ondernam met hem den mis lukten staatsgreep van 1922. Hier scheidden zich hun wegen. Ludendorff heeft Hitier nooit ver geven, dat hij buiten hem bezit nam van de staatsmacht. Hindenburg leerde als Rijkspre sident den onbekenden frontstrijder uit zijn eigen armee kennen. Hij leerde hem zóó ken nen, dat hij ten slotte gedwongen was, hem tot Rijkskanselier te benoemen. Hindenburg en Ludendorff zijn dood. De voormalige frontsoldaat Adolf Hitler is op het oogenblik de man, van wien de wereld vrede afhangt. Hij zou Zondag te Tannenberg, het historische slagveld, hebben gesproken en heel de wereld zou ademloos geluisterd hebben naar de stem van den man, die de hoogste hoog ten der macht beklom. Hij zal nu op andere wijze spreken. Maar het blijft: In zijn toga: oorlog of vrede? Dona nobis, Domine zoo bidt met den Paus de heele Christenheid tot den éénigen Heer, den Dominus dona nobis pacem! Onregelmatigheden op uitgebreide schaal in Indië? BANDOENG, 26 Aug. (Aneta) Naar Aneta verneemt is een justitieel onderzoek gaande naar onregelmatigheden begaan bij den verkoop van narcotica, door een apotheek te'Bandoeng. I Deze kwestie is onderzocht door den substi tuut-officier van justitie te Batavia. Men vermoedt, dat hier sprake is van onregel matigheden op uitgebreide schaal, waarvan het ontdekte geval slechts een onderdeel vormt. Het Britsch-Foolsche verdrag, dat gisteren onderteekend is, staat als een paal boven water. Tevergeefs zal men in de clausules van deze overeenkomst zoeken naar beperkingen van Engelands verplichtingen. Integendeel, Engeland is ook in de strenge formuleeringen van dit verdrag gebleven bij de meest ruime waarborg- formule, die ooit werd opgesteld; Engeland helpt, zoodra Polen zich meent te moeten ver weren, zoodat het feitelijk aan Polen over gelaten is, den EngelsChen waarborg in wer king te doen komen. Uitteraard veronderstelt zulk een formule de meest nauwe samenwerking tusschen Londen en Warschau, en Engeland zal elk Poolsch be sluit van te voren hebben kunnen wikken en wegen. Desniettemin vormt dit onbeperkte garantie-verdrag een krachtig antwoord op het Duitsch-Russische accoord en demonstreert feitelijk, dat dit géén indruk gemaakt heeft. Engeland en Frankrijk hebben zich door den afval van Rusland geen vingerbreed van hun Poolsche verplichtingen laten afschrikken. Staan de partijen aldus onwrikbaar tegen over elkander, de diplomatie heeft nog niet het veld geruimd voor den oorlog, die immers, Vólgens de klassieke omschrijving van Clause- witz, de „voortzetting der diplomatie met an dere middelen" is. Integendeel, de diplomaten ontwikkelen in deze schijnbaar uiterste oogen- blikken een koortsachtige activiteit, die echter voor het meerendeel achter de schermen blijft en waarvan de eventueele resultaten verrassend kunnen zijn. Van groot belang is, dat Hitier den Britschen ambassadeur Henderson dien hij met den eisch van een „vrije hand in Oost-Europa" had afgewimpeld, toen Henderson hem Chamber lains boodschap bracht gisteren zelf heeft ontboden, terwijl hij denzelfden dag ook de ambassadeurs van Frankrijk, Italië en Japan ontving. De berichtgevers meenen weliswaar te weten, dat de Führer den ambassadeurs op harts tochtelijke wijze te kennen gegeven heeft, dat de ondraaglijke Poolsche toestanden de Duitsche pers meldt dag aan dag reeksen van „bloedbaden", „moorden", en „massa-moorden" hem tot ingrijpen dwingen, en dat niets hem kan weerhouden. Maar het feit, dat Hen derson spoedig na dit onderhoud met Hitier naar Londen gevlogen is, wijst op een voort durende diplomatieke ontwikkeling. Volgens Italiaansche berichten zou Henderson een vredesplan aan züm regeering hebben over gebracht. De Italiaansche regeering heeft aan dit diplomatenwerk zeker een zeer groot aandeel. De eerste reactie van Italië op het Duitsch- Russische accoord was volledig instemmend; blijkbaar verwachtte Rome van dit pact een verbijsterden aftocht der Westersche mogend heden. Gayda wist zelfs te vertellen, dat Mus solini eigenlijk de geestelijke vader van dit accoord was. Toen de Westersche mogendheden er echter niet aan bleken te denken, Polen aan zijn lot over te laten, kwam Rome in actie, een actie, die nu blijkbaar niet meer geheel even-, wijdig liep met die van Berlijn. Op de houding van Italië zal waarschijnlijk niet alleen de vredesroep van het Vaticaan van invloed ge weest zijn merkwaardig was, dat de Italiaan sche radio-stations 's Pausen «rede uitzonden maar ook de houding, om niet te zeggen het voorbeeld, van Japan in zijn reactie op de vernietiging van het anti-Kominternpact door het Duitsch-Russische accoord. Was Hitier gisteren hartstochtelijk in zijn betoogen tot de ambassadeurs, het schijnt dat de Japansche ambassadeur in heftigheid niet voor hem heeft onder gedaan. Het Japansche Keizerrijk, zeer gevoelig voor het prestige van zijn macht en zijn half-goddelijken heerscher, heeft blijkbaar de afsluiting van het Britsch- Russische pact achter zijn rug om als een mis leiding en een bittere krenking gevoeld. Tokio veegt de politiek van samenwerking met de as-mogendheden van zijn lei en bekijkt de Europeesche verhoudingen met een nieuw en teleurgesteld oog. In Shanghai schijnt reeds een vriendelijker houding' jegens Engeland aan den dag te treden; de hakenkruisvlaggen, die men er bü wijze van sympathiebetoon ont plooide, worden neergehaald. De Japansche delegatie zal den Neurenbergschen partijdag als deze inderdaad op 2 September doorgaat niet bijwonen. Deze koersverandering der Japansche politiek is voor Italië van buitengewoon belang. Feitelijk immers is hiermee de geheele anti-Komintern- politiek ook practisch van de baan. Tegelijk openen zich voor Italië zeer zorgwekkende pers pectieven wat de actie-mogelijkheden der Brit- sche vloot betreft. Italië staat dus opnieuw eenigszins tusschen de partijen. Het is geen toeval, dat Roosevelt tot koning Victor Emmanuel het verzoek om een bemiddelingsvoorstel heeft gericht en dat de huidige berichten over een „vredesplan" het eerst in de Italiaansche pers opduiken. Merkwaardig is bovendien, dat de Duitsche vorderingen ten opzichte van Polen in dezelfde Italiaansche pers ineens een veel benerkter strekkipg sc&j@en te hebben gee. (Van onzen correspondent) WARSCHAU, 25 Augustus „Jeszcze Polska nie zginewa" (Polen gaat niet verloren), de be kende nationale hymne van het Poolsche volk, schalde 'voortdurend op den dag van de groote mobilisa tie op. Het feit, dat de mobilisatie in Polen het laatst in Warschau is afgekondigd, was voor de bevol king van de hoofdstad het bewijs, dat de situatie een hoogst ernstige wending heeft genomen. De mobili satie voltrok zich ordelijk en in zeer snel tempo, zonder eenig spoor van paniek. Het Poolsche volk, dat niet den oorlog wil, is er van overtuigd, dat bij een binnenrukken van de Duitsche troepen geenszins sprake zal zijn van den „Spaziergang", dien men zich aan gene zijde van de Poolsche westgtenzen voorstelt. Toen gisternacht om twee uur de mobilisatie in de Poolsche hoofdstad begon, die voort duurde tot in den namiddag van gisteren, heerschte in Warschau een geestdriftige vader landslievende stemming. Onder het zingen van liederen uit den tijd der Poolsche legioenen, die de vrijheid op Rusland bevochten hebben, zijn de soldaten, die zich bepakt en bezakt bin nen den tijd van twee uur moesten aanmel den, met de treinen vertrokken, die hen naar het gebied om Danzig en naar de Poolsch- Duitsche grens moesten vervoeren. Vrouwen en kinderen wierpen vanuit de ramen der huizen en uit voorbijrijdende taxi's den soldaten bloe men toe. Den ganschen dag verzamelden zich groote volksmenigten op de trottoirs van de hoofdverkeersaders, die enthousiast de vertrek kende scharen begroetten. De geestdrift, die zich van de bevolking meester maakte, kreeg het karakter van een nationale manifestatie. Het was alsof uiting werd gegeven aan een Generaal Satmsanof, die den slag van Tannenberg verloor en zelfmoord pleegde kregen. Ciano, die volgens onzen Romeinschen correspondent eergisteren onvindbaar was, is gisternamiddag tegenwoordig geweest bij de ontmoetingen, blijkbaar van vitaal belang, tus schen Mussolini en den Duitschen ambassadeur Von Mackensen. In de telegrammenwisseling tusschen Hitler en Mussolini ligt wellicht het scharnier van de Europeesche situatie. Roosevelt heeft intusschen op zijn boodschap aan Hitler en Moscicki van den laatste een antwoord ontvangen, dat een bereidverklaring tot directe onderhandelingen met Duitschland inhoudt, en hij heeft daarop een hernieuwde boodschap tot Hitier gericht. Tot zoover de diplomatieke actie om den vrede op den rand van den afgrond nog te sauveeren. Intusschen gaan echter de voorbe reidingen voor het gevreesde conflict in snel tempo voort. De Tannenberg-herdenking is af gelast, de Neurenbergsche partijdag onzeker; ook Duitschland roept nu zijn handels- en pas sagiersschepen naar de havens terug, terwijl sommige berichten, alsnog onbevestigd, reeds van een Duitsche algemeene mobilisatie ge wagen. De rede van Daladier, ernstig en vastberaden, heeft de moreele óorlogsbereidheid van het Fransche volk uitgesproken. In Engeland over weegt men uitbreiding van het ministerie met de personen van Churchill en Eden; voor den laatste misschien een troostprijs wêgens den ondergang van zijn Russische illusie. Spanje heeft nogmaals zijn neutraliteit uit gesproken, welke vooral voor de situatie van Gibraltar van oogenblikkelijk belang is. Een Turksche militaire missie te Londen getuigt van het vastblijven van dezen mediterranen bondgenoot, terwijl de politieke houding van Roemenië blijkens de wisseling van gezanten minder helder is. De Fransch-Britsche missie heeft Moskou tenslotte verlaten: dat saaie ver haal is uit. Een kleine extra-vermelding verdient de be weerde vrijlating van den communistischen oproerleider Thalmann in Duitschland, een vrucht van het Duitsch-Russische accoord. Moeten de Duitsche communisten nu steun pilaren worden van Hitiers politiek? bevrijdend gevoel dat thans een zending werd vervuld, die tevens een uiterste krachtsinspan ning van de geheele natie zou vergen. Alle reservisten tot op 50-jarigen leeftijd zijn opge roepen. Onder de jongeren, die nog niet aar. de beurt van oproeping zijn. popelen de mees ten om hun plaats zoo schielijk mogelijk te mo gen innemen. Er is een „fightïhg spirit" over het Poolsche volk gekomen, die altoos tot de tradities van dit land heeft behoord, indien het in gevaar was. Spontaan meldden nieuwe vrij willigers ziph aan, Zelfs ondei degenen, die tot de invaliden behooren. 's Avonds reden lange colonnes militaire auto's, vrachtwagens en veldkeukens, bemand met bewapende soldaten, in Westelijke richting naar de PoolschDuitsche grens. Particuliere auto's waren eveneens gerequireerd, de boeren bevolking moest paarden en wagens beschik baar stellen. De meeste bureau's, kantoren en winkels werken thans met weinig en meest vrouwelijke arbeidskrachten, want van de mannen zijn alleen zij, die absoluut onmisbaar zijn, achter gebleven. De kranten zijn op straat dadelijk uitverkocht, gespannen volgt het publiek de be richten over nieuwe schermutselingen aan de grens. Overigens gaat het leven rustig verder, het publiek maakt zich niet" al te bezorgd en de café's en openbare lokalen, waar muziek en dans voor verstrooiing zorgen, trekken nog steeds vele bezoekers. Geestdriftig hebben zich de oude legionnairen, die reeds onder Pilsoedski, den grondlegger van het tweede Polen, hebben gestreden, aangemeld. In alle lagen der bevol king ontmoet men dezelfde waakzaamheid en onverzettelijkheid, om zich tot het uiterste schrap te zetten tegen elke poging van Duitsche zijde, de PoolschDuitsche grens naar eigen bevinden te wijzigen. De verloven van alle Poolsche ambtenaren zijn ingetrokken. Op de scholen zou het onderwijs onder normale om standigheden op 15 September aanvangen, doch deze datum is verschoven, daar de regeering de beschikking wenscht te hebben over de school gebouwen. Voor de familieleden van de onder de wapenen geroepen reservisten wordt een officieele steunactie op touw gezet. Overal in het land vinden groote patriottische betooein- gen plaats. Ontheffing verleend van het be paalde inzake den arbeidsduur De minister van Sociale Zaken heeft goed gevonden, zulks voor alle bestuurders van vrachtauto's in alle gemeenten des Rijks, dat tot en met 2 September a.s. ontheffing wordt verleend van het bepaalde bij de artikelen 25, 26, 29, 30 en 32 van het Rijtijdenbesluit, zoodat 1. een werktijd niet meer dan 14 uren, 2. de gezamenlijke duur van de in een week vallende werktijden en gedeelten van Werktijden niet meer dan 72 uren, 3. een diensttijd niet meer dan 16 uren mag bedragen, en 4. dat een tusschen twee opeenvolgende diensttijden gelegen rusttijd ten minste 10 uren moet bedragen. BERLIJN, 26 Aug. Het Duitsche Nieuwsbu reau meldt uit Danzig dat vanmorgen nog een grensschending is voorgekomen door twee Pool sche soldaten, die ongeveer 400 M. op Danzigsch gebied, volledig gewapend, doordrongen. Op sommatie openden zij het vuur, dat door öe Danzigsche grensbeambten werd beant woord. De beide Polen werden doodelijk ge wond. De lijken zijn naar Danzig gebracht. De identiteit kon niet worden vastgesteld, daar de uniformen der soldaten geen regimentsteeken droegen. Voorts meldt het D. N. B. uit Danzig, dat de Polen aan de Danzigsch-Poolsche grens trach ten den stroom van vluchtelingen naar Danzig tegen te houden. „Sterke grenscommando's aldus de Danziger Vorposten vuren op ieder, die tracht uit dit voor de „Volksduitschers" tot een hel geworden gebied naar Danzig te ontkomen". Uit Bratislava meldt het D. N. B., dat Don derdagmiddag, naar eerst thans bekend wordt, een Poolsch militair vliegtuig boven Cadca is gezien. Ook in den nacht op Vrijdag kon on dubbelzinnig vastgesteld worden, dat verschei dene Poolsche vliegtuigen boven Slowaaksch gebied vlogen. De beide gemeenten Ober- en Unterschwaben zijn de laatste dagen herhaal delijk van Poolsche zijde geschoten. Uit Danzig meldt het D. N. B. tenslotte dat Wilhelm Schneider, de voormalige plaatsvervan gende landsleider van de Jong-Duitsche partij in Polen, die thans eerste voorzitter is van het Duitsche volksblok in Opper Silezië, in Katto- witz, gearresteerd zou zijn. Waarschijnlijk zou hij met een groot aantal andere „volksduit schers naar Lublin in Midden-Polen zijn over gebracht. Storing thans opgeheven Naar aanleiding van het bericht betreffende storing van het telefoon- en telexverkeer met Duitschland kan worden medegedeeld, dat dit verkeer thans weder normaal wordt afgewikkeld. R, K. Leergangen De inschrijving voor de cursussen der R.K. leergangen voor het jaar 1939—1940 zullen plaats vinden op 1, 2 en 4 September as., van 1012 en van 24 uur in het gebouw der R.K. Leesgaogen, Bosscheweg 341, Tilburg. e

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 9