Kansen bij Engelsch-Duitsch samentreffen in de lucht Vraagstukken rond den middenstand PRIESTER-STUDENTEN BEDEVAART NAAR HET HEILIGDOM VAN PASTOOR VAN ARS TE EINDHOVEN Geestelijke volks gezondheid VOOR DUITSCHLAND HET GUNSTIGST i BOETE EN GEBED HET A.S. CONGRES TE ARNHEM ZONDAG 27 AUGUSTUS 1939 mf Overhaaste opvoering van Engelsch kwantum ten koste der kwaliteit Onvoldoend geschoold personeel ROEIEN DE KAMPIOENSCHAPPEN OP DE BOSCHBAAN Nog geen beslissing AUTOMOBILISME John Cobb verbetert wereldrecords VOETBAL IN ENGELAND De competitie weer begonnen Chelsea begint met een kleine zege VOETBAL JAN VOS OVERLEDEN ZwedenDuitschland gaat niet door Praeadviezen van dr. H. Moller en dr. J. van Beurden Concentratie en kleinbedrijf Gemeenschapsgedachte Concentratieverschijnselen op WOENSDAG 30 AUGUSTUS. Voor Amsterdam opgeven, bij: Kap. DOESWIJK, Pijnackersiraat 9, A'dam. Reiskosten f 2. Ondernemersovereenkomsten' wet en haar bruikbaarheid Europa staat voor een beslissend keer punt van zijn geschiedenis, waarbij zich de keus voordoet tusschen vrede en oorlog! Elf maanden geleden bevond men zich in dezelfde situatie en men meende den mid denweg te kunnen kiezen van' gewapen- den vrede, op welk pad de groote mogend heden thans het bewijs ontmoeten, dat ook dit ten «slotte tot oorlog voert! In die elf maanden gewapenden vrede werd er, met name in Engeland, waar een pijnlijke achterstand werd gevoeld, op weergalooze wijze bewapend, hetgeen men vooral ten aanzien van het luchtwapen als een technisch wonder kan betitelen. Gepaard met de verbijsterende uitgave van f 20.000.000 per week zag de Engel- sche industrie kans de productie van mi litaire vliegtuigen van Januari tot Mei 1939 te verdubbelen terwijl deze daarna tot op dit oogenblik kon worden vervier voudigd. Dat beteekent een productie van 1000 vliegtuigen per maand. Deze cijfers overtreffen die van Duitschland, dat van Juni 1938 tot April 1939 haar aantal moderne oorlogsvliegtuigen wist te verdubbelen tot 6000 stuks. Rekening houdende met nood zakelijke vervanging en aanvulling van, op een of andere manier, verbruikte machines. Kin derhalve de gemiddelde maandelijksche pro ductie van Duitschland op 500 oorlogsvliegtui gen worden gesteld, waarbij nog een belangrijk aantal lesvliegtuigen komt, bestemd voor de instructie van nieuwe vliegers. Sedert Juni 1938 heeft ook Duitschland echter zijn productie weten op te voeren. Doch, alhoewel geen Juiste cijfers daaromtrent zijn te bemachtigen, kar men aannemen dat zij zeker niet boven die van de Engelsche productie zullen uitkomen Er behoeft geen twijfel over te bestaan, en ook in Duitschland weet men dit, dat op het beslissen de moment Engeland wellicht het grootste aantal vliegtuigen zal kun nen fourneeren, maar daar tegen over kan Duitschland gewichten in de schaal leggen, die zoo niet zwaar der, toch minstens gelijkwegend mogen worden geacht. Deze zijn: technische perfectie en grooter aan tal en beter geschoold personeel. Bij overwegingen, de grootte van de Engel sche oorlogs-luchtvloot betreffende, moet men vooral ook rekening houden met de omstan digheid, dat de Engelsche arsenalen zéér sterk gedecentraliseerd zijn. Strategisch gezien ver sterkt dit de Britsche positie. In Canada heeft men een combinatie van vliegtuig-constructeurs gevormd, welke in 1940 twee-motorige bom- vliegtuigen van het type Handley Page „Hamp den" in grooten getale aan de R. A. F. (Royal Air Force) zal kunnen afleveren. Voorts zijn in Australië met name in Melbourne en Sydney twee nieuwe concerns gevormd, welke den nieu wen bommenwerper van Bristol, de „Beaufort" zullen gaan leveren Deze Beaufort is een ver betering van de bekende „Blenheim", waarvan de maximum snelheid 470 K.M. bedraagt bij een actie-radius van 3000 K.M. Van de Beau fort wordt beweerd, dat zij deze prestaties nog belangrijk overtreft. Ook in Nieuw-Zeeland heeft men een arse naal gevormd, waar hoofdzakelijk de Havilland- trainers worden gebouwd in verband met de opleiding van oorlogsvliegers in Nieuw-Zeeland. Het ligt n.l. in de bedoeling, dat van hieruit jaarlijks 220 vliegers aan de gelederen van de R. A. F. zullen worden toegevoegd. De technische perfectie, welke wij als één der voorsprongen van het Duitsche lucht wapen noemden, is bij zijn tegenstanders maar al te goed bekend. In enkele jaren tijds wist Duitschland zich een serie wereldre cords in de vliegerij te veroveren, die wijst op een zéér hoogstaande kwaliteit van ma terieel, dat ook de zwaarste beproevingen heeft weten te doorstaan. In verband hier mede zijn de practische ervaringen, welze men met het vliegende oorlogsmaterieel in Spanje heeft opgedaan, van veel belang. Daarbij, en dat is in overeenstemming met de ervaring die men bij de verschillende manoeuvres heeft opgedaan, kon men vast stellen, dat de bomvliegtuigen het zwaarte punt vormen van het luchtwapen. Dit komt dan ook tot uiting in de indeeling ervan, welke voor de 6000 moderne oorlogsvliet tui gen van Duitschland als volgt luidt: 3000 bomvliegtuigen, 2000 jachtvliegtuigen en 1000 verkenningsvliegtuigen. Ook den enkele jaren geleden bestaanden achterstand van de Duitsche motoren-industrie hebben onze Oosterburen op beslissende wijze weten in te halen. Tot de motoren van 1000 en 1500 P.K. toe worden thans in voldoende aan tal binnen Duitschlands grenzen vervaardigd en de practyk heeft aangetoond, dat er geen twij fel behoeft te bestaan over de voortreffelijke kwaliteit ervan. Bovendien is de specialiteit van dit land de ruwolie-motor, welke ook haar toe passing bij de militaire vliegtuigen vindt. Zoo zijn bijv. verschillende Heinkel He-112 jacht vliegtuigen met Junkers ruwolie-motoren uit gerust. De tweede voorsprong van het Duitsche luchtwapen, het grooter aantal beter ge schoold personeel, is van zéér verstrekkende beteekenis, ja zij kan in oorlogstijd van be slissende beteekenis zijn. Dezen voorsprong had Duitschland reeds jaren en hij wortelt in het speciale oplei dingssysteem der vliegers dat daar gebrui kelijk is. Het zou ons ier te ver voeren daar dieper op in te gaan, maar Engeland heeft ten koste van vele offers van jonge menschenlevens moeten ervaren, dat men het tempo van opleiding niet in die mate als het productieproces van vliegtuigen kan versnellen. Dit probleem der personeels voorziening, dat zich ook cfver het tech nische personeel uitstrekt, blijft de groote klemmende zorg der Britsche militaire luchtvaartorganisatoren. Beschouwingen over het luchtwapen hebben immer het nadeel van alle theorie: de practijk blijkt dikwijls zoo geheel afwijkend te zijn. Maar zij vormen toch ongetwijfeld een basis, vanwaar men eenig inzicht heeft in de moge lijkheden, die bij een eventueel slaags raken van twee tegenstanders zijn te verwachten Vandaar dat we hier in aanvulling op bo venstaande beschouwing nog eenige gegevens verstrekken over de voornaamste moderne vlieg tuigen, die Engeland en Duitschland momen teel ter beschikking hebben. Vanzelfsprekend moeten we ons beperken tot datgene, dat men aan de publiciteit heeft prijsgegeven. Ieder land heeft zijn geheime lijst van producten, die een verrassing blijven tot het oogenblik van samen treffen. Tevens moeten we vanwege de ruimte zéér kort zijn, zoodat we ons tot het allervoor naamste zullen beperken. Engelands belangrijkste bomvliegtuig is de Vickers Wellington welke volgens een speciaal procédé, het zgn. geodetische prin cipe, is geconstrueerd. Dit procédé maakt zéér snelle productie mogelijk en paart wat het vliegtuig betreft, lichtheid aan sterkte. Het vliegtuig is met twee Bristol Pegasus motoren uitgerust van 885 PK elk. De be manning bestaat uit vijf koppen en de bewapening uit drie mitrailleurs. De maxi mum snelheid is 428 KM bij een vlieg- bereik van 5149 K.M. Wat de jachtvliegtuigen betreft kunnen als twee belangrijkste vertegenwoordigers de Spitfire en de Hurricane worden ge noemd, van welke vliegtuigen reeds hon derden bij de R.A.F. in gebruik zijn. De Spitfire, geheel van licht metaal ge bouwd, is uitgerust met 'n 1000 P.K. Rolls Royce Merlin-motor, welke een maximumsnelheid van 586 K.M. mogelijk maakt. In vier minuten tijds zit men met deze uiterst krachtige machine reeds op 3000 meter hoogte. De Hawker Hurri cane is met dezelfde motoren uitgerust, waar bij, evenals bij de Spitfire, in de vleugels acht mitrailleurs zijn gemonteerd. De maximumsnel heid van deze machine bedraagt 517 K.M Van de bomvliegtuigen der Duitsche luchtvloot zijn het vooral de Junkers Ju-88 en een geheel nieuwe creatie van dezelfde fabriek, die op den voorgrond treden. Eerstgenoemd vliegtuig heeft een maxi mumsnelheid van 450 K.M. per uur op 4000 meter hoogte, terwijl het vliegbereik on geveer 1400 K.M. bedraagt. De Ju-88 is met drie machinegeweren bewapend en kan een bommenlast meevoeren van 1500 K.G. Twee Daimler Benzmotoren leveren gezamenlijk 2400 P.K. Van het nieuwste Junkersbomvliegtuig is nog weinig bekend, daar deze machine op de geheime lijst staat. Reeds konden er verschillende wereldsnel- De Do 215, die nieuwe Dornier van het Duitsche luchtwapen. Opmerkelijk is de aërodynamisch gunstige inbouw van de motoren in den vleugel De nieuwste aanwinst van het Engel sche luchtwapen is het duikbomvlieg- tuig, de Blackburn Skua. Het bereikt een maximum-snelheid van 388 K.M. per uur heidsrecords mee worden behaald. Over een afstand van 2000 K.M. werd een gemiddelde uursnelheid behaald van 501 K.M. per uur. Dat is voor een bomvliegtuig fantastisch en ongetwijfeld staat deze machine daarmede aan de spits. Van de jachtvliegtuigen noemen we hier de Messerschmidt 110, die door een wereldsnel heidsrecord alom bekend werd. Deze machine, welke met twee Daimler Benzmotoren van 1200 P.K. elk is uitgerust, kan een maximumsnelheid van 560 K.M. per uur behalen. De bewapening bestaat uit vier machine geweren en twee automatische kanonnen. Het automatische kanon, waarvan de loop door de schroefas loopt, is kenmerkend voor alle Duit sche militaire producten, terwijl men dit bij de Engelsche machines niet aantreft. Van de verkenningsvliegtuigen is het vooral de pas uitgekomen Do-215, die bij zonder de aandacht trekt. Deze machine is ontwikkeld uit de Do-17, bekend onder den naam „Het Vliegende Potlood". Ook voor bomdoeleinden heeft deze zéér snelle machine groote waard». Samenvattend kan men vaststellen, dat de Duitsche en Engelsche luchtstrijdkrachten te genstanders zijn, die min of meer aan elkaar zijn gewaagd. Maar er zijn factoren aan beide zijden, die we slechts beknopt behandelen kon den, die doen vermoeden, dat een samentreffen zéér groote verrassingen kan opleveren. Alle bijkomstige factoren uitgeschakeld komt meD echter bij een nauwkeurig uitwegen der weder - zijdsche krachten tot de conclusie, dat er geen zuivere balans is, maar dat de schaal ten gun ste van Duitschland doorslaat. Een overhaaste opvoering der kwantiteit gaat veelal ten koste der kwaliteit, hetgeen héél sterk voor de oplei ding der vliegers zélf geldt. En maar él te goed weten de Britsche bevelhebbers deze zwakke plaats in hun overigens zware pantser! DOMYN KELLER Omtrent het al dan niet doorgaan van de Euro- peesche roeikampioenschappen kunnen wij het volgende mededeelen: De secretaris van de F.I.S.A., de heer Müllegg te Genève, heeft aan alle roeibonden der deel nemende landen telegrafisch gevraagd of zij hun inschrijvingen gestand kunnen doen en of zij op 1, 2 en 3 September te Amsterdam zullen verschijnen. Naar aanleiding der inkomende antwoorden zal de beslissing vallen over het al dan niet door gaan der Europeesche kampioenschappen. BONNEVILLE, 26 Aug. (A.N.P.). John Cobb, de Engelsche coureur, die zoo juist het abso lute snelheidsrecord op zijn naam bracht, heeft thans de wereldrecords over 5 en 10 K.M. ver beterd. Met zijn Napier Railton racewagen legde hij de 5 K.M. af met een gemiddelde uur snelheid van 525.595 K.M., terwijl hij op de 10 K.M. een gemiddelde uursnelheid van 455,363 K.M. noteerde. Deze records waren beide in het bezit van sir Malcolm Campbell met respectievelijk 470,021 K.M. en 384,020 K.M. John Cobb evenaarde voorts het wereldrecord over 10 mijl dat met een gemiddelde uursnel heid van 434,993 K.M. op naam stond van wijlen Berndt Rosemeyer. De uitslagen van de wedstrijden, welke Za terdag voor de Engelsche lague werden ge speeld, luiden: Eerste afdeeling: Aston VillaMiddlesbrough 20. ChelseaBolton Wanderers 32. EvertonBrentford 11. Huddersfield TownBlackpool 01. Manchester UnitedGrimsby Town 40. PortsmouthBlackburn Rovers 21. Preston North EndLeeds United 00. Sheffield UnitedLiverpool 21. Stoke CityCharlton Athletic 40, SunderlandDerby County 3—0. Wolverhampton WanderersArsenal 22. Tweede afdeeling: BarnsleyNottingham Forest 41. BurnleyCoventry City 11. Bury—Fulham 3—1. ChesterfieldBradford 20. Leicester City—Manchester City 43. Luton TownSheffield Wednesday 30. MillwallNewcastle United 31. Plymouth ArgyleWest Ham United 1—3. Swansea TownWest Bromwich Albion 12. Tottenham HotspurBirmingham 11. De oud-U.V.V.-er en oud-internationaal Jan Vos, een speler, dien vele voetbalenthousiasten zich ongetwijfeld zullen herinneren, is Vrijdag in zijn woning te Dordrecht plotseling overleden. Wegens de politieke toestanden zal de inter land-wedstrijd ZwedenDuitschland, welke he den te Stockholm gespeeld zou worden, geen doorgang vinden. Wanneer de nood steeds hooger stijgt, Wanneer de rampen dreigen, Buigt dan de knieën in gebed En leer de hoofden nijgen. Eiken dan dat de ijdele mensch Slechts fouten heeft bedreven, Dat enkel Gods barmhartigheid Hier uitkomst nog kan geven. Bezie dan wat de mcnsch weer van De wereld wist te maken: Een chaos, waar men slechts door God Alleen nog uit kan raken. Daar staat de Babeltoren weer, Waar menschen trotsch aan bouwden, Maar die een ramp nabij brengt, die Slechts God kan tegenhouden. O, kleine mensch, uw eigen werk Staat u thans aan te klagen; Gij ziet er met ontzetting naar Door schrik en angst geslagen. Nu is uw wereld reddeloos, Slechts één manier kan baten, Dat gij uw God ootmoedig smeekt U toch niet te verlaten. Beoefent boete en gebed, Slechts diep in 't stof gebogen Erlangt ge Gods barmhartigheid Vindt ge Zijn mededoogen. HERMAN KRAMER Voor het 13e Congres van den Ned. R. K. Middenstandsbond, dat op 29 en 30 Augustus a.s. te Arnhem zal worden gehouden, zijn een tweetal prae-adviezen uitgebracht. Het eerste is van de hand van dr. Moller en is gewijd aan de Katholieke Gemeenschaps-gedachte in den modernen tijd. Het tweede werd geschre ven door dr. van Beurden en behandelt de On- dernemersovereenkomstwet en haar bruikbaar heid voor het middenstandsbedrijf. Prof. dr. J. E. de Quay heeft verder nog een aantal stel lingen betreffende het concentratieverschijnsel opgesteld. Dr. Moller begint in zijn prae-advies over de Katholieke Gemeenschapsgedachte in den modernen tijd met te constateeren, dat het kernverschil tusschen de onderscheidene ge dachten en opvattingen omtrent de gemeen schap moet worden gevonden in de levensbe ginselen, waaruit en waarvolgens de menschen leven. Voor ons, christenen, is er geen twijfel, dat wij moeten leven naar de beginselen, die Chris tus ons heeft gegeven in Zijn Evangelie. De schrijver gaat vervolgens de oorzaken na van de huidige ontwrichting der gemeenschap en concludeert, dat de eenige mogelijkheid tot het herstellen of liever het opnieuw opbouwen van de gemeenschap is: het overal doorvoeren en het in volle kracht doorzetten van de chris telijke levensbeginselen. De christelijke gemeenschaps-gedachte houdt in: de gemeenschap weer in te richten, zooals die wezen moet uit zijn aard, volgens het scheh- pings- en verlossingsplan van God. De menschen' zijn uit hun natuur, volgens Gods bestel, verplicht elkaar te helpen, elkaar te steunen, zóó dat iedereen redelijkerwijze per soonlijk en zelfstandig zijn eigen welzijn kan behartigen. Dezen zoo ernstigen plicht jegens de gemeen schap kunnen wij niet volbrengen dan alleen door toegewijde beoefening van de groote deug den: rechtvaardigheid en liefde. Doch juist die rechtvaardigheid jegens de ge meenschap en juist die liefde jegens de ge meenschap zijn stukgeslagen door de ontwik keling van onze maatschappij naar de zegepraal van de ikzucht. Hier vooral wreekt zich het ge brek aan behoorlijke ordening in de vrije maat schappij. Maar ook tijdens de voorbereiding van de nieuwe en juiste maatschappelijke bedrijfs- en beroepsordening kan en moet al heel veel be reikt worden, om weer rechtvaardigheid en lief de te brengen in ons gemeenschapsleven. In onderlinge eendracht en liefde, in en door on derling overleg kan en zal de eigen zuivere ordening in de eigen organisatie worden be werkt. Want er kan geen sprake wezen van een goede gemeenschap, indien niet vooraf de menschen naar juiste beginselen en in juiste vormen zich vereenigen, zich organiseeren, en indien zij niet allereerst in die organisaties hun volledigen plicht volbrengen van rechtvaardig heid en van liefde jegens den evenmensen, jegens de gemeenschap. Dat kan en dat moet nu al worden gedaan, en zeker niet het minst en niet het laatst door ons, katholieken. Dat beteekent dus voor ons de goede bloeiende vak organisaties en stands-organisaties. De stellingen welke door prof. dr. J. E. de Quay in zijn rede over: „Het concentratiever- schynsel in industrie en handel, in het bijzon der in verband met de positie van het zelf standig kleinbedrijf" verdedigd zullen worden, luiden als volgt: Het industrieele concentratie-vraagstuk kan niet worden opgelost langs den weg van hetze en agitatie. Wy moeten ook dit vraagstuk, evenals w;j dit met zooveel succes gedaan hebben ten aan zien van het vraagstuk van het grootwinkelbe drijf beschouwen in het licht van het alge meen belang met inachtneming van alle ele menten van socialen en economischen aard, die moeten worden overwogen. In de productie ligt het vraagstuk van de De artsen, die de geesteiyke afwijkingen be- stuoeereïl en trachten te genezen, hebben uit den aard der zaak hun aandacht ook uitgestrekt tot de massale bewegingen, die men met een algemeene uitdrukking besmettelijke geestes ziekten kan noemen. Deze massa-bewegingen kunnen niet geheel met individueele geestes ziekten gelijk gesteld worden. By deze laatste immers is in den regel het gevoelsleven als een geheel gestooro, zoodat de zieke in elke situatie ziek is; maar bij de massa-bewegingen betreft de ziekelijke afwüking in den regel slechts een sector van het geheele leven; die sector komt can in het middelpunt te staan. Is de opwin ding voorby, dan worden verreweg de meeaten weer gezond. Zoo is het b.v. geweest by het flagellantisme, toen groote troepen menschen van stad tot stad trokken, terwyi ze zich tel kens geeselden. Maar is de opwinding, vaak door het krachtig optreden der autoriteiten, bedaard, dan verdwijnt het foutieve en ziekeiyke denk beeld uit de voorstelling en worden de menschen weer normaal. Een ander punt van verschil is, dat de indivi dueele geestelijke ziekte heel vaak op een licha- meiyke ziekte berust; en dat is zeer verschillend met de ziekeiyke massa-bewegingen, die men met een sterke uitdrukking massapsychose noemt (massa-neurose zou beter zyn). Er is den laatsten tijd en hoe zou het an ders kunnen veel gedacht en geschreven over de oorlogspsychose, en het kan niet ontkend worden, dat de kennis van individueele geestes ziekten veel kan bijdragen tot begrip van de massa-psychosen. Wanneer ik nu een keus doe, dan zou ik datgene uitzoeken, dat het meeste licht werpt, juist op het massale karakter dier bewegingen. Indien er een massapsychose be staat, dan kan men die genezen of voorkomen, door öf de psychose óf de massa weg te nemen. Elk stadsbestuur past vooral de laatste me thode toe: in tijden van oproer beveelt het, dat er geen volksoploopen mogen zyn; dus de massa wordt niet gevormd. Er zyn ook artsen, die in de eerste plaats de psychose willen wegnemen, en zich daarom richten tot hun medeburgers, tot de leiders, tot het bestuur en tot de pers met het drin gende verzoek: houdt de menschen kalm; zegt niet, dat uw landslieden de eenige brave men schen in de wereld zijn; zegt niet, dat alle vreemdelingen schurken zyn geeft alleen nieuws, waarvan gij zeker weet, dat het waar is; verspreidt niet alleen het opwindende nieuws, terwyi ge tegeiyk het geruststellende achterwege laat; beleedigt niet steeds de vreemdelingen; be driegt niet uw eigen landgenooten. Houdt u zelve vry van ziekeiyke vrees en trillende lafheid, durft de waarheid onder oogen te zien; kent u zelve en dan zult gy ook jegens anderen ver gevingsgezind zijn. Maar er zijn ook anderen, die een veel beter plan hebben, en die de massa zelf willen weg werken. En deze zeggen: massa is reeds psy chose. De massale mensch beschikt niet meer over een gezond leven en een gezond gevoel. De massale mensch is te vinden in de stad, in de millioenenstad. Daar is de mensch een deel geworden van dé groote machine, en heeft geen invloed meer op zyn omgeving. Hij leeft niet meer als een normaal gezond mensch in de volle beteekenis van het woord. Hij kan niet werken met zyn talenten, zooals hy zou kunnen; hij kan heel moeiiyk een familie stichten en moei- ïyk onderhouden. Dit leven is weinig be- geerenswaard, en men ziet dan ook allerwege een groote vijandelijkheid tegen het leven, kin deren worden hoe langer hoe minder geboren, de menschen zelf worden door de maat schappij-machine onderdrukt, en de oorlog zelf maakt ze allen dood. Want men moet den oor log niet zien als een oorlog van verdedigers te gen aanvallers; de nieuwe oorlog wordt een oorlog van allen tegen allen. De oorlogspsychose is inderdaad een massa psychose. De massageest wordt bewerkt door de pers. De pers is het normale instrument voor de massa, die immers zelf niet meer waarneemt en onderzoekt, omdat ze daartoe geen gelegen heid heeft. De massa weet niet, welk product ze maakt, ze kent den patroon niet en het politieke bestuur niet. De bureaucratie en het kapitaal besturen alles. De diepe onwil tegen dit leven doet een onbe vredigdheid met zichzelve ontstaan; een soort onbewust minderwaardigheidscomplex, dat den mensch rijp maakt voor de vrees, en tevens ont vankelijk voor den roes van massalen eigen waan. Deze eigenwaan is steeds bij massale be wegingen een drijvende kracht. In de tegenwoordige omstandigheden, nu het leven der volkeren is saamgetrokken in dè groote steden (Berlijn is onrustig, Parijs is kalm, Londen wil, Moskou aarzelt) is de oor logspsychose en daarmee de oorlog principieel onvermijdelijk. Vrede is een afwachting van oorlog, daarbij komt, dat de oorlogen gevoerd zullen worden tusschen en tegen de millioenen- steden. Het luchtwapen heeft op het platteland geen effect, maar de menschen wonen steeds meer in de steden. Het werkelijke wapen tegen oorlog en oor logspsychose is dan ook het verdwijnèn van de massa: terug naar het land. Weg met den voor uitgang, als het zoo moet heeten. Men mag betwijfelen, of de menschen uit zich zelve zoo wys zullen zijn, om dit tot stand te brengen. De massale machinerie is zoo een voudig en zoo gemakkelijk, om zich daarbij aan te sluiten. Het is te vreezen, dat de groote ste den door de macht der feiten verdwenen; want het zal niet lang duren, dat het bezit van groote steden de nationale verdediging onmogelijk maakt. Het is hoogst merkwaardig, dat moderne psy chiaters, die toch juist in zoo grooten getale zijn opgekomen door de ziekelijke massale maatschappij, en daarin eigenlyk hun natuur lijk milieu vinden, nu tot de bevinding kornen, dat juist het massale karakter dier maatschap pij de oorzaak is van de massa-psychose. Dit getuigt van een even diep inzicht als dat een directeur van een groote credietinstelling tot de conclusie zou komen, dat de fout hierin bgt, dat de menschen crediet noodig hebben, omdat de overgroote meerderheid niets heeft. Men moet dan ook toegeven, dat de verwach ting, als zouden de massale maatschappij, bu reaucratie en kapitalisme de menschen gaan opvoeden tot rustige, zelfstandige, onaf hankelijke menschen (die natuuriyk niet in een psychose vervallen), hopeloos moet worden genoemd. De genezing van de massapsychose, dat is van vrees, overprikkeling en driftigen eigenwaan, is slechts mogelijk, wanneer het massale karakter der maatschappij verdwijnt. Menschen, die op het land of in kleine plaatsen wonen, ruimte hebben voor kinderen, hun eigen bedryf kunnen uitoefenen, vervallen niet in massa-psychose en hebben ook niet die z.g. massale belangen van Londen tegen Berlijn. De oorlog is dus iets, dat geheel past in het kader van de groote kapitalistische maatschap pijen, en kan daarom niet vermeden worden, als de maatschappij zelf niet verandert. Men mag niet uit het oog verliezen, dat er in moderne oorlogszuchtigheid een groot gemis aan goede en werkelijke eigenliefde schuilt. De wereld is zoo ziek, dat de menschen zouden moe- then leeren zich zelf lief te hebben. Maar wat in ons beminnenswaardig is, is het diepere le ven, de godsdienstzin, het familieleven, de liefde tot de natuur. Iemand die daarin bevre diging vindt wordt geen slachtoffer van de oorlogspsychose. DR. TH. H. SCHLICHTING - concentratie en de verhouding van de eco nomische en de sociale elementen in dit vraag stuk ligt geheel anders dan in de distributie. Daarom zou het zoo onjuist, zoo onvrucht baar en zoo fataal zijn beide vraagstukken dooreen te halen. Ook bij de beschouwing van het industrieele concentratie-vraagstuk dienen wy voorop te stellen de sociale zijde: de handhaving van de menschelijke persoonlykheid en diens ontwik kelingsmogelijkheid in den ruimsten zin. Juist uit dit oogpunt echter kan men er niet aan denken de concentratie in de moderne productie tegen te gaan en ongedaan te ma ken, als en voor zoover economische tendenzen in het licht van het algemeen belang die ont wikkeling als noodzakelijk moeten doen er kennen. De coöperatie productie- noch verbruiks coöperatie komt niet in aanmerking als uit sluitende volledige oplossing voor dit vraag stuk, zeker niet uiteindelijk en vooral niet prin cipieel. Ten overstaan van het concentratie-verschijn sel in de moderne productie dient te worden gewaakt voor de belangen van de consumen ten, de arbeiders, de distribuanten, de verbou wers en leveranciers van grondstoffen en de zelfstandig produceerende ondernemers. Niet minder dient te worden gewaakt tegen overheersching van het staatsapparaat en van den staat door de economische machthebbers en tegen de schending van het algemeen belangi die daarvan het gevolg zou zijn. De oplossing van het vraagstuk dient W zocht in de waarachtige ordening van het eco nomische leven. Dit beteekent practisch, dat ter handha ving en bevordering van het algemeen belang in zyn verschillende onderdeelen en aspecten zoodra in een bedrijfstak het stadium van kartelleering, verentrusting of monopoliseering daartoe aanleiding geeft, de overheid dient te beschikken over de bevoegdheid, en van di' bevoegdheid gebruik dient te maken, om t.a.v- den gang van zaken in dien bedrijfstak, ook en vooral op economisch gebied, ten volle haaf controleerende en corrigeerende functie tot gel ding te brengen. In zijn inleiding over de Ondernemersovereen- komstenwet en haar bruikbaarheid voor het Middenstandsbedrijfsleven constateert Dr. van Beurden, dat in onze dagen nog slechts wei nigen worden aangetroffen, die het vrije spel der maatschappelijke krachten onbeperkt en onvoorwaardelijk erkennen en aanvaarden al» het eenig juiste richtsnoer voor de verzekering van de stoffelijke welvaart der samenleving. De schrijver geeft vervolgens als zijn mee ning te kennen, dat bij zuiver privaatrechtelijke bedrijfsregelingen veelal geheel of goeddeels ontbreekt het wezenlijke element van iedere in den waren en vollen zin opgevatte bedrijf sor- dening, namelijk het bewust gericht-zijn of mede-gericht-zijn op het welzijn der gemeen schap. Uit algemeen belang verdienen regelin gen, die door algemeen verbindend-verklaring of op andere wy'ze een zeker publiekrechtelijk karakter hebben verkregen, de voorkeur boven regelingen van louter privaatrechteiyken aard- Immers, bij' publiekrechtelijke bedryfsregelingcn kan de regeering de regelingen toetsen aan de redelijke belangen van buitenstaanders en te genstanders, zoomede aan die van andere dee- len van het bedrijfsleven en van de ganse!"0 gemeenschap, doch bovendien is zy in staat t° waken tegen ontoelaatbare wijzigingen in de geldende regelingen en vermag zy duurzaam toe te zien op zoodanige naleving en uitvoering daarvan in de praktijk, dat alle groepen van belangen op behoorlijke wijze worden verzorgd- De schryver ziet thans een viertal wettelijk® maatregelen ter bevordering van de publiek rechtelijke bedrijfsordening, t.w.: de Vestigings' wet-kleinbedrijf; de Wet op het algemeen ver bindend en onverbindend verklaren van On dernemers-overeenkomsten; de Wet op het al gemeen verbindend en onverbindend verklaren van bepalingen van collectieve arbeids-overeen- komsten; en tenslotte de Bedrijfsvergunningeh' wet. Hij constateert, dat slechts de Ondernemers" overeenkomstenwet voor toepassing op het mid denstandsbedrijf in aanmerking zou kunnen ko men. Doch is deze nu ook bruikbaar voor he__ middenstandsbedrijf? De minister was uitein delijk van oordeel, dat de wet voor toepassin» op het kleinbedrijf onbruikbaar was. Schrijver beschouwt vervolgens de toepassin» van de wet op prijsregelingen in het midden standsbedrijf. In het algemeen staat de over heid huiverig tegenover de verbindendverkla ring van minimum-prijsregelingen, als deze de- trekking hebben op eerste levensbehoefte11' Toch meent de schryver, dat, wanneer inge?'1' van feilen prijzenstryd, verbindendverklaring van een minimum-prijsregeling wordt aan.?e^ vraagd, deze behoort te worden verleend, in^ dien bedoelde minimum-prysregeling na nau^' gezet onderzoek blijkt te voldoen aan 5; eischen, die de behartiging van het redelijk consumenten-belang, alsmede de wet zelf aa de verbindendverklaring stelt. Kan de wet ook worden toegepast op het middenstandsbedrijf t.a.v. andere regeling dan die omtrent den prijs? De schrijver wijst hier op de eerste algem®® verbindend verklaarde bakkerij-overeenkom voor Amsterdam en omgeving. Deze beva geen prijsregeling, doch wel waren daarin reS lingen opgenomen met betrekking tot and1e onderwerpen, zooals slijterswezen, cadeaust sel, enz. Wat mogelyk en wenschelijk is gebleken t-®:/ de Amsterdamsche bakkerij, moet naar sC vers meening ter bestrijding van bepaalde m standen eveneens elders mogelijk zyn en z evenzeer t.a.v. andere takken van midd standsbedrijf. Het moet dan ook de taak zijn van WW— TC—- IV vakbond ernstig na te gaan en nauwgezei| inderzoeken, welke algemeen bindende rege,1(.ii gen in de eigen tak van bedrijf zouden ku11 te„ worden getroffen, om bepaalde misbruiken gen te gaan en meer redelijke en reëele currentieverhoudingen tusschen bedrijfsf?e ten te scheppen. qx\- Tenslotte behandelt Dr. van Beurden de g dernemersovereenkomstenwet en de verhou tusschen producenten en distribuanten- constateert groot gemis aan samenwerking schen de producenten en de belangheb détaillisten wanneer het gaat om poging01 ^ja de eersten om tot algemeen verbindendv ring van een ondernemersovereenkomst v,er" raken. Dit zou in de eerste plaats dienen beteren. „vere®1^ Tot dusverre zyn de ondernemersov .(r,g komsten, die ter algemeen verbindendve1 ^gen werden voorgedragen, zoomede de aan ^ge- zelf om die verbindendverklaring, enkel gcllrij- gaan van de groep der producenten. De tiic ver stelt in verband hiermede de vraag. zou kunnen worden gekoerst in deze 1 j^st®11 dat de betreffende ondernemersovereen k pfO' worden aangegaan tusschen eenerzijds ,0j.zjjd ducenten van bepaalde godderen en a' cps de distribuanten daarvan, en dat vervo »r£)epe^ zoo gesloten overeenkomsten door heide ^^rin® gezamenlijk ter algemeen verbindendv worden voorgedragen. hv

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 6