Uit de roemrijke jaren van The Good Old 1 H.F.C.'s diamanten jabilé D.H.V.B. Noord Holland M MAANDAG 28 AUGUSTUS 1939 V Een krasse 60-jarige Apart cachet Naar de Spanjaardslaan Gedenkteeken voor Bas Timmerman Jaarvergadering van E.D.O. Het gouden feest van Haarlem SCHAKEN R.K. kampioenschap Groot-Velsen Gewijzigde omstandigheden Zaansche Wielerbaan Zwartepoorte-v, d. Voort winnen 60 K.M. koppelwedstrijd De „Koekamp" werd H.F.C.s eerste voetbalveld Het sportspel daalt. Dat een club kampioen wordt, is niet het belangrijkst Strijd om den voorzitter t R.K.V.V. LISSE—RAPID A.C. 2—3 De voetbalwedstrijd x Het H.F£*tgjm uit een der eet si,e ivggn öm The Good. Old OM DEN ZILVEREN MOLEN VAN GROENENDAAL In Haarlem, van oudsher een der belang rijkste sportcentra in ons land wordt het komende seizoen der wintersporten op fees telijke wijze ingezet. H. F. C., de oudste voetbalvereeniging in den lande, wordt 30 jaar, Haarlem 50, Rood-Wit, de oudste dames-hockeyvereeniging, 40 en B. D. H. C. 25 jaar oud. De grootste belangstelling gaat vanzelfspre kend uit naar de „Good Odd", de H(aarlem- sche) F(ootball) C(-lub), die in September van het jaar 1879 geboren werd. Er zijn weinige sportvereenigingen in den lande, die op een verleden kunnen bogen als de H. F. C- die in den besten zin des woords voor de verbreiding van de voetbalsport in ons land schitterend pionierswerk verricht heeft en tot den huidigen dag „van alle smetten vrij", oude en schcone tradities heeft weten te hand haven. Over de rol, door H(olland's) F(ijnste) C(ombinatie) in onze voetbalwereld gespeeld, zouden kolommen te vullen zijn. Men kan van meening verschillen of het clubvoetbal van he den op een hooger peil staat dan dat van een 20 of 25 jaar geleden, maar een feit is, dat er van het voetbal door H. F. C., in de glcriejaren gespeeld, een groote bekoring uitging. Stijl en sierlijkheid is jaren gebleven. Aan de „Haarlemsche Footballclub" is de naam van haar eere-voorzitter, Willem Muiier. de man, die de lichamelijke ontwikkeling van het jonge, mannelijke Nederland tot een brok van zijn levenstaak beschouwde, onafscheidelijk verbonden. In hoeveel takken van spert is Mu iier niet de voorganger geweest? Willem Mu iier was het ook, die in 1879 het voetbalspel in ons land invoerde. Naast Willem Muiier behoorden jhr. D. G. van Lennep, jhr. J. W. Schorer, de gebrs. A. en W. Schiff, de gebrs. Hoog, Henry Ypey, A. van Walcheren, A. Beets, Van Dorsten en Th. H. Peltenburg tot de oprichters van H. F. C. De jongens werden tenslotte het zwerven moede en Muiier schreef dan ook een brief aan Burgemeester Iordens, met het verzoek of hii en zijn spertmakkers den Koekamp, waar de paan- den van den heer J. v. d. Berg graasden, kon den huren. De gemeente bleek geen bezwaar te hebben om den Koekamp in onderhuur af te staan, als „worstelpark voor Muiier en zijne kornuitjes", onder conditie, dat de heer J. v. d. Berg schadeloos gesteld zou worden vosjr het bederf van het land en als vergoeding voor de thans ncodig geworden mest. Onnoodig te zeggen, dat er heel wat moei lijkheden van de zijde der ouders overwonnen moesten worden, die van dat „nieuwe spel" aanvankeiijk niets moesten hebben, doch „de pioniers" waren de jongen3 er niet naar om oij de pakken neer te zitten. In de jaren '80, '81 en '82 werd contact gezocht met Amsterdam, Rot terdam en Den Haag, doch het duurde tcch tot 1886, alvorens de eerste „match" waaraan „niets dan groote Engelschen" medededen, in den Koekamp gespeeld worde. Tot zijn vertrek naar het buitenland in 1895, is Muiier niet alleen de voorzitter van H.F.C. gebleven, doch gaf hij ook als captain van het eerste elftal op het speelveld het goede voor beeld, H. F. C. heeft achtereenvolgens bij het Huis ter Cleve, op het terrein voor de Cavalerie- kazerne en bij het buiten 't Clooster te Heem stede gespeeld. In 1899 trok H. F. C. tenslotte naar het prachtige terrein aan de Spanjaards- laan, den historischen grond, waarop niet alleen de voetballers doch ook de cricketers tot op een huidigen dag maar al te gaarne van de gastvrijheid van H. F. C. of het daarmede ten nauwste verbonden Rood en Wit genieten. In het seizcen 18881889 werd de Nederland- sche Voetbal door Muiier opgericht en speelde H. F. C. met Concordia, A. V. V. H. V. V., R. A. P. en Olympia in competitieverband. Concordia bezette de eerste en H. F. C. de tweede plaats. Het 15-jarig bestaan kon met luister gevierd werden, want in dat jaar behaalde H. F. C. bet kampioenschap met den volgenden eind stand. thans tal van jongelui, waaruit H. F. C. zijn leden recruteert, zich tot de hockeysport aan getrokken. Tal van spelers, in de H. F. C. opgegroeid, hebben tot de beste voetballers in den lande behoord, wij noemen o. a. Muiier, F. Dolleman Diemre Kool, de gebrs. Menten, de gebrs. Van Waveren, Putman Cramer, Eddy Holdert, L. van Gogh en zijn broeder Adé van Gogh, de beste all-round sportsman, die ooit op onze velden heeft rondgelcopen, de Francken's, De Klere!:, F. v. d. Vinne, Max Henny, Ben Verwey, Stom e. a. De grootste speler onder hen was onge twijfeld Mannes Francken. Geen H. F. C.-er heeft gedurende een reeks van jaren zoo ge schitterd als de kleine, stevige Mannes, die 22 maal in onze tegenwoordige elftallen zijn plaats met succes innam. Op de linksbinnen- p'.aats heeft hij zijn grootste triomfen gevierd. In het seizoen 1904'05 deed hij zijn entrée in het eerste elftal in den wedstrijd tegen D. F. C. Dat eerste optreden van Mannes Francken herinrrren wij ons nog levendig, evenals zijn schitterend werk.... onder de lat een jaar later tegen „Haarlem", de wedstrijd, dien H. F. C. met 1—0 won. Daarna verhuisde Francken voor goed naar de voorhoede. Het beroemde tweede van H. F. C., dat in het seizoen 1904'05 met de cijfers 10 - 10 - 20 468 wederom kampioen van de 2de klasse werd, deed in die dagen van zich spreken. Het feest dat H. F. C. gaat vieren, levert net bewijs, dat de 60-jarige nog springlevend is en alle vitaliteit bezit om, wat wij1 allen hopen, wederom de plaats te heroveren, die onze oud ste voetbalvereeniging in den lande ten volle verdient en wij besluiten dit artikel, waarin verschillende gegevens deels aan de jaarboeken van H. F. C. werden ontleend en onvergetelijke berineringen uit het roemrijke verleden van de „Good Odd" werden opgehaald, met onze hartelijke gelukwenschen voor de 60-jarige Haarlemsche Football Club. Op Dinsdag 5 September a.s., 's middags om half één. zal op de algemeene begraafplaats te Heemstede een gedenksteen onthuld worden op het graf van den populairen E.D.O.-speler Bas Timmerman, wiens verscheiden tijdens den promotie-wedstrijd E.D.O.Hilversum, inder tijd zulk een diepen indruk gemaakt heeft. Vrijdagavond heeft E.D.O. in gebouw Rosen- hage de jaarvergadering gehouden. Er waren zeer weinig leden aanwezig toen de voorzitter om kwart vóór negen de vergadering opende. Hij releveerde het afgeloopen vereenigings- jaar, dat behalve veel goeds, ook veel leed ge bracht heeft. Het verscheiden van H. P. de Kiefte en het tragisch voorval tijdens de pro motiewedstrijden waren voor hem aanleiding de aanwezigen te verzoeken eenige oogenblikken op te staan en De Kiefte en Bas Timmerman te herdenken. Daarna namen de notulen en de jaarversla gen veel tijd in beslag. Vooral het jaarverslag van den scheidenden 2en secretaris Fomanoii oogstte een warm applaus, evenals het ditmaal in optimistischen toon gestelde financieele overzicht. De bestuursverkiezing nam weinig tijd in beslag, daar in de plaats van de heeren Jcr- daan, Braad en Formanoy (die niet herkies baar waren) bij enkele candidaatstelling ge kozen werden de heeren J. Pigge, R. Cats en Hulschebosch. Nadat het komende seizoen besproken was, bleek het dat de heeren J. Corsten en C. v. d. Kuyl zich weer belast hadden met de training en verzorging van de E.D.O.-spelers, hetgeen de warme instemming van de aanwezigen ver wierf. In snel tempo werden nog eenige huishoude lijke zaken behandeld waarna de vergadering werd gesloten. Rest nog te vermelden dat er ook geen can- didaten gesteld waren tegen de aftredende be stuursleden, de heeren v. Zeyl en M. Hirs, ter wijl ook de elftalcommissie in dezelfde forma tie als in het vorige seizoen aantreedt. Geholpen door het mooie zomerweer is de eerste dag van Haarlems gouden feest schitte rend ingezet. In de morgenuren werd begonnen met een vijfkamp bestaande uit doeltrappen, vertrappen, ingooien, baldribbelen en hinder nisloop. De heer Voogd had een inleidend woord ge sproken en betreurde het dat door den interna tionalen toestand een aantal leden niet aan wezig kon zijn. De wedstrijden hadden een gunstig verloop en de uitslag deed later blijken dat in puntenaantal de deelnemers elkaar dik wijls dicht nabij kwamen. Het eindresultaat was als volgt: 1 W. A. v. Daalen Jr., 2 J. C. Smit, 3 A. J. Booy, 4 J. v. Polanen, 5 J. Becker, 6 J. Plas, 7 J. C'. van Balen Blanken Sr., 8 F. Stiphout, 9 A. Hartog, 10 A. Molenaars, 11 C. Lubbers, 12 P. Kluit, 13 Jur Haak, 14 A. Cohen, 15 Z. Verwaal, 16 P. v. Laarhoven, 17 H. C. de Wit, 18 K. Lueskens, 19 Pietersen, 20 P. E fjeree en 21 H. Cornet. Hierna werden de deelnemers uitgenoodigd aan een gemeenschappelijke koffietafel, waar de voorzitter van Haarlem, de heer J. P. v. Ba len Blanken, de aanwezigen toesprak. Er was inmiddels muziek en er waren verschillende attracties, hetgeen de feestvreugde niet weinig verhoogde. In de middaguren werden er onder linge voetbalwedstrijden gehouden en evenals bij den vijfkamp werd hier met animo gestre den. Door 10 elftallen werd hier aan deelgeno men en de einduitslag was als volgt: 1 A. Har tog, 2 J. C. Smit. 3 A. Kaan, 4 J. v. Polanen, 5 W. Stammes, 6 J. P. v. Balen Blanken. Bij de prijsuitreiking sprak de heer v. Balen Blanken de aanwezigen nogmaals toe in ver band met het welslagen van dezen dag, waarna de heer Voogd de prijzen uitreikte aan de res pectievelijke winnaars en dank bracht aan de vele medewerkers voor dezen zoo bij uitstek ge slaagden dag. Dezer dagen heeft de finale plaats gehad voor afdeeling schaken le klasse, tusschen de heeren M. Bijwaard en R. Angermann, welke ontmoe ting gewonnen werd door eerstgenoemde. Een bijzondere prestatie! Voor de 2e klasse schaken is nog de finale gespeeld tusschen de heeren Hoogland en Hagc- man, welke partij cok eindigde in het voor deel van eerstgenoemde. De officieele prijsuitreiking zal Dinsdag a.s. plaats hebben om 8.30 uur in het club'okaal G. S., St. Ficelis-Patronaat, Zeeweg IJm. 6. Donateurs en belangstellenden hebben gratis toegang. Tevens zullen de dam. en schaakkampioenen dan simultaan spelen. H F. C. 10 8 2 40—18 16 Van R. A. P. werd te Amsterdam met 5—1 en te Rotterdam met 4—2 van Sparta verloren. Nadien heeft H. F. C. het niet meer tot een kampioenschap kunnen brengen, hoewel meer malen het verschil met de leiders uiterst ge ring was. Meermalen werd de Holdertbeker gewonnen, een kleinood waarom in die dagen fel gestreden werd. Een succesvol bekerseizcen was het jaar 1903'04, toen H. F. C. den eindstrijd te gen H. V. V. na voorafgaande overwinning op o.a. H. B. S. en Haarlem met 31 won. In dat jaar scoorde H. F. C. in 28 wedstrij den 142 doelpunten en werd V. V. V. in een bekerwedstrijd aan de Spanjaardslaan met 250 verslagen, den wedstrijd, waarin wij Eddy Holdert 13 doelpunten zagen ma-., ken. In dat seizoen nam Holdert er 64 voer zijn rekening. Een seizoen van records dus. Jarenlang vormden de wedstrijden tegen Haarlem de hoogtepunten van het seizoen. Zij vormden dagen te veren het gesprek van den dag en sportlievend Haarlem was dan in twee kampen verdeeld, die hun favorieten op de meest luidruchtige manier aanmoedigden. H. F. C. heeft als elke groote sportvereeni- ging zijn ups en downs gekend. Vooral het jaar 1899 was een crisisjaar, doch steee's vond H. F. C. de krachten die noodig waren om het doel te bereiken, dat zij zich voor ocgen gesteld had en waaraan de jongeren zoo veel te danken hebben. De gewijzigde omstandigheden in onze voet balwereld, hebben cp clubs als H. F. C. en H. V. V. o.a. hun sporen achtergelaten en zijn oorzaak geworden, dat deze nog innerlijk sterke vereenigingen zich in de eerste klasse niet heb ben kunnen handhaven. Bovendien voelen Ter gelegenheid van.het 50-jarig bestaan van de voetbalvereeniging Haarlem werden onderlinge, icedstrijden georganiseerd op het Haarlem-terrein. Hardloopen met hindernissen, rechts Kick Smit, links de Haarlem-veteraan Meuringer Onder matige belangstelling werden Zondag middag op de Zaansche Wielerbaan diverse wedstrijden verreden. Begonnen werd met een Omniumwedstrijd tusschen Kremers, Zwartepoorte, Zimz en v. d. Linden. Hierin toonde Kremers zich de sterk ste en tevens de snelste, hetwelk bleek uit zijn tijdrace over één baanronde; zijn tijd was 10 4/5 sec., terwijl het baanrecord nog steeds 10 2/5 sec. is op naam van Jan Pijnenburg. De afvalwedstrijd werd na een spannende eindsprint met Franken door Pijnenburg ge wonnen. De achtervolging tusschen Bakker enBoeijen werd door Bakker met enkele meters voor sprong gewonnen. J. Lust was de favoriet in de 50 rondenrace voor amateurs en nieuwelingen. Na de pauze volgde een 60 K.M. koppelwed strijd tusschen renners van naam. Dezen mid dag moest Pijnenburg het tegen Zwartepoorte afleggen. In het laatste klassement trachtte Pijnenburg wel zijn puntenachterstand in te halen, maar het mocht hem niet gelukken. De ove rige renners brachten geregeld het hunne er toe bij om het veld uit elkander te houden, 't meeste werk gaven wel de twee Duitschers Zimz en Kiisters. Jammer dat door een val partij de renner v. d. Linden uitgeschakeld moest worden, anders had de uitslag wel een aryier aanzien gehad. Zijn koppelgenoot Rijne- veld vormde met Griffioen te zamen een nieuw koppel. De einduitslagen waren als volgt: Klassementwedstrijd over 24 ronden met 4 klassementen le deel van den Omnium: 1. Kre mers 7 p., 2. v. d. Linden 8 p., 3. Zwartepoorte 11 p., 4. Zimz 14 punten. 50 rondenrace voor amateurs en nieuwelin gen: 1. J. Lust, 2. Klinkenberg, 3. v. d. Bos. Tijd 12 min. 35 sec. Sprintwedstrijd, 2e deel van de omnium, 4 baanronden: 1ste serie: 1. Kremers, 2. Zimz; 2de serie: 1. v. d. Linden, 2. Zwartepoorte. Afvalwedstrijd voor profs en onafhankelij- ken: 1. Pijnenburg, 2. Franken, 3. P. Boer. Tijd 5 min. 57 2/5 sec. Sprintwedstrijd 2e deel: 1ste serie: 1. Kre mers, 2. Zwartepoorte; 2e serie: 1. v. d. Linden, 2. Zimz. Achtervolgingswedstrijd tusschen Bakker en Boeijen: Deze werd door Bakker met 'n paar meter voorsprong op Boeijen gewonnen. Derde deel sprintwedstrijd: 1ste serie: 1. Zwartepoorte, 2. Zimz; 2e serie: 1. Kremers. No. 2 werd door zijn valpartij uitgeschakeld. 60 rondenrace voor profs en onafhankelij- ken: 1. Pijnenburg, 2. Boeijen, 3. Franken. Tijd 14 min. 18 sec. Tijdrace met vliegende start over 1 baan ronde: 1. Kremers 10 4/5 sec.; 2. Zwartepoorte 112/5 sec.; 3. Zimz 113/5 sec. Totaaluitslag van de omniumrace: 1. Kre mers 5 p., 2. Zwartepoorte 10 p., 3. Zimz 13 p. Koppeljvedstrijd over 60 K.M., 360 ronden met 4 klassementen: 1. Zwartepoortev. d. Voort 18 punten. Tijd 1 uur 23 min. 41 4/5 sec., 2. PijnenburgBoeijen 13 p., 3. Frankenvan Swelm 7 punten en 2 ronden achterstand; 4. ZimzKiisters 2 punten en 2 ronden achter stand; 5. C. BakkerKremers 2 punten en 2 ronden achterstand; 6. RijneveldGriffioen 8 punten en 3 ronden achterstand. Het District Noord-Holland van den Dibce- sanen Haarlemschen Voetbal Bond hield Zater dagmiddag z'n 19e algemeene jaarvergadering. De vergadering, welke goed was bezocht, werd geopend door den voorzitter, den heer G. Kruij- ver, die allen hartelijk verwelkomde en vervol gens aandacht wijdde aan den geest van het nieuwe heidendom, welke zich thans wel heel erg uit door de miskenning van de waarde van het menschelijk leven. Deze geest manifesteert zich echter ook in de voetbalsport, ook die, wel ke op de katholieke velden wordt beoefend. Het afgeloopen jaar moesten weer veel meer straffen worden uitgedeeld wegens ruw en on beschaafd spel. Ondanks alle vermaningen ne men de overtredingen toe en het is wel merk waardig, 'dat men bovendien altijd de schula bij anderen zoekt en zich zelf steeds onschuldig waant. Spr. hoopte, dat de „Nieuwe Gemeen schap" ook in de katholieke sport tot uiting zal komen, in het belang van de christelijke be schaving. Het zal de voetbalsport buitendien zeker ten goede komen. Het jaarverslag kwam vervolgens in bespre king. De heer KOOT (Vios Warmenhuizen) vt>nd het jammer, dat, evenals in de .toespraak van den voorzitter, ook het jaarverslag klachten over het beschavingspeil in de katholieke voet balsport heeft. Dat er zulke toestanden bestaan, kan funest worden voor de katholieke sportbe- weging. Een onderzoek naar de oorzaken zal noodig zijn. Spr. opperde, naar aanleiding van een verzoek van den secretaris om assistentie, het idee het groote district in tweeën te dee- len. Voorts vroeg spr. maatregelen tegen het spelen van zeer jonge junioren-elftallen tegen oudere elftallen. De afgevaardigde van Berdos (Bergen) maak te bezwaar tegen de felicitatie, welke in het verslag tot A F C. werd gericht om het behalen van het kampioenschap. Voor Berdos is die kwestie van het kampioenschap nog niet uit. De afgevaardigde van LSVV (N. Scharwoude) had bezwaren tegen de manieren, waarop bij 't straffen van spelers te werk gegaan wordt. De betrokken vereeniging dient van de heele pro cedure op de hoogte te zijn. Spr. vroeg een commissie, welke er op toe zou zien, dat de vereenigingen bij een bestraffingsprocedure worden gekend. De voorzitter zei, dat betreffende een onder zoek naar de oorzaken van ruw spel en onbe hoorlijk optreden verwezen diende te worden naar de jongste verklaring van de strafcommis- sie, waarmee het bestuur geheel accoord gaat. Verdeeling van het district moet worden af gewezen, op grond van de ervaring in het ver leden. In de toekomst zal het werk in het be stuur beter worden verdeeld, zoodat eventueele bezwaren zullen worden ondervangen. Wat het kampioenschap van AFC aangaat: de beslissing over het beroep van Budas moet wor den afgewacht. Zoolang is AFC kampioen. Het voorstel van LSVV kan nu niet in behan deling worden genoemen. De heer Schrickx, secretaris, beantwoordde de opmerking over het spelen van junioren tegen te oude spelers en zei vervolgens, dat de straf- commissie in de kwesties, waarop LSVV wellicht doelde, wel degelijk inzage van de betreffende rapporten heeft verleend aan de betrokken ver eenigingen. Na nog eenige verdere discussie werd de reke ning van den penningmeester behandeld. De ontvangsten en uitgaven bedroegen f 1048.05, met een batig saldo van f 146.58. De balans had aan activa en passiva een bedrag van f 1428.40. De reserve bedroeg f 543.12 en het kapitaal f 1344.50. Het totaal bezit van het Ecmafonds is thans f 456.33. Het afgeloopen jaar werd er f 185.93 in gestort. Het financieel beleid werd na eenige discus sie volkomen goedgekeurd. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren A. Muhren en C. Schrickx. In de vacature van den heer J. Luijcks. die zich niet herkiesbaar stelde, werd, na een bespreking over het indie nen der namen van candidaten de heer luitman te Hoorn gekozen. Met instemming der vergadering bracht de de voorzitter dank aan het scheidende bestuurs lid, den heer Luijckx. Op voorstel van den voor zitter werd de heer Luijckx benoemd tot eere- lid va.n het district. Nadat het eere-lid met een kort toespraakje afscheid had genomen, voerde de geestelijke ad viseur, de zeereerw. heer J. v. d. Marck, pastoor te Zaandam, het woord om er bij allen op aan te dringen in deze onzekere tijden kalm aan door te werken; dat is het beste wat men kan doen. Voorts moeten de jeugdleiders werkelijk lei ders zijn en zich bewust zijn van de moeilijke, verantwoordelijke en toch mooie taak, welke ze hebben te doen. Vooral in moeilijkheden moe ten ze werkelijk leiders zijn en den vrede trach ten te bewaren. Dat een club een competitie wint, is voor het latere leven van den jongen van geen beteekenis, maar wel, dat zijn club een goede jongensvereeniging is geweest, waar in hij wat heeft geleerd. Een leider van zoo'n club moet daarom geen kind zijn en handelen als een kind, maar een man zijn. Voorts vestigde spr. de aandacht op de richt lijnen, die thans voor de junioren-opvoeding zijn vastgesteld. Die richtlijnen, aangepast aan de plaatselijke omstandigheden, zullen de lei ders van veel nut kunnen zijn. Tot leden van de kascommissie werden hier na aangewezen „Reo", „Purmerend" en W.S.V. De begrooting 1939—1940 werd vastgesteld op f 1150 aan inkomsten en uitgaven, met een post voor onvoorziene uitgaven van f 100. Door den vice-voorzitter van den D. H. V. B.. den heer H. Smits, werden hierna met een toe passelijke toespraak een zijner laatste in ge noemde functie, welke hij gaat verlaten de kampioensdiploma's uitgereikt. De heer Schrickx reikte de kampioensdiplo ma's der junioren uit. Aangewezen werden 13 leden voor het bijwo nen van de Bondsvergadering. Tot districts afgevaardigde naar de algemeene bondsverga dering werd de heer Schrikx aangewezen. Aan de orde was hierna een voorstel van L. S. V. V. om: „Art. 5 van het Districts-reglement aan te vullen en te lezen als volgt: De bestuursfunctieszijn: Voorzitter, Secre taris-penningmeester-competitieleider en een of meer commissarissen. De voorzitter wordt door de vergadering ge kozen. Een lid van het dagelijksch bestuur van het District kan niet tevens lid zijn van het be stuur van de D.H.V.B. Het Districtsbestuur adviseerde dit voorstel niet in behandeling te nemen, omdat andere districten het een voorrecht achten met een bestuurslid in het Bondsbestuur vertegenwoor digd te zijn. Het zou een slecht begrepen Dis- trictsbelang zijn het District N.H. hiervan zelf uit te schakelen. L.S.V.V. verdedigde haar voorstel o.a. met de meening, dat het reeds overladen zijn met werkzaamheden van de betrokken functiona rissen, het voorstel rechtvaardigden. De VOORZITTER zag in het voorstel een manier om hem weg te werken. Spr. zou in dien het voorstel zou worden aangenomen, on middellijk zijn functie beschikbaar stellen. Buiten tegenwoordigheid van den voorzitter werd vervolgens over het voorstel beraadslaagd. De heer Schricks, die den voorzitter zeer prees, verklaarde, dat bij aanneming van het voor stel, het heele bestuur z'n mandaat ter be schikking zou stellen. Spr. vroeg het voorstel terug te nemen. Ook andere sprekers verzetten zich ten stelligste tegen het voorstel, dat men beschouwde als gericht tegen den voorziter, dien men zeer respecteerde. L.S.V.V. trok hierop haar voorstel, dat vol gens haar niet tegen den voorzitter gericht was, in. Na een hartige toespraak van den bondsvoor zitter werd met algemeene instemming beslo ten de heer Kruijver, vanwege zijn 2-jarig be stuurslidmaatschap van den D.H.V.B. een ge schenk aan te bieden. Toen de voorzitter weer de zaal binnenkwam, gehaald door de afgevaardigde van L.S.V.V., werd hij met een hartelijk applaus begroet. Na behandeling van de D.H.V.B.-agenda volgde rondvraag en sluiting. De R. K. Voetbalvereeniging „Lisse" heeft haar supporters verrast en de R.K. Voetbalver eeniging „Rapid A. C." uit Antwerpen ontvan gen. Zaterdag in den vooravond kwamen de gas ten na een warme, vermoeiende autoreis aan en werden ontvangen door de vertegenwoordi gers van Lisse. Na zich eenigszins te hebben verfrischt en den inwenaigen mensch te heb ben versterkt, was er in het R. K. Volksbonds gebouw eene feestelijke bijeenkomst. De Belgische gasten v'arden hier officieel welkom geheeten door den voorzitter van de R. K. Voetbalvereeniging „Lisse", den heer J. C. de Haan, die gewag maakte van de prettige verhoudingen tusschen Lisse en Rapid, welke door dit bezoek nog worden verstevigd. Na dit welkomstwoord en het uitwisselen van weder- zijdsche begroetingen, werd de avond verder gezellig doorgebracht. Na een honkbaldemonstratie AllianceB.S.M. ving omstreeks 3 uur de voetbalwedstrijd aan. Hieronder laten wij de opstelling der elftallen volgen: Lisse: Doel: A. den Elzen; achter; W. de Bruin en J. v. Diest; middenlinie: J. Baak, J. v. d. Klaauw en Slootbeek (aanv.); voorlinie: v. Rooijen, v. Leeuwen, H. Bakker, v. Esch en v. d. Berk. Rapid A. C. Antwerpen (België): Doel: Wou ters; achter: Iraus en Benhaene; middenlinie: Verstraelen, Koeckx en van Leersum; voorlinie: Mertens, Verheijen, Deboen, A. van der Heiden en J. van der Heiden. Scheidsrechter: Reekers uit Amsterdam. Voor den wedstrijd werd den aanvoerder van Lisse een aandenken aangeboden. Na eenig verkennen ontw'ikkelden de Belgi sche spelers een mooi spel van samenwerken. Een doelpunt kwam spoedig, doch werd gean nuleerd wegens buitenspel. Lisse liet zich lang zamerhand ook gelden en enkele tegenaanvallen waren het resultaat. Het spel golfde op en neer, totdat ten slotte de Belgische midvoor uit een mooien voorzet, na een kwartier, zijn club met een onberispelijken schuiver de leiding bezorgde. De Lissesche spelers legden er nog een schepje op en een klinkende aanval op 't Belgische doel kon nog slechts met moeite gekeerd worden. Herhaalde malen komen beide doelen nu in gevaar en na wederom een kwartier zag Lisse haar moeite beloond met een even onberispe lijk doelpunty van den voet van Van Esch. Reeds dachten wij, dat de rust met 11 in zou gaan, doch dit bleek mis. Een prachtig gecombineerd spel van man tot man bracht den bal voor den Belgischen doelmond, waar Van Rooijen niet talmde en Lisse de leiding gaf. Na eenige minu ten kondigde de arbiter rust aan. De thee scheen den Belgen goed gedaan te hebben en zij begonnen met vinnige aanvallen. De Lissenaren komen fanatiek opzetten. Uit de vele aanvallen, welke de Belgische achterhoede schitterend keert, werd een corner geforceerd. Een zeker schijnend doelpunt van Lisse kon de keeper nog net wegwerken. De Belgen trekken hierop naar de Lissesche veste en weten een doelpunt te forceeren, dat de scheidsrechter o.i. ten onrechte als buitenspel annuleert. Het wil den Belgen ook niet vlotten, w'ant eenmaal brengt de lat en eenmaal de keeper een pracht- schot van den midvoor om zeep. Een pracht- voorzet op het Belgisch doel, welke de Lissesche midvoor voor open doel krijgt, wordt verkeerd benut. De Belgen nemen nu het spel in handen. 10 minuten voor het einde wordt de stand door een mooi schot van den rechtsbinnen, 22. Beide partijen vertoonen eenige vermoeidheid, zoodat het spel in een matiger tempo wordt gespeeld. Uit een aanval van Rapid, een minuut voor het einde, wordt de winnende goal gescoord. Met een 3—2 overwinning voor de Belgen werd deze strijd besloten. R. C. H. opende gisteren in Haarlem officieus het voetbalseizoen met de wedstrijden om den Zilveren Molen van Groenendaal, waarvoor oorspronkelijk hadden ingeschreven de vereeni gingen P. E. C., Excelsior, Z. F. C. en R. C. H. Ter elfder ure, dat was in dit geval Vrijdag avond, kwam van Z. F. C. bericht, dat zij we gens het groote aantal spelers, dat wegens de voormobilisatie niet kon worden opgesteld, ver stek zou laten gaan. Besloten is toen, in overleg met de andere deelnemers, om een halve com petitie te spelen. Het tournooi ving aan met de ontmoeting tus schen Excelsior en R. C. H. Aanvankelijk waren de Rotterdammers door goed samenspel in de meerderheid, doch de verdediging van R. C. H- had al spoedig vat op het soms wel wat al te kort gehouden spel van de roodgebroekte Rot terdammers. Het was dan ook R. C. H„ dat de score opende door toedoen van rechtsbinnen Baxs, die een goed door Meijer aangegeven bal inschoot. Deze voorsprong werd tot ongeveer vijf minuten voor rust behouden. Een zwak mo ment in de R. C. H.-verdediging volgde en de rechtsbinnen van Excelsior maakte gelijk. I Na de rust kwam er meer leven in de R. H.-gelederen, het spel werd meer over de vleu gels gespeeld en succes bleef niet uit. Hoogen- doorn speelde goed naar Meijer, die op zü® beurt een voorzet gaf, waaruit Rootselaar fraai aan R. C. H. opnieuw de leiding gaf. Excelsior trachtte daarna door sterk aanvallend spel de overhand te verkrijgen, doch zonder resultaat- Da a ren tegen vergrootte v. d. Horst met een tactisch gescoord doelpunt den voorsprong voor R. C. H„ waarmede Excelsior als geslagen be schouwd kon worden. Het einde bracht derhalve een 31-overwinning. Direct kwamen toen P. E. C. en Excelsior 1° het veld. Het fanatieke spel van de Zwollenaars gaf dezen in den beginne eenig overwicht, doch Excelsior kwam het eerst aan een doelpunt. het uit een toegekenden strafschop. De g0® spelende centervoor van F. E. C. bracht daar»3, partijen met een fraai schot op gelijken voet etl met 11 werd gedraaid. De tweede helft haI° Excelsior opnieuw de leiding door een goed op' gezetten aanval, die door den linksbuiten correc afgewerkt werd. Langen tijd bleef het er naa uitzien, dat Excelsior dezen strijd zou \vinneI doch even voor tijd maakte P. E. C. gelijk do° handig werk van haar middenvoor, waardoo^ de linksbuiten vrij kon inschieten. De verleg ging, die nog volgde, bracht geen resulta^' waarna de strafschoppen in het voordeel va P. E. C. uitvielen. Er volgde toen een geanimeerd partijtje tu schen R. C. H.- en P. E. C.-veteranen, dat do R. C. H. met 30 werd gewonnen en da» kom R. C. H. nogmaals in het veld tegen P. E. c- Deze wedstrijd werd vooral voor de EaC' r een teleurstelling. Het elftal maakte er al '51!cr], weinig van met uitzondering van enke1 waaronder stellig de jongere invallers gereke dienen te worden. ,.e(, De rust bracht een 10-voorsprong v00j,„,cn veel feller spelende P. E. C., dat met c cUt voorsprong in de tweede helft geen nl0II1gC- zijn kansen op de overwinning in gevaar b zien heeft. De goed spelende stoppersp» „s> kans met de beide behoorlijk spelende ba waarachter een keeper van goede klasse. voorhoede van R. C. H. van zich af te h° en toen het spel van R. C. H. nog eenige"10Jn ging afzakken, P. E. C. daarvan profiteerde door middel van haar middenvoor °Pnif'\naig scoren, was daarmede tevens de °verWl1 h£lar voor haar een voldongen feit. Met 20 'n ]cgde voordeel eindigde P E. C. dezen wedstrijd^ ^.erl daarmede voor een jaar beslag op den fraai C- iprijs, die zij na afloop uit handen van H.'s voorzitter, den heer Hazevoet, mc^cclsior vangen, derde. R. C. H. werd tweede en

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 12