Laatste Nieuws Luchtbescherming De mobilisatie De mobilisatie afgekondigd Reizigersverkeer gestremd De beurs zoo lang mogelijk geopend De Mendelssohn-affaire &DERISE11IEN Haarlem, 28 Aug. Italianen blijven vredelievend GEEN VUURWERK OP DEN OPENBAREN WEG Raadgevingen voor de bevolking Hoe het bericht in Haarlem werd ontvangen Nalatenschap Dr. F. Mannheimer failliet Verklaard BRITSCH PARLEMENT MORGEN BIJEEN MAANDAG 28 AUGUSTUS 1939 Kapelaan W. P. Nijssen Benoemd tot pastoor te Waarland De laatste steen Feest op de Gedempte Oude Gracht De politie houdt streng toezicht LUCHTALARMSIRENEN IN HAARLEM Spoedig geplaatst Eén-manswoningen Fransch Avondfeest in Modern ORGELBESPELING In vredestijd Bij dreigend oorlogsgevaar Afscheid van den zomer De laatste Zondag viel erg mee Burgerlijke Stand BEZETTE SCHOOLGEBOUWEN Haarlemsche katho lieken uit 1572 Philips Henricss. Van Hogesteyn Na langdurige beraadslaging van den ministerraad Morgen worden tot 's middags 3 uur geen burgerreizigers vervoerd Van 30 Augustus af beperkte dienstregeling Uiterste contróle zal worden uitgeoefend LAAT UW AUTOBANDEN SLIPVRU MAKEN SHELL SERVICE STATION AGENDA Bioscopen Mussolini zeer actief in het belang van een accoord Nieuwe waarborgen voor België Engeland en Frankrijk verzekeren eerbiediging der neutraliteit Verdere mobilisatie in België Fransch-Duitsch spoorweg' verkeer onderbroken Nieuwe gevechten bi) Khalkan-rivier ~v—- STAD Kapelaan W. P. Nijssen van de St. Liduina- parochie in Haarlem-Noord is benoemd tot pastoor te Waarland. De nieuwe pastoor werd op 17 October 1896 te Oegstgeest geboren en eerst op 34-jarigen leef tijd in 1930 tot priester gewijd. Achtereenvolgens stond hij te Noordwijk en te Dordrecht, waarna hij tot kapelaan te Haarlem werd benoemd Hij had de jongemannencongregatie onder zijn berusting en hij voerde de redactie van „Het Noorderlicht". Ingewijden, die dit zorgen kind van de drie Noordelijke parochies kennen, weten wat dit zeggen wil. In de vier jaren, die kapelaan Nijssen redacteur van dit parochie blad was, heeft hij het financieel zoo gezond mogelijk "weten te maken. Dit is dan ook de groote verdienste van den kapelaan. Op de parochieele scholen gaf hij godsdienst onderricht. Bij de jeugd was hij door zijn een voudigheid en zijn beminnelijkheid een zeer po pulaire figuur. De parochianen van St. Liduina zagen den thans tot pastoor benoemden kapelaan gaarne op den preekstoel, vanwaar een groote invloed van hem uitging. uws Het was voor de bewoners van het gedeelte Ged. Oude Gracht, tusschen Verwulft en Kleine Houtstraat Zaterdag een bijzondere dag. Maanden lang was men bezig met allerlei werkzaamheden in verband met den aanleg van een nieuwe rioleering. Oude brandputten moes ten worden uitgegraven en oude rioleeringen opgeruimd om plaats te maken voor een ge weldig groot aantal ringen, die geplaatst op een betonnen vloer, een nieuw kanaal vorm den voor den afvoer van water en vuil. Rappe handen van bekwame werklieden on der leiding van knappe opzichters hebben dit werk voltooid. Maandenlang was de. Ged. Oude Gracht, de hartader van de stad, opgebroken, totdat het bericht kwam als een blijde mare: Zaterdag middag 4 uur zal de laatste steen geplaatst worden. Was het wonder dat alle bewoners de vlag gen uitstaken om uiting te geven aan hun blijd schap? De winkeliers zijn bly met hun mooie straat en breede trottoirs. Ook is een goede verlichting aangebracht, wat by avond het aspect van deze mooie breede straat niet wei nig verhoogt. Nadat de laatste steen was geplaatst werd van de arbeiders en enkele Oudegracht bewo ners een foto genomen en vertrok men in op tocht naar een der bergplaatsen van den heer Van" beursen, waar ververschingen en sigaren werden aangeboden. Bovendien werd den ar beiders toegezegd dat zij allen gratis een foto zullen ontvangen. De voorzitter en de penning meester spraken nog enkele woorden tot de arbeiders die zoo hun best hadden gedaan een en ander te bespoedigen. Spontaan had men den vrijen Zaterdagmiddag opgeofferd om klaar te komen met het werk. Bij monde van een der werknemers werd het bestuur van de Oude Grachtvereeniging dank gebracht voor de hulde en de tractatie. Een aardig intermezzo was nog dat een vier tal soldaten, toevallig langs gaande, mededeel den in de vreugde. Een heildronk werd ook door hen uitgebracht op het welzijn van de Oude Gracht bewoners. Namens de arbeiders, die aan de Ged. Oude gracht hebben gewerkt, ontvingen wy heden morgen nog een schrijven, waarin zy danken voor de hartelijke medewerking, ondervonden van de Ged. Oudegrachtvereeniging. De Commissaris van Politie te Haarlem ves tigt er in verband met de a.s. feesten ter ge legenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin, nog eens de aandacht op, dat het bij Algemeene Politie-verordening verboden is: zonder vergunning van Burgemeester en Wet houders vuurwerk af te steken op den open- harem weg zichtbaar is; aan personen beneden den leeftijd van 17 jaar vuurwerk, buskruit of andere ontplofbare stoffen te verkoopen, ten geschenke aan te bie den of op eenige andere wyze te verstrekken of te doen verstrekken; aan personen beneden den leeftyd van 17 Jaar op den openbaren weg of een voor het pu bliek toegankelijke plaats vuurwerk, buskruit of andere ontplofbare stoffen bij zich te hebben. De politie zal op de naleving van deze bepa ling streng contróle uitoefenen en tegen over treders zonder pardon optreden. lesrooster als bedoeld in de artikelen 25 vierde lid en 90 vierde lid der Lager Onderwijswet- 1920. Correspondentie daarover behoeft noch door de besturen, noch door de hoofden der scholen met het bureau der Ryksinspectie te worden gevoerd. Naar wy van het hoofd van den Haarlem- schen Luchtbeschermingsdienst vernemen zyn thans de sirenes,dertig in getal, gearriveerd. Vandaag nog zal men het aanbrengen op verscheidene stadspunten een aanvang worden gemaakt. Men begrijpt, dat er, te zijner tijd ge- luidsproeven genomen dienen te worden. Het tijdstip waarop de sirenes zullen „proefloeien" wordt nader bekend gemaakt. Men make zich in dat geval niet ongerust. B. en W. schrijven aan den Raad: De door of met medewerking van de gemeente gebouwde woningen voor ouden van dagen zyn alleen bestemd voor oude echtparen. Alleenwo nende oude vrouwen of oude mannen of een vader of een moeder, die b.v. met een dochter of een zoon samenwonefi, komen als huurders voor die woningen niet in aanmerking. Voorzie ning in de huisvesting van dit soort bewoners is zeer wenschelijk, omdat zij dikwijls worden aangetroffen in onbewoonbaar verklaarde of in voor onbewoonbaar verklaring in aanmerking komende woningen en ontruiming van die wo ningen dan soms alleen kan geschieden door de bewoners naar een haast even groot krot te verdrijven, want vooral in deze gevallen sp'elt de hoegrootheid der huur een belangrijke rol. Voor dit soort huurders moet de huur zoo laag mogelijk zijn, zoo mogelijk nog lager dan de huur der woningen voor ouden van dagen. Een plan is gereed om, in verband met krotop ruiming, een aantal woningen voor dergelijke alleenwonende personen te bouwen op de ter reinen, die beschikbaar komen door de voltooi ing van het stratenplan tusschen Harmenjans- weg en Oudeweg. Om tot een zoo laag mogelijke huur te komen moet de inhoud der woningen worden beperkt zooveel als met inachtneming van de bewoning, waarvoor zij bestemd zijn, mo gelijk is. De woningen voor dergelijke onvolledigs gezinnen moeten bevatten: een toegansportaaï, een W.C., een woonkamer, een klein keukentje of spoelhok en één of twee slaapkamertjes. De afmetingen van de woon- en slaapvertres- ken kunnen zonder eenig bezwaar kleiner zijn dan de minimum maten van onderscheidenlijK 15 M2 en 8 M2, in art. 50 der bouwverordening geëischt. Deze maten toch zijn bepaald met het oog op het gebruik deer volledige gezinnen. De mogelijkheid om van de hier genoemde afmetin gen afwijking toe te staan kent de bouwveror dening echter niet. Evenmin kan worden afge weken van de in art. 48 der bouwverordening geëischte minimum oppervlakte van de woning, welke op 30 M2 is bepaald o.m. ip verband me: de genoemde maten van 15 M2 en 8 M2 van de kamers. De bouw van bedoelde woningen zal daarom alleen mogelijk zijn als in de bouwverordening de mogelijkheid wordt geopend vrijstelling te verleenen van het bepaalde in de artikelen 4C en 50. Deze vrijstellingsmogelijkheid zal echter moeten worden beperkt tot woningen, welke uit sluitend bestemd zijn tot huisvesting van niet meer dan twee personen, terwijl zij ook dan nos' niet verleend zal mogen worden, wanneer niet voldoende waarborgen aanwezig zijn, dat de woningen gedurende den tyd, dat zij voor be woning bestemd zyn, blyvend zullen worden ge bezigd voor de bijzondere bestemming waarvoor zij gebouwd, werden. In de praktyk zal het dus hier op neerkomen, dat dergelijke woningen al leen gebouwd zuilen worden door de gemeente of, met haar medewerking, door woningbouw- vereenigingen. Een andere wijziging in de bouwverordening, die B. en W. tegelijkertijd voorstellen, betreit de bepalingen over de achtergevelrooilijnen. Zaterdagavond organiseerde de directie van cabaret Modern een speciaal groot Fransch feest onder het motto „Fête de St. Raphaël". Dit feest kan buitengewoon geslaagd genoemd worden door de vele attracties en verrassingen, welke den bezoekers werden bereid. Vooral de verschillende danswedstrijden onder leiding van Mimi en Max Kok werden een groot suc ces. Er waren vele schitterende prijzen voor beschikbaar gesteld, die de animo levendig hielden. Een ballonnenjacht verhoogde de vroo- lijke stemming. Door Mimi en Max Kok wer den middelerwpl enkele dansdemonstraties ge geven, terwyi de Booms-a-Daisy een eclatant In de Groote- of St. Bavo kerk te Haarlem, op Dinsdag 29 Augustus 1939 's avonds van 8.159.15 zal door den heer George Robert het volgende programma worden uitgevoerd: 1. Tête-Dieu, H. Andriessen. 2. Melancholie, J. R. A. Felderhof. 3. Prélude et Fughetta, A. Roussel. 4. Pastorale-Offertoire, F. de la Tombelle. 5. Grande Pièce symphonique. C. Franck. succes werd en als directe opvolgster van de Lambeth-walk zeker spoedig bij het publiek ingeburgd zal zijn en zonder twijfel, wanneer zij overal zoo spontaan ontvangen zal worden als hier het geval was. Aan dezen avond ver leenden medewerking de acteur Chris de la Mar, Borcia, de beweeglijke en pittige Fransche cabaretier, Steffi Pohl, die lustige Wiener Jodlerin, de Han Dunk Rhythm-sisters en Marisca et ses solists. Het werd een avond vol Fransche jolijt en de aan het feest gelijknamige Fransche apéritief heeft de stemming tot ongekende hoogte aangewakkerd, zoodat men tot het sluitingsuur gezellig bijeenbleef. Het Hoofd van den Luchtbeschermingsdienst geeft onderstaande raadgevingen aan hen, die in het geheel of slechts gedeeltelijk maatrege len hebben genomen, tot bescherming van het gezin tegen eventueele luchtaanvallen. Knip dit uit en bewaar het. 1. Ieder hoofd van een gezin dient na te gaan of in zijn huis een vertrek ingericht kan worden tot schuilplaats. Hiervoor komt in de eerste plaats in aanmerking de kelder, voor zoover aanwezig. Heeft men geen kelder, dan dient men op den beganen grond naar een geschikte ruimte uit te zien, b.v. een gang, trappenhuis of een tusschen vertrek; in ieder geval een vertrek, dat zoo weinig mogeiyk door buitenmuren wordt begrensd. Bij gemis van een schuilgelegenheid binnenshuis verdient het aan. beveling voorbereidingen te treffen tot het aanbrengen van een schuilgelegenheid in den tuin. Samenwerking tusschen buren tot het ge zamenlijk inrichten van een gemeenschappeiy- ke schuilgelegenheid wordt sterk aanbevolen. 2. Gewezen wordt nogmaals op de maatre gelen, die men moet treffen om lichtuitstraling tegen te gaan. (Raadpleeg de bekendmaking van den Burgemeester van Haarlem, aange bracht op de verschillende openbare gebouwen (Stadhuis, Politiebureau e.a.). 3. Ter beperking van het brandgevaar die nen de zolders ontruimd te worden. 4. Schaf U een hoeveelheid zand en zandzak ken aan. 5. Voorziet U van eenvoudige verbandmid delen. 1. De schuilgelegenheid in orde maken. Alle vensters en andere openingen dienen goed af gesloten te worden- Deponeert gereedschap (zaag, houweel, breekijzer, schop e.d.) in de schuilplaats, om bij eventueele instorting uit te kunnen breken. Verbandmiddelen, enkele flesschen water en levensmiddelen (in goed sluitende bussen) mogen ook niet in de schuilplaats ontbreken. 2. Breng het lichtafschermingsmateriaal, dat U in huis hebt, voor ramen en andere openin gen aan (denkt aan dakraampjes, glazen dak pannen, koekoeken, W.C.-raampjes, e.d.). 3. Plaats op elke verdieping van het huis eenige emmers met zand en water. BIJ LUCHTALARM: (dit wordt gegeven door n.iddel van sirenes) Begeef U in Uw schuilplaats. SLUIT ALLE LEIDINGEN, behalve de waterleiding, af. Zij, die zich op straat bevinden, zoeken be schutting in portieken, garages, onder viaduc ten enz. In geen geval tijdens een luchtalarm op straat blijven. In verband met het feit, dat by even tueele aanvallen in het by zonder gebruik zal worden gemaakt van brandbommen, vol gen onderstaand nog eenige voorschriften op welke manier men brandbommen be streden moet. by het blusschen van een brandbom het lichaam zooveel mogelyk beschermen (een strijkplank, metalen dienblad of een dik stuk karton als schild voor zich uithouden) Overalls zijn aan te bevelen. Het hoofd eventueel met een kookpan bedekken. De bom met EEN LAAG ZAND (droog!), dat gereed staat in een zandbak op Of nabij den zolder, bedekken en daarna zoo spoe dig mogelijk de brandende resten met een schop (met langen steel) in een der gereed staande emmers met zand werpen en daar in laten uitbranden. Nablusschen van de< omgeving met water, zand, natte stokzwabbers of natte dekens zal bfina steeds noodzakelijk zyn. Tenslotte nog een enkel woord over het gas- gevaar. Vestig by U zeiven en by Uwe huis- genooten de overtuiging, dat het gasgevaar, al is het geenszins denkbeeldig, het minste 'van de gevaren is, welke ons bedreigen en in den volksmond gewoonlijk wordt overdreven. Het aanschaffen van een gasmasker is vóór ieder een volstrekt niet noodzakelijk. Mocht men onverhoopt in gasgevaar verkeeren, dan is het voldoende een natten doek voor mond en neus te bevestigen en zich kalm uit de gasbesmette atmosfeer te verwijderen. De voornaamste beveiliging kunt U ver wachten van Uw eigen houding in de uren des gevaars, d.w.z- van Uw vastberadenheid en kalmte. Laat U niet in paniekstemming drijven, want dat is erger dan de lucht aanvallen zelf. De Overheid, de politie, brandweer, ge neeskundige dienst zullen ook U helpen. Waarschuw hen, wanneer gij hulp behoeft. Vertrouw op Uw Overheid, doch tracht eerst Uzelf te helpen. Het bericht van de algemeene mobilisatie kwam op een uur, waarop het in de stad bui tengewoon druk is, omdat tusschen één en half twee honderden zich naar hun werk begeven. Toch viel het op, dat de mare zoo traag be antwoord werd. Op de Groote Markt had de politie echter de handen vol werk om het ver keer ruim baan te geven. De afdeeling Militaire Zaken op het Stadhuis werd bestormd, doch er was eigenlijk geen sprake van een zenuwachtige stemming, hoewel ongetwijfeld de stemming binnenshuis de belangrijkheid van de mobili satie wel beter za-1 weergeven. In Zandvoort werd gisteren weinig gemerkt van de internationale spanning, die een groot deel van de menschheid gevangen houdt tus schen hoop en vrees. De badplaats bood giste ren het beeld van een gewonen drukken Zon dag in het seizoen. Er was zelfs sprake van een behoorlijke drukte al zij hierbij gezegd, dat de zomer ten einde loopt en het seizoen bijkans voorbij is. De voor-mobilisatie tijdens de vorige week heeft een zeer ongunstige invloed gehad op de gastencyfers. Zonder overdrijving kan worden gezegd, dat meer dan 50 procent van de alhier vertoevende gasten bij het vernemen der min der prettige tijding naar huis gingen. Vooral voor de hotels en, pensions was dit een geduchte tegenvaller, te meer waar eind Augustus nog zooveel goed zou kunnen maken ten opzichte van het minder gunstige voor- en midden seizoen. De omstandigheden in aanmerking nemende is de dag van gisteren voor de strand- pachters nog vry gunstig geweest. Ook het avondbezoek was zeer groot en Op de terrassen bij zee was dan ook bijna geen plaats meer te krygen. We kregen den indruk, dat velen ten gevolge van de geestelijke inspanning der laat ste dagen behoefte hadden aan wat ontspan ning hetgeen volgens velen bij dit schoone weer en kalme avond het beste kon genoten worden aan de rustige zee, die gisteren eerder geleek op een meer dan op een onstuimige watervlakte. De parkeerterreinen gaven den ge- heelen dag door een beeld van bedryvigheid en waren meestal voor drievierden gevuld. Trams en treinen waren ook geheel bezet. Het strand bood van 's morgens tot 's avonds een prettigen aanblik en de badinrichtingen had den eveneens druk werk. Al met al behoort deze laatste Zondag van het seizoen niet tot de slechtste. Ondertrouwd: 28 Aug.: F. S. van der Landen en J. van der Star. Geboren: 25 Aug.: C. Fehresde Bruijn, z.; E. J. van BommelSchaap, d., 26 Aug.: M. L. Rosbach—Galavazi, 2 z.; J. Mensink—Rose, d.; E. M. Bederkoomvan den Berg, d.; J.van Steijnen—Duineveld, d.; E. HoogeveenE^an- k en,d.; W. AchterbergBom, d.; A. van Pui- veldeBuis, d.; J. Mulderde Graaf, d. 27 Aug.: J. M. Lemmers.op den Kelder, 1 en 1 d.; A. G. van MelleVroom, z.; C. A. Smits Vogel, d. 28 Aug.: E. P. PrinsVerheijde, d.; L. BoumanHarder, d. Overleden: 26 Aug.: G. van Aste, 78 j., Scho tersingel; J. Dijt, 77 j„ 't Krom. 27 Aug.: B. Diesbergen, 67 j„ 2e Vooruitgangstraat; H. Krauss, 61 j., Gasthuisvest. De Inspecteur van het Lager Onderwys in de Inspectie Haarlem maakt bekend aan de hoofden der openbare en bijzondere lagere scholen voor gewoon en uitgebreid lager onder wys, dat, indien tengevolge van de bezetting van schoolgebouwen in zijn ambtsgebied door de militaire overheid, het onderwys geen ge- regelden voortgang kan vinden door hem toe- Stemming wordt verleend tot afwijking van de De belangstelling, welke de in dit blad ver melde byzonderheden ever burgemeester Tale- sius en den gymnasiumrector Schonaeus heb ben gevonden, geeft ons aanleiding nog de na men en levensbyzonderheden van enkele andere uit dien tijd bekende katholieken te geven. Voor heden iets over Philips Henricss. Van Hogesteyn, die in de dagen van het beleg com mandeur van de Commanderij van St. Jan aan de Jansstraat was. 1) Hy was een groot vriend van Schonaeus, met wien hy latynsche gedichten wisselde. Hij was geboren te Egmond, had reeds vroeg bij de rid- deriyke orde van St. Jan zijne gelofte afgelegd, was in 1553 priester gewyd en daarna zeven ja ren prior der Commanderij van St. Jan te Haarlem geweest. Met den hoogsten lof had hy die bediening Dckleed en aan het volk het woord Gods onderwezen, totdat hij in het jaar 1559 als pastoor werd geplaatst in de parochie Ha- zerswoude, welker kerk behoorde aan en stond ter oegeving van de Commanderij, waar Van Hogesteyn tot dien tijd prior was geweest. Te Hazerswoude bleef de nieuwe pastoor zeven ja ren arbeiden en wy weten, uit de mededee- lingen van Schonaeus, hoe heer Philips ten tijde der scheuringen en godsdienstoorlogen niet zonder leversgevaar zich was blijven wy- den aan het zieleheil zyner kudde, zich een scherpzinnig bestryder der leerstellingen be toond, en uit al zyn vermogen den voortgang belet had der dwalingen van den dag, die zeker minder aanhangers zouden hebben gevonden, zoo het getal der zielenherders van zyn gehalte grooter ware geweest. Den vierden Augustus 1567 werd heer Philips door het Kapittel met eenparige stemmen benoemd als coadjutor van den toenmaligen commandeur, met recht van successie, hetgeen hem verplichtte, de pastorie te Hazerswoude te verlaten en weder zyn Intrek te nemen in het klooster te Haarlem. Deze keuze was aan alle conventualen in hooge mate wel gevallig en nadat de coadjutor en prior, ruim vier jaren naar ieders welgevallen, in de Com manderij was werkzaam geweest, werd hy den elfden October 1571 zelf Commapdeur. Niet veel meer dan drie jaren bekleedde heer Philips Van Hogesteyn die waardigheid, maar onder de drie en twintig commandeurs, die van de stich ting in 1310 tot de opheffing in 1625 het be-4 wind hebben gevoerd, is er geen geweest, die zooveel droevige gebeurtenissen heeft byge- woond. In zijn tyd ging de stad Haarlem over naar de zyde van den Prins van Oranje (4 Juli 1572) en „anno XV twee ende 't se- ver.tich is verjaecht van den Geusen onsen Eerwaerdigen Heere ende Commandeur B. Philips van Hogesteyn." Nadat hy door „de Geuzen" verjaagd was nam hy de wijk naar Utrecht, waarheen ook de overige verstrooide en gevluchte Johannieten, de een na den ander gekomen waren, om er betere tyden af te wachten. Deze braken echter niet spoedig aan, want het beleg der stad door de Spanjaarden volgde, en in den loop ervan werd de Com manderij verwoest, niet door het geschut of het krygsbedrijt der belegeraars, maar door de gehuurde hand der belegerden. Dit ge schiedde op 2 April 1573 door „soldaten ende andere personen daertoe gehuert ende ver- socht van den Burgemeesteren ende capi- teynen, als by namen Jan van Vliet, Pieter Kies". Den twintigsten Juli 1573 gaf de stad zich over aan de Spanjaarden en ook dit staat in het M^moriale der Commandery opgetee- kend, „die stadt van Haerlem heeft sich begeven onder Sijne Majesteit op St. Mar- grietendach Ao. 1573, als sij soe benaut was, dat die burgeren cattën ende honden aten." Toen het bericht van de overgave der stad den Commandeur Van Hogesteyn bereikte, bevond hy zich te Amersfoort. Hij nam nu afscheid en vertrok zoo spoedig hij kon naar Haarlem, maar de Commandeur Philip van Hogesteyn „te Haerlem comende, heeft zijn convent, dat een logys was van allen Vor sten ende Heeren, ganselyc geruineert ge vonden ende- verwoest; alsoe dat hetselfde bijnae irreparabel (onherstelbaar) is." Bij al het verdriet over de vernieling van zijn klooster had de commandeur ook nog de zor gen te dragen voor het onderhoud voor zijn') conventualen, hetgeen by den slechten stand der financiën niet gemakkelijk viel. Het kloos- tergezin was verstrooid en aan het zwerven ge raakt. De Commandeur zelf begaf zich in Oc tober 1573 wederom naar Amersfoort en stierf daar 17 December 1574. Philips Van Hogesteyn werd door Schonaeus, die het wel kon beoordeelen, een geleerd man genoemd, maar bovendien was hij een smaak vol man, zooals blijkt uit zijn bevallige latijn- sehe verzen. In Januari 1570 schreef Schonaeus voor Van Hogesteyn, toen nog coadjutor, een lied, waarin hij herdacht, in hoe groote eer de dienst der goden en de zorg voor hunne tempel- bij de oude heidenen gehouden werd en hoe weinig daarentegen vele Christenen in zijn da gen zich om de leer der Kerk bekommerden en zelfs de heiligdommen beroofden. Hij eindigde met de bede, dat God spoedig de dwalingen zou mogen verdrijven en allen tot eene belijdenis der leerstellingen van het katholieke geloof zouden mogen wederkeeren. Hoewel van Hogesteyn het Beleg zelf niet me- demaakte zooals Schonaeus en Talesius behoor de hy tot de vooraanstaande inwoners van Haarlem tijdens de gebeurtenissen, die het Be leg voorafgingen. 1) In de voormalige Kerk der Johannieter orde, vlak tegenover de katholieke kerk, is thans het gemeentelijk archief gevestigd. Deze kerk bleef by de afbraak van het klooster gespaard. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) (Van onzen Haagschen redacteur.) Hedenmorgen 10 uur is de ministerraad in buitengewone zftting bijeen geweest, onder voorzitterschap van den minister-president Jhr. Dr. D EGEER. Alle minister waren op deze ka binetszitting tegenwoordig. Er .was groote be langstelling vóór het ministerie van Algemeene Zaken. De ministerraad duurde bijzonder lang. Na 12 uur groeide de menschenmassa steeds aan. Te half een verscheen geheel plotseling de chef afd. mobilisatie van den Generalen Staf, kapt. K. van Rhijn. Nadat hy eenige minuten op het departe ment had verbleven, vertrok hij weer. Kort daarop verschenen ook c!e ministers, die zich naar huis begaven. Onmiddellyk daarna zad men in de stad c!e mededeelingen aanplakken, waarin de alge meene mobilisatie werd afgekondigd. De regeeringspersdienst meldt: Op morgen, 29 Augustus 1939, zal er tot ongeveer 3 uur des na middags geen binnenlandsch ver keer voor burgerreizigers per trein mogelijk zijn. Burgers zullen tot de perrons en stationsemplacementen niet toegelaten worden. Maatregelen zijn genomen, om het reizigersver keer met het buitenland zoo veel mógelijk te doen uitvoeren. Op de perrons zullen alleen reizigers wor den toegelaten met bestemming naar of van het buitenland. Wy vernemen nader: Het goederenvervoer van de Nederlandsche spoorwegen wordt 29 Augustus omstreeks 18 uur gestaakt. Voor de aflevering op tijd van goederen, welke 28 Augustus werden aangebo den, kan niet worden ingestaan. Het publiek moet er voorts op rekenen, dat het vervoer van burgers op verschillende inter local tramlijnen en op de autobusdiensten, al thans tot 12 uur, niet mogelijk zal zyn.' Op 30 Augustus wordt op de Nederlandsche Spoorwegen een beperkte dienstregeling voor burgerverkeer ingesteld. Hierbij hebben ech ter militairen voorrang. Inlichtingen omtrent de beperkte dienstrege ling zyn by den stationschef te verkrygen- Hoewel nog niet vast staat, wat er eventueel zal gebeuren, indien een Europeesche oorlog mocht uit breken, vernemen wij, dat het wel in de bedoeling ligt, de effecten beurs zoo lang mogelijk open te houden, waarbij dan echter de uiterste contróle zal worden uitge oefend. De civiele vacantiekamer der Arrondisse mentsrechtbank te Amsterdam, gepresideerd door mr. N. de Beneditty, verklaarde in staat van faillissement de nalatenschap van dr. F. Mannheimer. De rechtbank benoemde uw. P. H. Smits tót rechter-commissaris en mr. E. J. Korthals Al- tes tot curator. Het faillissement was aangevraagd door mr. C. J. Pekelharing, die optrad als procureur van mr. M. van Regteren Altena, bewindvoerder in de voorloopige surséance, verleend aan de firma Mendelssohn. Namens de nalatenschap was de faillisse mentsaanvrage tegengesproken door mrs. Mul- derjje en Bouma. i AMSTERDAMSCHE VAART no. 323 TELEFOON 16773 HAARLEM Gebouw St. Bavo: Haarlems Zanggenot, 8 uur; R. K. Bevolkingsbureau, 8.15 uur. Rembrandt: Dr. Fokkema-revue, 2.30, 7 en 9.15 uur (alle leeft.). Cinema: „Drie vrouwen en Verdi", „De tante van Charley". 2 en 8.15 uur (boven 14 jaar). Luxor: „Malle gevallen", 2.30, 7 en 9.15 uur (alle feeft.). Frans Hals: „Blauwbaard's achtste vrouw", 2.30, 7 en 9.15 uur (boven 18 jaar). Moviac: „Dik Trom", 2.30 en 4.15 en van 7.15 —1130 uur. Onze Romeinsche correspondent seint heden middag: De „Massaggero" van hedenmorgen publiceert een hoofdartikel dat opvalt door zyn vredelie- venden toon. Het acht het een vooruitgang wanneer Daladier in zijn boodschap aan den Führer erkent, dat er tusschen Duitschland en Polen kwesties bestaan die opgelost kunnen worden door een compromis. Waar om heeft Frankrijk dit niet erder erkend in plaats van Polen een onvoorwaardelijke so lidariteit toe te zeggen, wat voor een compromis heelt Daladier voor oogen? De „Messaggero" zou dit gaarne weten en ook of Polen met dit com promis accoord gaat. In vele kringen hier heerscht de meening dat wanneer Henderson met een negatief antwoord naar Berlyn zal blij ken te zijn teruggekeerd, van Mussolini nog een voorstel tot vreedzame regeling van het conflict verwacht mag worden. Naar de „Messaggero" schrijft is het zeker dat de Duce geen tijd ver liest en dat men eens zal weten welk een acti viteit hij tot het behoud van den vrede nog maals ontplooid heeft. Zooals de „Popoio di Roma" van hedenmorgen meent wyzen de mi litaire maatregelen door Londen genomen er op, dat Henderson een negatief antwoord naar Ber lijn meeneemt. LONDEN, 28 Aug. (Reuter). Officieel wordt bericht, dat het parlement morgen om 2 uur 45 zal bijeenkomen. BRUSSEL, 28 Aug. (Belga). Koning Leopold heeft heden audiëntie verleend aan den Brit- schen en aan den Franschen ambassadeur, die tegenover den Koning de houding van Engeland en van Frankrijk tegenover België hebben uit eengezet ingeval een conflict in Europa niet vermeden zou kunnen worden. De ambassadeurs hebben plechtig ver klaard dat, indien België in het veronder stelde geval zijn neutraliteit handhaaft, de Britsche en de Fransche regeering vastbeslo ten zyn, overeenkomstig hun traditioneele politiek, deze te eerbiedigen. Deze verklaring veronderstelt, dat de neu traliteit van België geëerbiedigd zal worden door alle andere mogendheden. Frankrijk en Engeland zuilen natuurlijk trouw blijven aan de door hen aangegane garantieverplichtin gen. BRUSSEL, 28 Aug. (Havas). De Minister va Landsverdediging heeft vannacht fase B va het mobilisatieplan van toepassing verklaard, y- burgemeesters hebben opdracht gekregen 01 jetten te doen aanplakken, waarop deze maat' regel, welke genomen zou zijn als extra voorzorg' ter kennis van de bevolking wordt gebracht Omstreeks het middaguur werd op het NoOIT station te Parijs vernomen, dat de spoorwegv bindingen met Duitschland voor het oogen b zyn onderbroken. HSINGKING, 28 Aug. (Domei). De sjoekwo-Japansche troepen hebben Woe de Sovjet-troepen by Nomonhan aangeval^ welke de Khalkan-rivier ver waren cpe Volgens het leger bericht van het JaPa" er- hoofdkwartier waren de Sovjettroepen moedig geworden door het Duitsch-Ru®sl' verdrag en poogden zy de Mandsjoekwo-Ja" ^jj sche troepen in den flank aan te vallen- werden evenwel teruggedreven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2