NELSON We luisteren naar FINANCIEN GRINDTREIN REED OP STILSTAANDEN TREIN MAANDAG 28 AUGUSTUS 1939 Aanzienlijke materieele schade; geen persoonlijke ongelukken Sporwegongeval bij Amsterdam Ernstige autobotsing te Rotterdam Twee dienstboden zwaar gewond KINDEREN SPEELDEN MET VUURWERK Landhuis uitgebrand te Lunteren BABY VERDRONKEN Tragisch ongeluk met een kinderwagen i' BESCHERM UW CONSTITUTIE ROOK Geen D-treïnen meer naar Duitschland Locale treinen zullen den dienst onderhouden Goederenvervoer beperkt Bij zwemwedstrijden verdronken Droevig ongeluk in Beilen KOSTWINNER OMGEKOMEN Doodelijk ongeval te Apeldoorn BOERDERIJEN AFGEBRAND Te Apeldoorn CORRESPONDENTIE VOOR DE „TROMP" Museum te Delft gesloten 89-jarige man dood gereden Stoffelijk overschot langs de spoorbaan gevonden KINDJE DOODGEREDEN United's Douglas DC 4 krijgt 52 passagiersplaatsen DUITSCHE MAATREGELEN AAN DE GRENS DRUKTE TE OLDENZAAL VERZOEKEN OM VERLOF OF VRIJSTELLING Slechts inwilliging bij zeer hooge uitzondering OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE Steunverleening erwten en veldboonen De O. 20 in dienst Korte plechtigheid op de werf Wilton-Feyenoord te Schiedam Dinsdag 29 Augustus CRICKET H.D.V.S.—Rood en Wit S.D.V.S. scoort 321 runs voor 2 wickets MARKTEN rp?'|*»0025«ottoS'-SÏ SSSÏÏÏf' AT 460^ VZ000 kg' vroege Witte k001 80 cent, 460 kg. Slaboonen 9.6011.60. Dagfilm POSTVLUCHTEN ■o a z, 5 u S 24 Tien minuten voor half zeven vanmorgen is op de nieuwe hooge spoorbaan tusschen Duivendrecht en het nieuwe Amstelstation te Am sterdam ongeveer 200 meter voor bij het viaduct over den rijksstraat weg, een spoorwegongeluk gebeurd, waarbij aanzienlijke materieele schade is aangericht, doch waarbij gelukkig geen persoonlijke ongeluk ken zijn voorgekomen. Een grindtrein, bestaande uit 42 wagons, kwam uit de richting Utrecht en is met een snelheid van naar schatting 25 K.M. op een stilstaan- den materieeltrein gereden. Van den stilstaanden trein werden de ach terste wagons, waarop de zware Jumbo stootte, geheel versplinterd. De daarop volgende wagen werd uit de rails gelicht en viel, gedeeltelijk in elkaar gedrukt, van de helling van den dijk af, waar de wagon ongeveer in het midden bleef hangen. De twee volgende wagens van den stilstaanden trein werden zwaar beschadigd en derailleerden. Ook de grindtrein geraakte in het ongereede. Het truckstel van de locomotief ontspoorde. De drie zware grindwagens achter de locomotief bleven in de rails, doch de drie wagens, die daar op volgden, ontspoorden. De middelste van de drie kwam vrijwel dwars op de baan te staan, zoodat ook het tweede spoor versperd werd. De beide sporen, die op dezen nieuwen spoor dijk liggen, worden thans nog uitsluitend ge bruikt voor het vervoer van materieel en zand en grind voor den bouw van de nieuwe spoor - wegwerken. Het gewone goederenvervoer, noch het passagiersvervoer hebben dus door dit dé raillement stagnatie. De machinist van den zandtrem vertelde, dat hij met een snelheid van ongeveer 25 K.M. reed. Het mistte vanmorgen zwaar, en dikke mistban ken, die over den spoordijk hingen, belemmer den het uitzicht. Plotseling zag de machinist op een afstand van ongeveer 25 M. den stilstaan den goederentrein op zijn spoor staan. Deze stil staande trein stond nog voor het voorsignaal, zoodat hij niet gewaarschuwd was, dat de lijn niet vrij was. Hij verloor geen oogenblik zijn te genwoordigheid van geest en hij remde met volle kracht. Dit kon echter niet verhinderen, dat de zware grindtrein, die in totaal ruim 1000 ton weegt, met een zwaren slag tegen den goederen trein boes te. De slag werd ver in den omtrek gehoord en alarmeerde de arbeiders bij het Am stelstation. Onmiddellijk werden het Centraal Station en het station Weesperpoort gewaarschuwd, van waar voor opruimings- en hulpmateriaal gezorgd werd. De machinist en de stoker, die op de Jumbo dienst doen, kwamen er met den schrik af, even als de conducteur, die op zijn wachtpost in den achtersten wagon van den grindtrein zat. De stilstaande goederentrein was gedeeltelijk gela den met tegels. Het opruimingswerk zal nog ge- ruimen tijd in beslag nemen. Zaterdagmiddag is aan de Coolhaven te Rot terdam een personenauto, bestuurd door den 29-jarigen koopman C. D. van Rossem uit Rot terdam, f botsing gek nen met een vracht auto, bestuurd door e 37-jarigen J. Hoog stad, eveneens uit Rotterdam. De personenauto werd aan de linkerachterzijde gegrepen en reed daarna tegen een boom. De bestuurder kreeg lichte verwondingen aan het gelaat, maar de naast hem zittende 39-jarige dienstbode mej. M. Ritserveld en haar 25-jarige collega A. d'Heus, die achterin zat, werden zwaar gewond. Mej. R. kreeg een schcdelbasisfractuur, terwijl mej. d'H. een halswervelfractuur opliep. Beide slachtoffers zijn per ambulance-auto van den G.G.D. naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, waar zij ter verpleging moesten worden opgenomen. Beider toestand is ernstig. De bestuurder kon ter plaatse worden verbonden. Zijn auto werd zwaar beschadigd, terwijl de vrachtauto lichte schade -eeg. Zondagmiddag is, doordat kinderen met vuur werk speelden, brand ontstaan in een landhuis te Lunteren, grenzende aan het kamphuis van den Algemeenen Bond van Handels- en Kan toorbedienden. Het landhuis was reeds door het vuur verwoest, toen de brandweer uit Lunteren ter plaatse aankwam. Zestig werkloozen uit het kamp togen onmiddellijk na het uitbreken van den brand aan het werk om een boschbrand te voorkomen, waartoe zij in deze aan bosschen zoo rijke omgeving de om het landhuis staande denneboomen omhakten. Te Sneek is Zondagmiddag een kinderwagen, waarin zich een jongetje van zeven maanden bevond, door onvoorzichtigheid van het zeven jarig zusje, dat den wagen voortduwde, van den hoogen wal in het water van de Kerkgracht ge vallen. Het meisje, een dochtertje van de fami lie L. O., gaf den wagen een duwtje, om hem dan even later weer vast te pakken. Toen het meisje dit gevaarlijk spelletje op de Kerkgracht herhaalde, sloeg de wagen over den kop te wa ter. De baby verdween onder den wagen in de diepte en verdronk. In den middag is het lijkje opgehaald. Later kon men ook den wagen op het droge brengen. A GEGARANDEERD ZUIVERE I CENTS-IMPORT VIRGINIA CIGARET Volgens mededeeling van de Duitsehe spoorwegen, zullen met ingang van vandaag de internationale doorgaande D-treinen niet meer loopen. In verband daarmede deelen de Neder- landsche Spoorwegen mede, dat ingaande heden, deze treinen tot nader order ook op het Nederlandsche gedeelte niet zullen loo pen. In afwijking' hiervan zullen v;el loopen de tremen D. 78: Vlissingen vertrek 18.20 uur, Ven- lo aankomst 21.11 uur, Keulen aankomst 22.41 uur en D. 77: Keulen vertrek 8.18 uur, Venlo aankomst 10.20 uur, Vlissingen aankomst 13.35 uur. Bovendien blijven loopen de treinen 107: Nij megen vertrek 9.55 uur naar Rotterdam en Am sterdam en 108, Rotterdam D.P., vertrek 18.50 uur, Amsterdam C.S. vertrek 18.47 uur naar Nij megen. De treinen 107 en 108 beginnen en ein digen te Nijmegen. De nachttreinen D. 173 en D. 137 liepen reeds Zondagavond niet verder dan tot Bentheim. Dit zelfde is het geval met trein 108, welke niet ver der loopt dan tot Nijmegen. Het verkeer tusschen Nederland en Duitsch land zal met locale treinen worden bediend. Nadere gegevens zullen zoo spoedig mogelijk worden bekend gemaakt. Verder hebben de Duitsehe Spoorwegen mede gedeeld, dat met ingang van heden verschillen de goederentreinen in Nederlandsch—Duitsch verkeer niet meer loopen. In verband hiermede worden verzenders en ontvangers van goederen voor en van Duitsch land en transit er op gewezen, dat de leverings termijn niet geheel zal kunnen worden nage komen. Tijdens zwemdemonstraties en -wedstrijden is Zondagmiddag in het zwembad te Beilen verdronken de 16-jarige J. Koning, wonende aldaar. Het ongeluk gebeurde aan het einde van den middag tijdens het nummer „afstand-duiken" Door een ballonnetje aan èen lijn was het pu bliek iri staat de verrichtingen van de zwemmers onder water te volgen. Koning, die als een uit stekende duiker bekend stónd, zwom onder water over een lengte van 25 meter, toen het ballonnetje .bij het keerpunt, gevormd door de afscheiding van het diepe en ondiepe bad, plot seling afknapte. Aanvankelijk dacht men, dat de jongeman onder het keerpunt door zwom, doch toen hij na eenigen tijd nog niet aan de oppervlakte van het water verscheen, werd het, duidelijk, dat er een ongeluk was gebeurd. Langs de kant zittende zwemmers en andere belangstellenden, enkelen zelfs gekleed, sprongen onmiddellijk in het water, doch hoe men ook zijn best deed, de jongeman bleef onvindbaar. Eenige uren later is men er in geslaagd, het levenlooze lichaam uit het bassin te halen. Zondagmiddag omstreeks 5 uur veroorzaakte te Apeldoorn de motorrijder S., wonende aldaar, op den weg langs de oostzijde van het Apel doornDierensche kanaal ter hoogte van de spoorbrug door onhandig manoeuvreeren bij het passeeren een aanrijding met een anderen motor rijder. De duo-passagier van S., de 21-jarige A. Vosselman uit Apeldoorn, viel door den hevigen schok over den bestuurder heen op de rails van den spoorwegovergang; hij was vrijwel op slag dood. De anderen kregen slechts licht letsel. Het slachtoffer was de kostwinner van zijn moeder, een weduwe, die juist met vacantie el ders vertoefde. Zondagmorgen tien uur is brand uitgebroken in een bijgebouwtje van de boerderij van den landbouwer A. de Nooy aan den Korten Muider- weg te Muiden. Het duurde eenigen tijd alvorens de leden der vrijwillige brandweer bijeen waren; zij bevonden zich n.l. in de kerk of waren op weg daarheen. Militairen verleenden daarom tot de komst der brandweer hun medewerking bij het blusschen. Men kon evenwel niet verhinde ren, dat het vuur oversloeg op de boerderij, wel ke evenals het bijgebouwtje geheel uitbrandde. Bovendien werd een hooiberg door het vuur verteerd. Het vee bevond zich in de weide. Verzekering dekt de schade. Zondagmiddag omstreeks vier uur is te Apel doorn tijdens een kort hevig onweer de bliksem ingeslagen in de boerderij aan het Groote Woud huis 13, bewoond door den tuinder Schortinghuis. In korten tyd stond het geheele huis in lichter laaie. De bewoners konden zoo goed als niets redden; slechts eenige kleedingstukken konden meegenomen worden. De geheele boerderij brand de uit, een paar duizend pond hooi ging mede verloren. Levende have was in de boerderij niet aanwezig. De Apeldoornsche vrijwillige brandweer heeft het vuur gebluscht. Verzekering dekt de schade. Alle correspondentie voor Hr. Ms. „Tromp" moet van heden af naar Batavia-Centrum wor den gezonden. Het Huis Lambert van Meerten aan het Oude Delft te Delft is van rijkswege tot nader order gesloten- Zondagmorgen ontdekte de wagenvoerder van den trein, welke om 6.23 uur uit Utrecht te Gouda aankomt, op de spoorbaan Gouda^- Utrecht het lijk van een ouden man. Het bleek te zijn de 89-jarige heer D. IJ„ uit Gouda. Hij is bij het oversteken van de spoor baan door een passeerenden trein overreden. Het stoffelijk overschot is naar het Van Itter- sonziekenhuis te Gouda overgebracht. In de Eendrachtstraat te Velsen-Noord is Zondagmiddag een vierjarig meisje, dat uit de ouderlijke woning kwam geloopen en de straat overstak, door een vrachtauto van een melk inrichting overreden. Het kind kreeg zulke zware verwondingen, dat het 'spoedig aan de gevolgen overleed. De chauffeur van den vrachtauto had aan het ongeval geen schuld. Intern- Aero Press verneemt, dat de door de Amerikaansche maatschappij United Air Lines bestelde Douglas DC4 vliegtuigen zullen inge richt worden voor het vervoer van 52 passa giers bij dag in plaats van 42, zooals bij het pro totype. Bij nacht worden er 26 passagiers mee vervoerd. Volgens een bericht uit New York zou ook de Japansche Maatschappij Japan Air Transport Company een DC4 besteld hebben. Zaterdag waren den geheelen dag Duitsehe militairen druk bezig met het treffen van maatregelen tot afsluiting van de grens. De grensboomen van de groote grensovergangen naar Vreden, Borken en Bocholt zijn afgesloten, terwijl in allerijl versterkingen zijn opgericht. Alleen wielrijders en voetgangers kunnen de grens nog passeeren. De douanebeambten zijn vervan gen door militairen, die strenge controle uit oefenen. Voorts zijn op alle binnenwegen afrasteringen met prikkeldraad gemaakt. Hier en daar zul len de draden onder stroom worden gezet. Ook zijn mitrailleurs en luchtafweergeschut, ver scholen onder takkenbosschen, opgesteld. Sinds Zaterdag komt geen enkele Duitsehe personentrein meer binnen. Tal van reizigers, waaronder vele vacantiegangers, die via Win terswijk ons land weer trachtten binnen te ko men, reisden over Glanerbrug of van Borken naar Bocholt en vandaar met de bussen van de Geld. Tramweg Mij. den Achterhoek in. In den loop van Zondag zijn te Babberich ongeveer 500 mannen die in de omgeving van de grens wonen, opgeroepen, om naar men ons mededeelde, naar de Poolsche grens te worden doorgezonden voor hulpdiensten. De opgeroepe- nen zijn geen militairen. Voorts hebben Duitsehe militairen alle bin nenwegen welke van ons land Duitschland in gaan, afgesloten terwijl op den hoofdverkeers weg BabberichEmmerik vele mitrailleurs staan opgesteld. Het grensverkeer vindt in zoo verre normaal doorgang, dat auto's bij vijf te gelijk de grens worden overgelaten. Het toezicht is verscherpt. De Duitsehe autoriteiten hebben den busdienst van LobithEltenBabberich Zevenaar, voor zoover de route over Duitsch land loopt, verboden. De busdienst heeft nu zijn route gewijzigd. Verder is de doorlaatpost tus schen Lobith en Elten afgesloten. De oproep van de verschillende regeeringen aan hun onderdanen Duitschland te verlaten, wordt met een formeele uittocht van burgers u't verschillende landen beantwoord. Deze volksverhuizing veroorzaakt op het sta tion te Oldenzaal in verband met douane-for maliteiten en passen-contröle een buitengewone drukte. Vooral voor hen, die zich op Hollans schen bodem in veiligen haven wanen, doch dr niet beschikken over de vereischte papieren en middelen, is de teleurstelling zeer groot. Alleu worden naar Bentheim terug gezonden en daar bij doen zich soms ontroerende tooneelen voor. Gedurende de laatste dagen bereiken het de partement van Defensie vele verzoeken, zoowei van werkgevers als van werknemers, om aan dienstplichtigen en aan reserve-personeel verlof of vrijstelling van opkomst bij mobilisatie te verleenen. Bekend wordt gemaakt, dat onder de huidige omstandigheden aan vorenbedoelde verzoeken vooralsnog niet anders dan bij zeer hooge uit zondering en dan nog slechts in zeer dringende gevallen gunstig gevolg kan worden gegeven. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor erwten van den oogst 1939, gedenatureerd in het tijd vak van 21 tot en met 26 Augustus 1939, zal be dragen f 1.30 per 100 K.G. voor groene erwten, welke door handelaren zijn gedenatureerd en minstens voldoen aan de voor het jaar 1938 vastgestelde eischen voor de kwaliteitsklasse C, en f 0.80 per 100 K.G. voor voedererwten, welke zijn gedenatureerd door telers, die deze erwten zelf hebben geteeld. Maandagmorgen is op de werf Wilton— Feyenoord te Schiedam de Onderzeeboot Hr. Ms. O 20, een zusterschip van de O 19 en bestemd voor Indië, met een korte plechtigheid in dienst gesteld. Aan boord van den onderzeeër waren de of ficieren, onderofficieren en manschappen aan getreden, terwijl daar ook de directie van de werf aanwezig was. Op den wal stond de mu- fciek van het korps mariniers opgesteld, die bij den aanvang der plechtigheid het Wilhelmus speelde. Hierna hield de cOmmandan van de O 20, luit. ter zee E. Bussemaker. een toe spraak tot de bemanning, waarin hij de in- dienststelling van een oorlogsschip in dezen tijd een zeer belangrijk feit noemde. Ten eerste beteekent dit feit voor de wert van aanbouw de kroon op het werk en het tastbare bewijs, dat de Koninklijke Marine haar product met vol vertrouwen aanvaardt. Tevens is het een demonstratie, waartoe de Nederland sche industrie in staat is. Alle arbeiders en ingenieurs, die bij den bouw betrokken waren, hebben het beste gegeven wat in hen was, om hier iets goeds te scheppen. Hierbij hebben zij wel in den eersten plaats hun geliefd Vader land. een grooten dienst bewezen. In de spannende tijden, waarin wij nu le ven, is het mij een behoefte hierop de aandacht te vestigen, omdat de Koninklijke Marine niet wordt opgebouwd door de Marine alleen, maar door het gansche Nederlandsche volk! Ten tweede beteekent de in dienststelling dat de Marine een schip rijker is geworden, zoodat zij beter in staat wordt gesteld haa rtaak te vervullen, te weetn de beveiliging der Neder- lanrsche belangen, waar ter wereld ook! De commandant sprak daarop zijn vertrou wen uit in de bemanning, die met hem samen HILVERSUM I, 1875 en 414.4 M. AVRO-Uitzending 8.00 Gramofoonmuzlek. 8.15 Berichten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Declamatie 11.00 Causerie „De vrouw en het wereld beeld". 11.10 Huishoudelijke wenken. 11.35 Sylvestre-Trio. 12.10 Orgelspel. 12.15 Berichten. 12.30 Hans Lennartz' ensemble. 1.00 Interview. 1 20 Gramofoonmuzlek. 1.45 Hans Lennartz' ensemble. 2.15 Omroeporkest. 3.00 Declamatie. 3.25 AVRO-Amusementsorkest. 4.10 Gramofoonmuzlek. 4.30 Kinderkoor. 5.00 Kinderhalfuur. 5.30 Omroeporkest. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.25 Berichten. 6.35 Pilmuitzending. 7.00 Zang en piano. 7 30 Gramofoonmuziek. 7.45 Inlichtingen voor de a.s studenten. 8.00 Berichten ANP. Radiojournaal. 8.20 Causerie „De beweeglijke wereld". 8.35 De Twilight Serenaders. 9.15 Interview. 9.30 Ray Ventura et ses Collégiens. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Omroeporkest en solist. 11.00 Berichten ANP. Uit Milaan: Repor tage. 11.30 Fresco's Swing Aristocrats en soliste en Jack Louis' Tangoband. HILVERSUM II, 301.5 M. KRO-Uitzending 8.009.15 Gramofoonmuziek. 8.15 Berichten. 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Peregrlnos-orkest. 1.00 Gramofoonmuziek. 2.00 Voor de vrouw. 3.00 Gramofoonmuzlek. 5.00 KRO-Melodisten en solist. 5.45 Felicitaties. 6.05 Gramofoonmuziek. 6.15 KRO-Melodisten en solisten. 6.30 Berichten 7.00 Berichten. 7.15 Causerie „Katholieke slechthooren- den. geeft acht". 7.35 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP. 8.'5 KRO-Kamerorkest. 9.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Gramofoonmuzlek. 10.30 Berichten ANP. 10.40 KRO-Bovs en solist 11.30 Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. v 11.20 Gramofoonmuziek. 12.C5 Orgelspel. 12.35 New Hippodrome-orkest. 1.50 Vocaal trio en piano. 2.20 Orgelspel. 2.45 Zang en harp. 3.05 Gramofoonmuziek. 3.55 BBC-Northern Ireland-orkest en Ja mes Moody's dansorkest. 4.35 Parker Crook-trio. 5.20 Wynford Reynolds' orkest. 6.20 Berichten. 7.05 PianovoorSracht. 8.20 „Mercenary Mary", operette. 9.20 Berichten. 10.10 BBC-Symphonie-orkest en solisten. 11.00 Oscar Rabin's „Romany Dance Band", „The Romaniacs" en solisten. 11.50 Gramofoonmuziek. 12.15 Berichten. RADIO-PARIS, 1648 M. 9 00 en 9.30 Gramofoonmuziek. 12.35 Zang. 1.05 Gramofoonmuziek. 3.35 Zang. 3.50 Vioolvoordracht. 4.35 Gramofoonmuziek. 4.50 Fluitkwartet Francis Stoefs. 5.25 Gramofoonmuzlek. 6.35 Clavecimbel-voordracht. 7.20 Locatelli-orkest. 8.35 Gramofoonmuziek. 8.50 Capelle-kwartet en solisten. KEULEN, 456 M. 8.50 Schrammelensemble en solisten. 12.20 Leo Eysoldt's orkest. 2.30 Populair concert. 4.20 Kleinorkest. 7.00 Zang en piano. 8.50 Fritz Weber's dansorkest en solisten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 12.20, 1.30, 5.20, 6.20, 7.20 en 8.20 Gramo foonmuziek. 8.50 Orkestconcert m. m. v. soliste. 10.30 Gramofoonmuziek. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Orkest. 1.50, 5.20 en 6 35 Gramofoonmuziek. 6.50 Hobovoordracht. 7.00 Gramofoonmuziek. 8 20 Koningin Astrid-herdenking. 8.50 Orkest en solist. 9.20 Symphonieconcert. 11.00 Gramofoonmuziek. DEÜTSCHLANDSENDER, 1571 M 8.35 Orkest. 9.35 Zang en piano. 10.40 Gramofoonmuziek. 11.20 Zie Keulen om 8.50. zal werken om de taak, hoe deze ook moge zijn, naar best vermogen tot uitvoering zal brengen om de rechten van Nederland te hand haven. De commandant besloot zijn toespraak met den uitroep: Leve de Koningin, welke uit roep de bemanning beantwoordde met een drie werf hoezee. Rood en Wit ging vol hoop naar Schiedam teneinde te trachten om door een overwinning de kans op het kampioenschap te behouden. Een zestal jaren geleden sloegen HDVS en Rood en Wit samen een 700 runs te Schiedam bijeen. Rood en Wit won de match door in een re cordtijd 352 runs te maken en het was toen de linksche batsman, Hagenaar, die een century scoorde. Op het veldt te Schiedam wordt slechts aan één zijde gebat vanwege het kleine off-veld; een ideale toestand voor een op klap zijnden left hander. Borrani heeft dit voordeel Zondag op een onverbeterlijke wijze weten uit te buiten en het in Schiedam altijd meer dan 1000 koppige sterke publiek een vroolijken middag bezorgd. Rood en Wit begon nog zoo slecht niet door 147 te maken, dank zij een uitstekenden stand tusschen André van Baasbank en R. Kramer voor het 5de wicket. Van Bueren en W. Kramer, die de innings openden waren met Hagenaar op 15 reeds verdwenen. Borrani nam deze eerste 3 wickets voor slechts 7 runs. v. d. Togt maakte het evenmin lang. Hij werd met de score op 28 voor 9 door Molenaar gebowld. Van Baasbank en R. Kramer speelden aanvankelijk sterk ver dedigend en zij brachten door uitstekend cricket Rood en Wit in de goede richting door de 100 op te brengen. Na de lunchpauze was het weer Bor rani die van Baasbank voor een zeer goede 52 (8 x 4) wist te bowlen. R. Kramer voerde met Bultman samen het totaal tot 137 op. Kramer ging run out na 40 runs van uitstekende kwaliteit Bultma. (14) speelde op 142 een bal in de han den van Borrani terug. De laatste 3 wickets velen snel en na bijna 2y, uur spelen viel het laatste wicket op 147. Borrani had met 645 in 18 overs uitstekend werk met den bal gedaan. Molenaar nam 3 wic kets voor 60 runs. H.D.V.S. begon met Stolk en Borrani op het bowlen van Hagenaar. Al snoedig bleek dat de beide batsmen er prachtig het oog in hadden. De 2de bal van van der Togt ging door Borrani voor 6 en hij herhaalde zulks in de 2de ronde over. Toen de lefthander eenmaal den smaak te pakken had kwamen de runs in een steeds sneller tempo van zijn bat. Stolk verleende hem prachtigen steun en deze kleine Schiedammer speeld ede beste innings van den dag door zijn fraaien stijl engroot slagenrepertoire. In 75 mi nuten had Borrani, die zijn meeste runs aan leg, dus korte zijde van het veld scoorde, zijn 100 bijeen. Het regende zessen en vieren. De stand voor het eerste wicket leverde 203 runs op. Bor rani, die de held van den dag was, nam er daar van 153 (9 x 6 en 13 x 4) voor zijne rekening. Met Offerman op de mat het Stolk zich even min onbetuigd, doch hij scoorde zijn runs vrij wel alle langt den grond. Offermans ranselde den bal naar alle zijden van het veld en in geen tijd had hij 52 runs bijeen, waaronder 2 x 6 en 8x4. Hij ging l.'h.w. v. d. Togt. Toen Stolk in gezelschap van Tettelaar, die ook nog even gauw den bal het veld uitsloeg, zijn 100 (15 x 4) bijeen had, slot Nolet de innings op 2212. De bowlingciffers van Rood en Wit waren minder fraai. Rood en Wit scoorde 147 runs in 43 overs. H.D.V.S. 321 in 46! Hagenaar bowlde nog het best en zag in 17 overs 87 runs op zich geslagen, v. d. Togt nam 1 voor 81 in 10 overs. A. Berend- sen 1—14 in 2. M. Bruin 3—0—34—0; D. de Jong 11 2/61750 en W. Kramer 2—(i—220. Rood en Wit werd nog eens ingezonden, doch de tijd was eerstens te koht voor een extra punt der gastheeren en bovendien hielden van Bueren en W. Kramer gerulmen tijd stand zonder even wel runs te maken. Op 12 viel Kramers wicket op 24 dat van van Beuren, v. d. Togt had inmid dels 14 runs bijeen. Nolet gaf tenslotte zijne po gingen op en H.D.V.S. won de match met 174 runs. (Ongecorrigeerd.) AMSTERDAM, 28 Aug. Veemarkt. 365 vette Koeienle kwal. 72—78, 2e kwal. 62—68 3e kwal 48—60 cent per kg. slachtgewicht. 20 stieren 46 —50. 65 melk- en kalfkoeien 170.00—250 per st. 43 vette kalveren: 2e kwal. 4450, 3e kwal. 36— 42 cent per kg. levend gewicht. 115 nuchtere kal veren 7.00—11, 60 schapen 10.00—18 per stuk. 404 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90110 kg 63-64, zware varkens 61-62, vette varkens 60 —61 cent per kg. slachtgewicht. Aangevoerd 2 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Overzicht. Runderen korte aanvoer, handel P"Jshoudend. Vette kalveren weinig aan- xrfót i ,6 handel met onveranderde prijzen. Nuchtere kalveren gewone aanvoer, handel vlug cfiJZen .ihooger' Schapen korte aanvoer, handel' sleepend en moeilijk prijshoudend. Varkens kor- ,h„a!!deI kalm' onveranderde prijzen, t ,28 Aug' Kaas- Aanvoer 52 par- J n, 2340 stuks, 11700 kg. Zware met R.M. geen aanvoer. Ie soort met R.M. 22—23.50, 2e soort met R.M. 20.0021. Handel matig ALKMAAR, 28 Aug. 1939. Veemarkt. io paarden per kilo van f 0.30—0.46, 94 vette f°^saer57tUk Ian f 125~290' 52 graskalveren f flTa i nuchtere kalveren slacht per stuk 268 vif'f schapen per stuk f 14.50—23, 268 vette Varkens zw. p. per kilo f 0.51-0 54 Handel goed. h^KnTA'^iR,7 26 Aug' N V' Eierveiling voor 4.40, eendeieren 1.803.20 per 100 stuks BROEK OP LANGENDIJK, 28 Aug. 22000 kg. Roode kool 11.20, 4100 kg. Uien 2.502 70 fr7AVenL7°~310' drielingen 1.70-1.90, nep 2.20-0 2.70 900 kg. Bieten 1.20-1.80, 2200 st. Bloem kool: I 7.90-12, II 3.20—4.80, 26000 kg. aardap pelen; Eigenheimers 2.40—2.60, Blauwe Eigenh LETDFN 2o«Aig v®enjarkt 5 manden kippen. LEIDEN, 26 Aug. Botermarkt. Prima fabrieks- fl'J (contr.) 1.37, prima boerenboter 1.20— t i4™,ïïtiïelókB' Aanvoer 955 kg. Handel traag. Turfmarkt van 2126 Aug. Geen aan voer. Prijzen 6.00—8 per 1000 stuks. 11 m0?TENVOORDE, 26 Aug. Pluimveemarkt. 1167 slachtkippen 20—21 cent. 819 slachthanen 35 —38 cent per stuk. 39 jonge kippen 0.801, 56 jonge konijnen 0.151 ner stuk. 's-HERTOGENBOSCH, 26 Aug. N. C. B. Bossche Veiling van Land- en Tuinbouwproducten. Op de gehouden blocveiling van boonen werden de vol gende prijzen besteed': Snijboonen: A 6.20, B 6.00. Totaio aanvoer 25450 kg. Pronksnijboonen: A 3.10, B 3.00. Totale aanvoer 615 kg. Spercieboonen stok tros A 9.10, B 6.30. Totale aanvoer 1115 kg. Sper cieboonen dubb. stam A 6.40. Totale aanvoer 880 kg. NOORDSCHARWOUDE, 28 Aug. 500 kg. Roo de kool 1.10, 3600 kg. Gele kool 1—1.30, 3300 kg. Uien 2.60—2.70, drielingen 1.70—1.80, nep 2,50— 2.70, 14000 kg. aardappelen: Ronde Due 1.70, Eigenheimers 2.70, Blauwe Eigenheimers 2.20 2.50, Bintjes 1.80, 21300 kg. vroege Witte kool 80 cent, 3000 kg. Slaboonen 7.7012.30, 900 kg. Zilveruien 50 cent, nen 2.803.70, drielingen 0.80 —1.10. UTRECHT, 28 Aug. 1939 Paardenmarkt. Aanvoer 500 stuks paarden en veulens. Handel De Amerikaansche goederenuitvoer be droeg in Juli $229.62 mill, tegen 227.53 mill, in Juli 1938. In de eerste zeven maan den 1645.46 mill, tegen 1818.32 mill, in de overeenkomstige periode van het vorig jaar. De invoer in Juli bedroeg 168.92 mill, tegen 140.80 mill, in Juli 1938 en in de eerste zeven maanden 1263.44 mill, tegen 1101.76 mill, in hetzelfde tijdvak van het vorig jaar. Volgens den waarnemenden Amerikaan- schen minister van FinanciënHanes, over- iveegt de schatkist geen aanpassing van den dollar aan het scherp gedaalde pond sterling. Ook wees hij er op, dat het mone tair accoord tusschen Engeland, Frankrijk en de Vereen. Staten van kracht blijft. Met de terugtrekking van den steun aan het Pond beoogt Engeland geen devaluatie, waarmede handelsvoor deelen worden be oogd, maar deze maatregel was noodzake lijk in verband met de groote Engelsche goudver liezen. De Gilette Safety Razor is voornemens een onveranderd kwartaal-dividend uit te keeren van 0.15 per aandeel. New-Yorksche bankkringen achten de verhooging van het disconto in Engeland en het staken van de controle op het Pond Sterling verstandig als maatregelen, om voorzichtigheidshalve de goudreserves te handhaven. Men gelooft, dat mettertijd de controle over het Pond weder zal worden hervat, aangezien het aanhouden van de daling van het betaalmiddel verstrekkende gevolgen zou hebben. Aan de spoorwegcommissie van Texas is door alle petroleum-producenten in Texas zelfs onafhankelijke, verzocht, om de stop zetting der productie van vijftien dagen nog met vijftien dagen te verlengen. De autobanden-afleveringen in de Ver- eenigde Staten in Juli bedroegen 5.055.637 banden tegen 5.750.149 stuks in Juni en 3.869.664 stuks in Juli 1938. In de eerste ze ven maanden 32.144.362 tegen 21.766.603 banden in dezelfde periode van het vorig jaar De automobiel-productie in de Vereenigde Staten gedurende de af geloopen week wordt op 17.465 auto's geraamd tegen 12.955 stuks in de voorafgaande week en 18.700 auto's in dezelfde week van het vorig jaar. De Gene ral Motors produceerde 2.600 tegen respect. 1.215 en 727 stuks, Chrysler 5.900 tegen 2.450 en 1.950 auto's en Ford 450 tegen 2025 cn 14.000 stuks De Chicago Milwaukee boekte in Juli ccn netto-bedrijfswinst van 105.000 tegen 264.000 in Juli 1938; de Chicago North Western 531.000 tegen 231.000 en de Great Northern 405.000 tegen een verlies van 123.000. De Missouri Kansas Texas boekte in Juli een winst vóór betaling van interest van 481.000 tegen 477.000 in Juli 1938 en een netto-winst vóór betaling van interest op de Adjustment-bonds van 111.000 tegen 113.000. In de eerste zeven maanden een verlies van 1.757.116 tegen een verlies van S 2.228.639 in dezelfde periode van het vorig jaar In verband met de groote vraag naar goud steeg de goudprijs te Londen met 2/1 tot 150/6. 54.000 werd aan goud omgezet. Later steeg de goudprijs tot 155/- per ounce. De rubbervoorraden in Engeland zijn in de af geloopen week naar raming met 4100 ton gedaald als gevolg van den uitvoer naaf Duitschland. Volgens opgave van de Federal Reserve Bank of New York werd Zaterdag j-l- 14.574.000 goud uit Canada ingevoerd en 123.000 uit Mexico. Voorts werd de invoer van 1.11 millioen uit Britsch-Indië be sproken. De staalproductie in het Yougstown- district wordt thans op onveranderd 55 pCt. der capaciteit geraamd ten opzicht van de vorige week. In het Pittsburgh-district op 57 pCt. tegen 55.2 pCt. kalm. Prijzen: luxe paardenf 3.50400 per stuk, werkpaarden f 200—300 per stuk, oude paarden f 80—150 per stuk, 1-jarige paarden f 100—14° jonge veulens f 40—100 per stuk, hitten f 80-~ per stuk, 2-jarige paarden f 175225 per stuk, 175 per stuk. ROTTERDAM, 28 Aug. Veemarkt. Aanvoer to taal 1892 stuks.' 491 vette runderen, 230 vette kal veren. 9 nuchtere kalveren, 577 schapen en la?11" meren. 585 varkens Prijzen per kg.: vette koeien 78, 64, 3852 cent, vette ossen 66, 62, 4052 ct-, vette kalveren 90, 75, 50—60 cent, varkens (levena gewicht) 535251 cent, schapen 44—3932 ct-, lammeren 494439 cent. Prijzen per stuk: scha pen 19.001715, lammeren 12.00108. Vette koeien en ossen aanvoer iets kleiner, handel matig, prijshoudend. Prima koeien 80 et» prima ossen 72 cent. Vette kalveren aanvoer lei? minder, handel stroef, prijzen van vorige wee» met moeite te handhaven. Schapen en lammeren aanvoer iets korter, handel flauw, prijzen van vo rige week Maandag konden zich nauwelijks hand' haven. Er werden weinig schapen voor export ver kocht. Varkens aanvoer kleiner, handel vlug, PrÜ" ze" iets hooger Prima tot 54 cent. Aardappelen: Brielsche Eigenheimers 2.102.816 drielingen 1.602, Zeeuwsche Eigenheimers 2.20 2.50, id'em bonte 3.504, idem blauwe 3.50—-*' Eigenheimers blauwe 2.502.75. Westlandsch ronde zand 2.202.60, idem drielingen 22.2^ eerstelingen 2.402.80 per H.L. Aanvoer vol doende, kalme handel. Vlasaaiyvoer. 2000 kg. blauw schoon 6872 ceou 3600 kg. Hollandsch geel 6573 cent, 1000 kg' Dauwroot 5060 cent per kg. Markt kalm gestemd, kooplust gering, prtjkeD flauwer, aanvoer gedeeltelijk onverkocht. HEEN TERUG Driemaal .3 per week V s eg ■M rt sc 3 luchtpost 4> JV "S U naar Indiè a td B- O H Aug. Aug AMSTERDAM 19 24 22 27 LEIPZIG BOEDAPEST.. ATHENE 19 24 22 RHODES ALEXANDRIë LYDDA 27 BASRAH 20 27 25 23 25 DJ ASK KARACHI, JODHPUR. 21 24 24 ALLAHABAD CALCUTTA 25 RANGOON... 22 21 25 27 23 BANGKOK. PENANG MED AN 22 SINGAPORE 22 24 BANDOENG. 24 27 24 23 22 21 20 ]9 18

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 6