Dankwoord van Mgr. Huibers WIE HEEFT DE WERELDREVOLUTIE GERED? Britsche schepen varen niet meer GETROFFEN DOOR DE VELE BELANGSTELLING GEEN EXTRA SUBSIDIE VOOR K.N.I.L.M. MAANDAG 28 AUGUSTUS 1939 PHILIPS LAMPEN Moge de tijd nimmer komen, dat elk uitstralend licht een doelwit zal zijn voor vijandelijke vliegers! NU REEDS is het zaak, Philips „Protector" lampen aan te schaf fen. Deze lampen geven vol doende licht in huis, zonder dat eenig schijnsel van uit een vlieg tuig zichtbaar is. Vraagt Uwen handelaar! Engelsch persbericht tegengesproken Britsche controle op de koopvaardij Tolk van Hitier te Londen aangekomen R.K. Middenstandsbond Het congres te Arnhem gaat niet door Gebeden voor den Vrede Luchtvaart-moties VERTRAGINGEN INZAKE GOEDERENVERVOER Spoorwegen niet verantwoordelijk voor de schade BENOEMINGEN In het bisdom Haarlem Onderscheiding voor prof. dr. J. Waterink Middellandsche Zee en Oostzee gesloten Air France staakt eenige diensten Vrijwillige burgerlijke dienstverleening Betreffende motie in den Volks raad verworpen Na drie eeuwen Geen tweede luchtlijn op Australië? Sinds 1600 wederom een H. Mis in Huizen (N.-H.) AUTOTOCHTJE VAN PRINSES JULIANA TYPE II VOOR BINNENVERLICHTING F. 1.65 VOOR WERKPLAATSEN, FABRIEKEN, WiNKELS, MAGAZIJNEN EN KANTOREN, waar het werk moet kunnen doorgaan, maakt de toepas sing van Philips „Protector"lampen voortgang van den arbeid mogelijk, zonder dat uit de lucht eenig licht waarneembaar is. Het bolsjewistische Sovjet-Rusland heeft ondanks al .zijn democra tisch vertoon met een schijn- grondwet, met een heropwekking van nationale gevoelens en aanwakkering van een zekere burgerlijkheid nimmer zijn principieel ideaal van een bolsje wistische wereldrevolutie laten varen. Het heeft voor de verwezenlijking van dat ideaal de Komintern opgericht, een officieel niet-officieele organisatie, thans onder leiding van den beruchten Bul gaar Dimitrof, die indertijd niet zonder moed terecht stond in het zonderlinge proces naar aanleiding van den zonder lingen brand in het Rijksdaggebouw op den vooravond van de nationaal-socia- listische revolutie in Duitschland. Deze centraal georganiseerde Komintern, ze telend in het hart van het bolsjewisti sche Rusland, oefent overal haar heil- loozen invloed uit, waar troebele toestan den haar veelbelovend vischwater schijnen te bieden. Wij herinneren slechts aan de gevaarlijke en aansteke lijke Volksfront-epidemie in Frankrijk en aan de rol, die de Komintern gespeeld heeft in Spanje. Deze Komin tern werd door het nationaal-socialisti- sche Duitschland zulk een gevaar voor de wereld en voor zichzelf geacht, dat het het initiatief nam tot het anti- Kominternverdrag, waaraan successie velijk Italië, Japan, Spanje en Hongarije hebben deelgenomen. Zoo was het tot voor kort, maar thans is alles anders. Het niet-aanvalsverdrag tusschen het Rijk van Hitier en het Rijk van Stalin, dat volgens de eigen woorden van den Duitschen minister van Buitenlandsche Zaken Von Ribbentrop opgevat moet worden als het sluiten van „vriendschap" tusschen deze beide dictatoriale, maar ideologisch diametraal tegenover elkan der staande mogendheden, heeft den bodem uit het anti-Kominternpact ge slagen. Japan heeft Herr Hitier den rug toegekeerd en Franco, die twee jaar lang bloedig gevochten heeft tegen de ver derfelijke actie van de Komintern in zijn land, heeft zich van Duitschland en Italië gedistantieerd tot een volstrekte neutraliteit in geval van een Europeesch conflict. Frankrijk, dat door een bond genootschap met Sovjet-Rusland was verbonden en bijna ten offer was ge vallen aan zijn Russische vriendschap, treedt thans krachtig op tegen de com munisten en hun pers. Zoo is met één slag alles veranderd. Maar wie heeft nu de mogelijkheid van een bolsjewistische wereld revolutie gered? Deze vraag wordt door Het Nationale Dagblad beantwoord. Dit Mussert-blad schreef naar aanleiding van het bericht over een Duitsch-Russisch niet-aanVUlsver- drag o.m. het volgende: „De democraten, die op het bolsjewisme bouwden om het gehate nationaal-socialisme voor hen te onderwerpen, blijken zich mis rekend te hebben. Zij meenden het hun geestverwante bolsjewisme aan hun zijde te zullen vinden; zij hebben buiten het Russi sche realisme gerekend. Men blijkt in Rus land niet van plan, voor anderen de kastan jes uit het vuur te halen en daarbij zelf den nek te breken. Zóó communistisch is men er niet, of mer. stelt eigen belang boven de be langen van Frankrijk en Engeland! Van communistisch standpunt is dit zeer juist gezien. Rusland is het eenige steunpunt, dat het communisme bezit. Willen de communis ten zelfs het denkbeeld van een communis- tische wereldrevolutie niet in rook zien opgaan, dan is het noodig, dat dit steunpunt gehandhaafd blijft. Aangezien de staat Rus land geen oorlog kan wagen, zou intrede van Rusland in het democratisch front een vrij zekere kans op vernietiging van de eenige schuilplaats der Komintern beteekenen. In dit licht gezien, is het van de Russische machthebbers een daad van zelfbehoud, dat zij bereid zijn met Duitschland tot een niet- aanvalsverdrag te komen. Dit verdrag be- teekent dan ook, dat het wereldbolsjevAsme zÜn toekomstplannen niet denkt op te geven. "Wie de toekomst niet wil verliezen, moet Immers zorgen in het heden in den zadel te blijven." e „Het Nationale Dagblad" constateert dus, dat Rusland het eenige steun punt is, dat het communisme bezit. Dat hét nationaal-socialistische Duitschland het behoud van dit steunpunt, door in te Baan op een niet-aanvalsverdrag met Sovjet-Rusland, heeft mogelijk gemaakt en een vrij zekere kans op vernietiging van de eenige schuilplaats der Komin tern heeft verijdeld, en dat het tusschen Hitler en Stalin gesloten verdrag betee- kent, dat het wereldbolsjewisme er niet aan denkt zijn wereldrevolutie-plannen op te geven. Dit alles -prijst „Het Nationale Dag blad" van den anti-communist.ischen heer Mussert als prachtige anti-demo cratische en realistische vredespolitiek. Het redden van de anti-Komintern en het bolsjewistische wereldrevolutie-ideaal is dus volgens de N.S.B. in Nederland bevordering van den vrede. Wordt het geen tijd, dat op het voorbeeld van hun groote voorbeelden de heeren Mussert en Lou de Visser ook een niet-aanvalspact sluiten, dat als een bewijs van vriend schap dient opgevat te worden? Hun pers zegt wel, dat zij ideologisch doods vijanden blijven, maar in werkelijkheid staan zij ideologisch heel wat dichter bij elkaar, dan b.v. het democratische Frankrijk, dat eindelijk paal en perk stelt aan het gestook en gewroet der communisten, en Sovjet-Rusland. De N.S.B. en het nationaal-socialisme hebben eindelijk zóóveel werkelijkheids zin gekregen, dat zij tot het inzicht zijn gekomen, hoe weinig communisme en nationaal-socialisme in hun uiterste practische consequenties van elkander verschillen, iets wat de democraten altijd hebben beweerd, maar dat toen van die zijde steeds als een lasterlijke leugen werd gebrandmerkt. Wij zullen ons een en ander voor gezegd houden en daar wij niet alleen met den mond, maar ook in ons hart- en in onze diepste en heilig ste overtuiging radicaal tegen het god- looze bolsjewisme zijn en moeten zijn, gebiedt de nuchtere werkelijkheidszin op grond van het eigen getuigenis van het Mussert-orgaan ons gelijkelijk te verzetten tegen de verkondigers van het bolsjewistische wereldrevolutie-ideaal en hen, die de mogelijkheid van de verwe zenlijking van dat ideaal hebben gered. Dat is een principieel en practisch consequente houding. De houding ook der democratische Nederlandsche regee ring, die niet alleen geen verdragen met Sovjet-Rusland sloot, maar zelfs weiger de het Sovjet-régime officieel te erken nen, ook toen de Sovjet-Unie lid werd van den Volkenbond. BERLIJN, 26 Aug. Het Duitsche Nieuws bureau spreekt het Daily-Express-bericht om trent het geheime protocol van het niet-aan- vals-verdrag met Rusland tegen, zeggende, dat het hier een manoeuvre betreft om in den te- genwoordigen toestand 'bij de neutrale landen onrust en verwarring te stichten. LONDEN, 28 Aug. (Reuter). De Britsche admiraliteit heeft de controle over de koop vaardij overgenomen. Deze is Zaterdag nacht om twaalf uur in werking getreden. Naar verluidt beteekent dit, dat koop vaardijschepen thans alle instructies der admiraliteit moeten opvolgen met inbegrip van iedere koerswijziging, welke de Britsche vlootautoriteiten noodig mochten achten. De meeste trawlerschippers uit Boulogne hebben, volgens Havas, medegedeeld, dat enke len van hen op de Noordzee zijn gepraaid door Duitsche oorlogsbodems. Een plaatselijk Amerikaansch radiostation deelt mede, een bericht uit Europa te hebben opgevangen, waarin in het Duttsch aan een vijftigtal Duitsche schepen, die zich op zee be vinden, opdracht wordt gegeven „overeenkom stig hun geheime instructies te handelen". LONDEN, 28 Aug. Alhier wordt bericht, dat Zondagmiddag een geheimzinnig Duitscher per vliegtuig is aangekomen. Dit bezoek werd met de grootste geheim houding omgeven en niemand werd bij de aan komst op Croydon toegelaten. Naar United Press aan haar bladen meldt, werd bij navraag te Londen de bevestiging ont vangen, dat de persoonlijke tolk van den Fueh rer, dr. Schmidt, als diens afgezant te Londen De afkondiging van den mobilisatietoestand en het reguireeren van vaarden en voertuigen veroorzaakte in België op vele plaatsen een groote drukte Engelschen keeren uit alle streken naar hun land terug. De drukte op het Liverpoplstation te Londen Zeer binnenkort zal door de burgemeesters, voor hen, die buiten organisatorisch verband zich wenschen aan te melden voor in beginsel belangelooze vrijwillige dienst- en hulpverlee ning, de gelegenheid daartoe worden openge steld. Geen aanmeldingen worden ingewacht van hen, die militaire verplichtingen hebben of die een functie vervullen bij luchtbeschermings diensten, vrijwillige burgerwachten of andere daarmee gelijk te stellen organisaties. Het ligt in de bedoeling binnenkort een soort gelijken oproep te doen uitgaan in de gemeenten met minder dan 20.000 zielen. Het Congres van den Ned. R.K. Middenstands bond, dat Dinsdag en Woensdag te Arnhem gehouden zou Worden, gaat in verband met den internationalen toestand niet door. De data, waarop het congres doorgang zal kunnen vinden, hoopt men zoo spoedig mogelij k te kunnen mcdedeelen. Alle uitnoodigingcn, aanmeldingen en resei- veeringen voor en in verband met het congres Voorschrift in het bisdom Haarlem Wij sporen geestelijkheid en geloovigen aan veel te bidden en andere goede werken te verrichten voor den vrede. Tot nadere aankondiging schrijven wij voor, dat: le. in iedere H. Mis, waarin de rubrieken dit toestaan, het gebed uit de Mis voor den vrede „Deus a quo sancta desideria" worde ingevoegd als „imperata pro re gravi"; in dezen tijd komen andere voorgeschreven imperata te vervallen. 2e. na iedere H. Mis en in de avond- oefeningen na de gewone gebeden driemaal de aanroeping worde herhaald: „O Maria, Koningin van den Vrede, bid voor ons". Gegeven te Haarlem, 25 Augustus 1939. t JOANNES PETRUS, Bisschop van Haarlem De hiermee verband houdende motie om er bij den Nederlandschen begrootingswetgever op aan te dringen, het exploitatieverlies van een der diensten van de KNILM naar Australië ten laste te doen brengen van de Rijksbegrooting, trokken de voorstellers in. Hierna werd de begrooting van het departe ment van verkeer en waterstaat zonder hoofde lijke stemming .aangenomen. De heeren Soetardjo (Inh. B. B.-ambtenaren), Wirjopranoto (Nat. Fractie) en Loa Sek hie (ChungHwa Hwui) dienen een motie in, waarin er op wordt aangedrongen om bij het opper bestuur stappen te doen, ten einde de kosten voor een twee-maal-per-week dienst, te verzor gen door de KNILM, geheel door het Rijk te laten dragen. Verder dienen de heeren Van Helsdingen (CSP), Rehatta (Partijloos) en Leunissen (IEV) een motie in, waarin er op wordt aangedrongen het volgend inzicht bij het opperbestuur bekend te stellen en daarmede bij de vaststelling van richtlijn bij de ontwikkeling van het luchtver keer in en om Nederlandsch-Indië rekening te willen houden: 1. Het is meer de bijzondere taak van de In dische regeering, de richtlijnen vast te stellen voor de ontwikkeling van het luchtverkeer in en om Nederlandsch-Indië. 2. Een gezonde en krachtige ontwikkeling van de Indische luchtvaart is alleen dan behoorlijk gewaarborgd indien de'luchtverbindingen binnen deze gewesten en met de naburige landen uit sluitend aan de KNILM worden voorbehouden. 3. De behartiging van groot-Nederlandsche belangen, voor zoover deze bij bedoelde verbin dingen met de naburige landen betrokken zijn kan veilig aan de KNILM worden toevertrouwd, welke maatschappij voor deze taak voldoende berekend is. 4. De verzorging van bedoelde Pacific-verbin- tiingen maken steun van de Nederlandsche re geering noodig. Groepsgemeenschappen De Volksraad verwierp ten slotte met 30 stem men tegen en 23 voor de ontwerp-ordonnantie tot instelling van de groepsgemeenschap Palem- bang en de daarmee verband houdende ontwer pen. (Destijds heeft de gemeenteraad van Pa- lembang verzocht een groepsgemeenschap Pa- lembang niet te willen instellen). In verband met den internationalen toe stand is het te verwachten, dat de zendingen Zondag is in de kerken en kapellen van het Bisdom Haarlem het volgende dankschrijven van Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers voorgele' zen: JOANNES PETRUS HUIBERS, DOOR DE GENADE GODS EN DE GUNST VAN DEN APOSTOLISCHEN STOEL BISSCHOP VAN HAARLEM ZALIGHEID IN DEN HEER! Beminde Geloovigen, Diep getroffen door de over-talrijke bewijzen van deelname aan Ons veertigjarig Priester feest zouden Wij gaarne ieder persoonlijk een blijk willen geven van Onze hooge waardeering en oprechte dankbaarheid. Daar Wij echter door uw aller deelneming ook de schuldenaar van allen geworden zijn, voelen Wij ons ge dwongen in een gemeenschappelijk schrijven allen priesters en kloosterlingen, organisaties en geloovigen, grooten en kleinen zonder uit zondering hartelijk dank te zeggen. Dank voor uwe goede wenschen, Ons persoonlijk gebracht of toegezonden, dank voor uwe gebeden, uwe H.H. Missen, uwe H.H. Communiën, uwe geeste-' lijke offers. Dank ook voor iedere bijdrage, groote en kleine, die te zamen zulk een belang rijk bedrag hebben gevormd tot schulddelging van de arme parochies en tot steun voor den bouw van nieuwe kerken. Uw hartelijk medeleven, uw groote mildda digheid heeft Onze verwachting ver overtrof fen. Wij kunnen niet anders doen dan ootmoedig Gods rijksten zegen afsmeeken over al Onze weldoeners en al hun geestelijke en stoffelijke belangen. In het bijzonder vragen Wij, wat gij allen en vooral wat de jeugd zoo dringend heeft afge smeekt „om te behouden wat St. Willibrora bouwde", het behoud van Ons heilig Geloof en onze goede Christelijke zeden. Daarvoor willen Wij ook leven en strijden met al onze krachten. Moge de Hemelsche Moedermaagd Onze ge beden opdragen aan Haar Goddelijken Zoon en Onze pogingen steunen en aan ieder van U Haar machtigen bijstand verleenen. Als onderpand van dit alles schenken Wij U van harte Onzen Bisschoppelijken zegen. Gegeven te Haarlem, 22 Augustus 1939. t J. P. HUIBERS, Bisschop van Haarlem. Op last van Z. H. Excellentie, H. W. AGTEROF, Secretaris. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Waarland den weleerw. heer W. P. Nijssen, thans kapelaan te Haarlem (H. Li- duina). Tot kapelaan de volgende weleerw. heeren; te Haarlem (H. Jozef) C. J. van der Knaap: te Heiloo: H. G. C. Wensveen; te Halfweg: C. H. M. Nolet (neom.) te Haarlem (Kathedraal St. Bavo) P. E. J. Bottelier: te Rotterdam (H. Familie) W. A. Nicolaas; te Lisse (H. Agatha) F. S. P. van Buchem; te Weesp W. G. H. Kamerbeek (neom.); te 's-Gravenhage (H. Jozef) C. C. Standen- meijer; te Amsterdam (H. Maria-Magd.) N. J. de Ruyter; te Naaldwijk W. G. Vet; te Diemen B. G. H. Keijer, thans kapelaan te Muiden te 's-Gravenhage (H.H. Martelaren van Gor- cum) A. M. van Nobelen; te Zaandam A. A. M. Wentholt; te Leidschendam F. L. Kok; te Haastrecht J. Th. J. Drost (neom.); te Nieuwveer. J. G. van der Kleij (neom.) Prof. dr. J. Waterink, buitengewoon hoog leeraar in de catechetiek aan de Vrije Univer siteit te Amsterdam, is benoemd tot officier in de Kroonorde van België. is aangekomen. De komst van dit speciale Duit sche vliegtuig wordt als een van de redenen beschouwd, waarom de bijeenkomst van het Britsche kabinet tot Zondagmiddag drie uur werd uitgesteld. LONDEN, 28 Aug. (Reuter). De Middel landsche Zee is tijdelijk voor de Britsche scheepvaart gesloten, aldus verneemt Reu ter van de admiraliteit. Verder heeft de Britsche admiraliteit verklaard, dat alle Britsche schepAi de op dracht hebben gekregen de Oostzee te ver laten. PARIJS, 28 Aug. (Reuter.) De Air France heeft de diensten van Lenden op Cannes, Ge- nève, Zuerich, Bazel en Midden-Europa ge staakt, doch de diensten van Londen naar» Parijs, Marseille en het Westen gaan gewoon door, evenals de diensten op Hongkong, West-Afrika en Zuid-Amerika. Oproep aan landelijke of ge westelijke georganiseerde vereenigingen De Regeeringpersdienst meldt: De regeeringscommissaris voor de vrijwillige burgerlijke dienstverleening verzoekt alle lan delijke of gewestelijke georganiseerde vereeni gingen, die bereid zijn zich vrijwillig beschikbaar te stellen voor het verrichten van diensten in butengewone omstandigheden, ten spoedigste daarvan aan hem mededeeling te doen. Het re- geeringscommisariaat is tijdelijkk gevestigd in het gebouw van het departement van Binnén- landsche Zaken, Binnenhof 19, te s Gravenhage. Plaatselijke organisaties gelieven zich met een gelijke mededeeling te wenden tbt de door de burgemeesters van hare gemeenten bij open bare bekendmaking aangewezen instanties. Voorloopig dienen uit practische overwegingen deze opgaven beperkt te blijven tot de provin ciale hoofdsteden en de overige gemeenten met meer dan 20 000 inwoners. Naar aanleiding van de meening, als zou de Nederlandsche regeering aan de KNILM de noodige middelen moeten verschaffen voor een tweede verbinding met Australië, merkte de heer Van Haeften op, dat andere groote nationale luchtvaartbelangen zoo groote offers vragen, dat deze de draag kracht reeds te boven gaa.n. De verbinding met West-Indië baart groote zorgen en het is verre van zeker of daartoe de benoodigde middelen kunnen worden gevonden. Een opvoering van de frequentie is op de lij,n naar Australië, hoewel dit gewenscht wordt, i's niet van zoodanig belang dat daaraan de Nederlandsche regeering boven andere, meer noodzakelijke maatregelen in het belang van de nationale luchtvaart, den voorrang zou moeten geven. Hierna volgde een uitvoerig debat. Vervolgens verwierp de Volksraad met 31 stemmen tegen en 20 voor het amendement- Leunissen tot verhooging van den post voor de burgerluchtvaart in Nederlandsch-Indië met f 300.000.met welk amendement het onmiddellijk herstel van de tweede lucht- verbinding met Australië werd beoogd. Een groote menschenmenigte stroomde Zondag te Parijs naar de H. Hart-basiliek op Montmartre om daar te bidden voor het behoud van den vrede naar en van het buitenland langer dan nor maal onderweg zijn, terwijl het zelfs niet uit gesloten is, dat zij haar bestemming niet zullen bereiken. Onder deze omstandigheden wordt de aan dacht er op gevestigd, dat de Spoorwegen, op grond van de bepalingen van de Berner Con ventie, voor de schade, welke uit een en ander ontstaat, niet verantwoordelijk zijn. BATAVIA, 28 Aug. (Aneta) Heden werd het antwoord der regeering op de opmerkingen, in tweeden termijn geuit, naar aanleiding van de begrooting van Verkeer en Waterstaat, uit gesproken. De regeeringsgemachtigde, ir. van Haeften, directeur van Verkeer en Waterstaat, zette nog maals uiteen, dat het onderhouden van het luchtverkeer binnen den Archipel dient be schouwd te worden als de eigenlijke taak van de KNILM, waarbij geen aanleiding bestaat, aan een andere maatschappij op dit terrein emplooi te verschaffen. De verbindingen met de naburige landen daar entegen moeten niet beschouwd worden als uit sluitend te behooren tot de taak van de K.N.I. L.M. Wel acht de regeering het gewenscht, dat de KNILM deze verbindingen verzorgt, indien zij ten deele samenvallen met de bestaande KNI LM-lijnen of indien zij voor een belangrijk deel over den Indischen Archipel voeren. Het is onjuist, indien i,n Indië een grief tegen de KLM zou ontstaan, daar de verdiensten van cieze maatschappij, ook voor Nederlandsch-Indië, onweerlegbaar zijn. Zondag is in Huizen (N.H.), voor de eerste maal sedert 1600, wederom het H. Misoffer opgedragen. De zeereerw. heer B, Jongerius, pastoor te Blaricum, verrichtte de heilige handelingen in een der openbare gebouwen ten behoeve van de in de gemeente gelegerde katholieke mili tairen. Zondagmiddag ongeveer vijf uur maakte H. K. H. Prinses Juliana in gezelschap van Prinses Beatrix en een hofdame het eerste autotochtje na de blijde gebeurtenis. Een talrijk publiek juichte H. K. H, hartelijk toe.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 9