VE LAATSTE NIEUWS bekendmaking BEVMVIJK De zitting van het Lagerhuis Duitsche troepen in Slowakije Koninginnedag BOUWBEDRIJF OMZETBELASTING BOMONTPLOFFING OP POOLSCH STATION DIENSTREGELING N. Z. H. EN N.V. DRUKKERIJ DE TIJD DINSDAG 29 AUGUSTUS 1939 HONKBAL Nederl. NegentalThe Seagull E.D.O. 1—V.V.G.A. I R.K. HAARL. HONKBALBOND Uitslagen Zondag 27 Augustus Alliance BB.S.M. 155 a ZWEMMEN KENNEMER ZWEMCLUB TE BEVERWIJK Onderlinge wedstrijden WIELRENNEN DE WIELERWEDSTRIJDEN TE IJMUIDEN A, v. d. Linden winnaar COR DE GIER KAMPIOEN VAN EXCELSIOR C. Boersma sprintkampioen 1939 Junioren R.K.W.V. Achilles UIT DEN OMTREK REDDING VAN BADERS TE ZANDVOORT BrEEn Program voor de taptoe BURGERLIJKE STAND Tot dirigent benoemd Oranjefeesten afgelast Verkeersongeval Tapverbod uitgevaardigd Vliegtuigdeelen opgevischt Hinderwet BURGERLIJKE STAND DRIEHUIS IJMUIDEN Geen festiviteiten op Koninginnedag Ophalen huisvuil (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Chamberlain: Engeland klaar voor alle gebeurlijkheden" Geen uitvoerige mede- deelingen De zending van Henderson Dit jaar geen officieele viering INGAANDE 30 AUGUSTUS 1939 STADSDIENSTEN HAARLEM: Lijn 1 ScholenHeemslede ongewijzigd. Buslijn A BloemendaalHeemslede (Rijn straat) 10 min. diensl (gedeelte Josef Is- raëlsplein vervalt). Buslijn B MarklO verveen 15 min. dienst. Zomerlijn naar Bloemendaalschesirand en Zandvoorl vervalt. Buslijn C Siaiion-Ramplaan 15 min. dienst. INTERLOKALE DIENSTEN TRAM: Amsierdam-Haarlem-Zandvoorl ongewij zigd, behoudens opheffing der lusschen- diensien. Haarlem- Soendaplein-Heemslede onge wijzigd. Haarlem-Hillegom ongewijzigd. Haarlem-Leiden ongewijzngd- Een en ander behoudens enkele kleine wijzigin gen in vroege ochtend- en laie avonddiensten. Zie voorts dienstregeling in de rijtuigen en aan de haltes. VERSCHENEN: DOOR MR. J. P. A. MULDER ADVOCAAT TE AMSTERDAM Een studie speciaal voor het bouw bedrijf ter oplossing van een aantal puzzles, ontstaan in verband met de jongste weiswijziging op hei gebied der omzetbelasting. 32 PAGINA'S AFGEHAALD f 0.5O, FR. P. POST f 0.55 UITGAVE (Drukkerij ,,'t Kasteel van Aemsiel") N.Z. Voorburgwal 65-73 - Amsterdam Postrekening 22884 VERKRIJGBAAR IN DEN BOEKHANDEL Ter eere van het door de Seagulls behaalde kampioenschap speelden de Amerikanen Zater dagmiddag een wedstrijd tegen het Nederland- sche negental. Dit laatste verscheen in dezelfde opstelling als verleden week tegen België en bestond dus uit: Pijnakker, werper, Baas, vanger, Van der Scha lie, eerste honk, Meenhorst, tweede honk, Lam- mers, korte stop, Wilders, derde honk, Mulder, Holewijn en Van der Putten, verre velders. De Seagulls hadden de handicap dat drie dagen voor deze wedstrijd twee hunner beste spelers Bird en Jergenson onverwacht naar Amerika waren teruggekeerd. De geheele wedstrijd stond op hoog peil en had een zeer spannend verloop. De in het begin de Hollanders behaalde voorsprong van twee runs werd halverwege den wedstrijd terugge bracht tot één punt. In de negende beurt slaag den de Seagulls er zelfs in, gebruik makende van een oogenblik onoplettendheid van Van de Schalie, den gelijkmaker te scoren. De Neder- lenders scoorden in deze beurt niet, zoodat na het spelen van negen innings de wedstrijd nog onbeslist was. Daarom werd tot verlenging be sloten. De Amerikanen kregen de kans in deze beurt nog een punt te maken doordat Pijnakker met vier wijd begon. Goed veldwerk van Meenhorst en Lammers deed echter Jenson op het tweede honk sneuvelen, waarna v. d. Schalie en Meen horst respectievelijk Shupe en Brown uitmaak ten. Nu kwam Nederland dus weer aan slag. De beurt was a£\ Holewijn. Deze bracht de beslis sing kort en g\2d: hij sloeg een homerun door den bal in de Ajaxtribune te doen verdwijnen en daarmee was het winnende punt gescoord, zoodat hier de wedstrijd gestaakt kon worden. Eigenaardig genoeg: de wedstrijd was, voor zoover de Hollanders betreft, ook met een homérun begonnen. Van der Schalie, het eerst aan slag gaande, sloeg namelijk den eersten den besten bal, die Mathews wierp, al in de tribune! In alle opzichten stond het spel der Hollan ders een ietsje boven dat der Amerikanen. Pijn akker wierp zeven maal drie slag en vijf maal vier wijd tegen Mathews vier maal drie slag en drie maal vier wijd. De Hollanders brachten het tot negen honkslagen, waaronder twee homeruns, de Amerikanen tot vijf honkslagen. waaronder één homerun. In het veldwerk der Seagulls kwam een vijf tal fouten voor, doch de grootste helft daar van komt op rekening van den invaller op het derde honk, Greenalch. Aan Nederlandsche zijde blonken Meenhorst en Baas uit in het veldwerk, terwijl aan slag Van der Schalie, Holewijn en Baas uitblonken door leder twee honkslagen te leveren. De ove rige drie werden geleverd door Lammers, Meen horst en Pijnakker. De uitslag in innings is: Seagulls: 0-1-0-1-1-0-1-0-1-0=5. Ned. Negental: 1-2-0-1-0-0-1-0-0-1=6. Deze ontmoeting, waarvan voor geen der par tijen meer iets afhing, werd Zondagmiddag in alle gemoedelijkheia gespeeld. Van der Bom, die zeven innings voor EDO wierp, gaf in de eerste beurt tweemaal vier wijd en werd bovendien drie maal geslagen. Het gevolg was, dat al bij den vijfden man aan slag de drie honken bezet warén. Goed veldwerk van C. Zandstra had al wel voor twee nullen gezorgd, maar voordat de derde nul viel had Kreuger met zijn honkslag toch twee man bin nengehaald. Bij EDO ging het minder snel. Een tweetal fouten in het GA-veldwerk gaf wel twee kan sen, maar alleen de tik van Van der Bom haal de een looper over de plaat, al ging hij zelf uit op het eerste. Die kleine achterstand in de eerste beurt is EDO niet meer te boven geko men. ondanks het feit, dat er in het veldwerk der GA heel wat fouten voorkwamen. Aan slag presteerden de Haarlemmers op het werpen van Lammers echter niet veel. Een to taal van vijf honkslagen is weinig voor de EDO-ploeg. Daar kwam bij, dat EDO niet erg gelukkig was in het slaan. De bal ging nog al eens hoog, en welke fouten door de Amsterdam mers ook werden gemaakt, een vangkans werd niet gemist. Dank zij een serie honkslagen wist VVGA de score in de vijfde innings van drie tot zes op te voeren. Toen was echter Van der Bom twee innings baas en na hem Schijvenaar eveneens twee innings. In de laatste beurt- dacht EDO den achterstand nog in te ha'.en maar dat liep tegen. Van Esch ging uit op drie slag en Mr. Zandstra en Schijvenaar sloegen den bal langs den werper, die geen fout maak te. In dezelfde beurt had Schijvenaar eerst een reuzentik gegeven, die echter fout ging Was die goed geweest, dan was 't ook een homerun geworden De uitslag in innings was: WGA: 2-0-1-0-3-0-0-0-0=6. EDO: 1-0-0-2-0-0-1-0-0=4. T. Y. B. B. a 8 7 Alliance a 8 6 T. Y. B. B. b 8 4 Alliance b 8 3 B. S. M. 8 1 4 5 8 14 12 8 6 Zondagmiddag zijn in het zwembad „Adri- chem de onderlinge wedstrenden van de Kennemer Zwemclub gehouden, welke uitste kend geslaagd zijn. Het prachtige zomerweer had vele belang stellenden naar de zweminrichting gelokt en men kon hier dan ook spreken van een opge wekt zwemfeest. De uitslagen van de wedstrijden luidden: 25 M. hindermis meisjes: 1. D. v. d. WiJsï 30.4 sec., 2. A. Huis in het Veld 35.6 sec., 3. K. Kcchx 35.7 sec. 25 M. hindernis jongens: 1. P. Mooi 23.2; 2. W. Reymer 24.8: 3. W. Tegel 25.8. 25 M. hindernis jongens (niet-leden van K. Z.): 1, H. Jonger 23.8, 2. N. Duin 24.3, 3 J Rijken 24.5. 50 M. hindernis meisjes (niet-leden)1. G. óe Wildt 52.5, 2. J. Zeelenberg 54.8, 3. A. Blee- ger 57. 50 M. hindernis jongens: 1. Kneppers 54.4, e2. P. Bom 58.4, 3 W. Braun 60. 50 M. Hindernis jongens (niet leden)1. H. Schoone 48.9, 2. C. Boon 49.2, 3. N. Hillë 51.2. 50 M. schoolslag jongens: 1. J. Duyve 52.8, 2. G. Knappers 652, 3. P. Bom 57.4. 50 M. schoolslag jongens (niet-leden): 1. G. Zeelenberg 49.4, 2. H. Schoone 49.8, 3. N. Hiile 50.2. 25 M. schoolslag meisjes (niet-leden)1. L. v. d. Wijst 26.6, 2. A. Huis in het Veld 32.4, 3. J. Klinkenberg 34.4. 25 M. borstcrawl jongens: 1. P. Mooi 20.2, 2 W. Tegel 22, 3. W. Reymer 23.2. 25 M. borstcrawl jongens (niet-leden)1. H. Jonker 21.4, 2. H. Duin 21.8, 3. J. Rijken 22.5. 50 M. borstcrawl jongens: 1. A. Jonker 31.8, 2. H. Schoone 33.6, 3. P. Mooi 41.4. 50 M. schoolslag meisjes (niet-leden)R. de Wildt 52.6, 2. A. Bleeker 53.4, 3. N. Duin 58. 100 M. schoolslag heeren: A. de Jong 1 min. 37.4, 2. F. Mulder 1. min. 37.4 (b.m.), 3. A. Schoone 1 min. 45. De 100 M. borstcrawl heeren was opengesteld voor leden van den kring Haarlem en werd gewonnen door Smits van de zwemclub „Haar lem" in 1 min. 11.6 sec.; 2. A. Jonker (Kenne mer Zwemclub) 1 min. 12.2 sec.; 3. A. de Jong (Kennemer Zwemclub), 1 min. 20.4 sec. 100 M. schoolslag dames, eveneens kring- v.edstrijd: 1. Leni Hendrikse (K.Z.) 1 min. 41 sec.; 2. Marie Schoone (K. Z.) 1 min. 52. 7 sec. De polo-wedstrijd tusschen K. Z. en de „Kroosduikers", uit Zaandam eindigde in een 30 overwinning voor de Beverwijkers. De polc-wedstrijd tusschen de K. Z.-junioren en een gemengd zevental, eindigde in gelijk spel. Onder vrij groote. belangstelling vonden Zater dagmiddag aan den Kanaalkant de wielerwed strijden plaats, welke georganiseerd waren door het Oranje-comité. Algemeen leider was de heer A. v. Nieuwkcop. De jury bestond uit de heeren J. W. v. d Linde, tevens starter, C. A. Bakker, M. T. Lijsing en F. Cleeren. Door verschillende omstandigheden konden enkele renners, als b.v. Van Gelder e. a., nie; uitkomen. Te ruim 2 uur werd het eerste startschot ge lost voor den touristen-wedstrijd op gewone fietsen. Na een feilen, onderlingen strijd was de uit slag als volgt: le prijs J. List, wisselbeker; 2e prijs F. Gravemaker. medaille; derde prijs J. M. Kraayer, medaille; 4e prijs O. Aland; 5e prils M. v. d. Wel; 6e prijs J. de Groot; 7e prijs J. Vastenhouw; 8e prijs H. M. Voskuil (militair). Vervolgens werd door een groep wielrenners van klasse de strijd op het wegdek aangebon den. De uitslag was als volgt. 1 A. v .d. Linden, Amsterdam; 2 B. Leene, Den Haag; 3 H. Ooms, Haarlem; 4 P. J. Dispo, Den Haag; 5 H. Blouw, Zaandam; 6 C. J. Pruis Amsterdam; 7 J. Laven, Leiden; 8 J. Weber, Amsterdam. Bovengenoemde vereeniging hield haar korte afstand kampioenschappen. Een verrassing was het zeker, dat de Geer den titel wist te verove ren van de A. B en C-klasse. Allereerst reden de A- en B-klasse alle mat ches a deux. Van deze categorie werden er drie renners geplaatst, evenals van de C-klasse: deze renners dus 6 reden voor het clubkam pioenschap. De verschillende ritten hadden het volgend verloop, dat C. de Geer al zijn ritten wist te winnen. Drie volgende renners wisten Dijk; van de C-klasse wisten zich te plaatsen C. de Geer, J. Smit, H. van B. Boersma. Ch. Schelfhout, Kleinhout. De uitslag voor het kampioenschap was de volgende le serie: 1. C. de Geer, 2. Kleinhout; 2e serie: 1. Boersma, 2. J. Smit; 3e serie; 1. C. de Qeer, 2. Boersma; 4e serie: 1. Schelfhout, 2. H. van Dijk; 5e serie: 1. J. Smit, 2. Ch. Schelfhout; 6e serie: 1. H, van Dijk. 2. B. Kleinhout; 7e serie: 1. C. de Geer, 2. Schelfout; 8e serie: 1. J. Smit, 2. Kleinhout; 9e serie: 1. Boersma, 2. H van Dijk; 10e serie: 1. C. de Gier, 2. J. Smit'; 11e serie: 1. Schelfout, 2. Kleinhorst; 12 serie: 1. J. Smit. 2. H. van Dijk; 13e serie: 1. Schelfout, 2. Boersma; 14e serie: 1. C. de Gier, 2. H. v. Dijk; 15e serie:- 1. Boersma, 2. Kleinhout. Drie renners eindigden met 8 punten dezen matches a deux voor de tweede, derde en vierde plaats. Totaal uitslag: 1. C. de Gier (Kampioen); 2. Ch. Schelfout; 3. B. Boersma; 4. J. Smit; 5. H. van Dijk; 6. B. Kleinhout. Uitslag junioren: 1. C. Boersma (kampioen); 2. J. Boudewijn; 3. H. Jas; 4. Schipper. Zondag j.l. hield bovengenoemde vereeniging haar clubkampioenschap op den korten af stand (1000 M.). Bij de A en B kl. wisten zich, na de voorwed strijden, in de finale te plaatsen: P. Korthals, B. Schell, G. Portegies, P. Gruyters, P. Wessel- man en D. Claassen. De finale werd gereden als match a deux. 2e rit: 1 Schell, 2 Claassen. 3de rit; 1 Korthals, 2 Wesselman. 4e rit: 1 Claassen, 2 Gruyters. 5e rit: 1 Portegies, 2 Wesselman. 6e rit: 1 Schell, 2 Korthals. 7e rit: 1 Korthals, 2 Gruyters. 8e rit: 1 Portegies, 2 Schell. 9e rit; 1 Claassen, 2 Wesselman. 10e rit: 1 Portegies. 2 Korthals. 11e rit; 1 Wesselman, 2 Schell. 12e rit: 1 Portegies, 2 Claassen. 13e rit: 1 Wesselman, 2 Gruyters. 14e rit; 1 Korthals, 2 Claassen. 15e rit: 1 Schell, 2 Gruyters. Einduitslag: 1 Portegies, 5 pnt.; 2 Korthals, 6 pnten. Uitslag Jun. en C kl.-. 1 Dc Veer, 6 pnt.; 2 D. Haens, 6 pnt.; 3 Beekhuis, 6 pnt.; 4 Vliet- stra, 8 pnt.; 5 van Rooden, 9 punt.; 6 Jaspers, 10 pnt. De drie eerstgenoemden rijden een beslis- singsrit voor le, 2e en 3e plaats. Gisterenmiddag te omstreeks half drie had op het Zuiderstrand bijna weer een verdrin- kingsgeval plaats. Het betrof hier een circa veertigjarigen bader en een tienjarig meisje, resp. afkomstig uit Venlo en Zandvoort, die beiden in een mui geraakten en om hulp rie pen. Hierop snelden verschillende andere ba ders toe, evenals de bekende redder en strand- pachter Jacob Kraaijenoord. Met vereende krachten wist men de beide drenkelingen te redden. De man bleek reeds bewusteloos te zijn en werd naar het postgebouw van de red dingsbrigade gebracht, waar dokter Kuipers uit Haarlem, die aan dit strandgedcelte toe vallig vertoefde, kunstmatige ademhaling toe paste en een injectie toediende. Toen hij was bijgekomen is hij naar zijn tijdelijke woning alhier overgebracht. Het meisje, dat nog bij kennis was, werd eveneens op last van dr. C. A. van Fraassen, die inmiddels was gearri veerd, naar haar woning vervoerd. Het programma voor de Woensdagavond door de Beverwijksche Harmoniekapel uit te voeren Taptce luidt als volgt: 1. Roffel, tamboers, 2. Taptoe infanterie, 3. Wilhelmus '2 coupletten, 4. Taptoe tamboers, 5. Valerius Gedenckklanken, Taptoe cavale rie, 7 Gebed koraal, 8. Taptoe pijpers. 9, Gre- r.adiersmarsch (Turf in je ransel), 10. Taptoe artillerie, 11. Vredesklanken, 12. Wilhelmus. Geboren: R. Vinkede Ruiter, z.; A. Berg huis—v. d. Plas, z.; T. Duiker— Oldenburg, z.; A. Glorie—Koedijk, z.; G. M. de Nijs—Kroon, d.; J. E. v. Balen—Vellema, z.; M. M. v. Dijk— Koelemeij, z. Overleden: W. E. Röchlin, 43 jaar, wed. van J. M. F. A. Kusters, g'eh, met J. Ruijsenaars. wonende te Velsen. Getrouwd: J. C. Hoffman en M. J. van Es. Ondertrouwd: J. Droogh en E. C. Beentjes. Onze plaatsgenoot, de musicus Lou Terunt, is benoemd tot dirigent van de R.K. Muziek- vereeniging „St. Fidelis", te Uitgeest. In verband met den internationalen toestand is van hoogerhand besloten de Oranjefeesten, welke op 30 en 31 Augustus zouden worden ge houden, af te gelasten. Op het kruispunt HoofdstraatMiddendorp straat heeft een aanrijding plaats gehad tus schen twee auto's, vermoedelijk veroorzaakt tengevolge van het niet veiieenen van voor rang. Een dame uit Santpoort, die zich in een der wagens bevond, bekwam een hoofdwonde. Beide motorrijtuigen werden beschadigd. De burgemeester heeft aan alle caféhouders in deze gemeente een schrijven gezonden, waar in wordt medegedeeld, dat het in verband met een buitengewone oproeping tot opkomst van dienstplichtigen in werkelijken dienst en op grond van het bepaalde in de politieverordening, zoowel ter bevordering van een geregelde op komst als in het belang van de opkomenden, verboden is heden, Dinsdag, in de daarvoor be staande gelegenheden dezer gemeente alcohol houdende dranken te verstrekken of te ver- koopen. Zaterdagmiddag zijn vanuit zee twee Kat- wijksche loggers binnengekomen, die op de Noordzee verschillende deelen van een vliegtuig hebben opgevischt. Vennoedeliik betreft het stukken van een verongelukte Engelsche vlieg machine. B. en W. brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden, om vergunning tot het uitbreiden harer inrich ting (buizengieterij), door het bijplaatsen van een windzichter voor vormzand, een stofvanger voor de slijperij en een zwartselpomp voor de vormerij, waarbij diverse electromotoren, door hen is toegestaan. GeborenH. v. Burk—Goedhart, z. A. H. VereswijlcSchellings, d. J. C. Duiveman Veldmeijer, d. M. C. Tervoort—Bakkum, d. J. J. van DorpHeerings, d. T. van der PolAmelsbeek, z. Overleden: W. Chr. de Berk, 35 j., echtgen. v. D. Schlutes, Amsterdam J. H. Lammers, 36 j., echtgen. van C. C. Haak, Casembroot- Straat 22, IJmuiden W. E. Röhling, 43 j echtgen. van J. Ruijsenaars, Watervlietstraat 31, (Velsen (N.) A. F. Blad, 53 j., echtgen. van G. Klimp, Snelliusstraat 38, IJmuiden. Ondertrouwd: J. W. van Willigenburg en A. van den Broek H. C. Noot en J. M. Francooij A. Kooiman en T. Broek C. A. Hoogewerf en A. van der Klooster H. Nooi en C. Hoorns L. Wolf en A. J. Borger A. Witziers en A. Holtes L. C. Westbroek en A. C. Hermans. Getrouwd: J. H. Goëbel en B. Lootsma J. R. Schuijt en J. G. Handgraaf J. Zeegers en A. M. Molenkamp N. J. M. Alles en C. M. Duineveld K. Langereis en J. Grootveld H. J. Welagen en C. E. Heeremans D. A. van de Molen en A. C. Twisk W. J. Maas en A. Ch. E. Donker. Oranjefeesten uitgesteld'. Naar wij verne men zijn in verband met de mobilisatie de Oranje-feesten op Koninginnedag uitgesteld tot nader order. Men verzoekt ons te willen mededeelen dat op verzoek van den burgemeester van Velsen de feestelijkheden ter gelegenheid van den ver jaardag van H. M. de Koningin niet zullen doorgaan. Wel zullen de tractaties voor de kin leren worden uitgereikt. In verband met Koninginndag zal het op- balen van huisvuil in plaats van op Donder dag op Woensdag 30 Augustus geschieden, n.l. vóórmiddags IJmuiden-Oost; namiddags Oud en Nieuw-IJmuiden. De speciale zitting van het Lagerhuis, die hedenmiddag bijeen is gekomen voor het aanhooren van het verslag van Chamberlain over de recente ontwikkeling der betrekkingen met Duitschland. is om 14.45 uur ge opend. Er heerschte een volstrekte kalmte en onder de Lagerhuisleden viel een sfeer van kameraadschap waar te nemen, welke ontsprong aan het bewustzijn, dat voor het oogenblik alle partijgeschillen begraven zijn. Toen Chamberlain het Lagerhuis betrad, werd hij met luid gejuich begroet. Om 14.50 uur (Eng. tijd) stond hij op voor het uitspre ken van zijn historische rede. Hij begon zijn rede met de verklaring, dat sedert het Lagerhuis Donderdag j.l. bijeen was geweest, er weinig verandering was ingetreden in de voornaamste trekken van den toestand. De catastrofe is nog niet boven ons losgebar sten, gelijk ik toen reeds zeide, aldus de pre mier. Ik kan niet zeggen, dat het gevaar van den rampspoed reeds op eenigerlel wijze is te ruggeweken. Onder deze omstandigheden zou het wellicht onnocdig kunnen lijken, het Huis te vragen, opnieuw bijeen te komen vóór den vastgestel- óen datum. In tijden als deze echter zijn wij van meening dat het juist was, dat het Huis op de hoogte werd gehouden, voor zoover dat mo- Eelijk is en wel voortdurend op de hoogte ge houden van alle ontwikkelingen in den toe stand, zooals zij hebben plaatsgegrepen. Dit zal bii voortduring het beginsel blijven, dat ons zal leiden bij alle verdere vergaderingen van dit Huis. Er is één ding dat ik op dit oogenblik zou willen zeggen met betrekking tot de pers; ik acht het eens te meer noodzakelijk er bij de pers op aan te dringen, de uiterste beheerschtheid aan den dag te leggen (toe juichingen). Dit is 'n tijd, waarin 't volkomen mogelijk is, dat enkele gedachtelooze woorden in een dag blad, dat misschien niet van bijzonder belang is, het geheele streven zouden kunnen te niet doen, dat door de regeering in het werk wordt gesteld om een bevredigende oplossing tot stand te brengen. Terloops merkte Chamberlain in dit verband op, dat hij gehoord had van berichten, welke een woordelijke beschrijving beweerden te ge ven van de mededeeling der Britsche regeering aan Hitier. Een dergelijk bericht aldus de minister-president kan niet anders zijn dan een verzinsel van het eerste tot het laatste woord. „Het is een ongelukkig feit, dat journalisten zoodanige verantwoordelijkheden op zich kunnen nemen, welke niet alleen hen zelf raken, maar misschien zelis de bewoners van alle landen. Ik zal thans een verslag geven van de gebeur tenissen in de paar laatste dagen, maar natuur lijk bestaat er geen wijziging in de politiek van "de regeertng." Na vervolgens verwezen te hebben naar de uitnoodiging van rijkskanselier Hitier aan den Britschen ambassadeur te Berlijn, Henderson, voor een onderhoud en naar het denkbeeld, dat Henderson zich per vliegtuig naar Engeland zou begeven, zeide Chamberlain: „Wij hebben een verslag ontvangen van het onderhoud van onzen ambassadeur op Vrijdagavond j.l. Dit verslag was echter eerst na middernacht geheel ontcij- j ferd en persoonlijk heb ik eerst den volgenden morgen van het geheele vprslag kennis geno men." Zaterdag arriveerde Henderson per vliegtuig uit Berlijn en wij vernamen van hem, dat men het in Berlijn niet noodzakelijk achtte, dat hij nog denzelfden dag zou terugkeeren, maar dat de Duitsche iegeering er zeer veel prijs op stel de, dat wij de mededeeling aandachtig zouden bestuaeeren, welke Henderson ons overbracht. In overeenstemming' daarmede wijdden wij der geheelen Zaterdag en Zondagmorgen aan een' zeer zorgvuldige, grondige en degelijke overwe ging van het ons door den Britschen ambas sadeur gebrachte document en aan het ant woord, dat wij ons voorstelden daarop te gever- Ons definitieve antwoord is gistermiddag dooi den ambassadeur medegenomen, toen hij naar Berlijn vloog en het is gisteravond aan den rijkskanselier overhandigd. Het zou mij aangenaam zijn, wanneer ik het Huis op dc hoogte kon brengen op de meest vol ledige wijze van de inlichtingen, uitgewisseld met Hitier. De leden van het Lagerhuis zullen echter begrijpen, dat in een toestand van zoo uiterste delicaatheid, nu zoo ernstige problemen op netelige wijze in evenwicht hangen, het niet in het openbaar belang is om deze vertrouwe lijke mededeelingen te publiceeren of er in dit stadium in bijzonderheden commentaar op te leveren. (Toejuichingen) Ik ben echter wel in staat, In volstrekt alge- meene bewoordingen eenige der voornaamste punten aan te geven, waarover zij handelen. Hitier aldus Chamberlain heeft er naar gestreefd om de Britsche regeering zijn wensch naar een Engelsch-Duitsche overeenstemming van volledigen en duurzamen aard duidelijk te maken. Aan den anderen kant heeft hij de Britsche regeering niet in twijfel gelaten ten aanzien van zijn opvattingen betreffende de urgentie van een regeling der Duitsch-Poolsche kwesties. De Britsche regeering heeft eveneens her haaldelijk den wensch tot uiting gebracht om een verwezenlijking tot stand te zien komen van een dusdanige EngelschDuitsche over eenstemming en zoodra de omstandigheden zulks veroorloven, zou zij uiteraard de gelegen heid- toejuichen om met Duitschland ver scheidene problemen te bespreken, welker re geling zou moeten plaats vinden bij iedere pere manente overeenkomst. (Toejuichingen). Alles draait, echter om de manier, waarop de onmiddellijke geschillen tusschen Duitsch land en Polen kunnen worden behandeld (toe juichingen) en den aai'd der voorstellen, die voor een regeling, welke ook, zouden kunnen worden gedaan. Wij hebben het duidelijk ge maakt, dat onze verplichtingen jegens Polen in formeelen vorm gegot enzijn door de over eenkomst, die op 25 Augustus werd ondertëe- kend en die ten uitvoer zullen worden gelegd. (Toejuichingen). Chamberlain besloot zijn rede aldus „De vraag: oorlog of vrede, i» nog niet beslist. Maar nog willen wij hopen, en nog willen wij werken voor den vrede. Wij willen geen tittel of jota afdoen van onze vast beradenheid om vast te houden aan de richtlijnen, die wij voor ons zelve vastgelegd hebben." (Luide toejuichingen). WARSCHAU, 29 Aug. (Havas). Gister avond om kwart voor twaalf uur is in het goederendepot van 't station Tamos op de lijn KrakauLemberg een bom ont ploft. Er zijn zeven dooden en verscheidene gewonden. Als verdacht bü deze zaak betrokken te zijn werden twee Duitschers Duitsche staatsburgers en een lid van de Duit sche minderheid gearresteerd. Volgens een later bericht van het Poolsche Telegraafagentschap werd de ontploffing op het station te Tarnos veroorzaakt door een tijdbom, welke in een koffer in de bagageruimte was ach tergelaten. Ongeveer een derde gedeelte van 't station werd beschadigd. Er zijn twee Duitschers in verband met de ontploffing gearresteerd. Zij kwamen uit Tczew, dat aan de grens van Danzig is gelegen. Ver klaard wordt, dat één hunner een onderdaan is van het Duitsche rijk. BRATISLAVA, 29 Aug. (Reuter). De regeering van Slowakije heeft een proclamatie uitgevaardigd, waar in wordt gezegd: „Duitsche troepen zijn Slowakije binnengerukt, teneinde zoo noodig Slowakije te verdedigen." De minister van Binnenlandsche Zaken heeft zich telegrafisch tot de Commissarissen der Koningin en de burgemeesters van alle ge meenten gewend met verzoek de voorgenomen feestelijke herdenking van den verjaardag van H. M. de Koningin op 31 Augustus a.s. zoo-1' veel mogelijk achterwege te laten. Voor zooveel de rijksdiensten betreft, wordt 31 Augustus als gewone werkdag beschouwd. 'S 1I1IIIIIIIIIIIIIII1 De Burgemeester van Bloemendaal brengt hierbij ter algemeene kennis, dat de uitreiking van de RIJKSDISTRIBUTIEKAARTEN in de ge meentc Bloemendaal zal plaats hebben: Voor BLOEMENDAAL, voor de bewoners van de volgende straten- op WOENSDAG 30 AUGUSTUS AS. vanaf 8,30 uur 's ochtends in de HARTENLUSTSCHOOL aan den Vijverweg: Acacialaan, Aelbe.rtsbergweg, Alb. Thijmlaan, Arnoldlaan, Dr. O- Bakkerlaan, Bergweg, Berkenlaan, Ign. Bispincklaan, Bleekerspad, Bloe- mendaalschestraatweg (Santpoort-station), Bloemendaalscheweg oneven van 3 t/m 169, Bloemendaalscheweg even van 2 t/m 148, Laan van Boreel, Borskilaan, Bosch en Duinlaan, Bosch en Duinplein, Boschlaan, Brederodelaan, Brederoodscheweg (Santpoort-station), Busken Huet- laan, Coiiollyweg, Dennenweg, Donkerelaan, Duinlustparkweg, Duinweg, (Santpoort-station), Duinwijckweg, Esschenlaan, Evertslaan, van Ewijek- weg, de Genestetweg, Hartenlustlaan, Heuvelweg, Hofje van Stoei, Hooge Duin en Daalscheweg, Huygens Backerlaan. Voor óe bewoners van de volgende straten op DONDERDAG 31 AUGUSTUS AS. vanaf 8.30 uur ter zelfder plaatse: Iepenlaan, Jozeph Israelsweg,Karmeltrap, Karmelweg, Kastanjelaan, Kenneir.erweg, Kerkplein, Kinheimplein, Kinheimweg, Kleverlaan, Koepellaan, Koninginneduinweg, Korte Kleverlaan, Korte Parkweg, Krommelaari, Krullenlaan, Kijkdufntrap, Lage Duin en Daalscheweg, Mesdaglaan, Midden Duin en Daalscheweg, Mollaan, Noorder Stations weg, Noordlaan, Parallelweg, Parkweg, Pinellaan, Plantsoenlaan, Flatanenlaan, Potgieterweg, Rustenburgherweg, Rij per weg, Saxenburger- laan Saxenburger weg, Schaepmanlaan, Schoolpad, Schr. v. d. Kolkweg» Sterreboschlaan, van Valckenburghlaan, Velserenóerlaan (Santpoort station), Verbindingsweg, Johannes Verhulstweg, Verlengde Koepei- laan, -Vinkebaan, Prof. van Vlitenweg, Vijverweg, van Wickcvoon- Crommelinlaan, Zomerzorgerlaan, Zuider Stationsweg. Vcor OVERVEEN voor de bewoners van de volgende straten O? WOENSDAG 30 AUGUSTUS AS. vanaf 8.30 uur 's ochtends in üB Julianaschool' n Bloemendaalscheweg oneven van 171 t/m 341, Bloemendaalscheweg eve» van 150 t/m 264, Eraziliëlaan, Brouwerskolkweg, Cearalaan, DomP vloedslaan, Duinluistweg, Duinvlietspad, Elswoutslaan, Ernst Casim" laan, J. W. Frisolaan, John Mauritsplein. Julianalaan, Korte Zijl weg' Kweekduinweg, Lonbar Petrilaan, Mauricialaan, Militairenweg, OranJ laan. Voor de bewoners van de volgende straten op DONDERDAG 31 AUGUSTUS A.S. van 8.30 uur ter zelfder plaats. Oranje Nassaulaan. Pernambucolaan, Prins Hendriklaan, Prins Ma" ritslaan, Recifelaan, Rfo Gr andelaan, Ruijsdaeiweg, Aar. Stoopla»», Ter Hoffsteedewég, Tetterodeweg, Vrijbui'glaan, Waldeck Pyrmontia* Willem de Zwijgerlaan. Zanderijvaart, Zandvoorterpad, Zeeweg, ZtiWee' Voor AERDENHOUT, voor de bewoners van de volgende straten °P WOENSDAG 30 AUGUSTUS A.S. vanaf 8.30 uur 's ochtends in a VONDELSCHOOL: Aerdenboutsduinweg, van Alphenlaan, Anjelierenlaan, Asterlaan Nic- Aciuciu.'uuibuiauwcg, v cru Beetslaan, Bellamylaan, Bentveldsduinweg, Bentveldsweg, Bilderdijkia Boekenrooaeweg, Borgerweg, Catslaan, Clematislaan, Dahlialaan. D1 iaan, Eikenlaan, Mr. H. Enschedéweg, Goudsbloemjlem, Grenslaan. V Haemstedelaan, Heplaan, Houtvaartkade, Klapheklaan, KoeduinW- Koekoeksweg, Kortelaan, Langelaan. Voor de bewoners van de volgende straten op DONDERDAG 31 AUGUs TUS AS. vanaf 8.30 uur 's ochtends ter zelfder plaatse: Lc-euwerikenlaan, van Lennepweg, Madelievenlaan, Merellaan, Mun .r- laan, Nachtegalenlaan, Oosterduinweg, Pentislaan, Popellaan, Rijnegoi - laan, Schulpweg, Slingerweg, Sparrenlaan, Spechtlaan, Spiegelenbure laan, Juliana van Stolberglaan, Teding van Berkhoutlaan, Tollens! Tramweg, veldlaan, Verbenalaan. vogelenzangscheweg oneven van 21a, Vogelenzangscheweg even van 12 t/m 50, van Voll'enhovenlaan. V rleilaan, de Waal Malefijtlaan, Westerduinweg, Westerlaan, Zandvoor weg, Zonnebloemlaan, Zuidlaan, Zwaluwenweg, Zwarteweg. WOENSDAG 3° VOOR VOGELENZANG VOOR ALLE BEWONERS op AUGUSTUS AS. in de GRAAF FLORISSCHOOL. ieePte Rechthebbende op een Rijksdistributiekaart is elk inwoner der Setn zyn Dringend wordt aanbevolen, de kaarten door het gezinshoofd De Burgemeester voor»0601 echtgenoote in ontvangst te doen nemen. id- i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 10