domÏnÏt Buitenaf. ..DIJJERS Militaire treinen daveren door het land Nederland mobiliseert zijn Weermacht Verplichtingen jegens Polen worden nagekomen Binnenhof..Hiófeer^aal Het nieuws van heden WANDGEDIERTE HAAKS WOL Prins Bemhard Engeland wacht thans op het antwoord van Rijkskanselier Hitier Bezorging onzer bladen Vereenigde katholieke pers KONINGIN GAAT NIET NAAR DE HOOFDSTAD DE GROOTE UITTOCHT BEGONNEN E.N.A.vanMEVERDEN ïüriÉÜ es DEN HAAG Fa. H. v. LOON Tel. 23037 DE DIRECTIE Jvrruttoetfi Soldaten-afscheid in stad en dorp Het Weer DINSDAG 29 AUGUSTUS 1939 - AVONDBLAD DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN I Avm enaiijn De ontwrichting der vervoerdien sten, met name het uitvallen der nachtpost- en goederentreinen en de zeer beperkte dagdienstregeling is oorzaak, dat de bezorging onzer bladen op verschillende plaatsen vertraging zal ondervinden. Onzerzijds Wordt alles in het Werk gesteld om dit ongerief voor onze lezers zooveel mogelijk te be- perkefi. ■■■BBHnani Weest verstandig en koopt NU Gen. Cronjéstraat 129 Tel. 11385 Ver keer sapparaat der Spoorwegen in dienst der mobilisatie ACCOUNTANT,lid ned.uniev.acc. AMSTERDAM TEL.90361-223ÓI P.C.HOOFTSTR.? ha 6uur 25/2?. ARBEIDSKRACHT Over het geheele land werden door de militaire, autoriteiten paarden opgevorderd Piraatjes-stemming Adjudant in buitengewonen dienst van de Koningin, inged bij het algemeen hoofdkwartier Men meldt ons: DAGBLAD -MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM LONDEN, 29 Aug. (Reuter). Chamberlain heeft het Lager huis hedenmiddag de verzekering gegeven, dat er geen wijziging is gebracht in de politiek der Britsche regeermg. Het definitieve antwoord van Engeland is gisterenavond aan Hitier overhandigd. De premier heeft medegedeeld, dat er geen onmiddellijke publicatie der uitgewisselde nota's zal geschieden. „Wij hebben bet duidelijk gemaakt, dat onze verplich tingen jegens Polen ten uitvoer zullen worden gelegd." Chamberlain zeide verder „Op dit oogenblik is de positie aldus, dat wij het antwoord van Hitier afwachten." De premier verklaarde dat er geen verzwakking in de Britsche vastberadenheid bestaat: „Wij zijn gereed voor iedere gebeurlijkheid." De luchtverdediging van Groot-Brittannië verkeert in een toestand van onmiddellijke gereedheid. De geheele oorlogsvloot is gereed om op het eerste sein zijn oorlogsschikkingen te treffen. Deze mededeeling werd met gejuich ontvangen. Chamberlain sprak slechts 16 minuten. 63ste JAARGANG No. 21966 Amsterdam - Tel. 36948 - Marnixstr. 425 Deventer - Tel. 4292 Diepenv. weg 265 Jaarbeurs - Stand No. 1010 Bomontploffing op een Poolsch station eischt zeven dooden en vele gewonden; twee Duitschers in verband hiermee ge arresteerd. Vooraanstaande republikeinen in Ame rika verklaren zich voor een herziening der neutraliteitswet. Dit jaar geen officieele viering van den Koninginnedag. Benoemingen in het Aartsbisdom. O DE rlJNPPQE vErff GEBRUIKT JLAOLIEI IC MOSTERD GEGARANDEERD TOTALE UITROEIING MARNIXSTRAAT No. 116 - HAARLEM Zuiveraars v. Rijks- en Gemeentegebouwen Naar wij vernemen, zal het be zoek van H. M. de Koningin aan de hoofdstad, dat vastgesteld was van 12 tot 18 September a.s. niet door gaan. K-V. v/h TECHN. BUB. Jr. F. DUBBELMAN AMERSFOORT - Tel. 2260. Vroeg op, om vader weg te brengen. Bij duizenden hebben de vrouwen, kinderen, verloofden, vaders en moeders den vertrekkenden gemobiliseerden uitgeleide gedaan. Ofschoon menige traan daarbij is weggeveegd, bleven schrijnende tooneelen gelukkig uit (Van onzen specialen verslaggever) Amsterdam, Dinsdag. In de tram hebben zij zwijgend naast elkaar gezeten; de soldaat met zijn geel biezen mandje op het vergoorde veldgrijs van zijn uni form, zijn jonge vrouw naast hem, wat zorgelijk en flets in den al te vroegen morgen na het vele redde ren voor den opgeroepen echtge noot, de kleine jongen, die mee mocht vader weg brengen, maar nu slaperig en ontdaan dit groote gebeuren over zich laat komen. En voor het station nemen zij afscheid, nog altijd zonder woorden. Zij staan zoo wat by elkaar, het bijzijn rekkend, eindelijk een laatste omhelzing, de kleine jongen even hoog door vader opgetild; dan gaat de sol daat naar binnen, komt terug. Zij wuiven. Langzaam keert de vrouw zich om en trekt den kleinen jongen mee, weg tusschen het cordon der nieuwsgierige toeschouwers. De soldaat verdwijnt tusschen zijn kameraden, Een uit velen, een uit tienduizenden op dezen dag. Zoo zien wij hen komen in den vroegen och tend, in den morgen van den stralenden na zomerdag. Nevels om het Centraal-Station, waar in de leeuwen van het viaduct donker en drei gend opdoemen. Nevels over het water, over de stad, maar achter de ochtend-grijze torens van de St. Nicolaaskerk de rossige gloed van den dageraad, die verkleurt tot geel en goud, spat tend goud, dat felle glanzen legt, waar de nèvej Wijkt. Velen komen alleen, onwennig, de meesten 2:1 hiet meer sluitende plunje, ransels op de ruggen gesjord, kepi of kwartiermuts wat achteloos op de nog nat-gekamde haren. De gezichten strak, rood de een van het frissche waschwater, bleek jes de ander na te weinig slaap en te veel emotie. Maar allen rustig en kalm in het besef Van hun plicht, waarvan de vervulling voor hienigeen, al naar zijn omstandigheden, nard hiag zijn, maar die men aanvaardt, overtuigd van de noodzaak, met vertrouwen op de toe komst. Een meisje brengt haar verloofde weg. Het afscheid is wat schuw onder al die indiscrete blikken. Zij plukt nog wat aan een knoop van zijn uniformjas, strijkt zijn haren van zijn voorhoofd. Zij blijft nog wuiven, als hij reeds lang naar binnen is. Moeders gaan met hun jongens mee, zooals zij dit misschien eens in hun leven deden, toen de schooldeur zich voor den kleinen man opende. Kijk de karbiesjes en koffertjes eens puilen; ham- sterdik van louter moederlijke bezorgdheid. En vaders, óók vaders, wellicht met de heu genis aan eigen ervaring vóór 25 jaar; de generatie 1914 geeft het parool aan die van 1939; wees paraat. Een stevige handdruk tusschen den ouderen en den jongen man: t,Hou je goed, kerei, en tot ziens!" De stoep en de zware deuren van de St. Nico laaskerk: telkens slipt er het veldgrijs van een jongen militair naar binnen. Soms ook paartjes, arm in arm. Eyen een laatste groet aan het Allerheiligste, een kort gebed, een kruisje met wijwater. Er branden veel Kaarsen bij het beeldje van Maria, Sterre der Zee. Heel vroeg dezen morgen, nog voor den eersten schemer, zet zich de reusachtige mili taire machine, die mobilisatie heet, in be weging. Om kwart voor vijf verlaten de spoortrams met extra bijwagens de remises. Zij rijden door nog nachtstille straten der stad. Bij de halten wachten reeds gemobïli seerden, hier enkele, verderop in groepjes. Deze zijn meest alleen, kop thee van vrouw of moeder, een wuivende hand uit het raam. Zij rooken een sigaret en zeggen weinig. In de trams leunen zij tegen elkaar, de banken te smal voor de zware ransels. Tegen vijven openen zich de deuren van de stations. Marechaussees met stormhelmen tref fen buiten maatregelen. Groepen belangstellen den mogen zich formeeren, maar zoo, dat de gemobiliseerden ongehinderd de toegangen kun nen bereiken, welke door gemeentepolitie en stationspersoneel worden bewaakt. Op het Stationsplein vormt men twee carré's voor het publiek, waartusschen een breed pad open blijft voor de militairen. Hier en op het trottoir voor den ingang kunnen zij afscheid nemen onder de oogen van een staag aangroeiend aantal nieuwsgierigen. En hier strcomen dan ook gestadig uit de aan rijdende trams de gemobiliseerden aan, het eendere veldgrijs in nuances van buitenmodel en fonkelnieuw, naast verschoten en versleten plunjes met geurtjes van kamfer of vochtige zolderkast. Daar tusschen door het marine blauw der matrozen, het felle strepenwit van hun braniekragen. En allen bepakt, torsend de ransels en jassen, de koffers en eigele kar biesjes, de Jantjes bovendien de loodzware plunjezakken. Om vijf uur zijn de militaire treincompag- nieën aangetreden. Zij plaatsen borden met aanwijzingen bij de uitgangen voor de man schappen, die van elders komen en Amsterdam of omgeving als mobilisatie-bestemming heb ben. In groepsverband gaan deze naar de ka zernes of naar de vervoergelegenheden. Later verschijnt een detachement van honderd man uit de Oranje Nassau-kazerne, dat op de per rons de wacht betrekt. De politie is onder lei ding van commissaris Voordewind met rui ters, motorrijders en agenten te voet op het Stationsplein aanwezig om de afzetting te handhaven en het spoedig overdrukke verkeer te regelen. Te 5.17 uur vertrekt de eerste trein met be stemming Den Helder. Matrozen en infante risten kijken uit de vensters, de bagagenetten zijn overvuld met ransels en koffers. De trei nenloop geschiedt normaal volgens dienstrege ling, alleen de seizoentreinen, zooals naar Zandvoort, vallen uit en worden zoo noodig door extra treinen vervangen. Is een trein geheel met militairen voor een bepaalde bestemming- gevuld, dan wacnten zij die geen plaats kregen op, de volgende gelegenheid. Vanaf seinhuis-kap leidt de hoofcstationsehef, de heer Jongstra het verkeer. Hij deelt de leiding met den mili tairen stationscommandant, Majoor Seeuwen wiens witte snor en zilvergrijs haar onder de kwartiermuts alom aanwezend schijnen te zijn Daar komen de gemobiliseerde Volendam- mers! Een groote groep in totaal zijn er meer dan 200 op het dorp vertrok met het eerste trammetje onder groote belangstel ling der dorpsgenooten, die op het stations emplacement waren samengestroomd. Matrozen zijn er bij, infanteristen, maar ook die, bij ont stentenis van hun militaire uitrusting, in blempje en pijbroek opgekomen. Nog doorzond en verwaaid zijn zij zoo uit hun schepen ge stapt, de Noordzee- en IJselmeervisschers, van kuilnet en spleetbak zoo weg om de ransels te pakken, den plunjezak te redderen. Anderen hebben nog haastig hun ventwijk overgedaan In het station militairen. In de hal, in de tunnels, op de trappen, op de perrons. Honderden, duizenden bij elkaar. Maar tegelijk een opmerke lijke stilte, een vreemde rust, waar in echo's van krachtige voetstappen, een enkel luid bevel en de geruch ten van rangeerend spoorwegmate- rieel, het dicht slaan van een por tier, een fluitsignaal. Kalmte en rust op de gezichten der jongens, in hun stemmen, die haast gedempt klinken. Bereidheid, vastberadenheid ademt heel de sfeer; geen woord, geen ge baar verraadt ontstemming of wre vel. Men gaat, omdat men wéét dat het moet, omdat men begrijpt, dat het niet anders kan. Men hoopt dat het van korten duur mag zijn. Nergens moeilijkheden, geen enkel incident. Een humoristische noot: een brave Amsterdam- sche visscher, die met zijn hengels voor den eer sten trein naar Purmerend kwam en maar niet begrijpen wou, waarom er nu juist voor hem geen plaats was. Voor de burgers rijden vandaag geen treinen; alleen de werklieden van de Hem- brug worden vervoerd en verder de passagiers van de internationale treinen naar het Zuiden. Met de ochtendtrein van 9.12 met elf wagens waren het er slechts twee: één reiziger voor Luik en één voor Bazel! •Later op den morgen volgen de groote doortransporten van mobilisatiepunt naar corlogsbestemming. Treinen rijden aan en vertrekken. Soldaten stappen over, reizen door. Duizenden jonge gezichten onder de eendere kepi's en kwartiermutsen, duizen den jonge gezichten, uit de stad en van het land, kijken uit dé vensters. Allen zijn ern stig, maar niet terneergeslagen, luidruchtig- iiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiR Verwachting geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: EE Meest zwakke wind uit noordelijke tot oostelijke richtingen. Helder tot licht of jj§ half bewolkt, in den nacht cn morgen nevel of mist. Droog weer behoudens kans op onweer vooral in het Zuiden. Weinig |i verandering in temperatuur, Zon op 6.03 onder 19.59. Licht op 20.29. =E Maan op 19.21 onder 5.39. V.M. 22.29. illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll 32 jaar, boekhouder, door mill, maatregelen zonder werk, kan onmiddellijk in dienst treden. - Prima getuigschriften. Br. onder No. C—60045 bur.v.d.bl. heid wordt vermeden, maar een montere toon klinkt uit menig gesprek. Zij mogen worden gezien, de jongens, een goede geest beheerscht den troep. Zoo is het hier en zoo is het ook elders, het beeld van een eendrachtige natie, welker jeugd marcheert, vastberaden en paraat. „Piraatjes-stemming". Met dit en kele woord teekende hoofd-stations- chef Jongstra van het Amsterdam- sche Centraal Station precies de stemming der duizenden gemobili seerden, die vandaag uit de hoofd stad opkwamen of met treinen vol uit alle deelen des lands op doorreis naar hun bestemming passeerden. En het ochtendrapport van Majoor Seeuwen, de militaire stations commandant, bevestigde het met andere woorden: „De gemoedstoe stand der militairen is rustig en waardig. Men is onder den indruk van den toestand. Geneeskundige hulp was nergens noodig. Brakingen werden niet gemeld. Op de tenue s viel weinig aan te merken." Alleen hadden de meeste Amsterdammers de in hun zakboekje voorgeschreven „eerste ge legenheid van vertrek" wel wat ruim genomen. Dientengevolge was het vervoer vanuit de hoofd stad tot half acht matig te noemen. Tal van treinen vertrokken slechts gedeeltelijk bezet, wat zich later, toen de groote drukte begon, wreekte. Enkele, malen moesten extra-treinen worden ingelegd en vertrokken deze overvol. Omstreeks het middaguur zijn de dienstplich tigen uit Amsterdam en omgeving voor het over- groote deel reeds vertrokken, al blijven zich nog onophoudelijk de nakomexs melden. Op het Stationsplein heerscht een groote drukte. Van het vroege uur af dreigden volle trams, vele auto's en tallooze fietsers en de zeer vele be langstellenden het verkeer op te stoppen, maai de politie, geassisteerd door de marechaussees, handhaafde de orde op rustige wijze, zoodat zich geen moeilijkheden voor doen. Ook in het sta tion verloopt, dank zfj de leiding van den heer Jongstra, alles regelmatig en vlot, zoodat de luid sprekers slechts een heel enkele maal te hulp moesten komen. Het binnenloopen en vertrekken der trei nen vol militairen op doorreis geeft een rus teloos bedrijf op de verschillende perrons, vaak overvuld van wachtende soldaten, die ten deele op hun mobilisatiepunt reeds van velduitrusting zijn voorzien. Uit veler borst zak puilt het geel of bruin gekafte boekje, dat vandaag wel het meest geraadpleegd geschrift in den lande is geweest. Daar komen nu manschappen samen uit heel het land, men hoort alle dialecten, men ziet de doorzonde koppen van buitenlui, naast de wat grauwe gezichten uit kantoren en fa brieken. Evenzoo zijn er bloedjonge knapen naast zorgelijke huisvaders, zoo vouwen de handen uit boterhampapier het stadska- detje zoogoed als de forsche mik van het land. De een stopt een pijp, de ander kauwt zijn sigaar, sigarettenrook drijft weg over de hoofden. De gezichten staan strak, het lijken soms mas kers, waarin alleen de oogen leven en rusteloos de jagende gedachten verraden. Want allen zijn zij plotseling weggehaald uit hun dagelijksche doening, uit het werk van hun handen of hoof den en de een meer dan de ander, maar ieder heeft wel iets dat hem zorgelijk gevangen houdt. En dan is het warm, benauwd in de zware uni formen, al staan de kragen open. Toch is de temperatuur milder dan in de voorgaande dagen; de lucht betrekt tegen den middag, zelfs vale er regen. Er gaat iets onheilspellends uit van die drommen militairen, bepakt en bezakt, velen nog geheel of gedeeltelijk in burger en daar door verstrekkend het beeld van saamge roepenen uit alle kringen der bevolking, uit geheel verschillende milieu's. Het is of al die gezichten eenzelfde expressie krijgen, of de trekken gelijkelijk zijn verstard bij jongen en ouderen, of de ernst van de situatie één gelaat heeft geboetseerd: het gezicht van den gemobiliseerden Nederlandschen soldaat, dat uitdrukt de kalmte, de gemoedsrust en een hartstochtloozen, maar daarom niet min der bewuste bereidheid. Bij Koninklijk Besluit van heden is Z. K. H. Prins Bernhard der Ne derlanden benoemd tot adjudant in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin, ingedeeld by het alge meen hoofdkwartier ter beschikking van de Koningin. Z. H. K. Prins Bernhard is, vergezeld door Hr. Ms. adjudant, majoor H. J. Phaff, om 12 uur zijn opwachting gaan maken bij den opper bevelhebber van land- en zeemacht, luitenant- generaal L H. Reijnders. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Op het plein voor het Centraal-Station te Amsterdam trokken tusschen twee carré's van het publiek de gemobiliseerden naar de gereedstaande treinen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1