Kritieke spanningen, maar nog geen strijd Vredeskansen een weinig versterkt De ontwikkeling in het Verre Oosten De autoriteiten te Danzig alle Poolsche goederentreinen op het gebied der Vrije Stad Nieuwe decreten in Frankrijk Duitsche schepen huiswaarts Kabinetsraad in België DE NEUTRALITEIT SPANJE VAN Buitenlandsch Overzicht NAAR HERZIENING DER NEUTRALITEITS WET Voor het Duitsche weder woord op Henderson's boodschap DINSDAG 29 AUGUSTUS 1939 Maandagavond kwam de Britsche ambassadeur Sir Neville Henderson met het antwoord van de Britsche regeering op de boodschap van Rijkskanselier Hitier op het vliegveld Tempelhof bij Berlijn aan. Hij iverd op het vliegveld door den legatie secretaris Strack begroet Openbare meening in Portugal aan de zijde van Engeland en bondgenooten Vele vrijwilligers in Canada De houding van Portugal „Pas de methode van Zuid-Tirol toe" Duitschers hopen op vrede BELGIË BIDT VOOR VREDE Bij een oorlog heeft het niets te winnen en alles te verliezen Amerikaansche schepen doen Duitsche havens niet aan De Bremen opgehouden te New-York Republikeinsche leiders willen in geval van oorlog Roosevelt's politiek steunen Congres kan dadelijk bijeenkomen Een verklaring van Huil Litauen trekt alle verloven in Het vliegen boven Belgisch grond gebied verboden Nederlandsche gezant bij Pierlot Socialisten breken met de communisten Belgen uit Frankrijk teruggeroepen Hongaarsch voorstel aan Roemenië Pact ter bescherming der minderheden Horthy pleegt overleg Voorzorgsmaatregelen voor scheepvaart De afgeloopen uren brachten slechts weinig positieve berichten in verband met de internationale span ningen. Dit is geen ongunstig teeken, hoewel de toestand kritiek blijft. Meer licht zal worden gebracht door de verklaring van Chamber lain voor het Britsche parlement. WARSCHAU, 29 Aug. (Havas). De autoriteiten te Danzig requireeren alle Poolsche goederentreinen, die zich naar Danzig begeven of de stad passeeren, waar door een nieuwe inbreuk wordt gemaakt op den status quo der Vrije Stad. Welingelichte kringen zijn van meening dat het beknotten der Poolsche rechten volgens weloverwogen plan geschiedt. Het Fransche Staatsblad publiceert drie de creten van het ministerie van Landsverdedi ging en Oorlog waarbij de dienst voor tele graaf-, telefoon-radiotelcgrafis'ch en radio- telefoonverkeer voor tijd van oorlog wordt ge regeld. Volgens Reuter duiden alle aanwijzingen te Lissabon op het feit dat de geheele openbare meening krachtig ten gunste is van Groot Brit- tannië en zijn bondgenooten. Hitler's pact niet Sovjet-Rusland heeft alle mogelijken wrok in verband met den Spaanschen burgeroorlog ver nietigd en het werk van de Duitsche propagan da teniet gedaan, welke langen tijd hier actief werkzaam is geweest. De dagbladen oefenen felle critiek uit op Hitler's recente daden. Be weerd wordt dat Salazar twee vredes-zones heeft ingesteld, één op het schiereiland door 't Portugeesch-Spaansche niet-aanvalspact en één in Afrika door het Engelsch-Portugeesche bond genootschap. Algemeen gelooft men hier, dat Spanje neutraal zal blijven.. Volgens Havas zet de Canadeesche regeering in overleg met de regeering te Londen haar militaire voorzorgsmaatregelen voort. De bevol king staat haar daarbij terzijde. Het aantal aanvragen voor vrijwillige dienst neming was zoo groot dat het getal vrijwilligers tot 10.000 beperkt moest worden. Op grond hiervan neemt men aan dat het aantal der Canadeezen, die in het Engelsche leger zouden strijden, zeer aanzienlijk zou zijn, indien niet een speciaal Canadeesch legercorps gevormd zou Worden. Na te hebben opgemerkt, dat Lebensraum niets anders is dan modern Duitsch voor „ver overing", zegt de Times, dat indien de behande ling der Duitsche minderheden in Polen een werkelijke grief zou zijn. het een eenvoudige zaak zou zijn deze naar Duitschland over te brengen. De uitwisseling van bevolkingen is een me thode, welke politieke en rasgrenzen doet sa menvallen. Deze methode is in andere deelen van Europa op de meest succesrijke wijze toege past. Zij zou duurzaam deze bron voor grieven wegnemen, maar, aldus de „Times", misschien zou juist die overweging de oplossing onwelkom doen zijn voor een regime, dat tot nu toe op grieven heeft gedreven en één of twee crises per jaar noodig heeft om zich in het land staan de te houden. De „News Chronicle" brengt een overeenkom stig voorstel naar voren. Het blad zegt, dat in dien Hitier bereid is te praten over een oplossing Va,n het minderhedenprobleem door een me thode van uitwisseling van bevolkingen, zooals met succes is geschied in het Grieksch-Turk- sche geval en thans in Zuid-Tirol wordt ge probeerd, daarover zeker gesproken zou kunnen worden als onderdeel van een algemeene rege ling. Men schrijft ons uit Berlijn d.d. 28 Aug.: Een grooten indruk maakte in Duitschland de briefwisseling, welke tusschen Hitier en Daladier heeft plaats gevonden. Klaarblijkelijk 's men in officieele kringen te Berlijn zeer °ntstemd over het feit, dat Daladier aan de Pers te Parijs wél een verslag heeft uitge bracht over deze streng geheim gehouden cor- respondentie, maar niét den volledigen tekst daarbij ter beschikking heeft gesteld. Want ^aarom zou men anders dit feit met dikke let- ers vaststellen om dan vervolgens beide brie fen volledig te publiceeren? Niettemin heeft deze publicatie ook een gunstig effect bij de Duitsche bevolking. Zoolang er nog gecorres pondeerd wordt zoo hoort men zeggen en 2clfs op vriendschappelijke wijze, schijnt er nog a'tijd kans te bestaan op een vreedzame dplossing. Inmiddels heeft men over heel Duitschland jPet voorbeeldige snelheid reeds alle maatrege- genomen, welke met een eventueel conflict ®Kening houden. Reeds Zondagmiddag kwam de uw van onzen huisbaas ons met een roos kleurige „Ausweiskarte" verrassen. En hoewel deze kaarten nadrukkelijk vermelden dat brood, eieren, cacao, aardappelen en meel voortaan ook gedistribueerd worden, blijkt uit latere mededeelingen, dat bovengenoemde artikelen tot nader order nog vrij blijven.... voorzoo ver ze verkrijgbaar zijn. Andere levensmidde len zijn daarentegen gerantsoeneerd. Schoenen en „geweven en gesponnen stoffen" voor- loopig schijnt men daar vooral de kleeding- stukken mee te bedoelen kunnen slechts op vertoon van een speciale vergunning ingekocht worden. Reeds zagen we aan de deur van schoenwinkels een papiertje hangen, waarop te lezen staat, dat nieuwe schoenen slechts met een speciale vergunning worden verstrekt. Maar bedoelde vergunning heeft nog geen sterveling in zijn bezit. Bij wijze van proef brachten we vanmorgen een paar schoenen ter eventueele bezoling naar onzen schoenmaker en tot onze geruststelling werd deze opdracht met voor komendheid aanvaard. Nadrukkelijk wordt meegedeeld, dat al deze maatregelen geenszins op een tekort aan bepaalde dingen wijzen, maar dat men slechts het hamsteren van vroeger wil voorkomen. Rijksminister Darré zeide woordelijk: „Wat de volksvoeding betreft, we zullen geen herhaling beleven van de situ atie, zooals die tijdens den vorigen oorlog was. De Führer heeft er voor gezorgd, dat het volk op een geregelde voedselvoorziening kan reke nen. Het is met trots, dat ik dit feit vaststel." Deze kalmeerende verzekering verandert niets aan het feit, dat de bevolking in on zekerheid verkeert. De stemming is heel anders dan in Augustus 1914, toen de meer derheid der bevolking gemotiveerdheid van een oorlog openlijk erkende. Thans heerscht er een gedeprimeerde stemming en ieder een hoopt, dat men op het laatste nip pertje nog tot een minnelijke schikking zal komen. Met spanning ziet men den terugkeer van Ne ville Henderson uit Londen tegemoet, want dat is als het ware de laatste hoop, waaraan men zich vastklampt. Toen we Zondagnacht eenige Berlijnsche stations bezochten, kregen we een treffend beeld te zien van de alge meene nervositeit. Aan den Bahnhof Frie- drichstrasse was de aandrang zoo sterk, dat de politie het geraden achtte alle perrons te ontruimen. Aan het station Anhalter Bahnhof zaten vrouwen met kinderen uren lang geduldig te wachten op een trein, die ze weer naar huis zou transporteeren. Zoo vraagt zich iedere Duitscher met be zorgdheid af, wat de eerstvolgende dagen voor nieuwe verrassingen zullen brengen. En in zijn hart koestert hij nog de vage hoop, dat het misschien toch nog zonder een oorlog zal gaan. BRUSSEL, 29 Aug. Namens het Hoogwaar dig Belgisch Episcopaat heeft kardinaal van Roey, Primaat van België, een herderlijk schrij ven uitgevaardigd, waarin de geloovigen worden aangespoord om te bidden, opdat de wereld en speciaal het Belgische land van den oorlogs gruwel gespaard moge blijven. De Kardinaal N vermaant allen om hun godsdienstplichten trouw 'te vervullen en indien zij deze verwaar loosd zouden hebben, zich weer met God te ver zoenen. De kerken moeten den geheelen dag geopend blijven en tot nader aankondiging zal iederen avond het Allerheiligste worden uitgesteld en zullen openbare gebeden worden verricht.. Ten slotte vermaant de kardinaal alle burgers om hun plicht te doen jegens het vaderland, be reidwillig de gevraagde offers te brengen, eens gezind te zijn en alle- vertrouwen te stellen in den Koning. BURGOS, 28 Aug. (Reuter). In vooraan staande kringen te Burgos is men van opvat ting, dat Spanje alles te winnen heeft bij een strikte neutraliteit en alles te verliezen, wan neer het betrokken raakt in een Europeeschen oorlog. Het land blijft de ontwikkeling van den toestand objectief volgen, doch met toenemen de ongerustheid. Naar verluidt is de internationale toestand Maandag besproken tijdens een beleefdheids bezoek van den Duitschen ambassadeur, von Stohrer, die juist teruggekeerd is van verlof, aan den minister van Buitenlandsche Zaken, Beigbeder. NEW-YORK, 28 Aug. (Reuter)Het Duit sche mailschip „New-York" is Maandag uit New-York naar Duitschland vertrokken. Het had Zondag zijn uitklaringspapteren voor onmiddellijk vertrek zonder passagiers gekregen. Het Duitsche schip „Europa" is Maandag ochtend Southampton voorbijgevaren. Het schip begaf zich onmiddellijk naar Bremen. Een veer tigtal Engelschen en Amerikanen, die naar hun land wilden terugkeeren, bevonden zich aan boord. Hiertegenover staat, dat een gelijk aan tal Duitschers te Southampton op het schip wachtte om mee naar Duitschland te worden genomen. De vertegenwoordiger van den Norddeutschei Lloyd te Southampton heeft medegedeeld, dat het schip ook niet te Cherbourg zou aanlegggen en hij raadde den Duitschers te Southampton aan, zich tot de Duitsche ambassade te Londen te wenden. De Amerikaansche scheepvaartcommissie heeft heden bekend gemaakt, dat de reeders van schepen der United States Lines" en der American Scantic Line besloten hebben Duitsche havens niet aan te doen. Deze maatregel, die van tijdelijken aard is, is naar de commissie verklaart, genomen om het mogelijk te maken Amerikaansche burgers uit havens aan het Kanaal naar de Ver- eenigde Staten te transporteeren. Het Italiaansche mailschip conté Biancaman, dat op weg is naar het Verre Oosten en Maandagmorgen om tien uur te Bombay had moeten aankomen, is niet gearriveerd en er is geen boodschap van het schip ontvangen. Er bevinden zich ongeveer zevenhonderd passagiers aan boord, onder wie 150, die op weg waren naar Indië. Het Duitsche mailschip „Bremen" heeft be vel gekregen om zonder passagiers binnen 24 uur koers te gaan zetten naar Duitschland. NEW-YORK, 29 Aug. (Reuter). Het Duitsche Oceaanschip Bremen, dat bevel had ontvangen zonder passagiers naar Duitschland terug te keeren, heeft dit vertrek moeten opschorten, daar de autoriteiten geweigerd hebben de uit- klaringspapieren af te geven vóór het schip door de douane zal zijn geïnspecteerd. De oorlogstoebereidselen gaan intusschen on verminderd voort. De grens tusschen Duitsch land en Frankrijk is gesloten. De intocht van Duitsche troepen in Slowakije, op verzoek van Tiso, kan ook daartoe gerekend worden; merk waardig is het bericht over den doortocht van Britsch marinepersoneel door Frankrijk, om zich in de Middellandsche-Zeehavens in te schepen. In het Verre Oosten gaat de terugslag van het Duitsch-Russische accoord verder voort. Aan de nieuwe regeering, die Japans politiek op nieuw zal moeten opbouwen, worden zelfs vre desplannen met China toegeschreven. De for mateur Noboejoeki Abe schijnt tot de gematig de richting in het leger te behooren, en tot mi nister van Buitenlandsche Zaken zou de Ja- pansche ambassadeur te Londen uitverkoren zijn. Deze ontwikkeling in het Oosten zal niet zon der effect blijven op de houding van Rusland, dat naar het schijnt een slag om den arm tracht te houden en geen groote haast maakt met de ratificatie van het Duitsch-Russische pact. De gemelde terugtrekking van de laatste Russische troepen aan Polens grens wijst ook op een om zichtige politiek van Moskou. In de Vereenigde Staten heeft het Duitsch- Russische accoord de uitwerking gehad, dat het den tegenstand der isolationisten tegen de her ziening der neutraliteitswtetten heeft geschokt. Roosevelt's bemiddelingsactie zal, wat zij ook in Europa bereikt, waarschijnlijk in het binnen land vasteren bodem geven aan de op onder steuning van Engeland en Frankrijk gerichte politiek van den president. Het Duitsch-Russische nonagressiepact, dat een week geleden als een bom in de Europeesche situatie 4 viel, heeft per saldo niet het effect ge had, dat Hitier er waarschijnlijk van verhoopte: de oogenblikkelijke liquidatie van den Poolschen weerstand. Nadien is de nawerking' van het pact eerder gunstig geweest voor de wederpartij, met name voor Engeland. Of dit diplomatieke ge wrocht genoeg beteekenis heeft, om de Euro peesche verhoudingen te beheerschen, zal moe ten worden afgewacht. Het is, behalve in zijn uitwerking in het Verre Oosten, voorloopig vooral van belang in zooverre het de tegenstel ling der twee ideologische fronten dictatoren en democratieën, agressoren en vredesfront, anti- komintern en anti-fascisme, heeft doorbroken en wellicht voor goed van de baan gebracht. De nationalismen zijn dan hun ideologischen dekmantel kwijt en kunnen toonen, of zij tot een redelijke samenwerking op realistischen grondslag in staat zijn. WASHINGTON, 29 Aug. (Reuter). Voor aanstaande leden van het republikeinsch- demccratische „isolatieblok", dat in de laat ste zitting van het Congres de neutraliteits- wet van Roosevelt verwierp, hebben besloten aldus 'n bericht van den correspondent van de „New York Herald Tribune" te Washington in geval van een oorlog hun besluit te herzien. t Deze leden zouden dan een embargo op den uitvoer van wapenen willen zien vervallen, en in dien zin hun stem uitbrengen. Deze leiders, die momenteel anoniem willen blijven, zeggen dat zij hun standpunt herzien hebben, omdat het geheele volk zulk een actie wenscht. Volgens Havas is de tekst voor de bijeen roeping van het Congres in buitengewone zitting reeds gereed. Men wacht nog slechts op de onderteekening ervan door Roose velt, die daartoe het oogenblik zal afwach ten, waarop een conflict tamelijk zeker zou zijn. De meening wordt versterkt, dat het congres den president zal volgen en Frankrijk en Groot- Brittannië tot een maximum zal helpen en daarbij toch de Vereenigde Staten buiten een oorlog zullen houden. Toch zal de ontwikke ling van den toestand in Europa een beslissen- den factor vormen. Men heeft thans den in druk dat de regeering der Vereenigde Staten zou willen zien stemmen over een neutraliteits- wet in den geest van het ontwerp van Bloom, dat door Roosevelt werd goedgekeurd. Roosevelt vraagt den Amerikanen niet „neu traal te zijn in woorden en zelfs in gedachten", zooals in 1914, doch denkt er vooral aan een duurzamen vrede voor de Vereenigde Staten te verzekeren. In een persconferentie heeft de minister van Buitenlandsche Zaken Huil verklaard, dat hij niet in staat was veel bijzonderheden mede te deelen over den toestand in Europa of in het Verre Oosten. Het ministerie wordt voortdurend op de hoogte gehouden van den toestand. Verder zeide Huil dat, indien een der presi denten van de Zuid-Amerikaansche republie ken zou besluiten een gelijk gebaar te maken als Roosevelt, dit door de Vereenigde Staten zeer gunstig zou worden ontvangen. Naar Havas uit Washington bericht maakt het departement van Oorlog bekend, dat het de bedoeling heeft het leger voor de verdediging van de Panama-zone op 24.000 man te brengen. KAUNAS, 28 Aug. (Havas). Alle verloven in het Litausche leger zijn ingetrokken. De of ficieren, die zich met verlof bevonden zi^n te ruggeroepen. BRUSSEL, 28 Aug. (Havas). De leden der Belgische regeering hebben van tien uur 's morgens tot half een vergaderd onder voorzitterschap van Pierlot. Na afloop der vergadering werd het volgende communiqué uitgegeven; De eerste minister en minister van Buiten landsche Zaken heeft rapport uitgebracht over den internationalen toestand. Hij gaf een uit eenzetting van de tot vandaag genomen veilig heidsmaatregelen door de mobilisatie van een zeker aantal eenheden. De ten uitvoerlegging dezer maatregelen ge schiedt thans. De ministers van Landbouw, Landsverdediging en Economische Zaken zullen de noodige maat regelen nemen om het binnenhalen van den oogst te vergemakkelijken. De minister van Arbeid heeft een uiteenzetting gegeven van een ontwerp-decreet, waarbij de voorschriften van de wet op de betaalde vacanties in speciale gevallen, welke de landsverdediging en de ra vitailleering der bevolking betreffen, worden opgeschort. De minister van Onderwijs bracht verslag uit over de middelen, welke hij zich voorstelt te nemen voor de bescherming van kunstwerken en nationale musea. Maandagavond werd opnieuw een kabinets vergadering gehouden ter voorbereiding van de begrooting. Het Belgische ministerie van Landsverdedi ging deelt verder nog mede: Er zijn eenige nieuwe oproepingen gelast, welke fase B van het mobilisatieplan vormen en thans worden ten uitvoer gelegd. Deze oproepingen beoogen de in fase A ge nomen maatregelen te completeeren. Deze maatregelen zijn genomen om de veiligheid en de bewaking der grenzen, zoomede de lucht- wacht te verzekeren. De waarnemersposten zijn bezet. De garnizoenen der groote plaatsen zijn merkbaar versterkt. Men houdt zich bij alle eenheden actief bezig met de hervatting van de instructie der opgeroepenen. Het vliegen boven Belgisch grondgebied en de territoriale wateren is voor alle Belgische en vreemde particuliere vliegtuigen verboden. Deze maatregel is direct van kracht verklaard. Zij is niet van toepassing op de vliegtuigen van de geregelde lijnen, noch voor hen, die van de regeering toestemming hebben verkregen. Er zijn aan de officieren, beiast met de requi- sities, instructies gegeven om in samenwerking met de gemeentebesturen te handelen. De Nederlandsche gezant te Brussel, Baron van Harinxma thoe Slooten, heeft Maandag een bezoek gebracht aan den Belgischen pre mier en minister van Buitenlandsche Zaken. Pierlot. Het bureau van de socialistische Belgische werkliedenpartij heeft goedkeuring gehecht aan twee verklaringen. De eerste betuigt volledige adhaesie der partij met den oproep van den Koning ten gunste van den vrede en doet een beroep op de partijleden om volledige mede werking aan de regeering te verleenen. De tweede spreekt over het schandelijk ver raad, gepleegd door het pact van Moskou en bevestigt „dat iedere band of betrekking tus schen de socialistische en communistische partij beschouwd moet worden als in strijd met de eer van het socialisme. De Belgische ambassade te Parijs heeft den in Frankrijk wonenden Belgen aangeraden, zon der verwijl naar België terug te keeren, zoo zij voornemens zijn dit te doen, ten einde nog gebruik te maken van de huidige normale ver- keersmogelijkheden. BOEDAPEST, 28 Aug. (Reuter). Naar ver luidt heeft de Hongaarsche regeering nieuwe voorstellen gedaan aan Roemenië, in verband met de recente weigering van Hongarije tot af sluiting van een niet-aanvalspact met Roeme nië. Hongarije stelt thans voor een pact te sluiten betreffende de bescherming van de nationale minderheden, welk pact naar Hongaarsche mee ning een eind ver in de richting zou komen van verbetering van de betrekkingen tusschen beide landen. Rijksbestuurder Horthy heeft den chef van den generalen staf ontvangen, met wien hij be raadslaagde over de in buitengewone omstandig heden te nemen defensieve maatregelen BOEKAREST, 29 Aug. (Reuter) De Duitsche en Italiaansche schepen in de Roe- meensche havens, aan de Zwarte Zee en aan den Donau. hebben bevel gekregen naar hun land terug te keeren. De Noorsche regeering heeft besloten de kust wacht op versterkten oorlogsvoet te brengen. Onder deze maatregelen vallen ook de eerste divisie torpedobootjagers, de vierde en vijfde di visie torpedobooten en het eerste en tweede luchteskader. De radiorede, die H. M. Koningin Wil- helmina gisteravond tot het Nederland sche volk heeft gericht, was geheel ver vuld .van den ernst der internationale situatie. De mobilisatie ten onzent en in Zwitserland en de vrijwel overeenkomstige maatregelen in Bel gië getuigen ervan, dat de oorlogsverschrikking dreigend nabij geacht wordt. Toch heeft de aandachtige waarnemer den indruk, dat de vredeskansen de laatste 24 uur eerder zijn gegroeid dan afgenomen. De lange tiid, dien de Britsche regeering besteed heeft aan de bestudeering van Hitler's „mededeelin gen", heeft niet alleen op zichzelf een zekere kalmeerende werking gehad, maar kan ook ge tuigen van de aanwezigheid van althans eenig practisch vooruitzicht. Henderson is gisteravond te Berlijn met zeer groote hoffelijkheid ontvangen. Omtrent Hitler's voorloopig antwoord is nog niets bekend, het gerucht wil, dat dit antwoord geen volstrekt neen- geweest is. De Duitsche perscampagne over Poolsche gruweldaden toont een zekere verflauwing; of dit een symptoom van rustiger stemming dan wel slechts een gevolg van het vertraagde tempo der ontwikkeling is, laat zich moeilijk beoor- deelen. Eerst hedennamiddag wordt de publicatie ver- i wacht, die de Britsche regeering heeft aange- I kondigd, van Hitler's mededeelingen en het En gelsche antwoord. Eerst dan zal men eenigszins kunnen oordeelen over de reëele mogelijkheid van een overbrugging der tot op heden onver zoenlijk schijnende tegenstelling. In elk geval schijnt het Britsche antwoord zóó gesteld te zijn, dat daarop een wederwoord van Hitier kan worden afgewacht. Naast deze directe BritschDuitsche verhan delingen zijn nog allerlei bemiddelingspogingen in gang. Rome is zeer actief en geeft nog steeds blijk van geloof in de mogelijkheid van een vreedzame oplossing. Ook al zou het Britsche antwoord voor Hitier niet bevredigend zijn, zoo verklaart men te Home, dan heeft Mussolini nog andere vredespijlen op zijn boog. De positie van Italië vertoont een sterke gelijkenis met die van September 1938; men kan echter niet zeggen, dat de geheele situatie zich in de rich ting van een nieuw (en beter) München ontwik kelt: de positie der Westersche mogendheden is sindsdien sterk gewijzigd en Polen neemt een geheel andere positie in dan destijds Tsjecho- Slowakije. Italië tracht waarschijnlijk de besprekingen te stuwen in de richting van een algemeene regeling, waarbij de Duitsche eischen tegelijk met de Italiaansche ter tafel gebracht worden. In Hitler's schrijven aan Daladier was, zooals men weet, alleen van de Duitsche eischen t.o.v. Polen sprake en werd bijv. ook de koloniale kwestie niet aangeroerd. Is deze tusschen Ber lijn en Londen wel op het tapijt gekomen? Een Europeesche conferentie, die het geheele com plex der internationale twistvragen zou behan delen, lijkt heden eerder een vrome wensch dan een practische mogelijkheid en zou in elk geval een soort van langdurigen wapenstilstand ver onderstellen. Naast Italië, dat tevens partij is, schijnt ook België een bemiddelende functie te vervullen, waarbij men het niet onwaarschijnlijk acht, dat deze pogingen evenwijdig loopen met. die van den H. Stoel. In elk geval is de diplomatieke activiteit in Brussel zeer levendig.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 5