Regeling van in- en uitvoer We luisteren naar... FINANCIEN Indrukken van Milaan LANGE LIJST VAN PRODUCTEN DINSDAG 29 AUGUSTUS 1939 V ee voederbeslui t Dorschbesluit 1939. Woensdag 30 Augustus Wedstrijden onderbroken Dagfilm Vermelding van de instanties, welke met de regeling belast zijn Bureauhouders bij voedselvoorziening Ontheffing Verbod van verwerken en be werken van crisisproducten CRISISLANDBOUW-INVOER- MONOPOLIEBESLUIT U itvoer-monopoliebesluit Verbod in werking getreden HET EEUWFEEST DER NED. SPOORWEGEN Geschenk van den Personeelraad Invoerprijsverschil rogge en roggemeel Afgelast WIELRENNEN Sightseeing vanaf de perstribune MARKTEN POSTVLUCHTEN 29 Met ingang van heden is de uitvoer zoowel als de invoer van de navolgende producten slechts toegestaan aan de voor elke groep pro ducten vermelde instantie: De Nederlandsche Akkerbouwcentrale te 's-Gravenhage: Tarwe, rogge, haver, gerst, mais en spelt, peulvruchten, hieronder begrepen sojaboonen, lupine en serradella (met uitzondering van die peulvruchten, welke groen geplukt zijn)al dan niet be- of verwerkt, zoomede afvallen, aard appelen, versch of gedroogd en al dan niet be- of verwerkt, met uitzondering van aard appelmeel, aardappelvlokken, aardappelafval- len en aardappelpulp, alsmede gedurende het tijdvak van 1 Augustus tot en met 31 Maart vroege aardappelen. Voorts suikerbieten, al dan niet be- of verwerkt, zoomede alle suiker in eiken staat van be- of verwerking en alle af vallen van suikerbieten. Groene en gedroogde cichoreiwortelen, al dan niet be- of verwerkt. Hooi. stroo. al dan niet be- of verwerkt. Ge repeld en ongerepeld vlas, zoomede geroot vlas, vlaslint en afvallen. Alle maan-, mosterd- en karwijzaad, koolzaad en kanariezaad, spinazie- en radijszaad. Griendproducten en riet. De Nederlandsche Meelcentrale te 's-Gra venhage: Rijst, boekweit, dari, milletzaad, grain de panis, zangzaad, alfalfmeel, cassave, sago, ta pioca, dextrine, dextrose en andere zetmeel- soorten, aardappelvlokken, aardappelafvallen, aardappelpulp, gist, alsmede alle stroop, mela- do en melasse, voorts alle door of bij bewer king of verwerking van tarwe, rogge, haver, gerst, mais en eenig ander der voornoemde crisisproducten verkregen producten met inbe grip van bijproducten en afvallen. Glucose, oliehoudende zaden, pitten en noten, met uit zondering van kool-, mosterd- en maanzaad en soyaboonen, honing en kunsthoning, cacao- boonen en eacaopitten, al dan niet be- of ver werkt. Alle soorten visch-, walvisch-, dier-, vleesch-, beender-, vleeschbeender- en bloed meel. De Nederlandsche Zuivelcentrale, afdeeling margarine, vetten en oliën te 's-Gravenhage: Dierlijke en plantaardige oliën en vetten, zoomede producten, welke voor tenminste 25 pet. hieruit bestaan of daaruit zijn vervaar digd. De Nederlandsche Veehouderijcentrale te 's-Gravenhage: Paarden, runderen, schapen en varkens, Vleesch en vleeschproducten. De Nederlandsche Zuivelcentrale te 's Gra- venhage: Melk, boter, kaas, melkproducten, caseine en stremsel. De Nederlandsche Centrale voor eieren en pluimvee te Beekbergen: Kippen-, eenden- en vogeleieren, al dan niet ln schaal, alle eiwit en eierdooier, pluimvee, levend en geslacht, gedroogde garnalen al of niet be- of verwerkt. De Nederlandsche Groenten- en Fruitcen- trale te 'sGravenhage: Versche en gedroogde groenten, zoomede al le groentenconserven, versche en gedroogde vruchten, zoomede alle geconserveerde vruch ten, vruchtenpulp, vruchtenjams, alsmede ge durende het tijdvak van 1 April tot en met 31 Juli vroege aardappelen. In aansluiting op de benoeming van 11 pro vinciale voedselcommissarissen is thans voor elke provincie een groep onder deze functiona rissen ressorteerende plaatselijke bureau houders aangewezen, welke de taak der voedsel commissarissen ten aanzien van den landbouw plaatselijk zullen moeten üitvoeren. Aan landbouwers en veetelers is de verplich ting opgelegd, opgaaf te verstrekken van op of bij het bedrijf aanwezige runderen, varkens, paarden, schapen, kippen, eenden, alsmede van tarwe, gedenatureerde tarwe, rogge, gedena tureerde rogge, gerst, haver, veldboonen (gedenatureerd en niet gedenatureerd), erwten (gedenatureerd en niet gedenatureerd), bruine en witte boonen, overige zaden, gemengd graan, krachtvoeder, aardappelen boven 35 m.m., uit gezonderd pootgoed en het gedeelte bestemd voor eigen consumptie benedenmaatsche aardappelen, uitgezonderd pootgoed poot goed bestemd voor den verkoop, alsmede ge denatureerde aardappelen (veevoeder), zoowel voor eigen gebruik als voor den verkoop. Deze z.g. landbouw-inventarisatie wordt be reids door de provinciale voedselcommissarissen ten uitvoer gelegd. Voorts wordt aan degenen of die onderne mingen buiten den landbouw, welke van onder staande groepen producten (in het betreffende Koninklijk Besluit groepsgewijze nader opge opgesomd) voorraden bezitten, grooter dan de bij elke groep verzamelde hoeveelheden eveneens de verplichting tot omgaande voor- raadsopgaven opgelegd. Het betreft de volgende producten-groepen: I granen, zaden en peulvruchten: 1000 K.G. (geen zaaigoed zijnde); 2 producten bereid uit granen, zaden en peulvruchten: a consumptie producten: 1000 K.G. (verpakt of onverpakt); b voederproducten: 500 K.G.; 3 zetmeel en zet- meelproductena consumptieproducten: 500 K.G. (verpakt of onverpakt); b technische en voederproducten: 500 K.G.; 4 oliehoudende zaden, pitten en noten: 100 K.G. (geen zaai goed zijnde); 5 veekoeken (zoowel voorslag als murwe- en kleine koeken, schroot, schilfers, gruis, brokken, meel, enz) 500 K.G.; 6 samenge stelde mengvoeders (incl. koekjes, brokjes, meel, enz.): 500 K.G.; 7 bijproducten maladerij en pellerij: 100 K.G.; 8 bijproducten alcohol- en bierbereiding: 100 K.G.; 9 dierlijke voedermid- delen100 K.G.; 10 diversen: 50 en 100 K.G.; II zaaigranen, -zaden en -peulvruchten: 100 K.G.; 12 suiker, stropen en bijproducten suiker bereiding 1000 K.G.; 13 honing en kunst honing: 50 K.G.; 14 koffie, thee en cacao: respectievelijk 50, 25 en 100 K.G. Ook bij deze z.g. inventarisatie buiten den landbouw verleenen de provinciale voedselcom missarissen medewerking. De verplichting tot opgave van de bedrijfs groepen bakkers en producenten van melkpro ducten is beperkt tot de opgave van respectie velijk tarwebloem en -meel, roggebloem en -meel en gebroken rogge, en: ondermelk- melk- en karnemelkpoeder. Ondernemingen of personen buiten den land bouw, vallende onder de termen der laatstge noemde inventarisatieverplichting, welke geen formulieren hebben ontvangen, dienen deze ter stond af te halen op de gemeente-secretarie der betreffende gemeente, eventueel dadelijk aan te wagen bü de bureaux der landbouw crisis-organisaties, tevens de bureaux van de betreffende voedselcommissarissen, gevestigd respectievelijk in Groningen, Leeuwarden, As sen, Zwolle, Arnhem, Utrecht, Alkmaar, 's-Gra venhage, Goes, Tilburg en Maastricht. Er moet na de voorraadsopgaaf een zooda nige voorraadsadministratie worden bijgehou den, dat daarin de voorraad op elk oogenblik op eenvoudige wijze kan blijken. Alle vervoer en aflevering, zoomede be- of verwerking van de producten, onder vorenver- melde 14 groepen begrepen, is, eveneens met in gang van heden, voorloopig verboden. De minister van Economische Zaken heeft ontheffing van deze vervoers- en afleveringver boden verleend ten aanzien van: arijst in een hoeveelheid van 1 k.g. of min der; b. paddi of voerrijst in 'een hoeveelheid van 5 k.g. of minder; c. een of meer soorten peulvruchten, met uitzondering van veldboo nen (ongedenatureerd en gedenatureerd), in een gezamenlijke hoeveelheid van 2 k.g. of minder; d. tarwemeel (ongedenatureerd) alle soorten tarwebloem, tarwegriesmeel, zelfrijzend bak meel, maizena, bak- en puddingpoeders, custard, mout van tarwe, roggemeel (ongedenatureerd), roggebloem, gerstebloem in een gezamenlijke hoeveelheid van 1 k.g. of minder; e. gort, haver mout, griesmeel van rijst, gekleurd en onge kleurd), macaroni, vermicelli in een hoeveelheid van voor ieder product afzonderlijk 1 k.g. of minder; f. stijfsel en stijfselpoeder in een geza menlijke hoeveelheid van 1 k.g. of minder; g. samengestelde mengvoeders (gemengde koekjes, opfokvoeder, ochtendvoeder enz.), in een geza menlijke hoeveelheid van 5 k.g. of minder; n. ondermelk- en melkpoeder in een gezamenlijke hoeveelheid van 25 k.g. of minder; i. kippen-, honden- en kattenbrood in een gezamenlijke hoeveelheid van 5 k.g. of minder; j. consumptie en bastaardsuiker in een gezamenlijke hoeveel heid van 1 k.g. of minder; k. stropen en bij producten der suikerbereiding in een gezamen lijke hoeveelheid van 2 k.g. of minder; 1. ho ning en kunsthoning in een gezamenlijke hoe veelheid van 2 k.g. of minder; m. koffie in een hoeveelheid van k.g. of minder; n. thee in een hoeveelheid van k.g. of minder; o. cacao poeder in een hoeveelheid van 1 k.g. of min der: p. chocolade in een hoeveelheid van 1 k.g, of minder; en voorts ten aanzien van de onder a, b, c, d, e, j, k, 1, m, n, o, p genoemde pro ducten voorzoover afleveren en vervoeren plaats vindt met betrekking tot afleveringen aan meer dan één adres en de producten verpakt zijn op een wijze, welke het aannemelijk maakt, dat elke aflevering den voor ieder onder a, b, c, d. e, j, k, 1, m, n, o, p, vastgestelden hoeveelheden niet te boven zal gaan. Overigens kan door of vanwege de betref fende voedselcommissie voorwaardelijke ont heffing van het verbod tot aflevering én ver voer worden verleend. Dit laatste geldt ook ten aanzien van be- of verwerking der onder groe pen 114 bedoelde producten met dien ver stande, dat ook de heeren ir. A, H. Boerma te Voorburg, dr. J. Grashuis te Utrecht en dr. ir. M. J. L. Dols te Amsterdam ontheffing van het verbod tot be- of verwerken kunnen verleenen en het verleenen van ontheffing van dit ver bod aan landbouwer en veeteler vooralsnog niet mogelijk is. De produciale voedselcommissarissen hebben opdracht, met het oog op de onzekerheid ten aanzien van de veevoeder-positie voor de voe dering van vee, kleinvee en pluimvee nader be kend te maken voedernormen in acht te doen nemen. Het dorschen van daarvoor in aanmerking komende landbouwproducten is met ingang van heden verboden, tenzij dorsching geschiedt door loondorschers of coöperatieve dorschvereenigin- gen, of zoo zulks niet het geval is van den plaatselijken bureauhouder resp. den betrokken voedselcommissaris vergunning is verkregen. Uitsluitend als voorzorgsmaatregel is be- en verwerking van oliën en vetten tot zeep in el- ken vorm voorloopig verboden, respectievelijk afhankelijk gesteld van een vergunning, af te geven door de afdeeling margarine, vetten en oliën der Nederlandsche Zuivel-Centrale te 's-Gravenhage (Nassaulaan 6) na overleg met het bureau Economische Verdedigingsvoorberei ding van het departement van Economische Zaken. Met betrekking tot de voorraden onbewerkt en bewerkt vlas bij niet-telers is besloten tot volledige inventarisatie, eveneens door bemid deling van de provinciale voedselcommissaris sen. Alle personen of ondernemingen, die over vlas als vorenbedoeld de beschikking hebben en niet zelf vlas telen, is de verplichting tot om gaande voorraadsopgave opgelegd. Indien geen aangifte-formulieren zijn ontvangen, moeten deze dadelijk bij de Nederlandsche Akkerbouw centrale te 's-Gravenhage worden aangevraagd. Het persbericht van 25 Augustus omtrent de benoeming van 11 provinciale voedselcommissa rissen behoeft eenige aanvulling. Het ressort van den voedselcommissaris voor Gelderland omvat deze provincie met uitzonde ring van het Land van Maas en Waal en het Rijk van Nijmegen. Deze landsgedeelten vallen onder het ambts gebied van den voedselcommissaris voor Noord- Brabant. V isscherij producten voor zoover de houder beschikt over een voor raad van 100 kg. netto of meer per product en voor pekel- en steurharing over een hoeveel heid van 150 kg. netto of meer. De houders zijn verplicht van hun voorraad ten spoedigste opgave te doen aan de Neder landsche Visscherijcentrale op daartoe door de Centrale te verstrekken formulieren, welke op aanvraag bij de centrale verkrijgbaar zijn. Zij dienen zich te dien einde zoo spoedig mogelijk tot de Nederlandsche Visscherijcentrale te wen den. De voorraad-administratie dient te worden bijgehouden aan de hand van door de Neder landsche Visscherijcentrale te verstrekken mo dellen. Ten slotte is het van heden af verboden, ge droogde garnalen te vervoeren of te doen ver voeren. Ontheffing van dit verbod kan worden aan gevraagd bij de Nederlandsche Centrale voor eieren en pluimvee te Beekbergen. Bij K.B. van 2<8 Augustus is bepaald: Het verwerken of doen verwerken, alsmede het bewerken of doen bewerken van alle bij of krachtens artikel 1, onder 5o van de Landbouw- crisiswet 1933 aangewezen crisisproducten tot veevoeder, van welken aard of welke samenstel ling ook, is voor een tijdvak, aanvangend met den dag van inwerkingtreding van dit besluit en eindigend op 1 Januari 1940, verboden. Dit verbod geldt niet, indien en voorzoover daarvan door of vanwege den minister van Eco nomische Zaken ontheffing is verleend en in dien de voorwaarden, zoo noodig door of van wege den minister aan de ontheffing te verbin den, zijn nagekomen. Onder verwerken, doen verwerken, bewerken en doen bewerken wordt in dit besluit ten aan zien van nader door de Koningin aan te wijzen crisisproducten mede verstaan het voederen en doen voederen van dieren met die producten in onbewerkten toestand. Bij een nader K.B. is thans bepaald, dat als zoodanige producten worden aangewezen: tarwe en tarwemeel. Dit besluit is Maandag in werking getreden en kan worden aangehaald onder den titel van „Veevoederbesluit 1939". Bij K.B. van 28 Augustus is bepaald, dat de invoer van alle by of krachtens artikel 1 onder 5o van de Landbouwcrisiswei. 1933 aangewezen crisisproducten onverminderd een daarvoor reeds ingesteld invoermonopolie, voor nader te bepalen tijdvakken, welke verschillend kunnen zijn voor verschillende crisisproducten, slechts is toegestaan aan een door den minister van Economische Zaken voor elk dier crisisproduc ten daartoe als monopoliehoudster aan te wij zen crisisorganisatie. Dit besluit is Maandag in werking getreden. Bij K.B. van 28 Augustus is de uitvoer van alle bij of krachtens artikel 1, onder 5o van de Landbouw-crisiswet 1933 aangewezen crisispro ducten, onverminderd een daarvoor reeds inge steld uitvoermonopolie, voor nader coor de Ko ningin te bepalen tijdvakken, welke verschil lend kunnen zijn voor verschillende crisispro ducten, slechts toegestaan aan een door den mi nister van Economische Zaken voor elk dier cri sisproducten daartoe als monopoliehoudster aan te wijzen crisis-organisatie. Dit besluit is Maandag in werking getreden en eindigt met ingang van 1 Januari 1940. Het kan worden aangehaald onder den titel van „Crisislandbouw-uitvoermonopoliebesluit 1939." Bij K.B. van 28 Augustus is bepaald: Het dorschen van alle bij of krachtens artikel 1, onder 5e, van de Landbouw-Cri- siswet 1933 aangewezen' crisis-producten, voor zoover bij die producten van dorschen sprake kan zijn, is verboden. Dit verbod geldt niet, indien en voorzoover daarvan door of vanwege den minister van Economische Zaken ontheffing is verleend en de voorwaarden, zoo noodig door of vanwege den minister aan die ontheffing te verbinden, zijn nagekomen. Gedurende nader te bepalen tijdvakken, is het voorhanden en in voorraad hebben van de bedoelde producten in ongedorschten toestand verboden, behoudens ontheffing door den minis ter. De in het voorgaande lid bedoelde tijdvakken kunnen verschillend worden gesteld voor ver schillende gedeelten des lands en voor ver schillende producten. Het laatstgemelde verbod geldt niet indien en voorzoover daarvan door of vanwege den minister voornoemd ontheffing is verleend en de voorwaarden, zoo noodig door of vanwege den minister aan die ontheffing te verbinden, zijn nagekomen. Dit besluit geldt tot 1940 en is direct in wer king getreden. Zooals reeds is medegedeeld zal de Perso neelraad der Nederlandsche Spoorwegen zich bij het a.s. eeuwfeest der spoorwegen niet ge heel onbetuigd laten. De Personeelraad besloot aan de directie een huldeblijk aan te bieden, dat zal bestaan uit een marmeren beeld, in de hal van het station te Utrecht C.S. te plaatsen. Dit beeld is gekozen uit een aantal ingezon den ontwerpen, waarover de Personeelraad, voorgelicht door een jury, bestaande uit de heeren L. Bolle, W. F. Gouwe en ir. Van Rave- steijn, zijn oordeel had te geven. Eenstemmig viel de keuze op de inzending van den heer Charles van Eyck te Schimmert, wien opdracht tot uitvoering werd gegeven. 20 September, om 10.30 uur, zal een gipsmo del worden aangeboden door den Personeel raad ter plaatse, waar het definitief in mar mer uit te voeren gedenkstuk zal komen te staan. Hiervoor zal, behalve natuurlijk de directie der N.S., een aantal autoriteiten worden uit- genoodigd. In den loop van dit of het volgend jaar zal dan daarna het definitieve stuk zijn plaats worden gegeven. Wij vernemen van bevoegde zijde, dat het invoerprijsverschil op rogge en roggemeel, voor het tijdvak van 27 Augustus tot en met 2 Sep tember 1939. behoudens tusschen-tijdsche wij ziging, is vastgesteld op f 4.80 per 100 k.g. De denaturatiesteun voor rogge, gedenatu reerd in de week van 20 tot en met 26 Augustus bedraagt f 1.45 per 100 k.g. DEN HAAG. De examens wiskunde zijn af. gelast. Met betrekking tot de visscherijproducten zijn de volgende maatregelen genomen: Ten eerste is met ingang van heden de Ne derlandsche Visscherijcentrale aangewezen als monopolie-houdster voor den uitvoer van de volgende visscherijproducten: pekel- en steur haring, gestoomde en gerookte haring (bokking), haring, in blik of ln glas verpakt, gestoomde en gerookte visch, gezouten en gedroogde visch. versche, gerookte en in blik of in glas verpakte aal en paling. De uitvoer hiervan zal slechts zijn toege staan, indien daarvoor een machtiging tot uit voer is afgegeven. Afgifte eener machtiging tot uitvoer geschiedt door de Nederlandsche Visscherijcentrale en wel slechts nadat de be treffende exporteur met die Centrale een mo nopolie-overeenkomst voor het betreffende artikel heeft afgesloten. Slechts met een ex-' porteur, die zich bij de Nederlandsche Vissche rijcentrale heeft doen organiseeren, kunnen monopolie-overeenkomsten worden afgesloten. Uitdrukkelijk wordt er de aandacht op ge vestigd, dat de Nederlandsche Visscherijcen trale in voorkomende gevallen het sluiten van een monopolie-overeenkomst kan weigeren, dan wel een reeds gesloten monopolie-overeen komst wederom ongedaan maken. De invoer van bovengenoemde producten, alsmede de in- en uitvoer van andere vissche- rij-producten blijven echter tot nader order on derworpen aan de bepalingen, waaraan zij tot heden onderworpen waren, zoodat dus te dezen aanzien geenerlei wijziging optreedt. Ten tweede zijn, eveneens met ingang van heden, houders van de navolgende visscherij producten, te weten: pekel- en steurharing, gestoomde en gerookte haring (bokking), ha ring, ln blik of in glas verpakt, gestoomde en gerookte visch, gezouten en gedroogde visch, versche, gerookte en in blik of in glas verpakte aal en paling, verplicht, aan de Nederlandsche Visscherijcentrale op te geven de hoeveelheden, welke zij van het betreffende product in voor raad hebben. Een en ander is slechts verplicht HILVERSUM I, 1875 en 414.4 M. (8.0010.00; 10.20—6.30: 7.00—7.30 en 8.00—12.00) 8.00 Gramofoonmuziek. 8.16 Berichten. 9.30 Keukenpraatje. 10.20 Voor arbeiders. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.11 Berichten. Esmeralda. 12.45 VARA-orkest. I.30 Gramofoonmuziek. 2.00 VARA-orkest. 2.45 Gramofoonmuziek. 3.30 Orgelspel. 5.'0 Esmeralda en solist. 6.20 Berichten. Causerie „De beteekenis v. d. sociale geografie in dezen tijd". 7.15 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP. 8.20 VARA-orkest. 9.00 Causerie en toch ben ik van meening, dat...." 9.10 Gramofoonmuziek. 10.00 Berichten ANP. 10.10 VARA-orkest. 10.51 Gramofoonmuz'ck. 11.15 Orgelspel. 11.45 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. NCRV-Uitzending 6.207.00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.15 Berichten. Gramofoonmuziek. 10 20 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11 15 Ensemble van der Horst. 1.30 Gramofoonmuziek. 2.00 Zang en piano. 2.00 Christelijke lectuur. 3.30 Trio „Pro Musica". 5.45 Gramofoonmuziek. 6.30 Berichten. Taalles en causerie over het Binnenaanvaringsreglement. 7.(0 Berichten. 7.15 Zendingshalfuur. '7 45 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP 8 15 Oranje-avond. 10.00 Berichten ANP. actueel halfuur. 10.30 Viool met piano. 11 10 Gramofoonmuziek. II.50 Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11 25 Orgelspel. 11.50 Gevarieerd programma. 12.05 Gramofoopmuziek. 12.20 Uit Berlijn: Benno Bernhardy's sa lonorkest en Heyn-kwartet. 1.05 Gramofoonmuziek. 1.20 Populair concert. 1.35 BBC-Northern-orkest en solist. 2.20 J. H Squire celeste-octet. 2.50 BBC Welsh-kamermuziekspelers. 3.20 Militair orkest. 5.20 Filmmuziek. 5.40 Billy Cotton's Band. 6.20 Berichten. 6.50 Orgelspel. 7.20 BBC-Variété-orkest en solist. 8.20 BBC-Symphonie-orkest en solisten. 9.20 Berichten. 10.40 Cabaretprogramma. 11.20 Johnny Rosen's orkest en solisten. 11.50 Gramofoonmuziek. 12.15 Berichten RADIO-PARIS, 1648 M. 9.00 en 9.30 Gramofoonmuziek. 12.30 Zang. I.05 Gramofoonmuziek. 1.25 Roger Ellis-orkest. 2.05 Gramofoonmuziek. 3.50 Vioolvoordracht. 4.05 Gramofoonmuziek. 5.05 Pianovoordracht. 5.35 Gramofoonmuziek. 6.35 Zang. 6.50 Urajjiofoonmuzlek. 7.20 Vioolvoordracht. 7.50 en 8.35 Gramofoonmuziek. 10.20 Bigot-orkest. KEULEN, 456 M. 8.50 Gramofoonmuziek. 12.20 Populair concert. 1.35 Kleinorkest en solisten. 2.S0 Populair concert. 3.40 Gramofoonmuziek. 2.20 Kleinorkest en solist. 6.50 Diekobbrlo. 7.35 en 8.35 Gramofoonmuziek. «.30 Orkest en soliste. 11.00 Otto Fricke's orkest en orgelspel. BRUSSEL, 332 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Orkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 5.20 Zang. 6.05 en 6.35 Gramofoonmuziek. 6.50 Ensemble voor oude muziek. 7.20 en 7.25 Gramofoonmuziek. 8.20 Orkest. 9.50 Orkest. 10.30 Gramofoonmuziek. 284 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Orkest. 1.50, 5.20 en 5.55 Gramofoonmuziek 6.35 Vioolvoordracht. 7.05, 7.35 en 8.20 Gramofoonmuziek 8.35 Orkest. 9.20 Koor met toelichting. 9.50 Orkest. 10.30 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 10.40 Populair concert. II.20 Kleinorkest en solisten. (Van onzen specialen verslaggever) Daar zitten we op de perstribune van Milaans Vigorellibaan, zóó vlak bij de finishlijn, dat we deze zwart-wit-rood geverfde streep op de wie lerbaan met de hand zo-uden kunnen aanraken als er niet om de heele baan een ijzeren om rastering van eenige meters hoogte liep, ten einde de wielrenners te beschermen tegen een al te duidelijk blijk van meeleven door het heet- bloedige Italiaansche publiek. Zoo'n stevige om rastering houdt bijvoorbeeld bierflesschen, ge gooid door teleurgestelde toeschouwers, even goed tegen als liefelijker blijken van toegenegenheid door enthousiaste supporters aan de winnaars toegedacht. De perstribune is even internationaal als het wielergezelschap in de baan. Alleen is Nederland, met slechts vier journalisten op de tachtig pers plaatsen quantitatief vee! en veel zwakker ver tegenwoordigd dan met de zestien renners op de 200 deelnemers uit negentien landen. Over de qualitatieve vertegenwoordiging zullen we be- scheidenheidshalve maar geen oordeel uit spreken. Ofschoon gescheiden door het rasterwerk heb ben we toch van tijd tot tijd in de eerste ronde der sprintraces een gemoedelijk praatje kunnen maken met de renners, die het noodig vonden om juist voor de perstribune te gaan balanceeren. Eenmaal kwam er een fotograaf bij, die vanaf de perstribune een „actiefoto" van een balan- ceerenden renner maakte na hem vooraf vrien delijk gevraagd te hebben of hij zoo goed wilde zijn om even te glimlachen, waaraan prompt voldaan werd. Zoo lang duurde het balanceeren dat de fotograaf best een tijdopname had kun nen maken in plaats van de nu gemaakte mo mentopname. De loudspeaker verbastert in het Italiaanscb diverse vreemde rennersnamen; dat een Ita liaansche tong hardnekkig weigert om den naam van den Poolschen sprinter Jan Jedrzeyezoski uit te spreken, kunnen we ons voorstellen, maar Derksen heet constant Derksen en als er een heele reeks onverstaanbare klanken komt, weten we al uit ervaring dat daarmee de Deen Kield Bask Andersen bedoeld wordt. In het Holland sche rennerskamp heet deze Deen gemakshalve Anneke-Tanneke-Tooverheks. Amsterdams stadiondirecteur v. d. Berg assis teerde met zijn groote talenkennis de jury; tel kens als een Italiaansche official iets te zeggen had tot een renner, dien hij niet met Italiaansch of Fransch kon bereiken, was het de pas zestig jaar geworden oud-middenvoor van Haarlem, die te hulp geroepen werd om als tolk te fun- geeren. Hij sprak alle talen tot „Chineesch" toe, tot stomme verbazing van een jurylid, die niet in de gaten had dat de stadiondirecteur den in Rotterdam woonachtigen Chineeschen sprin ter Wing in het Hoilandsch toespraak. Een prachtige collectie van deze Italiaansche wielerofficials wandelde er rond op het midden veld. generaal Franco Ontonelli, die vorig jaar bij de wereldkampioenschappen te Amsterdam, furore had gemaakt door zijn spierwit uniform was nu vergezeld van een dozijntje even moei uitgedoste officials, deels in het helderste wit deels in het somberste zwart der fascisten, dee's ook in een „black and white"-combinatie van zwart hemd, witte broek en witte schoenen. Het is een complete modeshow, waarbij het blauwe Olympische jasje van onzen Zwaab de Beer in het niet zinkt. Juist voor het ter perse gaan van dit nummer vernemen wij, dat in 'n buitengewone bijeenkomst van de U. C. I. besloten is de wereldkam pioenschappen op te schorten in ver band met den internationalen toe stand. De tot dusver verkregen resultaten blijven geldig, met andere woorden, Derksen behoudt den titel van wereldkampioen der amateur sprinters, Van Vliet blijft finalist bij de be roepsrijders, Klink is halve finalist in de ach tervolgingen, Wals finalist bij de stayers. Men hoopt de kampioenschappen in Septem ber te kunnen voortzetten. De Italiaansche Wielren Unie zal in dat geval tijdig de nieuwe data bekend maken. ROTTERDAM, 29 Aug. Veemarkt. Totaal aanvoer 2123 stuks, t.w. 67 paarden, 37 veulens, 400 magere runderen, 761 vette runderen, 42 vette kalveren, 156 graskalveren, 450 nuchtere kalveren, 186 schapen en lammeren, 5 var kens en 19 bokken en geiten. Prijzen per kg.: Vette koeien le kw. 80, 2e kw. 66. 3e kw. 4054, vette ossen le kw. 68, 2e kw. 64, 3e kw. 4254, stieren le kw. 62, 2e kw. 55, 3e kw. 50, vette kalveren le kw. 90, 2e kw. 75, 3e kw. 5060, schapen le kw. 46, 2e kw. 40, 3e kw. 35, lammeren le kw. 50, 2e kw. 45, 3e kw. 40, graskalveren 2e kw. 50, 3e kw. 38, nuchtere kalveren le kw. 45, 2e kw. 40, 3e kw. 35, slachtpaarden le kw. 51, 2e kw. 45, 3e kw. 35. Prijzen per stuk: Schapen le kw. 20, 2e kw. 18, 3e kw. 16, lammeren le kw. 14, 2e kw. 12, 3e kw, 9, nuchtere slachtkalveren le kw. 11, 2e kw. 9, 3e kw. 7, nuchtere fokkalveren le kw. 25, 2e kw. 20, 3e kw. 15, slachtpaarden le kw. 215, 2e kw. 175, 3e kw. 110, veulens le kw. 75, 2e kw. 60, 3e kw. 40, stieren le kw. 270, 2e kw. 220, 3e kw. 155, kalfkoeien le kw. 250, 2e kw. 180, 3e kw. 130, melkkoeien le kw. 240, 2e kw. 180, 3e kw. 130, varekoeien le kw. 105. 2e kw. 150, 3e kw. 130, graskalveren le kw. 60, 2e kw. 40, 3e kw. 25. GRONINGEN, 29 Aug. Veemarkt. Kalf- en kalf koeien: I 240—-250, II 190200, III 120—150, kalf- vaarzen: I 200210, II 120150, vroegm. koeien: I 180—210, II 180—160, varekoeien: I 150—170, II 120—140, vaarzen: I 145—160, II 115—130, in guldens per stuk. Stieren: I 4749, II 4044 cent per kg. Kalveren en pinken 85120 per stuk. Slachtvee: I 66—68, II 50—52, III 39—40 cent per kg. Vette kalveren: I 7478, II 6468 cent per kg. Melkschapen 814, weideschapen 816, vette lammeren 811 gulden per stuk. Vette schapen: I 2428, II 1418 gulden per stuk. Vette var kens 4660 cent, zouters 4951 cent per kg. NOORDSCHARWOUDE, 29 Aug. 13400 kg. Roo- de kcol 11 60, 6300 kg. Gele kool 1—1.70, 14000 kt. Uien 2.40—3.10, grove 3.30—3.40, drielingen 1.301.60, nep 2.703. 18900 kg. aardappelen: Ronde Duke 160, Eigenheimers 2.903, id. Blau- Wi 2.603, 40700 kg vroege Witte kool 8090 ct., 5800 kg. Slaboonen 6.00—15. 1600 kg. pootaardap- pelen: eerstelingen 28-35 4.20. PURMEREND, 29 Augustus. Kaasbeurs. 19 partijen, 80.000 kg., f 17.per 50 kg. Handel matig. Kleine boerenkazen 2 stapels, de prijs, is f 17.50 per 50 kg. Id. volvet 2 stapels f 22.50 per 50 kg. Handel goed. Gewicht 918 kg. 2225 kg. boter. Prijs melkboter f 1.25 tot f 1.33 per kg. Runderen totaal 421, w.o. 200 vette van f 0.64 tot 0.80 per kg., handel goed. Melk- en gelde- koeien 181 stubs, f 150 tot 275.— per stuk. han del goed. Stieren 40 stuks, f 0.50 tot f 0-60 Per kg. Handel goed. 5 paarden f70.tot 140.— per stuk handel goed. Vette kalveren en graskalve ren 85 stuks, f65.— tot f90.—; vette kalveren per kilo, f 24.— tot f 32.— per stuk. De goudprijs te Londen is heden vastge steld op 157/-, tegen gisteren 164/-. Door deze daling van 7 sh. ligt de goudprijs 1 sh. lager dan Zaterdag j.l. De omzet aan goud bedroeg gisteren 740.000. De Engelsche oorlogspremiën voor ver zekeringen, die buiten de regeeringspool vallen, zijn opnieuw belangrijk verhoogd. De premie voor de Middellandsche zeereizen is van 35 tot 60 sh. verhoogd en voor reizen naar de Zwarte Zee van 40 tot 80 sh. De omzetten op de Londensehe metaal markt zijn van grooten omvang. De loco- koperprijs steeg 17/6 tot 46.6.3, de lood- prijs 3/6 tot I6.IO.7V2 an de zinkprijs 11/3 tot 15.1.10. De Londensehe koper- voorraden zijn in de afgeloopen week met 2190 ton tot 23.446 ton gedaald, als gevolg van de groote verschepingen naar Duitsch- land vóór het Engelsche uitvoerverbod. De rubberprijs te Londen steeg met 1/16 d. tot S% d. per lb., wegens de vermindering der rubbervoorraden. Te New York is men van meening, dat de Britsche beperkingen op den verkoop op bnitenlandsche fondsen een belangrijke steun beteekenen voor de Amerikaansche beurzen in geval een oorlog uitbreekt en paniekachtige verkoopen in belangrijke mate zullen voorkomen. Het Engelsch bezit aan Amerikaansche aandeelen bedraagt ongeveer 1 milliard dollars en is ongeveer half zoo groot als in 1914. De staalproductie in Amerika bedraagt thans 63 pCt. der capaciteit tegen 62.2 pCt. de vorige toeek en bereikte hiermede een nieuw hoogte-record. Men venvacht in het najaar een productie van 70 pCt. in ver band met de autamobielproductie welke, naar verwacht wordt, in October en Novem ber haar hoogtepunt za.l bereiken. De automobielverkoopen in de Vereen. Staten bedroegen in Juli 209.343 auto's te gen 141.443 wagens in Juli 1938. In de eerste zeven maanden 2.171.256 auto's tegen 1.344.786 stuks in dezelfde periode van het vorig jaar. De American Rolling Mills keert 1-25 achterstallig dividend uit op de 4l/z cum. pref. aandeelen, nadat voor het laatst in Juli 1938 1.12 werd betaald. De Barnsdall Oil, de Texas Oil en Skelly Oil hebben de oude olieprijzen hersteld. Een lid van de Texas Railroad Commission dringt nog steeds krachtig aan op de ver lenging van de stopzetting van de petro- leum-productic gedurende 15 dagen, in gaande heden. Men neemt aan, dat alle petroleum-mijen de vroegere hoogere aan koopprijzen voor ruwe olie weder zullen in voeren, indien zij de verzekering hebben, dat de quota voor de rest van het jaar wor den verlaagd. De Louis Nashville boekte in Juli aan netto-bedrijfsontvangsten 1.34 millioen tegen 971.000 in Juli 1938. In de eerste zeven maanden 7.11 millioen tegen 4.20 millioen in de overeenkomstige periode van het vorig jaar. Volaens opgave van de federal Reserve Bank of New York iverd gisteren 14.106.000 goud uit Engeland ingevoerd en 98.000 uit Britsch-Indië. De invoer van S 12.67 millioen uit Engeland en 807.000 uit Britsch-Indië werd bovendien besproken. Nuchtere- en fokkalveren 235 f 812, f 14 f 20 per stuk; varkens 158 f 0.48—0.60 per kilo. Handel vlug; 314 schapen f 15—30 per stuk. Handel goed; 16 bokken f 3—9 per stuk, matig; lammeren 173 f 6—8 per stuk,, Handel vlug; Noordhol. blauwen 1100 f 0.550.55per kilo; oude kippen en hanen 3900 f 270.40 per kilo; jonge hanen f 0.4047K; eenden 1100 20 —25 per stuk; konijnen 20 f 1.40 per stuk; duiven f 0.40 per paar; kipeieren f 2.75—4.25 per 100 stuks; eend eeren f 2.50 per 100. BROEK OP LANGENDIJK, 29 Aug. 39000 kg. Rooae kool 1—1.70, 13000 kg. Gele kool 1.10—2.30, 6400 kg. Uien 2.803.20. grove 2.903.40, drielin gen 1.50—1.90, nep 2.90—3.20, 400 kg. Peen 1— 120, 2000 kg. Bieten 0.80—2.40, 1350 st. Bloem kool' I 6.60—10.50, II 1.50—4.20, 21700 kg. Toma ten: A 4—4.10, B 4.00, C 4.00, CC 4.00. 27000 kg. aardappelen: Schotsche Muizen 240, Eigenheimers 2.302.80, Blauwe Eigenheimers 2.302.70, 62000 kg. vroege witte kool 8090 cent, 100 kg Snijboo- nen 6.808.40, 2000 kg. Slaboonen 7.8012.50, 1100 kg. Druiven: Alicante 15.5022. 800 kg. Zil- vernep 3.203.60. 'k-HERTOGENBOSCH, 28 Aug. N. C. B. Bossche Veiling van Land- en Tuinbouwproducten. Spina zie 23 cent per kg. Kropsla 517 cent per 10 krop. Roode kool 2224. Savoye kool 3039 ct. per 10 kg. Snijboonen 68, Spercieboonen enkele 712, idem dubbele 610, Rentegevers 78 cent per kg. Bospeen 2738 cent per 10 bos. Komkom mers 1015 cent per 10 stuks. Augurken 517, Tomaten 45 cent per kg. Andijvie 2630, Prei 6772, Juin 5156 cent per 10 kg. Meloenen 5 9 cent per stuk. Perziken 1067 cent per 10 st Pruimen 312, Reine Victoria 4-13, Reine de Louvain 411, Reine Claude 1118, Tonneboer 8 11, Suikerperen 34. Beurré de Mérdde 57. Précose a'e Trévoux 410, The Queen 28, Mank'3 Codlin 48. Zigeunerin 3—13, Prins Albert 414, Swedenappel 712, Codlin Keswick 25, Charle- monski 27, Early Victoria 1—4 cent per kg. Druiven 1011 cent per pond. 's-HERTOGENBOSCH, 28 Aug. N. C. B. Bossche Veiling van Land- en Tuinbouwproducten. Op de gehouden blocveiling van boonen werden de vol gende prijzen besteed: Snijboonen A 6.407.20, middenprijs 6.60, B 6.00. Totale aanvoer 26840 kg. Pronksnijboónen A 3.40. Totale aanvoer 1620 kg. Spercieboonen stok tros B 8.20. Totale aanvoer 1820 kg. Spercieboonen dubb. stam A 8.00, B 6.20 Totale aanvoer 560 kg. LEIDEN. 29 Aug. Veemarkt. Aanvoer 122 vette varkens 53. 54 en 55 cent per kg. levend. Han del vlug. VENLO, 28 Aug. Coöp. Veilingsver. Aangevoerd 2.183.000 eieren. Kipeieren 44.60, kleine 2.60— 3.50, eendeieren 2.803.20 per 100 stuks HEEN TERUG Driemaal per week luchtpost naar Indiè AMSTERDAM LEIPZIG BOEDAPEST. ATHENE RHODES ALEXANDRIë LYDDA BAGDAD BASRAH DJ ASK KARACHI.... JODHPUR... ALLAHABAD CALCUTTA RANGOON.. BANGKOK PENANG M.EDAN SINGAPORE BANDOENG Aug. 19 26 24 29 26 27 2b 24 25 27 26 Aug 27 26 27

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 6