itiü OOK GEESTELIJK MOBILISEEREN iiiaiwiai Indië steunt de regeering Maatregelen in Ned. Indië Het treinverkeer zeer beperkt SiSiiillt mmmm wmmm: POLEN NIET BEZORGD OVER RUSLAND GEMOBILISEERD britsch-indische gasten Üll Kerkelijk Leven DINSDAG 29 AUGUSTUS 1939 IN DEN HAAG i REIZEN UIT INDIË NAAR NEDERLAND IMMIGRATIE lisgs Uil WÊÊÊFT iiiflpll S 9 m WMm mmmmrn'm rnmtm Luitenant-generaal I. H. Reijnders, opperbevelhebber van land en zeemacht Verklaring van den voorzitter van den Volksraad Indruk der mobilisatie in Indië Ernstig, doch rustig werd het bericht ontvangen Noodig voor de bewaking der neutraliteit Buitenlandsche schepen in Indische havens Verbindingen tusschen Duitsch- land en Polen sinds Zondag verbroken Weinig reisgelegenheid vooral voor langere afstanden en in de middaguren Alleen stoomtractie Mobilisatie-drukte in Den Haag Een vlot verloop In Driebergen Te Oude Rijn Autobestuurder verongelukt Ongeluk op den weg BeilenMeppel Fietsers aangereden en gedood Onoplettendheid oorzaak van verschillende ongevallen PRINSES JULIANA SCHONK 10.000 GULDEN Gift voor het Bureau Ontwikkeling en Ontspanning MISSIOLOGISCHE WEEK Drie woningen in vlammen opgegaan Het congres uitgesteld GEEN EXTRA TREINEN ZOMERFEEST UITGESTELD Bewoners moesten zich in nacht- gewaad redden ENGELSCH VLIEGTUIG VERGAAN? Wrakstukken opgevischt NIEUWE SPOORLIJN Staatsmijn Maurits-Lindenheuvel f 1500 VERDUISTERD Film voor koffiepropaganda Hooge onderscheidingen Fransche onderscheiding GEEN SLAGERSVAKTENTOON- STELLING TE UTRECHT MILITAIR VERDRONKEN ARBEIDER DOOD GEVALLEN BENOEMINGEN In het Aartsbisdom Kanunnik B. H. Maussen t In Haar radiotoespraak tot Haar landgenooten heeft H. M. de Koningin duidelijk uiteengezet de bedoeling en de beteekenis van de afkondiging der algemeene mobilisatie. Deze bedoelt niet, dat Nederland zich ook maar eenigszins van welken kant ook bedreigd voelt, en beteekent niet, dat de gespan nen internationale verhoudingen van dien aard zijn, dat het behoud van den vrede volkomen uitgesloten moet worden geacht. De algemeene mobilisatie bedoelt alleen aan heel de wereld te bewijzen, dat het onze onverzettelijke wil en daad krachtige heilige ernst is onze alzijdige onzijdigheid strikt en nauwgezet te handhaven en ons niet te laten meeslee- pen in den afgrond van een oorlog, indien die zich onverhoopt mocht ope nen. Zij is een voorzorgsmaatregel, wel- is-waar de meest omvangrijke en effec tieve, dien ons land kan nemen, maar toch een voorzorgsmaatregel. Regeeren is vooruitzien, niet alleen naar de feiten, die zich zeker zullen voordoen, maar ook naar de feiten, die zich kunnen voordoen. Voorzorgsmaatregelen dienen tijdig genomen te worden, een voorzorgs maatregel, die te laat komt, kost dezelfde offers, maar bereikt nooit meer het volle resultaat. Het is beter bij brandgevaar emmers water en zand gereed in huis te hebbep dan na het uitbreken van brand de brandweer op te bellen en werkeloos te wachten, tot zij met zwaar materieel is aangerukt. Er is in Europa brandge vaar, meer brandgevaar dan in heiden en bosschen na wekenlange droogte. Maar zooals na wekenlange droogte plotseling het weer kan omslaan zoo kan ook in de meest gespannen internatio nale verhoudingen onverwachts een keer komen. De verrassing van het monster verbond tusschen Hitler en Stalin heeft althans die mogelijkheid op bijna ver bijsterend overtuigende wijze bewezen. De algemeene mobilisatie van land en luchtmacht eischt zware mate- rieele en geestelijke offers. Op de eerste plaats van de dienstplichtigen, die huis en hof, gezin en familie, werk en zaken moeten verlaten, maar ook van hen, die achterblijven in een althans tijdelijk ontwrichte maatschappij zonder de hulp en den steun, waarop heel hun leven en werken was ingesteld. Om deze offers te kunnen dragen, dient ons volk in al zijn geledingen geestelijk sterk te zijn door de wetenschap en de overtui ging, dat het zijn hoogsten plicht ver vult in dienst van vorstin en land, in het belang van zichzelf. Alleen de mensch, die naar beste vermogen vastberaden en zonder morren, met de blijmoedigheid van het volgen van zijn diepste overtui ging zijn onafwijsbaren plicht vervult, mag vol vertrouwen aanspraak maken op de hulp van God, die het al bestiert.Het is nog mogelijk, dat de dreigende wereld ramp straks zal worden afgewend, maar ook dan zal de thans genomen defensie- maatregel, ondanks de zware offers, die deze nu reeds vraagt van heel ons volk, niet overbodig of nutteloos mogen hee- ten. Immers dan zal hij een waardevolle proefneming zijn geweest op den moed, de geestkracht, de energie, het plichts besef en de vaderlandsliefde van ons Volk, een proefneming, die door volledig slagen met recht een deugdelijken waar borg zal geven voor de toekomst, wat die ook brengen moge. Laten wij, overeenkomstig het Konink lijk woord, ons allen om de regeering scharen, bereid haar te schragen, eendrachtig en vastberaden, bij het ver vullen van haar hoogst verantwoorde lijke en moeilijke taak, laten wij, door drongen van een geest van eendracht en naastenilefde, gezamenlijk en voor el kander de lasten, die ons worden opge legd, dragen, zoodat wij met een gerust geweten in vol vertrouwen op God alles kunnen aanvaarden, wat er ook moge gebeuren, wetend dat door iedere fier en sterk doorstane beproeving in dit leven een schat van onvergankelijke verdien sten verworven kan worden voor de eeuwigheid. Maandagavond veroorzaakte op het station Boiiandsche Spoor te Den Haag de aankomst v&n den Maharadja van Mysore met een gezel schap, 32 personen tellende, eenige opschudding. Uit exotisch getinte en gekleede gezelschap, Meevoerende een warmwaterkruik, een schrijf- Machine, honden in verschillende formaten, een vioolkist en een ontelbaar aantal koffers, stapte Mt den Parijschen trein en reed in taxi's naar hotel Des Indes, waar het de groote hall vulde. Ue meeste leden van het gezelschap, onder wie stschillende vrouwen met juweelen door neuzen ®h aan ooren en een klein meisje, dronken een s'as uitgeperste sinaasappel en gingen toen haar hun kamers. j Men deelde ons mede, dat deze Britsch- fhdische gast van vorstelijken bloede, voorloopig M Den Haag zal blijven. buitenzorg, 28 Aug. (Aneta)Het hoofd Mi het Bureau van Reiswezen is aangewezen Ms bevoegde tot het verleenen van vergunnfn- voor reizen naar Nederland per vracht- chip. t BATAVIA, 29 Aug. (Aneta) De Volks- ad heeft met 26 tegen 25 stemmen aangeno men ue motie-Iskander di Nata, strekkend t halveering van het quotum der vreemde- VjJfen"lmmigratie voor het jaar 1940, door dit a 12.000 te brengen op 6000. SïSSl m S®: ■1111191 BATAVIA, 29 Aug. (Aneta) De vergadering van den Volksraad werd vanmorgen geopend met een korte rede van den voorzitter, in ver band met den algemeenen politieken toestand. Spr. zeide ongeveer het volgende: Sinds de laatste openbare vergadering hebben zich twee belangrijke feiten in ons staatsleven voorgedaan: gisteren is in Nederland bevel gegeven tot mobi lisatie en hedennacht heeft H.M. de Koningin voor deze gewesten een radio-rede uitgesproken. HM. heeft de mobilisatie-maatregelen ge schetst en o.m. gezegd: Ik twijfel er niet aan of gij staat allen om uw regeering geschaard, be reid om haar te schragen, enz. Ik moge daarop, als voorzitter van de volksvertegenwoordiging van Nederlandsch-Indië en in overeenstemming met alle fractieleiders, zooeven in de commissie van overleg vereenigd, antwoorden met de ver klaring: ,,Ook wij zijn bereid". H.M. heeft verder gezegd: „Allen moeten wij het hoofd koel houden en zonder ons te laten verontrusten opgewekt en nauwgezet, doen wat onze plicht is." Ik verzoek u dus met mij voort te gaan om onzen plicht te doen (applaus). De gemachtigde der regeering, de directeur van financiën, de heer Götzen. verklaarde, dat de regeering met groote belangstelling de woor den heeft aangehoord, waarmede de voorzitter van den Volksraad de unanieme bereidheid van den Volksraad de unanieme bereidheid van den Volksraad heeft willen vertolken, om zich in deze ernstige en vol met spanning zijnde tijden volledig achter haar te plaatsen. De regeering heeft nimmer aan die bereidheid getwijfeld, doch niettemin vormt deze uitspraak een grooten steun bij het treffen van de maatregelen, waar toe zij in de naaste toekomst wellicht genoopt zal zijn in het wezenlijk belang van de bescher ming der hoogste goederen van land en volk. (Instemming). BATAVIA, 28 Aug. (Aneta) In de hoofd stad van Nederlandsch-Indië werd het eerste bericht omtrent de noodmaatregelen in Neder land ontvangen tijdens een zeer druk bezochte receptie bij den voorzitter van den Volksraad. Het bericht werd uiteraard door allen ernstig, doch algemeen op rustige wijze ontvangen, waarbij de indruk werd gevestigd, dat ook in Nederlandsch-Indië de civiele en militaire autoriteiten op alle mogelijkheden zijn voor bereid. Met groote belangstelling greep ieder naar de bulletins, welke verder nieuws brachten. Velen zijn tot ver na middernacht opgeble ven, om de indrukwekkende aankondiging en verklaring, die H. M. de Koningin tot haar volk richtte, te kunnen beluisteren. van den toestand' af te wachten. Verder worden hedenmiddag nog twee Duitsche schepen op Priok verwacht en te Soerabaja nog een Duitsch schip, In totaal zijn acht buitenlandsche schepen in Indische havens binnengevallen, in verband met de huidige situatie. De regeering heeft het in verband met de ont wikkeling van den buitenlandschen toestand, noodig geoordeeld eenige voorzorgsmaatregelen te treffen, welke in het bijzonder er op zijn gericht, tijdig te kunnen beschikken over per soneel en materieel, benoodigd voor de bewa king der neutraliteit voor het geval een gewa pend conflict mocht uitbreken. Deze maatregelen tot de volgende: beperken zich voorloopig Voor de vloot: Van de bij de zeemacht in oefening geweest zijnde reserve- en dienstplichtigen wordt een zoodanig deel buitengewoon in werkelijken dienst opgeroepen als zal zijn vereischt voor de in dienststelling van het noodige materieel der zeemacht, behoorend tot den marinelucht vaartdienst, mijnenleggers, mijnveegdienst, on- derzoekings- en bewakingsdienst en kustwacht, alsmede voor aanvulling van het telegrafisten en monteurspersoneel. Voor het leger: Eenige categorieën militie-plichtigen en reser ve-officieren, bestemd voor den dienst in enkele belangrijke havengebieden, worden buitenge woon onder wapenen geroepen. BATAVIA, 28 Aug. (Aneta). In de haven van TandjongPriok liggen thans de Duitsche schepen Wuppertal en vogtland, alsmede de Italiaansche schepen Cortellazzo en Himalaya. De Wuppertal blijft tot nader order te Tand jong Priok; de Vogtland is naar TancTjong- Prfok gekomen om hier order af te wachten. De Cortellazzo vertrok reeds Zaterdag in den avond, doch keerde later terug en zal voorloopig hier blijven. Vermoedelijk zal de Himalaya nor maal op de kustreis gaan. SABANG, 28 Aug. (Aneta). De Duitsche schepen Wasgenwald en Heinland zijn Sabang binnengeloopen om hier de verdere ontwikkeling WARSCHAU, 29 Aug. (Reuter). Polen maakt, zoo zegt men, zich niet bezorgd over de houding van Rusland in verband met het Duitsch-Russische verdrag. Eenigen tijd geleden zijn, naar verluidt, de Russi sche troepen, die tevoren aan de Poolsche grens lagen, teruggetrokken naar het bin nenland. Over de stemming in Warschau wordt be richt dat de Polen onverstoorbaar blijven in de crisis en vastbesloten zijn niet te discuteeren over afstand van hun vitale rechten. Beek ontvangt bijna dagelijks de ambassa deurs van Frankrijk en Groot-Brittannië, en soms verscheidene malen per dag. Het antwoord van Hitier aan Daladier heeft de opvatting versterkt dat de Fuehrer de deur sluit voor een compromis, maar politieke krin gen zijn stellig van opvatting, dat zoolang het conflict niet werkelijk begonnen is onderhan delingen van het laatste oogenblik nog een ontspanning teweeg kunnen brengen. Aangezien de verbindingen tusschen Duitsch- land en Polen sedert 27 Augustus zijn verbro ken, bestaan er thans geen rechtstreeksche ver bindingen tusschen Polen eenerzijds en Bel gië, Frankrijk, Engeland en Nederland ander zijds. De verbindingen via Bogoemin naar Weenen, Rome en Praag functionneeren nog. Dc treinen naar Hongarije, Roemenië, Litauen „Op hoog bevel" zag thans een beperkte dienstregeling der Nederlandsche Spoorwe gen het licht. Het is een merkwaardig idee, op één blad papier alle dienstregelingen voor het geheele land gecomprimeerd te zien. Men is zoo gewoon een dik spoor boekje met allerlei aansluitingen te kust en te keur te raadplegen. Of zelfs voor de voornaamste lijnen hoefde dat eigenlijk niet eens meer. Men ging een voudigweg naar het station, nam den eersten den besten trein in de verlangde richting en bijna steeds was men in een korten tijd op de plaats van bestemming. Thans is dat afgeloopen. Zeer zorgvuldig moet een reis worden uitgezocht aan de hand van het groote vel papier en dan zal blijken, dat een reis over een eenigszins grooten af stand op de eerste plaats slechts een- of twee maal per dag mogelijk is en daarenboven on mogelijk lang voor onze verwende begrip pen althans duurt. Vooral moet men zorgen, dat men geen trein mist, want dan beginnen de moeilijkheden eerst goed. Men wil bijv. van Amsterdam naar Roer mond. Op de dienstregeling vinden wij een trein, die om 6.37 uit Amsterdam vertrekt en om 10.14 in Roermond is. Als men zich nu ver slaapt en men dus den volgenden trein moet nemen, kan men om 9.53 uur uit Amsterdam vertrekken om eerst 's avonds om 20.54 in Roer mond te arriveeren. Deze en dergelijke ongemakken zijn vooral te wijten aan het feit, dat de electrische trac tie volledig uitvalt en verder, dat over het al gemeen midden op den dag weinig of geen treinen zullen loopen. Ook 's avonds na 8 uur bestaat zeer weinig reisgelegenheid. Zoo gaat de laatste trein van Amsterdam naar Utrecht reeds om 19.48 uur en naar Haarlem om 20.30 uur. Het zal vooral den eersten tijd zeer vreemd zijn, aan den nieuwen toestand te wennen. Wij weten echter, dat het ernstige redenen zijn, die de overheid dwongen, deze ongemakkelijke maatregelen te nemen. Misschien is deze regeling geschikt om de Spoorwegen meer te gaan waardeeren. Wan neer wij iets missen, beseffen wij eerst de waarde ervan, en zoo zal het mogelijk ook gaan in deze. Als na hopelijk zeer korten tijd althans eenigszins normale diensten weer her vat kunnen worden, zullen wij des te meer de service, welke de Spoorwegen ons in normale tijden geven op prijs kunnen stellen. Dat is de eenige lichtzijde van dezen wel zeer ongemakkelijken toestand. wielrijders bevonden en reed daarom tegen een boom. De auto werd zwaar beschadigd, terwijl de heer Raams een hoofdwonde en een lichte hersenschudding opliep. Ook te Den Haag is de mobilisatie zeer vlot verloopen. Reeds vroeg in den morgen, toen de zon nauwelijks was opgegaan, zag men de eerste opgeroepenen zich naar de stations bege ven. Zoowel aan de Staatsspoor als aan de Hollandsche Spoor was het opmerkelijk stil. De politie hield het publiek op een afstand, zoo dat er van gedrang of gehol geen sprake was. Het publiek hield zich rustig en zelfs zwijg zaam aan de gegeven consignes. De treinen volgden het gewone rooster, zoodat voor de vertrekkende soldaten geen moeilijkheden be stonden. Zelfs waar groote groepen bij elkaar stonden hoorde men weinig lawaai, een onge kend verschijnsel. De soldaten, die in Den Haag arriveerden (en dat begon zoo ongeveer al om 8 uur te loopen) werden terstond opgevangen. De stad was in rayons verdeeld, zoodat een eenvoudige aanwijzing van den speciaal daar toe ingerichten militairen inlichtingendienst voldoende was om de gewensehte duidelijkheid te brengen. In groepen van ongeveer 50 man vertrokken de soldaten, ook steeds zeer be daard, naar hun kwarteren. Het requireeren van auto's geschiedde op een 10-tal punten van de stad. Door de samenwer king van militie en politie, welke laatste over het algemeen ook zeer rustig optrad, konden de maatregelen gelijkmatig worden uitgevoerd. Op het Malieveld werden de paarden bijeen gebracht: men zag hier naast de beste con cours-paarden (met of zonder gerenommeerde rijdsters en rijders), stevige trekpaarden en de meer spichtige paardjes der groentenkooplui. Groote borden waren op het terrein aange bracht, waar de dieren districtsgewijs werden samengebracht. Door de stad zag men na 8 uur groote convooien paarden rijden, meest be geleid door de landbouwers en hun knechten, prachtig opgepoetst, bijna alle goed-doorvoede beesten. Voorts waren ook nog veel rijwielen gerequi- reerd: bij handelaren en rijwielstallingen wer den ze bij dozjjnen opgevraagd. Aan den boulevard in Scheveningen werden de tenten met spoed afgebroken. Het seizoen is wel zeer plotseling geëindigd. Op den Oud-Arnhemschen Bovenweg onder de gemeente Driebergen is de heer C. van Scherpenzeel uit Zeist, die op de fiets was, door een auto overreden en op slag gedood. De ruim 40-jarige heer Feiten uit Vleuten, stak Maandagmiddag zonder eenig teeken te geven, op zijn fiets ter hoogte van de nieuwe verkeersbrug over 't Merwedekanaal in de ge meente Oude Rijn den rijksweg over. De man werd door een auto aangereden en ernstig ge wond. In den loop van den avond is hij in het Stads- en Academisch Ziekenhuis te Utrecht aan de gevolgen overleden. In den afgeloopen nacht omstreeks half één is de 23-jarige automobilist G. W. Petersen, uit Apeldoorn, bij een auto-ongeluk om het le ven gekomen. Op den weg Beilen-Meppel, even ten zuiden van het gehucht Spier, zag een automobilist, die achter den wagen van Petersen reed, plot seling het roode achterlicht van laatstgenoem den auto niet meer. Een eind verder, op een stuk bouwland aan den rechter kant van den weg, lag de totaal vernielde wagen. De bestuur der bleek ernstig gewond te zijn. De voorbijganger waarschuwde een dokter en de politie. Geneeskundige hulp mocht echter niet meer baten. Het slachtoffer was op slag gedood. Het stoffelijk overschot is naar het lijkenhuisje overgebracht. Uit de wielsporen heeft men kunnen aflei den, dat de auto, die rechts reed, naar der» linkerberm is geslingerd, een heel eind aan den linkerkant van den weg reed en daarop weer rechts uit de bocht is geschoten. De wagen is toen in de bermsloot over den kop geslagen en op het land naast den weg terecht gekomen. Maandagavond omstreeks acht uur is op den Utrechtschenweg bij de sanatoriumlaan te Zeist een fietser, de 65-jarige heer Heitnreijer uit Zeist, door een auto aangereden en vrijwel op slag gedood. De heer H. kwam uit de laan en bleef eerst even op de rechterzijde van den weg rijden, om vervolgens zonder uit te kijken over te steken met de bedoeling het aan de overzijde gelegen rijwielpad te bereiken. Op dat moment kwam een auto uit de richting van het dorp Zeist met een vaart van ongeveer 70 K.M. aanrijden. De bestuurder, de heer Raams, kon een bot sing niet meer vermijden. De fietser werd met een boog door de lucht geslingerd om vervol gens op de straat neer te smakken, waarbij de dood vrijwel op slag moet zijn ingetreden. De heer Raams, die sterk remde en nog trachtte uit te halen, wilde niet tusschen de boomen en Rusland vertrekken volgens dienstregeling. 1 door op het rijwielpad terechtkomen, waar zich Dezer dagen heeft Prinses Juliana het bureau ontwikkeling' en ontspanning van het algemeen hoofdkwartier verblijd met een gift van f 10.00.0. Zooals men weet, tracht dit bureau de sol daten, die ter verdediging van onze grenzen onder de wapenen zijn, door ontspanning in hun vrijen tijd eenige vergoeding te geven voor de offers, die zij hebben moeten brengen. Het bu reau heeft deze gift in groote dankbaarheid je gens de Prinses aanvaard in de verwachting, dat velen dit voorbeeld zullen volgen. Nu is heel Neerland dan paraat, H Verzameld zijn de krachten Omkoel van hoofd en kloek van zin: De toekomst at te wachten. Wanneer de hecte oorlogsvlam Ook onze grens mocht zengen, Dan staat ons Neerlandsch leger klaar Zijn plichten te volbrengen. Geen aanval ligt ons in den zin, Maar, zou de lucht niet klaren, Dan zullen wij, in eendracht sterk, Neutraliteit bewaren. Hoe hoog men Neerlands moed en trouw M En fierheid kan waardeeren, Zal, meer dan ooit iets anders, deez' Mobilisatie leeren. Geen overmoedig krijgsgeschreeuw Geen brallen zal men hooren, Maar sterk en sober, vroom en trouw H Komt Neerlands kracht naar voren: Pal staan wij allen voor ons land, Eendrachtigvastberaden, j| Van hoog tot laag, van rijk tot arm Nu stelt eenieder daden! |f Wij zullen nu partij-krakeel, Oneenigheden staken, Om wat er is aan liefd' en trouw Voor 't land mobiel te maken. H HERMAN KRAMER I Naar wij vernemen is in de Maandagmorgen te Nijmegen gehouden bijeenkomst der deelne mers aan de Missiologische week besloten, het congres met het oog op den precairen interna tionalen toestand tot nader order te verdagen De Nederlandsche Spoorwegen deelen mede, dat tot nader bericht geen extra treinen ten dienste van het publiek loopen. Dit geldt ook voor de goedkoope en andere extra treinen, die reeds door advertenties aangeplakt ep. door Strooibiljetten aangekondigd waren. De besturen van het Centraal Verband de'" St. Josephsgezellenvereenigingen in Nederland en het Nationaal Verbond De Jonge Werkman deelen mede, dat door de mobilisatie-omstan digheden het Zomerfeest niet doorgaat en tot nader order is uitgesteld. In den afgeloopen nacht omstreeks half 4 is tijdens een kort, doch hevig onweer de blik sem ingeslagen in een blok van drie woningen, staande achter de Zoekerschool te Overdinkel. In een oogwenk sioegen de vlammen hoog uit het dak en stond het heele blok in lichter laaie. De bewoners wisten, allen nog in nachtgewaad, de huizen te verlaten. Van de inboedels viel niets te redden. De brand trok groote belangstelling, daar hij tot ver in den omtrek te zien was. Toen de Lossersche brandweer arriveerde, bleek er geen bluschwater te zijn, zoodat de mannen zich er toe beperkten, het publiek op een afstand te houden, teneinde te verhoeden, dat ongelukken zouden gebeuren tengevolge van instorting. Om half 6 was vrijwel alles door het vuur verteerd. Twee Katwijksche loggers, die in IJmuiden binnen zijn gekomen, hebben op de Noordzee wrakstukken van een vliegmachine opgevischt. De stukken zijn vermoedelijk afkomstig van een Engelsch vliegtuig. De aanleg van de nieuwe spoorlijn van de Staatsmijn, „Maurits" naar de Centrale van het hoogspanningsnet te Lindenheuvel is opgedra gen aan de firma Foekert voor de som van 21.000.—. De politie te Delft heeft aldaar een man aan gehouden en in bewaring gesteld wegens het verduisteren van een bedrag van ongeveer f 1500, in dienstbetrekking. Toen de mart als militair moest opkomen, kwam de verduistering aan het licht. Ten behoeve van een propagandafilm voor de koffiecultuur begaf, na zijn bezoek aan Bali, mr L. H. Roos, Amerikaansch filmoperateur, zich in gezelschap van zijn echtgenoote en de hee- ren J". de Koning, geëmployeerde der N. I. Filmmaatschappij te Batavia en J. Dekker, pro curatiehouder van de Koloniale Bank uit Soera baja, naar Zuid-Malang, aldus het Bat. Nws- blad. Door bemiddeling van den heer Van der Spek, werkzaam bij de koffiepropaganda te Soera baja, werd contact gezocht met een der Zuid- Smeroelanden waar de koffiepluk nog in vollen gang is (sommige landen zijn er reeds voor driekwart doorheen en hebben nog slechts be perkt werkvolk in dienst) en Woensdag werd op de établissementen gefilmd, terwijl Donder dag de koffiepluk aan de beurt kwam. De heer Roos, uit Hollywood afkomstig, is momenteel in dienst der Aniffilm. De president van de Fransche republiek heeft het ridderkruis van het legioen van eer ver leend aan den heer M. W. J. Coenders, burge meester van Sittard en aan den zeereerw. heer L. H. Timmermans, directeur van het Bis schoppelijk college St. Joseph, te Sittard. De Fransche regeering heeft jhr. J. van Vre- denburch, algemeen voorzitter der vereeniging „Het Nederlandsche Trekpaard", benoemd tot Officier de Mérite Agricole. Men deelt ons mede, dat, in verband met de algemeene mobilisatie, de slagersvaktentoonste:- ling en de nationale vee- en paardententoon- stelling alsmede het concours-hippique, welke 6 en 7 September te Utrecht zouden worden gehouden, voorloopig zijn uitgesteld. Onder Voorst is een 21-jarige militair, af komstig uit Amsterdam, bij het zwemmen -« den IJsel verdronken. Het lijk is nog niet gevonden. In den nacht van Zaterdag op Zondag is op de werf Wilton Feijenoord te Schiedam een doodelijk ongeluk gebeurd. Aan boord van het in aanbouw zijn de tank schip „Saroeno" stapte de 52-jarige arbeider B. H. Heijster bij het verleggen van een planken stelling te veel achteruit, waardoor hij van een hoogte van 3i^ meter viel. Hij werd bewuste loos opgenomen en overleed enkele oogenblik- ken later in de verbandkamer. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot kapelaan te Raalte (H. Kruisverheffing) den Weleerw. heer A. W. B. H. J. Linthorst, tot kapelaan te Wehl den Weleerw. heer A. B. Kolk man, tot kapelaan te Nijverdal den Wel eerw. heer H. W. A. Sterenborg (Neom.) en heeft den Weleerw. heer G. J. van Bentum (Neom.) opgedragen zijn studies voort te zetten te Nijmegen. Op 61-jarigen leeftijd is overleden de hoog- eerw. heer Benedictus Hub. Maussen, kanunnik regulier der Orde van Premonsteit, missiona ris, pastoor van Alto-Therezopolis (Brazilië), geb. te Maastricht. dl

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 9