Mobilisatiedag verliep naar wensch ECHT 'N MAN Vraagrubriek per radio Faciliteiten voor forensen Uitbreiding van uitvoerverboden Instelling van Rijksbureaux Het militaire vervoer BEWONDERENSWAARDIGE KALMTE WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1939 Het aangeven van de paarden bracht veel leven en drukte mee Stilte langs de grens Officieel antwoord van bevoegde instantie P.T.T.-kantoren op Koninginnedag Normale openstelling POLITIERECHTERS Voor den tijd van twee jaren aangewezen VERKEERSVOORSCHRIFTEN Voor militaire bestuurders Vischprijzen gedaald Gevolg van de onmogelijkheid tot vervoeren PROF. SLOTEMAKER DE BRUÏNE Oud-minister keert terug in de Tweede Kamer De „Dempo" vroeger thuis Spoorwegabonnementen ook geldig op tramlijnen GIFT VAN HET PRINSELIJK PAAR AANVRAGEN OM PERSONEEL Opwekking zich tot Arbeids beurzen te wenden O.a. voor benzine, hout en manufacturen Vrijwillige burgerlijke dienstverleening Oproep van de Interdiocesane Jeugdcommissie Voor geneesmiddelen, papier, katoen en jute, wol, smeer oliën en vetten De contact-commissie voor de arbeidsmarkt Misverstand omtrent haar taak Mr. J. VAN DE MORTEL EERSTE KAMERLID Gouden jubileum Geen audiëntie „Aan alle vervoerseischen hebben de Spoorwegen volledig kunnen voldoen" Geen goederenvervoer GEMEENTEBEGROOTING VAN DEN HAAG Verhooging aantal opcenten op fondsbelasting? Pater N. van Rijn O. P. herstellende UIT DE STAATSCOURANT Luchtvaartdienst P.T.T. Landbouwhoogeschool DOOR IAN HAY <Van onzen specialen verslaggever) In den lande, 29 Aug De eerste dag van de mobilisatie is heel rustig verloopen. Althans in de stad waar wij op het oogenblik vertoeven en waar wij opgesloten hebben gezeten. Van vroeg in den morgen af is het een drukte geweest van militairen, die per bus en tram uit de omgeving werden aangevoerd en die op net station stonden te wachten tot er een trein zou komen, waarmee zij zouden kunnen ver trekken. De perrons waren vol. Extra lange treinen kwamen langs, geheel gevuld met soldaten. Steeds weer gingen groote groepen weg, tot op het eind van den voormiddag de grootste drukte begon te luwen. Om ongeveer elf uur vervoerden de bussen weer burgers en daarna begon het kleine interlocale verkeer weer zijn gewoon karakter aan te nemen. Van tijd tot tijd kwamen nog kleine groepen soldaten aan, bepakt en met koffers, maar het trekken der militairen was toen niet grooter meer dan men den laat- sten tijd voortdurend heeft kunnen zien. Het was voor de burgers natuurlijk een on gewoon schouwspel en men zou verwachten dat het rondom het station zwart van de menschen zou zijn. Doch dit viel nogal mee. Er waren wel wat groepjes belangstellenden, maar over druk was het nergens. Veelal waren het vrou wen, die mee waren gekomen om afscheid te nemen van haar man. Zij hielden zich flink en rustig, bijna allen zonder uitzondering. Op de wegen, die naar de grens voeren, was van de mobilisatie al heel weinig te merken. De versperringen zijn al geen ongewoon gezicht meer; boomen, voorzien van springstoffen, ai evenmin en schildwachten heeft men op deze wegen al maanden kunnen zien. Het eenige nieuwe is, dat men overal inderhaast de weg wijzers van den A.N.W.B. afbreekt, een gewone mobilisatiemaatregel, die echter wel vreemd aandoet. Het is een van de dingen, waaraan men kan zien, dat de toestand toch niet heele- maal normaal is. Iets wat wel veel leven en drukte meebrengt, was het aangeven van de paarden. Langs een groot veld waren touwen gespannen; er was een afgesloten ruimte waar de dieren gekeurd wer den en waar zij al dan niet het certificaat van geschiktheid verkregen. Van des morgens zeven uur af trokken van de dorpen rondom de boe ren met hun paarden naar de stad. In de stra ten rondom het afgesloten terrein stonden hon derden dieren te wachten tot laat op den mor gen en in den middag trokken de boeren met hun paarden weer terug naar hun dorpen. Sommige paarden hebben een label aan hun halster bevestigd, andere niet. Het is het tee- ken van hun goedkeuring. Ook de wagens moeten aangebracht worden en op het terrein, waar dit geschiedt, is het niet minder druk, maar wel minder levendig dan bij de paarden. Er is tengevolge daarvan moeilijk aan een wagen te komen. Alles wat 's morgens nog vrij was, was daags te voren al verhuurd aan hen, die in de morgenuren geen gebruik konden maken van de bussen en die toch nood zakelijk op reis moesten, hetzij de gewone da- gelijksche reis naar hun werk in een plaats in de omgeving, hetzij een verdere reis. Toen wij eindelijk laat in den voormiddag een auto konden krijgen, hebben wij een tocht gemaakt langs de grens. Daar was heelemaal niets te zien of te beleven. Het eenige opvallende was de stilte. Er reden bijna geen auto's en de groote internatio nale verbindingswegen waren even stil als in Amsterdam de grachten op Zondag middag. Niet omdat de wegen afgesloten waren, want overal waar wij kwamen kon den wij nog passeeren, maar het schijnt, dat in deze spanning niemand er iets voor voelt om ver van huis te gaan. Maar dat men geïsoleerd zat, merkte men Uinsdag overdag pas goed, als men interio- caal wilde telefoneeren. Voor een gesprek daarop men anders slechts tien minuten of een kwartier behoeft te wachten, had men nu Uren noodig. Alle militair verkeer gaat op de telefoonlijnen voor en dat men daarom enkele Uren op een verbinding moest wachten, was biet ongewoon. Dat zijn zoo van die kleine din- Sen, die het leven onaangenaam maken, maar Uien accepteert het rustig, omdat er nu een- hiaal toch niets aan te doen is. Men aanvaardt dit alles met dezelfde rust en kalmte, waarmee iedereen alles accepteert. Dit ts waarschijnlijk wel de beste wijze, waarop men de stemming overal kan omschrijven. Er heerscht een bewonderenswaardige kalmte, die het meest tot uiting komt in het ontbreken van den overmoed, welken men anders vaak kan waarnemen als teeken van verborgen onrust. Hier in de grensstreken is de stemming ai heel gelijkmoedig. Als men er naar vraagt, krijgt men ten antwoord: och, wij zijn er on derhand aan gewend en wij trekken er ons maar niets meer van aan. Wat niet wegneemt, dat de zorg om den in ternationalen toestand blijft bestaan en dat elke poging, om den vrede te behouden, met vreugde wordt begroet. In verband met de talrijke vragen om in lichtingen, welke in deze dagen op militair gebied aan de betrokken autoriteiten gesteld worden, is besloten, dat op vragen, waarvan de beantwoording in breeden kring belangstelling heeft, in aansluiting op de nieuwsberichten van het A.N.P. het officieele antwoord gege ven zal worden. Vragen, welke voor beantwoording langs dezen weg in aanmerking komen, kunnen ge richt worden aan het secretariaat van de radio-omroep-contröle-commissie, Maurifaskade 17 te 's Gravenhage, dat zich terzake met de bevoegde militaire autoriteiten in verbinding zal "stellen en voor doorgifte van de officieele beantwoording aan het A.N.P. zorg zal dragen. In verband met den bijzonderen toestand zul len de P.T.T.-kantoren op 31 Augustus as gewoon, als op eiken werkdag, zijn opengesteld. Het publiek kan op dien dag dus op de kan toren voor alle post, telegraaf- en telefoon zaken, enz. normaal terecht. Ook de administratieve bureelen, zooals die der inspecties, der telefoondistricten en van het hoofdbestuur zullen dien dag, evenals de tech nische dienst van het bedrijf, normaal func- tionneeren. In verband met de buitenlandsche omstan digheden is bepaald, dat de sluiting van het Centrale Girokantoor te 's-Gravenhage op den verjaardag van H. M. de Koningin niet door gaat. De dienst zal op dien dag worden uitge voerd als op gewone werkdagen. De minister van Justitie heeft voor den tijd van twee jaren aangewezen, met ingang van 1 September 1939 tbt leden in de enkelvoudige kamer voor de vereenvoudigde behandeling van strafzaken bij de Arrondissementsrechtbank te 's-Hertogenboschmr. A. W. Kleinenhammans; Breda: mr. J. P. B. J. Godding; Maastricht: mr. C. J. J. M. Petit; Roermond: mr. H. Diep- huis; Arnhem: mr. J. F. van Beeck Calkoen; Zutphen: mr. A. H. van der Giesen; Zwolle: mr. A. J. M. van Heijst; Almeloo: jhr. mr. G. W. Mollerus; 's-Gravenhage: mr. F. J- de Jong; Rotterdam: mr. dr. J. M. de Mobr; Dordrecht: mr. J. Bentfort van Valkenburg; Middelburg: mr. Th. Portheine; Amsterdam: mr. dr. N. Muller; Alkmaar: mr. J. Krabbe; Haarlem: mr. E. J. W. Top; Utrecht: mr. J. J. Plugge; Leeu warden: mr. E. J. baron van Imhoff; Gronin gen: mr. B. P. Enklaar: Assen: mr. A. J. E. Terwindt, rechter. De chef van den generalen staf heeft be paald: le. Dat de militaire bestuurders de verkeers- voorschriften, met uitzondering van die voor schriften, welke aan ander verkeer te hunnen opzichte voorrang geven, moeten blijven opvol gen, voorzoover zulks met de belangen van hun dienst strookt. Zoo zullen zij rechts moeten houden, niet rechts mogen inhalen, maximumsnelheden in acht moeten nemen en verkeersteekenen moeten opvolgen. 2e. Dat de militaire bestuurders geen voor rang behoeven te verleenen aan ander verkeer, doch ten opzichte van dat andere verkeer niet zullen mogen doorrijden, dan met in acht ne ming van een groote mate van zorgvuldigheid in het bijzonder t.o.v. verkeer dat ingevolge de normale verkeersvoorschriften voorrang zou hebben, opdat de kans op aanrijdingen zooveel doenlijk worden beperkt. Het vorenstaande geldt niet ten opzichte van het verkeer op voorrangswegen, aan welk ver keer onder alle omstandigheden den voorrang moet worden gelaten. 3e. Dat als militaire bestuurders in den zin van deze order slechts worden aangemerkt, de bestuurders van vierwielige motorrijtuigen, voorzien van het rood-wit-blauw-kenteeken, alsmede de bestuurders van tweewielige motor rijtuigen, voorzoover deze laatste bestuurders door de terzake bevoegde militaire bevelhebbers voorzien worden van een breeden rood-wit-blau- wen band om den linker arm. De onverwachte maatregel van de Nederland- sche Spoorwegen, om voorloopig geen goederen te verzenden, heeft ook op den vischhandel een nadeeligen invloed uitgeoefend. Met dit uitzicht voor oogen hebben tal van handelaren er van afgezien in te koopen en bleven de orders van daag onuitgevoerd. Het gevolg hiervan was, dat de prijzen voor vele vischsoorten sterk daalden, vooral van kabeljauw. Slechts een aantal han delaren kocht partijen visch op, welke voorna melijk per auto naar België werden verzonden of in het koelhuis zijn opgeslagen. Het bestuur van de IJmuider Vischhandelarenvereeniging zal trachten de vischvoorziening in Nederland met een aantal vrachtauto's zoo goed mogelijk te regelen. Voorts vernemen wij nog, dat tal van reeders van visschersvaartuigen en trawlers op zee langs radiografischen weg opdracht hebben gegeven, zoolang mogelijk op zee te blijven, als hun kolen en proviand het toelaten. Prof dr. J. R. Slotemaker de Bruine, oud-mi nister van Onderwijs,, die in de vacature-De Geer is benoemd tot lid van de Tweede Ka mer, heeft die benoeming aangenomen. Het m.s Dempo" van de Rotterdamsche Lloyd, dat oorspronkelijk Donderdagmorgen om zeven' uur uit Indië te Rotterdam zou aankomen, wordt hedenmiddag om vier uur te Rotterdam verwacht. Aan reizigers wordt 't volgende medegedeeld: Algemeene abonnementskaarten en weekkaar ten zijn tot nader order zonder bepaling geldig op de lijnen van de Noordi-Zuidhollandsche Tramwegmaatschappij, vcor zoover deze lijnen aan de spoorwegtrajecten evenwijdig loopen. Het vorenvermelde geldt niet ten opzichte van: a. de tramlijn HaarlemHeemstede en de autobuslijnen te Haarlem en omgeving. b. de stadslijnen te Leiden. c. de locaaldienst ScheveningenVoorburg. Houders van alle soorten abonnementskaarten Nederlandsche Spoorwegen, geldig tusschen Hi'- versum en Amsterdam en tusschen Naarden- Bussum en Amsterdam, kunnen tot nader order op vertoon van hun abonnementskaart zonder betaling met de Gooische tram naar en van Amsterdam reizen, voor zoover deze plaatsruimte beschikbaar heeft en voor zoover zij in verband met de beperkte dienstregeling Nederlandsche Spoorwegen geen gelegenheid krijgen om per spoor te reizen. De directie der Nederlandsche Spoorwegen deelt nog mede, dat inlichtingen omtrent het rijden van aanvullende busdiensten worden verstrekt door de stations. Men verzoekt ons mede te deelen dat de reeds door ons vermelde gift van 10.000 van H. K. H. Prinses Juliana voor ontwik keling en ontspanning van militairen niet is een gift van H. K. H. Prinses Juliana alleen maar van H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard tezamen. De Regeeringspersdienst deelt ons mede, dat de directeur van den Rijksdienst der Werkloos heidsverzekering en arbeidsbemiddeling in over leg met de contactcommissie voor de arbeids markt, waaromtrent in de bladen reeds mede- deelingen werden opgenomen, aan de directeu ren der districtsarbeidsbeurzen heeft opgedragen, cm, in verband met de tegenwoordige buitenge wone omstandigheden, er voor zorg te dragen, dat alle aanvragen van werkgevers om personeel, waarin de arbeidsbeurzen ter plaatse of uit het district niet kunnen voorzien, eiken dag aan hem doorgezonden worden. Deze aanvragen worden dan in het dagelijk- sche bericht aan de andere arbeidsbeurzen doorgezonden, opdat zoo spoedig mogelijk de el- De regeering' heeft het noodig geoordeeld de reeds bekend gemaakte verboden van uitvoer voor bepaalde goederen aan te vullen met de volgende uitvoerverboden: Benzine, petroleum, gasolie, stookolie, ruwj aardoliën en andere derivaten, distillaten en residu's hiervan. Minerale smearoliën, consistentvet, parafine, aardwas en ceresine, vaseline. Wol in eiken vorm. Ruw phosphaat. Gecalcineerde soda, kristalsoda, dubbclkooi- zure soda, bijtende soda en natronloog. Beenderen, lijmvleesch en beenzwart. Dierlijke organen en ander slachtafval. Bleek- of volaarde. Lucifers. Boven- en ondërkleeding. Garens van kunstzijde of van katoen met kunstzijde, alsmede afvallen van kunstzijden garens en' stapelvezels van kunstzijde. Manufacturen, stoffen en weefsels van wol of van wol met andere stoffen vermengd, uitgezonderd laken. Manufacturen, stoffen en weefsels van ka toen, tafel- en servetgoed, handdoeken en ander huishoudgoed, beddelakens en sloopen, zakdoe ken, dweilen en poetskatoen. Manufacturen, stoffen en weefsels met rub focr Manufacturen, stoffen en weefsels (geen tri cot) van echte zijde en kunstzijde, al dan niet tezamen of met andere stoffen dan wol, tricot aan het stuk of in al dan niet afgepaste stuk ken. Houtcellulose. Hout van alle soorten, heipalen, steigerhout. telegraafpalen en dwarsliggers hieronder be grepen. Triplex en multiplex. Houtslijp. Kogels- en rollenlagers, zoomede hiervoor te bezigen kogels en rollen. Gist. Harde, zachte en vloeibare zeep, zeeppoeder, -vlokken en -schilfers en waschpoeder. Zijden builgaas en de uit of met zoodanig gaas geheel of hoofdzakelijk samengestelde builkleeden en builzakken. Leder en alle daarvan geheel of hoofdzakelijk vervaardigde artikelen. Ook ten aanzien van deze goederen zullen indien de hier te lande aanwezige voorraaer. zulks toelaten, dispensaties kunnen worden ver leend. Ter verkrijging' daarvan wende men zich tot het Crisis Uitvoer Bureau, Piet Heinplein 6, 's Gravenhage. De Interdiocesane Jeugdcommissie, de cen trale van het katholieke jeugdwerk in Neder land, dringt er bij de haar aangesloten vereeni- gingen en instanties op aan, gevolg te geven aan het verzoek van den regeeringscommissaris voor vrijwillige burgerlijke dienstverleening en zich vrijwillig beschikbaar te stellen voor het verrich ten van diensten in buitengewone omstandighe den en ten spoedigste daarvan mededeeling te doen. De Interdiocesane Jeugdcommissie heeft te dien einde aan de topbesturen van de ka tholieke jeugdvereenigingen en diocesane in stanties een circulaire gezonden, waarin aan de bij haar aangesloten vereenigingen en-instanties dringend wordt verzocht, aan den oproep van den regeeringscommissaris voor de vrijwillige burgerlijke dienstneming gevolg te geven. ders in het land beschikbare arbeidskrachten kunnen worden aangeboden. Hierdoor ontstaat de mogelijkheid, om zeer snel zoo goed mogelijk in de behoeften van het bedrijfsleven te voor zien. Den werkgevers wordt aangeraden, zich thans meer dan ooit om personeel tot de orga nen der arbeidsbemiddeling (arbeidsbeurzen en -agentschappen) te wenden. Veei stagnatie in de bedrijven kan hierdoor voorkomen of zeer snel opgeheven worden. Als onderdeel van de verschillende voorzorgs maatregelen, die door de huidige omstandig heden geboden worden, maakt de minister van Economische Zaken gebruik van de bevoegd heid, welke hem bij de wet van 24 Juni 1939, no. 633, de z.g. distributiewet 1939, is verleend. Op grond van de bepalingen van de art. 4 tot en met 8 van deze wet, alsmede van het distributieheffingsbesluit 1939, zijn bij beschik king van 28 Augustus 1939 eenige rijksbureaux ingesteld en wel voor genees- en verbandmid delen, voor papier, voor katoen en jute, voor wol, alsmede een bureau voor smeeroliën en vetten. Directeur van de eerstgenoemde vier bureaux zijn de heeren: dr. J. W. Birza, mr. F. H. A. de Graaff, J. A. Panhuyzen, mr. B. J M. van Spaendonck. Het rijksbureau voor genees- en verband middelen is gevestigd Vondelstraat 9 te Am sterdam, voor papier Schotersingel 9 te Haar lem, voor wol Willem 2-straat 47-49, te Tilburg en voor katoen en jute. Velperplein 1 te Arnhem Het bureau voor smeeroliën en vetten is voor loopig ondergebracht bij de directie van Han del en Nijverheid van het ministerie van Eco nomische Zaken, Bezuidenhout 30 te 's Gra venhage. Volledige bijzonderheden zullen in de dag bladen van heden worden opgenomen, terwijl overigens de Kamers van Koophandel en Fa brieken geheel op de hoogte zijn. De bijzondere aandacht wordt erop gevestigd, dat in de be treffende beschikkingen een bepaling is opge nomen, waarbij voorloopig voor een termijn van 14 dagen dispensatie wordt verleend ten aanzien van diverse verbodsbepalingen, hetgeen het bedrijfsleven de gelegenheid zal geven zich aan de bijzondere omstandigheden aan te passen. Omtrent de taak van de dezer dagen ingestel de contact-commissie voor de arbeidsmarkt blijkt eenig misverstand te bestaan. De commissie brengt daarom ter algemeene kennis, dat zij geen personeel in dienst neemt en dat het derhalve geen zin heeft sollicitatie brieven tot haar te richten. Evenmin verleent zij tusschenkomst om indi- vidueele personen aan een betrekking elders te helpen. Verzoeken daartoe dienen tot het plaatselijk orgaan der arbeidsbemiddeling te worden ge richt. Mr. J. C. A. M. van de Mortel te Tilburg, lid der Provinciale Staten van Noord-Brabant, die tot Eerste Kamerlid is benoemd in de va cature, ontstaan door het overlijden van Jhr. mr. A. F. O. van Sasse van IJsselt, heeft deze benoeming aangenomen. Op 31 Augustus zal het vijftig jaar geleden zijn, dat de heer P. J. Janssen te Rotterdam verbonden werd aan de stoombootonderneming H. Janssen, waarvan veertig jaar als directeur te Rotterdam. Onder zijn directie is dit be drijf uitgegroeid tot een der grootste particu liere vervoerbedrijven hier te lande. De jubilaris is een bekende persoonlijkheid in het vereenigingsleven van de beurtvaart. De gewone audiëntie van den minister van Justitie zal Vrijdag 1 September niet gehou den worden. Reeds vóór drie uur, het tijdstip, dat men berekend had, waarop het normale reizigers verkeer weer voortgang kon vinden, was het groote vervoer van militairen Dinsdagmid dag afgeloopen, zoodat om ongeveer half drie de treinen weer voor het gewone pu bliek opengesteld konden worden. Geruimen tijd te voren bevonden zich voor de loketten aan het station te Utrecht, waar we het militaire vervoer vrijwel den geheelen dag hebben gadegeslagen, echter reeds reizigers, die reikhalzend naar het oogenblik uitzagen, waar op zij konden vertrekken. Groot was dit parti culiere vervoer uiteraard des middags en des avonds niet, omdat de meesten reeds daags te voren op reis waren gegaan om hun woon plaatsen te bereiken, doch er waren nog genoeg menschen, die noodzakelijk op reis moesten. De loketten waren alleen opengesteld voor het af stempelen van de vervoerbiljetten der militairen en eerst toen de treinenloop voor het publiek weer normaal werd, kon men kaartjes koopen. Toch zag men ook na drie uur nog militairen arriveeren, maar niet meer in zulke groote groe pen en het station verkreeg weer spoedig zijn gewone aanzien. De heer J. S. Admiraal, de hoofdstations chef, deelde ons mede, dat alles vlot en ge regeld over het geheele land verloopen is, behoudens enkele vertragingen. Aan alle ver voerseischen hebben de Spoorwegen volledig kunnen voldoen. Bij geen enkelen trein be hoefde een militair achter te blijven en zoo konden allen op den vastgestelden tijd de plaats van hun bestemming bereiken. Het goederenvervoer is stopgezet en Dinsdag zijn geen stukgoederen en wagenladingen van burgers meer aangenomen, omdat de wagons voor militairen beschikbaar moeten blijven. De in den nacht van Maandag op Dinsdag aangekomen goederen zijn Dinsdag echter ge woon besteld. De nachtsneligoederentreinen, bij het publiek meer bekend als posttreinen, zullen evenmin rijden. B. en W. van 's Gravenhage hebben de be grooting voor 1940 bij den raad ingediend. Het totaalcijfer voor den gewonen dienst be draagt f 68.609.812.80 zonder saldo, tegenover f 68.530.218.50 (eveneens zónder saldo) op de begrooting voor 1939. Belastingverhooging wordt niet voorgesteld. B. en W. behouden zich echter voor om vóór Mei na te gaan of een verbooging van het aantal opcenten op de gemeentefonds- belasting van 67 tot 70 noodig is. Wij vernemen, dat Pater N. van Rijn OP., die onlangs op den Apeldoornschen weg bij Arn- nem het slachtoffer werd van een botsing met een vrachtauto, goed vooruitgaat. Met ingang van 1 September 1939 is tot com mies in tjjdeltjken dienst- bij den luchtvaart dienst te 's-Gravenhage benoemd de tijdelijk ambtenaar op arbeidscontract mr. H. J. Span jaard. Met ingang van 1 September 1939 is aange wezen als' adjunct-hoofd t.d. van het telefoon district 's-Gravenhage de ingenieur der telegra fie en telefonie, ir. F. O. Bloembergen, thans aangewezen als adjunct-hoofd van het telefoon district te Zwolle, als adjunct-hoofd a.d. van het telefoondistrict te 's-Gravenhage de referen daris der posterijen, telegrafie en telefonie R. de Boer te 's-Gravenhage (tflefoondfctrictsbureel) en als adjunct-hoofd van het telefoondistrict te Zwolle de hoofdingenieur der telegrafie en te lefonie ir. W. C. de Vries, thans te 's-Graven hage (directie td, tc). Voor het tijdvak van 1 September 1939 tot 1 Augustus 1940 is benoemd tot tijdelijk tuinbaas aan de Landbouwhoogeschool te Wageningen, J. Bötzel te Elden (gemeente Eist) 36 HOOFDSTUK XVII Hughie mist zijn trein Met een verdrietig zuchtje legde de tandarts aiJn boor neer en begon iets, dat op een cirkel- ?aa6je geleek, aan zijn electrische boormachine bevestigen. Hughie, achterover in den stoel l'Sgend, hield zich zelf voor den geest, dat dit "(ijkbaar een noodzakelijkheid was, voelde met aün tong naar het gat in zijn kies en dacht, at het nu wel binnen een paar minuten klaar *°u zijn. -.Het is bijna ongelooflijk," zei de tandarts, '■dat er in acht jaar niets aan uw gebit gedaan Een beetje wijder open, alstublieft!" Hughie begreep daaruit, dat hij voor een leu genaar werd uitgemaakt, maar op dat oogen- phk begon de drilboor op volle kracht te wer- *en en hij moest de leuningen van den stoel astgrijPen. ..Iedereen," vervolgde de tandarts, den boor Wegnemend en de holte met ijskoud water uit joelend, „moest eigenlijk zijn tanden elk hall laar laten nazien; een vrouw elke drie maan den." "Een man," zei Hughie, denkend, dat het bo ren nu afgeloopen was, „moet zijn tanden laten nazien, als hij er de gelegenheid toe heeft. Dat is te zeggen," voegde hij er haastig aan toe, toen hij zag, dat de tandarts een nieuw boortje in zijn toestel stak, „ik ben acht jaar in het buitenland geweest." „In onbeschaafde streken misschien?" voeg de de tandarts, zijn hand op den onderkaak van Hughie steunend, om houvast te hebben. „Juist!" hijgde Hughie, wiens hoofd op dat oogenblik bijna platgedrukt werd tegen de vest- knoopjes van zijn operateur. „In dat geval kan ik u het niet al te kwa lijk nemen," zei de tandarts beslist zachtmoe diger van toon. „Uw tong omlaag, alstublieft." Hij voltooide zijn bewerkingen en begon den mond van zijn slachtoffer inte smeren met een goedje, dat naar oude, halfvergane sponzen- zakjes, smaakte. „Uw tanden zijn op onbegrijpelijke manier gezond en gaaf gebleven," vervolgde hij als een verongelijkte rechtvaardige, die de beleediging niet kwalijk wil nemen. „Daar zit nog een klein gaatje, maar anders is er niets te vinden." Hü begon een geheimzinnig mengsel, dat op cement geleek, te maken. „U moet bijzonder voorzichtig met uw dieet zijn geweest." „Geen zoetigheid." zei Hughie lakoniek. „En dan heb ik nog al vaak mijn vleesch zoo van het been afgekloven. Dat houdt je tanden blank, is het zoo niet?" De tandarts zette het cement neer en keek boos. Geen beul kan een grapje van den ver oordeelde. die eeradbraakt wordt, velen. Maar Hughie lag achterover met zijn oogen dicht en keek heelemaal niet grappig. Toch kon de tand arts niet dulden, dat zooiets zich herhalen zou. Dus stopte hij hem een soort rubber wig tus schen zijn kiezen, zoodat Hughie niet anders dan ongearticuleerde geluiden kon voortbren gen. Daarna begon hü met zijn cement te wer ken „Bent u misschien bij onze tegenvoeters ge weest?" „Uch, uch, uch," kreunde Hughie moeizaam. „Och zoo! Dat moet wel interessant zijn ge weest. Hebt u gelegenheid gehad, de kwestie van koloniale preferentie met de vooraanstaan de lui daar te bespreken?" „Uch!" kreeg hij ten antwoord. „Jammer. Maar misschien hebt u uzelf eenig idee kunnen vormen over de algemeene Austra lische opvatting omtrent dat vraagstuk." „G-r-r-r-! uch! tjk, tjk." „Ik voor mij," vervolgde de tandarts, het amalgaan tusschen duim en voorvinger rollend, „ik ben een aanhanger van de beginselen van den onsterfelijken Richard Cobden. En u?" Hughie wilde antwoorden, maar juist op dat oogenblik blies de tandarts heete lucht in de te vullen holte en Hughie kreunde van pün. Twintig minuten later stond Hughie op straat en wist niet, wat hij zou beginnen. Eigenlijk had hij nu met Lance Gaymer moeten gaan lunchen. Maar deze had geen gehoor gegeven aan zijn schriftelijke invitatie en was niet op de afgesproken plaats verschenen. Hij had Joan echter beloofd, naar den welstand van haar broer te informeeren. En nu de berg niet naar Mohammed was gekomen, moest Mohammed wel naar den berg gaan. Hij riep dus een taxi aan en was juist bezig, den chauffeur het adres van Lance op te geven toen er iets eigenaardigs gebeurde. Eigenlek was het een beschikking van de voorzienigheid. Want als Hughie er niet op gestaan had, dat de tandarts ook het kleine gaatje nog had ge vuld, hoewel die menschlievende man het tot een andere gelegenheid had willen uitstellen, dan had hij die taxi twintig minuten eerder noodig gehad en was hij zijn belooning misge- loopen. Mevrouw Lance Gaymer kwam namelijk juist op dat oogenblik den hoek van een stille straat om en stak vlak voor de taxi de straat over. Hughie sprong eruit en begroette haar. „Nee maar," riep mevrouw Gaymer uit, „dat is warempel mijnheer Marrable zelf." En ze glimlachte zoo betooverend tegen Hughie, dat de chauffeur waarschuwend kuchte. „Stel je nou toch voor, dat ik u moet ontmoeten!" riep ze luid over straat. „Weet u soms, mevrouw Gaymr, ofe uw man gisteren een brief van me gekregen heeft?" Neen, mevrouw wist wel zeker van niet. De arme jongen lag al een week tebed met de griep en zijn vrouw had al zijn correspondentie ver zorgd. Misschien dat Hughie den brief naar Maide Vale, haar vorig adres had gestuurd. Ja, dat was hét geval. „Daar heb je het!" riep mevrouw Gaymer uit, „we zijn zes weken geleden verhuisd. We wo nen nu in Balham." 'Hughie kende de buitenwijken niet goed ge noeg om te kunnen beoordeelen of dit een vooruitgang beteekende en hij zei dus slechts, dat hij hoopte, Lance spoedig hersteld te zien. „Ik zou hem graag komen bezoeken, als ik mag. Ik had hem gevraagd, met me te gaan lunchen, maar dat zal nu wel niet gaan." „Daar hebt u gelijk in. Hü is heelemaal niet in orde. Hij ontvangt niemand," zei mevrouw Gaymer omzichtig. „Ik zou niet lang blijven," verzekerde Hughie haar. „Gaat het over zaken?" vroeg mevrouw Gay mer, ietwat vüandig. „Ja," antwoordde Hughie. Mevrouw Gaymer nam hem nieuwsgierig op. Tegen de meesten zou ze botweg gelogen heb ben, dat haar man niemand ontving, want ze had er haar reden voor, iedereen zooveel moge lijk uit Balham weg te houden. Maar ze had altüd een zeker zwak gevoeld voor Hughie. Hij behandelde haar net als anderen, met ouder- wetsche hoffelükheid, die zijn gewone kennissen soms een beetje verveelde, maar waarvan iemand als mevrouw Gaymer oprecht genoot. „Zoudt u morgen kunnen komen?" vroeg ze tenslotte. „Ik moet vanavond naar huis terug," ant woordde Hughie, „mag ik dan in den namiddag naar hem toekomen? Of nog beter, wilt u mis schien met me ergens gaan lunchen, om daar na samen naar huis te rijden? Of moet u soms naar den zieke terug?" Mevrouw Gaymer zei, dat ze daartoe gaarne bereid was, maar wilde toch graag, dat Hughie haar een uurtje vooruit liet gaan omdat er thuis nog zooveel „op te redderen" viel. Hughie brcht haar naar een gelegenheid, waar hij niet graag met zijn kennissen zou ge komen zijn. maar die in de oogen van mevr. Gaymer allicht deftig genoeg zou wezen. Toen mevrouw Gaymer eindelijk haar pogingen, om haar gastheer te toonen, dat ze een dergelüke omgeving wel gewend was, opgaf, werd ze ge zellig genoeg. Ze sprak den kellner met „John ny" aan en wisselde een paar woordjes met den gérant, toen deze voorbij hun tafeltje kwam. Ze rookte tien sigaretten en prees de champag ne, door Hughie op de wünlijst herkend als het zoetste en strooperigste brouwsel, dat ooit van kruisbessen gemaakt was. Maar mevrouw Gay mer vond het goedje verrukkelük en voor het eerst in zijn leven besefte Hughie het nut van een universitaire opvoeding. Plotseling vroeg mevrouw Gaymer: „Ken je soms een paar theaterdirecteuren, beste jongen?" „Ja, hoe dat zoo?" vroeg Hughie, die er wel eens eentje ontmoet had. „Wel, je hebt me altüd als een mensch be handeld, wat ik van je meeste familieleden niet kan zeggen. Dus zal ik je dat vertellen. Op slot van zaken heb ik toch nog eergevoel en „Ja. maar die theaterdirecteuren?" vroeg Hughie tactvol. „O, ja. Zou een van die lui me soms een baantje kunnen geven? In het koor zou me al mooi genoeg zün. Daar ben ik vroeger ook in gewéést." (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 3