We luisteren naar j „ICK DIEN i i i u AANWIJZING DISTRIBUTIE GOEDEREN WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1939 Wethouderskeuze in het gedrang Door mobilisatie van den gemeenteraad Drukkosten van de distributiekaarten Bedrag geraamd op f 60.000 Toelating vluchtelingen Kennisgeving van den minister van Justitie Vier maanden voor belastingontduiking GEWEIFELD BIJ HET OVERSTEKEN Bejaard heer doodelijk gewond VOLKENBOND EN VREDE DANKT DE KONINGIN BEHOUD SCHEEPSRUIMTE Benoeming commissies Bestrijding van den Colorado-kever Kosten van bestrijding geraamd op f 220.000 AANLEG WEG KRIJGSGEVANGENEN IN SPANJE Internationale Jeugdbedevaart uitgesteld Waterwinning in Zuid-Limburg Examen hoofdakte Teekenen M. O. Distributieheffings- besluit 1939 Het treedt 31 Augustus in werking SCHEPENVORDERINGSWET Vaststelling van de vergoeding VOOR EEN GEREGELDE VOEDSELVOORZIENING Geneesmiddelenbeschikking W olbeschikking Papier beschikking Katoenbeschikking Jutebeschikking Minerale smeeroliën en -vettenbeschikking MARKTEN Arbeider verdronken VAN HET KATHOLIEKE KAMP Jaarvergadering R.K.F. Thans op Zaterdag 9 September VERGADERING D.H.V.B. UITGESTELD Donderdag 31 Augustus t Nu ben je ergens in ons land, of manschap aan de grens, Ons moed insprekend ben je heengegaan, Je keek ons nog eens even lachend aan Maar wat gebeuren zaldat weet geen mensch. Je riep je moeder een vaarwel, je meisje of je vrouw, En van je werk, je zaken ging je heen. Wat gist'ren nog verschilde werd nu één, In plichtsbesef, beradenheid en trouw. Je was wel wat verbouwereerd door 't spel der politiek, Want part noch deel had jij daar immers aan. Maar toen het land je riep ten je gegaan, Sti' nagestaard, begrepen door 't publiek. Jij moest met 't grauwe leger mee, en wij, wij gingen heen, Maar ieder oogenblik zijn w'ailen je nabij, Want in den geest marcheeren w'aan je zij Waar je ook bent, nooit ben je er alleen. Wij kennen jullie offer nu, maar ook onz' eigen taak: Wij moeten thans aan ieder laten zien Hoe wij verstaan de Nassauspreuk: ick dien, Voor God en land voor onze goede zaak! HERMAN KRAMER De burgemeester van Maastricht, Jhr. Mr. W. Michiels van Kessenich, heeft den Minis ter van Binnenlandsche Zaken het volgende schrijven doen toekomen: Aangezien meerdere leden van den nieuwen gemeenteraad zijn gemobiliseerd en het om meervoudige reden gewenscht is, dat de aan staande Dinsdag plaats hebbende wethouders keuze geschiedt door de voltallige gemeente raden, verzoeken wij Uwe Excellentie te be vorderen, dat de gemobiliseerde leden van den gemeenteraad in de gelegenheid worden gesteld Dinsdag de raadsvergadering bij te wonen. Aan de toelichting tot de ingediende aanvul- lingsbegrooting van economische zaken voor 1938 ontleenen wij nog het volgende: Het in April 1937 ingestelde rijksbureau voor bereiding voedselvoorziening in oorlogstijd, aan welk bureau werd opgedragen onder leiding van den regeeringscommissaris voor den akkerbouw en de veehouderij de noodige maatregelen voor te bereiden, welke de voedselvoorziening in tij den van oorlog, oorlogsgevaar of andere buiten gewone omstandigheden vereischt, heeft in ver band met de in September 1938 optredende in ternationale spanningen een nooddistributie- kaart doen drukken en gereed leggen, waarvan de kosten rond f 13.000 hebben bedragen. Voorts is een bedrag uitgetrokken ter dekking van de kosten welke verbonden zijn aan het doen drukken en gereed leggen van distributie-stam kaarten en ander drukwerk, benoodigd voor de distributie van levensmiddelen in tijden van mobilisatie of oorlog. In overleg met zijn ambtgenooten, deel uit makend van de ministerieele commissie voor defensie-aangelegenheden, heeft de minister van Economische Zaken besloten deze bedragen tot een geraamd totaal van f 60.000 ten laste van de begrooting 1938 van zijn departement te bren gen, waaronder voornoemd bureau ressorteert. De minister van Justitie brengt, in verband met de buitengewone omstandigheden, voor het tegenwoordige, nader het navolgende ter kennis van alle organen, belast met het toezicht op de politiaire grensbewaking, en vestigt daarop, voor zoover noodig, de aandacht van de hoofden van plaatselijke politie. 1. Vluchtelingen (Joodsche emigranten, enz.) die aan de grens kunnen vertoonen een vanwege den minister van Justitie afgegeven schriftelijke toestemming tot voorloopig verblijf, welke is gedateerd na 1 Juli 1939, kunnen nog in Neder land worden toegelaten. Voor dien datum aan vluchtelingen afgegeven toestemmingen, waar van tot nu toe geen gebruik is gemaakt, moeten echter als vervallen worden beschouwd. Toe lating kan daarop niet meer geschieden. 2. Het is gebleken, dgt misverstand bestaat met betrekking tot hei begrip vluchtelingen, bedoeld onder punt 2 van de bekendmaking d.d. 24 Augustus 1939. Onder vluchteling dient aldaar uitsluitend te worden verstaan de categorie van Joodsche emi granten, enz. en niet vreemdelingen, de in ver band met den internationalen toestand op regel matige wijze via ons land naar het land hunner nationaliteit willen terugkeeren. Het Haagsche gerechtshof deed heden uit spraak in de strafzaak tegen Mr. J. A. V. R. v. d. K., die wegens het doen van onjuiste aangifte voor de vermogens- en inkomstenbelasting door de Haagsche rechtbank veroordeeld is tot een geldboete van f 10.000 subs. 6 moanden hech tenis. Conform den eisch van den advocaat-generaal heeft het Haagsche gerechtshof het vonnis van de rechtbank vernietigd en verdachte een ge vangenisstraf van vier maanden opgelegd. Te Raamsdonksveer is de zestigjarige heer P. Tabak uit Raamsdonksdorp, die weifelde bij het oversteken van de Prins Hendrikstraat, aange reden door den wielrijder K. uit Raamsdonks veer. De heer T. werd tegen den grond gesmakt en bleef bewusteloos met een bloedende hoofdwonde liggen. Hij werd naar zijn woning overgebracht, waar bleek, dat hij een schedelbasisfractuur had opgeloopen. In den loop van den middag is hij aan de gevolgen overleden. De Vereeniging voor Volkenbond en vrede heeft tot H. M. de Koningin en tot Z. M. den Koning der Belgen een telegram gericht, om den eerbiedigen dank der vereeniging uit te spreken voor het genomen initiatief tot be houd van den vrede en den wensch uit te spreken, dat dit initiatief rijpe vruchten mo ge dragen. Bij K. B. van 29 Augustus is een algemeene maatregel van bestuur vastgesteld, waarbij is bepaald, dat de Kroon met betrekking tot het verleenen en onthouden van vergunningen tot handelingen, als omschreven in artikel 2, lid 4, onder a. en b. van de wet behoud scheepsruimte 1939 zal benoemen: a. een commissie, welke tot taak zal hebben den betrokken minister van advies te dienen tenaanzien van Nederlandsche zeeschepen; b. een commissie, welke tot taak zal hebber, den betrokken minister van advies te dienen ten aanzien van binnenschepen, die in Neder land thuisbehooren. De betrokken ministers kunnen nadere rege len stellen met betrekking tot de werkwijze van de commissiën. Behoudens de in het K. B. bepaalde uitzon deringen wordt een beslissing omtrent het ver leenen en onthouden van een vergunning, als bedoeld in artikel 4, lid 4, van de wet, niet ge nomen dan nadat door den minister het advies van de daartoe aangewezen commissie is inge wonnen. Dit besluit treedt in working met ingang van 31 Augustus. Op de Rijksbegrooting voor de jaren 1936, 1937 en 1938 werd een memoriepost gebracht voor de bestrijding van den Colorado-kever, zulks in verband met de omstandigheid, dat dit insect in 1936 in België op zeer korten afstand van onze Zuidelijke landgrens werd waargeno men en het derhalve noodzakelijk werd geacht de noodige voorbereidingsmaatregelen te treffen om bij eventueele verschijning op Nederlandsch gebied tot onmiddellijke bestrijding te kunnen overgaan. De kever, welke in 1937 voor het eerst op enkele plaatsen in het Zuiden van ons land werd aangetroffen, heeft zich in 1938 op ver scheidene andere plaatsen vertoond, blijkbaar door den sterken Zuiderwind hierheen gedreven. Daar de bestrijding van den kever zoowel voor onze cultuur als voor onzen handel van het hoogste belang moet worden geacht, moest deze doeltreffend en krachtdadig worden ter hand genomen. De kosten, verbonden aan de bestrijdings maatregelen, welke bestaan in het afzoeken van de terreinen en het bespuiten van het aardap pelgewas met loodarsenaat in de omgeving van de plaatsen, waar de eerste inval der kevers wordt vastgesteld, worden in verband met de groote afmetingen van het gebied, waarover de kever zich reeds heeft verspreid, geraamd op f 220.000. De Rijkswaterstaat heeft aanbesteed: 't aan leggen van de aardebaan van een gedeelte van weg no. 2 van het rijkswegenplan 1938 tusschen de Winkel en de Geuzensloot in de gemeente Abcoude-Baambrugge. Laagste inschrijfster de N.V. Hillen en Roo- zen en Betonbouw Trio te Amsterdam voor f 856.000.—. Het Communistisch Tweede Kamerlid De Vis ser heeft aan den minister van Buitenlandsche Zaken vragen gesteld omtrent het lot der krijgs gevangenen in Spanje, t Het Algemeen Secretariaat der K.A.J. meldt, dat de Internationale Kajottersbedevaart naar Rome, zoowel voor de meisjes als voor de jon gens, uitgesteld wordt tot het oogenblik, dat al de wederopgeroepenen er aan zullen deelnemen. De K.A.J. en V.K.A.J. doen beroep op alle Kajotsters en Kajotters, opdat zij zouden blij ven bidden en offeren voor het bekomen van den vrede. Ingediend is een wetsontwerp tot verklaring van het algemeen nut der onteigening van per- ceelen enz. noodig voor uitbreiding van het waterwinningsgebied in de gemeente Ambij, Meerssen en Wittem van de N.V. Waterleiding maatschappij voor Zuid-Limburg gevestigd te Maastricht. ARNHEM Geëxamineerd 7 candidaten. Geslaagd de heeren P. van der Vegt, Arnhem; G. G. J. van Kampen, Gaanderen; L. Hengel- feld. Aaalten. ARNHEM. Geslaagd: mej. E. Hendriks en de heeren L. Hengefëld, Aalten; P. v. d. Vegt, Arnhem; G. J. van Kampen, Gaanderen; P. Bonk, Apeldoorn en A. Th. J, Garben, Lent. 's GRAVENHAGE. Geslaagd voor akte Mb de heeren H. M. W. A. de Jong te Scheveningen, A. C. de Koning te Gouda, P. L. Maandag te Arnhem. J. C. Maas te Amsterdam, J. J. Schutte en G. J. Voskuyl, beiden te Den Haag, afgewezen: drie candidaten. Bij K. B. van 29 Augustus is een algemeene maatregel van bestuur vastgesteld, waarbij is bepaald, dat wanneer ingevolge artikel 3 van de I zeeschepenvorderingswet 1939, een vordering is gedaan, de vergoeding, welke door den betrok ken minister in onderling overleg met den ree der of bij gebreke daarvan met den eigenaai van het schip wordt vastgesteld, zal worden be paald op het gemiddelde van de bevi ach tings tarieven geldende gedurende een aan'het tijd stip der vordering al dan niet onmiddellijk voorafgaand, door den minister van Economi sche Zaken aan te wijzen tijdvak van ten minste dertig dagen. Wanneer omtrent de vergoeding in onderling overleg, als bedoeld in het voorgaande artikel, geen overeenstemming is bereikt, zal de com missie, bedoeld in artikel 4. tweede lid, der zeeschepenvorderingswet 1939, de vergoeding vaststellen op een redelijk cijfer. Zij zal aan dc- vaststelling van dat cijfer ten grondslag leggen een door haar op te maken exploitatie-rekening van het schip over de reis of den tijdsduur, waarvoor het gevorderd is. Zij stelt den reedei in de gelegenheid, daartoe gegevens te verstrek ken. Anderzijds is de reeder verplicht alle ge gevens te verstrekken, welke de commissie nood zakelijk acht. Dit besluit treedt in werking met ingang van 31 Augustus. De commissie van samenwerking van de drie landelijke bonden van kleinhandelaren in aard appelen, groenten en fruit heeft zich in een schrijven tot den minister van Economische Zaken gewend, waarin zij haar diensten aan biedt ten einde in dezen moeilijken tijd volle dig mede te werken aan alle maatregelen voor de voedselvoorziening, wat betreft de artikelen van haar branche. Ook de plaatselijke afdeelingen hebben op dracht gekregen, samen te werken en hulp te verleenen, zoodat de regeering ook plaatselijk van de diensten van den Algemeenen, den Ka tholieken en den Christelijken Bond van Klein handelaren in aardappelen, groenten en fruit gebruik kan maken. In aansluiting bij het bericht betreffende de instelling van eenige Rijksbureaux inge volge de z.g. Distributiewet 1939 kan nog het volgende worden medegedeeld: Zooals gemeld zijn genees- en verbandmidde len bij beschikking van den minister van Econo mische Zaken aangewezen als distributiegoede ren in den zin van artikel 4 van de Distributie- wet. Hiervoor is onder directie van dr. J. W. Birza ingesteld een rijksbureau voor genees- en ver bandmiddelen, hetwelk gevestigd is te Amster dam, Vondelstraat 9. In een commissie van bijstand zijn benoemd tot voorzitter de heer J. Kok, tot leden de heeren dr. W. A. van Dorp, dr. ir. C. W. Schonebaum, P. J. Stheeman, A. H. van der Velde, en drs. G. Brouwers, alsmede een door den minister van Defensie aan te wijzen vertegenwoordiger, ter wijl tot secretaris is aangewezen mr. A. Stein- hauser. Bepaald is, dat alle groothandelaren in of fabrikanten van geneesmiddelen, alsmede geves tigde apothekers, apotheekhoudende geneeskun digen, gevestigde veeartsen en ziekeninrichtingen verplicht zijn ten spoedigste aan den directeur schriftelijk te verzoeken hen bij het rijksbureau in te schrijven. De aanvragers zijn verplicht daarbij opgave te doen van de geneesmiddelen, welke op den dag der inwerkingtreding van de ministerieele be schikking voorhanden of in voorraad waren. Indien de directeur een inschrijving weigert of een ingeschrevene schorst of schrapt, kan de betrokkene binnen acht dagen daartegen in be roep komen bij den minister. Verder is bepaald, dat de verkoop of afleve ring van geneesmiddelen door bij het rijks bureau ingeschreven groothandelaren en fabri kanten aan bij het bureau ingeschrevenen zon der vergunning is veroorloofd tot nader door den directeur vast te stellen hoeveelheden, terwijl de verkoop of aflevering door groothandelaren en fabrikanten van verpakte „specialité's", waarin geneesmiddelen zijn verwerkt, zonder vergun ning is geoorloofd. Overigens is aan groothandelaren en fabri kanten de verkoop of aflevering van geneesmid delen verboden zonder schriftelijke vergunning van den directeur. Voor laatstbedoelde vergunning zal een con- sentgeld worden geheven, dat berekend wordt naar de bruto-waarde der te betrekken artikelen tot een maximum van 2 pet. van deze waarde, met dien verstande, dat het consentgeld ten min ste 0.25 per vergunning zal bedragen. De overige kosten aan de ingevoerde regeling verbonden, zullen worden omgeslagen over de bij het rijksbureau ingeschrevenen. Onder de beschikking, waarbij wol als distri- butiegoed wordt aangewebzen, vallen ruwe wol, kunstwol, afval van wol en wollen garens en kammeling, lompen van wol of grootendeels van wol, wollen garens, gemengde garens, waarvan wol kwantitatief het hoofdbestanddeel uitmaakt. Het ingestelde rijksbureau voor wol is geves tigd te Tilburg, Willem Il-straat 4749, onder directie van mr. B. J. M. van Spaendonck, bij gestaan door een commissie van bijstand, waar van voorzitter is de heer Pr. Mutsaerts Jr. Leden zijn de heeren J. Berghegge, F. J. ten Bos, mr. F. L. Callenbach en drs. A. B. Speekenbrink, ter wijl tot secretaris is benoemd drs. J. J. Walvis. De algemeene bepalingen van deze beschikking zijn in hoofdzaak gelijkluidend aan die van de geneesmiddelenbeschikking. In afwijking daarvan is verder bepaald, dat de directeur bevoegd is om bij de inschrijving een inleggeld te vorderen van ten hoogste 100 per onderneming, welk bedrag bij liquidatie van het rijksbureau wordt terugbetaald. Als ondernemingen worden volgens deze be schikking beschouwd de natuurlijke of rechts persoon, die van de be- of verwerking van den detailhandel in wol zijn normaal bedrijf maakt, alsmede de agenten in wol. Voorgeschreven is voorts, dat het den onder nemingen zonder vergunning van den directeur verboden is wol te koopen, te verkoopen, te ver werken, te bewerken, te doen verwerken, te doen bewerken of af te leveren, welke handelingen evenwel zonder vergunning zijn veroorloofd, in dien zij geschieden door of ten behoeve van de bevoegde militaire autoriteiten en instanties. In afwijking hiervan is echter bepaald, dat van het voorgaande verbod gedurende de eerste veertien dagen eeir algemeene dispensatie wordt verleend. Deze dispensatie blijft overigens tot weder opzegging van kracht ten aanzien van inge schrevenen, welke voldoen aan de voorwaarden of verplichtingen in zake inschrijving en op gaven van de voorhanden of in voorraad zijnde hoeveelheden wol op de daarvoor door den direc teur te bepalen tijdstippen. Vergunningen kunnen door den houder niet worden overgedragen. Bij afgifte van een vergunning, wanneer geen dispensatie geldt, wordt een consentgeld ge heven, te berekenen naar de brutowaarde der betrokken goederen tot een maximum van 1 pet. van deze waarde, met dien verstande, dat het consentgeld ten minste 25 cent per vergunning zal bedragen. Ook hier worden de overige kosten van het rijksbureau omgeslagen onder de ingeschreven ondernemingen. Onder de als „papiergrondstoffen" aangewezen distributiegoederen worden verstaan: cellulose, papierhout, houtslijp, harszeep, hars, oud papier, papierafval en lompen, voorzoover niet bestaan de uit wol of grootendeels uit wol dan wel uit katoen of grootendeels uit katoen. Als papierfabrikanten, voor wie de beschik king geldt, worden aangemerkt de natuurlijke of rechtspersonen, die van de be- of verwerking van papiergrondstoffen hun normaal bedrijf maken. Het onder directie van mr. F. H. A. de Graaff ingestelde rijksbureau voor papier is gevestigd te Haarlem, Schotersingel 9, terwijl de commis sie van bijstand als volgt is samengesteld: voor- ziter prof. ir. E.' L. Selleger, leden de heeren N. F. Allan, P. Dekker Jzn., D. G. S. Landweer en drs. A. B. Speekenbrink, secretaris drs. C. N. F. Swarttouw. Bepaald is. dat ieder fabrikant wordt inge schreven bij het rijksbureau, dat bevoegd is een inleggeld te vorderen van 100, welk bedrag bij liquidatie wordt terugbetaald. Voorts is iedere fabrikant verplicht opgave te doen van zijn voorraden papiergrondstoffen, be nevens van zijn voorraden van: aluminiumsul faat, gips, kalk, aardappelmeel, wolvilten, porse- leinaarde, chloorkalk, chloor, caustische soda, koperdoeken en steenkolen. Het is aan papierfabrikanten verboden papier grondstoffen te koopen, te verkoopen, te koop aan te bieden of af te leveren zonder vergun ning, voor welke vergunning een consentgeld wordt geheven, te berekenen naar de waarde der betrokken goederen, tot een maximum van 1 pet. van deze waarde en een minimum van 25 cent per vergunning, welke bedragen eveneens gelden voor een vervoerbewijs, zonder hetwelk geen pa piergrondstoffen mogen worden vervoerd. Dit vervoerverbod is echter niet toepasselijk op het vervoer tusschen de fabrieken der N.V. Vereenigde Koninklijke Papierfabrieken der fir ma Van Gelder Zonen te Amsterdam. Voorts is het verboden zonder vergunning pa piergrondstoffen en de andere bovengenoemde goederen, waarvan opgaaf moet worden gedaan, te bewerken, verwerken, doen bewerken, doen I I I oe meer men gelijk wil hebben, hoe minder men het krijgt. verwerken, gebruiken of verbruiken, waarbij echter is bepaald, dat deze handelingen gedu rende de eerste 14 dagen zonder vergunning mogen geschieden voor de vervaardiging van een hoeveelheid papier, gelijk aan de gemiddelde tweeweeksche productie in het bedrijf gedurende de voorafgegane S maanden. Het verbod van koopen enz., van bewerken enz. en van vervoer zonder vergunning is echter niet toepasselijk wanneer de handelingen ge schieden door of ten behoeve van de militaire autoriteiten en instanties. Vergunningen en vervoerbewijzen kunnen niet worden overgedragen. Ten slotte is bepaald, dat de directeur be voegd is, nadere regelen te stellen met betrek king tot het gebruik, het verbruik, de bewerking of de verwerking van papiergrondstoffen. Hij kan daarbij die handelingen tot bepaalde doel einden verbieden, dan wel uitsluitend tot be paalde doeleinden al dan niet voorwaardelijk toestaan. De overige kosten buiten de consentgelden worden omgeslagen over de papierfabrikanten. Directeur van het ingestelde rijksbureau voor katoen en jute, dat gevestigd is te Arnhem, Velperplein 1, is de heer J. A. Panhuyzen. In de commissie van bijstand hebben zitting als voorzitter; prof. dr. J. Wisselink, als leden aè heeren W. N. J. Baekers, P. Fentener van Vlissingen, H. P. Gelderman C.Mzn., H. Groe- neweg, A. Ledeboer jr. en drs. A. B. Speeken brink en als secretaris mr. F. W. C. G. Rothe. Onder katoen wordt verstaan: ruwe katoen, katoenafval, katoenen garens of gemengde ga rens, waarvan katoen kwantitatief het hoofd bestanddeel uitmaakt en lompen van katoen of grootendeels van katoen, terwijl als onderne ming worden aangemerkt de natuurlijke of rechtspersonen, die van de verwerking van en/of den handel met uitzondering van den detailhandel in katoen hun normaal bedrijf maken, alsmede de agenten in katoen. De algemeene bepalingen inzake inschrijving, het doen van opgave van voorraden en de kos ten, zijn in hoofdzaak gelijk aan die van de geneesmiddelenbeschikking, met dien verstande, dat ook hier bij inschrijving een inleggeld van ten hoogste f 100 kan worden gevorderd, ter- Wijl het bedrag van het consentgeld is bepaald op 1 pCt. der brutowaarde met eveneens een minimum van 25 cents per vergunning. Ook voor katoen geldt een dispensatie van 14 dagen met mogelijke verlenging, terwijl handelingen door of ten behoeve van militaire autoriteiten en instanties ook zonder vergun ning zijn geoorloofd. De directeur van het rijksbureau voor jute, die optreedt namens den minister van Econo mische Zaken, met als plaatsvervanger de heer A. van Put, wordt bijgestaan door een commissie, waarin zitting hebben als voorzitter de heer J. J. ter Horst, als leden de heeren H. C. Hey- meyer, T. de Vries, drs. A. B. Speekenbrink, alsmede een door den minister van Defensie aan te wijzen vertegenwoordiger en als secre taris drs. C. N. F. Swarttouw. Onder jute worden verstaan: jutegarens, jute- doek en zakken van jute. Voor de jute-ondernemingen gelden dezelfde inschrijvingsbepalingen als van de geneesmid delenbeschikking (benevens de mogelijke f 100.- inleggeld), en verder de reeds genoemde aispen- satiebepalingen, evenals de vrijstelling van ver gunning vóór handelingen ten behoeve van de bevoegde militaire autoriteiten en Instanties. De directeur is bevoegd nadere regelen tos stellen met betrekking tot het gebrufk, verbruik, de bewerking of de verwerking van jute. Hij kan daarbij deze handelingen tot bepaalde doeleinc-én verbieden, dan wel uitsluitend tot bepaalde doeleinden al dan niet voorwaardelijk toestaan. Het consentgeld bedraagt maximaal 1 pCt. der brutowaarde van de betrokken goederen met een minimum' van 25 ct. per vergunning. Onder deze beschikking vallen de producenten, en importeurs van minerale smeeroliën en -vetten. Iedere onderneming is verplicht aan het bu reau voor aardolie-producten, verbonden aan de directie van Handel en Nijverheid van het de partement van Economische Zaken opgave te doen van de hoeveelheid van elk der boven genoemde goederen, welke zij in het tijdvak van 1 Augustus 1938 tot en met 31 Juli 1939 heeft afgeleverd. Het is aan een onderneming verboden, zon der een daartoe van den minister vekregen schriftelijke vergunning, in elk tijdvak van 30 dagen, van elk dezer goederen, ongeacht of zij deze hier te lande heeft betrokken dan wel hier te lande heeft ingevoerd, een grootere hoe veelheid te verkoopen of af te leveren dan over eenkomt met 70 ten honderd der gemiddeld per 30 dagen in het tijdvak van 1 Augustus 1938 tot en met 31 Juli 1939 van elk dier goe deren afgeleverde hoeveelheid. Een vergunning wordt schriftelijk aangevraagd bij den minister. AMSTERDAM, 30 Aug. Veemarkt. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 185 vette kalveren: le kw. 0.600.66, 2e kw. 0.500.58 3e kw. 0-400.48 per K.G. levendgewicht. 67 nuchtere kalveren 611 per stuk. 230 varkens: vleeschvarkens, wegende 6865. Overzicht: Vette kalveren matige aanvoer, handel vlug met hoogere prijzen. Nuchtere kalveren korte aanvoer, handel vlug en prijs houdend. Varkens behoorlijke aanvoer, handel goed. Vleeschvarkens prijshoudend. Vette var kens en zeugen hooger in prijs. AMSTERDAM. 30 Aug. Aardappelmarkt. Aan voer 433000 kg. De prijzen waren onveranderd. AMSTERDAM, 30 Aug. Visch. Aangevoerd aoof consignatiezendingen. Afgeslagen aan de Gemeen te Vischhal De Ruyterkade, Amsterdam. Kabel jauw per stuk 0.601.50, Leng per stuk 40—70 cent, Sehelvisch per 10 stuks 6070 cent. Mia'del Tongen 1.12, kleine Tongen 58 cent per kg. Snoekbaars 68 cent per pond. Uit de hand ver kocht op het buitenterrein: Aal 1332 cent, Bot 2028 cent per pond. Versche Bokking 11.50, Harder Bokking 0.501.50 per 100 stuks. Gest. Makreel 1012 cent per pond. BROEK OP LANGENDIJK, 30 Aug. 22000 kg- Roode kool 1—1.80, 18000 kg. Gele kool 1.20—2.20, 4400 kg. Uien 3.30—3.70, grove 3.30—3.40, drielin gen 1.60—1.70, nep 2.60—2.70, stek 1.00. 500 kg- Bieten 1.20—2.30, 2300 stuks Bloemkool: I 6.90--- 11, II 1.504.90, 17500 kg. aardappelen: Eigenhei mers 3.10—3.20, Blauwe Eigenh. 3—3.40, 21000 k» vroege Witte kool 0.801, 400 kg. Slaboonen 10.7" —13.10. 's-HERTOGENBOSCH. 28 Aug. N. C. B. BoS- sche Velling van Land- en Tuinbouwproducten- Op de gehouden blocvelllng van boonen worde^ de volgende prijzen besteed: Snljboonen A 7.60. mid'denprijs 7.10. B 6.00—6.30. Totale aan voer 24720 kg. PronksnljboOnenA 3.60, B 3'j Totale aanvoer 3000 kg. Spercieboonen stok tro A 7.70, B 7.10. Totale aanvoer 2055 kg. Spercic. boonen dubb. stam A 9.20. Totale aanvoer 165 's-HERTOGENBOSCH, 29 Aug. N.V. Boterm® Aanvoer 14200 kg. Hoogste prijs 1.32, laagste Pru 1.23, mid'delprijs 1.30 per kg. NOORDSCHARWOUDE, 30 Aug. 12100 kg. B°°0, de kool 1—1.50, 2000 kg. Gele kool 1.20—2;'. 10100 kg. Uien 2 70—3.20, grove 3.20—3.50, da lingen 1.60—1.70, nep 2.70—3. 13900 kg. aard pelen: bonken 2202.60, drielingen 1.30—j_„g, Eigenheimers 3.30, Blauwe Eigenh 3.10 30900 kg. vroege Witte kool 80 cent, 7200 kg- boonen 9.30—16.90, 200 kg. Nep 1.40. By K.B. van 29 Augustus is de minister van Economische Zaken bevoegd verklaard te be palen, dat door hem aangewezen distributie goederen door een ieder, dan wel door nader door hem aan te wijzen personen, groepen van personen of lichamen slechts dan overeenkom stig de bepalingen, krachtens de Distributie- wet 1939 gesteld, zullen kunnen worden ge kocht, verkocht, afgeleverd, voorhanden of in voorraad gehouden, gebruikt, verbruikt, be werkt, verwerkt of vervoerd, nadat een nader door of namens hem vast te stellen bedrag zal zijn betaald of de verplichting daartoe zal zijn aangegaan. Dit bedrag kan voor elk dezer handelingen en voor elk der distributiegoederen verschillend zijn, doch zal terzake van elk dier handelingen telkenmale niet meer bedragen dan vijf ten honderd van de waarde der goederen, welke worden gekocht, verkocht, afgeleverd, voorhan den of in voorraad gehouden, gebruikt, ver bruikt, bewerkc, verwerkt of vervoerd. De minister is voorts bevoegd te bepalen, dat een ieder, dan wel nader door hem aan te wij zen personen, groepen van personen of licha men slechts dan worden ingeschreven bij een orgaan, dat een taak zal hebben bij de uitvoe ring van een distributie-regeling, als bedoeld in artikel 4 der Distributiewet, indien een na der door of namens den minister vast te stel len bedrag van ten hoogste honderd gulden zal zijn voldaan. De minister is bevoegd van alle dan wel van nader door hem aan te wijzen ingeschrevenen bij een orgaan, nader door of namens hem aan te wijzen bijdragen in de kosten van dit orgaan te heffen. Het totaal dezer heffingen mag niet meer bedragen dan het totaal der kosten, ver bonden aan de uitvoering der distributierege- iing, waarbij het orgaan een taak zal hebben, voorzoover deze kosten niet reeds door bedra gen terzake van de hierboven omschreven han delingen worden goedgemaakt. Het K.B. kan worden aangehaald onder den naam „Distributieheffingsbesluit 1939" en treedt met ingang van 31 Augustus in werking. Tijdens het verrichten van werkzaamheden aan boord van een baggermolen, welke onder de gemeente Oosterhout in het Wilhelmina- kanaal ligt, is de 22-jarige arbeider Vissers ever boord geslagen en verdronken. Het lijk, dat na eenigen tijd uit het water kon worden opgehaald, is overgebracht naar het St. Joseph Ziekenhuis te Oosterhout. In afwijking van vorige publicaties is bepaald dat de Jaarvergadering zal gehouden worden op Zaterdag 9 September a.s. te zes uur n.m. in Oranje-hotel, Verwerstraat, Den Bosch. De voor- loopige agenda .is reeds gepubliceerd. Het Fede ratiebestuur zal op denzelfden datum en in het zelfde hotel des middags te vier uur bijeenko men. De algemeene vergadering van den D.H.V.B., die Zaterdag a.s. te Den Haag zou worden ge houden, is tot nader order uitgesteld. De feesten ter gelegenheid van het vierde lustrum op a.s. Zondag zijn eveneens uitgesteld. Nader vernemen wij nog, dat het bestuur van den D.H.V.B. Zondag te Amsterdam zal ver gaderen teneinde een nood-competitie te he spreken. HILVERSUM I, 1875 en 414.4 M. AVRO-Ultzending 8.00 Carillonconcert. 8.15 Berichten. Gramofoonmuzlek. i.0.00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Solistenconcert. 11.20 Declamatie. 11.40 Ensemble Jetty Cantor. 12 15 Berichten. 1.00 Interview. 1.05 Orgelspei. I.15 AVRO-Amusementsorkest. 2.45 Zang, accordeonmuziek. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 AVRO's Meisjeskoor. 5.00 Jeugdhalfuur. 5.30 Omroeporkest. 6.28 Berichten. Sporthalfuur. 7.00 Caoaretprogramma. 7.40 Reportage. 8.00 Berichten ANP, radiojournaal. 8.20 Staf muziek 5e R. L 9.05 Interviews. 9.25 Gramofoonmuzlek. 9.40 Omroeporkest en soliste. 10.30 Uit Milaan: Reportage. 11.00 Berichten ANP. Hierna tot 12.00 Gra mofoonmuzlek. HILVERSUM II, 301.5 M. 8.00-9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO 2.00—12.00 NCRV 8.009.15 Gramofoonmuzlek 8,15 Berichten. 10.00 Gramofoonmuzlek. 10 15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuzlek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 Carillonconcert. 12.30 KRO-orkest. 1.00 Orgelconcert. 2.00 Mannenkoor „Die Haghe Sanghers". 2.20 Stafmuziek 6e R. L 3.00 Zang en piano. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gramofoonmuzlek. 5.00 Handenarbeid vooi de jeugd. 5.30 Orgelspel. 6.30 Berichten. 6.30 Gramofoonmuzlek. 7.00 Berichten. 7.15 Boekbespreking. 7.45 Gramofoonmuzlek. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Orgelconcert. In de pauze: Causerie „Kracht van Koningin en Prinsen". 9.15 NCRV-orkest, NCRV-Kleln-koor en reportage. 11 25 Gramofoonmuzlek. II.50 Schriftlezing. DROITWICH, 1508 M. 11.20 Gramofoonmuzlek. 11.35 Alfred van Dam's orkest. 12.20 BBC-Wels orkest en soliste. I.20 „Rhythm Classics". 1.40 Philip Whitewal-ensemble. 2.00 Orgelspel. 2.20 Gramofoonmuzlek. 2.50 Klarinetduetten. 3.05 Dansmuziek. 3.35 Sted. orkest v. Bournemouth en sol. 5.05 Gramofoonmuzlek. 5.20 De Gerard Zar.gers. 5.40 De „Women Quintet Players". 6.20 Berichten. 7.10 Orgelspel. 7.40 Gramofoonmuzlek. 8.20 Gevarieerd programma. 9.05 Lucky Dip-orkest en solisten. 9.20 Berichten. 10.05 Walford Hyden's orkest en solisten. 10.50 Eddie Carroll's orkest en solisten. 11.20 Brian Lawrance's sextet en „The Three Glnx". 11.50 Gramofoonmuzlek. 12.15 Berichten. RADIO-PARIS, 1648 M. 9.00, 9.30 en 12.30 Gramofoonmuzlek. 12.55 Gramofoonmuzlek. 12.35 Zang. 1.10 Eddie Foy's orkest. 2.10 en 3.30 Gramofoonmuzlek. 3.35 Zang. 3 50 Planovoordracht. 4.05 Gramofoonmuzlek. 5.25 Zang en niano. 7.20 Georges Derveaux-orkest 9.20 „Marouf" opera. KETSEN, 456 M. 8.50 Erich Börschel's orkest. 12.20 Orkest en solist. 2.30 Populair concert. 4.20 Leo Eysoldt's orkest en solisten 5.50 Gemengd koor „Sangerbund". 6.55 Gramofoonmuzlek. 7.30 Vroolijk solistenconcert. 8.35 Militair concert. 9.30 Tiroolsch programma. 11.CO Free Paul's orkest, pianoduo en 1 BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuzlek. 12.50 en 1.30 Orkest. 1.50, 5.20, 6.50 en 7.20 Gramofoonmuzi-k 8,20 Orkest. 11.00 Gramofoonmuzlek. 484 51 12.20 Gramofoonmuzlek. 12.50 en 1.30 Orkest. 1.50, 5.20, 6.35 en 7.35 Gramofoonmuzlek. 8.20 Orkest II.00 Gramofoonmuzlek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 9.20 Orkest. 10.50 Gramofoonmuziek. 11.20 Zie Keulen om 11.00.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 6