SPIEGEL- UIT DEN OMTREK BEV VE Kabouter Flip en zijn vriendje Wip I STAD GROOTE RUITEN GEMEENTERAAD HAARLEM NIEUWE OMGEVING VAN EEN OUD DORP N.V. ZAKKENCENTRALE Nachtelijke huwelijken ZANDZAKKEN VOOR LUCHTBESCHERMING WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1939 voor bouwbedrijven, tuin derijen, industrieën, enz. ESSENSTRAAT 25—35 TEL. X 3460 - HAARLEM 7 Voorbereiding der distributie Hoe de kaarten worden uitgereikt aan de burgerij Kruideniers moeten voorraden opgeven De prijsvraag van Koninginnedag Beperkte dienstregeling Gemeenteraad IJMUIDEN LUCHTBESCHERMINGS DIENST Geen trawlers uitgevaren Visch niet gelost Slechte bedrijfsresultaten Binnengeloopen SCHIETOEFENINGEN MET ZWAAR GESCHUT DAPPERE DAAD Beperkte dienstregeling De scheepvaart Aanbesteding hellingbanen Omlegging Seinpostweg De sluizen gepasseerd Vischvervoer in 1938 SANTPOORT VELSEN-NOORD Ned, Ver. voor Luchtbescherming HILLEGOM ZANDVOORT Geboorte van Prinses Irene herdacht Leeningen f 2.500.000 Hamerstukken „Onvolledige" gezinnen M iddenstandswoningen Werkzaamheden pompstation Plantkunde op huishoudscholen R. K. Meisjesschool Eemstraat ZAANDAM Uitbreidingsplan in den raad RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN HARINGVANGSTEN Nieuwe verbindingsweg Ged. Oude Gracht 81 - HAARLEM - Tel. 11152 In verband met de algemeene mobilisatie is het niet onmogelijk dat binnen afzienbaren tijd zal moeten worden overgegaan tot distributie van nader aan te wijzen artikelen. Aan deze distributie zal vooraf moeten gaan de uitreiking van distributiekaarten aan alle distributiegerech tigden in deze- gemeente. Met de uitreiking van de kaarten, die aan de huizen zal geschieden, zal een aanvang worden gemaakt op Donderdag 31 Augustus. Het gemeentebestuur heeft in de zoo juist gereed gekomen lokaliteiten naast het politiebureau het distributiekantoor gevestigd. Tot leider van dit bureau is benoemd de heer C. Schaniker, commies ter secretarie. Inlichtin gen omtrent uitvoering dezer regeling kunnen aldaar worden ingewonnen. Het kantoor is ge opend van 9 uur tot half één en van 2 uur tot half zes. Aan de kruideniers zijn enquête-formulieren uitgereikt, welke vóór 2 September ingevuld ten raadhuize moeten worden terugbezorgd. Te Wijk-aan-Zee moeten de formulieren bij den politiepost worden gedeponeerd. Kruideniers, die geen formulieren ontvangen hebben, zijn verplicht, die alsnog ten raadhuize aan te vragen. Niet-inlevering kan uitsluiting der distribu tiemaatregelen tengevolge hebben. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de pro grammaboekjes van Koninginnedag, waarvan er 2000 zijn uitgereikt en waarin een prijsvraag opgenomen is, geldig blijven. Men beware het boekje dus, want de prijsvraag blijft gehand haafd. Alleen de uitslag zal uit den aard der zaak nog eenigen tijd op zich laten wachten. Blijkens de beperkte dienstregeling der spoor wegen, welke vandaag is ingegaan, vertrekken van het Beverwijksche station dagelijks in beide richtingen slechts drie treinen, n.l. in de rich ting Uitgeest om 8.52, 18.53 en 21.23 en in de richting VcisCJi om 7.05, S.i7 en 17.35. Uit de dienstregeling valt op te maken, dat reizigers voor Haarlem te Velsen moeten over stappen in den trein, welke van IJmuiden naar Haarlem rijdt. De gemeenteraad vergadert Dinsdag 5 Sep tember, des avonds 7 uur ten gemeentehuize. De agenda vermeldt o.m.: Aanbieding van de begrooting voor 1940, benoeming van wet houders, vaststelling uitbreidingsplan en aan koop van grond te Santpoort. Hedennacht is de Luchtbeschermingsdienst ter plaatse in actieven dienst gekomen, daar de Radio-ontvangdienst, op last van den Minis ter, hedennacht de posten moest bezetten. Het bureau van den plaatselijken Luchtbescher mingsdienst is gevestigd in de Openbare School aan het Willemsplein, alwaar men zich alsnog als vrijwilliger kan aanmelden voor dag- en nacht dienst. Het aantal trawlers, welke heden ter vis- scherü zouden uitvaren, zijn niet naar zee ver trokken, zulks in verband met den internatio nalen toestand. Vanwege het staken van het goederenvervoer der Nederlasdsche Spoorwegen en de daardoor verwachte prijsdaling besloot de reeder van den stoomtrawler „Neptunus" IJM. 87 de vangst niet te lossen. Vanwege de scherpe daling der vischprjjzen, als gevolg dat geen visch per spoor kan ver zonden worden noch naar het binnenland, noch naar het buitenland, maakten vrijwel alle trawlers slechte bedrijfsresultaten. De Libra be- somde f 122P, terwijl de Condor Urn. 72 en de Claesje R. O. 46 resp. slechts 760 en 850 gulden besomden. Niet minder dan 4 Poolsche trawlers liepen vandaag de haven van IJmuiden binnen, zulks in verband met den gespannen toestand. Ds haring, welke de schepen nog aan baard hadden, werden in de kelders van de Rijksvischhallen opgeslagen, ten einde deze later naar Polen te verzenden. het station IJmuiden dagelijks vier treinen naar Haarlem, n.l. om 7.03, 8.11, 9.06 en 19.07. Eerste en laatstgenoemde trein stoppen te Santpoort en Bloemendaal; die van 8.11 stopt alleen te Santpoort, terwijl de trein van 9.06 alleen te Velsen stopt. Om 17.20 en 18.32 vertrekt van IJmuiden een trein, die niet verder dan Velsen gaat. Van het station Velsen vertrekt bovendien een trein naar Haarlem om 12.06, 17.44 f stopt te Santpoort en Bloemendaal) en om 22.06. Aan de halten Julianakade, Casembrootstr., Zeeweg en Driehuis, stopt geen enkele trein. De Commandant der Positie IJmuiden brengt ter kennis: dat op 29 Augustus 1939 (reservedag 30 Augus tus 1939) schietoefeningen zullen worden ge houden met zwaar geschut opgesteld op net Fort IJmuiden; dat de schietoefeningen aanvangen ten 0900 en uiterlijk eindigen ten 1200; dat onveilig is het gebied gelegen een mij' ten Noorden en Zuiden van de as van de Haven tot aan de lichtboei toe; dat van één uur voor den aanvang van de schietoefeningen tot na afloop daarvan een roode vlag zal waaien op het Fort; dat het tijdens de schietoefeningen aan alle vaartuigen, uitgezonderd groote zeeschepen met loodsen aan boord, te eenen male verboden is de haven in of uit te varen of zich op te houden in het onveilig gebied; dat den bewoners van Oud-IJmuiden, de duin strook ten Zuiden van de Semaphore en het Sluiseiland wordt aangeraden tijdens de schiet oefeningen de ramen van hun woningen open te zetten, ten einde het springen van ruiten te voorkomen. dat gesprongen ruiten en dergelijke niet zul len worden vergoed. Vrijdagavond om half 9 viel een kind van een steiger aan de haven, in de onmiddelUjke na bijheid van de O II. Doordat de commandant van de O II, de heer Goossen,. en korp. Van Kuyl, direct gekleed te water sprongen, slaagden zij er in het kind, hoe wel bewusteloos, op het droge te brengen. Door de E. H. B. O. werd het kind weer bij gebracht. Volgens de beperkte dienstregeling der Spoor wegen, welke vandaag ingaat, vertrekken van In de afgeloopen week kwamen alhier aan 89 zeeschepen. Hiervan waren bestemd voor IJmuiden 4, Amsterdam 76 en Zaandam 9. Bij de gehouden aanbesteding voor het ma ken van drie hellingbanen in gewapend beton, een bouwput, remmingwerken, oevervoorzienih- gen en oenooix-nae werken is gebleken dat de fa. Hille en Rose, Amsterdam, laagste in- schryfster was met f 124.700. Hierop volgde de N.V. Amsterdamsche Ballast Mij. met f 127.560. De werkzaamheden aan de omlegging van den Seinpostweg, zulks tengevolge van het ma ken van een drietal scheepshellingen aldaar, vorderen goed. Deze nieuwe Seinpostweg zal vanaf de Haringhaven direct naar den voet der duinen loopen om ten slotte weer in de nabij heid der semaphore uit te komen. Gisterenmiddag 5 uur keerde het vlaggeschip der Stoomvaart Mij. „Nederland" de „Oranje"' van den tweeden vacantietocht naar Madeira alhier in de haven terug. Zoowel langs de sluizen als langs den waterkant trok dit schip aller aandacht. Gedurende het jaar 1938 blijkt dat per spoor niet minder dan ruim 14.000.000 kilo versche visch is verzonden en ruim 15.000.000 kilo versche haring. De cijfers over het jaar daaraan voor afgaande bedroegen resp. 16.000.000 en 17.000.000. Aanrijding. Zaterdagavond pl.m. 915 uur had er een aanrijding plaats in de Hoofdstraat ter hoogte van de Terrasweg. Een meisje, per rijwiel komende van den Terrasweg, wilde zich begeven in de richting Haarlem en maakte een groote ruime bocht. Tegelijkertijd naderde er een motorrijder met kalme snelheid van Haar lem in de richting Velsen. Ten einde het meisje nog te ontwijken hield de motorrijder nu links aan, met 't gevolg, dat een botsing plaats had. De heer H. A. en zijn duo-passagiere kwamen met den schrik vrij, doch de wielrijdster sloeg tegen den grond. Onmiddellijk toeschietende voorbijgangers hebben het meisje in een perceel binnengedragen, waar de eerste hulp verleend werd. Later op den avond is het meisje, dat 'n gebroken been had, per ziekenauto van den heer v. Gameren naar het ziekenhuis vervoerd. De politie stelt een onderzoek in. Vox Humana. Het uitstapje en tevens uit voering van een concert op de Watertentoon stelling te Luik door de gemengde zangvereeni- ging „Vox Humana" is van wege den buiten- landschen politieken toestand niet doorgegaan en zal, indien mogelijk, 17 September plaats vinden. T. V. S.-estafette. Eehoudens goedkeuring van de betrokken autoriteiten zal de jaarlijk- sche estafette, georganiseerd door de turnver- eeniging Santpoort, weer gehouden worden op 3 September. Hiervoor kunnen inschrijven alle vereenigin- gen aangesloten bij de Turnkring in de pro vincie Noordholland. De afstanden voor dames zijn 100, 100, 80 en 60 meter; voor heeren 800, 400, 200 en 100 meter. De wisselbeker, die voor deze wedstrijden be schikbaar is gesteld, werd eenmaal door Aals meer (1935), twee maal door Concordia te Haarlem (19361937) en eenmaal door B.G.V. Bloemendaal (1938) gewonnen. De heeren-beker tweemaal door „Concordia" Haarlem (1935—1936) en tweemaal door Olym- pia IJmuiden (19371938). Men schrijft ons: De zich herhalende zeer ernstige internatio nale toestanden scheppen de noodzakelijkheid dat een ieder op de hoogte is van gezinsbe scherming tegen luchtgevaar. Daarover zal een bespreking worden gehou den door den weled. heer Putman-Cramer, hoofd van den luchtbeschermingsdienst der gemeente Velsen, Woensdagavond, 30 Augustus van 89 uur in het gymnastieklokaal v. d. school in de Schaepmanlaan te Driehuis. Een ieder wien bescherming van huis en ge zin ter harte gaat wordt verzocht om 8 uur aanwezig te zijn. Toegang vrij Gelegenheid tot het stellen van vragen! Best. Luchtbescherming Onderafd. Velsen- Driehuis. Brand Dinsdagnamiddag om ongeveer 4 uur brak brand uit in de bollenschuur en pre paratie-inrichting van den heer Jonkheer aan de Kerkstraat aldaar. De politie die dadelijk ter plaatse was, tracht te het vuur te blusschen met een slang op de waterleiding, en met emmers water den vuur haard te dooven. Het was echter niet mogelijk deze precies te vinden, omdat zich veel rook ontwikkelde. Kort daarna verscheen de brandweer onder jeiding van den brandmeester, den heer Kuikens, waarna het spoedig met den brand gedaan was. Er bleek dat een lek in de rookkolom van den ketel, die gestookt wordt voor het prepa- reeren van de bloembollen, de oorzaak was vari den brand, aangezien boven den ketel een voor raad hout opgestapeld was die daardoor in brand geraakte. De voorraad bollen bekwam veel waterschade, welke gedeeltelijk door de verzekering gedekt wordt. De werkloosheid Verleden week was het aantal werkloozen 55. Het aantal werklooze landarbeiders bedraagt nog steeds 25 en verder zijn er eenige werkloo zen in de andere vakken. Naar wij vernemen, is het aantal Werkloozen de laatste dagen niet bijzonder gestegen. Wel wordt verwacht, dat, als de pakkerij voor Amerika ook zal zijn afgeloopen er zich ver schillende zullen opgeven aan de arbeidsbeurs. Gelukkig beschikt men over genoeg werk- objecten, zoodat zij spoedig tewerkgesteld kun nen worden. Bij snelverkeer geen alcohol Te ongeveer zes uur namiddags veroorzaakte gisteren een geheel links van den weg rijdende automobiliste op den Hoogeweg ter hoogte van de Duinstraat een aanrijding met een auto van een plaatselijke wasscherij. Een agent in burgerkleeding. die op eenigen afstand getuige van het voorval was, liep op den auto toe. Toen hij de noodige gege vens wilde verzamelen en zich als politieman bekend maakte, gaf de dameC?) opeens gas en sloeg het portier van haar auto dicht. De rech terhand van den agent raakte daardoor bekneld en hij was aldus genoodzaakt in een steeds sneller tempo naast den auto mede te loopen. Ten slotte gelukte het hem echter zich nabij de Zuiderstraat te bevrijden ten koste van eenige verwondingen. Daarop slaagde hij er in op de treeplank te springen en vandaar door het geopende portier den auto tot stilstand te brengen. De bestuurster, die onder drankinvloed verkeerde, werd door hem naar het politie bureau overgebracht, waar zij weid ingesloten. De Raad der gemeente Haarlem kwam he denmiddag om 2 uur in openbare vergade ring bijeen onder voorzitterschap van den bur gemeester, dr. J. E. Baron de Vos van Steen- wijk. De VOORZITTER wijdde eenige woorden aan den ernstigen internationalen toestand en prees het initiatief van onzen Koningin en den Koning der Belgen. Ondanks de sombere tijden mag de vreugde over de geboorte van Prinses Irene niet vergeten worden. De burgemeester sprak de hoop uit, dat de jonge telg mogen opgroeien tot vreugde van Haar Ouders en van het geheele volk. Teneinde op 1 Sept. opgenomen kasgeld te kunnen aflossen besloot de raad te leenen f 1.800.000 bij de Rijkspostspaarbank op schuld bekentenis a pari rentende 3% procent, loop tijd 30 jaar; f 700.000 bij de Postchèque- en Girodienst op schuldbekentenis a pari rentende 3(4 procent, looptijd. 10 jaar. Eervol ontslag werd verleend aan mej. A. G. Kloeke als onderwijzeres aan de M. A. Bruck- school. B. en W. stellen voor: Voor de inrichting van de R.K. School voor U. L. O. aan de Overtonstraat 42 ter beschik king te stellen een bedrag van ten hoogste 6888.waarin inbegrepen de aanschaffing van leer- en hulpmiddelen; Aldus besloten. Goed te keuren de balansen over 1938 van de coöperatieve woningbouwvereeniging Volkshuis vesting en van „Spaarnoog". Aldus besloten. Voor het aanschaffen van nieuwe school boeken voor de Spaarneschool te Spaarndam, alsmede voor het inrichten van een lokaal voor handenarbeid beschikbaar te stellen een bedrag J an 640. Aldus besloten. Voir de aanschaffing van leer- en hulpmid delen ten behoeve van de R.K. Opleidings school aan de Nieuwe Gracht 16 te Haarlem, in verband met het voor de stichting van ge noemde school toegestane crediet, dit te ver- hoogen met ten hoogste 3900. Aldus besloten. Eveneens werden credieten beschikbaar ge steld voor het aanschaffen van leermiddelen van de Beatrixschool en de Chr. Muloschool aan de Dreef. Aldus besloten. De werkelijke uitgaven voor kosten van in standhouding van het Openbaar L. O. in 1933 werden voorloopig vastgesteld. Voor den bouw van een transformatorstation werd grond gekocht aan de Kievitstraat. Een aantal grond-transacties werd aange gaan met S. Rinkema. Grond werd verkocht aan G. Kamminga (Neptunusstraat), F. Hop (Indischestraat) en N.V. Kerko, Stephensonstraat. Met Gebrs. van Emmerik werd grond geruild aan de Brouwersvaart-Nadorstlaan. Eenige kleine perceelen gemeentegrond wer den verhuurd. Teneinde den bouw van huizen voor „onvol ledige" gezinnen mogelijk te maken, moet de Bouwverordening mogelijkheid geven, tot vrij stelling van eenige bepalingen, t.a.v. afmetin gen. B. en W. stellen den Raad voor, door wijzi ging van de verordening, uitzonderingsgeval len mogelijk te maken. Aldus besloten. B. en W. stellen voor aan een aantal woning bouwvereenigingen die complexen midden standswoningen bezitten tot wederopzeggens rentelooze voorschotten uit de gemeentekas te verstrekken tot een totaal bedrag van 80.208.95. De nadeelige saldi stammen uit 1937. Aldus besloten. B. en W. stellen voor een bedrag van 43.000 beschikbaar te stellen voor het wijzigen van de na-filters en van de oude reinwaterkelder op het terrein van het pompstation. Aldus besloten. B. en W. stellen voor, dat de Raad er zijn oordeel over uitspreekt, dat uitbreiding van de opleiding van huishoudkundigen met onderwijs in plantkunde aan de Haarlemsche huishoud en industrie-scholen niet noodig is. Aldus besloten. Een crediet van 63.000 werd ter beschik king van B. en W. gesteld voor de uitbreiding van de R.K. Meisjesschool aan de Eemstraat. Er zullen zes lokalen bijgebouwd worden. (De zitting duurt voort.) Harddraverij afgelast De dezer dagen te houden paardensportdag is, in verband met de toestanden, door de algeheele mobilisatie ont staan, afgelast. Ook hier mobilisatie-huwelijk Met speciale toestemming van den burgemeester is Maandag avond 8 uur een huwelijk voltrokken waarvan de bruidegom zich den volgenden dag onder de wapenen moest begeven. Distributiekaarten. Woensdag heeft Burge meester in 't Veld tegenover vertegenwoordi gers van de pers een uiteenzetting gegeven van de beteekenis en de werking der distributie kaarten. Als overgangsmaatregel zullen eerst nood- distributiekaarten worden uitgegeven, die later door definitieve kaarten worden vervangen. Op deze kaarten worden de bonnen voor de verschillende levensmiddelen beschikbaar gesteld. Voor de uitreiking zijn 22 ambtenaren aange wezen, die elk aan 500 woningen de distributie kaarten zullen afgeven, waarvoor de belangheb benden een ontvangbewijs moeten teekenen. Voor ieder gezin is het dus van belang in het bezit te zijn van een soortgelijke kaart, om dat men zonder deze niet bi het bezit van de le vensbehoeften kan komen. Zaak is het ook de gegevens omtrent het aan tal inwonenden juist op te geven, omdat deze ten stadhuize worden gecontroleerd. Zij die on der de wapenen zijn tellen niet mee. Luchtbescherming. Ten aanzien van de Luchtbescherming hebben de burgemeesters der 10 Zaangemeenten de hoofden bij elkaar gestoken en op de Woensdagochtend gehouden bijeen komst tot samenwerking besloten. Géén tapverbod. Van den burgem ster ontvinger.* wij een schrijven, waarin hij mede deelt geen voldoende reden te vinden, die heir, tot het uitvaardigen van een tapverbod zou nopen. Hij doet echter een beroep op de inge zetenen de Kermis sober te vieren, en op de caféhouders te zorgen dat niemand te veel drinkt. Burgerlijke stand. Geboren: Hendrina Su sanna Maria, d. v. H. Buissant des Amorie en H, S. M. van Alewijk; Johan Willem, z. v. W Busch en J. Pels; Willem, z. v. W. Koops en J. A. v. Vliet; Jan, z. v. M. H. Lalleman Heynis en M. Jonker; Cornelis Klaas, z. v. G, C. Vries man en M. Breeuwer; Maria Geertruida, d. v. J. J. Smit en G. A. Sinkeldam; Hendrika, d. v. H. C. Siebeling en W. Wiegmans; Edo Willem, z. v. M. Bos en C. C. Rolle; Marita, d. v. J. Schmidt en T. M. Swart; Rudolf, z. v. J. Boon en G. Krollart; Cees, z. v. A. Ras en M. Go- bels. Gehuwd: M. Blom en M. A. Karremans; J. W. Lange en M. G. Kruidenberg; H. Stolp en I. Mol; H. van Looijengoed en M. M. Arens; M. Hameka en A. Koerse. Overleden: Egbertus Mulder, oud 65 jr., wo nende te N. Amstel, gehuwd met Johanna Ma ria Bloem; Jan Stroo, oud 74 jr., gehuwd met Teike Bos; Pieter blom. oud 53 jr., gehuwd met Elisabeth Bakkum; Hendrik Potman, oud 73 jr., wonende te Amsterdam, gehuwd met Hendrik je de Lange; Marinus Johannes Es- huijs, oud 42 jr., wonende te Koog a. d. Zaan, gehuwd met Maria Bonte. In verband met de mobilisatie werden op het gemeentehuis te Noordwijkerhout en Sassenheim Maandagavond om half elf en na middernacht nog eenige huwelij ken gesloten. Naar wij van bevoegde zijde ver nemen, heeft het echtpaar Otto— Broekhof de kerkelijke inzegening van het huwelijk in den laten avond in de kerk van het H. Hart van Jezus in De Zilk ontvangen. Ook in Sassenheim werden laai op den avond eenige huwelijken gesloten. Toen de postduif terug kwam, vertelde hij, dat de ooievaar graag wilde komen op het feest, als hij tenminste een paar lekkere vette kikkers zou krijgen. Dan zou hij ook van zijn reizen vertellen. Dus moesten ze op de kikkerjacht. In de nabijheid was een groote poel, daar zouden wel kikkers zijn. Ze vonden daar ook een groots eend, die daar aan t zwemmen was. Flip vertelde aan den eend wat ze kwamen doen en hij vroeg of er kikkers in den omtrek te vinden waren, „Dat zou ik denken," zei de eend. „Wil ik je helpen er een paar te vangen?" „Graag," zei Flip. IJMUIDEN, 30 Aug. Tarbot 0.82—0 70 per kg. Tong 1.140.48 per kg. Heilbot 1.000 080 per kg. Griet 28.0015.50 per 50 kg- Groote schol 25.00. Middel schol 21.0020.Zetschol 18.00 16.50- Kleine schol 17.00—6.00. Bot 510—3.50. Tongschar 18.50—13.Poontjes 1.100.900. Middel schelvisch 17.000. Kleinmiddel schelvisch 13.007-Kleine schelvisch 6.803.Groote gul 10.—5.20. Wijting 2.70—1.40. Makreel 7.50— 3.90. Versche haring 4-202.70, alles per 50 kg. Kabeljauw 38—16 per 125 kg. Leng 0.600.28 per stuk. Koolvisch 0.340.08 per stuk. van de heden aangekomen TRAWLERS Neptunus IJm. 87 305 manden 1120.Ade lante IJm. 19 490 manden 1890.Amsterdam IJm. 58 615 manden 1610.—, Limburgia IJm. 54 380 manden 1610.Silvain IJm 116 500 man den 2430.Norma Maria IJm. 6 1440 manden 5010.—. LOGGERS K.W.: 31 550.—, 153 380.—, 16 490.—. 7 F Aangevoerd aan den afslag 1260 kisten ver sche haring en 60 kantjes steurharing 10.50— 10.80 per kantje. SCHEVENINGEN, 30 Aug. Binnen van de ha- ringvisscherij GDY: 126 18 last. 8 6 last, 112 9 last, 99 geen vangst, 189 14 last, 262 14 last, 130 10 last, 113 12 last, 61 2 last, 268 3 last. DGZ 15 9 laat. Sell.: 84 15 last, 342 11 last, 253 4 last, 161 6 last, 57 10 last. Vangstberlchten. Volgens radiografische berich ten uit zee waren de vangsten van onderstaande schepen hedenochtend als volgt: Sch.: 50 4 kantjes, 89 4 kantjes, 135 15 kantjes, 65 gisteren 9 kantjes, hedenochtend 25 kantjes, De in uitvoering zijnde plannen van den Rijkswaterstaat tot verbreeding van het Noordzeekanaal, het maken van nieuwe aanlegplaatsen voor het pontveer en het aanleggen van een verkeersplein met aan sluitende wegen, hebben de behoefte doen gevoelen aan een plan van uitbreiding voor de omgeving van het dorp Velsen. B. en W. hebben een zoodanig plan doen ont werpen, en bieden het thans den raad ter vaststelling aan. Dit, overigens niet omvangrijke uitbreidings plannetje, heeft deze bijzondere beteekenis, dat het 't oude dorpje Velsen in de toekomst een geheel ander cachet zal geven. Welke enorme veranderingen de gemeente Velsen als geheel in de laatste 50 jaren ook heeft ondergaan, de oorsprong, het eeuwenoude dorp van Bt. Engelmundus is in den loop van eeuwen steeds een groepje huizen gebleven, welke gegroepeerd staan rondom het kerkje en waar tusschen in smalle straatjes loopen, die een scherp con trast vormen met de moderne wegen en stra ten, elders in deze gemeente, voor de groote bevolkingscentra ontstaan zijn. Terwijl aan den kanaalmond een stad met vele duizenden inwoners verrees, veranderde er in het eigenlijke dorp Velsen niet veel. De laatste jaren evenwel heeft Waterstaat ten aanzien van het Noordzee-kanaal grootsche plannen ontworpen, waardoor de situatie in de omgeving van he dorp een grondige wijzi ging ondergaat. Over de plannen, de kanaal- verbreeding betreffende, is reeds eerder het een en ander medegedeeld. Nog onlangs schreven wij over de verplaatsing van de pontstei"«rs. welke intusschen reeds een voed eind gevorderd is en ten behoeve waarvan ten Oosten van Vel sen een nieuw verkeersplein met toegangswe gen is aangelegd. Wanneer straks de kanaalverbreeding wordt voortgezet, n.l. tusschen het pontveer en de spoorbrug, zal de oever zoover achter uitgelegd worden, dat de bestaande verbinding tusschen IJmuiden en het pontveer, de Stationsweg, niet meer voor het rij verkeer gehandhaafd kan worden. Er zal dus een nieuwe verbindingsweg moeten worden aangelegd en het is in verband hiermede, dat het gemeentebestuur thans den tijd gekomen acht, om voor dit deel der ge meente een plan in onderdeelen te doen vast stellen, waarin het tracé van dezen weg, mits gaders het bebouwingsplan in de omgeving, is vastgelegd. Het tracé van den verbindingsweg is reeds geruimen tijd geleden uitgezet. De weg, die 25 meter breed wordt, zal van den Stationsweg, door den tuin van het gemeentehuis naar den Driehuizerkerkweg voeren, dezen ter hoogte van den ingang van Velserbeek kruisen en ver volgens over het mooie weiland tusschen Meer- vliet en Velserbeek, naar de Meervlietstraat loopen. Wanneer dan de verdere plannen, welke men koestert zooals bijv. de uitbreiding van het raadhuis verwezenlijkt worden, krijgt deze verbindingsweg ook in ander opzicht beteeke nis. De (nieuwe) voorgevel van het gemeente huis zal dan n.l. aan dezen weg komen, ter wijl aan de tegenovergestelde zijde alweer als de uitvoering van het plannetje, dat men zoo eens ontworpen heeft, in de toekomst uit gevoerd kan worden een nieuwe ingang van het park Velserbeek komt te liggen. Als dan bovendien nog de huizen tegenover den toren en de kerk zouden verdwijnen, mitsga ders de oude stallen van Velserbeek, zou hier een mooi punt geschapen kunnen worden, met het raadhuis, de kerk en den ingang van Vel serbeek als monumentaal centrum. Maar zoover is het nog lang niet. Dit zijn nog maar ideeën, waarvan de verwezenlijking althans in de naaste toekomst nog wel niet verwacht kan worden. Op het gedeelte van het weiland, ten noor den van den geprojecteerden verbindingsweg, is een straat ontworpen, waarlangs aan één zijde een terrein voor bebouwing is gereser veerd. Deze straat, die evenwijdig met den ver bindingsweg loopt, voert over de Meervliet straat met een bocht naar den Rijksweg. Op het tusschengelegen terrein, dus ten oosten van het dorp, zijn eveneens strooken bouwgrond gereserveerd. Tenslotte wordt de Driehuizerkerkweg, tus schen de Ned. Herv. Pastorie en de Meervliet straat verbreed. 285 25 kantjes, 196 25 kantjes, 250 12 (gisteren 40 kantjes), 361 7 kantjes (thuisstoomende), 399 3 kantjes uit de halve vleet, 15 4 kantjes, 118 25 kantjes, 333 5 kantjes, 104 50 kantjes, 69 5 kantjes, 223 16 last (aan boord), VI. 197 50 kantjes (npir 23 netten halen), VI. 97 25 kantjes, IJm. 490 is thuisstoomende. UIT VOORRAAD LEVERBAAR RIVIERSTRAAT 9--11 ROTTERDAM TELEFOON 53490 5 HJnen) Leveranciers aan Rtfk en Gemeenten en wassen poppen koopt U toch immers niet. Het is U toch te doen om degelijke artikelen tegen redelijke prijzen. ROGGEVEEN verkoop! Meubelen, Bedden, Dekens, Rijwielen, Schoenen, Regenklee- ding, Maniels, Jassen, Haarden, enz. WIJ REGELEN GAARNE MET U DE BETALING GROOTE WOLLEN DEKENS reeds vanaf 10.— de 3 stuk»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 7