Oorlogsverklaringen blijven nog uit Merkwaardige stilte in de berichtgeving Nog geen groot opgezet Duitsch offensief n Beck confereert li Een vastberaden hand aan het stuur van den Poolschen staat Het nieuws van heden Reeds 130 dooden in Polen Hitier antwoordt nog niet STAAT VAN BELEG IN POLEN ■in Kolonel Beekdie aan Hitier een halt heeft toegeroepen Duitsche luchtaanvallen ook op burgers DIPLOMATIEK CONTACT WORDT VERBROKEN WARSCHAU OPNIEUW BEDREIGD RESTAURANT „DEN HOUT" VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1939 - AVONDBLAD Wilt gij U in Den Haag eens tracteeren, Ga dan in den Hout dineeren Aparie zalen voor Diners BEZUIDENHOUT 13 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM „Fijne Oude Genever" Merk „OLIFANT' J. J. Melchers Wzn. SCHIEDAM In politieke kringen te Berlijn wordt volgens Reuter verklaard, dat Duitschland Polen niet den oorlog heeft verklaard en dat daarom de tegenwoordige toestand niet beschouwd wordt als oorlogstoestand. Van het Poolsch-Duitsche front werden tot Zater dagmorgen half twaalf geen verdere krijgsverrich tingen gemeld. Uit Warschau kwamen berichten binnen over de luchtbombardementen, die talrijke slachtoffers eischten Volgens Poolsche berichten werden luchtaanvallen op Warschatf afgeslagen Een dagorder aan het Poolsche leger Rustige avond te Warschau Londen in het donker Londensche pers over Britsche doeleinden De stemming in Duitschland De Poolsche Landdag en de Senaat werden bijeengeroepen Poolsche luchtmacht zal burgers ontzien LUCHTGEVAAR - BRANDGEVAAR Het Weer Soldaat en patriot 63ste JAARGANG No. 21974 Een ooggetuige verhaalt DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Duitsche zaakgelastigde te Warschau vraagt pas poort aan Daladier ontvangt Legatie te Ankara wordt ambassade n.b. Staatsspoor. DEN HAAG NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT N.V. Distilleerderij van WETTIG GED. WARSCHAU, 2 Sept. (Havas). In Polen is de staat van Beleg afgekon digd. Poolsche kringen te Londen hebben gis teravond verklaard, dat de Duitsche troe pen niet konden doordringen door de Poolsche verdedigingswerken. De zegsman Verklaarde: „Wij blijven in onze aan de Srens gelegen stellingen." Verder werd uit Warschau door Reuter ge- meld, dat de Poolsche verdedigingstroepen ®uitsche troepen, die van Oost-Pruisen en van Slowakije uit den aanval hebben ingezet, zou- t'cn hebben teruggeworpen. Het van Oost- kuisen uit ondernomen offensief op het front tusschen Dzialdowo en Wojnitz was gericht op Mlawa aan de hoofdspoorlijn tusschen War schau en Gdynia, terwijl de Duitsche troepen die van Slowakije uit opereerden, hun aanval richtten op Zakopan, de bekende wintersport- Plaats. Duitsche bombardementsvliegtuigen probeer- den Warschau te bereiken doch werden ver dreven. zy vielen een vliegveld aan 24 kilo- Heter ten oosten van Warschau, waarbij een Duitsche machine werd neergeschoten. Volgens het Poolsche telegraafagentschap hebben Vrijdagavond omstreeks zes uur zes Duitsche vliegtuigen de steden Jedlitz, Mode- rowka Neiwonicz in het district Krosno ge bombardeerd, terwijl 20 minuten later vijftien Duitsche vliegtuigen den aanval op deze steden hebben herhaald. De toestellen wierpen brand bommen uit. Een der machines werd neerge schoten en drie Duitsche onderofficieren, die Uit het brandende toestel gered konden wor den, zijn door de politie gearresteerd en ter beschikking van de militaire autoriteiten ge steld. Op het bekende kuur-oord Iwonicz wierpen de Duitsche toestellen twaalf bommen. Hierbij Werden vier personen gedood en zes gewond, terwijl een huis verwoest werd. Boven Warka Werden 55 bommen geworpen. De Duitsche vliegers namen bovendien het marktplein onder mitrailleurvuur, waarbij een persoon werd gedood en drie werden gewond. Nabij Pultusk vloog een Duitsch vliegtuig in brand. Er bevonden zich vier personen in, waarvan twee gewond werden. Zij werden dooi de politie ter beschikking van de militaire autoriteiten gesteld. Hoewel Vrijdagavond tusschen zeven en tien uur te Warsèhau driemaal luchtalarm werd gemaakt aldus bericht Reuter verschenen geen vijandelijke machines. Wel hoorde men in de verte het vuren van het luchtafweerge schut. De luchtafweermaatregelen en de maat regelen voor de burgerbevolking bleken uitste kend te werken. Zonder opwinding zochten de menschen dekking. Afgezien van het feit dat sommigen daardoor oponthoud hadden, toonde Warschau een nor maal aspect. Verder heeft de opperbevelhebber van het Poolsche leger den volgenden dagorder tot de manschappen gericht: „Soldaten, de Duitscher, onze eeuwenoude vijand, heeft op 1 September 1939 de republiek Polen aangevallen met schending van onze grenzen. Het uur is gekomen om uw soldaten- plicht te vervullen. Soldaten, gij strijdt voor het bestaan en de toekomst van Polen. Met zijn bloed moet de vijand iederen pas, dien hij op Poolschen grond doet, duur betalen. Ieder van u moet, vertrouwend op de rechtvaardig heid van onze zaak en de gerechtigheid Gods, zich tot het uiterste inspannen om zoo goed mogelijk uit te voeren wat hem plicht en eer gebieden. Hoelang de oorlog ook zal duren en hoevele slachtoffers er ook zullen zijn, de eindoverwinning zal aan ons en onze bondge- nooten zijn." De dagorder is geteekend door maarschalk Smigly Rydz. Te Londen moeten thans alle lichten buiten worden gedoofd, met uitzondering van het geval, waarin zij van essentieel belang zijn voor werkzaamheden van vitaal nationaal belang. In een gisteravond gepubliceerde verklaring heeft de eerste minister van Noord-Ierland betoogd, dat „de indrukwekkende redevoering, welke Chamberlain in het Lagerhuis heeft uit gesproken de gevoelens vertolkt van de loyale Iersche burgers. Hij stelt zich garant voor het Iersche patriottisme en twijfelt er niet aan, dat in de tegenwoordige ernstige crisis de mid delen zullen worden gezocht, welke van nut zijn voor het land, den Koning en het rijk." De Australische minister voor de voorraden heeft medegedeeld, dat de munitiefabrieken1 gereed zijn om terstond op volle kracht de productie ter hand te nemen. In de commentaren van de Londensche pers wordt de nationale eenheid en de vastberaden heid in de te verwachten worsteling weerspie geld. De „Times" zegt, dat de natie zeer zeker nooit zoo unaniem is geweest in de ondersteu ning van eenig door haar leiders genomen be sluit, zooals thans, aan den vooravond van het intreden van den oorlog. Bij het te hulp ko men van Polen hebben wij geen materieel be lang voor onszelven. Niettemin zullen wij vech ten voor wat vitaal voor ons leven en het le ven van alle beschaafde volken is. Omdat wij weten, dat in een wereld, waar eerbied voor de rechten der zwakken en voor het gegeven woord kan worden opzijgezet door de militaire macht, het leven voor de naties of de indivi duen onduldbaar is en zij geen keuze hebben dan geweld met geweld te beantwoorden. Daily Telegraph" schrijft, dat Groot-Brit- tannië in zijn lange geschiedenis zelfs niet in 1914 met grooter overtuiging een oorlog heeft tegemoet gezien dan vandaag. Het blad wijst er op, dat het Britsche doel niet is de vernietiging van Duitschland, doch de definitieve wegvaging van de na- tionaal-socialistische regeering, die Duitsch land tot den meedoogenloozen onderdruk ker der zwakkere naties heeft gemaakt. Zwijgend staan de menschen voor de ramen der dagbladbureaux in de Duitsche steden, waar de bladen zijn opgehangen. Niet zooals in Nederland is men daar in de gelegenheid de ontwikkeling van den internationalen toestand te volgen. Men leest in de kranten slechts over de provocaties in Polen. Langzaam wordt het publiek voorbereid dat het moment komt waar op het geduld van Duitschland is uitgeput en nu gedwongen tegen Polen moet optreden. In den nacht van Dinsdag op Woensdag zijn in Westfalen de legertroepen uit de kazernes vertrokken. Den geheelen nacht dreunden in de 'garnizoenssteden de mili taire pas, de cavalerie en de begeleidende geschuts- en materieelwagens. Een groot deel der soldaten droeg nog schoenen en beenkap pen van geel leer. Blijkbaar ging alles in groote haast. Vanuit Hamm in Westfalen vertrokken 65 treinen met militairen en oorlogsmateriaal in Oostelijke richting. Bij Sauerland bevindt zich een klein vliegveld. Hier staan al 8 dagen ver kenners- en jagersvliegtuigen startklaar, terwijl de bemanning zich dag en nacht bij de toestel len bevond. Het vliegveld bij Paderborn is be zet met bommenwerpers, welke startklaar staan om hun vernielend werk te beginnen. In de haven te Hamm lag een Rijnschip van een Fransche reederij uit Straatsburg met Holland- WARSCHAU, 2 Sept. (Pat) Minister Beek heeft Vrijdag den apostolischen nun tius mgr. Cortesi, den Franschen ambassa deur Noel, den Britschen ambassadeur Ken- nard, den ambassadeur van de Vereenigde Staten Biddl en den Japanschen ambassa deur Sakoh ontvangen. Verder wordt bericht, dat de president der republiek den Landdag en den Senaat bijeen geroepen heeft. Uit Washington wordt bericht, dat ook de Poolsche regeering aldaar haar instemming heeft doen betuigen met den oproep van Roosevelt over bombardeering der burger bevolking, en beloofd daarvan af te zien, zoolang de tegenpartij dit eveneens doet. I MINIMAX-BRANDBLTJSSCHERS blusschcn elk begin van brand. Goedgekeurd door be- I voegdg instanties. Ned. Fabr. N.V. IFEA-MINIMAX Telefoon Bussum 5380 Amsterdam 22362 Den Haag 395617 Arnhem 21275 Enschede 3089 sche bemanning. Dit schip is geïnterneerd en de bemanning naar Holland vertrokken. In Munster zijn ook de garnizoenen vertrokken. Voor naaiwerk, stationswerk (verpleging der passeerende soldaten) en andere diensten ten behoeve van het leger en voor het Roode Kruis melden tallooze meisjes zich aan. Het volk ziet gelaten al deze maatregelen en voor bereidingen aan, en men hoort geen enkele op merking in het publiek. In de café's kan men nog wel eens wat hooren. Men had Donderdag morgen nog de eerlijke overtuiging, dat er geen oorlog zou komen; de algemeene opinie was: „Wir bekommen Danzig ohne Krieg." En als er oorlog kwam, zouden Engeland en Frankrijk Polen toch niet helpen. Maar enthousiast even als in 1914 was niemand, en men krijgt den in druk. dat de oorlog wordt gevreesd. Deze stemming was zeer goed merkbaar, ook in de vermakelijkheidsinrichtingen, welke de laatste dagen lang niet zoo druk bezocht waren als vroeger. Bovendien zag men er zeer veel militairen. Nadat Dinsdagnacht overal de kazer nes van de vertrokken troepen verlaten waren, begon gisterenmorgen de intocht van de twin tigjarigen, de lichting van dit jaar. Duizenden jongens met koffertjes in de hand kwamen met extratreinen te Münster aan, werden hier ge groepeerd en daarna naar de kazerne geleid. Ook dit voltrok zich alles zonder enthousiasme: er is werkelijk een opmerkelijke verandering in de stemming onder het Duitsche volk. Naar welke zijde deze zal overslaan, als ze gelegenheid krijgt zich te uiten? Men hoopt dat de anti- nationaal-socialistische propaganda woekert; een tegenslag van het Duitsche leger zal door het volk niet zoo gemakkelijk gedragen worden ais in den vorigen oorlog, omdat het publiek slechts in één richting is opgevoed: in die der overwinning. De tijd van het groote woord is voorbij. Nu is de daad slechts in staat alles in evenwicht te houden en deze daad moet tot de overwinning leiden, dat eischt de jarenlange propaganda. De wegen tusschen Polen en het gebied van Danzig zijn bewaakt en gebarricadeerd Verwachting geldig van hedenavond to morgenavond ongeveer 19 uur: Zwakke wind, meest zuidelijke richtingen. Helder tot licht of half bewolkt. Droog weer, behoudens kans op onweer, weinig ver andering in temperatuur. In het hart van Warschau, op het Plac Pilsudskiego, zetelt Kolonel Beek, „de meest impopulaire minister van Buitenlandsche Zaken." Hij, die het gewaagd heeft een krachtig „neen" te plaatsen tegenover de niet minder krachtige Duitsche eischen, heeft wel vaker voor heete vuren gestaan en in zijn ministerie houdt hij kalm het stuur in handen van een schip, dat wel zwaar wordt geschokt in de branding van deze dagen. Als zooveel politieke figuren uit het Pool sche land stamt óók kolonel Beek uit een Poolsch adellijk geslacht, dat eens, de tyrannie der Russen moe, het onderdrukte en door den Czaar beheei-schte vaderland verliet om zich te vestigen onder het vreedzamer juk van de Habsburgers in Gallicië. Hier werd kolonel Beek geboren in 1894 zoodat hij op het oogenblik nog maar pas 45 jaar oud is toen zijn vader leider was van de illegale socialistische partij van Pilsoedski, den „bevrijder van Polen." Bij het uitbreken van den wereldoorlog sloot de jonge Beek zich natuurlijk aan bij het in middels door Pilsoedski gestichte vrijheids legioen, dat in het Oostenrijksche leger te velde trok tegen den Russischen overheerscher. Nabij Choest, in de Roetheensche Karpathen, onder ging hij den vuurdoop en de moed, dien hij daarbij aan den dag legde, was zoo groot, dat Pilsoedski's aandacht op hem viel. Toen Pilsoedski in 1917 zijn legioen ontbond omdat de Duitschers, die inmiddels de Russen verslagen en Polen veroverd hadden, niet veel voelden voor zijn nationale strevingen, bleef Kolonel Beek Beek zijn beschermer getrouw en sloot hij zich aan bij diens geheime militaire organisatie, welke zich nu de vrijmaking van Polen tot doel gesteld had en nu niet alleen den strijd tegen de Russen, maar ook tegen de Duitschers moest aanbinden. In den herfst van 1918 haalde Bleek een bra- vourstukje uit, dat hem voorgoed de vriend schap van Pilsoedski zou doen veroveren. Zoo genaamd als gedeserteerd Oostenrijksch officier trok hij naar het Russische Orel, waar véél Polen in het Russische garnizoen lagen. Hij wist zooveel vertrouwen te wekken bij de mili taire bevelhebbers, dat hij al vrij spoedig aan het hoofd der troepen stond. Hij wist boven dien de vorming van eigen Poolsche corpsen te bewerkstelligen en toen hij het zóóver had, was het voor hem geen kunstje meer met zijn landgenooten oproer te verwekken en tegen de Russen te gaan opereeren. Met Beek aan het hoofd trokken deze Poolsche vrij scharen naar het vaderland terug, waar inmiddels de laatste fase van de vrijheidswording was ingezet en zij dus best gebruikt konden worden. Hoe groot was aller vreugde toen bij den terugkeer bleek, dat het vaderland reeds veertien dagen on afhankelijk was! Van meet af was Beek Pilsoedski's rechter hand. De „oude heer", zOoals Pilsoedski door zijn medewerkers vertrouwelijk werd genoemd, zond hem allereerst, nadat hij hem aan de nieuwe militaire academie te Warschau de ge wone officiersopleiding gegeven had, als mili tair en diplomatiek agent naar Roemenië, Bel gië en Hongarije, in de lente van 1922 werd hij bevorderd tot militair attaché van de Poolsche legatie te Parijs. Maar toen Pilsoedski zich in 1923 uit de staatszaken terugtrok, werd Beek door de anti- Pilsoedski-regeering natuurlijk onmiddellijk naar huis geroepen en uit den staatsdienst ont slagen, waarna hij te Warschau een functie vond als bankemployé. Nauwelijks echter had Pilsoedski zijn coup d'état van 1926 volbracht, of ook Beek werd weer op het staatspolitieke paard gezet en nie mand verbaasde zich in 1930, toen hij door Pil soedski benoemd werd tot vice-premier; Pil soedski zelf was toen premier geworden. Enkele maanden later volgde zijn aanstelling tot onder-minister van Buitenlandsche Zaken; twee jaar later volgde hij Zaleski op als minis ter van Buitenlandsche Zaken, welke functie hij nog steeds bekleedt. Géén Europeesch minister van Buiten landsche Zaken heeft zoo lang zijn verant woordelijke functie vervuld als Beek, terwijl niets er op wijst, dat zijn heengaan aan staande is, integendeel. Polens buitenland sche politiek en Beek zijn één geworden, voorloopig is de een niet zonder den ander denkbaar. Daarbij blijft hij wat hij altijd was: Legion- nair, die zijn vaderland hartstochtelijk liefheeft en wenscht voort te gaan, desnoods tot het bit tere einde, in de voetstappen van den ouden heer." Daar kan zelfs ,,het sterkste leger van de wereld met- de beste soldaten" hem niet vanaf houden en wanneer ooit het oogenblik mocht komen, waarop Polen ten onder zou gaan, dan aldus Beek zullen wij opnieuw de legion- nairs voor de heilige guerilla oproepen, die ook dan zeker weer leiden zal tot de heropstan ding van het oude, roemruchte Polen, waarvan de geschiedenis nu eenmaal met bloed wordt geschreven." WARSCHAU, 2 September. (PAT). Vol gens voorloopige schattingen heeft de Duitsche luchtmacht tot vanochtend toe 94 luchtaan vallen ondernomen tegen steden, dorpen en vlekken in Polen. Daarbij waren 22 aanvallen op steden met meer dan 17.000 inwoners, 27 op groote dorpen met meer dan 3.000 inwoners en 25 op dorpen, 20 op zeer kleine plaatsjes en zelfs afgelegen huizen. Bovendien hebben de Duitsche vliegtuigen op het tand werkende ar beiders onder vuur genomen, evenals personen, die zich op den weg bevonden. Het aantal dezer laatste gevallen is nog niet kunnen worden vastgesteld. Het aantal dooden bedraagt, alle gevallen bij elkaar genomen, 130, waarbij slechts 12 militairen. Er zijn tientallen personen ernstig ge wond en eenige honderden licht ge wond. Meer dan de helft van het aantal dooden zijn vrouwen en kinderen. Het hevigste bom bardement was dat bij den aanval op het ge meenteziekenhuis te Wielum bij de Duitsche grens. Het ziekenhuis geraakte in brand. De stad Wielum werd met een bijzondere hevigheid gebombardeerd. Er stonden veei huizen in brand. In den loop van den afgeloopen nacht is komen vast te staan dat het aantal door de luchtverdediging neergeschoten vliegtuigen veel hooger is dan men gisteren meende. In den loop van den ochtend zullen de juiste cijfers worden gepubliceerd. Een ooggetuige van het bombardement, dat gisteren op de Oostelijke buitenwijken van Warschau werd uitgevoerd, heeft tegenover den correspondent van Reuter hierover het volgen de verteld: Een en veertig in formatie vliegende toe stellen verschenen boven de voorsteden. Zij werden beschoten door het luchtdoelgeschut, dat verwonderlijk nauwkeurig was en de aan vallers dwong op zeer groote hoogte te blijven. Een tamelijk laag vliegende bommenwerper nam plotseling een duik en liet een zestal zeer ontplofbare bommen en verscheidene brand bommen vallen. Zij schenen een stuk grond te treffen tusschen een rijtje huisjes en de ri vier. Hooge zwarte rookkolommen stegen op uit de trechters. Een andere ooggetuige, die een luchtgevecht had gadegeslagen uit de binnenplaats van een flatgebouw, verklaarde, dat het spoor der ko gels van het afweergeschut gemakkelijk waar neembaar was. Het gevecht was zoo opwin dend, dat de bevolking het gevaar vergat en bleef kijken. Volgens Poolsche berichten eischten de Duitsche luchtaanvallen reeds 130 doo den, grootendeels burgers. In Polen werd de staat van beleg afge kondigd. De Duitsche troepen rukken slechts lang zaam op. Oproep van het Hoogwaardig Episcopaat tot het houden van een biddag op mor gen. Bootdienst HarwichHoek van Holland stopgezet; „Zeeland" en „Batavieren" onderhouden hun diensten. De opperbevelhebber van land- en zee macht is benoemd tot generaal. De Willibrord-tentoonstelling te Utrecht is heden gesloten. O LONDEN, 2 Sept. (Reuter-A.N.P.). De diplomatieke correspondent van Reuter verneemt, dat tot nu toe (twaalf uur Am- sterdamsche tijd, Redactie) nog geen ant woord is ontvangen op de mededeeling, wel ke de Britsche ambassadeur Henderson gisteren aan Hitier heeft doen toekomen. WARSCHAU, 2 Sept. (Pat.). Zooals reeds eerder werd gemald heeft de Pool sche ambassadeur te Berlijn, Lipski, op dracht gekregen de Duitsche hoofdstad te verlaten. De Duitsche zaakgelastigde te Warschau heeft namens zijn regeering zijn paspoort gevraagd. Hierdoor is ook in diplomatieken zin de toestand duidelijk. WARSCAU, 2 Sept. (Havas). Na een kal- men nacht werd vanochtend tusschen tien voor zes en vijf minuten over half zeven op nieuw alarm geslagen. Van verre hoorde men ontploffingen. Het schijnt, dat de aanvallers Warschau niet hebben bereikt. PARIJS, 2 Sept. (Havas). Daladier heeft vanochtend Reynaud en Bonnet ontvangen. BELGRADO, 1 Sept. (Havas). Het persagent schap Avala deelt mede, dat de Joego-Slavi- sche legatie te Ankare is verhoogd tot den rang van ambassade. De gevolmachtigd mi nister van Joego-Slavië te Ankare, Iliya Sjoemenkowitsj, is benoemd tot ambassadeur. Stand op Zaterdag 1 uur n.m.: Vorige stand: 760.2 763.5

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1