ECHT 'N MAN D Luchtdienst op Indië gestaakt Reactie in Indië Vrijwilligers bij de landmacht Staat van oorlog afgekondigd BEPERKING BURGERLIJKE LUCHTVAART TWEEDE KAMER KOMT MAANDAG BIJEEN ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1939 All e post gaat thans per mailschip ^efilé Grenadiers en dagers voor H. M. weg naar hun mobilisatie bestemmingen Van een bepaalde nervositeit niets merkbaar Jongmensch dat voor niets stond HANDELAREN IN VEEVOEDER Afgifte van vervoervergunningen LEVERING VAN KAAS Wijziging veevoederbesluit 1939 Voorloopig slechts voor ex-onderofficieren Een bij K.B. vastgesteld verbod uitgevaardigd DOOR IAN HAY Voor de behandeling van eenige spoed-wetsontwerpen Adresseer uw veldpost vooral juist Beperk u in alle correspondentie zooveel mogelijk Officieel antwoord op gestelde vragen Vrouw omgekomen door gasverstikking In den gasmeter bleek een lek te zijn Regeling bakkersarbeid Tusschen Zaterdag 2 en Maandag 4 September De militairen naar hun bestemming UIT DE STAATSCOURANT Posterijen Onderscheidingen Sociale Zaken Koloniën Hiertoe genoodzaakt door de in verschil lende landen uitgevaardigde vliegverboden, heeft de K.L.M. moeten besluiten heden het vertrek van het Indië-vliegtuig niet te doen Plaatsvinden. Alle post wordt thans per mailschip ver bonden. De post wordt te Amsterdam, resp. *e Rotterdam, aan boord gebracht. Betref lende de vaarroute der mailschepen staat n°g niets vast. Het is echter zeker, dat geen enkele Middellandsche Zee-haven zal worden ingedaan. worden in het werk gesteld om zoo Krri i m°gelijk de luchtverbinding tusschen rend nt^ ®n Indi® te herstellen. De thuiskee- verd Intii®"vlieStuigen zullen voorloopig niet da h Öan A^exandrie vliegen. Mocht blijken ïai rt^n °P°nthoud langeren tijd zal vergen, dan P°st worden overgegeven aan Nederland se mailbooten. Aangezien de KX.M. geen toestemming an krijgen voor het overvliegen van En- fielsch grondgebied, vervallen voorloopig de Uchtverbindingen tusschen Amsterdam en bonden. Hedenochtend zal worden beslist, of de ,ensten naar Parijs en Scandinavië zullen borden uitgevoerd. ^ands vrouwe had den wensch te kennen gren °m de uit de residentie vertrekkende pUnt ers en jagers op een daartoe geschikt gaan aan den rand van de stad te zien voorbij- vatl j had hiervoor gekozen het kruispunt en q en hoosduinscheweg en de Laan van Eik ÖUin^11611' de zich over den Loos- 2cud We£ in he richting naar het Westland ten hegeven. Slechts weinigen was dit tevo- geen d geworden, zoodat aanvankelijk Éag, ®?lns viel waar te nemen, dat hier een rr.as- aefiié zou geschieden, gin lm kwart over tien vertrok HM. de Konin- va ^®rSezeld van vice-admiraal Bauduin, chef Öe t r mihtaire Huis, generaal-majoor jhr. hcfd°nge Van EUemeet- Hr. Ms. adjudant en de ame freule Schimmelpenninck van der Oye. <jaAre Majesteit plaatste zich bij het bruggetje, tegenover de Laan van Elk en Duinen over (je °°stiuinsche Vaart ligt. Behalve de genoem- eden van Haar gevolg, waren hier mede aan- v de legercorpscommandant, kol. Bischoff tii? ®eemskerck en enkele andere officieren. In- Qa;Schen groeide het aantal belangstellenden, 1 de politie, onder toezicht van den hoofd- g®*toissaris, op korten afstand in de gelegen- tect steIde het defilé te aanschouwen, aan. DÏ- lladat de Koningin was aangekomen, rukten eerste troepen van den kant der stad aan. Ra*1 hoofd ging Üe Koninklijke Militaire Welk'' onder leiding van kapitein Walter Boer, La hapel werd opgesteld op den hoek van de an van Eik en Duinen, Loosduinsche zijde. e. dmiddellijk hierna volgde het regiment Gre- uiers met regimentsvaandel onder bevel van P commandant, luitenant-kolonel J. v. Voort- "Uysen. ^^ïïet voorbijtrekken van de kranige grena- trlrf me'; hü het regiment ingedeelde mi- g lleurs en lichte artillerie-afdeelingen, de wa- hs behoorende tot den geneeskundigen dienst, ii keukenwagens en losse paarden duurde tot **■25 uur. De troepen maakten een volkomen Vj- b-t Ui V 'gaaien indruk. Hierna volgde een korte pauze, welke te 11.40 Ur Werd opgeheven toen het regiment Jagers aderde onder bevel van den regimentscom- ^anda.nt, luitenant-kolonel H. D. Scherpenhuy- Koninklijke Militaire Kapel bleef haar andplaats behouden om ook dit défilé met mu- ek op te luisteren. Het was een aardig gezicht, ook weze troepen ^et inmiddels dampende keukenwagens en de aarby behoorende koks in hun witte pakjes ®h verder alles wat tot deze troepen behoorde, zien voorbygaan. Dit tweede défilé duurde vyf minuten over twaalf. Met het Wilhelmus werd dit défilé besloten. Het publiek dat intusschen tot een groote menigte was aangegroeid, bracht bij het vertrek van H.M. de Koningin een ovatie aan onze Lands vrouwe, die zelf met een „Leve het Vaderland" het initiatief nam en zich daarbij naar alle zijden enthou siast tot de menigte richtte, welk moment op allen een diepen indruk maakte. De koninklijke auto's vertrokken daarop in d® richting van de Mient weder naar het paleis. In den namiddag heeft, zooals reeds kort gemeld, Prins Bernhard het voorbijtrekken van eenige artillerie-afdeelingen op den weg naar het Westland gadegeslagen. Nadat tegen kwart voor twee de eerste af- deeling, onder commando van majoor Verhulst, was voorbijgetrokken in staptempo en zonder muziek trad een pauze in, tijdens welke de Prins den paarden, deel uitmakende van het prinselijk escorte, gelegenheid gaf in de lommer rijke Laan van Oud-Eik en Duinen wat op ver haal te komen. Het duurde nog tot bijna half drie eer de tweede artillerie-afdeeling, gecommandeerd door kapitein Tans, het kruispunt by den Haagweg naderde. Om drie uur was het geheele défilé geëin digd, waarna Prins Bernhard, vergezeld van majoor Phaff, per auto naar het paleis terug keerde. BATAVIA, 1 Sept. (Aneta) Nadat de eerste berichten omtrent de gebeurtenissen in Europa door de dagbladen per bulletin waren bekend gemaakt, waarbij op het geloei van de sirene zich een groote menigte voor het gebouw van „Aneta" verzamelde, keerde geleideiyk de rust onder het publiek terug. In de omgeving van het Aneta-gebouw en in de winkelbuurten ble ven de mensehen nog geruimen tijd bijeen groepen om het nieuws uit Europa te bespreken. Alhoewel de ernst van den toestand uiteraard een stempel op het leven van de hoofdstad drukt, is uiteriyk van een bepaalde nervositeit niets merkbaar. De winkels zijn geopend als gewooniyk, ter- wyi de Pasar Gambir, welke kort geleden was geopend, den gewonen sprookjesachtigen aan blik bood. Het eenige wat opviel was, dat het in den vooravond op straat iets minder druk was dan gewoonlijk- De radio-telefoon-verbinding met het buiten land en wel speciaal met Nederland is drukker bezet dan ooit. De telegraafdienst is vooral sterk bezet ten gevolge van diverse regeeringstelegrammen. Verschillende kleinere kantoren, welke reeds gesloten waren, zün weer tot heropening op geroepen. Te Tandjong-Priok is het over het algemeen rustig en noch op straat, nOch aan de haven is iets ongewoons merkbaar. De Gouverneur-Generaal en mevr. Van Star- kenborgh bezochten den Pasar Gambir en maakten vol belangstelling een rondgang langs de diverse stands. De rechtbank te Groningen veroordeelde den 16-jarigen kok P. M. uit Delfzijl die de vorige week terecht stond, verdacht van diefstal, po ging tot brandstichting en poging tot vergif tiging van de bemanning aan boord van het Groningsche kustvaartuig ,,Nejaco" gedurend: een reis naar Engeland, tot zes maanden tucht- schoolstraf, benevens een jaar onder toezicht- stelling. De eisch luidde een jaar tuchtschool. Van 1 September af kunnen door of vanwege den Provincialen Voedselcommissaris aan han delaren in veevoeder vervoersvergunningen (ge- Iteücbiljetten worden afgegeven voor aanvulling van voorraden. Hiervoor kan de handelaar zich wenden tot den plaatseiyken bureauhouder in zijn district. Aan detailhandelaren, die niet over een ma chinale menginrichting beschikken, zullen uit sluitend vervoervergunningen (geleidebiljetten) worden afgegeven voor mengvoeders. Ook aan veehouders zullen van heden af slechts vervoervergunningen geleidebiljetten) voor mengvoeders worden verstrekt. Men deelt ons van bevoegde zyde mede, dat degenen, die belang hebben bij de levering van 'n hoeveelheid kaas aan de Nederlandsche Zui- velcentrale, afdeeling zuivel, Laan van Meerder- voort 84 te 's-Gravenhage, zich vóór Dinsdag 5 September tot deze Centrale kunnen wenden met verzoek in kennis te worden gesteld van de voorwaarden, waarop moet worden in geschreven. Vrijdag 1 September is uitgegeven Staats blad no. 679 b.b., tot wifziging van het vee voederbesluit 1939, Staatsblad 679 p. De regeeringspersdienst meldt: Ten vervolge op de mededeeling van den regeeringspers-, dienst van 28 Augustus j.l. wordt by dezen ter algemeene kennis gebracht, dat voor het tegen woordige alleen zij zich voor den duur der mobilisatie by de Koninklijke Landmacht als vrijwilligers kunnen verbinden, die in een der onderofficiersrangen den militairen dienst eer vol hebben verlaten- Zoodra ook vrywilligers in den stand van soldaat mogen worden aangenomen, zal hier van mededeeling worden gedaan. Blijkens een „bericht aan luchtvarenden" is het, ingevolge een krachtens artikel 7 van de Luchtvaartwet tot stand gekomen Koninklijk Besluit, zoo mede, voor wat het gebruik van zweefvliegtuigen betreft, ingevolge een be schikking van den minister van Waterstaat, met ingang van 1 September 1939 te 19 uur. verboden de luchtvaart uit te oefenen met alle luchtschepen, vliegtuigen, vrije ballons en zweefvliegtuigen met uitzondering van die, be hoorende tot de Koninkiyke Nederlandsche Ma rine en de Koninklijke Nederlandsche Land macht en van die, welke de in artikel 18 van de conventie van Genève van 1929 bekend gemaakt bij Staatsblad 1932, no. 514 voor geschreven kenmerken dragen (geheel wit zijn geschilderd en bovendien op duidelijk zicht bare wüze op hun onder- en bovenvlakken naast de nationale kleuren het roode kruis- teeken dragen), met dien verstande, dat de uitoefening van geregeld internationaal bur gerlijk luchtverkeer is toegestaan, mits daarbij wordt gevlogen op een hoogte van minder dan 500 M. boven den grond en met zicht van het aardoppervlak, in het tydvak tusschen zons opkomst en zonsondergang, en wel: a. in het gebied, begrensd door: le. een lijn getrokken op 5 K.M. ten Noord- Westen van en evenwijdig aan de rechte lijn van Urk naar het luchtvaartterrein Eelde, als mede het verlengde van die lijn in Noord- Oostelijke richting; 2e. een lijn getrokken op 5 K.M. ten Zuiden van en evenwijdig aan de rechte lyn van Urk naar Gramsbergen, alsmede het verlengde van die lijn in Oosteiyke richting; 3e. de Nederlandsch-Duitsche grens. b. in de gebieden, welke zich uitstrekken tot een afstand van 5 K.M. ter weerszyden van: le. de rechte lijn van het luchtvaartterrein Schiphol naar Urk; 2e. de rechte lyn van het luchtvaartterrein Schiphol in zuiver Westeiyke richting; 3e. de rechte lijn van het lichtschip Maas over het spoorwegstation Kapelle-Biezelinge op Zuid-Beveland, alsmede het verlengde van die lijn in Zuidelijke richting. c. in het gebied, hetwelk zich uitstrekt tot een afstand van 5 K.M. ter weerszijden van een rechte lijn, loopende over het luchtvaart terrein Schiphol tot op een afstand van 25 K.M. van dat luchtvaartterrein in de richtin gen 42 graden en 222 graden ten opzichte van de ware Noordrichting, voor zoover niet val lende onder een der onder b. bedoelde gebie den, zulks uitsluitend, indien de mistvoorschrif- ten voor het luchtvaartterrein Schiphol van kracht zün en door het betrokken luchtvaart- tuig met toestemming van den havenmeester van dat luchtvaartterrein een landing zal wor den uitgevoerd met behulp van het radioba ken. De controle op vorenstaande bepalingen wordt uitgeoefend door Nederlandsche mili taire vliegtuigen, luchtdoelartillerie en lucht doelmitrailleurs. Indien commandanten van militaire vlieg tuigen overtredingen constateeren, zullen zü den gezagvoerder van het betrokken luchtschip of vliegtuig bevelen, op een Nederlandsch luchtvaartterrein te landen. Den gezagvoerder van een vrijen ballon of een zweefvliegtuig zullen zij in dat geval bevel geven ten spoe digste te landen. De bevelen worden kenbaar gemaakt door 't afschieten van een of meer roode seinpatro- nen. De gezagvoerder van een aldus gesommeerd luchtschip of vliegtuig is verplicht het mili taire vliegtuig te volgen naar een luchtvaart terrein en aldaar te landen. Aangezien het geven van vorenbedoelde sig nalen uit militaire vliegtuigen niet steeds mo- geiyk zal zijn en de organen der luchtdoel artillerie in den regel in het geheel geen waar schuwingen zullen geven, wordt de aandacht van vliegtuigbestuurders er op gevestigd, dat zij zich by overtreding van vorenbedoelde be palingen, aan ernstig gevaar blootstellen. 39 Joan schrok op en het de hand van den °uden heer los. Jimmy Marrable schonk er geen aandacht aan en vervolgde bedaard: .,Ik hoorde van hem in Kaapstad van een Zekeren Allerton. Die scheen nogal gezworven te hebben, maar was nu ergens by wynberg eigenaar van een logement met de hotel houdster getrouwd en blijkbaar welvarend. Toen hij mijn naam hoorde, was hij ervan overtuigd, dat ik Hughie's oom moest zijn, om dat Hughie hem verteld had, dat ik zijn eenig familielid was. Hij was een heer en scheen on zen vriend Hughie als een soort reddenden en gel te beschouwen. Ze hadden samen nog al Wat meegemaakt.... aan boord van de Orino co. Ik denk wel, dat Hughie je daar heel wat Van verteld heeft." Joan schudde ontkennend het hoofd. „Niet? Och, dat is net iets voor hem. In elk geval, Allerton vertelde me, dat Hughie Voorgoed naar huis was gegaan en dus wist ik, dat mijn plan tot zoover geslaagd was en dat ik geen haast behoefde te maken, om thuis te ko- rnen. Mijn kleine meid was veilig." Hij zuchtte tevreden en streelde Joan's handje. „Ik ben een gelukkig oud fossiel, Joey," zei hij. „Op mijn onhandige manier heb ik altijd getracht, dit voor elkaar te krijgen en nu is het zoover. Er bestaat een voorzienigheid, die voor ons zorgt, weet je? En nu ben je meesteres in dit oude huis, nietwaar? Hoe lang ben je al ge trouwd?" „Ik ben niet getrouwd," zei Joan bedeesd. „Wat?" Ze hield hem haar hand zonder ring voor. Jimmy bekeek die aandachtig. „En, waar is je verlovingsring dan?" vroeg hy. Joan voelde, dat het een kwaad oogenblik zou worden, vooral voor oom Jimmy. „Wewe zijn niet verloofd," stamelde ze, om dan vlug te vervolgen, toen ze het gezicht van den ouden heer zag. „Hughie en ik hielden nietop die manier van elkaar. Neen, nou lieg ik. Ik hield niet op die manier van Hughie." „Heeft hy je dan gevraagd?" „Ja." „En jij.... wou niet?" Joan knikte en voelde zich opeens heel ver achtelijk. Ze had Hughie wel volkomen te goe der trouw afgewezen en met het volste recht, omdat ze naar haar meening niet genoeg van hem hield en zelfs op dat oogenblik voelde ze er geen bijzondere spijt van. Maar dat alles scheen haar geen excuus, om oom Jimmy pijn te doen. Bovendien waren haar gevoelens in den laat- sten tyd aan 't veranderen. Ze had zelfs meer dan gewoon belang in Hughie's doen en laten gesteld. Toch bewees hij haar weinig attenties; hij was heel nuchter in het volbrengen van wat hy zijn plicht noemde en had haar zaken schandalig in de war laten loopen. Maar.... hij verkeerde in moeilijkheden; men was te gen hem gekant; en hij yvas toch altijd haar vriend geweest. Joan Gaymer was in elk geval trouw van aard. En trouw tegenover een man verandert meestal in iets anders. Joan bevond zich nu in een stemming, welke naar dat andere begon over te hellen. Toch had ze zich nog nimmer ernstig afgevraagd, hoe ze eigenlijk over Hug hie Marrable dacht. Als ze anderen kwaad van hem hoorde spreken, werd ze woedend; als ze aan zün moeilijkheden dacht, maakte ze soms het voornemen, het weer goed by hem te ma ken, al wist ze niet precies hoe. Ze wist zelf niet precies, hoe ze het had.... Opeens vroeg Jimmy Marrable onverwachts, maar niet onredelijk: „Maar als je niet verloofd en ook- niet ge trouwd bent, wat doe je dan hier in zün huis?" „Het is zün huis niet," antwoordde Joan. „Hü heeft het verhuurd aan de Leroys en hy in ik zün hier maar te logeeren." „Waarom heeft die jongen het huis ver huurd? Waarom konden de Leroys en jy hier niet als zün gasten logeeren?" „Ik vermoed," zei Joan omzichtig, „dat Hug hienog al krap zit." „Krap? Onzin! Hij heeft achthonderd pond in het jaar en het landgoed brengt hem ge noeg op voor wat er aan onderhoud aan be steed moet worden. Wat heeft hy nog méér noodig?" De Tweede Kamer zal Maandag 4 Septembei des middags om twee uur bijeen komen. In de afdeelingen zullen worden onderzocht het wets ontwerp Regelen betreffende de geneeskundige voorziening onder de burgerbevolking in oor logstijd, zoomede eenige andere wetsontwer pen, waarvan de indiening voordien is te ver wachten. Het ligt in de bedoeling deze wets ontwerpen nog denzelfden middag in openbare behandeling te nemen. Adresseering van correspondentie aan mili tairen moet als volgt geschieden: naam en voor letters van geadresseerde, militaire rang, onder deel, waartoe de militair behoort of waarbij hy is gedetacheerd, alsmede een nadere aandui ding als: Veldleger, Vesting Holland, Stelling van Den Helder, enz. Voorbeelden van goede adresseering zyn op de postkantoren voorgehangen. In twyfelgeval- len vrage men daar inlichtingen. In geen geval mag een plaatsnaam wer den vermeld. Indien hét publiek blyft doorgaan met on volledige of onjuiste adresseering van corres pondentie aan militairen kan de veldpostdiensl niet behoorlyk functionneeren. Er ontstaat reeds thans groote vertraging, terwijl de bezorging van tal van brieven door onvolledige adressee ring misloopt. Beperk u verder voorloopig en althans gedu rende de eerstvolgende dagen zooveel mogelyk in uw correspondentie, vooral ook voor militai ren. Het postvervoer dreigt mis te loopen in dien hieraan niet wordt voldaan. Aan de officieele antwoorden op de uit het publiek gestelde vragen ontleenen wij het vol gende Vraag: Kunnen houders van pensions, rust huizen en dergelijke, die kunnen wijzen op een bepaald aantal gasten, slechts de in het. ham sterverbod genoemde hoeveelheden levensmid' delen krijgen en, zoo neen, tot wien kunnen zij zich dan wenden? AntwoordHouders van rusthuizen en der- gelyke kunnen de in het hamstervérbod ge noemde goederen koopen in hoeveelheden, be- noodigd voor één week voor het totale aantal bewoners. Vraag: Het komt nogal eens voor, dat een winkelier weigerde papieren geld in ontvangst te nemen. Men is echter toch verplicht elke be taling in wettig bankpapier te accepteeren? Antwoord: Inderdaad zijn de winkeliers ver plicht papieren geld als wettig betaalmiddel in ontvangst te nemen. Mocht een bepaalde win kelier wat betreft het in betaling aannemen van papieren geld wat hardnekkig zijn, dan wende men zich tot een ander. Vraag: Een groot aantal gemobiliseerden heeft zich tot de Koninklijke Nationale Ver- eeniging tot steun aan miliciëns gewend met de vraag, of deze vereeniging haar bemiddeling zou willen verleenen in zake het reserveeren van de betrekking. Antwoord: De Koninkiyke Nationale Vereeni ging tot steun aan miliciëns moet zich als ge volg van het groote aantal der onder de wape nen geroepenen thans bepalen tot een algemeen beroep op de welwillendheid der werkgevers om hun gemobiliseerde personeel, zoodra dit met groot verlof vertrekt, weder in dienst te nemen. Ten aanzien van de kostwinnersvergoeding verzoekt deze vereeniging den gemobiliseerden zich niet tot haar te wenden, doch tot de afdee ling Militaire Zaken van de betrokken gemeente. Vraag: Waarom werkt op het oogenblik de veldpost zoo traag? Antwoord: De veldpost staat voor de taak de post uit te reiken aan militairen, die tot hon derden verschillende troepenonderdeelen behoo- ren, welke neg niet op hun plaats van bestem ming zyn aangekomen. Zoodra de troepenverplaatsingen hebben plaats gehad en iedere militair niet alleen weet by welk onderdeel hij is ingedeeld (compagnie, bataljon, regiment en overeenkomstige onder- deelen), doch ook tot welke groote eenheid (veld leger, stelling Den Helder, vesting Holland, commando Zeeland, territoriale gebieden) hy behoort en deze aanduidingen duidelijk op de adressen worden vermeld, kan de expeditie van de veldpostcorrespondentie regelmatig verloopen Vraag: Kan een molenaar meelveevoeder af leveren zonder bonnen? Moeten zijn afnemers bonnen hebben en moet de molenaar een ver- voerbewijs hebben? Antwoord: Neen, uitsluitend op bonnen, die vanwege den provincialen voedselcommissaris door den plaatselijken bureauhouder worden af gegeven, mag een veehouder meelveevoeder van een molenaar betrekken. Vraag: Kunnen brieven naar Engeland, Frankrijk en Zuid-Afrika op de gewone wijze verzonden worden? Antwoord: Ja, met een zekere vertraging moet echter gerekend worden. Vraag: Waarheen moeten bneven aan leden van de bemanning van de „Tromp" worden ge adresseerd? Antwoord: Op deze brieven moet als plaats van bestemming worden vermeld: Marinehaven Batavia. Vraag: Kan ik een pakket met geschenken naar familie in Indië, Zuid-Afrika of elders in het buitenland zenden? Antwoord: Het is, in verband met de uit- vervoerverboden voor zeer vele artikelen, beter hiermede even te wachten. Vraag: Kunt u mij ook zeggen of er over eenige dagen weer gelegenheid zal zyn om van hier naar Zwitserland te reizen? Antwoord: Het is niet bekend, wanneer de internationale trein- en vliegdiensten met Zwit serland zullen worden hersteld, 't Moet sterk ont raden worden gebruik te maken van de' binnen- landsche of lokale vervoermiddelen in de ver schillende landen. De regeeringspersdienst meldt: Teneinde de noodzakelyke militaire maat regelen, welke noodig zijn in het belang van de geoefendheid en paraatheid van onze weermacht, te kunnen nemen, heeft de re geering zich genoodzaakt gezien het grond gebied des Rijks in staat van oorlog te ver klaren. De tengevolge van dezen rechtstoestand aan het militair gezag toevallende bevoegd heden zullen zich voorshands beperken tot vorderingen, welke verband houden met het oefenen van den troep (het betreden van particuliere terreinen) en den aanleg van verdedigingswerken. Donderdagavond laat werd uit een huis aan de Kerkstraat te Hees bij Nijmegen een sterke gaslucht waargenomen. Men drong de woning binnen en vond de daar alleen wonende 78- jarige vrouw E. dood op een stoel. De gemeente-geneesheer, dr. Van Ewijk, con stateerde den dood door gasverstikking. Uit een ingesteld onderzoek bleek, dat in der gasmeter een lek was. De regeeringspersdienst meldt: De minister van Sociale Zaken, gelet op het bepaalde by art. 41, le lid, der Arbeidswet 1919, heeft goedgevonden te vergunnen, dat, voor zoover dit in verband met door of namens den minister van defensie verstrekte opdrachten noodig is, to het belang van ae verzorging van krijgsvolk, in broodbakkerijen zulks in afwij king van het bepaalde bij de artikelen 35, le en 2e lid, 36, 2e en 3e lid en 40 der Arbeids wet 1919, door hoofden en bestuurders en door bakkersgezellen bakkersarbeid wordt verricht tusschen Zaterdag 2 September 1939, des namid dags te 8 uur en Maandag 4 September 1939, des voormiddags te 5 uur. (Van onzen specialen verslaggever) In de dorpen zit de schooljeugd langs den weg, verheugd om de onverwachte vrijheid, te kijken naar de ongekende beweging. Zij zoe ken contact met de soldaten, die in hun unifor men de hoogste bewondering opwekken. On bewust van den ernst van dezen tyd, spelen zij het spel, dat voor de groote menschen bit tere werkelijkheid is. De jongens hebben van hout sabels en geweren gemaakt en spelen sol daatje. Zy houden een optocht achter hun vlaggetje en op een hoek staan een paar kor nuiten, het nagemaakte geweer in den aan slag, om een overval op den troep te plegen.- Overal op de wegen is wat voor de kinderen spel was, ernst voor de groote menschen. Motor- rüders ryden af en aan. Langs den kant van den weg staan groote troepen te wachten tot het hun tyd is verder te trekken. De paarden zijn goed verzorgd. Zy hebben mooie nieuwe tui gen. Iedereen is kalm en de manschappen ne men alles gemoedelyk op. Zij doen hun plicht met kalmte en ernst. Terzyde van der» weg slapen een paar mannen. Zy rusten uit van de zware vermoeienissen van dezen dag, die voor hen toch wel erg vroeg begonnen is. An- dren staan rustig te eten, in afwachting van de gebeurtenissen. Op de stations heerscht, niettegenstaande de groote drukte, eveneens een bewonderenswaar dige kalmte. De perrons staan vol paarden en manschappen, wachtend op den trein. Even later zien wij langs een overweg een trein pas- seeren, wagens met paarden en mannen er in, daar achter de rijtuigen met soldaten en daar achter weer een lange ry zandwagens, beladen met karren en geschut. Voor het vervoer heeft men alle mogeiyke vehikels by elkaar gezocht, groote mooie D-wagens, maar ook de oudste rijtuigen, welke soms op drukke dagen nog dienst doen voor kleine lokaaltreintjes. In de steden heerscht evenals op de wegen een ongekende drukte. Hier en daar is het marktdag en dit is een bonte afwisseling van hooge boerenpetten en vlot staande kwartier mutsen. Voor de krantenbureaux verdringen zich de menschen om te weten te komen hoe het lot van Europa zal zijn. Door de smalle straten perst zich het burgerlijk verkeer; eindelooze ryen bussen en auto's. Overal zijn bordjes aan gebracht, welke den mannen den weg naar hun kwartieren wijzen. De schoolbanken staan opgestapeld onder een afdak en de jeugd hoopt, dat de banken voorloopig geen dienst zullen behoeven te doen. En boven al deze drukte en dit beweeg, klinken de vriendelijke klanken van een carillon rustig en vredig, alsof op de wegen en de straten niet de "haast heerschte van de trekkende soldaten. Maar hooger dan oit vredige geluid, hoort men het doordringen de gebrom der motoren van een militair vlieg tuig, dat ons herinnert aan de droeve werke lijkheid. Bij beschikking van den Directeur-generaal der Posterijen, Telegrafie en Telefonie is met in gang van 1 November 1939 aangewezen als directeur van het post- en telegraafkantoor te Oosterbeek de commies bij den post-, telegraaf- en telefoondienst A- van Hees, thans te Am sterdam (swp, ressortbureel) By beschikking van den directeur-generaal is met ingang van 1 September 1939 de commies by den post-, telegraaf- en telefoondienst R K. Veenhuis aangewezen als beheerder van het bijpost-, telegraaf- en telefoonkantoor te Am sterdam-Haarlemmerdijk. By K.B. van 14 Augustus 1939 is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medaille, in brons, aan A. H. Hofmeester, tijdschrijver by de N-V. Wm. H. Mtiller en Co., te Rotterdam. Bij K.B. van 28 Augustus 1939 is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medaille, in zilver, aan J. Scheffer, voor man bij de afdeeling hand- en machinezettery der firma Gebr. van Noortwijk, te Schiedam. Bij K.B. van 10 Augustus 1939, is toegekend de zilveren eere-medaille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau aan A. Breure, assistent der directe belastingen, invoerrechten en accünzen te Hilversum. By K.B. van 18 Juli 1939 is toegekend de gouden eere-medaille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau aan A. Th. H. Teunissen, procuratiehouder van het bykantoor van de Twentsche Bank N.V. te Venlo- Bij K.B. van 21 Augustus 1939 is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau J. J. Numans, lid van den raad der gemeente Dreumel. Bij K.B. van 8 Augustus 1939 is aan F. de Glint, sluismeester in dienst der gemeente Groningen by het le Musselverlaat te Stads kanaal (gemeente Wildervank). de zilveren eere-medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. toegekend. Bij beschikking van den minister van Sociale Zaken is benoemd tot arbeider-lid van den raaa van arbeid te Dordrecht J. P. de Klundart, te Dordrecht. Bij K.B. is de heer C. Adriaanse, op zijn ver zoek, met ingang van 1 September 1939 eervci ontheven uit zyn functie van zaakgelastigde der Nederlanden te Djeddah en is genoemde heer benoemd tot officier in de orde van Oranje- Nassau. Bij hetzelfde K.B. is dr. H. H. Dingemans, controleur by het binnenlandsch bestuur in Nederlandsch-Indië, met ingang van bovenge- melden datum belast met de waarneming van het consulaat te Djeddah, onder toekenning van den persoonlijken titel van zaakgelastigde der Nederlanden. e meest geraffineerde vorm van ijdelheid is prat gaan op zijn bescheidenheid. „Ik geloof niet, dat Hughie een erg goed za kenman is," zei Joan. „Klets!" bromde Jimmy Marrable heftig. „Hughie heeft een heldere kop. Waarom kam jy hem zoo af? Heb je soms te klagen over de wijze, waarop hy jouw zaken behartigd heeft?" „Heelemaal niet," antwoordde Joan terstond. „Groote goedheid! Dat ik dè,t vergeten heb!" riep Jimmy opeens vol schrik uit. „Jy hebt geenHij dacht even na. „Zeg eens Joey, als je niet met Hughie getrouwd bent, waar leef je dan eigenlijk van?" Joan staarde hem verbluft aan. „Van het geld, dat mij was nagelaten," zei ze. „Waar anders van?" De oude heer keek haar een oogenblik strak aan en zei dan: „Natuuriykdat vergat ikHughie be taalt het je zeker per kwartaal uit." „Jaop myn bankrekening," antwoordde miss Gaymer met zekeren trots. „Hoeveel?" „Past het me wel, dat te vertellen?" vroeg Joan, haar oneerlijken rentmeester onwillekeu rig beschermend. „Natuurlijk. Het was toch mijn geld? Voor uithoeveel?" „Vierhonderd pond per jaar," zei Joan. „Eerst was het driehonderd. Hughie zei, dat het min der was, dan hij verwacht had en dat ik zui nig moest zijn. Maar op raad van Ursula Har bord heeft hij het inik geloof preferente aandeelen, die zooiets van twaalf procent op brengen, belegd.,.. Wat is er nou aan de hand?" Jimmy .Marrable scheen het plotseling be nauwd te hebben. „Niets! Niets! Die vriendin van je schijnt me een handig ding. Zeker honorair secretaresse van liefdadige instellingen! Twaalf procent! En wat zei Hughie daarop?" „Ik zag wel, dat hij er niet veel mee op had, maar Ursula zei, dat ze een deskundige geraad pleegd had en dat Hughie de zaak erg slecht behandelde. Hughie scheen door haar redenee ring overtuigd, tenminste hy gaf me meteen vierhonderd pond per jaar. Is dat heusch ge noeg, of heeft die arme Hughie den boel ver knoeid, zooals men beweert? Zegt u maar. dat het goed is! Ik weet, dat hy zyn best gedaan heeft en „Genoeg?" Jimmy Marrable keek zyn pleeg kind doordringend aan, floot zachtjes en knikte raadselachtig. „Ik heb het zelf niet gedaan, zei hy geheim nig. „Genoeg?Lieve kleine meid, weet je wel hoeveel kapitaal een inkomen van vier honderd pond veronderstelt?" Joan knikte van neen. Haar financieele be kwaamheid was beperkt tot het op de juiste plaats onderteekenen van een chèque. „Nou, zoowat tienduizend pond!" „Och!" riep miss Gaymer, aangenaam ver baasd, uit: „Heb ik zóóveel?" „Neen." „Oh! Hoeveel dan?" Jmmy Marrable vertelde het haar. HOOFDSTUK XIX De liefde vliegt het venster nit Hughie sloot de deur achter Joan en zuchtte verlicht. Hij bereidde zich voor op een gevecht en had juist, om zoo te zeggen, zijn handen vrij gekregen. Hij had een prettig kwartiertje in het vooruitzicht. Voor den haard staande keek hy naar Hali- burton, die op tafel met zijn beenen zat te zwaaien. „En. Marrablebegon hij bruusk. „Mynheer Haliburton," viel Hughie hem in de rede, „u hebt gehoord, wat ik zooeven tegen miss Gaymer gezegd heb. niet?" „Zeker," antwoordde Haliburton. „Ik zou dat gaarne tegen u herhalen. Het huwelyk, door u voorgesteld, gaat niet door. Dat is alles." „Dat zal toch wel een zaak tusschen Joan en my zyn," meende Haliburton luchtigjes. „We zullen verder over mijn pupil als over miss Gaymer spreken," zei Hughie stroef. „Uitstekend. En kijk nu eens, Marrable, al heeft die exentriekeoude heer jou nu ook tot voogd over miss Gaymer gemaakt, daarom duurt je gezag niet eeuwig. Ik weet, dat de jonge dame binnenkort meerderjarig wordt. „Dat is zoo." „Dan krijgt ze zelf het beheer over haar ver mogen." „Heel juist." (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 3