Heden de beslissing over oorlog of vrede De verklaring der regeering Eensgezinde Kamer juicht Daladier toe liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiililiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiillliliiilliiiiililliiliiiiiiiiilliii Chamberlain; „Ik verwacht, dat er slechts één antwoord is, hetwelk ik het Huis morgen zal moeten geven Italië stelde een conferentie voor Activiteit in de Wilhelmstrasse Tenzij Berlijn zijn strijdkrachten terugtrekt, zullen Frankrijk en Engeland hun ver plichtingen jegens Polen nakomen Wij kunnen onze handteekening niet ongedaan maken Mijne Heeren, Frankrijk beveelt!" Versobering in Vaticaanstad Lipski vertrokken Het nieuws van heden iiiiiiiiimiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiN VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM ZONDAG 3 SEPTEMBER 1939 - OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21975 99 In het Engelsche Lagerhuis heeft Chamberlain Zaterdag twee maal het woord gevoerd. Eerst legde hij een verklaring af, welke vijf minuten duurde en welke volkomen gelijk was aan die van Lord Halifax in het Hoogerhuis, welke wij hieronder geven. In deze verklaring werd mededeehng gedaan van een voorstel van Italië tot het staken van de vijandelijkheden en het beleggen van een vijf-mogendheden-conferentie. Hierop vroeg Greenwood van de Labour-oppositie aan Cham berlain, toch niet te willen talmen met het nemen van een beslissing. Ieder uitstel is gevaarlijk. Daarom willen wij den tijd kennen. In antwoord hierop gaf Chamberlain een tweede verklaring, waarin hij zeide: ,,Ik zou ontsteld zijn, indien het Huis ook maar een oogenblik zou meenen, dat mijn verklaring eemge verzwakking zou verraden m de houding van de Britsche of de Fransche regeering. Ik deel het wantrouwen, dat door manoeuvres van dezen aard wordt uit gedrukt. Ik zou werkelijk overtuigd moeten zijn van de goede trouw van de andere partij in elke actie welke zij onderneemt, al vorens ik dit voorstel zou kunnen beschouwen als zoodanig, dat het eemge redelijke kans op een succesvollen afloop biedt. Ik ver wacht echter, dat er slechts één antwoord is, hetwelk ik het Huis morgen (Zondag) zal moeten geven. Ik hoop, dat de beslissing zoo spoedig mogelijk mag komen, opdat wij weten waar wij aan toe zijn." Het Lagerhuis ging daarna tot Zondag uiteen. »Londen kan niet toestemmen in een conferentie, zoolang Polen het slachtoffer is van een invasie Anschluss van Danzig niet erkend Het Weer RON DOM RODIN" TOT NADER ORDER GEOPEND 4 - m s m Boodschap van Lebrun Zoowel de Fransche Kamer als de Senaat hebben in de Zater dag gehouden bijzondere zitting eenstemmig de credieten voor de landsverdediging goedgekeurd. Bij de zitting van de Kamer, welke om tien rpinuten over drie bijeen kwam, merkte men in de diplomatenloge op den ambas sadeur van de Vereenigde Staten William Bullit, den ambassadeur van Groot-Brittannië, Sir Eric Phipps, den Poolscben ambassadeur Lukasiewicz, den ambassadeur van Roemenië Frazanovitsj en den ambassadeur van Spanje Lequeruca. Daladier las een boodschap voor van president Lebrun, waar in verklaard werd, dat Frankrijk vastbesloten is trouw te blijven aan zijn verplichtingen. Vervolgens hield Daladier een rede, die luide werd toege juicht. Frankrijk en Engeland, aldus Daladier, kunnen niet toe zien bij de vernieling van een bevriend volk. Zij kunnen hun hand teekening niet ongedaan maken. Tenzij Berlijn de verzekering geeft, dat bet zijn strijdkrachten zal terugtrekken, zullen Frankrijk en Engeland hun verplichtingen jegens Polen vervullen. 99' De Pauselijke vredespogingen worden voortgezet Ciano ontvangt ambassadeurs Activiteit in Downing- street Nachtelijke bijeenkomst van het Britsche kabinet De Duitsche ambassade te Warschau wordt ontruimd LUGHTGEVAAR - BRANDGEVAAR DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Stof tot dank NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct Inger mededeelingen 50 cent; Idem op pag één 65 cent per regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voot de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Om vijf minuten voor half acht Zaterdagavond is het Hoogerhuis bijeengekomen. Onder toejuichingen Verhief de minister van Buitenland- sche Zaken, lord Halifax, zich van 2ijn zetel om zijn verklaring namens de regeering af te leggen. Hij verontschuldigde zich eerst niet in staat Ëeweest te zijn zich te houden aan zijn belofte OIh de verklaring af te leggen om zes uur. Daar- ha vervolgde hij aldus: >,De Britsche ambassadeur in Berlijn is Vrij dagavond half tien ontvangen door Von Rib bentrop, wien hij de 'waarschuwende boodschap °verhandigde, welke gisteren in het Huis is voorgelezen. Von Ribbentrop antwoordde de ttededeeling aan Hitier te moeten voorleggen. Tie ambassadeur verklaarde zich bereid het ant woord van den rijkskanselier in ontvangst te hemen, maar tot op lieden is geen antwoord ontvangen. Het is mogelijk, dat het uitstel geweten moet worden aan een voor stel, dat inmiddels naar voren is gebracht door de Itaïiaansche re- reering, inhoudende dat de vijan delijkheden zouden gestaakt worden en dat daarna onmiddellijk een conferentie zou belegd worden tus- schen de vijf mogendheden: Enge land, Frankrijk, Polen, Duitsch- land en Italië. Hoewel de Britsche regeering de pogingen van de Itaïiaansche regee ring waardeert, zou de Britsche re- geering harerzijds toch niet kunnen deelnemen aan een conferentie, zoo lang Polen het slachtoffer is van een invasie, zoolang zijn steden gebom bardeerd worden on zoolang over Danzig eenzijdig met geweld is be schikt. Zooals gisteren verklaard, zal de Britsche regeering genoopt zijn tot handelen over te gaan, tenzij de Duitsche troepen van Poolsch ge bied worden teruggetrokken. Wij staan in verbinding met de Fransche re geering, wat de tijdlimiet betreft, waarin de regeeringen van Engeland en Frankrijk nood zakelijk moeten weten, of de Duitsche regeering bereid is zulk een terugtrekking uit te voeren. Indien de Duitsche regeering er in zou toestem men haar troepen terug te trekken, dan zou de Britsche regeering bereid zijn de positie te be schouwen als gelijk aan die welke er heerschte voor dat de Duitsche troepen de Poolsche grens overtrokken. Dat wil zeggen, de weg zou geopend zijn voor besprekingen tusschen de regeeringen van Polen en Duitschland over de tusschen hen hangende kwesties, op de voorwaarde dat een te bereiken regeling de vitale belangen van Polen waarborgt en een internationale garantie verkrijgt. Indien de regeeringen van Duitschland en Polen wenschen, dat andere mogendheden zich bij hen aan de confereptietafel zullen scharen, is de Britsche regeering van haar kant bereid, hiermede in te stemmen. Er is nog een andere aangelegenheid, Waarvan gewag moet worden gemaakt om den huidigen toestand volkomen duidelijk te maken. Vrijdag heeft Forster, die op 23 Augustus j.l., in tegenspraak tot de grond wet van Danzig, staatshoofd geworden is, de inlijving van Danzig bij het Duitsche rijk af gekondigd en tevens de ontbinding van de grondwet. Hitier werd verzocht aan dit decreet door een Duitsche wet kracht bij te zetten. In de gisteren gehouden Rijksdagzitting -werd een wet aange nomen betreffende de vereeniging van Danzig met het rijk. De internationale status van Dan zig als Vrije Stad werd bepaald bij verdrag, het welk de Britsche regeering onderteekend heeft en waarbij de Vrije Stad geplaatst werd onder de bescherming van den Volkenbond. De aan Polen bij dit verdrag in Danzig gegeven rechten worden omlijnd en bevestigd door overeenkom sten, welke tusschen Danzig en Polen gesloten zijn. De gisteren door de autoriteiten van Danzig en door den Rijksdag genomen maatregel vormt een laatsten stap in de eenzijdige miskenning van dit internationale instrument, dat slechts ge wijzigd kon worden door onderhandelingen. Dc Britsche regeering erkent derhalve noch de geldigheid van de redenen op grond waar van de actie der autoriteiten van Danzig ge baseerd was, noch de geldigheid van deze actie zelf, noch de uitwerking welke de Duit sche regeering daaraan gegeven heeft. Minister-president Chamberlain legde in het Lagerhuis een volkomen gelijkluidende verkla ring af. Nadat ook Chamberlain in het Lagerhuis deze verklaring namens de regeering had afgelegd, nam Greenwood van de Labour-oppositie het woord. Hij zeide: „Ik geloof, dat het geheele Huis ontdaan is van Chamberlain's verklaring. Er is een toenemend gevoelen in het Huis, ik geloof zelfs in alie kringen van het Huis, dat deze spanning vroeg of laat moet eindigen en hoe eerder hoe beter, maar indien wij moeten marcheeren, hoop ik, dat wij zullen mar- cheeren in volledige eenheid en met Frank rijk. Ik spreek in zeer moeilijke omstandighe den, maar ik mag wel zeggen, dat ik op dit oogenblik zeg wat mij op het hart ligt. Ik ben ernstig verontrust. Achtendertig uur ge leden vond een daad van agressie plaats. Op het oogenblik dat deze daad van agressie ge schiedde, trad één der belangrijkste verdra gen der moderne tijden in werking (toejui chingen). Er mogen redenen zijn waarom niet onmiddellijk werd opgetreden. Ik heb gepoogd een eerlijk spel te spelen (toejui ching). Ik ben niet bereid te zeggen, wat ik Zou gedaan hebben. (Zie vervolg pag. 2) VOOR HET GEHEELE LAND: H zwakke wind uit Oostelijke tot Zuidelijke H richtingen. Gedeeltelijk bewolkt, droog =j S weer behoudens toenemende kans op on- weer, in den vroegen ochtend plaatselijk 5j mist. Warm tot zeer warm. nlli Henderson en Coulondre zouden zich Zaterdagavond opnieuw naar Von Ribbentrop begeven BERLIJN, 2 Sept. (Havas). Het antwoord van de Duitsche regeering op de stappen, welke Vrijdag onder nomen zijn door de ambassadeurs van Frankrijk en Engeland, is nog niet overhandigd. Men veronder stelt, dat Henderson en Coulondre Zaterdagavond weer bij von Rib bentrop zouden worden ontboden. Koning George van Engeland ziet toe bij het aanbrengen van luchtverdedigings- materi aal Tot nader order blijft de tentoonstelling „Honderd Jaar Fransche Sculptuur" in het Stedelijk Museum te Amsterdam open voor het publiek. land onze betuiging van hartelijke broeder schap en solidariteit. De regeering, die in he' middelpunt van het programma den strijd tegen den aanval stelde, die plechtig verklaarde haar hulp te willen verleenen aan ieder land, da', strijdt voor zijn onafhankelijkheid, heeft mev den specialist van den aanval een verdrag ge sloten, dat de afkeur verdient van ieder recht schapen mensch. Frankrijk treedt met opgeheven hoofd en zui ver geweten het gevaar tegemoet. Het heeft het bewijs geleverd van lang geduld. Zelfs in deze angstige uren herinnert het er aan. da: het heeft gewerkt om alle volken te vereenigen en dat het tegen geen enkel land vijandelijke bedoelingen heeft. Het stelt slechts den ver drukker verantwoordelijk. Vervolgens verklaar de Herriot onder enthousiasme van de Kamer dat het Britsche rijk met Frankrijk slechts éér» lichaam en één ziel vormt. Nadat de Kamer het voorstel had verworpen om in geheime zitting te gaan, besteeg minister president Daladier het spreekgestoelte. Hij werd langdurig toegejuicht. De minister-president las een boodschap voor van presidfcit Lebrun, waarin werd gezegd, dat een oorlog in Centraal Europa is uitgebroken terwijl twee volken nog konden onderhandelen Duitschland, aldus de boodschap van Lebrun, heeft Polen op brutale wijze aangevallen. Frankrijk en Engeland hebben vergeefs gepoogd dit conflict te voorkomen. Indien men niet meer wil luisteren naar de stem van het wereldge weten, zal het conflict voortgaan. Zoodra de Kamer geopend was, las de voorzitter, Herriot, het de creet tot bijeenroeping van de Kamers voor. Vervolgens hield hij de volgende toespraak: „Op dit oogenblik zijn lange woorden niet noodzakelijk om den wil tot eenheid te kennen te geven, welke leeft in de harten van alle Franschen. Na twintig jaar werken, hetgeen niet voldoende is geweest om de ramp van den vorigen Duit- schen aanval te herstellen, staan wy tegenover een nieuwen aanval. De zelfde man, die Oostenrijk deed verdwijnen, die de Tsjechen martel de, die de geheele wereld bevolkte met vluchtelingen, heeft opnieuw zijn toevlucht genomen tot geweld met een "mengsel van brutaliteit en valschheid. Met een cynisme, dat de minister-president van Groot-Brit tannië reeds gisteren betreurde en dat zonder verwijl moet worden vastgelegd. De meest hooge bemiddelings pogingen, welke met voldoening en erkentelijkheid door ons werden ont vangen, stieten af op een weigering. Polen, waarmede wij door het verleden zijn gebonden, heeft op het oogenblik met zijn legendarischen moed slagen gekregen van een wetenschappelijk barbarendom. Wii zenden dit Frankrijk is vastbesloten trouw te aan zijn verplichtingen. blijven De boodschap sluit met de woorden: „Weest eensgezind. Leve Frankrijk." De Kamer juichte deze boodschap staande toe. i (Zie vervolg pag. 2) Onze Romeinsche correspondent seint ons Zaterdagavond: De president van de Pauselijke commissie voor den staat Vaticaanstad, Zijne Eminentie Kardinaal Canali, heeft op de bewoners van den Vaticaanschen staat een dringend be roep gedaan, waarin hij hen aanspoort eerstens om te bidden, opdat God den vrede moge bewaren, en tweedens om in overeen- setmming met den ernst van den tijd en ten bewijze van meeleven met de gebeurtenissen van de laatste dagen, sober te leven. Wat dit laatste betreft verzocht de kardinaal bij wijze van voorbeeld aan al degenen, die in het bezit zijn van auto's met Vaticaansche num mers, hun wagens slechts dan te gebruiken, wanneer het strikt noodzakelijk is. Zelfs de minste schijn, dat men in Vaticaanstad uitstap jes per auto maakt, moet worden vermeden. Intusschen zet het Vaticaan zijn vredespo gingen voort. Kardinaal Magiione ontving heden de ambassadeurs van Frankrijk, België, Spanje en Polen. Naar Havas nog uit Rome verneemt, heeft graaf. Ciano Zaterdagmiddag de ambassa deurs: van Frankrijk en Groot-Brittannië te Rome ontvangen. LONDEN, 2 Sept. (Reuter). De ambas sadeurs van Frankrijk en Polen zijn Zater dagavond laat naar Downingstreet nr. 10 ontboden. Kort na 11 uur 20 (Ned. tijd) werd het Britsche kabinet bijeengeroepen. Om 5 min. over half een (Ned. tijd) was de kabinetszitting geëindigd. Pas in den loop van Zondar zal een mededeeling worden verstrekt. BERLIJN, 2 Sept. (Havas). De Poolsche ambassadeur te Berlijn, Lipski, is Zaterdag uit Berlijn ver trokken. De hooge functionarissen van de Poolsche ambassade bevin den zich evenwel nog te Berlijn. Uit Warschau wordt vernomen, dat men thans bezig is de Üuitsche ambassade te Warschau te ontruimen. MINIMAX-BRANDBLTJSSCHERS blusschen elk begin van brand. Goedgekeurd door be voegde instanties. Ned. Fabr. N.V. IFF A-MINIM AX Telefoon Bussum 5380 Amsterdam 22302 Den Haag 395671 Arnhem 21275 Enschede 3089 De Britsche regêering za! heden bij monde van Chamberlain een verklaring afleggen over het Britsche standpunt ten aanzien van oorlog of vrede. Daladier zet in de Kamer het standpunt van Frankrijk uiteen; tenzij Berlijn zijn troepen terugtrekt, zullen Frankrijk en Engeland Polen te hulp komen. Mobilisatie in Ierland; het land zal zoo lang mogelijk neutraal blijven. Prins Bernhard woonde de buitenge wone vergadering van den Raad van State bij. De Eerste Kamer komt a.s. Dinsdag bijeen. Belangrijke uitbreiding van den treinen loop. Beurs van New York; Stemming va$t. Ons volk geeft in deze ernstige da gen waarlijk een goed voorbeeld van kalmte. De vele ongerieven, welke een algemeene mobilisatie en de andere regeeringsmaatregelen met zich bren gen, worden als noodzakelijkheden aanvaard en met een zekere blijmoe digheid gedragen. De droog-komische berusting welke ons volk eigen is ont breekt daarbij niet. En met een natio- nalen trots scharen allen zich om de Landsvrouwe. Er zullen nog moeilijke dagen ko men, er zullen meer ongemakken te aanvaarden zijn, doch we zullen dankbaar mogen en moeten zijn, wanneer we onze neutraliteit zullen kunnen bewaren en met Gods hulp de donkere dagen van menschelijke ver dwazing zullen doorkomen. Er is nu geen onrust aan de spaarbanken, geen maatschappelijke ontwrichting als in de eerste oorlogsdagen van 1914. Ons volk heeft geleerd en het stélt zijn vertrouwen in zijn regeerders. Zóó moet het blijven. Nooit moeten we te veel letten op de zwarigheden maar we moeten God danken voor onze vredesplaats tusschen strijdende volken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1