Economische maatregelen LUCHTBESCHERMING DUITSCHLANDS OORLOGSKANSEN Geneeskunde en muziek Kolenvoorzienlng gewaarborgd DIENSTPLICHT VOOR GEHEEL INDIË Sport en spel OLYMPISCHE SPELEN GAAN DOOR ZONDAG 3 SEPTEMBER 1939 Aflevering van zaden en voedingsmiddelen Over Luchtaanvallen en L uch t bescherm ing Regeling vervoer zaaigranen Rijksbureaux voor steen kolen en hout Uitvoerverbod voor natrium bisulfiet Rubberbureau verplaatst Invoer prijsverschil rogge Telefoonverkeer met Engeland geschorst Beperkingen in het Britsche telegraaf verkeer HAMSTER GEEN VET Onnoodig en ongewenscht Vrije doortocht voor burgerautomobielerr Gebruikt ten dienste van landsver dediging of volkshuishouding Het rijtijdenbesluit Tijdelijke wijziging De veldpost Zorg voor volledige en juiste adresseering Spoedbehandeling door college van gedelegeerden Aanmelding Indische dienstplichtigen ONBEWAAKTE OVERWEGEN Commissie ageert voor afschaffing DE NIEUWE SCHOUWBURG TE UTRECHT VAN EEN MUUR GEVALLEN Een verklaring van Finland en hel Internationaal Olympisch Comité VOETBAL IN ENGELAND UIT DE STAATSCOURANT Rechterlijke macht Amsterdam, 2 september 1939. Amstelkade 165. IJzeren zandbakken met onbrandbare schoppen worden geleverd door de firma H. L. Granaat, O. Schans II, A'dam, Tel. 47274-44525 Van bevoegde zijde wordt vernomen, dat het vervoer en de aflevering van suikerbietenzaad. voederbieten, mangel- en wortelzaad, radijs zaad, spinaziezaad, graszaad, klaverzaad, lucer ne, spurrie, knolzaad, wortelzaad (incl. zaad van tuinbouwwortelen), met ingang van 1 Septem ber geheel vrij zijn. Aflevering en vervoer van partijen maizena. bak- en puddingpoeders, custard en dergelijke, sago (korrels), ongedenatureerde glucose (blanke stroop), keukenstroop, zwarte stroop en rietsui kerstroop, massee, dextrine, dextrose, plantaar dige lijm, boekweitgrutten, zoomede griesmeei van rijst (gekleurd en ongekleurd), bestemd voor wederverkoopers, zijn, eveneens met in gang van 1 September, van het afleverings- en vervoerverbod vrijgesteld, mits het normale noe- veelheden betreft, bestemd voor gebruikelijke afnemers. Behoudens de bepalingen krachtens de Prijs- opdrijvings- en hamsterwet 1939, houdende on der meer het verbod om zich in een week meer te verschaffen dan men in een week pleegt te verbruiken, zijn in het algemeen aflevering aan en vervoer naar den uiteindelijken verbruiker van z.g. consumptiegoederen van het afleve rings- en vervoersverbod vrijgesteld. Een uitzon dering hierop vormen vnl. de volgende artike len, waarvoor geldt, dat aflevering aan en ver voer naar den uiteindelijken verbruiker slechts is toegestaan voor hoeveelheden, welke het bij elk product of elke eroep producten vermelde kwantum niet te boven gaan. Deze artikelen zijn: Paddi of voerrijst 5 K.G.; tarwegriesmeel, bak en puddingpoeders, custard, alsmede gerste- bloem, tezamen tot een hoeveelheid van 1 K.G.; griesmeei van rijst (gekl. of ongekl.) 1 K.G.; stijfsel en stijfselpoeder, tezamen 1 K.G.; ge mengde koekjes, brokjes, meel, opfokvoeders. ochtendvoer en kippenvoer, tezamen tot een hoeveelheid van 5 K.G.; ondermelk- en melk poeder, tezamen tot een hoeveelheid van 25 K.G.; kippen-, honden- en kattenbrood, teza men tot een hoeveelheid van 5 K.G.; stropen en bijproducten der suikerbereiding, tezamen tot een hoeveelheid van 2 K.G.; honing en kunst- honing 2 K.G.; aardappelmeel 1 K.G.; sago (korrels) 1 K.G.; boekweitgrutten 1 K.G. De in deze opsomming vermelde hoeveelheden gelden niet, voor zoover vervoer en aflevering van daarin vermelde producten plaats vindt met betrekking tot meer dan een adres en deze producten verpakt zijn op een wijze, welke het aannemelijk maakt, dat elke aflevering de voor elk der laatstbedoelde producten vastgestelde hoeveelheden niet te boven gaat. Voor de goede orde wordt er de aandacht op gevestigd, dat voor ongerepeld, gerepeld, ge root en gezwingeld vlas (vlaslint) alsmede voor gezwingelde lokken en snuit geen be- en ver werkingsverbod geldt en hiervoor evenmin een verbod van aflevering en vervoer is afgekon digd. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat in verband met het geldende vervoerverbod voor granen, een regeling is getroffen om het ver voer van wintertarwe, winterrogge en winter- gerst, bestemd voor den uitzaai, zooveel mogelijk doorgang te doen vinden. Het vervoer van deze zaaigranen naar schoo- ningsinrichtingen en opslagplaatsen en het ver voer dezer granen van die inrichtingen en op- opslagplaatsen naar de boerderij terug, kan ge schieden op door de controleurs der geweste lijke keuringsdiensten van den Nederlandschen algemeenen keuringsdienst te Wageningen af te geven vervoerbewijzen. Tot de afgifte dier bewijzen hebben de provinciale voedselcom- missarissen aan de bedoelde controleurs mach tiging verleend. Van deze regeling is slechts uitgezonderd de niet te velde goedgekeurde zaairogge. De teler, die zaaigranen wenscht te betrekken, dient zich bij den plaatselijken bureauhouder van het district, waarin hij woonachtig is, te voorzien van een bestelbon. De door hem' aan gevraagde hoeveelheid zaaigranen, moet in overeenstemming zijn met de grootte en den aard van zijn bedrijf. De teler geeft den be stelbon af aan dengene, van wien hij de zaai granen betrekt, die op zijn beurt tegen afgifte van dien bon 'n vervoerbewijs bij den plaatselij ken bureauhouder van zijn district kan ver krijgen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de teler of kweeker alleen zaaigranen zal mogen betrekken van een anderen teler of kweeker van goedgekeurde zaden en alleen van een handelaar of coöperatie, waarmee de Neder- landsche akkerbouwcentrale te 's Gravenhage een overeenkomst heeft aangegaan. De handelaren of coöperaties zullen echter alleen geplombeerde granen mogen afleveren. Behalve de reeds bestaande plombe van den N.A.K. zal dan ook voor de niet te velde goed gekeurde zaaigranen een speciale plombe, een zoogenaamde V.V.O.-plombe, worden ingesteld, welke eveneens door de controleurs van der. Nederlandschen algemeenen keuringsdienst zal worden aangebracht. De handelaren of coöperaties zullen zich voor de aanschaffing van zaaigranen dienen te voorzien van aankoopmachtigingen, welke wor den verstrekt door of namens de provinciale voedselcommissarissen, die deze machtigingen alleen zullen afgeven aan die handelaren of coöperaties, die een overeenkomst, als boven bedoeld, met de Nederlandsche akkerbouwcen trale hebben aangegaan. Voorts ligt het in de bedoeling, het vervoer van monsterzendingen, tot een hoeveelheid van ten hoogste 3 kg, aan de gewestelijke keurings diensten van den Nederlandschen algemeenen keuringsdienst, het rijks-proefstation voor zaad- contróle te Wageningen, den plantenziekten- kundigen dienst te Wageningen en het secre tariaat van den Nederlandschen algemeenen keuringsdienst te Wageningen, vrij te laten. Ten slotte wordt nog medegedeeld, dat de importeur zich voor ingevoerde partijen moet tvenden tot den voedselcommissaris zijner pro vincie, teneinde een vervoerbewijs te verkrijgen Teneinde ook ten aanzien van de voorzie ning met vaste brandstoffen en met hout voor verschillende doeleinden op alle mogelijkhede: te zijn voorbereid, is de minister van Econo mische Zaken, gebruik makende van de hem verleende wettelijke bevoegdheden, overgegaan tot het instellen van een rijkskolenbureau vooi steenkolen en een rijksbureau voor hout. Het rijkskolenbureau voor steenkolen is ge vestigd: Carnegielaan 12 te 's Gravenhage (tele foon 390122). Tot directeur is benoemd de heer J G. Fh. Looman. Het rijksbureau voor hout staat onder leiding van den heer F. B. J. Gips en is gevestigd te 's Gravenhage, Oranjestraat 9 (telefoon 117224), De beide bureaux hebben in de eerste plaats to* taak de positie ten aanzien van de voorziening met vaste brandstoffen en hout te onderzoeken, met name door het inventariseeren der voor re den. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de instelling van genoemde bureaux voorshands nog niet gepaard gaat met eenigerlei distributie regeling. De regeering heeft het noodig geoordeeld de reeds bekend gemaakte verboden van uitvoer voor bepaaide goederen aan te vullen met eer. uitvoerverbod voor natrium bisulfiet. Ook ten aanzien van dit artikel zullen, indien de hier te lande aanwezige voorraden zulks toe laten, dispensaties kunnen worden verleend. Ter verkrijging daarvan wende men zich tot het Crisis Uitvoer Bureau, Piet Heinplein 6 's Gravenhage. Van de zijde van het ministerie van Econo mische Zaken wordt medegedeeld, dat 't rijks bureau voor rubber met ingang van 4 Septem ber niet meer gevestigd zal zijn Bezuidenhout- scheweg 30 te 's-Gravenhage, doch zal zijn verplaatst naar Amsterdam, Heerengracht 182, telefcon 49424.. Alle aanvragen om vergunning voor de ver werking, den verkoop, de aflevering of het ver voer van rubber en voor den verkoop, aflevering of het vervoer van oude en nieuwe autcbanaen dienen dus te worden gericht tot dit nieuwe adres. Wij vernemen van bevoegde zijde, dat het invoerprifsverschil op rogge en roggemeel voor het tijdvak van 3 tot en met 9 September 1939, behoudens tusschentijdsche wijziging, is vast gesteld op 4.85 per 100 Kg. D'e denaturatiesteun vcor rogge, gedenatu reerd op 28 Augustus 1939, bedraag 1.45 per 100 Kg. Zcoals coeds werd bekendgemaakt, is de de- naturatie met ingang van 29 Augustus tot nader bericht opgeschort. Het radiotelefoonverkeer met het Britsche rijk en met via het Britsche rijk te bereiken bestem mingen is geschorst. De volgende beperkende bepalingen gelden voor telegrammen en radiotelegrammen, be stemd voor het Britsche Rijk, inbegrepen de koloniën, mandaatsgebieden en protectoraten en tevens voor alle radiotelegrammen, bestemd voor schepen op zee en luchtvaartuigen. Deze telegrammen moeten gesteld zijn in ver staanbaar Engelsch of Fransch en worden slechts doorgegeven op risico der afzenders. Zij zijn aan censuur onderworpen en kunnen naar goeddun ken der autoriteiten worden behandeld, aange houden of vertraagd, zonder dat daarvan aan de afzenders kennisgeving geschiedt. Klachten hierover en verzoeken om terugbetaling kunnen niet in behandeling worden genomen. Dringende overbrenging dezer telegrammen is niet toegelaten. Onderteekening met naam af-' zender is verplicht. Verkorte of overeengekomen adressen zijn noch in adres noch in onderteeke ning toegelaten. Het bureau van den Ned. Slagershond wijst het publiek erop, dat het zelf medehelpt, de prijzen van het rundvet te verhoogen door extra-voorraden in te slaan. Er is niet de minste reden om zich over de vetvobrziening zorg te maken. De bond adviseert dan ook aan de slagers, niet meer vet te verkoopen dan voor normaal gebruik noodig is. Wanneer men gesmolten reuzel in plaats van versch rundvet zou gebruiken, zou de schaarsehte van het oogenblik verminderen. Ongesmolten rundvet en reuzel vallen niet onder het Bak- en braadvetdistributiebesluit. Van bevoegde zijde meldt men ons: Door het algemeen hoofdkwartier worden be wijzen van vrijen doortocht volgens vastgesteld model afgegeven ten behoeve van burger-auto mobielen, waarvan in opdracht van de betrok ken regeeringsinstantie gebruik wordt gemaakt ten dienste der landsverdediging ofde volks huishouding. Deze bewijzen worden uitgereikt met de be doeling, dat daarmede voorziene wagens nun bestemming kunnen bereiken en niet door mi litaire posten worden tegengehouden. Eenig recht van voorrang kan de automobi list aan zulk een bewijs niet ontleenen, terwijl hij tevens gehouden blijft zich te gedragen naai de algemeen geldende verkeersvoorschriften van overheidswege. Het blijft tenslotte aan het oordeel van ter plaatse commandeerende officieren overgelaten om de automobielen voorzien van een bewijs van vrijen doortocht niettemin den doortocht te weigeren, indien naar het inzicht van den be trokken officier, die doortocht ten eenenmale niet vereenigbaar is met de belangen van 's lands verdediging en de mogelijkheid bestaat, dat de automobiel langs een anderen weg haar bestem ming kan bereiken. De minister van Sociale Zaken heeft bepaald voor alle bestuurders van vrachtauto's in alle gemeenten des Rijks, dat van 3 tot en met 16 September a.s. ontheffing wordt verleend van het bepaalde bij de artikelen 25, 26, 29, 30 en 32 van het rijtijdenbesluit, zoodat le. een werktijd niet meer dan 14 uren; 2e. de gezamenlijke duur van de in een week vallende werktijden en gedeelten van werktijden, niet meer dan 72 uren; 3e. een diensttijd niet meer dan 16 uren mag bedragen; 4e. dat een tusschen twee opeenvolgende diensttijden gelegen rusttijd ten minste 10 uren moet bedragen. Met betrekking tot de werking van de veld- pst wordt medegedeeld, dat nog steeds post stukken bestemd voor militairen onvolledig of onjuist zijn geadresseerd, waardoor noodelooze vertraging ontstaat. Zoo is gebleken, dat c]4 poststukken bestemd voor militairen, ingedeeld bij de depots, als adres wordt vermeld: Veld leger. Dit is onjuist. De depots behooren niet tot het veldleger. Op de adressen moet behalve de compagnie, de batterij of het escadron, zoo mede het bataljon of de afdeeling, het nummer van het depot worden vermeld. Bijvoorbeeld: 2e compagnie, 15e depotbataljon, lie depot infanterie. BATAVIA, 2 Sept. (Aneta). Op 5 September „al aan het college van gedelegeerden worden voorgesteld de verklaring om het dienstplicht besluit voor geheel Indië van toepassing te doen zijn, in het openbaar te behandelen, ook a' zou de regeeringsgemachtigde niet aanwezig kunnen zijn en ook al zou daarom nog geen antwoord kunnen worden gegeven op enkele opmerkingen, in het voorloopig verslag van het college van gedelegeerden genoemd. Het dringeo karakter van de onderhande aangelegenheid maakt een zeer spoedige afhan deling noodzakelijk. In een brief van den secretaris van het col lege wordt het bovenstaande aan de leden medegedeeld. (Ter toelichting diene dat de regeeringsge machtigde voor de behandeling van dit ont werp cje legercommandant is, die vermoedelijk geen gelegenheid zal hebben, bij de behan deling aanwezig te zijn). Personen die in Nederlandseh-Indië dienst- of reservepliclitig zijn en in Europa verblijf houden, behoeven tot het vervullen van hun dienst- of reserveplicht bij mobilisatie in Ne- derlandsch-Indië voorloopig niet daarheen te rug te keeren. Wel moeten zij alsnog gevolg geven aan het bepaalde in hun zakboekje ten aanzien van aanmelding bij den burgemeester hunner woonplaats dan wel bij de Ned. consu laire ambtenaren in het buitenland. Op het gebied van luchtverdediging en lucht bescherming heeft de voorlichting van de bur gerij nog al wat te wenschen overgelaten. Wij hebben herhaaldelijk op die leemte gewezen, omdat vlj overtuigd zijn, dat de beste manier om bij gevaar of bij dreigend gevaar een paniek te voorkomen en de meest efficiente onderlinge hulpverleening te verkrijgen, is, dat de burgerij precies weet wat zij bij 't eventueelen lucht aanval te vreezen heeft en wat niet. Als ver zachtende omstandigheid kon gelden, dat men de burgerij niet noodeloos ongerust moet maken en dat een degelijke voorlichting eigenlijk pas goed tot haar recht komt als de nood aan den man is. Zoo is het ook wel en wij zijn overtuigd, daf enkele mededeelingen over gevaren, welke in geval van oorlog de burgerij uit de lucht kunnen bedreigen, thans met meer belangstelling zullen worden gelezen dan eenige weken geleden het geval zou zijn geweest. Luchtaanvallen worden uitgevoerd door zoogenaamde bommenwerpers, die overdag op een hoogte van 3000 tot 6000 meter vlie gen en des nachts op een hoogte van 1000 tot 2000 meter. Speciale omstandigheden als mist, zwaar bew'olkte luchten enz. laten wij buiten beschouwing. De werkingssfeer van een bombardements vliegtuig is duizend kilometer, wat zeggen wil, dat deze vliegtuigen van een op duizend kilometer afstand gelegen vliegveld of vlieg tuigmoederschip kunnen komen. Dat is zoo, om de gedachte te bepalen, b.v. uit het Zui den van Frankrijk. De bommenlast van een bombardements vliegtuig kan bestaan uit brisantbommen, uit brandbommen en uit gasbommen en nu is het duidelijk, dat de afweer verschillend is al naar gelang het een bombardement met brandbommen of een met brisantbommen of een met gasbommen betreft. Brisantbommen, die het meest .overeenkomen Met dit opschrift bedoel ik niet, dat er zoo nu en dan een toevallig en oppervlakkig ver band bestaat tusschen geneeskunde en muziek. Immers het spreekt vanzelf, dat er zulk een verband bestaat; het zou al heel vreemd zijn, indien geneeskunde en muziek nooit waren samengekomen. Dit was b.v. het geval met Hec tor Berlioz, die geneeskunde studeerde, maar er spoedig mee ophield, om zich geheel aan de muziek te wijden. En een meer dan toevallig verband tusschen geneeskunde en muziek be stond er ook niet in het leven van den be roemden Russischen componist Borodin (1833 1887). Borodin was een echt geleerde, die vooral belangrijke scheikundige onderzoekingen deed. Hij heeft met vier andere Russen, César Cui, Balakirev, Moussorgsky en Rimsky-Korsakov een nationale Russische muziek tot aanzijn ge bracht, en merkwaardig mag het heeten, dat al deze vijf componisten wetenschappelijke mannen waren. Overigens noemde Borodin zichzelf een Zondagsmusicus; ongeveer de helft zijner werken werden na zijn dood "gepubli ceerd, want hij zocht de beroemdheid niet. Hij is de eenige componist van beteekenis, die naar mijn weten tegelijkertijd de geneeskunde be oefende. Er zijn meer namen bekend van ge neeskundigen, die in de dichtkunst hebben Uit gemunt, zooals Angelus Silesius, Albrecht von Haller, en bij ons Antonides en dr. Coster, de stichter van den schouwburg. Veel meer groote namen van geneeskundigen zijn aan de wijs begeerte verbonden; en de vader van de ge- neesklunde, Hippocrates, heeft reeds gezegd: een arts. die tegelijk wijsgeer is, is aan een god gelijk. Maar is er nu ook nog een dieper verband tusschen geneeskunde en muziek? Is muziek geneeskunde? Is geneeskunde muziek? De vra gen schijnen nog al dwaas; maar toch mag men de eersie vraag in zekeren zin bevestigend beantwoorden. Inderdaad is de beoefening der muziek voor de gezondheid van groote waarde. Dit geldt het meeste voor de meest natuurlijke muziek, n 1. den zang. In de eerste plaats heeft het zingen een uitstekenden invloed op de ademhaling, op de spanning der buikspieren, en op de bloed-circulatie. Niet alsof de adem haling geheel en al regelmatig zou zijn bij den zang, maar dat is ook niet noodig. Ten eerste is de ademhaling diep, gaat gepaard met een weldoende uitzetting van de borstkas en door de inademing en uitademing krijgen ook de buikspieren een groote elasticiteit en betere spanning. Even belangrijk is het zingen voor de gezondheid van den geest; vooral voor ner veuze menschen kan het zingen zeer heilzaam zijn en in den regel ziet men dan ook, dat het iemand, wanneer hij begint te zingen, reeds beter gaat. Het zingen vooral (en elke kunst min of meer) is een spel der emoties; wij zijn in het zingen niet meer de gevangene van het gevoel, maar wij spelen met de emoties, en daarom zijn die gezangen, waarin alle gevoelens doorloopen worden, lieflijke, weemoedige, pa thetische, vertroostende, opwekkende, verhe vene en heroïsche gevoelens, de schoonste en ook de meest geliefde. Evenals de kinderen al spelende leeren, zoo kan de volwassene in ze keren zin al zingende meester blijven over zijr. emoties; en het is dan ook geen wonder, dat dit spel van den dan juist bij uitstek vrijen mensch, waarin hij vrijelijk beschikt over zijn meest innerlijk gemoed, bij voorkeur aan God wordt opgedragen. Is het zingen, en ook andere soorten van muziek, zoodoende al reeds bevorderlijk voor de geestelijke gezondheid, nog meer geldt dit voor den gemeenschappelijken zang. Daarin immers komt het sociale karakter van den mensch tot uiting; en het behoeft thans niet meer gezegd te worden, dat een sociaal en gemeenschappelijk ingesteld gemoed noodzakelijk is voor de gees telijke gezondheid. In den gemeenschappelijken zang zijn dan de twee groote factoren van de geestelijke gezondheid aanwezig: het vrije spel, d.w.z. de vrijheid en het meesterschap en tege lijk de sociale binding. Wanneer een dezer fac toren te veel overheerscht, gaat zoowel het goede effect als de schoonheid verloren: wan neer het een plichtmatig dreunen op comman do wordt, is de vrijheid in het spel verdwenen; wanneer integendeel iedereen solo wil zingen, is de gemeenschappelijke zang eerder een bron van tweedracht. Voor den enkeling, die zingt, gaat daarvan een voortreffelijke invloed uit op de rust en de beheersching van het lichaam, want doordat het gansche gemoed zich vrijwillig en met plei- zier in den zang uit, verdwijnt daardoor de nerveuze druk van onbewuste of bewuste con flicten op hart en ademhaling. Deze spanning wordt daardoor los gemaakt, men haalt dieper adem en dit geeft een gevoel van verlichting en vrijheid, en is ook de uitdrukking van die gevoelens. Nu zou men ook de andere vraag kunnen stellen: is geneeskunde muzielf? Beter zou de vraag zijn, of gezondheid muziek is. In derdaad spreekt men van de melodie des le vens en van het levensrhythme. Op het eerste gezicht zou men dit een nietszeggende beeld spraak noemen, maar oudere menschen komen hoe langer hoe meer tot het besef, dat het le ven zich in den tijd ontwikkelt, d.w.z. dat er voor een bepaalde verandering, zoowel van het lichamelijke als van het geestelijke leven, een zekere tijd noodig is. Dit is ook het geval met een melodie, en daarmee is het leven beter te vergelijken dan met een toon. Inderdaad zijn er menschen, die zouden willen, dat hun leven op één toon geleek, liefst een heel hoogen of een heel lagen. Dat zijn de menschen, die van datgene houden, wat men „intens" noemt. Zul- ken zouden altijd hoog willen zweven, of altijd somber zijn, of steeds in hoogspanning leven. En dan kiezen ze meestal ook nog iets, wat hun niet afgaat, zoodat Chesterton gelijk had, toen hij zeide, dat „intens" beteekende: één ding tegelijk en dat verkeerd. Maar een melodie verandert, want ook de mensch verandert: immers hij is eindig en sterfelijk. Het behoort dan tot de gezondheid, om de levensmelodie netjes af te spelen. Maar ook het rhythme is van groot belang: de zucht van kinderen om het rhythme te versnellen en terstond groot te zijn, moet soms worden te gengegaan; en de zucht van volwassenen, om het rhythme te vertragen, moet eveneens om wille der gezondheid tegengegaan worden: ge zond is alleen de natuurlijke en ongedwongen afloop van de melodie in het goede rhythme zoodat alle deelen van het leven in de juiste verhouding komen. Behalve het rhythme is er ook het tempo, waarover mevrouw Frischersin Kohier een ooek heeft geschreven: Das per- sönliche Tempo. Ouders, die meerdere kinderen hebben, weten het best, dat het eene kind een ander tempo heeft dan het andere; en iemand, die van nature een langzaam tempo heeft, moet niet probeeren om iemand met een vlug tempo te evenaren. Haast u langzaam, moet zijn spreuk zijn. Ten laatste gelijkt de gezondheid op een stuk muziek in de meerstemmigheid, waarin ver schillende melodieën samenklinken, de melodie van den lichamelijken groei, de melodie vari het huwelijk en huisgezin, de melodie van het be roep, de melodie van de sociale stelling. In dit opzicht zijn de levens der menschen verschillend. De een heeft een vlakke melodie van familieleven en een bewogen melodie van beroep, een ander omgekeerd. Maar belangrijk is ten eerste dat er altijd beweging blijft, en dat vooral de grondtoon van den godsdienst de steun blijft van de meerstemmigheid. En belangrijk is anöerszijds ook, dat de vele stem men samenkiinken; iemand, op wien het spreekwoord van toepassing is: „een straat engel is een huisbengel", heeft geen schoonen samenklank in de meerstemmige melodie zijns levens. De vergelijking van het leven met muziek gaat daarom zoover op, omdat het leven in ze keren zin een kunstwerk is gelijk de muziek, of beter nog, omdat de kunst de meest typische en volkomen levensuiting is van den mensch: wanneer men kunst gelijk zet met spel. Zoo spreekt dan ook de wijsheid zelve, in de H. Schrift, van zichzelf, dat zij speelt op de ruimte der wereld, speelt in het aanzijn der menschen. Dan is de vergelijking ook van het hoogste en schoonste leven met een spel een niet onwaardige vergelijking. DR, TH. H. SCHLICHTING met granaten, zijn van verschillend gewicht en kunnen tot duizend kilogram per bom wegen Zij zijn onderverdeeld in scherfbommen, welke aangewend worden tegen levende doelen, dus om menschen of paarden te dooden. en in ex- plosiebommen tegen objecten, om belangrijke gebouwen te vernielen b.v. een electrische cen trale. Een scherfbom van 12 kilogram geeft zoo ongeveer duizend s"ringstukken met een wer kingssfeer van tweehonderd meter en een ex- plosiefbom van 300 K.G. slaat in den bodem een trechter van 3 meter diep en tien meter diameter. Brandbommen zijn van één tot 5 kilogram zwaar' en onderverdeeld in thermietbommen, phosphorbommen en benzolbommen. Zij hebben uitsluitend ten doel brand te stichten. De tem peratuur van een thermietbom na de explosie varieert van 2000 tot 3000 graden Celsius. De gasbommen, welke door vliegtuigen kun nen worden geworpen, wtegen tot 1000 K.G. en kunnen gevuld zijn met traangas, met prikke lende gassen, met verstikkende gassen, met gif gassen of met blaartrekkende gassen. In den loop der laatste jaren is zelfs geschreven over de mogelijkheid door middel van vliegtuigen in een vijandelijk land epidemische ziekten te ver spreiden door er buisjes of bommen met bacil len van cholera, pest, typhus enz. te laten val len. Wij vinden deze gedachte zoo gemeen, zoo afschuwelijk, zoo beestachtig, dat wij er slechts terloops melding van maken en weigeren te gelooven, dat er één mensch op de wereld is hij zij dan Duitscher, Engelschman, Fransch- man, Amerikaan of wat ook die een dergelijke verantwoordelijkheid op zich zou durven nemen. Tegen brisantbommen en gasbommen kan men zich gedeeltelijk beschermen door in een gas- en scherfvrij vertrek plaats te nemen. Ge deeltelijk, want tegen een zoogenaamden vol treffer is geen bescherming mogelijk. Wie op zijn huis een bom van 300 K.G. krijgt en er op dat moment in verblijft, is vrij zeker een oorlogs slachtoffer, hij en al degenen, die bij hem in dat huis zijn. Maar als het geen voltreffer is, dan heeft men kans den dans te ontspringen. Men dient daarom van te voren na te gaan welk gedeelte van zijn woning als scherfvrij vertrek kan worden ingericht. Het best daar voor geschikt zullen zijn kelders, gangen, trap penhuizen enz. Ook dient men na te gaan waar eventueel schuilloopgraven kunnen worden ge graven. Men dient ook te zorgen, dat zijn huisapo theek in orde is. Een dezer dagen is van over heidswege medegedeeld, wat er in 'n doos voor eerste hulpverleening moet zitten, n.l. twee snel- verbanden, w'atten, twee hydrophile zwachtels, vier hydrophiele gaasjes, veiligheidsspelden, een meter pleister, antimosterdgaspoeder en als men dit niet heeft, is bleekpoeder uitstekend, hansaplast, Hoffmansdruppels, jodiumtinctuur enz. Tegen gasbommen is natuurlijk een gas masker een goed beschermingsmiddel, maar ook is het mogelijk en gewenscht de schuil plaatsen gasvrij af te sluiten. Wanneer men gas waarneemt (een geur als in een apotheek) doet men goed een natten doek om neus en monjj te doen. Men doet het best in zoo'n geval niet met den wind mee te loopen, doch schuin tegen den wind in. Niet rennen, maar den adem zoo veel mogelijk inhouden. Wij kunnen natuurlijk niet garandeeren, dat wie deze voorschriften opvolgt, geen nadeelige gevolgen van een gas aanval zal ondervinden. Daarvoor verschillen de omstandigheden te veel. Spatten van gas, vooral van mosterdgas, moet men niet afvegen, doch afbetten met een doekje, dat weggesmeten wordt op een plek, waar het geen kwaad meer kan doen. Vooral ook niet in de oogen wrijven. Het beste reinigingsmiddel is chloor. Tegen brandbommen wordt aanbevolen per verdieping in een huis twee emmers water ge reed te houden; op zolder een teil met droog zand om de brandbom, die daar gevallen mocht zijn, in te leggen; een schop en een hark om de biandbom op te scheppen, een bak met zand om een begin van brand te blusschen, een overall, een paar handschoenen, een donkere bril, een metalen hoofddeksel, een schop, een houweel, een bijl, enz., alles ten behoeve van de brandblussching en brandblusschers. Resumeerende herhalen wij, dat een lucht aanval plaats heeft door bommenwerpers, dus niet door jachtvliegtuigen, verkenners enz., en dat er door bommenwerpers drie soorten bom men kunnen w'orden geworpen: brisantbommen, brandbommen en gasbommen. Het is niet ,onze schuld, dat in den jare Onzes Heeren 1939 het schrijven van een voor lichtingsartikel éls dit nuttig kan zijn voor onze lezers. Maar een schande voor en een aanklacht tegen het menschdom is het' wel! Vrijdag kwam de Commissie tot afschaffing van onbewaakte spoorwegovergangen in het Carlton Hotel te Amsterdam bijeen. In zijn ope ningswoord deelde de voorzitter mede, dat het hoofdbestuur als volgt is samengesteld; Dr. W. J. Prud'homme van Reine te Zaan dam, voorzitter; G. Lampetje Bzn. te Amster dam, secretaris; dr. J. Verhoeff te Huizen, pen ningmeester; J. G. van Doorn te Amsterdam; Joh. Gregoor te Vlijmen; mr. Hugo Hijmans te Arnhem; mr. P. A. Louwers te Venlo; J. San ders te Amstex'dam en J. W. Wiggers te Breda. Onder de ingekomen stukken bevonden zich zeer vele adhaesiebetuigingen en een schrijven van den Minister van Waterstaat. Besloten werd tot het oprichten van Provin ciale commissies, waarna de propaganda op ver schillende wijzen ter hand genomen zal wor den. Enkele plannen werden besproken en zul len in studie worden genomen. Het groote aan tal slachtoffers, dat dé onbewaakte overwegen reeds vergden, mag niet grooter worden. Hoewel het aantal ontvangen adhaesiebetuigingen reeds vrij groot is, worden meerdere nog gaarne in gewacht aan het secretariaat: Van Eeghenstraat 43 te Amsterdam-Z. Door architect Wz. M. Dudok te Hilversum zijn namens den raad van bestuur de electri sche installaties ten behoeve van den in aan bouw zijnden nieuwen Schouwburg te Utrecht opgedragen aan de laagste inschrijfster, de fa. H. C. van Leeuwen, te 's-Gravenhage, voor de somma van 25.980. Ten aanzien van het vervoer van steen kolen kan worden medegedeeld, dat het wagenpark van de Spoorwegen geheel ten dienste is gebleven van de Nederlandsche Spoc-rwegen, daar dit wagentype niet ge schikt is voor militaire doeleinden. Daar de productie van onze mijnen vrij wel gelijk is met het binnenlandsch ver bruik geeft dit den waarborg voor den ko menden winter, dat alle dan voorhanden, voorraden brandstoffen door het geheele land per spoor kunnen worden aangevoerd. Hedenmorgen omstreeks acht uur is de der P. uit Vianen bij het sloopwerk aan scno" Puntenburg van een muur gevallen, waardo hij een zeer ernstige hoofdwonde bekwam, zw dat hij naar het ziekenhuis moest worden ovei gebracht. Het spreekt wel vanzelf, dat bij het or®a"L satiecomité der plympische spelen de laai_ dagen verscheidene verzoeken zijn binneng men om inlichtingen in verband met de in nationale situatie. Het organisatiecomité is Zaterdagmiddag eengekomen en heeft den tekst samenges van een verklaring, welke telefonisch de 8° keuring heeft gekregen van den president v het internationaal Olympisch comité, graa Baillet Latour. In deze verklaring wordt nadrukkelijk Se' zegd, dat de spelen van 1940 doorgang zulle» vinden, als het noodzakelijk mocht zijn ook in een kleineren omvang. De bouwwerken staan er, de organisatie is gereed en Fin land is bereid als haard van den vrede zij» gasten te ontvangen. President Rangell en de vertegenwoordig®* van Helsinki in het organisatiecomité, vo Frerickell, hebben nogmaals verklaard, dat voorbereiding voor de spelen in onverande tempo verder zal gaan, in de eerste plaats ^a het de bouwwerken betreft, omdat men aJ^. meen de hoop koestert, dat de internationa moeilijkheden spoedig uit den weg zullen zo geruime!. Zelfs in het geval, dat enkele landen tijde der Olympische spelen nog in politiek verwikkelingen zijn, zullen de équipes der neu trale landen en in het bijzonder der Scandina vische landen, bij een romp-Olympiade sterk vertegenwoordigd kunnen zijn. De uitslagen van de Zaterdag gespeelde lea guewedstrijden luiden: Eerste afdeeling Blackburn Rovers—Everton BlackpoolWolverhampton Wanderers Bolton WanderersPortsmouth BrentfordHuddersfield Town. Charlton AthleticManchester United Derby CountyAston Villa Grimsby TownPreston North End Leeds UnitedSheffield United LiverpoolChelsea Middlesbrough—Stoke City Tweede afdeeling: Birmingham—Burnley BradfordMillwall Coventry City—Barnsley Manchester City—Chesterfield Newcastle United—Swansea Town Nottingham ForestNewport County Sheffield Wednesday—Plymouth Argyle SouthamptonBury West Bromwich Alb.—Tottenh. Hotspur West Ham United—Leicester City 2—2 2—1 j 2—1 1-0 2-0 1—0 I 2—0 0-1 1-0 2-2 2—0 2-2 42 2—0 8—1 2—1 0—1 3—0 3—4 0—2 Bij K. B. zijn benoemd tot rechter-plaatsver- vanger in de arrondissements-rechtbank te Rot terdam, mr. J. Coert Sr., advocaat en procureur en mr. J. J. van Walsem, rijks-advocaat en advocaat en procureur, beiden te Rotterdam. Een blij bericht in dezen tijd. Geboren: MATTHIJS MARIA VVILLEBRORD JOP en MIEP POLLMANN GALL. Een opzienbarend boek, waarin Miles (schuilnaam va,n een Hongaarech Professor in het Staatsrecht) op voor ieder begrijpelijke wijze de schiei onoverkomelijke technische en moreele moeilijkheden schetst, waar mede Duitschland bij een oorlog zal hebben te kampen. Na een verkoop binnen enkele dagen van 80.000 ex. werd dit werk in Hongarije verboden. Thans verschijnen vertalingen in VEERTIEN LANDEN! De Hollandsche vertaling van deze uitstekende documentatie 160 blz.) kunt U dezer dagen ontvangen door toezending van 1.90 per postw. of giro san N.V. Boek- en Kunsthandel H. Nelisscn, Prinsengracht 627, Amsterdam, Giro 60092.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 6